В шест сутринта милиардерът инвеститор Радж Раджаратнам, собственик на един от най-големите хедж фондове в САЩ - "Гелиън груп", върти велоергометъра в дома си в Манхатън и гледа през прозореца към залива Търтъл. Мисли колко ризи да вземе за предстоящото същия ден пътуване до Англия, където ще създаде фонд за 200 млн. долара, за да играе на фондовия пазар в родината си Шри Ланка.
Половин час обаче по-късно на вратата се звънва. Най-богатият ланкиец отваря и се изправя пред група полицаи и агенти на ФБР. Един от агентите му казва, че идват да го арестуват за незаконна търговия на борсата (инсайдерска търговия). Преди Радж да се сбогува със семейството си, същият агент му казва: "Разгледай добре сина си. Дълго време няма да го виждаш".
В офиса на ФБР следователите поставят лаптот пред него и след натискане на един бутон Радж чува гласа на филипинската си жена Аша, която вдига слушалка: "Ало". След натискане на друг бутон той чува и собствения си глас по мобилния си телефон - това бе негов разговор с Анил Кумар, негов приятел и състудент от университета Уортън, Пенсилвания. Двамата говорили за бизнес делата на консултантската компания "Маккинзи&Къмпъни", в която Анил Кумар работел. Разменили си и поверителна бизнес информация. Същия ден Кумар и Раджив Гоел, друг състудент на Радж от Уортън, са обвинени за незаконна борсова търговия.
Тези събития, описани в електронното издание "Дейли Бийст", са станали на 6 октомври 2009 г. Две години по-късно, на 13 октомври, Радж бе осъден на 11 години за борсови измами. Престъплението му е, че е разполагал с вътрешна информация, която е недостъпна за широка публиката (оттук и инсайдер), но която използвал при операциите с ценни книжа на борсите. Това всъщност е
най-тежката присъда за инсайдерска търговия в историята на САЩ
54-годишният Радж Раджаратнам е раснал в богато семейство, баща му е притежавал шивашка фабрика в Коломбо, столицата на Шри Ланка. Радж е завършил английски колеж, а след това и бизнес колежа Уортън на Пенсилванския университет. Работи в известната финансова компания "Ниидхем енд Ко" (Needham & Co). Бизнесът му върви по ноти, бързо забогатява и през 1997 г. създава собствена компания "Гелиън груп". Според в. "Крисчън сайънс монитор" в един момент хедж фондът въртял 7 млрд. долара, а самият Радж влязъл в списъка на сп. "Форбс" за най-богатите американци с портфейл от 1.8 млрд. долара.
Комисията по ценните книжа и борсите заподозряла "Гелиън груп" през 2007 г. след проверка на документите на компанията. ФБР събрал доказателствата срещу Радж чрез законно подслушване на телефонните му разговори и SMS-ите му. След две години на 6 октомври той бе арестуван и официално обвинен.
Представените пред съда доказателства показват, че борсовият манипулатор е получавал информация от мениджъри и други служители на компаниите, която продавал или пък използвал за свои цели. Сред тези компании фигурирали такива лидери на американския пазар като банката "Голдмън Сакс", производителя на микропроцесори и специализирани интегрални схеми "Интел" и Ай Би Ем. Обвинението доказа, че по този начин Радж спечелил 72 млн. долара. Само 17 млн. той спечелил от поверителните данни за дела на "Голдмън Сакс" в търговска банка, предоставени му от Раджат Гупта, бивш директор на "Голдмън Сакс".
Срещу Радж се обърнали и три лица, с които той работил, но срещу които били предявени обвинения. Заради сътрудничеството със следствието
са им обещани по-леки присъди
И трите лица впрочем са индийци, с които ланкиецът Радж е предпочел да работи заради етническата близост. Едното лице е Рууми Хан, бивша служителка на "Гелиън груп", която се съгласила да бъдат подслушвани разговорите й с Радж. Другите двама са споменатите вече Анил Кумар, служител на "Маккинзи & Къмпъни", нает като консултант от "Гелиън груп", и Раджив Гоел, който в продължение на 8 годни работил в "Интел". Впоследствие Радж ще каже, че е бил "предаден" от индийските си съдружници. "Той съжалява, че е правил бизнес с индийци", твърди "Нюзуик".
Доказателствата са толкова неопровержими, че самият процес минал "гладко" и без никаква интрига като схватка на аргументи и тези. Този май съдът намери Радж за виновен по всичките 14 обвинения за заговор и измама с ценни книжа. Миналия месец съдията Ричард Холуел произнесе и присъдата си - 11 години затвор. Отделно от това милиардерът трябва да плати 10 млн. глоба и 58.8 млн. компенсации заради нанесени щети.
Всъщност интрига е имало, но тя е била извън съдебната зала. Милиардерът разкри пред "Дейли бийст", че две седмици преди присъдата на него му е била предложена сделка - да сътрудничи с властите срещу Раджат Гупта. Или да проведе разговори с Гупта, които ще бъдат подслушвани, а в замяна ще получи по-малка присъда, поне 5 години. Той обаче отказал, защото не искал да предаде приятеля си по начина, по който той е бил предаден от индийските си приятели в САЩ. "Те искаха да получат Гупта. Не исках да правя това, което бяха сторили с мен. Гупта има четири дъщери", заяви осъденият. Случва се измамниците да бъдат и честни, а в случая принципността на Радж му струва максимум 6 години затвор. Това е сериозна котировка на нравствения му актив! Между другото срещу Гупта вече са повдигнати обвинения.
Обвинението искаше затвор от 19.5 години затвор. В официално становище на прокурора Приит Бахарара, също индиец по произход, се изтъква, че "Раджаратнам е сред най-добрите и най-умните, един от най-добре образованите, успешни и облагодетелствани професионалисти в страната. И все пак подобно на много други напоследък
той позволи алчността и корупцията да го погубят
Посланието на обвинението е ясно: Има правила, има закони и те се прилагат към всеки, независимо от това колко пари има.
Съдията обаче намали присъдата, отчитайки благотворителността на обвинения и тежкото му здравословно състояние. В южноазиатската общност на Ню Йорк се говори много за щедростта на Радж. Той редовно е давал пари за обучението на децата на Харлем, годишно е предоставял по 250 000 долара на неправителствена организация, която работи с деца на бедни имигрантски семейства. Впрочем съпругата му е в ръководството на организацията.
Радж има диабет втори тип, страда и от високо кръвно, нуждае се и от трансплантация на бъбрек. Заради тежестта на присъдата той няма да я излежава в затвор с по-лек режим, където обикновено попадат икономическите престъпници. Идния месец ще постъпи в затвора на щата Северна Каролина, където лежат "най-големите престъпници на съвременността" и международни терористи - примерно създателят на най-голямата финансова пирамида в света Бърнард Мадоф, организаторът на атентата в Центъра за международна търговия в Ню Йок през 1993 г. Омал Абдел Рахман, генуезкият мафиот Винсент Джиганте. Съдията Холуел изрази желание Радж да бъде поместен в затворническата клиника за тежко болни.
Присъдата предизвика противоположни реакции в обществото. Оповестявайки решението си, Ричард Холуел заяви: "Ние просто сме длъжни да унищожим вируса, обхванал нашата финансова система". Медиите пък коментираха, че тежката присъда е сигнал за Уолстрийт - свършва епохата, когато борсовите играчи и банкери могат "да си играят със закона", а държавата възнамерява по-добре да контролира финансовия пазар и по-сурово да наказва за борсови нарушения. Във форумите по повод присъдата можеха да се прочетат и такива читателски констатации: "11 години са малко", "Такива като него, а също банкерите вредят на икономиката, заради което трябва да понесат отговорност", "За престъпления във финансовата сфера трябва да се наказва като за престъпления с насилие".
Не липсват обаче и критици. "Това съдебно решение е равносилно на смъртна присъда", заяви пред журналисти Терънс Лайнъм, един от адвокатите на Раджаратнам. Ентъни Собиноу, професор по право в Нюйоркския университет, заяви пред агенция Блумбърг, че не разбира жестокостта на решението, защото Раджаратнам не е извършил насилствени престъпления. "Той не е терорист и наркотърговец, преди това не е бил осъждан". Според в. "Уолстрийт джърнъл" до 2009 г. средното наказание на инсайдерска търговия е било три месеца затвор, като половината от осъдените са успявали да избегнат затворническите килии. Сега обаче 80% от присъдите с борсови измамници да свързани с лишаване от свобода.