И военните, и МВР не пропускат да си направят помпозни паради, колкото и да се оплакват, че нямат пари. |
случаите със саморазправи с лекари зачестиха.
БЛС предложи въпросната промяна и тя бе внесена чрез депутати след уверения от страна на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, главния прокурор Борис Велчев и председателя на Комисията по здравеопазване Десислава Атанасова, че тя ще бъде приета. Но това не се случи.
Аргументите на лекарите за промяната са, че те не искат специално отношение, а защита каквато имат техните колеги в Европа, както и полицаите и военните в България. За да не става така, че всеки, който се е напил или на когото лекарят не му е симпатичен, да мисли, че може да влезе, да го пребие и после да се отърве с глоба от 100 лв. Другият аргумент е, че съвсем наскоро Наказателният кодекс беше променен така, че дори за насилие над кучетата бяха предвидени най-тежки наказания - лишаване от свобода до три години и глоба от две до пет хиляди лева. Според БЛС излиза, че за българския парламент лекарят е категория под уличното куче. Тук обаче няма да навлизаме в дълбините на сравненията. Защото на практика с тези текстове в НК законодателят
сложи всички хора под животните
Няма да спорим и дали отделни професии изобщо трябва да са записани в Наказателния кодекс като защитени, по-добре защитени или най-защитени. Та и шофьорите на обществения транспорт ги бият, а и те имат важна функция. Или пък данъчните, митничарите, служителите от агенцията по храните (изобщо от всички контролни органи, които са над 35), а хората, които работят в тях, са хиляди и дори десетки хиляди. И дали изобщо трябва да има специални категории в НК - защото каква е разликата дали се посяга на полицай, или пък на едно невръстно дете или жена? Кой трябва да бъде по-защитен - дали лице, въоръжено с пистолет, или дете, което е абсолютно беззащитно?
Няма как обаче да не бъде разчепкано отношението, което има държавата към полицаите, военните или магистратите. Откъде-накъде те трябва да са за всичко богопомазани. Особено на фона на ширеща се престъпност, несигурност, мутри с бухалки, яки бизнесмени и управленци с големи охрани.
Нима управляващите крепят властта си единствено на силовия сектор?
Изглежда е точно така - запазените привилегии за пенсиониране и заплащане на военните и полицаите е още едно доказателство в тази посока. След люти спорове и закани, че справедливостта в това отношение ще бъде поне малко възстановена, управляващите не само се отказаха от идеята, но и ощетиха останалите държавни служители, намалявайки техните обезщетения.
Силовият сектор остана недосегаем с доста нелепо обяснение - щяло да има масово напускане на системата. Първо, това е откровена лъжа, защото тези хора и без това получават по-високи заплати и екстри - един магистрат взема средно 2000-3000 лева, а върховните съдии и прокурори си докарват и по 4000 на месец, същото е за хората от ДАНС, разузнаването, малко по-зле са в МВР и отбраната. Освен това за тези места винаги има много кандидати. Ето и сега, когато най-много се говори за орязване на привилегиите в СДВР, за 180 места има 1800 кандидати. На второ място, не може да има никакво обяснение как една жена, която работи от 9 до 17 часа в администрацията на МВР или в някоя паспортна служба, трябва да се пенсионира с 20 заплати, а пък за някой друг държавен служител, на чиято отговорност са примерно милиони левове, ръководи стотици и работи допълнително, обезщетенията ще са само 10 заплати и то наполовина като сума. Няма никаква логика, нали? Както и няма логика същите тези професии да имат тези привилегии, характерни само за страни с тоталитарно управление, с диктатури и дори хунти.
Но ги имат и тази власт им ги брани със зъби и нокти. Защо ли?