:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,395
Активни 763
Страници 21,960
За един ден 1,302,066
Анализ

Правителството изхвърля през борда спасителни жилетки

Истинският проблем на българския пазар на труда не са програмите за заетост, а разминаването между уменията, които се търсят и които се предлагат
Боян Захариев
Равнищата на безработица в България силно се повишиха през 2010 и 2011 г., въпреки че в определени моменти имаше подвеждащи сигнали, че лошото на пазара на труда започва да отминава. България все още не е достигнала стойностите на европейските "рекордьори", но това не означава, че ситуацията на нашия пазар на труда е розова. Безработицата нараства навсякъде в страната и при това не еднакво. Което ще рече, че освен средните за страната стойности нарастват и регионалните различия, а това най-често не вещае нищо добро. В този смисъл жителите на някои големи градове, където безработицата е достатъчно ниска, може би не могат да си създадат ясна представа за тежестта на икономическата криза в другите краища на страната.

През 2010 г. средствата за активни мерки на пазара на труда намаляха двойно - от 135 млн. през 2009 г. на 65 млн. лв. В бюджета за 2011 г. предвидените средства останаха на същите ниски нива - 73 млн., а за 2012 г. не се предвижда промяна. Няма как да подминем въпроса дали сме постъпили умно или глупаво, свивайки програмите си за заетост посред кризата. Понеже метафорите от мореплаването са традиционно популярни в икономиката, ще си позволя да задам въпроса така: Дали сме свили платна посред глобалния ураган, за да не ги отнесе вятърът или сме си изхвърлили зад борда спасителните жилетки? Тук трябва да се отбележи, че програми, които са имали относително нисък нетен ефект през 2005 г. при тогавашните нива на безработица, сега могат само да подобрят резултата си.

Задачата на активните мерки на пазара на труда е да подкрепят достатъчно изходящия поток безработни, така че общият баланс да се подобри. За целта не е необходимо да бъдат обхващани всички безработни, а само добре подбрана част от тях - обикновено в ЕС това означава от 20 до 30% от средногодишния брой безработни. По данни на Евростат средният брой безработни за първите 8 месеца на 2011 г. е 375 хиляди, а според националния пран за заетост през 2011 г. в програми, проекти и мерки за заетост се предвижда да бъдат обхванати общо около 35 000 души. Това означава интензивност на програмите от под 10%, което вече със сигурност е прекалено малко.

Разбира се в програмите за заетост винаги ще попадат хора, които щяха да си намерят работа и без подкрепа, както и хора, които



няма да започнат работа дори с подкрепа



За част от тези хора програмите може да са допринесли по друг начин, не непременно увеличавайки шанса за намиране на работа, за други може да са били чиста загуба на време. Анализите на пазара на труда рядко се интересуват от тези подробности и обикновено се концентрират върху въпроса какъв е процентът от хората, участвали в програми за заетост, които са си намерили работа именно благодарение на програмата.

Ако проследим 100 души, включени в програмата, и сто души, които са подобни на първите по всички важни характеристики, но не са включени в програмата, единственото, което ни трябва за оценка на нетното въздействие, е да видим колко души във всяка група са си намерили работа. Да кажем, че от стоте, включени в програмата, 30 са си намерили работа, а от другата група само 15. Тогава казваме, че програмата има нетен ефект от 15 процентни точки. Друг начин да направим анализ е да кажем, че вероятността за намиране на работа за участниците в програмата се е увеличила 2 пъти (от 15 на 30%) в сравнение с тези, които не са били включени.

На българските програми за заетост са правени поне 2 сериозни изследвания - през 1999 г. и през 2006 г. Приличат си по това, че и двете са правени от чуждестранни консултанти и констатират почти еднакъв позитивен резултат при различните видове програми, който варира от 14 пункта до над 40 пункта, като междинната стойност е около 25 пункта. Това означава, че тези, които са си намерили работа с помощта на програмата, са с 25% повече от хора със сходни характеристики, които не са участвали в програмата. Изключение прави една периферна програма за компютърно обучение за младежи, която е спряна скоро след публикуването на оценката. Националната програма "Помощ за пенсиониране" показва най-висок резултат в изследването на нетния ефект от 2006 г. Тази програма обаче е поставена на изпитание след отменянето на точковата система.

Интересно е и какво става с предлаганите работни места. Техният брой през 2010 спрямо 2009 г. рязко спада - с 10% на първичния пазар и с 50% в програмите за заетост, а през 2011 г. се задържа на нива, подобни на тези от 2010 г. Около 70% от обявените работни места на първичния пазар на труда са за неквалифициран труд. Усвояемостта на работните места през бюрата по труда е много висока - около 90%. Местата, които остават незаети повече от месец, са в порядъка на няколко хиляди, а тези, които остават трайно незаети за повече от 3 месеца, са обичайно под 500 за цялата страна. Цитирам тези данни, защото съм чувал аргументи



колко много и хубава работа имало,



но безработните, особено трайно безработните, и тези, които вече са спрели да търсят работа, били по принцип мързеливи и недостойни хора. Всъщност между участниците в програмите за заетост и останалите безработни или хората с подобен образователен и социално-икономически профил, които са имали късмета да не загубят работата си, не е известно да има някакви разлики, още по-малко такива, които да бъдат отдавани на лични заслуги.

Някои икономисти биха попитали защо да не оценим общия ефект за икономиката от програмите за заетост. Нека направим сравнение на всички разходи и ползи и да видим как се отразява това на брутния вътрешен продукт. За целта обаче трябва да знаем поне какви са заплатите на хората, преминали през програмите за заетост, които след това са продължили да работят. Трябва да знаем и какви са заплатите на подобни хора, които са започнали работа без участие в програми. За предпочитане трябва да имаме тази информация за по-продължителен период от време - например за 3 до 5 години. Такава информация не е събирана, но има данни, че под 10% от участвалите в програми за заетост сменят впоследствие работата си поради неудовлетвореност от заплащането. Тук не става дума за заплащането по време на субсидираната програма, което в България е изключително ниско, а за заплатата им след това. Така че стандартното допускане, че средностатистическият клиент на активните мерки на пазара на труда в последствие получава минималната работна заплата, е със сигурност невярно.

И така - нетният ефект на повечето програми за заетост в България е позитивен. Има основания да предполагаме, че по време на икономическата криза този ефект най-вероятно се е увеличил. Но дори ефектът да не се е подобрил, от свитите програми за заетост има пропуснати големи обществени ползи. Ние нямаме най-добрите програми за заетост в ЕС, но все пак те са достатъчно добри за нашите условия и биха имали позитивен нетен резултат дори при размери с пъти по-големи от настоящите, както показват данните за България от предишни години и опитът от програмите за заетост в много страни от ЕС. В този смисъл намаляването на размера на програмите за заетост през 2010 г. и задържането им на ниски нива през 2011 и 2012 г. може да бъде определено само като голяма грешка със сериозни макроикономически последствия.

Истинският проблем за българския пазар на труда не са програмите за заетост. Те са добър инструмент за временно облекчаване на тежките симптоми.



Истинският проблем е структурен



и е свързан с уменията, които се търсят на пазара на труда. Там продължават да доминират работните места, които изискват малък набор от прости умения, за сметка на тези, които изискват голям набор от сложни умения, каквито са огромната част от новооткриващите се работни места в старите страни членки на ЕС и каквато, предполагам, ще бъде дългосрочната тенденция на пазара на труда в местата, които можем да наречем двигател на световната икономика. Вероятно трябва да се замислим дали ваканционната икономика и офшорните капитали, които търсят само бързи краткосрочни печалби и ниски данъци, са добрата рецепта за решаване на този проблем. Ако се окаже, че не са, боя се, ни чакат още много проблеми.

Като цяло в обобщение можем да кажем, че сме решили да управляваме кораба на нашата икономика без достатъчно аварийно-спасително оборудване. Това сякаш касае само вече изпадналите зад борда, но в едно общество без солидарност никой не е сигурен дали няма да се озове сред давещите се. Помните ли мъдрата приказка за Хитър Петър и оня човек, който щял замалко да се удави, само защото, за да се спаси трябвало да подаде ръка, а той бил научен нищо да не дава?
СНИМКА: БГНЕС
Хора чакат с часове на опашка, за да се доберат до среща с работодател на трудова борса във Варна през пролетта на 2011 г.
15
4648
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
20 Ноември 2011 19:50
Питам се дали преди да се удавим ще имаме време да прережем гърлото на ... капитана.
20 Ноември 2011 20:24
Питам се дали преди да се удавим ще имаме време да прережем гърлото на ... капитана

Доколкото разбирам, във вашата спасителна лодка в близкото бъдеще ще сте заети да си режете гърлата един другиму

_______________________
History teaches us that men and nations behave wisely once they have exhausted all other alternatives.
Abba Eban
Блогът на Манрико
20 Ноември 2011 20:30
Аман от акълджии , че и все по страницата на "надзирателите" , Господи ...
20 Ноември 2011 20:30
България все още не е достигнала стойностите на европейските "рекордьори"

То некои се праят, праят на слепи, па току ослепеят. Воистина.
Като прибавим безработните, които са извън всякакви системи, обаче се пак са си безаботни, като прибавим раотещите, на които не им се плаща от месеци, като прибавим изтонените в чужбина и безработицата тук току виж станала 60%...

________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
20 Ноември 2011 20:35
ама статията е добра, учудващо за соровец, оказва се, че некои даже разбират какво наистина се случва в България...

________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
20 Ноември 2011 20:55
Всъщност между участниците в програмите за заетост и останалите безработни или хората с подобен образователен и социално-икономически профил, които са имали късмета да не загубят работата си, не е известно да има някакви разлики, още по-малко такива, които да бъдат отдавани на лични заслуги.

те този бисер изумява значи в едно звено от 100 човека трябва да съкратят 50, ама личните заслуги на работещите, такива неща като изпълнени, преизпълнени или неизпълнени норми нямат нищо общо и затова ще съкращават по метода на късата клечка - минаваш, теглиш и квото там ти се падне. баси системата, баси чудото
20 Ноември 2011 21:50
Анализът не е лош, но не е по главните въпроси. Работната сила /общият брой на хората 15г.-64г./ у нас е 4 640 хил. души, над 65 са 1 450 х., останалите са под 15г.. Заетите са 2 930 х., безработните + обезкуражените /230 х./ са 610 х., т.е. реалният коефициент на заетост - 2930/4640 - е 63% /статистическият е 45.3%, но статистиката го изчислява, като включва и хората 65+/, а реалната безработица - 610/4640 - 13.26%. Все пак не е нито 60%, нито 80%, както непрекъснато ни убеждава Кайли.
Главният въпрос е в разпределението на икономически неактивните, т.е. онези 1 710 хил. души, които представляват разликата между 4 640 х. и 2 930 х. От тях желаещите да работят са 320 х., вкл. 230 х. обезкуражени, а 1 390 х., повтарям един милион триста и деветдесет хиляди, не!-желаят!-да!-работят!
20 Ноември 2011 21:58
Ами как ще желаят бе Лянча, като от 22 години им демонстрират без почивка как е абсолютно невъзможно да се прокопса от честен труд?!
20 Ноември 2011 21:59
"....продължават да доминират работните места, които изискват малък набор от прости умения, за сметка на тези, които изискват голям набор от сложни умения...."
Например?
20 Ноември 2011 22:07
200 хиляди от тези почти 1.4 млн. души "неактивни" /не забравяйте, пенсионерите, безработните и обезкуражените не са в в това число!/ не работят поради недобро здравословно състояние или инвалидност, а 530 хил. учат.
Но дори така, има 700 хиляди човека, които просто не щат или нямат нужда да бачкат.
20 Ноември 2011 22:29
2930/4640 - е 63%

Е убу, по твойте сметки безработицата е 37%, верно не е 60, попрекалих тая вечер, ...
та 37% плюс изгонените българи да сменят памперси в чужбина и пак станаха толкоз...
И не ми обяснявай, че има такива, които просто не искат да работат, щото познавам хора, които то години просто не могат да си намерят работа, въпреки че всячески опитват.

________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
21 Ноември 2011 03:56
"Истинският проблем на българския пазар на труда" е липсата на такъв пазар.
21 Ноември 2011 09:03
Лянча я си провери сметките. Веднъж са 610 х. след това изведнъж са 230х. 1710-610 са 1100. Но дали отчаяните + водещите се безработни са 610 х. никой не знае. Разбира се има много, които работят на частно и в сивия сектор, които статистиката не може да ги хване. Но както и да ги въртиш нещата, положението хич не е розозво. Хайде не се пъни на амбразурата.
21 Ноември 2011 09:12
У нас основният проблем е сриването на производството, поради въвеждането на капитрализма. Капиталистическото изискване за ефективност на фирмите, води до мащабни съкращения. Обаче съкратените са и консуматори на пазара. Така се получава, че пазара се свива, което води до нови изсквания за ефективност и нови освобождавания и т.н. Разбира се при бум тази ртенденция може да се обърне малко, но общо взето малко фирми се разрастват. Във фирмата в която работех в САЩ ефективността, която въведе новия менажер беше да освободи всички с високи заплати и да назначи нови с по-ниски заплати. Разбира се това повлия на производството и пласмента на продуктите. Той имаше глупоста да уволни единия сейлсмън, който движеше продажбите и оня отиде в конкуренцията. Но от друга страна по-малките заплати означават по-малък пазар за другите фирми. Така се получава, че производството работи ефективно и качествено за една прислойка от обществото, а другата прислойка мизертва и чака на държавна или щатска помощ.
21 Ноември 2011 18:48
Повече от похвално е, че програмен директор в Институт "Отворено общество" говори за полезността на програмите за заетост както и с маркирането на "структурния проблем на българския пазар на труда".

Както и, че полага усилия да разсее естетсвено функциониращите садистично-макаренковски митове за това "колко много и хубава работа имало, но безработните, особено трайно безработните, и тези, които вече са спрели да търсят работа, били по принцип мързеливи и недостойни хора"...



За съжаление само толкова.
Сухо, бюрокартично... дървено... :-)
На моменти имам чувството, че автора доброволно се е самозатворил в клетка, заключил се е и е изхвърлил ключа на максимално далечно разстояние... :-)

Мога да напиша няколко листа по темата, но Сорос не си е изплатил старите дългове все още... :-)

А иначе аз бих посъветвал автора да търси и в посока на това дали пък в някои случаи не се появява отчетлива тенденция, работното място вместо в спасителен пояс да се превръща в оловна тежест привързано към крака или ако предпочитате воденичен камък.

Ето елементарен сценарий: Х започва работа в "фирма с млад, динамичен колектив, ИТ хай тек". Още първат седмица усеща, че атомосферата във въпросния колектив е толкова напрегната(но не толкова поради сложността на ангажиментите колкото поради типа садистичен мениджмънт), че буквално въздуха може да се реже с нож.
Х няма голям избор - тряба да се закрепи поне година. Напрежението обаче не остава без последствия - Х отреагира с невротично преяждане/алкохолизиране/тютюно пушене(изберете си едно от трите или комбинация от тях).
90% от "екипа от млади професионалисти" компенсира чрез алкохолни запои по какъвто и да е повод. Вскъщност се оказва, че дори тиимбилдингите се превръщат в масови, групови, тежки алкохолни отрязвания, на които 90% от състава, начело с мениджърите завършват строежа на тима под масата...
По една случайност Х не пие. И не пуши... В следствие на това той е изолиран от ядрото фенове на алкохола и любители на цигарените паузи... не го броят за "куул" просто...
Но по някое време не успява да удържи на напреженито и се отдава на импулса за невротично преяждане. В резултат на това, а и на това, че работата е на бюро и обездвижва, Х напълнява значимо в рамките на няколко месеца. Започва да се разболява по-често - простуди, настинки, грип. Ама не да ги симулира, а наистина необичайно за него при всяко разваляне на времето здравето му се разклаща.
Фирмата прави вътрешна реорганизация - шефовете от един стават 3-ма като се въвеждат по-крути мерки на контрол. Напрежението в работната атмосфера въпреки тиимбилдингите(а защо не и благодарение на тях)става още по-тежко.
Х започва да чувства умора още при пристигането си в офиса - със сядането пред компютъра започват проявата на симптоми като гадене, отвращение, свръхпреумора без да е свършил нищо, симптоми подобни на клаустрофобия, които обаче се появяват само в офиса и в никое друго затворено пространство... След още една година работа в "динамичния екип от млади професионалисти", Х се оказва в болница с диагноза - ГЕРБ(гастро-езофагиална рефлуксна болест) с последваща язва на хранопровода...
От момента, в който се измъква на косъм, Х подминава без да се замисля обяви за работа, които като предимство изтъкват "работа в динамичен екип от млади професионалисти" - за него това вече звучи като "глутница от садистични, лицемерни, злобарчета, в опита си да са мноо куул и върха на сладоледа, се самоизбиват безпричинно и безпаметно..."

И кво се оказва - вместо да е спасителен пояс, въпросната работа го е завлякла на дъното - този път в комплект с тежко, трудно лечимо заболяване...
Хем той губи хем и обществото плаща за лечението на болестта... предизвикана от "спасителния пояс"....


Свежо а!


Редактирано от - C.S.I.M. на 22/11/2011 г/ 14:03:13

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД