:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,282
Активни 643
Страници 12,847
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Капитализация и национализация на банките

Решението на главите на европейските правителства да прехвърлят върху честните инвеститори, най-вече върху банките, основната тежест от кризата на държавния дълг, постави на дневен ред въпроса дали парите на европейците са сигурни в банките. Вземете плана за реструктуриране на гръцкия държавен дълг с намерението частните държатели да изпишат половината от него (120 млрд. евро) на загуба. Кои са тези частни кредитори? Около 25% от облигациите по гръцкия държавен дълг са на банките в страната. Вярно, че последните десетина блажни години банките в Елада имаха сочни, далеч над средноевропейските печалби, но не стигат да покрият толкова мащабна загуба. Същата матрица ще се приложи и за останалите свръхзадлъжнели страни. Банките в Европа ще се натоварят със загуби за стотици милиарди евро. Затова част от плана за справяне с правителствения дълг предвижда финансова помощ за банките и изисква те да увеличат капитала си така, че след като покрият загубите, капиталовата им адекватност да е близо двойно по-висока (9%) от сегашната (средно под 5%). За да изчислим



колко капитал е нужен на банките,



първо трябва да преценим загубата от държавните ценни книжа, водени до преди месец като "безрисков актив". Сметки на финансовия гигант "Морган Стенли" показват, че държавният дълг на Гърция трябва да се редуцира с 59%, на Ирландия - с 10%, на Португалия - с 25%, на Испания и Белгия с по 5%, и на Италия - с 9%. За това орязване допълнителният капитал, нужен на банките в Гърция, е към 30 млрд. евро, в Испания и Италия - по 26 млрд., Франция - 12 млрд., Германия - 5.5 млрд. евро. Това - към днешна дата. Колко ще нараства изискуемият с новите регулации капитал до края на годината и догодина - само Бог знае. Но не всички държави и банки в ЕС са затънали. Анализът на "Морган Стенли" и заключението на европейския комитет по банков надзор показват, че



нямат нужда от нов капитал банките в България,



Финландия, Унгария, Ирландия, Люксембург, Холандия, Малта и Обединеното кралство. Банките като система. Но отделни финансови институции могат да имат недостиг на капитал. Подчертавам това, защото от първия ден, щом в Европа заговориха за рекапитализиране на банките, у нас се намериха кресльовци да пишат, че започва национализация на банките в Гърция и България! Извратената логика е, че щом гръцките банки (в самата Гърция) имат нужда от още 30 млрд. евро капитал, България трябва да даде от бюджета си допълнителен капитал на дъщерните им банки у нас. Нищо вярно. Средната брутна капиталова адекватност на банките в България (вкл. тези с гръцки собственици) е над 17%, а нетната (като извадим всички потенциално необходими провизии) - към 14%. Далеч над обетованото 9% отношение между капитал и рискови активи за банките в Евросъюза. А



рекапитализацията не е национализация,



защото банката, изпаднала в недостиг на капитал, сама може да го набере - от допълнителни вноски на акционерите, от нови емисии, чрез мецанин финансиране (подчинен срочен дълг, разни хибридни дългово-капиталови инструменти и пр.). Чак след това може да търси подкрепа от своята държава. Ако финансите на тази държава не достигат, то правителството ще търси подкрепа чрез EFSF - европейския механизъм за финансова стабилизация и МВФ. Подкрепата в никой случай няма да е насилствена. Както в програмите за подпомагане на банки, прилагани в Германия и Обединеното кралство на пика на рецесията 2008-2010 г., самата банка трябва да иска подкрепа. Германските банки сега казаха, че повече не искат държавно финансиране. Щели да покриват изискваните 9% капиталова адекватност, като ликвидират рисковите активи. Т.е. идеята на политиците да намалят правителствения дълг за сметка на банките няма да застави банките да приемат заробващи условия за държавно рекапитализиране, само ще причини рязко свиване на кредита за нефинансовия сектор.



Държавите няма да изкупуват банките,



които поискат държавна помощ, за да си вдигнат капитала. Откъде някой реши, че подкрепа на държавата непременно значи правителството да купи акции от банката с право на глас и да назначи свои чиновници да управляват банката? Това наистина ще е национализация и тежък провал. Има и други начини държавата да подпомогне банките без намеса в контрола. Така постъпи Европа при колапса 2008-2010 г. В Австрия подкрепяха закъсалите банки с държавни гаранции за капиталозаместващи книжа, емитирни от самата банка. В Германия предпочетоха финансиране чрез подчинен дълг, в Англия държавата купуваше акции, но без право на глас. Смяна на органите за управление видяхме само при два случая в Австрия, но едната банка бездруго беше държавна, втората бе в тежък фактически фалит заради сделки, които нямат общо с финансовата криза и за които предишните директори са на съд. Вярно, държавите налагат



предварителни условия за подкрепа



на закъсали банки. Главните са три: да не плащат дивиденти и да не раздават премии и бонуси на банкерите, докато не са върнали държавната помощ. И да ликвидират губещите активи и дейности. В един случай (Комерцбанк в Германия) условие за държавната помощ бе банката да разшири кредита в основния си пазарен сегмент - малки и средни предприятия. Повечето банки, получили държавна помощ, вече я върнаха и не бяха национализирани. Така че масова национализация на банки няма да има. Най-малко у нас.
28
8559
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
20 Ноември 2011 19:07
..честните инвеститори, най-вече върху банките..

Хайде де!
..Това наистина ще е национализация и тежък провал..

Хайде де!
..Така че масова национализация на банки няма да има. Най-малко у нас..

Спокойно, Хърсев, портиерското място ти е сигурно. Плюс униформа с лампази и бира от профсъюза.
20 Ноември 2011 19:31
честните инвеститори, най-вече върху банките


аз натам нема чета, редакцията , що не ми дадете колонка на мене да попиша малко за 2012, ем и пари ми требват, не съм крала като некои други. А?

________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
20 Ноември 2011 20:00
За да изчислим колко капитал е нужен на банките, първо трябва да преценим загубата от държавните ценни книжа, водени до преди месец като "безрисков актив".

Ами така е защото банките явно се управляват от някакви скрити социалисти (може би дори комунисти) сляпо вярващи в ефективната и съвестна държава. Ами всеки, даже не студент по икономика, а средностатистически гражданин е чувал (и всички се надяваме знае), че държавата е лош стопанин. Само банкерите видиш ли, не го знаели това и смело (раз)давали пари на държавите. Е, сега го научиха и те. По трудния начин. Друг път да слушат какво им казват спецялистите!
20 Ноември 2011 20:12
И тва всичкото го пише човек, който навремето източи Минералбанк за което беше съден...макар и неосъден от "независимия" български съд. Смех.
20 Ноември 2011 20:23
Хм, че защо да не пише? Наглостта да не би да е нещо срамно?
20 Ноември 2011 20:26
/:/ "...Има и други начини държавата да подпомогне банките..."
............................... ............................
Само не разбрах: ако тези банки са ЧАСТНИ, то защо Държавата(т.е., Данъкоплатците) трябва да ги "подпомогне"?!
Нима "добрите стопани"(частниците, де!) могат да бъдат и ЛОШИ стопани(като Държавата, де- нали, "Държавата е лош стопанин!", и да стигат и до положение да бъдат подпомагани от Държавата?!
А и, доколкото ми е известно, в ЕС подпомагане на Частни структури от страна на Държавата("държавна помощ" е укоримо( и забранено, май?!)?!
20 Ноември 2011 20:27
бе он нека си пише, чудно ми е що му дават колонка

________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
20 Ноември 2011 20:47
Според Хърсев , масова национализация на банки нямало да има. Засега. Щото никой не знае какво ше стане , когато прага на търпимост за мизерия, лишения от здравеопазване и образование, невъзможност да регенерираш генетичния си код, безработица, нихилизъм и т.н. стане по-голям от търпимостта . Или както чичковците с брадите казват : горе повече не могат , а долу не искат да бъдат управлявани повече по -старому. И тогава каскетите ще ти покажат може- или не, да има масова национализация на банки. Щото сит на гладен не вярва. И затова и национализация не му се привижда. Поне масова......
20 Ноември 2011 20:49
и аз още от първото изречение се сепнах. тези инвеститори честни ли са, частни ли са, или и частни, и честни
20 Ноември 2011 21:16
Такова животно, като колективен интерес в алчните среди не е известно! Институциите, били те банки, правитества, футболни клубове... имат една цел - някой да се възползва от тях!
20 Ноември 2011 21:19
ами че от всичко ако се срамувахме, да бяхме онемели бе, за срамотиите
20 Ноември 2011 21:41
Ами то не е много ясно какво значи национализация на банки, на текущия момент. Национализиране на дългове? Предполагам това е неизбежно, щото няма шанс банкерите да платят квото са профукали. Национализиране на печалби? Съмнявам се банките да се навият някой да посегне на най-святото за честния банкер. Така че национализация на банки действително няма да има, но ще се национализират загуби. Е, не изключвам и развитие по Кайли, т.е. бесене на "честни инвеститори", и национализация. Макар че последното е трудно, то банките реално нямат нищо /офиси и офисни компютри с чисълца в тях, които са със съмнителна стойност в криза/, а действащите предприятия май основно вече са в Китай /благодарение старанията на "честните инвеститори"/.
20 Ноември 2011 23:32
Държавата е лош стопанин само ако е национална (социална, обществена). Но приватизираната държава е най-добър стопанин и в такава всички банки са честни и частни, както и всички видове монополи, фондове, синдикати, здравни каци, застрахователи и тути кванти "производители". Такава държава се оглавява от доказани другари - милоцонери, охранители, агенти на ДС и т.н.
Колонките по вестниците се списват от д-ри ик, "работодатели", синидикалисти и по-рядко от обикновени бандити.
21 Ноември 2011 00:13
допълнителният капитал, нужен на банките в Гърция, е към 30 млрд. евро, в Испания и Италия - по 26 млрд., Франция - 12 млрд., Германия - 5.5 млрд. евро.

E за това ли е целия вой? Че това са стотинки! Ама дали е само това?

Авторът много се е засилил да варди банките от национализация. Аз обаче мисля, че примерите от кризата 1997г в Азия не са в негова полза. Така например банките които фалираха в Корея бяха национализирани на практика и в последствие продадени с печалба. А в Япония прилагат от 20-30г идеите на автора и наливат пари без национализация. Резултат: Япония е от 20 г в криза и не расте, Корея излезе само за няколко години от кризата и расте с по 3-4 процента на година.
21 Ноември 2011 00:20
Далеч над обетованото 9% отношение между капитал и рискови активи за банките в Евросъюза
Та кой е "обетовал" тия 9%, щото и аз искам тъй - при капацитет от 9% да получавам 100% рисково възнаграждение?
Смяна на органите за управление видяхме само при два случая в Австрия
И три случая в Исландия , но те не бяха в технически фалит, а направо фалирали, та се наложи държавата да ги национализира за да запази кроната си като средство за разплащане между гражданите си. Все пак кроната не е банкова собственост, а на държавата. Пък злоупотребилите (излъгали, измамили, фалшифицирали отчети, въвели в заблуждение, че могат да смятат и т.н.) с държавното платежно средство са дадени на съд като държавата им е забранила да не се докосват до обществени финанси и да не пишат глупости в медиите. Смениха си Конституцията за тази цел.
Хърсев защо пише още? Или нашата държава не забранява на провалени банкери да развиват активна дейност с висока отрицателна доходност!?
21 Ноември 2011 00:26
Авторът си бае против уроки, междувременно колапсът на еврозоната може да е и след две седмици. От миналата седмица (факт, напълно проспан от бълг. преса и бълг. икономисти) еврозоната няма функциониращ пазар на държавен дълг (sovereign bond market). Френският държавен дълг е вече в положението на италианския отпреди месец, заговори се за Австрия, Финландия и Холандия. ЕЦБ и новият й шеф Марио Драги приглася на Меркел - ще се борят с инфлацията (каквато няма) и няма да изкупува облигации (ЕЦБ няма да бъде заемател последна инстанция - lender of last resort). Невдянков и той се гласи да продава невдянковски еврооблигации да плати милен-велчевите с падеж на 15 януари 2012 г. за над 800 млн евро.

Редактирано от - Чичо Фичо на 21/11/2011 г/ 00:27:19

21 Ноември 2011 00:40
От миналата седмица ... еврозоната няма функциониращ пазар на държавен дълг

Пазар на държавен дълг няма в ЕС много по-отдавна - от когато гръцките проценти бяха равни на немските, френските, испанските, .... Това не беше пазар, а някакво безумие. На практика пазара не вършеше основната си функция в този случай - да оценява риска. Всички си мислеха, че някой ще им плати. Сега по-скоро се появява пазар - лихвите започват да са различни и да имат някаква връзка с риска. Гърция - много висок риск, Италия - висок, .... и т.н. Рискът за еврозоната е доста минимален, ако се съди по числата дадени от Хърсев за нуждите от набиране на капитали на банките. Дори и да са занижени два пъти, пак няма проблем.
21 Ноември 2011 00:40
еврозоната няма функциониращ пазар на държавен дълг
То няма и пазар на държавна зависимост, защото всички са демократизирани. Колониалната система се разпадна преди 50 години, но някои още живеят в нея, поне с манталитета си, ако ще да го наричат монетаризъм.
21 Ноември 2011 06:24
Хърсев ми мяза на Фильо Димитров.Нищонеказване, ама с много думи.Не съм изненадан, от едно котило са.Капиталова адекватност, бла бла.Какво ще разбере чичо на село от думите ти бе, Емиле?И Фичо и той толкова разбира.Хора, събудете се.Още ли не сте разбрали кой ви управлява.Голдман Сакс.Гугъля е голям, и има място за всички дето се интересуват.Вижте отде идат Марио Драги, Супер марио-новото премиерче на Италия/дето не е избирано от народа/.Па вижте и откъде иде и Пападемос.Е, не е от Сакс.Ма идва от ФЕД-Бостън.Абе вижте и какво е второто име на управителя на БНБ и ще гледате малко по ясно на нещата.Само 4 централни банки в света не са хванали тази зараза.А познайте кои са.Бъдете здрави.
21 Ноември 2011 07:37
Пак ли държавата ще помпа банките? Предишното помпане беше по време на ипотечната криза в САЩ. Това доведе до драстично увеличаване на държавния дълг в много страни. Цялата работа върви към банкрут на системата.
21 Ноември 2011 09:41
Държавите спасяват от фалит банките, а банките спасяват от фалит държавите. Кой на кого и колко дължи, така и не става ясно. Май един ден наистина ще се наложи да се зануляват световните финанси.
21 Ноември 2011 10:17
Хърсев се опитва да обясни на коне с капаци висшата математика, което си е causa perduta
Хърсев
21 Ноември 2011 10:39
Хърсев се опитва да обясни на коне с капаци висшата математика


Абееее помниме я висшата математика на Хърсев в БНБ... Човека си правеше всичко, дето го пише сега по статиите - печатаха пари като за световно, даваха на банките напечатаните пари, инфлация организираха за да изгорят дълговете ... все неща писани от Хърсев в последно време и препоръчвани от него за ЕС и еврото.

Малко като висш пилотаж беше, ама накрая самолета се забучи в земята.
21 Ноември 2011 10:42
Преди да напомпят Частните банки с Държавни средства от Бюджета, май някои други тряба да бъдат изпомпени, изтръскани, изтупани като брашнян чувал и т.н.
Е, вярно, някои Държави които си имат качественни печатарки, могат да си ги ползват по предназначение по всяко време.
А тези които нямат - виж по-горе!
21 Ноември 2011 10:53
Държавата е лош стопанин само ако е национална (социална, обществена). Но приватизираната държава е най-добър стопанин и в такава всички банки са честни и частни, както и всички видове монополи, фондове, синдикати, здравни каци, застрахователи и тути кванти "производители". Такава държава се оглавява от доказани другари - милоцонери, охранители, агенти на ДС и т.н.
21 Ноември 2011 12:39
emacs
Абееее помниме я висшата математика на Хърсев в БНБ... Човека си правеше всичко, дето го пише сега по статиите - печатаха пари като за световно
така теория и практика - ръка за ръка
emacs
21 Ноември 2011 22:15
Туй да обезцениш парата 1000 ПЪТИ (в Европа) за кратко време си е рекорд и няма как да стане без предварителен сценарий. А ОБЕСЕНИ НЯМА. Продължават да писуват разни персони. тодор вълчев и иван ангелов как са?
23 Ноември 2011 10:43
Финансистите пак се вземат много насериозно, като си мислят че ще оправят кризата с местене на хартия от едно място на друго. Все едно да се опитваш да спреш лавина с хартиени стени - нема да стане. Финансовите проблеми са само върха на айсберга, и са следствие, не причина. Трябва да се бърка и оперира много по-надълбоко.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД