:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,830
Активни 817
Страници 760
За един ден 1,302,066
Репортаж

Една история, в която България е мащеха

В община Трекляно се ражда по едно дете на година. След това родителите задължително трябва да се изселят
Гледка от Краище - път няма, табела за винетка има; но пък няма и кой да следи дали шофьорите са сложили винетка.
Село Трекляно е общински център, намира се във високопланински пограничен район между Кюстендил и Трън. През 1945 г. местната гимназия наброява 1000 деца. През 1992 г. са 100, всичките местни. От 2008 г. няма гимназия, школото става основно и защитено. Тъй като в общината почти няма малцинства, за да набъбва бройка на децата, започва извозването на ромчета от кюстендилския квартал "Изток" В момента са записани 39 ученици. 8 са от селото, други четири от по-малките селища в общината. Има и от Земенско. Две трети са циганчета от Кюстендил.

Девизът на новоизбрания кмет Радко Петрунов е "Трекляно - кътче от рая. Обещавам!". Трудно ще му е. В цялата община няма нито една бензиностанция. Дете - пак в цялата община, се ражда по веднъж на година. Буквално. В училището, за което стана дума, класовете са смесени. Първи и трети например учат заедно. Докато учителката преподава материала за трети,



първолаците следва да не гледат към дъската,



а да се занимават с някакво упражнение. Сега първокласниците са двама - от кюстендилския квартал "Изток".

Преброяването тази година показа 608 души в общината и 300 в самото Трекляно. Парламентът пък забрани кметския вот в села до 350 жители, което според духа на изборния кодекс означаваше в село Трекляно да няма местни избори. Но нали е общински център - имаше. Екипът ни искаше да попита кмета Петрунов за тази недомислица. Вълнуваше ни живота на младите хора там, особено във времето на криза. През 2011 г. Трекляно разполага с едва 400 лв. за здравеопазване. Линейка идва от разположения на 40 километра Кюстендил, което в зимно време често е невъзможно. Но въпреки многото теми за разговор кметът Петрунов не уважи предварително уговорената среща, вероятно ангажиран с превръщането на Трекляно в рай.

В общинската администрация са заети няколко местни жители. Училището осигурява три-четири щатни бройки. Има малко цехче за пластмасови кутии, плюс друго за дървени въглища. Държавни структури, като лесничейството например, също дават поминък на неколцина.



Други работодатели в Трекляно няма



Имало е и фурна, но е затворила наскоро. Високите ридове препятстват връзките със Сърбия, няма как да се разчита на бъдещо гранично сътрудничество.

Липсата на работа кара да бягат не само младите, но и старите. Налице обаче е и още един проблем.

Отиваме на гости на двумесечната Ася. Тя единственото родено през тази година бебенце в общината. Майката Славянка Димитрова (31 г.) е счетоводителка в кметството, бащата - горски. Имат хубава къща, уютна, обзаведена и поддържана с мерак. Дори при най-голямо желание обаче не могат да останат в Трекляно - няма детска градина, а училището не води предучилищна подготовка. Т.е. момиченцето няма къде да изкара подготвителния курс, задължителен за записване в училище. Ето го парадоксът, направо ужасен - Трекляно е в обезлюден район, младите се броят на пръсти. Децата са кът и всеки управник - голям или малък, ще ви каже, че би дал мило и драго да има деца в този край. Но роди ли се дете, семейството е принудено да се изсели до няколко години. Могат да останат само хора, които не записват децата си на училище.

Така младите в Трекляно се оказват без избор. Може да искат да останат, да са си намерили работа, да са готови да преодоляват всички проблеми, но роди ли се дете - няма как, бягат. Парите им отиват за наем на жилище в Кюстендил.

Семейството на Ася е спокойно. Една от бабите радостно издава, че младите са осигурени с апартамент в Кюстендил. Следователно - няма проблем с предучилищната. "В Трекляно ми харесва. Но вероятно с мъжа ми ще трябва да си намерим работа в Кюстендил, тъй като трудно всеки ден бихме пътували до тук", казва майката Славянка. Малката Ася е записана при лекар в Кюстендил. Памперси, дрешки, всичко, което е нужно за нея, се купува от там. С единия крак семейството вече е в града.

Подобен живот води и директорката на училището Мариола Атанасова. Едното й дете е на 5 години, другото - на 3. Разкъсва се между Кюстендил и Трекляно. Казва, че ако спасяването на училището зависи от една бройка, би записала детето си в школото. Според Атанасова в малките селища, като се изключат хората, които все пак имат работа, остават тия, които са



съвсем без пари или с ниско образование



Плюс, разбира се, най-възрастните. На поляните край Трекляно срещаме и младеж, който събира дърва. "Тук винаги е било трудно. Едно трябва да разберат политиците - трябват ни работа и заплати. Как ще ги дадат - не знам, тяхно задължение е. Затова ги избираме", казва човекът.

Старите в Трекляно усещат повече финансово-икономическата криза. Причината е, че не се вдигат пенсиите. Неколцината млади пък, нали са най-вече на държавна и общинска работа, са доволни, че все пак получават някакви заплати. Добрата новина е, че край Трекляно има много гора. Така отоплението на всички е гарантирано (дори класните стаи в училището се топлят от печки с дърва).

Другото в Трекляно е тишина - красива заради природата, но потискаща при липсата на хора. Няма заведения, рядко преминават автомобили. Магазините са два-три. Малцината младежи нямат среда, децата им няма с кого да играят. Всички запитани заявяват, че само работни места ще разчупят кръга.

По пътя за Трън е Долна Мелна. В селото има поща. Сградата е почти порутена, но пощаджията разнася сметките за ток, вода, и най-важното - пенсиите. Ако клонът бъде закрит, старците ще ги теглят от банкомат. Най-близкият е в Трън. Пътят до там е труден, планински, в най-добрия случай се взема за час. Задължително с кола, тъй като



автобус в Долна Мелна няма



Скоро проблемът с пенсиите и банкоматите може да отпадне от само себе си, тъй като пенсионерите са на преклонна възраст.

В селото живее 30-годишният Иван Димитров. Рано останал сирак, живял в социални домове, сега е на общинска служба - поддържа сградния фонд. Няма жена.

Иван искал да си купи кола. Дал 200 лв. капаро, "продавачите" не му дали никаква кола. "Ако може да помогнете - автобус ни трябва. Кажете там на когото трябва", примолва се Иван. Обяснява, че като имало нужда, селяните се обаждали на някакъв автобус, но шофьорът искал 60 лв. за нафта и така автобус не пристигал.

Чистата заплата на Иван е 200 лв. "Стигат ми за прехрана. Най-важното е здраве да има. Има ли здраве човек, всичко има", казва Иван. Той е единственият млад човек в селото и близките махали. Друг няма.

След 1878 г. този край е бил толкова гъсто населен, че хората са били препращани на изток, за да заселят освобождаваните от турците земи. След 70 години следва колективизация, селяните остават без земя. След още 40 идва демокрация, остават и без пари.

Ако някой в държавата смята, че в този край трябва да останат хора, нека каже как.
 30-годишният Иван Димитров иска автобус в родния си край.
 Малката Ася донесе радост в Трекляно. Но майка й Славянка вижда бъдещето на семейството в Кюстендил.
 Пощенският служител в Долна Мелна върши най-важното - брои пенсиите на хората.
20
9972
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
22 Ноември 2011 20:03

повече такива статии
22 Ноември 2011 20:47
Нямало автобус...отдавна няма. Преди това имаше във вторник и четвъртък. Преди автобуса вуйчо на баща ми с пикап е "чакал" влака на Земен, а преди него дядо ми с файтон...
22 Ноември 2011 21:24
Тъжно!
22 Ноември 2011 22:01
Не е само тоя край, из северозападна България е още по-зле.
Като закри единият министър училищата, другия - болницити, колко горд беше за преизпълнение на плана оня от НДСВ, че закрил повече училища от възложените му...ми то като нема болница, лекар, училище - нема и живот...
И историята не е само една, хиляди са, това е положението - НЕОБРАТИМО!

________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
22 Ноември 2011 22:18
Мдаа, а Еремия второто по големина след Трекляно преди девети в Кюстендилско е вече мъртво. Кофти работа но процеса е необратим. И като се замисли човек, че в тоя район само преди сто години всяка къща е давала 8-10 ученици...
23 Ноември 2011 05:14
"След 1878 г. този край е бил толкова гъсто населен, че хората са били препращани на изток, за да заселят освобождаваните от турците земи."
***
Дет се вика на англичански...NO COMMENT !
23 Ноември 2011 05:22
"Ако някой в държавата смята, че в този край трябва да останат хора, нека каже как."
***
Ми...авторът да пита наща Бени.
Тя вчера толкоз възторжено разясняваше на кмета на Букова поляна гусин Аамет как е требело тамошните селяни да се ориентирват към гледането на добитък и доматки, та нема начин тя да нема неква айдия и за тези клети хорица у Кюстендилско.

Редактирано от - Bay Hasan на 23/11/2011 г/ 05:42:31

23 Ноември 2011 05:36
А ако требе да сме по-сериозни...Олди го е казал най-точно-ТЪЖНО Е !
И за съжаление, такова ще е бъдещето за много-много още селца и паланки в България.Не само из Кюстендилско, Врачанско, но и Родопско, Странджанско, Пиринско...
На всички ни е мила съдбата на тез мохикани и всички искаме тези селца да живнат, но...
Едва ли има поне един на по-средна възраст, който би желал да изучи децата си у село без деца.
Едва ли има некой, който да иска да живее у село без свястна и що-годе добре платена работа.
Такава е истината, приятели...за добро или зло-бъдещето на повечето млади е в урбанизацията.
А селото...селото е за такива като мен, които все се надяват, че някой ден ще могат да се радват на пенцийката си у тези райски кътчета на майка България.
Някой ден.
Някой ден, но не сега.
23 Ноември 2011 07:23
Цялата история на човечеството показва създаването на нови селища и напускането и изоставянета на стари. Така, че нищо ново не става, хората търсят поминък.
Друг въпрос е обезлюдяването поради отнемането на собствеността при национализацията през 50-те години на миналия век, и в следствие на това - последвалата демогравската катастрофа.
---
И още един проблем - защо има толкова малки общини? Очевидно трябва окрупняване.
И другата глупост - ще се превозват ученици от Кюстендил... Няма ли в кюстендил училища, или само харчене на държавни пари...
---
Не бъдете толкова черногледи обаче, по-малко хора означава повече природа. Повече природа не е лошо, нали? Например могат да пуснат мечки, там няма да пречат на никой... След време де...
23 Ноември 2011 08:52
Ех, бай Хасане, няма да можеш. Друга ще е вече България, бай Хасане, друга. Ще е борба за живот - с нокти и зъби, ножове и пистолети. А да спиш с пистолет под възглавницата на 65 - не е хубав живот това, скотски е. Ще поживееш 1-2 годинки (ако е рекъл Господ) и или ще се изнесеш или ще пострадаш.
23 Ноември 2011 09:30
Друг въпрос е обезлюдяването поради отнемането на собствеността при национализацията през 50-те години на миналия век, и в следствие на това - последвалата демогравската катастрофа.

Оооо, не!
Обезлюдяването на селата е щото хан Аспарух като дошъл и разгонил траките.

________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
23 Ноември 2011 10:39
Училището в селото на баба ми и дядо ми го закриха още в края на 60-те години на миналия век. Голяма сграда, която стоеше празна и се рушеше.
И селото не е планинско, а в равнината, където земята е чернозем и ражда всичко.
По едно време подочух, че пак са открили училището защото имало достатъчно циганчета. Сега не знам какво е положението, от много години не съм ходила там. Хората, които познавах вече не са живи и всичко е друго и непознато.
23 Ноември 2011 12:29
Сама по себе си историята действително е тъжна. Но има и друга гледна точка. Това не е Тракия или Добруджа. Този край винаги е бил беден. Ама много беден. Липсата на поминък не е от вчера. Навремето мобилонстта на хората е била много ниска и въпреки това от Краището доста хора са се изнасяли - най-често са ставали дюлгери и са обикаляли по цяла България да строят къщи. Друга част са оставали, вкопчени в земята, и са се изхранвали както могат.
В днешно време мобилността е голяма - може би прекалено голяма от някаква гледна точка, но това е друг въпрос. Възниква въпросът: защо е необходимо тези хора да стоят в Трекляно, ако няма какво да правят там? Защо е нужно непременно да се полагат усилия всяко едно село и всяка една паланка в България да бъдат изкуствено съхранени? Доста очевидно е, че например в Краището съчетанието от неплодородна земя, лоши комуникации и липса на някакви възможности за развитие на стопанства с висока добавена стойност ще води до обезлюдяване и лека-полека изчезване на някои от десетките и стотици миниатюрни селища там. Тоест, и последните хора ще се изнесат оттам, откъдето повечето хора винаги са се опитвали да си тръгнат. Какво толкова трагично има в това?

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
23 Ноември 2011 12:41
След Втората световна война с навлизането на технологиите живота, битието на хората корено се променя!! Селското стопанство от екстензивно премина в интензивно, а днес е супер интензивно! Машините замениха впрегателните животни в обработката на земята, замениха и човека също, производителноста на труда скочи стотици пъти, от тук насетне селото няма нужда от хора, нямат поминък, не е рентабилно вече старото земеделие и т.н....!! Селяните тръгват към града, започнала е индусриализацията по света, заводите и фабриките чакат и селата се изпразват!! Процеса е напълно закономерен!!
Проблема господа и госпожи е в това, че толкова напреднаха технологиите и днес заводите и фабриките нямат нужда от работници, а населението на земята расте главоломно, ей в това е големия проблем!!
23 Ноември 2011 13:00
И що да е проблем?
Населението на земята расте главоломно, но за щастие машините сменят хората и увеличават производителността на труда.
Къде виждаш проблем?
Ох, да...в круелите...

________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
23 Ноември 2011 14:49
kaily
Оооо, не!
Обезлюдяването на селата е щото хан Аспарух като дошъл и разгонил траките.

kaily, размърдай малко мозъчето, умно момиче си... Ако трябва - ще помагам...
23 Ноември 2011 14:51
Беден е Трънският край, ама толкова е красив....
23 Ноември 2011 15:01
Моята гледна точка - обезлюдяването доде от ликвидацията на поминъка, и липсата на работа за младите!
А, да, и от преселението на народа - де към пустата му и чужбина, де към София и по-големите градове.
Вярно, като застудее, връщат се хорицата с малко парици, колкото да осигурят семействата си за зимата.
И напролет, айде пак по гурбет завалиите...
.
Преди 89-та се бъзикахме с турските гастарбайтери, ама ето че и ние додохме на тяхното дередже... благодарение на 22 години народо-демократични рИформи!

23 Ноември 2011 17:43
В Западна Европа и САЩ селското население варира от 20 до 5% от общото население. И намалява.
В България все още е 30% и повече!
Горните страни са с модерно аграрно стопанство и производство!
У нас все още не е така, и това е и причината за по-високият процент население по селата все още.
Но и тук ще намалява.
Това е закономерно и за съвременните условия - реално е нормално.
Че едно време е било друго - ами то всичко едно време беше друго, но какво от това - всичко ли беше хубаво?
23 Ноември 2011 18:36
Клечим и плачем над ямата , като сеирджии над спукан водопровод . Много хубава била природата , вместо да сетим как другаде решават подобни случки . В Трекляно знаят , че за година им стига само месечния бюджет на една от "държавотворящите" хинституции в Кюстендил , сносен път и обиколен автобус ...

Редактирано от - beagle на 23/11/2011 г/ 18:44:23

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД