:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,340
Активни 823
Страници 270
За един ден 1,302,066

Идва ли краят на плевенската съдебна епопея?

След две години под тежката сянка на Красьо Черния окръжната прокуратура най-сетне има шеф
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Почти всеки избор на ВСС се посреща на нож от гилдията.
В географията на съдебните скандали Плевен заема специално място - и като епицентър на случая "Красьо Черния", и с незабравимите батални сцени с участието на магистрати от по-стари времена. С годините градът позагуби блясъка си покрай сътресенията в софийските съдилища и имотните сделки на магистрати в нужда по морето. Напомни го отново проточилият се две години избор на окръжен прокурор.

Точно лобистът Красьо бе една от причините близо две години Плевенската окръжна прокуратура да няма шеф. Първоначално Висшият съдебен съвет стопира избора, защото част от претендентите за ръководител на обвинението в Плевен имаха връзки с бизнесмена. Бившият шеф Марио Василев бе получавал есемес от него, а прокурорът Димитър Захариев имаше в актива си 104 разговора с Красьо. Кадровият орган отложи избора още веднъж през юни миналата година, когато отново не успя да хареса кандидат, тъй като списъкът бе горе-долу същият. Така се стигна до 17 февруари 2011 г., когато уж всичко бе наред, но не съвсем, защото отново участваше един от "приятелите" на Красьо - Марио Василев. Нито той, нито колежката му Ваня Савова обаче успяха да съберат нужните 13 гласа, за да получат поста.

Най-сетне преди две седмици ВСС успя да избере човек за поста. Последният конкурс също не мина без разправии. По време на изслушването си един от кандидатите за поста - Георги Асенов - заяви, че в окръжната прокуратура се работи в атмосфера на постоянни интриги и междуличностни войни и че едни обвинители биват товарени с най-тежките преписки за сметка на други. Някои от членовете на ВСС реагираха остро на думите му, заявявайки, че в съвета няма подобна информация. Асенов пък отказа да назове имена на прокурори, които оказват натиск на колегите си. Атмосферата се нажежи още повече, след като ВСС обяви решението си и избра за окръжен прокурор Иво Радев, който досега бе шеф на районната прокуратура в града. Преди да стане ясно кой ще застане начело на ОП-Плевен главният прокурор Борис Велчев заяви, че избор трябва да се направи, дори ако е с цената на компромис. Иначе казано - да сложим точка, защото положението става нетърпимо. Оказа се обаче, че



и това не е краят



Преди дни Георги Асенов подаде жалба срещу избора на Радев пред ВСС. Така че епопеята продължава.

"Не се чувствам като компромисен вариант", коментира пред "Сега" Иво Радев. Той смята, че кадровиците са се спрели на него заради качествата му и свършеното в районната прокуратура, където работи над 10 години. И е категоричен, че изборът му не е бил предварително уговорен. Слухове за последното плъзнаха буквално минути след като станаха ясни резултатите от гласуването на ВСС, където 17 членове подкрепиха Радев.

Едва ли някой е изненадан от това развитие. Слухове за уговорен избор има кажи-речи при всеки конкурс на кадровия орган. И често те са възможно най-безобидното нещо, което може да се каже за един конкурс. Достатъчно е да се споменат изборът на шефа на софийския апелативен съд Веселин Пенгезов и този на колежката му от градския - Владимира Янева. Когато през 2009 г. ВСС избра Пенгезов Съюзът на съдиите написа отворено писмо, в което заяви, че кадровата политика е "дефектирала, непредсказуема и не се гради на ясни правила". Все още е ясен и споменът за избора на Янева, случил се преди няколко месеца. Тогава дори двама членове на ВСС напуснаха в знак на несъгласие с решението, защото Янева беше известна с това, че с едната ръка съди "Софийски имоти", а с другата - подписва сделки с тях от името на баща си. Изборът на Янева поне стигна до отмяна и сега се чака окончателно решение на петчленен състав на ВАС. Веселин Пенгезов обаче преди 2 седмици тържествено беше възстановен на поста си въпреки главната си роля в скандала с безимотните роднини в Приморско.

На фона на тези скандали изборът на окръжен прокурор в Плевен бледнее. Но добрите стари традиции не са забравени. В кулоарите на прокуратурата пак се говори, че развръзката е



плод на договорка между политическите сили



в града. "От години кадровата политика на ВСС е такава - първо се прави споразумение за човека и след това се обявява конкурс", казва един от обвинителите в прокуратурата. Най-безобидната критика срещу избора е, че Радев няма опит в окръжната прокуратура, а само в районната. "Сами разбирате, че човек, който не се е явил на нито едно заседание в окръжната прокуратура, не може да бъде назначаван за неин ръководител", казва друг прокурор. Самият Радев се вижда като нов човек, необременен с конфликтите от миналото. Остава да видим ще може ли да повдигне тежката сянка на наследството. А то в Плевен е като сбит преразказ на всички негативи в съдебната ни система.

Само преди няколко месеца - през май - Софийският градски съд осъди на 5 г. и половина затвор прокурорът Георги Велков. Той бе арестуван при акция на МВР, ДАНС и Софийската градска прокуратура през 2009 г., докато получаваше подкуп от 25 хил. лв., за да спре дело за измама срещу местен бизнесмен. Заедно с него бе закопчан и друг бизнесмен, посредник при предаването на откупа. През юли миналата година Велков бе уволнен от Висшия съдебен съвет заради нарушаване на етичния кодекс на магистратите. Естествено се появиха версии, че е станал жертва на постановка. От Плевен тръгна и един от най-големите скандали, разтърсили съдебната система през последните години - този с лобиста Красьо Черния и неговия безкраен тефтер с телефони на магистрати.

По-рано пък в града направо се стреляше. В края на март 2004 г. бившият шеф на районния съд в Плевен Валери Цветанов бе нападнат от двама неизвестни, които



изстреляха девет куршума по него



Магистратът обаче се оказа късметлия и се измъкна жив. Неизвестните нападатели никога не станаха известни. Година по-рано същият съдия се оказа свидетел на убийството на местния бизнесмен, сочен за сутеньор, Марио Иванов. Тогава се твърдеше, че двамата са пили кафе в центъра на града минути преди куршумите да застигнат Иванов. Магистратът отричаше да е свързан с убития. Престрелката обаче му се писа за втора черна точка и ВСС го наказа да произнася присъди в Тутракан. Първоначално Цветанов отказваше да замине и направи куп номера и процедури да се спаси от принудителната командировка. Докато обжалваше решението на ВСС, магистратът продължаваше да гледа дела. Така и не замина за Тутракан, защото излезе в отпуск, изчака наказанието му да изтече и поведе люта битка да намери място под плевенското слънце. През цялото време разжалваният съдия твърдеше, че е жертва на интрига, спретната от бившата шефка на окръжната прокуратура в града Евелина Попова. Евелина Попова също не се появява в медиите по светъл повод. През 1999 г. някой стреля по сградата на Съдебната палата и куршумът профуча на 1-2 метра от нея. Спрягаха я за близка до бившия главен прокурор Никола Филчев. През 2004 г. Попова обвини подчинената си Ваня Савова, че е пътувала до Швейцария в компанията на криминално проявен с висящо дело за контрабанда на злато. Савова отвърна, че не проверява съдебното минало на всеки свой придружител. Ваня Савова беше един от кандидатите за шеф на Окръжната прокуратура и според някои източници главното притеснение на кадровиците било тя да не спечели. Е, не спечели. А следващите месеци ще покажат дали Плевен може да се надява на чисто съдебно бъдеще.
Интернет
Новият шеф на районната прокуратура Иво Радев смята, че ще успее да се наложи с дипломатичност.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Плевенският лобист Красимир Георгиев, известен като Красьо Черния, е една от причините окръжната прокуратура да остане без ръководител почти 2 години.
Интернет
Съдебната палата в Плевен е сцена на интриги и межуличностни войни.
9
7934
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
22 Ноември 2011 20:58
Скоро имаше спомен от Михалаки Георгиев-за чичо Денчо .
Пак го препрочетох Михалаки.
В един разказ за нашия политически живот един стар турчин се чуди и казва:Аджеип шей..Може ли у циганин кисело мляко ...и на българете царство??
22 Ноември 2011 23:52
Д О К Л А Д
за приоритетите и разпределението на бюджетните ресурси
за функциониране на българската съдебна система
през периода 2012 - 2014 година по програми

IV. Прогнозни разходи и субсидия:
По години размерът на разходите е:
- 2012 г. – 493 982 367 лв. - за 2011г. -384, 7 млн.лв.
- 2013 г. – 501 140 771 лв.
- 2014 г. – 529 362 851 лв.

Този ръст почти изцяло се предвижда да бъде осигурен за сметка на нарастване на субсидията от Републиканския бюджет.
Като се прибавят новите разходи, свързани с изпълнението на актуализираната Стратегия за реформа в съдебната система, с допълнителните приоритети и мерки, както и с ИТ стратегията на правораздавателните органи в РБ, то включените в разчетите финансови средства са достатъчна гаранция за законодателните и организационни промени, доближаващи правораздаването в България към правните системи в развитите страни и пълноправното членство на Република България в Европейския съюз.

V. Разчетената с проектобюджет 2012 г. и прогнози за 2013 и 2014 г. численост е съобразена с минималните изисквания, произтичащи от приетите от правителството средносрочни приоритети на Стратегията и Програмата за съдебната реформа.
Числеността по години е, както следва:
- 2012 г. – 14 742 щатни бройки (в т.ч. 5 210 магистрати и 9 532 служители); ръст в сравнение с 2011 г. – 266 щатни бройки (в т.ч. 64 магистрати и 202 служители);
- 2013 г. – 14 760 щатни бройки (в т.ч. 5 216 магистрати и 9 544 служители); ръст в сравнение с 2012 г. – 18 щатни бройки (в т.ч. 6 магистрати и 12 служители);
- 2014 г. – 14 770 щатни бройки (в т.ч. 5 219 магистрати и 9 551 служители); ръст в сравнение с 2013 г. – 10 щатни бройки (в т.ч. 3 магистрати и 7 служители).
* * *
VІ. Заключение

В заключение, следва да се отбележи, че приоритет е изграждането на добре функционираща и прозрачна съдебна система, която да гарантира ефективно прилагане на законите, да дава сигурност на гражданите и да защитава спазването на техните права и свободи. Реформата в тази сфера е насочена към постигането на равен достъп до правосъдие и на европейски стандарти в областта на правната помощ, защитата на пострадалите от престъпления, съдебното изпълнение и алтернативното разрешаване на спорове.
ПРЕДСТАВЛЯВАЩ
ВИСШ СЪДЕБЕН СЪВЕТ:


ПРОФ. Д-Р АНЕЛИЯ МИНГОВА

23 Ноември 2011 06:11
О-О-о! И аз има какво да добавя за този плевенски съд. Представате ли си на какви извращения са способни, щом, след като са образували дело с конституиране на страните, делото два пъти ходи в Окръжен съд и го прекратяват след връщанте в Районния съд, че не бил уточнен ответникът?!Егати идиотщината... Днес отивам да разгледам по-подробно преписката. Там има една съдийка Банкова, страхотен специалист в умопомрачителните мотиви.
23 Ноември 2011 10:13
Bouchi7,
Ама хич не са ти ясни тези понятия "стратегия и бюджет." А къде е тактиката? И има ли разлика между държавен бюджет и Републикански бюджет.Айде отговори на този ми въпрос, за да видя колко да ти пиша по Право.
23 Ноември 2011 11:48
Нямал опит в окръжна прокуратура - ами значи кандидати да бъдат само окръжните прокурори, така ли? Ами Марио пък е бил следовател, нали? А в окръжна прокуратура всичкщи знаят, че е змиярник, а само ВСС не знае?!? Цяла България го разбра, а ВСС не???!!!
Иво Радев е умен, некомпрометиран, некорумпиран и единственото му отрицателно качество е, че е симпатяга и жените му се лепят. Даже четох някъде, че две съдийки се били в нощно заведение... Борба по прашки - шоу, нали?
А от окръжна като имаме предвид, че Велков беше най-кроткия - какво да говорим за другите!!!
Нищо лошо не може да се каже за Славов, Мирчев и Шарков, но те освен свестни са и скромни и сигурно не са се кандидатирали.
А кандидатите - Все юнаци- като почнеш от Искра Ганева, минеш през Марио и Захариев и т.н. А Ганева е двоен гамбит - освен че е човек на Мафията, което всеки го знае, освен ВСС, се говори, че е и най-традиционния и с най-голям стаж и опит агент на държавна сигурност. Чак до степен на интимни отношения. При това членува при ротарианцзите, масоните, тамплиерите, сигурно и илюминатите. Имаше приказки за скандали, свързани с тези тайни общества. Пише и в пресата и с ключова дума нейното име излизат такива работи. А ако я види човек как пие - няма как да не повярва...
А Иво спокойно може да поразвърти метлата, както даде линия на оня вреден елемент Замфиров. Ще почакаме и ще видим...
23 Ноември 2011 15:27
Интересен е вкуса на чиновниците. Вижте че на масата почти всички компютри са еднакви. Що ли се съмнявам да са ги купили с лични пари. Да, не говорим че мязат на луксозни модели на Фуджицу.
23 Ноември 2011 17:51
Sultan, аз съм публикувал част от доклада за приоритетите и разпределението на бюджетните ресурси за функциониране на българската съдебна система през периода 2012 - 2014 година по програми, който е част от документите внесени заедно със Закона държавния бюджет на Р България за 2012 г. Прочети ги и тогава коментирай.
23 Ноември 2011 19:36
Buchie7,
Ад не коментирам, а зададох въпрос.Както виждам, Вие употребявате понятието "държавен бюджет" макар че по-горе се каза "Републикански бюджет" Кое какво е , това е моят въпрос лично към Вас!
27 Май 2012 12:01
И така, не ни стана ясно, кое какво е: държавен или рипубликански бюджет. Айде казайте бе юристи?! Защо спите. Без врат, без шия!Има две различни неща.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД