:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,146
Активни 815
Страници 76
За един ден 1,302,066
Тенденции

Евтините сватби стават хит в Китай

Разходите в градовете се увеличават и все повече млади хора сключват брак без традиционната пищна церемония, кола и къща
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Билборд в Пекин рекламира политиката на едно дете, която Китай въведе през 1979 г.
Традициите са неприкосновени дори и за най-модерните млади двойки в Пекин: консултантът по недвижимите имоти Чжу Хън и бъдещата му съпруга адвокатката Цзя Чжъвей отлагат сватбеното си тържество, докато съветникът по фън шуй на родителите на Чжу избере благоприятна дата за него.

Безпомощен пред изключително високите цени на жилищата в столицата, Чжу трябва да се ожени за жената, която обича, без да може да й предложи техен собствен дом - обичайно изискване за булките в Китай през годините. "Чувствам се много виновен за това, но такава е реалността", казва Чжу, повдигайки рамене. "Много хора от моето поколение разбират, че в момента това не е възможно". В най-процъфтяващите китайски градове спазваните от години традиции губят блясък за младите хора, които живеят в много по-различен свят от този, който техните предци познават.

Ван Юй, която е секретарка, и съпругът й Ван Люе, инженер в компания за електроника в Пекин, са родени, след като Китай въведе политиката на едно дете през 1979 г. Подобно на семействата в цялата страна, които имат по едно дете, те искат да имат две деца. Но няма да имат. "Те мислят по начин, който е различен от този на родителите им", казва Фън Сяотян, ръководител на Катедрата по социология в университета в Нанцзин, който изучава семействата само с по едно дете. "Те имат избор, но не се различават от цялото поколение. 60% от тях искат да имат само по едно дете". Според тях да имат едно дете в началото е нормално, тъй като самите те са отраснали без брат или сестра. Но по-важното е, че "повече деца означават и повече напрежение", казва госпожа Ван.



"Много е скъпо отглеждането на едно дете тук",



добавя тя.

Разходите по изхранването и обличането на едно дете са минимални в сравнение с разходите, необходими за обучението му, особено в град като Пекин. Родителите знаят, че пътят към най-добрите университети започва с най-доброто начално училище, а за да влезе едно дете в тях, трябват връзки или пари.

"Искам да насоча усилията си към Йойо и да й осигуря най-доброто, което мога. Ако имаме още едно дете, ще трябва всичко, което в момента й даваме, да го разделим наполовина, а това няма да е добре за нея", казва госпожа Ван. В миналото китайските деца осигуряваха сигурност на родителите си, бяха домашно отгледаните им гаранции за пенсиониране. Господин Ван е уверен, че ще могат сами да се грижат за себе си. "Планирам да спечеля достатъчно пари, преди да се пенсионирам, за да задоволявам потребностите си", казва той.

Да зависиш от децата си на стари години "бе начин, по който мислеха бабите ни", присмива се Чжан Хун, програмист, който също има право на две деца, но със съпругата му тв репортерката Цао Лин са решили да имат едно отроче - дъщеря им в момента е на 2 г. "Днес отглеждането на дете означава много проблеми", добавя той. Неговите родители, които обаче никога не са имали избор, може би биха желали да имат повече внуци. Но всъщност "те са щастливи, чи ние решихме да имаме дете, смее се госпожа Цао. - Много от приятелите ни не искат да имат деца".

Младите хора, родени в градовете след 80-те години, обръщат повече внимание на собственото си благополучие, отколкото предните поколения, казва професор Фън. "Те смятат, че животът на едно дете заема голяма част от семейния живот, така че



ако имат две деца, то качеството на живота им ще се влоши"



Чжу и госпожа Цзя смятат, че все още не са готови да имат деца, въпреки че са сгодени от 6 години. Оженили са се миналия месец. Проблем се появил малко след като Чжу се разболява през 2005 г. Той се възстановявал в продължение на шест месеца, а цените на жилищата в Пекин скочили и той не можел да си позволи да купи апартамент. "Просто не можехме да си позволим да купим апартамент", спомня си той. Един средно голям апартамент в Пекин струва 32 пъти годишната заплата на служител от средната класа.

Според китайските традиции младоженецът трябва да заведе съпруга си в дома на семейството, където тя евентуално би застанала начело на фамилията. В съвременните градове тази традиция се е трансформирала в очакване, че мъжът ще купи свой собствен дом - често с помощта на родителите си, - който да споделя със съпругата си.

След напразно чакане години наред цените на имотния пазар да се успокоят Чжу и Цзя решават да се оженят тази година, подтиквани от приятелите си и родителите, а и времето си минава. Двамата минават под венчило не само без къща и кола, които обикновено идват със сватбата, но и без традиционна церемония. Те плащат само 9 юана (1.50 долара) за брачно свидетелство, събират заедно родителите си и отиват в гражданското. "Всяко момиче иска романтична сватба, но щастието е по-важно от всичко друго, казва Цзя. - Искам само да сме заедно".



"Все повече и повече хора се женят без кола или къща",



добавя Чжу. Това е толкова честа практика, че дори се е сдобила и с име - "евтина сватба". Евтината сватба е предпочитана все повече в големите градове като Пекин и Шанхай, където цените на имотите са скочили почти петорно за последното десетилетие. "Къщата и церемонията са много важни", обяснява Ли Син, която е на около 20 години и работи като консултант. Тя се е омъжила за Ли Лян по-рано тази година и сватбата им е минала без тези две неща. "Когато той за първи път ми каза, че ме обича, ми разказа и всичко за себе си, както и колко печели. Можех да си направя сметка. Знаех, че няма да може да си позволи апартамент".

Това обаче няма значение. "И двамата вярваме, че по-важното е да откриеш точния човек, а не да намериш подходящото жилище, казва госпожа Ли. - Не искаме нищо повече".

Господин Ли, който е софтуерен инженер, казва, че като Чжу се чувства виновен, че не е успял да спази традициите. А и съпругата му е от обикновено семейство. "Родителите ми не могат да ни помогнат да си купим жилище в Пекин, нито пък неговите родители, а и ние не печелим достатъчно, казва тя чистосърдечно. - Решихме проблема с евтина сватба. Приехме реалността. И в това няма нищо лошо".
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Малко китайски двойки имат възможност да сключат брак, като поканят доста гости.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Китайци, които току-що са се оженили, показват брачното си свидетелство. Те са предпочели обикновена церемония без традиционните пищни церемонии.
63
3803
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
15 Ноември 2011 20:55
Препоръчвам на китайските ни приятели да помислят за повече деца. Кой ще прави плазмените ни телевизори в бъдеще?

Сега сериозно. Светът се променя. Едновременно се случва така, че обществата се сблъсква с интеграция и безпрецедентен наплив на информация.
Да пренесем темата повдигната от Грациян вчера.
Хората по-щастливи ли са сега?
Няма еднозначен отговор. Някои са, повечето не.
15 Ноември 2011 20:56
Грациян: Никога досега човечеството не е тънало в такова охолство, никога досега не е имало такова изобилие, а то недоволно, та чак му иде да се избива.

Така е и това е факт.
Материализмът е първичната движеща сила за мнозинството от индивидите (не за всички). Но материализъм и неограничена информация прави хората по-нещастни. В наши дни, достъпът до информация за почти всичко което става навсякъде по света е лесен и евтин.

Хората може да са задоволени, но виждат че някой някъде живее еди как си, има еди какво си или получава за труда си еди колко си. Това прави мнозинството от хората непримирими. Искат все повече и повече, а недоволството им ескалира.

Наскоро имаше проучване което заключи, че потребителите на Фейскук са по-нещастни от тези които нямат акаунт. Защо? Защото хората лесно сравняват своето положение (в обществото, социално и материално) с това на своите връстници. Излиза, че достъпът до информация не е толкова здравословен и прави хората по-малко щастливи.




Редактирано от - garamel на 15/11/2011 г/ 21:46:24

15 Ноември 2011 20:56
Нека сравним сегашният живот с този по времето на тоталитаризма в Бг: Живееше се много скромно, да не кажа бедно. Недоимък. Хората си отделяха от залъка за да купят някоя по-нова покъщнина която често костваше половингодишна заплата.
Но повечето хора бяха щастливи, защото като се сравняваха с комшията и той бе на същото дередже. И той затваряше зимнина, и той ходеше на село през неделята да копае картофите, и той ходеше на почивка в същите профсъюзни бунгала с издънени легла и студена вода за къпане, обядваше в същата вмирисана работническа столова. Понякога българина даже се чувстваше удовлетворен (да речем) защото съседа, нищо че бе лекар, още не бе събрал годините за Москвича на който шапкаря вече бе горд собственик.


Информацията за това какво има и става по света по това време беше строго цензурирана. Българина само гадаеше как е навън от това което дочуваше и бе преразказвано през няколко човека. Когато българина отиваше на командировка в Съюза - пак същата сивота. И там хората се редяха на същите дълги опашки, и там се бутаха 2-3 семейства в една комунална квартира.

Индивидите и материализма бяха същите, но сравнението бе ограничено, както и мирогледа. Сега е друго. Българина вижда как хората живеят и работят на Запад и по целият свят. Обикаля, вижда с очите си. Това го прави непримирим и недоволен от собственият си начин на живот ( което не е толкова зле, защото това го кара да прогресира). А всъщност нищо не се е променило. И корупцията е същата, и връзкарството, и недоимъка.





Редактирано от - garamel на 15/11/2011 г/ 21:43:10

15 Ноември 2011 23:39
Мен пък ме изненада това твърдение:
ако имат две деца, то качеството на живота им ще се влоши

Не, не го разбирам. Качеството си на живот меря определено с много показатели и парите са само една малка част. Финансовото състояние може и да се влошава, но качеството на живот с две деца е несравнимо по-добро, отколкото с едно.
16 Ноември 2011 01:02
Гаргамеле, не знам живял ли си в този "недоимък". Ако съдя по писанията ти - едва ли - вероятно си чел много демократическа пропаганда. За какъв недоимък и бедност говориш??? За какво отделяне от "залъка"?!
По време на социализма имаше всичко необходимо за нормален и дори охолен живот. Храната беше евтина, качествена и достъпна за абсолютно всеки! Плодовете и зеленчуците в сезона бяха на практика безплатни. Купували сме по 50 кг дини и пъпеши наведнъж и по над 100кг ябълки. И си ги изяждахме.
По дяволите, хората на село си хранеха животните с хляб!
Жилищата бяха евтини и кредитите за жилища бяха с лихва от 2% (1% за млади семейства). Понятието "ипотека" го поясняваха в книгите с бележка под линия - че не знаехме какво значи.
За тези които нямаха жилище, наемът на жилфонд беше символичен.
Тока беше на практика безплатен. Бензина беше много евтин. Хората се отопляваха с нафтови печки! Парното и топлата вода бяха евтини и достъпни. Водата беше на практика безплатна.
Имаше работа за всички, а за младите специалисти, току що завършили се осигуряваше работа по специалността.
16 Ноември 2011 07:31
По време на социализма имаше всичко необходимо за нормален и дори охолен живот. Храната беше евтина, качествена и достъпна за абсолютно всеки!

инсп.Мегре,
кви са тези фантазии ? Да не си живял в затворен комплекс на ЦК на БКП и пазарувал в специалните затворени магазини до които те е возило УБО ?
-
С изключение на София в останалата част от страната цареше тотален дефицит на храни и елементарни потребителски стоки. Нямаше тоалетна хартия, кафе, шоколад , месо, овче сирене. За банани и портокали е известно. Знаеш ли, че за да си купиш килограм свинско месо (агнешко видях за прав път на 16 години и еднократно) трябваше или месаря да ти е приятел или да се наредиш на опашка от 4 часа сутринта и да се молиш да не свърши преди да ти е дошъл реда ?
-
Дали панелно жилище струващо 12 000 лв. , но което не можеш да си купиш, а трябваше да ти го дадат, е много или малко на фона на пенсии от 40-60 лв., минимална заплата 82-120 лв. и "висока" неноменклатурна заплата от 150 лв. изчисли сам.
-
Режимът до 1989 г. има две достижения - системите на здравеопазване и образование. Останалото е пълен провал.
16 Ноември 2011 07:44
А бензинът беше струваше над лев. Дали 1 литър бензин който струва 1, 05 лв. при средна заплата 150 лв. е по скъп от литър бензин, който струва 2, 50 лв. при средна заплата 700 лв., също изчисли сам. За чакането по 14 години и цени на морално остаряли съветски коли от 8 000-12 000 лв. да не споменавам.
-
Ако някои селяни, които са ги гледали овце, прасета и зеленчуци по дворовете си и имали храна, то не е било благодарени на реалсоца, а на частната си собственост. Щото магазините бяха празни.
С изключение на Кореком, де но там продаваха само западни стоки срещу долари и марки и купувахме нелегално.
-
Като ученици ни забраняваха да минаваме покрай Кореком и да гледаме през витрините, защото това вътре в тях било идеологическа диверсия, на която не бива да се подлагаме. И не се бъзикам. Действително специален лектор посещаваше училищата и ги говореше тези неща.
16 Ноември 2011 08:21
Брайтман, вие с гаргамела пишете за някаква виртуална реалност или евентуално за времето след 1990г. когато социализма беше предаден и разрушен.
Аз съм от провинцията, нямам никакви връзки с каквито и да било номенклатурни и партийни кадри. Цената на бензина не е била 1 лев по време на социализма! Аз лично си спомням нещо като 30ст/литър. Агнешко съм ял цял живот, но никога не съм го обичал кой знае колко. Търсенето на агнешко никога не е било чак толкова голямо. Обикновенно зареждаха по-големи количества за Великден и Гергьовден. (Колкото и невероятно да се струва на пропагандистите на "безбожните комунисти"
..
Ако някои селяни, които са ги гледали овце, прасета и зеленчуци по дворовете си и имали храна, то не е било благодарени на реалсоца, а на частната си собственост. Щото магазините бяха празни.


Тук грешиш фундаментално! Много хора си мислят, че социализма просто монополизира и одържавява пазара. Това не е вярно. Социализма разчита на непазарни механизми на разпределение на благата. Предполагам, че поне половината блага в държавата се разпределяха по непазарни механизми, почти без участие на пари и пазар. Тоест ако разглеждаме статистически само пазарните механизми винаги ще получаваме непълни и парадоксални резултати от рода на "Как така се получаваше, че магазините бяха празни, а хладилниците пълни?"
Прословутите "буркани" са също част от непазарните механизми за разпределение на храните в държавата. Имаше и много други - примерно в заводските столове, остатъците от храната се използваха за храна на прасета в т.н. "помощни стопанства". В подобни стопанства се отглеждаха и зеленчуци, които осигуряваха храна на невероятно ниска цена за заводските столови, в които ядяха поне по веднъж да ден всички.
Непознаването на тези механизми и неотчитането им при икономическите изследвания са в основата на устойчивият мит за неефективността на социалистическата икономика. Факт е обаче, че произвеждахме повече от сега при това без да си даваме много зор. Печелехме достатъчно за да бъдем сити и да ходим на почивка по два пъти в годината.
..
Аз лично съм съгласен да ям банани един път годишно, в замяна на всичко това!
16 Ноември 2011 08:25
Аз лично си спомням нещо като 30ст/литър.

Спомените ти са от 60-те. През 70-те бензина вече беше с двойна на тази цена, а през 80-те струваше 1, 05. Знаеш ли колко съм го зареждал и как съм събирал стотинките за 5 литра. Така, че го помня точно.
16 Ноември 2011 08:38
Тук грешиш фундаментално!

Значи реалсоциализма се движел по законите на феодализма и това било достижение. Ти си същинский Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин, Димитров едновременно. Направо доразви основите на реалсоциализма.
-
И айде стига фантазии. Помним. Всичко помним. И не ни хареса. Затова и с огромен ентусиазъм излязохме от реалсоциализма. Само дето тръгнахме в погрешната посока - назад. А трябва да вървим напред.
16 Ноември 2011 08:39
Хайде моята памет е зле. Ето и цитат от форума - спомени на други хора:
Да де, ама аз помня бензин от 0.19 лв. през 1972 г., при заплата от 130 лв.! Който иска нека да смята!

Според мене ти вероятно ми говориш за цените преди деноминацията на прарите 1962г. Тогава може и да е струвал бензина 1лв, а след деноминацията 10ст. литъра.
16 Ноември 2011 08:47
Според мене ти вероятно ми говориш за цените преди деноминацията на прарите 1962г.

Няма как да ти говоря за преди 62-ра, след като съм роден 1965 г.. Говоря ти за 80-те, когато вече карах Москвича на баща ми, купен през 1981 г. за 6400 лв. , при тогавашна негова заплата, като началник градска мрежа (технически ръководител) от 155 лв. и на майка ми учителка - 135 лв.. Баба ми вземаше пенсия от 40 лв..
-
Хляб - 15, 26, 34 стотинки, сирене 3, 40 лв. кг. свинско месо 5, 40 лв.кг.. Магазините празни. Заради сушата, кишата и Гришата.
16 Ноември 2011 11:00
32 - пъти годишната заплата за да си купиш жилище в голям град Китай /това да не е в рая/ !!!! Ами то тогава нашите строителни предприемачи в сравнение с китайските са като майка Тереза направо А аз си мислех, че българите са глупавички като дават луди пари / в евро, а не в юани/ за нескопосано построени апартаментчета в големите градове на България, при условие че заплатите им са по-скоро източноазиатски, а не европейски, ама китайците направо ме покъртиха с доброволната робия на която се подлагат за едно апартаментче в Пекин. Спокойно рано или късно човек се осъзнава, балоните се пукат или най-малко сериозно испускат въздух, всичко си идва на мястото. А на китайците лично препоръчва да помислят за масово преселване в България. Хубав климат, член на ЕС, прилични за китайския стандарт заплати, българите масово не им харесва тук и си тръгват дълбоко обидени, така че идеални условия за преселение.
16 Ноември 2011 12:05
По време на социализма имаше всичко необходимо за нормален и дори охолен живот


тов. мэгрэ е бил на спецснабжение - карали са му хапване и пийване от хотел "рила"
16 Ноември 2011 12:12
Хайде моята памет е зле. Ето и цитат от форума - спомени на други хора:
Да де, ама аз помня бензин от 0.19 лв. през 1972 г., при заплата от 130 лв.! Който иска нека да смята!

Според мене ти вероятно ми говориш за цените преди деноминацията на прарите 1962г. Тогава може и да е струвал бензина 1лв, а след деноминацията 10ст. литъра

Ха-ха-ха!
Още едно червенотиквениче се опитва да ръси бисери.
Точно през 72 г бензинът беше по 24 ст. литърът (със зелените талони ) в края на същата годиа въведоха и червени талони, с които литър се купуваше за 40ст. Зелените бяха за 40 литра и ти се полагаха един на месец. Червените можеше да си вземеш също по един на месец (пак за 40 литра).
През тези "светли"години в селата имаше все още доста хора. но 1974 е годината, през която започна първата вълна от масово закриване на умчелещата по селата, поради липса на ученици. Защо ли?
16 Ноември 2011 12:30
По време на социализма имаше всичко необходимо за нормален и дори охолен живот. Храната беше евтина, качествена и достъпна за абсолютно всеки!


Да бе, да...
Понятието "опашка за стока" беше измислено от лошите капиталисти и го бяхме виждали само на кино...


Имаше работа за всички, а за младите специалисти, току що завършили се осигуряваше работа по специалността.


Ами осигуряваше им се - в някое родопско или странджанско село, например...
Ако и това си забравил - гледай "Специалист по всичко"...

Търсенето на агнешко никога не е било чак толкова голямо.


Не знам как си го установил това, че няма търсене - сигурно си правил социологическо проучване пред месарницата и си задавал въпроса: "Да не би да търсите агнешко?" И по това, че хората са ти се смеели, си направил извода, че не търсят агнешко.
Ми в магазините нямаше търсене на агнешко, щото там бяха забравили какво е това - на който му се дояде агнешко, трябваше да търси връзки. Какво да търси в магазина?
То да беше само агнешкото...
Прилича малко на вица: Вече отмениха режима на тока, сега изобщо не пускат ток.
Тоя виц е пак от любимия ти соц...


Социализма разчита на непазарни механизми на разпределение на благата.


Така си е.
Както се казваше тогава, социализмът решава проблеми, които нямаше да съществуват, ако го нямаше социализма.




Редактирано от - Енчо на 16/11/2011 г/ 12:36:05

16 Ноември 2011 13:12
Магазините не бяха празни. За това въобще имам съвсем ясен спомен - точно мене ме пращаха постоянно да пазарувам. Магазините бяха пълни с всички продукти от първа необходимост. Ако е имало някакъв дефицит - той е бил на продукти на лукса - все неща без които човек може да живее спокойно. При това дефицита никога преди 1990та не е бил абсолютен. Тоест, ако чак пък толкова ти се яде нещо дефицитно - можеше да се намери.
Вярно, нямаше сирене с растителни мазнини и сто вида ерзац продукти. Което си е вярно, вярно си е.
Но аз мисля, че разбирам какво точно ти е липсвало в социализма. При пълнато осигуряване на населението с евтини храни и всички продукти от първа необходимост, социализма пропусна да създаде "образа на изобилие". Не напразно перестройчиците мечтаеха за "пълните рафтове в магазините". Забележи, никой не говореше, че хората ще пазаруват от тези магазини. Целта беше именно образа на изобилието.
Управлението на страната беше в ръцете на хора прагматици, които си мислеха, че ако нахранят народа, то всички ще са доволни. Смешното в случая е, че те можеха съвършенно безболезнено за страната да създадат този образ на изобилието - мрежа от скъпи магазини с луксозни вносни стоки щеше да реши проблема - пълни витрини и малко купувачи. Само че проблема не беше изобщо открит докато не стана твърде късно.
16 Ноември 2011 13:17
И въобще ми се струва, че спомените на повечето от форумците за "социализма" касаят 90-те години. Ама тогава никакъв социализъм вече нямаше.
16 Ноември 2011 13:25
И въобще ми се струва, че спомените на повечето от форумците за "социализма" касаят 90-те години. Ама тогава никакъв социализъм вече нямаше

Като например инсп.Мегре
16 Ноември 2011 13:38
Die Hexe: Мен пък ме изненада това твърдение:
ако имат две деца, то качеството на живота им ще се влоши


Между китайските представи за качество на живот и европейските съществуват големи разлики. Към тях се добавят и съществуващите древни китайски традиции, които в момента се рушат, за да бъдат заместени нерядко с традиции внесени отвън или направо новоизмислени, които често карат европееца с недоумение да повдига рамене.
Ще започна първо с цените на апартаментите: Да, истина е, че цените им в големите китайски градове са умопомрачителни и закупуването на нов апартамент могат да си позволят само хора с изключително високи доходи. Но щом в момента там масово се строи, значи има и кой да ги купува. И това са част от 300-400-те милиона китайци, на които животът след настъпилите промени непрекъснато се подобрява. Останалите живеят под наем или в панелки, по-лоши от нашите, често закупени или наследени от техните родители. С тази разлика, че под апартамент китаецът разбира жилище над 120 квадрата. И така е било както навремето, така и сега. Нещо, което е напълно разбираемо, след като традицията да живеят заедно с родителите, все още съществува. С тази любопитна подробност, че младите се грижат за родителите, а грижите и възпитанието на децата са задължение изключително на дядо и баба. Младото семейство може да се запилее нанякъде и да се прибере по късна доба, без дори да предупреждава предварително или да дава обяснения къде е било.
Това, че второто дете нарушавало качествата на живот е официалната версия, предназначена за външна консумация. А всъщност причините са много по-тривиални. Първата от тях е все още съществуващата забрана семейство от градското население да има повече от едно дете и нарушаването ù се санкционира от държавата. Втората, и то не по-малко сериозна причина е, че образованието на децата е приоритет номер едно в китайското семейство. Най-добрата детска градина, най-доброто училище, в най-престижния университет. И за това те са готови на всякакви жертви. Стига се дори до парадокса малчуганът все още да се учи да срича, а в това време родителите му вече мечтаят и проучват условията за следване в университетите на Шанхай, Хонконг, че дори Оксфорд, Кеймбридж и Харвард - истина е, не се шегувам! Естествено, че подобни мечти са подплатени с жестоки спестявания в продължения на години и затова китайците често казват "едно да е, ама с образование като хората". За издръжка на второ дете те дори не смеят да си помислят.
Съгласно древната китайска традиция сватбата е не само щастливо събитие, но и демонстрация да имотно благосъстояние и социален статус. Затова тя трябва да бъде колкото се може по-пищна, с много и колкото се може "по-важни гости". Трае няколко дни, като булката е задължително облечена в червено. Защото червеният цвят е символ на радост и щастие, а белият цвят е символ на траур. За всеки ден от празника нова рокля. Това първо струва много пари и второ, на младите, които често копират Запада, все повече не се харесва. И тук се намесва бизнесът в лицето първо на западни, а сега вече и на китайски фирми. Церемония според средствата - с бяла или червена рокля, с много и то специално обучени за целта "гости" за тоз, който все още ги няма в големия град, или само с тесен кръг от роднини или приятели, с Ролсройс или сватбено шествие с велосипеди, с булката и младоженека начело, без или със сватбено пътешествие, често организирано групово, включващо по желание дори и конкурс "Мис Булка" Изобщо глупости колкото искаш! Майка плачи, да му се отще на човек да се жени за китайка, колкото и да е красива, умна и образована

Редактирано от - Anastass Stasev на 16/11/2011 г/ 15:24:55

16 Ноември 2011 14:06
инсп.Мегре
[Златен]
16.11.2011 г. 13:17:18 И въобще ми се струва, че спомените на повечето от форумците за "социализма" касаят 90-те години. Ама тогава никакъв социализъм вече нямаше
========

=========
В интерс на истината и аз като Мегре, нямам спомени за празни магазини преди 1989г. Роден съм1970г. Имаше всичко по магазините. Разнообразие голямо нямаше, но всичко беше в пъти по истинско и вкусно от сегашните изкуствени храни. Преди 1989г. имаше понякога дефицит на едно или друго , но не за дълго. Спекулантите и спекулациите със стоки, както и купоните бяха в началото на прехода.
=========
Проблемите преди 1989г. беше номенклатурата, партииците, партиините секретари, комсомолските секретари, бюрократи, бъркането в живота на хората как да живеят, мислят и т.н.
Проблема е, че и сега имаме същите проблеми + безработица, лошо и скъпо здравеопазване и лекарства, лошо образование, висока престъпност, бедност, високи цени на всичко, отопление, парно, топла вода са лукс, масово оскотяване, насилие, масова проституция, педофилия, педерастия, неграмотност, цигания, просия, мръсотия, дивотия, неработеща съдебна система, безнаказаност... и т.н.
то като се замисли човек, няма кокво добро да каже за сегашното положение в мамковината.
16 Ноември 2011 14:27
Магазините не бяха празни.

Помня през 80-те в комплекс Зорница (Бс), в супера зад болницата имаше само яйца, извара, русенско варено и копърка. Пастета апетит го бяха изкупили тогава вече трайно. Към 9 - 10 сутрин пускаха наденица кучешка радост и ако докараха кашкавал. През лятото имам пред вид. А! И заводски хляб имаше. И зелени пластмасови легени. Месарница в района имаше една - под детската градина. На нея пишеше Месо и птици. Познайте какво имаше вътре. Нищо.

Редактирано от - Nickolas на 16/11/2011 г/ 14:44:37

16 Ноември 2011 14:35
Ами я да напишат коя е страната, в която хората търсят най-евтините погребения.
16 Ноември 2011 14:36
Още едно червенотиквениче

В интерс на истината и аз като Мегре, нямам спомени за празни магазини преди 1989г. Роден съм1970г.

Че как ще имаш спомени! Тати носи, мама меси!

Имаше всичко по магазините.

ху-ху-ху!
Преди 1989г. имаше понякога дефицит на едно или друго , но не за дълго.

Бе те, хората, за това се редяха постоянно по опашки и пишеха списъци, щото ако дойде това "не за дълго", да не останат на сухо.
Щото на тъмно остаяха през два часа.
16 Ноември 2011 14:39
В интерс на истината и аз като Мегре, нямам спомени за празни магазини преди 1989г.


Моят рожден ден е в средата на лятото и за да си набавя бира и безалкохолно за гостите, трябваше да обикалям магазините в целия квартал. Тези магазини може и да не са били празни в буквалния смисъл, като в Лукановата зима. Може да е имало чай и сапун, да речем... Обаче бира и безалкохолно нямаше.
И това - в Бургас, дето през лятото се зареждаше по-добре заради туристите. Представям си какво е било в Малко Търново...
И така беше с всичко.
Като почна режимът на тока, човек трудно успяваше да си намери свещи. Или и свещите са луксозна стока? При соца - може би...




16 Ноември 2011 14:53
На китайските другари:

Добре дошли в капитализЪма! Ако имате въпроси, обаждайте се в Булгаристан. Вий накъдето отивате, ний от там се връщаме.
16 Ноември 2011 15:01
Може да е имало чай и сапун


и оцет имаше, винаги! очевидно осигуряването на оцет за трудещите се е било водещо задължение на социализъма; щото в полша при ярузелски съм влизал в супер, където имаше само оцет - нищо друго освен оцет

16 Ноември 2011 15:07
Федя

като чета какво си написал тук (като същий демократ), и какво, под темите за здравеопазване (като същий комунист), те съветвам да потърсиш специалист. Типично биполярното афективно разстройство.
16 Ноември 2011 15:12
щото в полша при ярузелски съм влизал в супер, където имаше само оцет - нищо друго освен оцет


Е, да де, ама според другарите, магазините не са били празни...
16 Ноември 2011 15:14
я и аз да пpипомня нещо хубаво за снабдяването през соц-вpемето:
- сутpин пpeд подземния етаж на цум се събиpаха огpомни опашки да купят луканка по 16 лв кг - гоpе долу колкото сега май
- смеехме се на соевите кремвирши и шоколад, че били здравословни
- картофи, боб, лук от Полша, ГДР, и пр.
- за жилище се чакаше, чакаше и чакаше и накрая се "даваха" средно 2 стайчета. дори беше записано в някакъв документ, че средният размер на жилището е или трябва да бъде 67 кв м./човек, разбирай семейство. ако някой искаше да си продаде жилището, трябваше да го продаде на съвета и в съвета някой отново определяше кой е "най-нуждаещ се". едни мои познати наследиха жилище и понеже имаха, ги принудиха да върнат едното. виж, кола на старо можеше да се купи и така се правеше. смътно си спомням, че се зареждаше по за 5 лв. през 80-те, когато уже бяхме най-добре.
има още, а ма не ми се припомня
16 Ноември 2011 15:34
..виж, кола на старо можеше да се купи и така се правеше..


reporter
Тъй де. Лада, нова в Мототехника струваше около 7-8000 лв. На старо, три години, отиваше 13-15000. Некои "другари" бяха направили доста добър бизнес .
16 Ноември 2011 15:37
Абе, вие нормални ли сте? Въпросът е - сте ли склонни да живеете по-скромно в материално отношение, но да имате щастието да имате деца, или за вас материалните придобивки са единствен мерител на щастието.
Какъв соц, какъв бензин, какъв оцет?
16 Ноември 2011 16:02
Тез, които разправят, че навремето имало всичко, ме принуждават да припомня стария виц за учителката на Иванчо, която по време на урок се размечтала на глас, колко хубаво щяло бъде, когато социализЪмът бъде построен. Ще имате всичко деца - казвала учителката - нови дрехи и обувки, играчки, нови училища, стадиони, нови пътища, нови влакове, магазините пълни със стоки, ще имате всичко, което си пожелаете! Другарко, а хеликоптери ще имаме ли? - невинно попитал Иванчо. Иванчо, на теб пък за какво са ти нужни хеликоптери, бе? - сопнала се учителката. Ами другарко, когато се свърши месото, кибритът и черният пипер, да можем да прилетим до София и да си купим!
И ако това е виц, съвсем не е виц историята с моя приятел, който в края на 80-те си беше турил вместо огърлица гердан от тоалетна хартия на врата и докато стигне до тролейбусната спирка (в София!), броеше колко души са го попитали откъде я е купил.
16 Ноември 2011 16:03
мила Хексе, животът в тясно жилище хич не се отразява добре на децата. както и ред други битови неудобства, за които не ми се приказва. Татяна Лолова пееше една песен за това, как майките в 6 сутринта първо оставят децата си в детската градина, след това с претъпкания трамвай отиват на работа. и тъй нататък.
а за цените на колите на старо не знаех, лично аз нямах нито нова, нито стара. но ми се струва, че се намираха и по-евтино. някои май правеха замени.
16 Ноември 2011 16:04
80-те са въобще много разтегливо понятие - в началото всичко вървеше добре, в края ни съсипаха. Така че, форумците които говорят за цените и дефицита през 80-те, все едно нищо не казват.
Аз си направих малък експеримент и попитах няколко колеги, значително по-възрастни от мене, за техните спомени за цената на бензина през 1985 година.
Отговорите варираха от 20ст до 35ст на литър. Цени от 1 до 2лева са били около 1989г - 1990г. когато бензина беше с купони и опашки.
Така че, моите спомени изглеждат сравнително реалистични.
Дефицита на стоки и особенно храни се появи определено по време на перестройката и въвеждането на указ 56. Тогава спекулантите и склададжиите изкупуваха стоките още в складовете, а стопанска милиция очевидно не работеше. Иначе е съвършенно необяснимо как след освобождаването на цените (след 1990) изведнъж магазините се напълниха със стока. Откъде дойдоха тези стоки, ако не от изкуствено създадения дефицит?
16 Ноември 2011 16:23
Тез, които разправят, че навремето имало всичко, ме принуждават да припомня стария виц за учителката на Иванчо, която по време на урок се размечтала на глас, колко хубаво щяло бъде, когато социализЪмът бъде построен. Ще имате всичко деца - казвала учителката - нови дрехи и обувки, играчки, нови училища, стадиони, нови пътища, нови влакове, магазините пълни със стоки, ще имате всичко, което си пожелаете! Другарко, а хеликоптери ще имаме ли? - невинно попитал Иванчо. Иванчо, на теб пък за какво са ти нужни хеликоптери, бе? - сопнала се учителката. Ами другарко, когато се свърши месото, кибритът и черният пипер, да можем да прилетим до София и да си купим!

И ако това е виц, съвсем не е виц историята с моя приятел, който в края на 80-те си беше турил вместо огърлица гердан от тоалетна хартия на врата и докато стигне до тролейбусната спирка (в София!), броеше колко души са го попитали откъде я е купил.

PS Вицът е от края на 50-те и началото на 60-те години
16 Ноември 2011 16:55
Анастаси, прочетох те и първият път. Обаче ти май не ме четеш внимателно. Аз навсякъде пиша, че определени краткотрайни дефицити по време на социализма имаше. Те водеха обикновенно до презапасяване на населението в минимална степен.
Примерно аз си купувам 20 пакетчета черен (или червен) пипер вместо едно (при което, цената на същият този пипер е толкова незначителна, че презапасяването по никакъв начин не се отразява на бюджета ми). Така - какво следва след това? Ами просто, няколко години не си купувам черен пипер. При някой от следващите мини дефицити, раздавам на нуждаещи се приятели и познати пакетчета черен пипер, докато запасите ми намалеят толкова, че започвам да се оглеждам за следващото "презапасяване".
Междувременно пък приятелите и познатите ми раздават на мене неща с които те са се презапасили, а аз съм пропуснал.
В резултат баланса е като цяло на нула - всички имат всичко, разпределено по непазарна схема. Междувременно обаче сме установили социални контакти със околните хора - приятели, съседи, роднини. Изпили сме заедно кафета, ракии, бири и вина. Изяли сме мезета, пържолите от село, рибата уловена от баджанака, луканката купена от ЦУМ, бананите от показния магазин, а децата - шоколадовите яйца от корекома, купени от чичото върнал се от Либия.
..
И сега погледнете макрокартинката - алиенацията е победена. Хората живеят задружно като едно семейство. Децата растат щастливо и безгрижно. Старите хора знаят, че ще има кой да се погрижи за тях. Всички ходят поне един път в годината на курорт за половин месец, а често 2 седмици на планина и 2 седмици на море. Каквото и да се случи всеки знае: никога няма да остане гладен, жаден, бездомен, неграмотен и безработен.
16 Ноември 2011 17:11
Хексе, по-горе се опитах да обясня, че твърдението на китаеца относно влошения начин на живот при повече от едно дете, си е чиста пропаганда, с цел да замаже очите на чужденците. А всъщност това е част от държавната политика на Китай, за ограничаване на раждаемостта, както и от стремежа на китайците навсякъде да са първи. Като се концентрират повече усилия и средства за образование върху по-малък брой деца. С други думи надуване на педала на газта до краен предел, с всички рискове за детското психично здраве. Дали това е добре или не, не мога да преценя. Но при всички случаи няма нищо общо с качеството на живот. Повече деца, т.е. по-висока раждаемост има в богати и бедни страни. Има също както богати, така и бедни страни с ниска раждаемост. Така че в случая не толкова материалното състояние и качеството на живот играе някаква особена роля, а по-скоро обществената нагласа, т.е. колко деца в едно семейство обществото смята за нормално. Във Франция и Пакистан 3-4 деца никого не смущават, докато в Китай обществената нагласа е за едно, а в България е за две деца. Погледни в магазините - спалните са за две деца, количките също са максимум за две деца, дори и във Сънчо щъркелчетата са две. Впрочем бяха, но дали са и сега, не съм сигурен, защото отдавна на съм ги гледал
16 Ноември 2011 17:29
На хората с носталгии по соца, препоръчвам Северна Корея - там дереджето е подобно на това в българия през 80-те.

Вярно - нямаше проблем с изхранването... и това е май единствения плюс. Тъпо живуркане без възможности за развитие, кариера (професионална, изключвам партийна такава), за собствено жилище, кола. Липса на елементарни битови стоки, да не говорим за "луксозни" като телевизор (ха-ха), касетофон и т.н. Невъзможност за човек да пътува, да познае света, да бъде информиран какво се случва, да слуша музика каквато иска, да гледа филми каквито харесва. Да не говорим за липсата на лична свобода и невъзможност да решиш сам какво да правиш с живота си. Младите специалисти бяха назначавани - да, обаче в завода в Тъпчилещово на края на света с 5 годишен договор.

За да живееш наистина добре тогава трябваше да си или номенклатура или ченге, т.е във всеки случай отрепка. Не, че сега същите тези не си живеят славно, но това е друга тема.

Така, че моля басните за светлия соц ги разправяйте на тези, които не са го преживели (горките ви внуци). Аз на моя син му разказвам истината: как ученическите си години съм прекарал в един подтискащ и упадъчен свят, към който нямам никакви сантименти. Как милиционери са ме гонили по варненските плажове, защото бях с гадже след вечерен час. Как ме изключваха от косомола, защото не исках да отида да бера лук във Вълчи дол срещу 18 лв на месец. Как баща ми чак години за да вземе москвич. Как взеха къщата ни до Морската градина, построиха на нейно място блок и после ни продадоха апартамента в него на пазарни цени.

И всичко това не бяха някакви са репресии, а напълно нормали неща, които се случваха на напълно нормалните семейства - баща ми беше дългогодишен партиен член и квартален активист (и все още е). Просто никога не осребри партийното си членство - за негова чест и наша несгода.

Все такива хубави спомени...
16 Ноември 2011 17:39
На хората с носталгии по соца, препоръчвам..



Първо, кой си та да препоръчваш?
Второ, защо наричаш "хората с носталгии по соца" всички, които искат да живеят човешки с доходите от труда и акъла си ? А не от кражби и политика?
16 Ноември 2011 17:39
Грешиш, Инспекторе, ако си мислиш, че не те чета внимателно. Чета те и още как! Още повече, че всичко това ми е до болка познато. Въпросът е дали хората щяха да се запасяват, ако бяха сигурни, че винаги могат да намерят в магазина това, което им трябва. Сега наистина горе-долу има всичко и хората не се запасяват. Като причините са две - няма смисъл, пък и няма пари. Впрочем и двете ситуации имат своите добри и лоши страни. Само както си помисля как навремето, като донесях на децата два килограма мандарини, каква радост беше. Можех да купя и десет килограма, ако не ме беше страх, че ще се развалят. А сега няма да го направя, първо защото ги има винаги и с тях никого не мога да впечатля, и второ, дори и двойна заплата да получавах, пак щях съм без пари, след като има толкова други неща за купуване. Виждаш ли как от китайските сватби до какви "нови" хоризонти за дискутиране достигнахме
16 Ноември 2011 17:41
Типично биполярното афективно разстройство.

Doctora, като събера пари за кенефна такса, ще отида
Оня ден един твой колега от Германия пък диагностицира ТВОЯТА болес. Обади му се. Като на колеги, прегледа ще ти бъде безплатен.
16 Ноември 2011 17:45
Абе, вие нормални ли сте? Въпросът е - сте ли склонни да живеете по-скромно в материално отношение, но да имате щастието да имате деца,

Die Hexe, то сега си живея скромно, имам щастието (наистина е щастие ) да имам деца. От материялното не се оплаквам. Както е казал народът "Спиред чергата"
16 Ноември 2011 17:46
НОСТАЛГИЯТА ПО СОЦИАЛИЗМА
Носталгията е принципно защитно средство на организма позволяващ му да оцелее в новата житейска среда. Всеки който не може да се чувствува комфортно в новите реалии изважда от спомените си онези лъскави картинки на "онова което беше, когато се чувствувахме добре" и ги сравнява с настоящето. При смяна на обективната реалност с нова такава, много често индивидите изживяват културен шок и едни по-лесно, други по-трудно, а трети-никога не успяват да се адаптират към обкръжаващата ги действителност. Носталигията се проявява в различна степен и при различни индивиди се манифестира по различен начин. Носталгия изпитват и имигрантите и войниците и затворниците и импотентните и загубилите близък човек или обкръжение индивиди. Тя, като талисманче ги пази от депресии, умопомрачаване и разни други такива, дето им викаха на времето "болести на нервна почва". Ще се поозърта Мунчо пред магазина за деликатеси, ще пошмърка там и ще си каже: А бе, това деликатеси ли му викате? Ебаси, само напомпани с химикали и оцветители отрови. Да знаете на времето какви делекатеси имахме.Ех...Ще гледа Гунчо по телевизията разни чепещи се и кекерчещи се мискинки с мизерно и даже почти никакво облекло и ще заключи философски: Курви, бе, курви...на времето какви гаджета имаше, от тези не може даже и да ти стане...да де, ама да си кажем честничката Гунчо е вече шестдесет и пет годишен и "ставането" при него се появява само епизодично и то баш кога най не го очаква. Па на всичкото отгоре то и едно "ставане"...а бе мани, мани...По същия начин емигрантът Панчо ще седне и ще ми разправя: А бе, тия тука са откачени. Гледай какви тъпи филми гледат по телевизията, реклама след реклама, глупости разни. Гледай каква тъпа музика слушат. Ни ракийка знаят що е, ни шопска салата, а пък за суджук да не говорим. Е, кажи ми сега от к'ъв зор си напуснах аз хубавата България и дойдох тук в тази ми ти тъпа страна да им слугувам на тия загубеняци? А? Да де, ама Панчо не се връща в България и си сумти така само за профилактика. Кеф му е, значи, да се чувствува като същество с по-иделни и рафинирани качества от това ми ти аборигенно население...то толкова аборигентно, ама това е друг въпрос...по същия начин и разните му соцносталгици развяват байрачетата на придобивките на развития социализъм: Да, ама хляба тогава беше петнай'се ст'инки, в трамвая се возиш за 4, а пък на кино ходиш за 20 сти'нки...и вадят едни такива пършиви доводи, че чак смешно ти става ( особено ако и ти си живял в този ми ти "рай".
И соцносталгикът превърта на "бавни обороти" онези ми ти сладки спомени:
1. Вкусът на първата бира.
2. Вкусът на първата целувка
3. Вкусът на плезира и лимонадата от 5 стотинки
4. Спомен от почивка на море и снимка на гърба на камила ( обвит в чаршаф)
5. Първата почивка на планина в "станцията" от работата на мама.
6. Приемането в пионерската организация на кораба "Радецки"
7. Среща на класа с бащата на Митко Палаузов
8. Победата на "Левски" над ЦСКА със 7:2
9. Първите китайски кецове
10.Шестицата по гражданска отбрана.
11.Комплектът пергели донесен от вуйчо от Лайпцигския панаир
12.Първия телевизионен театър гледан на новата "Опера"...и т.н.т
Въртят се тези ми ти "индулгенции" из главата на соцносталгика. Гледа той мискинщините по днешната телевизия и попържа: Толкова канали и нищо свястно! Гледа мръсотията навън и си спомня как навремето миеха София с питейна вода. Отива в градинката, а там млади майки с дечица и никой с който да си кажеш една свястна приказка. Тюхка се нашия, вайка се и мечтае някак си, ако може да превърти като на видеото живота и да се върне пак в онези дни на младостта и безгрижността...ама толкова...нито шмайзер ще хване да се бие за идеала си ( къде ти на тия години, пък и то нали знаеш), нито пък ще се хване да попочисти двора на кооперацията ( той ли да бъде баламата), нито да отиде и да потърси там някаква си работа ( кой ще им работи за тия мизерни стотинки). Максимум да пусне там една бюлетинка за някой от ДОБРИТЕ и толкова...
Та така, със соцносталгията. И тя като другите носталгии. То верно, че и носталгията (‌дето пишеше в интернета) не е вече каквато беше на времето, ама все пак...

16 Ноември 2011 18:12
инсп. Мегре, ако сега ме попитат, кое от ежедневните икономически проблеми в епохата на развития социализъм ми е правило най-силно и то приятно впечатление, без колебание ще кажа:

- Първо, сладката тръпка след като си стоял най-малко половин-един час на опашка, и със свито сърце си пресмятал на ум, дали стоката ще стигне и за теб, си се добрал накрая до продавача и си купил последния килограм


- Второто е това, което казваше един мой приятел, че : най-хубавото на социализЪма, което го отличава от всички останали икономически системи е, че можеш да си купиш кола, да я караш цели пет години и след това да я продадеш на цена по-висока от тази, на която си я купил
16 Ноември 2011 18:27
12.Първия телевизионен театър гледан на новата "Опера"

Опит за добавка/поправка, Грацияне. Май не беше телевизионен театър, а филмът "Зеленото чудовище" (ГДР!) Това не се забравя. Беше вече движещ се тон-филм. Телевизионните театри тогава бяха съвсем тъмни и много викаха. Виж, Зеленото чудовище беше къде по-хубаво. Цели пет серии. Всички насядали по земята, поне още 10 съседи и роднини с децата си са уважили спонтанно собственика на Операта. Домакинята пече пуканки и двусемеделни като за мач. И серията свършва след 45 минути без да се разбере кой кой е.






Редактирано от - Nickolas на 16/11/2011 г/ 18:39:08

16 Ноември 2011 18:38
Голямото жилищно строителство в Китай и високите цени на жилищата са проява на огромния имотно-кредитен балон, който помпеше растежа през последните 3-4 години и се очаква да гръмне догодина с катастрофални последствия за растежа, затостта и социалния мир. Догодина ще има конгрес на ККП и се очаква смяна на ръководството. Китайските банки, които вече са най-големите в света, досега тихомълком са отписали 500 млрд дол лоши кредити (при валутни резерви на страната около 3 трлн). Имало цели нови градове призраци, с инфраструктурата, съвършено празни.

Второто бедствие е спадането на износа за САЩ и Европа. Рецесията, която се очаква да се повтори там от края на т.г. - началото на 2012 г., започналият процес на връщане на производства в САЩ (reshoring), усилията за намаляване на държавния дълг и търговския дефицит и обедняването на средната класа в развития свят работят в една посока.

Китай не може да замести спадането на износа с увеличение на вътрешното си потребление. Няма нито достатъчно доходи (те се задържат изкуствено ниски в сравнение в Япония и Корея в минали периоди на подобен силен растеж на износа), нито развита култура на консумеризъм.

Отражението на бързия, но небалансиран и неустойчив растеж на Китай върху китайците е много тежко. Както казва Анастас, родителите живеят с децата, които се грижат за тях, понеже пенсии няма за огромното мнозинство. Здравеопазването и образованието са с пари, което води до изкуствено високи спестявания на домакинствата и по-ниско потребление. Стресът на хората е изключително висок. Младите, дошли от село да работят във фабриките казарми, трябва да печелят и да издържат старите и другите роднини на село, в т.ч. и за зестри и казаните от Анастас безумни сватби за себе си и другите млади, за образованието им, но не изкарват достатъчно, а и трябва да плащат налудничави режийни за казармите, в които живеят. Самоубийствата сред младите работници растат в пъти - главно скачат от покривите на казармите.

Над 20% от китайците страдат от психични заболявания и само 5% от болните се ходили на лекар поне веднъж в живота си. Китайците не са живели леко - има хора на по 75-80 години, които са минали през ужаса на японската окупация, гражданската война, големия скок, културната революция, в която се е ядяло и човешко месо, и накрая капиталистическия бум.

Основна причина за социалното недоволство в Китай е огромното неравенство в доходите и богатството. Ако в САЩ 1% владее голямата част от доходите и богатството и народът се разбунтува, в Китай това е една хилядна от процента. Социалният мир в Китай е крайно крехък. С края на имотния балон и на бурния експортен растеж е много трудно да се предвиди докъде ще се стигне с хаоса. Китай е и потенциален източник на стотици милиони емигранти към запад. И сега китайците дават мило и драго, задлъжняват на цялото си село, за да дойдат нелегално в САЩ.

Останалите проблеми - демографският (застаряването на населението) и екологическият (вода, въздух, почви) също си казват думата. Смята се, че в Пекин не може да се гледат деца заради въздуха и прашните бури.


Редактирано от - Чичо Фичо на 16/11/2011 г/ 20:05:28

16 Ноември 2011 18:42
Николас, ами да ти кажа, като купиха нашите "Операта" и първото което видях беше някакъв телевизионен театър ( "Наковалня или чук", ако се не лъжа...нещо за героизма на Гошо Тарабата на процеса). Било е, значи, преди повече от половин век, а картинките още не са избелели напълно в спомена ми. "Зеленото чудовище" го гледах в комшиите, тъй като тогава все още нямахме телевизор. Гледах и някакъв "Тарзан", но не мога да си спомня какъв беше по "националност". После бяха "Вилхелм Тел" и "Фюри", а още по късно пък "Робин Худ". Толкова...в общи линии, за цялото ранно детство...е имаше и разни там други но те се забравят много бързо, още след изглеждането. Не че и тези бяха някакво си ТВОРЧЕСТВО, но почти всички млади дихатели по онова време се хипнотизирахме от тези допири с "приключенското" на екран ( иначе четяхме много, което развиваше пък абстрактното ни мислене )
Нали знаеш, че колкото по-малко и по-рядко има, толкова по-празнично и запомнящо се е явлението (като първата брачна нощ, да речем).
16 Ноември 2011 18:53
Напълно неразбираемо е защо някои бълг. леви се възхищават от Китай, дето има ужасна експлоатация на работника и огромно икономическо неравенство и липсват почти напълно условия за цивилизован граждански живот.

Също неразбираемо ми е, че някои бълг. десни като Круела се заканват да се пребазират в Китай при капитализъма, ако социализъмът, настъпващ според тях в западните страни, ги изгони оттам. Какъв ти капитализъм в Китай - еднопартийна диктатура, пълна липса на свобода, държавно планиране, изкуствено поддържане нисък валутен курс, всевъзможни държавни намеси, бюрокрация и корупция, изкуствено ниско вътрешно потребление.
16 Ноември 2011 19:05
Нашите десни форумни колеги никога не са живели в истински капиталистически условия. Ето Граци живее в Канада, една социалистическа страна в представите на американеца. По-бедна, но по-равноправна, не можеш да забогатееш много, а и нищо exciting не става, но и няма на улицата да останеш, здравеопазването - социалистическо, висше образование - социалиалистическо, социални грижи и т.п. Никой от десните колеги не е предприемач, rain maker - всички са на заплата, който си е намерил нещо ей така, кой има специалност (изучена в соц България), която засега (по една случайност) му предлага възможности за работа. Някои са на държавна заплата, някои като гледам са и на пълна държавна издържка.

Ето пък ние "каманизите" живеем при капитализъма. Плащаме астрономически пари за пазарно здравеопазване, пазарно висше образование и просто да живеем в място, дето се стичат спекулативни капитали от цял свят и "бидват" цените нагоре. Да изучиш добре две деца, без да си милионер, тук е истински подвиг. Изкарваме си хляба в ядрото на пазарната икономика и зависим изцяло от разположението на клиентите, хора като нас. Пазарната икономика наистина и помага понякога - някои неща са евтини или пък безплатни. Но и пречи - за всяко нещо се конкурираш с хиляди други като тебе, не по-малко хитри и решителни.

За нас няма съмнение какви са положителните страни на капитализъма и на "социализъма". Всеки си има предимства. Работата е да се съчетават предимствата и да се избягват недостатъците им. А не да се вкопчим само в едното или другото с меда и жилото му.

Редактирано от - Чичо Фичо на 16/11/2011 г/ 19:06:23

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД