:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,769,134
Активни 498
Страници 25,601
За един ден 1,302,066

Реформи на тъмно и насила не се правят

За да се справи с яростната съпротива срещу орязването на някои привилегии, вицепремиерът Дянков пробутва повечето от промените през задния вход. Това обаче може да доведе само до хаос
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Симеон Дянков често е сам - и в ложата за министрите в парламента, и в опитите си за реформи.
Може би вицепремиерът Симеон Дянков искрено иска да придвижи някои от най-нужните реформи в икономиката. Може би е готов на всякакви хитрости, за да удържи на натиска на недоволните. Може би смята, че си струва да пренебрегнеш евентуалните си съюзници, за да парираш далеч по-силните си врагове. Но тази тактика е обречена на неуспех. Насила и на тъмно реформи не се правят. Без категоричната и публична подкрепа на премиера и министрите, без открит и широк дебат за идеите за промени с внимателно отчитане на позитивите и негативите, резултатът със сигурност ще е катастрофален.

Проектобюджет 2012 и съпътстващите го закони буквално преливат от вмъкнати от Дянков в последния момент необсъждани промени. Има и стратегически открехнати вратички за намеса на министъра в един или друг сектор, но без никаква яснота какво точно ще се случи там. Има идеи, подкрепени с грешни изходни данни и още по-грешни изчисления за ефекта от въвеждането им.

Всичките изненадващо прокарани законодателни промени покрай бюджета са в пряко нарушение на Закона за нормативните актове. Вдигането на стажа за пенсия на полицаи и военни, предложеното и после отпаднало намаляване на обезщетенията при напускане на силовите министерства, промените в закона за държавния служител покрай административната реформа, увеличението на студентските такси бяха гласувани от Министерския съвет, без никой да ги е виждал черно на бяло. Никакви 14 дни за предварително обсъждане, никаква яснота какво точно е внесено, за да може да се сравни в какъв вариант в крайна сметка е прието, никакви финансови разчети, никакви стенограми от дебатите в МС. Показателни за това бяха изненадата на военното и вътрешното министерство за бонусите и стажа, пълното недоумение на обединението на държавните служители за задаващата се административна реформа, както и продължаващата липса на яснота за автора на идеята за вдигане на студентските такси.

Заобикалянето на всички заинтересувани страни цели да отложи във времето съпротивата срещу решенията и те в някакъв вид все пак да минат през Министерския съвет. Е, предложенията някак минаха.



Част от тях обаче са в толкова окарикатурен вариант,



че е напълно основателен упрекът на ДСБ за управление чрез разпространяването на "публични слухове". Непрекъснатото говорене за всякакви промени очевидно има за цел да послужи като гръмоотвод за постоянните упреци за липсата на реформи и да създаде впечатления в обществото, че правителството наистина предприема непопулярни и смели стъпки. Което често е доста далеч от реалността.

Показателно тук е фактическото поражение на вицепремиера Дянков за привилегиите в сектор "Сигурност и отбрана". Той поиска обезщетенията в силовите министерства да се намалят, защото са по-големи от тези за останалите държавни служители, а се получи точно обратното - допълнително намаление на обезщетенията при пенсиониране на обикновените чиновници, без тези в МВР. Предстои да видим доколко втората промяна - вдигането на стажа за пенсия за военни и полицаи, ще оцелее в парламента. Но каквото и да се случи, и двете идеи са работа "на парче". За ясна и последователна реформа, която да засегне всички натрупани през годините проблеми в силовите структури, никой не говори. За това Дянков не е виновен -



има ресорни министри, които яростно бранят статуквото,



но пък опитите да реже едно или друго, при това изненадващо, без съюзници и без яснота какво се предлага за сектора, няма как да не срещне съпротива и няма как да успее.

Все по-смели стават и опитите за използване на закона за бюджета за фундаментални промени в други закони и налагането на ключови модели за финансиране, които тепърва ще се измислят. Показателни тук са както административната реформа, така и предвидената промяна в начина на финансиране на научната дейност в университетите и вдигането на таксите. Съветът по административна реформа предложи нова матрица за оценяване и определяне на заплатите на държавните служители, но никой не знае до какво точно ще доведе тя. Твърди се, че моделът ще доведе до изравняване на дела, отделян за постоянните възнаграждения и бонусите в различните институции, но за това са необходими допълнителни средства за бедните ведомства, които в момента липсват. Едно-единствено изречение в доклада към закона за бюджета се опитва да внесе яснота - бюджетите за заплати на първостепенните разпоредители ще бъдат обединени в общ кредит, за



да се разпределят по-гъвкаво, разбирай незнайно как



Едно изречение е посветено и на заложената бъдеща промяна в модела за финансиране на научната дейност. Според преходните разпоредби на закона за бюджета финансовият министър ще може да извършва промени в разпределението на парите за наука между университети, БАН и МОМН на базата на независима експертиза и по предложение на просветния министър. Кой ще прави тази експертиза, по какви правила, изобщо не е ясно, а бюджет за научна дейност на практика няма. По същата формула в Бюджет 2011 бе узаконено и неясното към онзи момент обвързване на рейтингите на университетите с отпускането на допълнителна субсидия.

Включването на подобни текстове в закона за бюджета финтира специалните закони, заобикаля дебата и



дава прекалено широки правомощия на изпълнителната власт



Нещо подобно, макар и по-детайлно разписано, се случи и с модела за финансиране на театрите през 2011 г., случва се и днес с предложението за вдигане на пенсионната възраст между първо и второ четене на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това необсъдено с никого предложение, зад което Министерският съвет не застана официално като вносител, бе опаковано за пред публиката с друг публичен слух - ненамерилото място в бюджета обещание за вдигане на пенсиите до 200 лв.

Трябва да се признае, че подобна активност на финансовия министър спрямо други сектори не е нещо необичайно. Редица реформи в България през годините са се случили през моделите за финансиране на даден сектор и с активното участие на финансовото министерство. При напълно бездействащи ресорни министри обаче това няма как да стане, а силовото им налагане, без отчитане на спецификата на всяка сфера, може да доведе до пълна парализа. Тук може да се посочи един пример - БАН. Представата на кабинета за реформа на академията се изчерпа с фактическото й затваряне 2 месеца от годината и пълната безидейност, комбинирана с инат, по темата какво ще се случва с българската наука.
27
5462
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
21 Ноември 2011 19:07
Когато няма проблем със съдържанието, непременно се намира проблем във формата.
21 Ноември 2011 19:17
Амиии, правят се, правят се... Какво излиза след това не е ясно, но се правят...
21 Ноември 2011 19:29
За това Дянков не е виновен - има ресорни министри, които яростно бранят статуквото

За кое не е виновен Дянков? Министрите са министри, за тяхната "ярост" си има премиер. Но да вземем друг пример, без министри, който даже още по-добре показва катастрофата, наречена "Дянков". С ужас разбрах, че на безделниците-зърнопроизводители /или някой може да счита за работни хората, които бачкат по 300-400 часа годишно, вместо по 1 900?/ са обещавани 570 млн. лева субсидия. Амчи това са 2 млн. тона първокласно зърно, много далеч от фуражните трици, които ядем и напълно достатъчно да ни изхрани. За какво са ни такива "зърнари" и защо да ги храним? За изтощаването на земята, мизерната добавена стойност и обезлюдяването на селото? И за какво именно ни е Дянков?
21 Ноември 2011 20:28
ВЛянча мили , ти ли си ?
Едно Добър ден не думаш на песа . Тук говорят за реформИ , без реформА ...
21 Ноември 2011 20:37
на снимката: натюрморт с чаша и социопат.
21 Ноември 2011 20:54
Не стават, но се правят! Защото отговорност не се носи, а сметаката плащат потърпевшите.
21 Ноември 2011 21:22
Демокрацията показва, че не е способна на правилни действия по време на криза. С популизъм криза не се бори. А демокрация без популизъм няма.

Редактирано от - alabalov123 на 21/11/2011 г/ 21:24:48

21 Ноември 2011 21:26
ВЛянча мили, ти ли си?
Едно Добър ден не думаш на песа. Тук говорят за реформИ, без реформА

Добър ден, Бийгъл, и не един
А за реформИте каквото и лошо да се говори, все ще е малко. Алфата и омегата на икономическите реформи са работните места, а Дянков досега не показа, че даже е чувал тези две думи.
П.С. 570 милиона са 10 000 първокласни работни места, които в селското стопанство ще се удвояват на 2-3 години. Вместо това
21 Ноември 2011 22:42
И при предишните финансови министри положението на БАН си бе същото.

Сега хем напусналите я са много, хем паааааак парите не стигат.

Вероятно проблемът не е точно във финансовия министър.
22 Ноември 2011 01:26
Значи няма да се режат привилегии на "стражата" а просто робите ще бачкат повече. Така им се пада!
22 Ноември 2011 07:31
Любов насила си е изнсилване...
Ама още по-гадно е, когато пробва изнасилване педераст...
------------------------------- ------------------------------- ----------
Блогът на Генек


22 Ноември 2011 08:23
В.Лянча - ако беше толкова лесно да се правят работни места... То ако е само да се употребят парите - да, ама ако трябва и парите да се върнат и умножат?
22 Ноември 2011 09:00
И при предишните финансови министри положението на БАН си бе същото.
Сега хем напусналите я са много, хем паааааак парите не стигат.
Хайде сега, било същото. При Станишев се дадоха милиони за апаратура. Вярно е, че заплатите не се повишиха, но Станишев беше поставил въпроса. Там Вълчев се опъна. Но в никакъв случай отношението на всички предни към БАН нямаше да е това, което се сега.
22 Ноември 2011 09:06
Значи няма да се режат привилегии на "стражата" а просто робите ще бачкат повече.

Няма да се режат привилегиите и на господарите! Кой не знае с колко честен труд и красив ум се сдобиват с богатство?! А и четете "Приказка за стълбата" на Христо Смирненски и всичко ще ви се изясни. А може и това:
Аз познах свойте братя във робски керван,
угнетени от Златний телец;
и човешкия Дух — обруган, окован,
аз го зърнах под трънен венец.

Редактирано от - читатель на 22/11/2011 г/ 09:33:23

22 Ноември 2011 09:06
България е разбичкана и в хаос - ж.п. стачака, стачка на полицаите, на земеделците, на БАН, срещу пенсионната реформа, и на кого ли не. Като оставим, че основната причина е неправилно избрания модел още през 1990г. един от основните виновници е лицето Дянков. Фундаментализмът във всичките си форми води до това. Ние знаем до какво води религиозния фундаментализъм. Сега наблюдаваме и икономическия фундаментализъм, както в международен, така и в наш аспект. БДЖ никога не е била и не може да бъде на нулата. Съмнявам се, че има ж.п. организации в Европа, които се самофинансират. АЗ съм пътувал във влак в Австрия. Ами във вагона имаше само 2, 3 пътници. Ж.П. компаниите изпълняват национални и социални функции.
22 Ноември 2011 09:11
Лянча
С ужас разбрах, че на безделниците-зърнопроизводители /или някой може да счита за работни хората, които бачкат по 300-400 часа годишно, вместо по 1 900?/ са обещавани 570 млн. лева субсидия. Амчи това са 2 млн. тона първокласно зърно, много далеч от фуражните трици, които ядем и напълно достатъчно да ни изхрани. За какво са ни такива "зърнари" и защо да ги храним?
Лянча, това е политика на ЕС. Само да напомня, че преди 1989г. не Държавата даваше на селското стопанство, но тя вземаше много от него.
22 Ноември 2011 09:25
Даваше СССР, докато Горбачов не ги спря, по 500 млн.
22 Ноември 2011 09:46
Даваше СССР, докато Горбачов не ги спря, по 500 млн.


Ние нямаше ли да ги съдим руските империалисти за милиардите (а в някой варианти - за тонове злато) дето са замъкнали от задунайската си губерния?
.
Как става така, че хем ограбвали, хем по 500млн давали?
22 Ноември 2011 09:58
Целта на мафията е да ни притиска, мъчи , изнервя , противопоставя, обезверява и като тотално изтрещим спокойно да управлява дебили, лумпени и послушковци / тези които останат тук и които не измрат скоропостижно/!
Така им е много по-лесно да обсебват власт и да крадат парите ни!
Обаче , дали са си направили правилно сметката, какво точно ще се случи след изтрещяването/изкрейзването?! Дали наистина ще им е по-спокойно и лесно!
Ще видим...
22 Ноември 2011 10:26
абедебре
Точно в десетката! И затова ще е и феерично! Аз смятам да му се наслаждавам, щото то друго хубаво не ни остава
22 Ноември 2011 10:31
Споко! Кат станем под 5 милиона сичко шъ ся управи и ша путикат реки от мед имасло, ако някой доживее! За което се борихме, с него ни отпориха
22 Ноември 2011 11:25
Винаги до сега финансовите ни министри са били притискани и изнудвани в периода, когато се е приемал бюджета. Ще го преживеем и сега.
22 Ноември 2011 11:47
Уверен съм, че у нас реформите на светло и с желание са невъзможни!
22 Ноември 2011 14:17
Това не са реформи , а временен, панически опит за излизане от ситуацията. Утре ще измислят нещо друго и ще го нарекат реформа.
22 Ноември 2011 16:55
Реформи на тъмно и насила не се правят


А иначе пък изобщо не се правят...
П.С. късно забелязах, че колегата търсач малко преди мен е казал същото
22 Ноември 2011 18:42
абедебре независим
22 Ноември 2011 18:54
Явно това не са реформи. Те са промени, които се правят на тъмно. Защо? Отговорете си сами.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД