Включените микрофони изиграха лоша шега на френския президент Никола Саркози, който сподели с Обама, че израелският премиер е "лъжец". |
Барак Обама и Никола Саркози съвсем не са първите, нито пък ще бъдат последните жертви на синдрома на включения микрофон. Те са поредните високопоставени политици, които заради миг невнимание надълго и широко трябва да се обясняват, че всъщност не са имали предвид това, което се е чуло от микрофона, и думите им са били изтълкувани погрешно. Си Ен Ен подреди 10-те най-скандални гафа, допуснати от световни политици, забравили, че микрофоните пред тях може и да са включени.
Гордън Браун и "фанатичната" гласоподавателка
Предизборната кампания във Великобритания през 2010 г. се развива зле за тогавашния министър-председател Гордън Браун и за неговата Лейбъристка партия. Седмица преди вота той е посъветван да излезе на улицата и да се срещне с избирателите, за да чуе лично проблемите им. И Браун попада на 66-годишната пенсионерка Джилиан Дъфи. Тя се скарва на премиера за политиката, която води. И заявява пред тв камерите, съпровождащи Гордън Браун, че през целия си живот е симпатизирала на лейбъристите, но вече я е срам публично да разкрие политическите си пристрастия. Британският премиер поддържа любезен разговор, докато е в ефира, но когато влиза в автомобила си, нервно избухва пред съветниците си: "Това беше истинска катастрофа. Не трябваше да ми организирате среща с тази жена... Беше нелепо... Тя е направо фанатичка." Микрофонът на ревера на сакото на Браун обаче е останал включен и минути след нервния изблик на премиера цялата тирада е показана от всички телевизии, както и в интернет. Браун е принуден лично да отиде в дома на госпожа Дъфи, за да й поднесе извиненията си. Това обаче не помогна на Лейбъристката партия да спечели изборите.
Бушизми без край
Гафовете съпътстваха 43-тия президент на САЩ Джордж У. Буш по време на целия му престой в Белия дом, а за неговите т. нар. бушизми са изписани книги. Всъщност още предизборната кампания поставя начало на безкрайните издънки на Джордж У.Буш. По време на обиколка в Илинойс през септември 2000 г. той е записан в разговор с кандидата за вицепрезидент Дик Чейни да нарича репортер на в. "Ню Йорк таймс" като "голям глупак". И за да е сигурен, че Чейни разбира за кого става въпрос, Буш посочва журналиста. Вицето не остава по-назад и доволно отвръща: "Да, много смешно". Диалогът обиколи телевизиите, но Джордж У. Буш не се извини лично на репортера, а заяви: "Съжалявам, че личното ми мнение се превърна в публично заради включените микрофони. Извинявам се на хората, които чуха думите ми."
Сред паметните гафове на Буш по време на двата му президентски мандата е мнението му за решаването на конфликта в Близкия изток, което той шеговито, но пред включени микрофони, споделя през 2006 г. с тогавашния британски премиер Тони Блеър. Според държавния глава на САЩ проблемите между Израел и Сирия имат лесно решение: "Това, което трябва да направят, е да накарат Сирия да принуди "Хизбула" да спре с глупостите и всичко ще приключи."
Принц Чарлз атакува журналист
Наследникът на британската корона принц Чарлз, подобно на Джордж У. Буш, не усети, че микрофонът му е включен, и благодарение на това целият свят разбра за ненавистта му към журналист от Би Би Си. По време на ски ваканция през 2005 г. в Швейцария със синовете си Уилям и Хари Чарлз дава пресконференция. Репортерът Никълъс Уичъл задава въпрос за предстоящата сватба на престолонаследника и избраницата му Камила Паркър-Боулс. Принцът не успява да сдържи нервите си и тихичко прошепва на синовете си: "Ужасни хора. Не мога да понасям този човек. Той наистина е ужасен".
Джо Байдън и "шибаният" закон за здравната реформа
Американският вицепрезидент Джо Байдън също се записа сред сгафилите с включен микрофон политици. През март 2010 г., поздравявайки Обама, който току-що бе подписал спорния закон за здравната реформа в САЩ, Байдън прошепна в ухото на държавния глава: "Шибаното споразумение е важно". Вицепрезидентът забрави за включения микрофон, тъй като подписването на закона се излъчваше пряко по телевизията, и думите му "тръгнаха" по света.
Джеси Джексън, Обама и чернокожите
По време на президентската кампанията в САЩ през 2008 г. ветеранът в борбата за граждански права в страната Джеси Джексън обвини тогавашния сенатор на щата Илинойс и кандидат за държавен глава от Демократическата партия Барак Обама, че "се обръща пренебрежително към чернокожите". В рекламния блок на предаване, в което Джексън обяснява неодобрението си към Обама, той споделя със свой съветник: "Искам да му откъсна топките". Микрофонът му не е изключен и думите му прозвучават в ефир. Джексън се извинява за "грубата" забележка, която се превръща в една от крилатите фрази на предизборната кампания на Обама.
Джон Мейджър за колегите си и за... самия себе си
Предизборните кампании се оказват най-благоприятно време за допускане на гафове, тъй като политиците се борят за ефирно време и присъствие на първите страници на вестниците. През 1993 г. тогавашният британски премиер Джон Мейджър призна, че не може да си обясни защо хората продължават да гласуват за него. В истински хит обаче се превърна гневният му изблик към съпартийците му от Консервативната партия, след като те се противопоставиха на предложението му Великобритания да разшири връзките си с Европа. Обикновено спокойният Мейджър не се сдържа и без да помисли, че микрофоните може и да са включени, нарече евроскептичните депутати "копелета" и заплаши в ефир да "ги разпъне на кръст".
След края на интервю, което премиерът консерватор дава за британски журналист, двамата разменят няколко откровения. Мислейки си, че микрофонът вече не работи, Мейджър споделя, че не може да разбере "как толкова мекушав човек като мен продължава да печели всичко". И избирателите започват да се чудят с какво успява Джон Мейджър да ги омае...
Жак Ширак и британската храна
През 2005 г. френският президент Жак Ширак си навлече гнева на цяла Великобритания, след като си позволи да разкритикува британската кухня. Това става на среща, на която се обсъжда кандидатурата на Париж за домакин на Олимпийските игри през 2012 г. Лондон също иска да приеме състезанието. Френският държавник решава да използва последния си коз срещу британската кандидатура на среща с руския президент Владимир Путин и с германския канцлер Герхард Шрьодер. На вечеря Ширак заявява: "Не можете да се доверите на хора, чиято кухня е толкова лоша. Единственото нещо, с което са допринесли за европейското земеделие, е болестта луда крава". Думите му обаче се появяват в ефир и разгневяват цялата британска нация. Лондон спечели домакинството на олимпиадата, макар и с "лоша кухня".
Жан Кретиен е възмутен от американските политици
Ширак не е единственият политик, чиито уж неофициални изказвания създават риск от избухването на международни конфликти. Канадският премиер Жан Кретиен през 1997 г. нападна американските политици, въпреки че не е подозирал, че думите му ще стигнат до ушите на цял свят. В разговор със свои колеги от Белгия и Люксембург по време на срещата на НАТО в Мадрид през 1997 г. Кретиен заявява, че всички американски политици щяха да са в затвора, ако работеха в Канада или другаде по света, защото продават правото си на глас.
Роналд Рейгън за Русия
Забележките на Кретиен не доведоха до атака от страна на Вашингтон срещу Отава, но шега, изречена от американския президент Роналд Рейгън в разгара на Студената война, можеше да има изключително сериозни последствия. По време на проверка на звука преди традиционното седмично радиообръщение на държавния глава към американците през август 1984 г. Рейгън "обявява" на слушателите: "Драги сънародници, имам удоволствието днес да ви съобщя, че подписах закон, с който Русия е обявена завинаги за незаконна. Започваме бомбардировки след 5 минути". Шегичката е излъчена от разсеян тонрежисьор в ефир и изправя на нокти Москва.
Френски тонрежисьор пък вбеси преди време президента Никола Саркози. Той бил възмутен, че служителят не го поздравил с необходимото уважение, и дори го заплашил, че ще се погрижи подобно нещо да не се повтаря. Саркози няколко минути крещял на тонрежисьора, без да разбере, че е в ефир, и цяла Франция е свидетел на изблика му на нервност. Изявата на френския държавен глава се превърна в хит в интернет, както и гафът му по време на селскостопанско изложение през 2008 г. Тогава Никола Саркози, забравил за придружаващите го камери, изключително грубо обиди фермер, позволил си да разкритикува начина му на управление.
Българските политици
като че ли са по-внимателни от колегите си по света. Един от емблематичните гафове с включен микрофон бе направен през 2007 г. от тогавашните министри на финансите и на образованието Пламен Орешарски и Даниел Вълчев. "Дай да разваляме седянката", каза Орешарски на Вълчев, без да подозира, че микрофон на Би Ти Ви пред него е включен. Това стана по време на поредните преговори със стачкуващите за по-високи заплати учители през 2007 г.
Може би най-големият гаф в политическата кариера на бившата външна министърка Надежда Михайлова (сега Нейнски) бе скандалът, придобил известност като "Ловеч гейт". През 1999 г. на неформална сбирка с активисти на ловешкото СДС, тя заявява: "Нахранете журналистите". Запис от скандалното й изказване обиколи медиите и няколко седмици репликата не слизаше от страниците на вестниците.