:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,722
Активни 447
Страници 25,189
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Дилемата на Родопите: тютюн или картофи

В Букова поляна хората, без да знаят, изпълниха заръките на премиера, но не прокопсаха
Неджит твърди, че е доволен от сключения бартер "8 кг картофи за 1 бутилка олио".
"Моето семейство, откакто аз се помня - от дете до ден днешен, картофи не е купувало. Винаги сме си ги садили, копали, гледали и не сме ходили в "Плод и зеленчук", за да си купим - нито майка ми, нито баща ми, нито баба ми, нито аз. И мога да ви кажа как се садят, ако не знаете."

"Българското земеделие, и преди всичко животновъдство, има огромна възможност. Огромно търсене има на овче и агнешко, а не можем да намерим овчари, работници за зеленчукопроизводство, за животновъдство. Записват се на борсата като безработни. Колко милиарди отиват в земеделието, възползвайте се от него! Има много по-леки професии, но за сметка на това в следващите години храната, било то жито, царевица или месо, ще има огромно търсене."

Бойко Борисов



----

Повелите на премиера още не са стигнали до ушите на хората в село Букова поляна, но без да знаят, хората вече са превърнали премиерските думи в дела. Резултатът: страхотна реколта картофи, но ужасно ниска цена на изкупуване.

В този район - Маданския, откакто се помнят, садят тютюн и се изхранват от него. Покрай тютюна гледат и малко картофи. Миналата пролет търговци изкупили нищожното количество картофи на твърде изгодна цена. И селяните, като разбрали - юруш - всички зарязали тютюна и го сменили с новата доходна култура. Сметката отвсякъде изглеждала направена: освен че е по-изгодно, картофите не са толкова сложни, колкото тютюна - "той изисква от март до октомври, от сутрин до вечер хамалогия, а картофите сееш ги пролетта, юни ги пръскаш, август и септември ги вадиш и това е", обясняват хората. На всичко отгоре "много трудно могат да се изкарат 250-300 кг тютюн от декар, както е при картофите".

Букова поляна е нависоко, заобиколено от планини, а нощем свети кулата на Снежанка. Джамията, с чисто нова алуминиева дограма и снежнобели стени, е на най-високото. Като застанеш под нея, докъдето стига погледът, земята е била засята с картофи. Сега близо 500-те селяни имат поне 200 тона, че и повече, изчислява кметът Ахмед Ахмедов. Повечето обаче не продават. Защото ако през пролетта са успели да вземат по 1.00-1.20 лв. за килограм, днес търговците им предлагат едва 30-35 ст. "Това е точно себестойността на продукцията, без да се включва изобщо трудът", обяснява Ахмедов. За печалба и дума не става. Затова и кметът е зазимил 5-те си тона картофи си в очакване на по-добра пролетна цена. "Завил съм ги с халето, дето беше зестра на жена ми. На хората, които нямат условия, според мен ще им измръзнат картофите и ще трябва да ги хвърлят", тревожи се кметът. Като него е сторил и Митко, който държи селското кафене, с надеждата, че "напролет ще дадат по-добра цена". Други обаче нямат избор и продават сега. От сутринта търговци обикалят с бус от къща на къща да изкупуват реколтата. Дават максимум 40 стотинки на кг. Най-често обаче офертата е за бартер. Неджит току-що е заменил половин тон картофи за ориз, олио и захар.



8 кг картоф за една бутилка олио



и 8 кг за едно кило захар. Излиза ни сметката... долу-горе де, ама като гледаш какво става в Америка и Гърция, ние сме си добре, обяснява Неджит. Другият разпространен бартер е 1 кг ябълки за 2 кг картофи, но той по-скоро предизвиква усмивки сред хората. Те вече са се глобализирали и не изпускат от очи цялата картофена индустрия у нас и по света. "По-добре сме и от Румъния, и от Полша - единствената страна с паметник на картофа", посочва Неджит и казва, че следи цените на борсата - в София един кг се продава за 40 ст., в Гърция и Полша - по 24-25 ст., "ама там и държавата дава и така им се получава". Според сметките на кмета обаче бартерът сваля цената на картофите на 20 ст.

Картофеният експеримент е разделил хората на две групи. За едните тютюнът твърдо е минало. Другите не смятат повече да се подвеждат по картофите. Из Букова поляна се говори, че в Родопите тази година има много големи количества картофи. Търговците пък разправят, че в краища, дето никога не са се гледали картофи - Ямболско например, сега са произвели добра реколта. Пазарът е пренаситен, заключават селяните. Кметът добавя, че цената пада допълнително и заради това, че у нас се внася много от чужбина. Няколко души от селото успяват да изнасят - натоварват колите с картофи и ги карат в Гърция. "Казват, че ги продават за 80 ст. килото, но не знам дали е истина", чуди се Ахмед Ахмедов.

Съседните села са



верни на тютюна.



Но и те не са на по-добър хал. "В Буково и Галище има много тютюн. Но доколкото чуваме, не е изкупен още, защото фирмата е пред фалит", споделят хората. Всички 3-етажни къщи, недовършени, са вдигнати с пари от тютюна. В добрите години, когато имало премия, цената стигала 10 лв., а миналата година го изкупили по 4 лв. Направо не е за вярване, казват хората, че стигнахме този хал.

Букова поляна е твърде далечно място за държавната политика. "Какви ли не проекти са ни представяли - за алтернативни култури, програма "Родопи" - всички са пълен крах. Дори и по програмата "Млад фермер" сега - попитайте в областната служба колко фермери са защитили тия 25 000 лв. В общината само един-двама искаха да кандидатстват, но какво се случи - не знам", обяснява кметът. Хората са трудолюбиви, но изискванията, документите, бюрокрацията ги отблъскват. "Не искаме наготово да ни дават отгоре пари, ако на народа тук му се даде възможност по опростен начин да изкарва пари от селското стопанство, той ще го направи", казват директорът на училището и безработен млад мъж, седнали да пият кафе.

И новата заръка на премиера да заменят тютюна с животни не са чували в Букова поляна, но не им се вижда възможно да прокопсат и с нея. "Премиерът да дойде да поживее тука 2 месеца и тогава да видим как ще говори", видимо се ядосва Ахмед Ахмедов, който се явява независим на изборите. По думите му няма условия и за гледане на животни. Хората имат по някоя и друга крава, но само за собствените си нужди. Преди 8 г. в селото е имало 140 крави, сега са 42. "Как да гледат, като



един литър мляко е 45 ст., а водата е 60 ст.



Има нещо грешно в държавната политика ли, в пазара ли - не знам", разсъждава кметът.

Община Мадан обаче има какво да покаже на Борисов, за когото добрата инфраструктура е ключ към светли бъднини. Пътят от Смолян насам е прясно асфалтиран. Пътят до Букова поляна е без нито една дупка. Селото има канализация, успели са да запазят училището. "Малко са децата, но ако се затвори училището, селото ни заминава. Ето съседното Буково за една година умря", казва кметът. Букова поляна е гурбетчийско село с традиции в строителството. Всяка нова къща е с пари от строителство. Това лято обаче е било изключително слабо - ако преди кризата мъжете от селото изкарвали по 150 лв. надница, това лято парите паднали до 30 лв. "От 8 години съм кмет, но не помня такива изпитания. Особено тая зима ми се струва, че ще бъде мътна и кървава. Предишни години хората през лятото поработваха насам-натам и си спестяваха средства, за да могат зимата да си плащат сметките, но тази зима не виждам да има заделени пари", обобщава Ахмедов. Селскостопанската продукция си стои на 100%. Не са успели и гъби да наберат, а други години са изкарвали и по 1000-1500 лв. от тях. Основният проблем на селото е почти 100% безработица сред младите извън сезонната работа. Това е прогонило десетина семейства на гурбет зад граница.

"Родопчаните са твърди хора. Да сте чули някой да се е надигнал, да е излязъл на митинги? Няма и да чуеш. Може винаги да са на ръба, но си мълчат. Имало е случаи, в които се е налагало да дадем тласък, не може да ги изкараш хората, те се примиряват много лесно. Може би затова сме на тоя хал", разсъждава кметът. Селото няма избор освен селското стопанство. Заради природните дадености и въпреки тях. Защото въпреки живописната природа селяните си знаят, че "където има минарета, там селски туризъм не вирее". "Казвам им - не е така, от вярващи хора няма лошо, но те не са настроени така", казва Ахмедов. Докато се промени мисленето им, изборът между тютюна и картофите догодина изглежда обречен.
 Кметът е зазимил картофите, но се притеснява, че не всички съселяни имат условия да ги съхранят до пролетта.
СНИМКИ: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
За 8 г. хората гледат десет пъти по-малко крави.
 Реколтата тази година е много сполучлива - и като количество, и като качество.
 Хората в Букова поляна си знаят, че "където има минаре, хората не идват".
58
6526
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
21 Ноември 2011 19:13
Защото въпреки живописната природа селяните си знаят, че "където има минарета, там селски туризъм не вирее".


Ясно и точно!
21 Ноември 2011 19:19
Търся отговор от експерти - кой компир е по-добър, самоковският или родопският? Имат ли някакви отлики в сортове и качество? Аз съм запозната с първия вид, от който се печелят милиони, както знаем от данъчните сводки на Косьо Самоковеца, паднал със смъртта на храбрите за каузата на компира....
21 Ноември 2011 19:54
Геновева, експертът е зает да търси овчари, пък и Манрико още се колебае подир коя повеля да се втурне - високи технологии или високопланинско овчарче. Абе, да "живеят високочелите в првителството" и подкрепящите...
21 Ноември 2011 20:00
Очевидно производството и продажбата на наркотици ще е по-доходоносна
21 Ноември 2011 20:26
Щом са ефтини компирите да минат на женшен и трюфели.
Или да застанат на митницата и да пукат гумите на всеки камион с "френски" картофи.
21 Ноември 2011 20:45
Да , ама ходжата не дава ...
21 Ноември 2011 21:02
Геновева,
от самоковските картофи най-добър е червеният (розов) сорт.
Издържлив е на студено, а и късно напролет почва да пуска кълнове.
Родопският картоф е друга история.
Силно жълт е на цвят (сърцевината) и е сладък.
Не е като онези полските картофи, дето ги бяха пуснали по пазарищата и след като ги свариш са като тебешир в устата.
За смилянския боб мога да допълня, че е няколко сорта.
От този дето му викат салатен вид, та се стигне до този сорт който е за чорби, яхнии, консерви и т.н.
Иначе живота на родопчани никак не е лек.




21 Ноември 2011 21:06
Ей, какво значи родовото чувство!
Като си купувам картофки в чувалче, в началото на шосето към София, винаги си избирам малко чувалче с червени едри компири.
Наистина ги обичам.
Имаше обаче една фатка - жълтите за пържене, червените за готвене. За печене - кои? В смисъл - печени на фурна. На огън не пека, няма къде.
21 Ноември 2011 21:59
Тези утрепани от работа и мизерия хора са прекрасни човеци - отзивчиви, гостоприемни, наивно мили . Прави ми обаче впечетление , че напоследък все повече вземат най-лошите черти от етническите българи и скоро може да заприличат и на тях - завист, шмекеруване, да подлееш вода , да натопиш, бунтовници зад клавиатурата или под юрганя до булята . Корана и традициите на старците горе - долу ги държаха , ама младите хич не ги е еня. Направо си тече един вид странен възродителен процес . Но така или иначе мнозинството от тези прекрасни хора не заслужават това си ехале / демек тежък живот / . Местните дерибеи ги яхат досущ българските " предприемачи".
21 Ноември 2011 22:47
40 стотинки за килограм картоф е идеално, като се има предвид, че труда по него е нищо работа. Който иска да изкарва много пари от земеделие, но няма земя - да гледа чушки в парници. Там е по-сложно, отколкото да садиш и да вадиш, но пък се учи. Сега има технологии за всичко, не е като едно време.
21 Ноември 2011 23:14
Тежко четиво за хора, които са завряни в ъгъла и това не е частен случай. По селата и в малките градове често е по-безнадеждно.

А докато писах и трих, от поста по-горе ми преля.

Какви технологии, какви идиотизми!
Пазарът е затихващ!
Купувачите сублимират; Супер/хипер маркетите продават вносни зеленчуци и печалбата се вади извън България; Зеленчуковите борси навсякъде са окупирани от групировки, Далаверите по митницата са нечувани!
21 Ноември 2011 23:30
най-вкусни са картофите от Айдахо ( Idaho)
21 Ноември 2011 23:58
Не съм видял български компир на най-голямото ежегодно евроизложение в Берлин Messe-то в началото на февруари . Нашите молове зареждат основно египетски , полски . Българския компир по нищо не отстъпва . Но хората имат само едно магаре и трудно могат да изкарат стока на борса , попадат в ръцете на гръбнака на демокрацията в БГ- изкупвачи мутри ,"предприемчиви" далавераджии, които им предлагат цени под себестойност : мотика , кофа зоб на ден за магарето и една мастика и една бира за бай Амед .
Захвърлиха тутуна , скоро и компира. Не са за завиждане нашите българо-мохамедани- в Турция ги приемат като втора ръка , а в Анадола са направо белязани. А тук- в БГ, така и не се намери един държавник или партия - с изключение на Стамболийски и Живков, която да обърне внимание на тези трудолюбиви хора. За ДПС - работата е ясна. За кретинизма - смяна на имената -също. За великошовинистичната политиката на Турция спрямо тях и БГ -тоже.
22 Ноември 2011 00:02
"...където има минарета, там селски туризъм не вирее..."
************************
Тези минарета са една отживелица и трябва да се катурнат. Храмовете да останат, те са за хората. Традиция. Един ден всичко ще се над/из/живее. Аз обичам Родопите. За жалост не съм гостувал на турско семейство. Не предлагат услуга в Интернет. Не е удобно да хлопаш на всяка врата. И те са боязливи, недоверчиви. Да се отворят, ние ги приемаме равнопоставено. Може би все още имат страх от органите на властта. Време е да изживеят този синдром и да станат пълноценни български граждани.

Редактирано от - dabedabe на 22/11/2011 г/ 00:12:30

22 Ноември 2011 00:33
Десислава и Михаела -


22 Ноември 2011 03:31
"Тези минарета са една отживелица и трябва да се катурнат."
***
Апцолютно верно...минаретата са отживелица на времето и требе да се унищожат.
Некой от вас знае ли как стои въпросът с камбанариите, приятели?
И они ли са отживелица, или са в крак с нащо съвремие?
22 Ноември 2011 03:41
"Защото въпреки живописната природа селяните си знаят, че "където има минарета, там селски туризъм не вирее". "Казвам им - не е така, от вярващи хора няма лошо, но те не са настроени така", казва Ахмедов. Докато се промени мисленето им, изборът между тютюна и картофите догодина изглежда обречен."
***
Не на селяните требе да им се промени мисленето, а на матрияла в майка България.
Същийот матриял, де в продължение на десетилетия учеше историята на България от жалки "историци" кат бившото министор без портмоне.
Знам...трудно ще се промени тва мислене, но след две-три поколения може и да стане.

22 Ноември 2011 03:46
На всички християни в майка България...ЧЕСТИТО ВИ РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО‌!
На всички форумци...ЧЕСТИТА ВИ НОВА 2012-ТА ГОДИНА !
22 Ноември 2011 03:55
А...и да не забравя - на всички мюслюмани в майка България:ЧЕСТИТ ВИ РАМАЗАН БАЙРЯМ!
Верно, Байрямът е нейде около края на август идната година, ама кат знам как отбелезва уважаемата газета тоа свещен за около милион и нещо български граждани и селяни празник...
Я че изтипосаме на страница нумеро уно бангладешци на покрива на некъв трен, я че избичим неква статия за ислямските терористи.
А после...после се чудим защо селяните от Букова поляна са толкоз напред с философията.
22 Ноември 2011 05:39
Bay Hasan, да не се готвиш за "хладилника", че си подкарал с пожеланията чак до Август 2012-та?!
Това лято си купих картофи от района на Якоруда. Пусто гурбетчия, няколко кила, колкото да сготвим няколко пъти. Разкошна работа.
Не мисля, че бъдещето на родопчани е в тютюна или картофите. Може да се задържат някои покрай тях, колкото да не се забрави как се гледат, въджишките. Но все ми се струва, че в животновъдството има повече хляб, колкото и по-трудно да е. Туризмът също има да набира почитатели. Тия трикатни къщи празни не бива да стоят.
Но пак да кажа - основното е в промяната на манталитета на печалбарство заразил българина. Изкореняване на мутренското у нас му е майката. Ама как да стане когато самият МП с това заквасен и не смее да пипне никой от бранша. Другите гледат и все на черпакчийство ги избива.
Тук 6 картофа ми ги продават за 4 лева, динята за 25, чепка грозде за 7. Кога у нас земеделците ще видят и 1/5 от тези цени?! Никога...
22 Ноември 2011 08:54
Върната обработваема земя - 46 млн. декара , ниви - 36 млн. декара , население - 7, 5 млн . .
Под 5 дк. на глава .10 часа оран с джон диър (от ония - на традиционно протестиращите на южната граница) - 400 декара(е , има и дисковане, сеитба, торене но с прикачен инвентар за комбинирана обработка се извършват 3-5 операции) . Цена на нов + прикачния - 400 -500 хил. .Прибави и комбайн (и те не са без пари) .Производителността на труда няма нищо общо с "трудолюбие" а с възможността да се влага капитал и възможността да се усвоява (с пачки да ториш жалката си маломерна нивичка не помага , пък и ако не си грък не ги и дават).Зърнопроизводството в големо масиви е капиталоемко и високопроизводително (дори и без субсидии - а точно зърнопроизводителите ги получават) .Производството дори на мак (били сме традиционен производител - института по мака го затвориха 90-те , а в Шуменско масиви се гледаха до средата на 80-те) иска земя и техника, и да се мота в голямата колкото носна кърпичка нива може само афганистанец (при 300 долара на декар субсидия бяха готови да сеят друго дори и там) . Така че напъни "назад към селото" освен да изцапат и усмърдят пейзажа друго няма да родят . Закони за комасиране имаме от началото на 20 век , кооперативно движение - пак там . Интересен е закона за комасирането и кадастъра от 40-те (мито земеделци , нито комунисти са го правили).Как се стигна до сегашното положение всички сме свидетели , но това нямаше нищо общо с икономическа ефективност , а бе въпрос на политика .Но не ме тревожи възможността изказванията на премиера да са демагогия , а че може да си вярва (може ли наистина де е толкова тъп колкото изглежда?!!!).А хорицата в Родопите ще чакат следващия строителен бум , ще въртят бартер (там финансови деривати нямат роля)и ще оцеляват както са го правили последните 5 -7 века или ще последват примера на съселяните си и ще напуснат района .Щото въпреки всички усилия на администрацията не щат да мрат и загрозяват прекрасната природа .Лузъри , дето едно милиционерско училище не са завършили , че да станат хора.
22 Ноември 2011 09:42
Ахмед Ахмедов... По думите му няма условия и за гледане на животни.

Абе гусин Ахмед, Родопите са планина, в която е кипял живот от хилядолетия.
С какво са се прехранвали хората там, преди Колумб да открие Америка и да донесе картофа и тутуна?
Правилно- с животновъдство! А ти и тебеподобни защо си мислите, че няма условия за това?
22 Ноември 2011 09:53
Мдаа, идеята ми за минаретата излезе глупава, щом широко скроен човек като Bay Hasan се засегна.
22 Ноември 2011 10:00
А , да!!!Имаше и друг модел - с 60 дк - трактор изораващ 400 за ден - така оставаше време за сиртаки .Или маслини в пъти повече от цялата площ (барабар с островите) и специализация в туризма.Ама закъсняхме.Сега Ханс се усети , че хубаво е дал на Зорбас трактор на кредит и си е мислел че е на далавера , щото Ханс има работа, прави страхотни трактори пък и Германската банка , където си внася спестяванията от заплата Ханс печели от лихвата , плащана от Зорбас за да ползва трактора произведен от Ханс за да обработва маслините , засети с данъците на Ханс .Ама трактора се оказа прекалено голям за Зорбас и освен за блокиране на Българската граница за друго не става , маслините са само на хартия , пък и германците много не ги харчат...Сега Мехмед от Родопите пари за селски туризъм няма да получи , ама ще се конкурира със Зорбас на юг, със дотирани картофи от Полша , и субсидиран гръцки тютюн затягайки колана , щото трябва да крепи еврото , че Ханс и Зорбас са правили простотии .Не че може да го спаси , ама трябва да е солидарен , евросолидарен...КонграТюлейшун Мехмед , това ти стига....както на родопското говедо - саламура(натрошен чукелек залят с топла, подсолена вода ), много ценен за генофонда мат'рял , не като изнежените датски говеда.Та закъсняхме...И за Всичко е виновен Виденов- кой го би по главата да подава молба за членство в Евросъюза .
22 Ноември 2011 10:08
"където има минарета, там селски туризъм не вирее"

Не съм сигурен. В турските туристически райони си има минарета и туризмът си вирее много добре. Вярно, не е селски туризъм, а морски, но едва ли разликата е толкова голяма. Така че едва ли в минаретата е проблемът.

_______________________
History teaches us that men and nations behave wisely once they have exhausted all other alternatives.
Abba Eban
Блогът на Манрико
22 Ноември 2011 10:28
Напълно съгласън съм с Манрико-минаретата не пречат на туризма - Турция, Дубай , Занзибар(просто примери от различни региони).Въпрос на капитал - било то човешки(увеличава се с целенасочена и продължителна политика в образованието тъй като въпреки непрестанното клатене от страна на управниците деца не се раждат), земя (няма как да я разтегнем , но може да я подобрим) , и финансов (заема се , ако нямаш собствен)който е вредно да се прахосва за показни и луксозни проекти , имащи само рекламна и идеологическа стойност(магистрали, зали и монументи по образец на Фюрера) и трябва да се събира с минимални разходи(администрацията , получаваща заплати и бакшиши от обществените поръчки )....Иначе ще се "изхранваме" както и преди 7 века("....изнасяме потта на селяните и глада на добитъка...."-Филов в Народното - '43-та....).
22 Ноември 2011 10:45
Не са за завиждане нашите българо-мохамедани- в Турция ги приемат като втора ръка , а в Анадола са направо белязани.

Правилно, в България ги преследваха и натикваха по затворите за това, че се чувстват Помаци. А в Турция стават доценти.
Натиснете тук

22 Ноември 2011 10:47
В турските туристически райони си има минарета и туризмът си вирее много добре. Вярно, не е селски туризъм, а морски, но едва ли разликата е толкова голяма.
Manrico - селски туризъм означава да приемаш нощувки в стаи за гости или семеен хотел. Ако религиозният фактор доминира в манталитета на хазяите и капсулира семейната среда, няма как да развиваш такъв тип - селски и екологичен. Типичният морски/планински туризъм е сезонен и свързан с лятната/зимната отпуска и с морския/планинския курорт. Трябва отново да станем по-морални, честни и отворени към другите, а религията и политиката да останат на заден план. Човеците сме еднакви и всички искаме добро за себе си и близките ни, а това е свързано и с добруването на хората около нас.
22 Ноември 2011 10:56
Мечо, на юг приемат в семейни хотели и в къщи за гости.И са Православни до фундаментализъм.и са капсулирани в семейната си среда.И се гордеят с това.И се смеят на учения ни атеизъм.И бузуки бара си е чиста чалгия.И чест и морал са разтегливо понятие но се поддават на сравнение.И пак всичко опира до пари и най-вече как се харчат.
22 Ноември 2011 10:58
Rumeli, една птичка пролет не прави и не характеризира хала на мнозинството български турци. Малката част от тях , които използваха привилегиите на Живков за прием на български турци по запазени бройки в университетите и емигрираха , имат шанса да са в друга житейска писта. Много евтин пинизи прилагаш. Между другото тези "репресии " лишаваха стотици умни етнически българчета от образование .
22 Ноември 2011 11:09
Правилно, в България ги преследваха и натикваха по затворите за това, че се чувстват Помаци. А в Турция стават доценти.


Айде стига манипулации в стил сергопет. Добра работа са си намерили хора завършили ВО в България по онова време, което в сравненние с турското беше и доста по-качествено. Затова има и доценти и реализирали се инженери например. Масата макар и по-образовани от турските си съграждани опъват каиша.
22 Ноември 2011 11:25
Вярно, не е селски туризъм, а морски, но едва ли разликата е толкова голяма. Така че едва ли в минаретата е проблемът.

Манрико па издрънча на кухо.
Турни си шаяка бе човек!
Де го видя туй море у Родопите? Засега не съм чул и видял BG-Army да е стъпила на Мраморното море!
.
Компири пич, компири, рози, градинарство, овцевъдство, малко зърнени колкото за фураж на животните - това им остава на хората!
Вичко това са тежки, ръчно-трудоемки производства, със съмнителен изход в печалбата, щото в тез дейности доста маймуни с бухалки са се натрупали на изхода!

Редактирано от - OLDMAD на 22/11/2011 г/ 11:30:13

22 Ноември 2011 11:35
Стари човече....то и във Швейцария море няма .Но за ролята на еврофондовете като екзогенен фактор и могат ли да доведат до "Холанска болест" по начина , по който се "усвояват" , ролята на държавата в развитието на отделни отрасли , може ли международната търговия на стоки и услуги (като селски туризъм) да замести мобилността на производствени фактори (емиграцията на гурбетчии-дюлгери)са тема на стопанската история.Все пак да отбележа - едно е грешна политика , друго трийсет и три пъти да настъпиш мотиката - това е дебилност.И не става с укази за самозадоволяване.
22 Ноември 2011 11:36
"където има минарета, там селски туризъм не вирее"

ми ... нищо подобно
две от най-силните туристически държави (да не кажа най-силните) са Турция и Египет. Минарета навсякъде.
Не споменавам минаретата на Тадж Махал и минаретата Шейх Заид джамия - те са си уникално световно културно наследство.
Иначе статията е интересна.
Деси Колева
22 Ноември 2011 11:47
Tangg РА, а за боянският картоф ( ) какво?
22 Ноември 2011 11:59
Измествате ъгъла на дебата - лудото старче правилно ви казва , че в Родопите или Делиормана море няма. Но минарета има. В Турция море има , и минарета , но за разлика от нас - имат си държава , приоритети и независимо дали е Тансу Чилер , Месут Елмаз или Ердоган или Чилик Ходжа - гонят си интереса . А тук какво имаме ? Държава ? Последователноств политиката и гонене приоритети ? Море има и в близост до един от най-красивите райони на БГ , населен с български турци - между Съни и Айтос - като почнеш от Тънково / 5 км от Съни / , Гълъбец, Порой, Пещерско и т.н - удивителна и чиста природа, прекрасни и трудолюбиви български турци като хора. И кво, какво като морето е на 5 -10 мин. с кола , за по-пряко пътища ли направиха, инфраструктурата ли подобриха ? Гърчат се хората, че и джамиите западнали . И не знаят накъде да тръгнат - тук лошо, в Турция са втора ръка, че май и гяури им викат. Не заслужават такава съдба . Е , има локални дерибеи, бързо усвоили урока на демокрацията .......
22 Ноември 2011 12:12
че в Родопите или Делиормана море няма.

е, море няма, но има ски условия и минерални извори като слънце.
Иначе забелязвам, че в този форум масово са бягали от час по география.

Нашите молове зареждат основно египетски , полски .


в Египет призвеждат памук и портокали. Картофи много малко. За картофи трябва почва, а там има предимно пясък и пустиня (90% от територията). Объркал си се.
22 Ноември 2011 12:22
Де го видя туй море у Родопите?

Де пък видя да говоря за море у Родопите? За турското море говоря - Анталия, Мармарис (там съм ходил) и всичките им други курорти. Не са ми пречели минаретата, нито че камериерките в хотела са със забрадки, нито че не сервират свинско. Очевидно и на милиони други туристи не им пречи.

_______________________
History teaches us that men and nations behave wisely once they have exhausted all other alternatives.
Abba Eban
Блогът на Манрико
22 Ноември 2011 12:23
Мек ветрец, ако аз съм се объркал , то значи и тези в една от големите палати на Berlin Messe fruits & vegetables са се объркали.Ще проверя отново тази година на договарянията . Малко търпение - началото на февруари идва.
22 Ноември 2011 12:31

провери.
почва в Египет има само по течението на река Нил (съвсем тънка ивица) и в делтата (малко повече). Но там отглеждат основно пшеница, памук, ориз и цитруси, доколкото съм виждала.
... а, и живеят там почти всичките 60 милиона души.

Редактирано от - softwind на 22/11/2011 г/ 12:33:29

22 Ноември 2011 12:37
А защо не произвеждат мас, примерно? Хем полезно, хем приятно и най-паче - калорично. Анадънмо?
22 Ноември 2011 12:44
Това набутване на родопчаните към картофи и тутун, е много спекулативно.
Аз съм виждала насред планината баба, седнала пред вратата на дворчето и продава домати.
Миналата година в района на Златоград нарочно попитах местен човек дали е вярно, че там виреели само тютюн и картофи, и той ми посочи собственото си ранчо с домати , пипер, подправки и каза " всичко вирее в Родопите, само тор и вода да има".

Та въпросът е Кой и защо пробутва тази спекулация...?
22 Ноември 2011 12:48
Манрико, аз ти думам за поминъка в Южните Родопи!
След като ги прецакаха с тутуна, с какво ше живеят хората, толко ли сложен въпрос задавам!
Там могат да се гледат всякакви цитрусови, бадеми, шам-фастък, лешници и проч., ама докато порастнат трайните насаждения, хората с какво ше се издържат, на фотосинтеза ли?
22 Ноември 2011 12:57
При цялата политическа коректност на статията очевидно е, а така също и световна практика, че домашното животно което се храни с картофи не е овцата а прасето. Ха сега де! Но пък от друга страна морално ли е да отглеждаш тютюн, а да си непушач. Но все пак голямо късогледство е такова икономическо поведение. Според мен това Табу има съвсем друг смисъл по на юг.
22 Ноември 2011 13:22
kpp1,
за Боянският картоф нищо не зная.
За сортовете картофи, които се добиват
в Златията (т.н. триъгълник Видин - Монтана и Враца) също.
Ако знаеш нещо по темата - сподели.
Ще се радвам да науча.


22 Ноември 2011 13:31
softwind, не се е объркал. Грешката е вярна. Миналата и по-миналата година, особено през зимата (преди "революцията" в Египет) доста египетски картофи изядохме. Сега, след "революцията", може и да няма. Просто да нямат време хората да ги отглеждат.
22 Ноември 2011 13:32
Всяка година в нашия квартал идваше бусче със смолянска регистрация и продаваше смолянски картофи.
Тази година не дойде.
СЕГА употребявам румънски картофи по 0.5 лв/кг., а от БИЛЛА съм вземала френски, немски , чешки, белгийски и кой да помни още какви...
22 Ноември 2011 14:52
Тия хора , в тази част на Родопите направо са си герои и са за Гинес в дисциплината "оцеляване". Абе направо са си сървайвъри. Направо са си отписани откъдето и да ги погледнеш.От Бог, от аллах , от правителства разни.....Откак се е пръкнала сегашната демокрация , та след нея закриха и рудодобива, хората са на ръба.Защото целият регион се изхранваше от копаенето на руда и съпътстващи производства.Сега няма руда, няма и хляб......Тютюна загина геройски, ДПС помогна за това......разни цитрусови, бадеми , шам -фъстъци, климатичните условия не отговарят за тях.....някой спомена , че в Златоград имало домати....да, ама не, все едно в Египет да отглеждаш северни елени........картофи, само това........тия хора оцеляват единствено от картофите.....пък какви картофи са........страхотни...няма самоковски, полски-молски и не знам какви си.......най- вкусните картофи на света са от този район.
Хората ли.......хората са със отворени сърца, не са злобливи . Мюсюлмани са, но какво от това...ами че те са най- ревностните изпълнители и разпространители на родопската музика и танци, а казваме , че те са български, нали........а те имат тази музика и танци за свои......
Тези хора обаче знаят, че винаги са ги използвали за някакви политически цели.Затова са недоверчиви....никога не се знае кой какво ще поиска от тях...
Помагайте на тези хора ......като ви кажат , че картофите са от този край, купете си........
22 Ноември 2011 15:48
В Триград има джамия , ама има и туризъм.
22 Ноември 2011 16:07
Някой да ми светне , какво е състоянието на частната инициатива от капиталистически тип в районите с мюсюлманско поселение . Презумпцията е , че тя се дирижира от център , който няма интерес от свободното и непреднамерено , икономическо разслояване на местните общности под натиска на Общият социален Процес в Територията . За какво да говорим тогава , освен за ДПС и феодалния "клир" , като за реалните гаранти на анадолския тип на общностен живот в тези райони . Капитализмът е система на общ живот за всички български Граждани и не допуска подобен тип "автономия" . Търпим остър Политически проблем , който упорито паразитира в националното ни Общество и "кротко" стопира неговото развитие ...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД