:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,766,343
Активни 327
Страници 22,810
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Пенкилерът на далаверата

Преди 20-25 години бях сигурен, че един от недъзите на тоталитарното общество е липсата на достатъчно добри професионалисти в много области, тоест липсата на широк слой "тесни" специалисти, виртуози в специалностите си. И съответно - превръщането на повечето хора в "специалисти по всичко" по неволя - поради дефицитите, поради оскъдица на първите, поради ниски доходи. В пенкилер хора.

Зъболекарят трябваше да може да лепи плочки, или поне сам да си оправи банята; цигуларят трябваше да може да изчуква автомобили, или поне своя; математикът трябваше да може да поправя водопроводи, или поне да клечи под мивката си; водопроводчикът трябваше да умее да отглежда картофи, за да си гледа и градината на село...

В нормалното общество, мислех и проповядвах, не е така. Там е царството на кадърността. Тоест, трябва да си достатъчно стойностен в собствената професия, а всичко друго ще се нареди от само себе си. Работиш ли добре това, което умееш, ще си заможен човек. Който за всички останали услуги заплаща на прекрасни професионалисти. Пък те ще му свършват работа бързо, точно, акуратно.

Тогава няма да трябва, ако си лекар интернист примерно, да лепиш тапети, да пренареждаш паркет или да чоплиш телевизора с отвертката. Просто ще четеш медицинска литература в свободното си време, за да си в крак с най-новото в професията. Пък ако ти се развали телевизорът, или си сменяш дограмата, да речем, викаш специалист по това. Той идва, договаряте се, свършва работата като пчеличка за нула време, почиства след себе си, плащаш му и надплащаш от задоволство, стискате си ръцете, и - пей сърце.



Така мислех и философствах на тази тема



Сега сме божем в нормалното общество. Хората си гледат - божем - добре работата. Добрата балерина Х обаче не изкарва достатъчно добри пари, за да си плаща, затова си лепи тапетите сама (зле). Освен това се грижи за стари хора заран, та не сколасва с усъвършенстването в професията. На добрия (божем) учител Генчо, мой добър познат, не му стигат парите, та гледа да върже семейния бюджет с ремонти по домовете... Взема евтино, аз затова го цаних да ми оправи мивката. Той дойде една събота, остави след себе си руини, боклук и нескопосност. Но пък изпи едно шише ракия къде с мен, къде самичък. И сърце не ми даде да го мъмря, щото блъска цял ден човекът, от сърце блъска. И той деца храни. Пък и евтино взема, както казах.

Мислех си, че в нормалното общество, както вече също казах, не трябва да разбираш от това, което не ти е работа. Бъркал съм. Комшиите, стари хора, ми се оплакаха как им се развалил телевизорът. Те гледат един телевизор от десетина години и кусур, не е скъп. Викнали техник, едно младо момче, то им казало, че е изгоряла н'ам си каква част - 146 лева и четирийсет и седем стотинки с труда ще им струва ремонтът, рекъл.

Хората изпъшкали, но пенсионери - една радост, телевизията, им е останала. Преценили, че ще намалят лекарствата и храната за два месеца, па развързали кърпите. Момчето отишло до колата си, донесло нова част, почовъркало, образът се явил. То взело старата част, "за отчет", казало, и си я отнесло у джеба.

След два дни пак същата работа станала, старците тоз път викнали кабелния оператор, той им рекъл, че настройките са се омешали, и това е. Оправя се лесно, без пари.

- Май ни завлече онуй младото - сто четирийсет и шест лева - догаждаше се дядото пред асансьора.

- И четирсет и седем стотинки, как ги па сметна - въздишаше бабата. И додаваше човеколюбиво - да се задави дано.

Аз едно такова младо момче виках преди три години за пералнята, нещо блокираше. То дойде, в интерес на истината оправи проблема, малко електрониката била сдала, нищо сериозно. Платих, благодарих, на раздяла ми каза:

- Трябва нов мотор, този е повреден.

- Че как, тя е почти нова.

- Нова-стара, повреден е, още един-два месеца да изкара, и ще спре.

- Колко ще струва?

- 160. Ще го сложа за час.

Сметнах, че по-добре нова пералня, отколкото стар мотор на стара и не се знае докога. Не се възползвах от любезното предложение. Оттогава чакам да спре старата, че да купя нова. Но тя си работи. Реших, че проблемът е в момчето. Не разбирам нищо от огромен брой неща, уви. Долавям само



когато някому трябват пари



- Ще трябва да си свалите водомерите, пет години е максималният срок на експлоатация... Да ги свалите, да ги отнесете в н'ам си коя лаборатория, да ви ги проверят. Ако са в ред, ще изкарате още с тях. Ще ви струва 45 лева. - Така ми рече инкасатор у дома.

- Но те са в ред, и си работят - възразих.

- Да, ама трябва. Затова е по-добре да се вземете направо нови. Ще ви ги монтират, ще ви ги заверят, пломбират, всичко - 90. Иначе минавате на база, а това е в голям ваш ущърб.

Не взех. Много настойчив ми се видя човекът за второто, много безумно ми се видя първото - нарочно безумно, за да кандисаш лесно на второто. След два месеца човекът пак мина, пак настойчив. Пак си повтори препоръката за второто, дори се извайка и ме ожали какви пари губя, като съм "на база". Даде ми и телефон - "Звънни тука, ще те оправят веднага".

- Операция ли трябва? Елате при мене, ще оправя нещата - дръпна ме непознат хирург, докато се суетях за свой близък в голяма болница. Ни в клин, ни в ръкав.

Не разбирам от много неща, както вече казах. Включително от медицина. Разбирам само, когато някому трябват пари.

Но разбирам още, че царството на професионализма не се състоя. Отмести го ерата на далаверата.
39
6443
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
07 Ноември 2011 20:02
МДа...
07 Ноември 2011 20:23

Абсолютно точно, особено заключението в последното изречение.
Като поданик и на нормална държава, трябва откровено да заявя, че професионалистите (Майстори с главно М) са на изчезване по целия свят!
Аз вече не викам контрактор за нищо и не ходя никъде на сервиз. Може да звучи самохвално, но съм сръчко. И след многогодишен опит се убедих, че ВСИЧКО мога сам да си направя или ремонтирам, в 90% от случаите - по-добре от "майстор". Е, има и изключения, но то е не за друго, а защото нямам толкова време. Инструменти си понакупих, а по-големите се наемат.
Така ще бъде, докато в занаята не се върнат истинските майстори, които да работят за СЕБЕ СИ, а не за големите корпорации, които смъкват 10 кожи, а го правят с хванати от кол и въже "майстори".
А не както сега да се окаже, че ми излиза 3 ПЪТИ по-евтино и ДВА ПЪТИ за по-кратко време да си КУПЯ (не наема!) елитен MIG-електрожен, машина за огъване на метал, компресор със шлайф и резачка барабар със всичките консумативи - за да си оправя един калник, за чиято смяна му искат 2 бона...
07 Ноември 2011 20:38
Пазар бе, свободен при това. Ако на некой му се стори че "свободен пазар" има прилика с "свободно мошеничество", да знае че приликата не е съвсем случайна. И не е нужно да бъдат обвинявани хората. Хората са си все тази, и при соца и при демокрацията. Всеки си има оправдание.
07 Ноември 2011 20:40
Ох...какво да коментирам или добавя...?
Освен всичко друго и инструмента прави майстора.Това - определено, като аксиома.
Днес нали е 7-ми, та още нещо по този повод.
Наложи се тези дни да разпробивам в едни метални пластини дупки 10 мм./това нарочно - за разбирачите споменавам/.

Купих от първия магазин 2 бургии за метал!Две дупки и половина.Ходих до специализиран магазин - препоръка "кобалтова", - 13 лв. Една дупка и свърши.
В един "марков" магазин, пак кобалтова, но по коментара на "консултанта", онаа била сигурно китайска, а тази е маде от Germany!Пет дупки и ...проблем.
Случайно изнамерих купена и неизползвана с такъв размер /не ставаше на дрелката/ руска, купена в комплект, в кутия с други размери, за може би рубла.Реших да "помогна" на кобалтовата за 22 лева.Разпробих останалите 16 дупки.Без кобалтовата.
Не е само до умения.
Съжалявам за офтопика.
п.с.и моля, за предварителното разпробиване с по малък р-р, плз. излишно е.
07 Ноември 2011 20:56
Банките повлякоха крак, ама там му викат печалба, левъридж, отворен депозит и секви такива щуротии.
Банките, спекулантите и монополите.
Я ква далавера е в топлофикация, всеки месец скубе.
А иначе съвсем наскоро, преди проени дни ми се наложи да сменям водопроводна тръба. От вертикалния щранг до чушмата с техен матрял - 50 лв. Било толкова и с възстановяването на положението с плочките според както е било преди - демек да разкъртят, сменят, и после обратно сложат плочки.
Ама не ми стигна смелостта за това и помолих да ми извадят тръбата отпред, занапред за известно време ще карам така.
Бях приятно изненадана де.
Фирмата е ТЕСА, от форума на бг мамите я похвалиха, че сменяли бързо и сравнително евтино водомери.


________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
07 Ноември 2011 21:01
ЗРИто във Видин още стои. Верно първите приватизатори малко поукраднали и поизнесли най-скъпата техника, после циганите пооткраднали кабелите. Но мисля че все още е възможно да се пусне производството и да можеш да купиш качествени бургии.
07 Ноември 2011 21:05
Аз пък да ви кажа, че по миналата година известен хирург в нашия град, бивш депутат, за една бройка да ме отреже за херния без нужда. 800 лева вземала частната болница от здравната каса за такава операция. Някой да не си помисли, че съм за боя над лекари!
07 Ноември 2011 21:14
...и моля, за предварителното разпробиване с по малък р-р, плз. излишно е..

Абе ти нещо май...
Склери такова - никога силово с "голямата бургия"!
07 Ноември 2011 21:35
За глобалистите и американофилите ще кажа че това не е нито ново нито е български феномен. Описват го още Илф и Петров в книгата си "Едноетажна Америка" Там един автомонтьор ги лъже по същия начин. Мисля че хората стават такива андрешковци когато са прекалено ограбени от елита си. Мисля че така обикновените хора оцеляват. В страни в които елитът е по-умерен хората са по-човечни.
07 Ноември 2011 21:42
Склери такова - никога силово с "голямата бургия"!

Ейх, нарочно осведомих, че знам как и с какво и колко, ама ей на-пак се намери от майстор по-майстор!

Абе недоволник!Писах ти нещо в съседната!Имаш проблем-решавай си го!
07 Ноември 2011 21:49
Мисля че хората стават такива андрешковци когато са прекалено ограбени от елита си. Мисля че така обикновените хора оцеляват. В страни в които елитът е по-умерен хората са по-човечни.


________________________________ ____
Eдинствената сила която притежават световните лидери е да си пречат един на друг
07 Ноември 2011 21:51
Нямам проблем Олди.
Ама и водка нямам!
Докато се усетя, и булята я ската някъде.
Та сега ше тряба да ходя до мазето за винцок.
До скоро.
08 Ноември 2011 04:18
"...страни в които елитът е по-умерен "

По-умен, Максимусе, по-умен - без ре
08 Ноември 2011 06:50
Бойко Ламбовски е умешал две свои заблуди и е написал цяла статия за тях. И което е най-важното, обвинява другите за тези си заблуди - демек хората били калпави, трябвало по друг начин да се държат, някак си...
..
Първата заблуда на Бойко е в това, че човек може да е добър тесен специалист. Това е принципно невъзможно. Човек може да постигне върховете в собствената си професия единствено ако е широк специалист - тоест ако разбира от всичко. Тоест ако трябва да перифразирам статията - лош лекар е този, който не може да лепи тапети! Това е доказано от огромно количество примери - Леонардо Да Винчи е един от тях. Мария Кюри, Циолковски, Никола Вапцаров.
..
Втората заблуда на Бойко се състои в това, че в пазарната икономика специалистите ще са добри специалисти и съвестни хора. Това е по принцип невъзможно, защото на пазара се ценят само парите. Ако единственият метод да се печелят пари е да си специалист - хората стават. Ако има и по-лесен начин да се печелят пари - хората използват тях. Защото парите са важни, а не работата.
..
08 Ноември 2011 07:17
OLD_MAD има и украински по 95ст.
Три на дупка.
Иначе - вземай си Пираня или нещо много по-добро.
Скъпо е ама се изплаща.
И гледай какво пише за оборотите...
08 Ноември 2011 09:27
Но разбирам още, че царството на професионализма не се състоя. Отмести го ерата на далаверата.
Основният двигател на бившия социализъм беше идеологията, оснпвния двигател на сегашния капитализъм е ДАЛАВЕРАТАЧ. А професионалситите са винаги малко.
Ей повиках един техник да ми поправи климатика, той ми каза, че няма смисъл - да си купя нов и то този, който той предлага, той има някакъв договор с фирма, която продава климатици.
08 Ноември 2011 09:44
Царството на професионализма си го има и си го е имало винаги. Дребна подробност е, но професионализмът винаги е струвал пари. Шмекерията също винаги си е съществувала, но наистина отбелязва някакъв разцвет в най-новите времена. Логична последица в общество с много андрешковци, които искат да плащат салам по 2 лева килото но пък да е направен от бонфиле.
08 Ноември 2011 09:59
Марксе, тенденцията да се купува ново, а не да се поправя старото се дължи на дълго насажданото общество на потреблението, разпространено на запад и главно в САЩ.
Този мироглед обаче е дълбоко чужд на Българският народ и това, а не мизерията, нито алчността го кара да се опитва да ремонтира и използва неща, които на запад се изхвърлят. С голям успех бих казал, тъй като българина е личност творческа и креативна.
08 Ноември 2011 10:14
Далавераджиите виреят там, където има балами. По-често - балами, които искат и те да спретнат някоя далаверка - да минат евтинко, да не платят данък или нещо подобно. Предполагам, извиканите "млади момчета" не са били от официалните оторизирани сервизи. Ако бяха, щеше да има документи, касови бележки и с една рекламация и парите щяха да върнат, и младите момчета да уволнят. Ама в оторизирания сервиз е по-скъпо, затова някои гледат да ударят дребната далаверка - да минат с едно момче по-евтинко, без ДДС. Пък после се оказва, че далаверата е за по-големия тарикат. Каквото повикало, такова се обадило.

_______________________
Едно е да можеш да напишеш есе за справедливото сламоразделяне, съвсем друго - да можеш на две магарета да разделиш слама!
Блогът на Манрико
08 Ноември 2011 10:20
Марксе, тенденцията да се купува ново, а не да се поправя старото се дължи на дълго насажданото общество на потреблението, разпространено на запад и главно в САЩ.


Тенденцията да се купува ново се дължи най-вече на бързото развитие на технологиите. Затова се забелязва най-добре при продуктите, които променят характеристиките си през по-кратки периоди от време - например разните електронни джаджи...
Например, какъв е смисълът да се произвежда здрав мобилен телефон, който може да работи 10 години? Той още на петата ще изглежда допотопен, а и не само ще изглежда...
Същото е и с телевизорите, фотоапаратите, а и с много други неща...
В тоя смисъл, много ми е смешна рекламата за препарата, дето предпазвал пералните от котлен камък - Калгон ли беше, не си спомням...
Парите, дето ще ги дадеш за тоя препарат за няколко години, за да си опазиш старата пералня, сигурно ще ти стигнат за една нова...
08 Ноември 2011 10:42
Енчо, нещата не стоят съвсем така. Вярно, че технологията се развива, но реалните потребности на хората не чак толкова. Огромно количество от хората (аз включително) използват мобилния телефон единствено като... хм, телефон. Колкото и да ти се струва странно. Идеологията на планираното остаряване и цивилизацията на потреблението е тази която се опитва да продаде нов модел телефон на всички, независимо дали имат нужда от новите възможности или не.
Абсолютно същото (и дори в по-голяма степен) важи и за пералните. Доскоро използвах Перла-04 и я смених не защото не работеше, или защото ми трябваха нови функции, а защото вдигнаха цените на тока и се нуждаех от по-икономичен вариант. Тоест факта, че ме ограбват финансово за тока ме принуди да похарча едни пари с надеждата за възвращаемост в бъдещето.
08 Ноември 2011 10:48
Ремонтите на техника все по малко си заслужават, освен може би на автомобилите.
черната техника е вече толкова усъвършенствана и специализирана, че освен в съответен сервиз не става за друг вид ремонт /любителски/
Бялата е въпрос на части. По простите неща се намират и може всеки средно умел човек да си смени плоча на печка, термостат на хладилник и други елементарни неща.Опре ли се до по специализирани части - като програматора на пералнята например, смисъла от смяна почва да става съмнителен. Преди години на пералня BOSH се повреди програматора /механичен/ и се оказа, че струва доставката му ~200 лева, при цена на пералнята 500.Отделно, ако се вика техник и той струва пари.Друго е и с компресора на хладилника - без техник не става.Прахосмукачката може да се бърника, но и тя до време.Не знам колко хора са способни да сменят четки.За ремонтите на жилището е малко по друго.Всеки човек който не е от партидата "две ръчички Бог ми даде, да се чешем изотзаде" би трябвало да може сам да си смени крановете или водомера, да си инсталира или поправи бойлер, да китоса, боядиса стени, да лепи тапети, да сложи ламинат /макар че често това влиза в цената/, да оправи нещо дърводелско.Искат се и инструменти разбира се, с тел само канал се отпушва.
Разлях се нашироко, щото не съм много съгласен с тезата на автора, че това са неща които искат тясноспециализирани професионалисти.Има си други области - в науката, проектирането, инсталирането на сложни съоръжения и т.н. - ТАМ се искаше и смея да твърдя че имаше професионализъм.Друг беше въпроса за организация, финансиране, изисквания, пазари, коопериране и т.н. - все неща които ограничават "полета на щенията"
Но за "домашен майстор" - какво му е лошото да си пенкилер?То освен да "оправяш" се налага и да оправяш.
08 Ноември 2011 10:55
вдигнаха цените на тока и се нуждаех от по-икономичен вариант

Засичал ли си колко ток е използвал старият модел и колко отиват за новия при еднакви условия?
08 Ноември 2011 11:03
Heat, да всъщност. Икономията в новите модели идва от използването на по-малко вода - тоест по-малко ток за затоплянето и. И също възможността да загряваш водата до по-ниски температури (в перлата 60 и 90 градуса само).
Ефекта е по-некачествено пране и по-лошо изплакване, което частично се компенсира с уж по-качествени прахове за пране.
Тъй като прането ни често е съвсем леко замърсено, то компромиса ме устройва. Но ясно осъзнавам, че съм заменил качество срещу икономия.
08 Ноември 2011 11:26
Май пак сте запецнали на дъртия брадясал виц - "Колко Манерки са необходими за смяната на една ламба?"
08 Ноември 2011 11:27
Икономията от по-малкото загрявана вода е около 5 лева годишно (при 150 пълни пранета), а има и модели дето не са толкова "икономични" на вода. По-малко шум, по-малко вибрации, малко по-лесно обслужване, всичко това е по-добре при новите, но икономията на енергия (при равни условия!) е илюзия. Все пак има и рекламисти дето си вършат работата професионално.
08 Ноември 2011 12:00
Всичко си е така, както в статията така и в коментарите, но според мен има една още по драстична промяна - от производители на нещо си (дори и не толкова качествено и съвременно) се превърнахме в тотални потребители. Не случайно в статията става дума само за услуги (дори и високо професионални - каквито са медицинските), но услуги. Не искам да бъда разбран неправилно. Няма нищо лошо в услугите когато са базирани на високи технологии, друг въпрос е, че вече нямаме нищо общо с тези технологии и дори вече не разбираме за какво става дума.
А иначе сервиза на цифрова техника е анекдотичен. Момиченцата и момченцата дето се обаждат по телефона до Будапеща да питат какво става.
08 Ноември 2011 12:34
Препоръчвам да се ползват услугите на специализирани фирмени сервизи. Така ще спестите време, нерви и пари.
08 Ноември 2011 13:02
Благодаря, инспекторе! До сега не знаех, че Циолковски и Вапцаров са си лепили тапетите и за това са били гениални
08 Ноември 2011 13:31
Габара, като четеш, мисли малко. И иди прочети биографиите на споменатите.
Вапцаров освен гениален поет е бил по специалност корабен механик - и доколкото знам съвсем не лош механик. Човек от народа, едва ли се е затруднявал с тапетите. Циолковски е бил селски учител, гениален ум, прозрял и дори проектирал космическото бъдеще на човечеството по време в което транспорта е бил с каруци. Едновременно с това сам с двете си ръце е изработвал сложни физични прибори за лабораторията си. Предполагам, че да си налепи тапетите (не особенно популярни в Русия) или да си вароса къщата не му е представлявало голям проблем.
..
Въобще широкият специалист трябва да има огромни знания и най-вече умения във възможно най-много области и още повече знания и умения в своята "тясна" област.
И изобщо не е задължително един специалист да си лепи сам тапетите. Но той трябва да може да го прави, защото е смешно човек с висше образование да не може да върши това, с което един човек с основно образование си вади хляба.
08 Ноември 2011 13:48
Почитаеми г-н испектор Мегре, за разведряване на атмосферата и за лека поправка във вашето становище за непопулярността на тапетите в Русия, едно стихотворение от Козма Прутков:


Доблестные студиозусы


Как будто из Гейне


Фриц Вагнер, студьозус из Иены,
Из Бонна Иеронимус Кох
Вошли в кабинет мой с азартом,
Вошли, не очистив сапог.


«Здорово, наш старый товарищ!
Реши поскорее наш спор:
Кто доблестней: Кох или Вагнер?»
Спросили с бряцанием шпор.


«Друзья! вас и в Иене и в Бонне
Давно уже я оценил.
Кох логике славно учился,
А Вагнер искусно чертил».


Ответом моим недовольны:
«Решай поскорее наш спор!» —
Они повторили с азартом
И с тем же бряцанием шпор.


Я комнату взглядом окинул
И, будто узором прельщен,
«Мне нравятся очень… обои!» —
Сказал им и выбежал вон.


Понять моего каламбура
Из них ни единый не мог,
И долго стояли в раздумье
Студьозусы Вагнер и Кох.



Редактирано от - Дорис на 08/11/2011 г/ 13:49:58

08 Ноември 2011 14:07
Дорис мерси, весело е! А относно тапетите, просто не съм се изразил съвсем точно - ясно е, че в Русия е имало, има и ще има тапети.
Съмнението ми беше, дали примерно в Калуга, където Циолковски е преживял по-голямата част от живота си, са били популярни. За това наистина нямам информация...
08 Ноември 2011 14:49
Old-e, моят личен опит с пробивните консумативи от двете страни на океана и под водата е приел 2 марки "без грешка" - BOSCH и RIDGID (говорим за оригинални). Влизат кат' пирон в кисело млеко.
Абе, момчета, з@хебете кое колко струва и че немали смисъл да се произвежда здраво. Занете ли за картела с ел. крушките от 21-ва година, дето им ограничиха живота на 1000 чАса на световно ниво?
Тук говорим за отвратителното явление "консуматорство", налагано и утвърдено от банките и корпорациите чрез масмедиите като най-"прогресивния" начин на живот!
Ама не е!
Я гледайте това филмче: Натиснете тук
Там е обяснено защо нищо свястно УМИШЛЕНО не се произвежда. Поради тази причина и не се поправя - щото е въпрос на "чест" и "ранг" да го сменяш.
Да вземем за пример колите. Аз НЕ ИСКАМ нова кола - и никога няма да си купя, не че не мога. Защото са безсмислено и ненужно оскъпени. А тук е прието да ги сменяш всеки 4-5 години. За което време, въпреки умишлените старания на приоизводителите (северно-американските успяват!) - те даже не могат да ръждясат. Имам кола, коят е оригинална японска, с всички екстри, които са реално нужни, на почти 15 години. Никога не се е разваляла. Няма ръжда, няма даже пробито гърне, никога не е седяла в гараж. На почти 300К е. За последните 7-8 годинки поне 5 дилъра ми предлагаха да я сменям ("благородно" предлагайки ми към 1000 кинта). Откакто си намерих Майстор - един филипинец, който има собствен семеен сервиз, сертифициран и лицензиран от моята марка - никога колата не ми е била по-добре. Както се вика - намерих си майстора. Плащам за поддръжка при него по-евтино, отколкото за нова кола при дилър. И така ще я карам, докато си ми върши работа както сега - като нова.
Айде, че и аз като олдето се разприказвах...
08 Ноември 2011 16:57
Еее, благодаря за съветите или съчувствието, мъ аз не се занимавам професионално с "правим дупки секкви", просто споделих мъките на домашния майстор, на който му се налага освен "оправяне" и оправяне.

А иначе съм съгласен, че то трябва да си идва и малко отвътре.
Джером Джером има подходящ разказ за целта. Не си спомням заглавието но по смисъл - лорда окачва картина...
Смял съм се от сърце.
08 Ноември 2011 17:03
Дааа, 'секой гледа да те наведе и да почерпи с един Клатенберг :о(
08 Ноември 2011 17:12
Уважаеми Old Bg, позволете да вметна, че не е лорд, а чичо Поджър. Глава трета от "Трима мъже в лодка".
08 Ноември 2011 17:26
Дорис, благодаря. Май така беше - чел съм го това чудо преди около 40 лазарника и вече изпускам кое откъде.
Затова и така уклончиво го именОвах.
Спомням си, че камериерката накрая уведоми най учтиво, за в бъдеще ако чичото реши пак да окачва картина - да бъде така добър да осведоми, че да си вземат отпуск потърпевшите...
Виж, че е било от "Тримата..." въобще не си спомням, въртеше ми се че е от разказ.
09 Ноември 2011 09:55
***



Бел. на модератора: Не помествайте еднакви постинги в различни теми, това е спам!


Редактирано от - sybil на 09/11/2011 г/ 12:50:25

09 Ноември 2011 13:06
ИНСП. МЕГРЕ,
Дефиницията (от времето преди Демокрацията е!) за "тесен специалист" е: "Тесен специалист е човек, който знае все повече за все по-малко неща!"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД