:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,932
Активни 310
Страници 9,095
За един ден 1,302,066

Реформата в "Бърза помощ" е безсмислена. В безопасния случай

В опит да се отърве от ангажиментите си държавата ще създаде невъобразим хаос в тази система, който ще постави на карта живота на пациентите
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
За нови коли и оборудване "Бърза помощ" обикновено разчита на дарения.
Управлението на здравната система е нещо, което премиерът Бойко Борисов явно никога няма да проумее. По принцип не е и необходимо - за това си има експерти, ресорни министри и комисии в парламента. Но когато министър-председателят изненадващо анонсира и обяснява дадена промяна, е добре поне да е наясно какво говори и обещава.

Тия дни Борисов оповести реформа в една от най-болезнените сфери - спешната помощ, където е задължително да се пипа внимателно, защото всеки пропуск може да бъде фатален за доста пациенти. Сфера, която е в плачевно състояние и е обект на недоволство както от страна на болните, така и на медиците. Неочаквано премиерът обяви, че "Бърза помощ" ще стане част от държавните областни болници, което ще позволи администрацията й от 1300 души да се съкрати и да се увеличат двойно заплатите на лекарите и сестрите там. Съсловието моментално реагира и заплаши с протести и напускане, тъй като видя опит държавата да се отърве от грижата за "Бърза помощ". Не вярваме, че държавата ще продължи да дава - както и досега - пари за тази дейност, което значи, че тя ще бъде оставена на милостта на болничните ръководства, принудени да управляват търговски дружества, смятат работещите в "Бърза помощ". Те припомниха и една немаловажна подробност - тази реформа не се предвиждаше от обявената преди месеци концепция на здравното министерство за промени в спешната помощ и не е консултирана с работещите в сферата. Борисов, както сам поясни, е счел за легитимно да се посъветва само с директори на големи болници, които до един прегърнали идеята. Не е сложно човек да се сети, че тя вероятно е именно тяхна.

Всъщност "реформата", ако протече гладко, ще е просто едно преливане от пусто в празно. Ако обаче изпълнението е още по-некадърно от идеята, това правителство рискува



да остане в историята като кабинета, разрушил "Бърза помощ"



Не е нужно да се обяснява каква е държавата, която поставя под риск живота на гражданите си, като не им гарантира спешна медицинска помощ.

До средата на 90-те години "Бърза помощ", т.е. линейките с медицински екипи, които се отзовават на повиквания, беше част от държавните болници. Те пък получаваха субсидия от собственика си - държавата, с която се издържаха. След това обаче "Бърза помощ" стана отделна структура под шапката и контрола на здравното министерство, което запази стария принцип на финансиране - пари за издръжка и заплати. Болниците пък се превърнаха в търговски дружества и започнаха да получават пари от здравната каса, т.е. започна опит за създаване на пазар. Сега Борисов иска да върне "Бърза помощ" към болниците, но без да променя начина, по който функционират и двете звена. Привидно това е лесно, тъй като във всички градове освен София "Бърза помощ" е в една и съща сграда с болницата, трябва само МЗ да прехвърли собствеността и субсидията. И като се съкрати ненужната администрация, заплатите ще скочат.

Само че при този сценарий не се променя нищо по същество. Администрацията на "Бърза помощ" далеч не е 1300 души, а по-малко от 500, като половината от тези хора са ангажирани с поддръжката на линейките. И да се уволнят 200 души, едва ли това ще доведе до кой знае какво увеличение на заплатите на останалите 3500, заети в системата. Всякакви твърдения, че щом са в болница, лекарите от "Бърза помощ" ще получават болнични заплати, ще могат да изкарват допълнително от работа по клиничните пътеки на здравната каса или пък да си проследяват пациентите и след хоспитализация, са пълни глупости. Болницата е фирма и никой не може да й нареди какви заплати да плаща. Затова в печелившите звена доходите са по-високи, а в губещите - ниски. А спешността е губеща дейност по дефиниция и затова се осигурява от държавата. Един лекар в "Бърза помощ" работи на 12-часови смени, огромната част от които по адреси. За каква допълнителна работа и в болницата може да става дума в такъв случай? Явно обаче тази подробности се убегнали на премиера, който за по-лесно е приел черно-белия модел - съкращаваме администрацията (лошите) и с парите вдигаме заплатите на лекарите (добрите). Да се чудиш как досега никой не се е сетил.

За пациента пък няма да се промени нищо, изключая



задължителния хаос при прехвърлянето на една структура от един началник към друг



Това се случва и в момента, след като телефон 150 вече няма, а всички спешни повиквания се приемат от 112. В резултат линейките закъсняват, насочват се към грешни адреси, а екипите често получават объркващи сведения за състоянието и съответно - нуждата от спешна помощ на пациентите.

Този сценарий е в случай, че МЗ превежда стриктно пари за издръжката на "Бърза помощ" на болниците и съумее да ги задължи да я харчат единствено и само за това звено. Ако структурата бъде оставена на финансиране от общия бюджет на лечебните заведения, това ще бъде нейният край. Това е скъпа и непечеливша дейност. За да оцелеят, болниците ще я редуцират по всички възможни начини, което ще постави живота на хиляди спешни пациенти в опасност. Планът крие и още един, по-дългосрочен риск. По закон спешната помощ се полага и е безплатна за всички граждани, затова и в момента част от нея е пряка отговорност на държавата. Ако обаче "Бърза помощ" стане част от болниците, държавата ще може да упражнява по-слаб контрол и по-трудно ще може да променя неща, които не работят добре.

За капак не е ясно как планът може да се приложи към София, където областната болница не е една и "Бърза помощ" не се намира в нея. Ако екипи и линейки се разхвърлят в няколко лечебни заведения без общ координационен център (администрация), това ще доведе до непоправим хаос и доста погубени животи.

Затова реформата е в най-добрия случай безсмислена. И вместо да се хвърлят усилия, време и пари, за да се отърве държавата от задълженията си, трябва да се направи нещо



далеч по-просто и сигурно - наистина да се увеличат възнагражденията



в "Бърза помощ", т.е. държавната субсидия. Основният проблем там е кадровият - заплатите са ниски, но за сметка на това работата е стресова и тежка, а текучеството - голямо. Лекар със специалност в момента получава 650 лв., макар че здравният министър Стефан Константинов твърди, че с бонусите от незаетите щатове парите стигат до 1100 лв. Още през 2009 г. правителството на ГЕРБ обеща увеличение на възнагражденията, което още не се е случило. От здравното министерство са изчислили, че за целта са нужни 60 млн. лв., които кабинетът очевидно не желае да намери, докато "Бърза помощ" бавно умира. И обратното - ако възнагражденията в тази сфера са добри, ще има и достатъчно желаещи да работят в нея. Това може да повлияе и на качеството и отношението към пациентите. В момента никой не уволнява лекари от "Бърза помощ", каквото и да направят, просто защото няма с кого да бъдат заместени. Линейките пък се бавят най-вече защото няма достатъчно екипи.

Увеличението на заплатите е животоспасяващо за тази система, абсолютен минимум, който трябва да се покрие, ако кабинетът иска да осигури елементарни права на гражданите, като например правото на живот. А ако иска и да им угоди, може вече да направи и реформа, при която мъглявото понятие "неотложна помощ" да престане да бъде размит ангажимент между личните лекари, болниците и линейките и официално да стане част от спешната помощ. За това обаче са нужни още повече пари. Каквито ГЕРБ всячески не желае да намери.
31
4772
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
09 Ноември 2011 19:37
След прочитане на горното аз, човек над 60 години с хронични сърдечни проблеми, си задавам въпроса как може някой като мен да гласува за ББ, само защото така се пукали червените прашки ....

Така че, хайде да не обясняваме ниската популярност на Герб сред по-възрастните само с наслоявания от соц-а.
09 Ноември 2011 19:48
спешната е ...майка плаче.
има някакъв мегдан за оптимизация, но имаше и един принцип за икономия от мащаб.
това прехвърляне към болниците ...- и сега са им разкрачени кабинетите от спешна и недофинансирани, ако ги натоварят и с това, най вероятно ще избие съвсем на зле.
09 Ноември 2011 19:57
Чипът на населението е сбъркан, Калки. В нормална държава , ако управляват подобни престъпни дебили - ще избухне мигновена революция , а тия ще бъдат опандизени доживот /ако е премахнато смъртното наказание , разбира се/ У нас тия взимат /въпреки измамите/ 1/4 от народния вот Тия един милион , гласували за тях , са формени идиоти ! Особено , като прочетеш статията , и си представиш , че голяма част от тия 1 милион идиота ще пострадат директно от закриването на бързата помощ...
09 Ноември 2011 20:38
работя като лекар в германия и не мога да проумея(в сравнение с бг)перфектното функциониране например на спешната им помощ(тук не става дума за апаратура или за професионлно изпълнение).отработеният, смазан до космически висоти, механизъм ми стресира бг самочувствието.сега съм си за малко в бг(на 65 години съм и по молба на шефа на клиниката продължавам), случайно се засякох с доцент, преподавател в мед акад, разказах му набързо един мой работен ден там, ами, извинявам се, той ме гледаше като теле.мисля, (да оставим това недоразумение бб и т.н.)че проблемът са самите лекари, те не са наясно как функционира западната медицина.нека да ми ги покажат колко са нашите професори, които са работили на пълни обороти нчколко години навън, да изпитат на гърба си какво значи можене в професията, какво значи физически усилия там, как се мисли по западному, каква е етиката между лекари и пациент, каква е дисциплината, как върви усъвършенствуването и много други тънкости.туй творчески командировки и други такива пинизи бг лекарите нека тук да ги приказват, но не минават на бг лекари в германия например.изостанали сме на светлинни години мисловно.пак:самите лекари не са наясно тук какво и как да усъвършенствуват.там е трагедията, и по-лошото, акъл не искат.това което сега завършва мед в бг за германците, и те го казват гласно, не струва и 5 пари(за румънците смятат също)предполагам сега как ще бъда оплют(представям си, ако пък изприказвам моя опит досега от германия.
09 Ноември 2011 20:38
Янина Здравкова отново на висота.
09 Ноември 2011 21:04
Ха-ха - "Доцент" в БГ ? Това е не е титла , а диагноза. В Хексагона въобще няма такова "животно" ! А като се каже професор Еди кой си - разбира се че е истински професор , а не инфлационна титла. Повечето т.н. бг доценти са смешници грандомани , които не могат да се опрат на един редови западен лекар като умения.
09 Ноември 2011 21:12
Управлението на здравната система е нещо, което премиерът Бойко Борисов явно никога няма да проумее.


Вот где зарыта собака....
10 Ноември 2011 00:43
Че всичко около здравеопазването плаче за промени го знаем, но за това трябват пари, които ги няма. Съпоставки с Германия са най-малко нелепи. Така че пари нема ... да започват промените.
10 Ноември 2011 09:21
Така, навремето с много ентусиазъм участвах в създаването на сегашната спешна помощ.От осем лекарски екипа /линейки/в града останаха 5-2 лекарски/реанимационни/ и 2-3 фелдшерски.Имаше и една кола за неотложна помощ, на кочто като се съберяха по 3-4 адреса се качваше отново лекар и без да бърза си ги обикаляше-температури, диарии-абе каквото имаше според сезона.Учудващо това нещо проработи-ама първоначално беше финансирано по т.нар.програма"фар".Когато екип на адрес прецени, че състоянието на болния е животозасрашаващо-кара го в болница за изясняване.Конфликт!!!!Болницат а е друга фирма, с други финансови правила, за която 95 % от спешните пациенти са загуба на пари.Най-честия въпрос от "консултанта"в болницата:"от къде го намери този?".И болницата се чуди как да не приеме пациента.Като правило въпреки непрекъснатите караници между лекарите за този или онзи пациент наистина спешните се обработват учудващо добре.На сутринта шефовете на отделения мачкат дежурните, приели някой, който носи финансови загуби на отделението, на тях пък шефът на болницата оказва натиск, защото в БГ болницата пациентът/в тежко състояние/ е РАЗХОД, пък болницата е търговско дружество.Това е сега някак работи за сметка на нерви и пари, плащани от джоба на лекуващия персонал в болницата.Не ми се мисли обаче какво ще стане ако шефът на болницата е същевременно шеф и на първичните екипи.Филтърът ще се изнесе още в дома на болния.Този ще го вземем, щото пътеката му е долу-горе добре финансирана, този-не.Оттук не е далеко и до бонуси за докаран пациент по печеливша пътека и съответно за уморен такъв, който докаран жив би донесъл загуби за болницата.Не е фантастика.Реалности са .Затова колегите, работещи в спешната помощ са против тази"реформа".Защото единствения бонус, който имат в момента е да преценят по съвест, съобразно опита си и уменията, които имат дали пациенът е спешен или не.Ако и това се вкара в стотинки и осигуровки-жална ни майка!Сигурен съм, че ще има вълна от напускане на лекари, и това ще са лекарите, останали хора.Бъдете здрави!
10 Ноември 2011 09:31
в БЪЛГАРИЯ ИМА ХИЛЯДИ ЛИНЕЙКИ /кои по-зле, кои по-добре оборудвани/ . Повечето са в болниците и са купени с публични средства. В болниците с тях се вози всичко друго което се сетите /храна, пране, кръв, служители, документи, и т.н./, САМО НЕ НУЖДАЕЩИ СЕ ПАЦИЕНТИ! НО БЪРЗА ПОМОЩ ЗА ЧОВЕКА НЯМА!!!
10 Ноември 2011 09:37
Изключително важна тема, засягаща всички и то за най важното нещо - здравето им, а нерядко и живота.
Няколко мнения на специалисти - за което Все със загриженост.И няколко постинга от социално активни хора.Нито един амбразурчик или манерка.
Всъщност - и Слава Богу!
Безхаберие от приматите.Няма ленти, няма TV, няма поводи за пъчене, иска се компетентност, усилия, работа и то черна и неблагодарна.Къде ти? Не ги търси там! А зависи изключително от тях! Нашето си здраве и често живот.
Не, че другаде не е същото, но барем тук, в тази тема да имаше повече и по активни мнения, а то...на умирачка.Или необясним непукизъм.
10 Ноември 2011 09:47
пари няма, казва бат наско(това е бг глупавото мислене:не си струва да се обяснява защо)другата глупост за съпоставките с германия:да, разбира се.пари трчбват да се научим да мислим като западния лекар, да сме дисципинирани в труда като него, да въведем условията за усъвъряенстване в професията, да му променим на бг лекаря ориенталското поведение и мислене не само към пациента, но и колегиалните взаимоотношения.разбира се, че пари ще трябват за всеки бг лекар задълвително да бъдат изпратени за по 1 месец в германия да опитат с ковата си какво значи въобще лекар.продължавам да твърдя, че българете нчмаме нищо общо със западната мисловност(настарни от темата:не виждам в сега двама от корифеите :бай хасан и караваджо, за да е пейзажа интелектуално завършен)
10 Ноември 2011 10:02
Слушах един доктор от Пирогов по Хоризонт, който се изказа ЗА преминаването на Спешната Помощ към Болниците. Доводите му бяха следните:
- сега е неефективно в линейката да има доктор за който са отделени 8-12 години обучение. Според него това е прахосване на високо квалифициран кадър.
- според него беше неправилно докторите от линейката да се свеждат до едни разносвачи на болни
- изтъкна като довод, че докторът от линейката си няма ни най-малка представа какво се случва с пациентът след като го остави в болницата. Няма проследяване на заболяването и следващия път като бъде повикан ще отиде при нов пациент.
- според него е по-добре в отделението в Болницата да има един дежурен Спешна помощ лекар, на ротационен принцип (май така каза, че е в Германия, hamalin, поправете ме ако греша), и е много добре докторът да вкарва пациентът от линейката в неговата си болница, в неговото си отделение, при неговите си хора и да проследява как протича лечението на пациента.
- по-ефективно беше, според него, в линейката да има пара медици, които се обучават 3-4 години, а не лекар, които се обучават 6 и после специализират още 6. Парамедиците пак да са си към болницата и да се познават със всички и да са екип, а не просто да разтоварват болните на вратата на болницата.
Извинявам се, че не запомних името на този доктор.

Редактирано от - Абадабчо на 10/11/2011 г/ 10:04:49

10 Ноември 2011 10:06
hamalin Двадесет и кусур години затриваме, реорганизираме и експериментираме с всички структури и сектори. Самите гилдии - лекари, архитекти, инженери, учители, адвокати и т.н. са оставили това да го решават поредните мекерата из министерствата, вместо да си стегнат съсловните организации и да проведат бърза и смислена реформа (законодателна, структурна и кадрова). Пожарникарят може и да е прост, но когато цяло съсловие тропне по масата - започва да омеква и да слуша. Какво пречи на медиците от спешната + лекарите от болничната и GP-тата да си направят стратегия за структурата и реформирането в системата? Пречи им това което hamalin пише - сбъркания начин на мислене - демек тук е всеки за себе си. Докато е така, все партиите ще са ни виновни и ще си правят каквото си искат под конюнктурни и лобистки интереси.
10 Ноември 2011 11:34
Абадабчо, принципно си прав-от гледна точка на колегата от Пирогов нещата също изглеждат добре.Обаче ще се получи както обикновено, въпреки добрите намерения.Защото:
1.Парамедикът е нещо хубаво, когато болницата е добре финансирана, ако работи по спешност Парамедикът наистина транспортира АБСОЛЮТНО ВСЕКИ пациент при когото е пратен, поради нямане право да прави преценка на състоянието му.
2.Лекарите по линейките в момента, обратно на мнението на неработещите това са ефективен филтър на огромен брой ненужни хоспитализации/причините-в горните ми писания/Правят го на собствена/персонална отговорност, просто да не се карат излишно с приемащите лекари.И защото могат и са свикнали да поемат тази отговорност без никакво признание.
3.Ако няма адекватно финансиране на първичната обработка и диагностика в спешно приемно на болницата/а такова не се вижда на хоризонта/най-вероятно приемните отделения ще са още по-препълнени от ненужно докарани там пациенти, преразходите за инструментални и лабораторни изследвания ще хвърчат, дори да приемем, че работата на специалистите излиза на болниците без пари, тъй като да речем са на заплата, защото болничния лекар без минимум изследвания никога няма да върне пациент, свикнал е да работи в колектив, винаги има до кого да се допита, пък и опитът му го е научил, че трябва да си върже гащите...Същевременно да излезе все пак сметката на болницата ще се налагат хоспитализации по изгодни пътеки, без да са особено нужни, които пак системата ще плати.Ама повечето директори са йес-мен, няма как да бъде иначе, ако не си частник и поддържат това безумие, тъй като се надяват да дръпнат пари от БЮДЖЕТА за покриване на задълженията на болниците, направени досега.Пациентът ли?Ами ако се случи финансово изгоден може и да му се помогне.Само че целта на тази реформа не е той.
10 Ноември 2011 12:22
Hamalin, именно в това е трагедията. Че и от наши лекари и техните началници зависи повече това. Но всички плюват ББ (основателно или не е друг въпрос). Но не може за всичко премиера все да е виновен. А нали командировки ходят уж да се учат...
10 Ноември 2011 12:32
Мечо: -"... Какво пречи на медиците от спешната + лекарите от болничната и GP-тата да си направят стратегия за структурата и реформирането в системата?..."
Пречи следното: докато не се постави Пациента на първо място така ще е. Винаги една съсловна организация може да иска много неща, но е нормално първо да гледа себе си и членовете си. Представете си, че енергийните дружества се съберат и си разпределят колко да струва тока, а МС само да приема да узакони нещата. Е не става така. Затова съсловните организации да предлагат, да гледат, да се учат, но прангата винаги отгоре, че могат да си измислят какво ли не.
10 Ноември 2011 12:53
от гледна точка на "болничната" спешната им бърка в джоба.
по тази причина има и един лаф "реаниматор къща не храни".
не ми е друго - бившата съпруга преди да завърши лекар има 8 години стаж на "спешен", покрай нея може и да съм чувал това онова.
реалността е че "спешността" е нежеланото дете на здравната система и изглежда може да оцелее само като пряко субсидирана.
комбинацията от принципа "парите следват пациента" (да припомням ли ефекта от "парите следват студента" и ефекта върху качеството на висшето образование) и размиването на отговорността чрез разпиляване на ресурса към множество полунезависими структури (отделни болници), е много вероятно да има негативен ефект върху резултатите за сметка на някаква съвсем мижава икономия на средства, като последната дори не е гарантирана.
10 Ноември 2011 13:00
hamalin
Ясно и точно!
...самите лекари не са наясно тук какво и как да усъвършенствуват.там е трагедията, и по-лошото, акъл не искат...

Това е в основата на всичко. За да вземеш правилно решение, трябва внимателно да претеглиш всички гледни точки.
А тук, според форумното лекарско брадство, пачиетнът е: главоч, нахалник, глупак и ..... да не продължавам, само не и партньор, с когото можеш (и трябва) да обсъдиш проблемите и да търсите заедно решението им.
10 Ноември 2011 13:18
Абонираните ''разбирачи'' тълкуват едностранчиво постинга на колегата, hamalin работещ в Германия. Защото не вникват в същността на проблема.А той накратко е : Организацията на здравеопазването е част от системата на организация на държавата. В която лекарите мислят за пациентите си, а икономистите - за пари. В България всеки се опитва да дава акъл за неща, от които няма и грам понятие...


P.S... само за протокола: В "Бърза помощ" винаги е имало недокомплект на щата. И инсуфициентност на финансирането...

Редактирано от - Doctora на 10/11/2011 г/ 13:44:03

10 Ноември 2011 13:21
Федя, тук си неподготвен При истинската спешност пациентът го няма.Партньорство и обсъждане-после, като в добрия случай се събуди в болнично легло, благодарение на някого/по правило безименен/, който е свършил нещо адекватно и навреме, докато бъдещия партньор е витаел някъде, откъдето рядко се връщаме, или по-лошия вариант-с всички останали му сили и средства се е опитвал да попречи на спасяващите го действия-безсъзнателно разбира се.
10 Ноември 2011 14:03
В сегашния си вид от Спешна помощ няма никакъв смисъл. Цялата им работа е да превозят пациента до някоя болница. Нямат собствени звена за диагностика и лечение, а ползват тези на болниците. Ако останат отделна структура, там наистина няма нужда от нито лекари, нито от сестри. Двама парамедици на линейка, обучени да преценяват горе-долу тежестта на състоянието са напълно достътачни. Какво значение има дали пациентът е осигурен или не, след като лечението му не се осъществява от Спещна помощ, а от болницата, до която е транспортиран?
10 Ноември 2011 14:17
Цялата им работа е да превозят пациента до някоя болница.



Резултатът: Твърдо първо място в света по смъртност от съдова патология.

10 Ноември 2011 14:35
10 Ноември 2011 14:46
Федя, тук си неподготвен При истинската спешност пациентът го няма.

Така де. Доколкото си спомням разликата между "Спешната" и "Нетложната" помощ беше, че първата е налице, ако пациентът е починал.
Ти, обаче, не си ме разбрал. Обсъждането трябва да стане ивън линейката. Да кажем СЕГА, когато този въпрос се повдира за пореден път. Няма нищо лошо, ако тва обсъждане стане и на страниците на форума на в.Сега. По-важно е, не да сипеме омраза и обиди едни, спрямо други, а да да се вслушваме в аргумените си.
жив и здрав. Щото стигнем ли до "Спешна" помощ, всички сме равни пред дедо поп.
10 Ноември 2011 15:30
Всеки гледа от неговата си камбанария.Че има нещо сбъркано-има.Защото Минздрав реве, че нямало специалисти по спешна медицина.По физиономия познавам поне 80 % от тях.В нашата област сме 10 или 12.И НИТО ЕДИН не работи на терен в спешната помощ.Щото последния работещ д-р Европейски го даваха по телевизията-бяха го били- упойката боляла.И сега тепърва ще въдим парамедици, че да пълнят болниците-нека министърът да има дупе и да нареди:Всяко повикване-в болница!Наистина да се работи само транспорт.По този начин пациентите няма да страдат.Да се поработи така един месец, да се тегли чертата и да се види дали системата с парамедици ще проработи.Ако да-ОК!Парамедиците са евтини за системата/полиция, пожарна/, а са скъпи за болниците.Ако наистина финансирането на болниците е адекватно-проблем няма.А дано, ама надали, както казала Айшето.Бъдете здрави!
10 Ноември 2011 15:52
10 Ноември 2011 16:04
Justinian2, аз по своему съм си в нормалния свят-работя за хора, които ми плащат, ама си ме боли за кашата, която направиха въобще със здравеопазването.Пък спешната помощ си ми е тръпка-с нея си вадя още хляба.Бяхме луди-млади и си мислехме, че правим нещо хубаво.Употребени се чувстваме и един друг колегите се заричаме, да си помагаме ако нещо се случи с някой от нас.Ама това си е спасяване поединично.Като повечето неща в БГ.
10 Ноември 2011 16:28
Мечо е прав! Къде е Лекарският съюз, когато се говори за такива фатални неща? Всичко трябва да се върне в 1999г когато създаваха БЛС КАТО КАЗИОНЕН, НАСИЛСТВЕН и разни келеши като Игнатов и Семерджиев приказваха, че който "клати Лекарският съюз, КЛАТИ ПРАВИТЕЛСТВОТО". Нямам думи за подобни абсурди! Предвидими още тогава и далеко отиващи - до днешни и утрешни безумия... А това правителство окончателно оцапа здравната система - да сте чували, че 50% от необходимите анестезиолози вече ги няма? А да ви се навързва веригата "реаниматор-спешна помощ"? Не ви трябва въображение, за да си представите как ще се мре равнопоставено на адрес, в линейка и в приемно...
10 Ноември 2011 20:58
Параполитици, паракултуртрегери и парафинансисти го докараха до параикономика, параиндустрия, парастопанство, параобразование, парамедицина и паранормалност в парадържава на парабългари.
Честити 22 години в параграф 22!
15 Ноември 2011 17:35
Работих в края на 90те на линейка. По-голям кощмар в живота си не съм изпитвал! Никой, който не се е лашкал по линейки и не е бил в тези лайна, няма право да си отваря устата и да коментира. Специалисти по спешна медицина нямат работа по линейките. Линейките трябва да са само за транспорт до болнични заведения по район на повикването, където да има оборудвана шокова зала или шокови боксове, които да бъдат обслужвани от специалист по спешна медицина.
Само като си спомня кошмарите и тръпки ме побиват...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД