:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,590
Активни 485
Страници 9,493
За един ден 1,302,066
Анализ

Каква е ползата за периферията България от импровизациите на джазмена Борисов

Правителството няма резервни планове и стратегии, ако след няколко месеца Еврозоната се разпадне, а малко след това и ЕС
Кръстьо Петков
Подтикът да напиша настоящото обширно есе е поръчка от европейска фондация да представя накратко: как гледат българите на кризата в Гърция и Еврозоната и на идеята за засилване на икономическата координация в общността. Подготвих исканите шест страници, за което се наложи да прегледам значително количество български и чуждестранни коментари. После реших да публикувам своите записки, придържайки се към един популярен жанр: социологическата есеистика. Направих го не само от съображения за достъпност на изказа, но и заради потребността от синтез на разнообразните мнения, които ползвам в анализа.

Давам си сметка, че крайните (служебно мотивирани) потребители на подобни анализи: българските топ десижънмейкъри, не обръщат внимание на чужди становища. В епохата на шоу политиката на мода са дирижираните медийни изяви, пресиращи ежечасно изпадналите в перманентен стрес поданици; при един авторитарен режим техният брой е силно ограничен (лесно може да се изчисли по формулата 1+2: едноличен началник и двама васали - финансист и полицай).

Но винаги е имало умни и проницателни читатели, които не приемат безалтернативните сценарии. На тази интелигентна публика разчитам, за да се поддържа огънят на публичните спорове. Особено когато от тях зависи какъв избор може да направи една малка и традиционно зависима нация като българската, когато нейният общ дом - Европа, е пред разпад...



I. Европа на много скорости. Къде е България?



1. Пророците пак са прави



Посланията на Рубини

Наскоро професор Нориел Рубини в интервю пред "Уолстрийт джърнъл" заяви, че не държи парите си в банка, а в брой вкъщи. С което на прост език обясни срива на доверието към банковата система и предприеманите "антикризисни" мерки. После публикува във "Файненшъл таймс" най-сериозното предупреждение към европейските лидери, което съм срещал напоследък: "Дните на Италия в Еврозоната може би са преброени!".

Както винаги нюйоркският професор очерта пътната карта на поредния срив и предписа рецепта срещу тоталния колапс:

- За Италия, която е твърде голяма, за да бъде директно спасявана (с публичен дълг от 1.9 трилиона евро), решението е: напускане на валутния съюз и връщане към националната валута (лирата); което на свой ред ще ускори ефективния разпад на Еврозоната;

- За ЕС (при невъзможността да се извадят над два трилиона евро, за да се приложи към Италия - вероятно и към Испания - гръцкият сценарий) изходът е: ЕЦБ да се превърне в неограничен кредитор от последна инстанция, като свали лихвения процент до нула; тази стъпка да се комбинира с понижаване на курса на еврото спрямо долара; в Германия и другите водещи държави да се въведат фискални стимули; в периферията да прилагат т.нар. austerity (политика на затягане на коланите).

Вярвате ли, че тези напътствия на световноизвестния икономист ще бъдат чути? Европейските граждани и бизнесът, опарили се от първата фаза на глобалната криза, вероятно ще се вслушат в гласовете на разума и компетентността. Но онези, които нонстоп ги тресе страхът от загуба на власт и геополитически позиции - европейските лидери, - досега в нито един момент не се довериха на ранните прогнози на независими експерти. В резултат на което загубиха време и темпо за прилагане на ефективни антикризисни мерки. И ако е вярно, че времето е пари, в условията на повсеместна криза става дума за страшно много пари.

Чии са те? Естествено, на европейските данъкоплатци. Има ли в тях българска квота? Да, изразена в членски внос, финансови санкции и бъдещ принос в еврофонда за финансова стабилност - цена, която е несъразмерно висока за днешната ни платежоспособност.

За да не бъда голословен, ще цитирам отново разчети на проф. Рубини. Четирикратното увеличение на спасителния фонд на Еврозоната - от 400 милиарда на 2000 милиарда евро, не е достатъчно. Ако се изплатят поетите задължения към Гърция, Ирландия и Португалия, за Италия и Испания ще останат само 200 милиарда евро. Което е далеч от търсените външни заеми. А и пазарите вече са на ръба на паниката. Справка: една грешка на рейтинговата агенция "Стандарт енд Пуърс" по отношение на Франция предизвика автоматичен срив и международен скандал.

Остава да видим дали грешката е неволна, или... просто е била вярна!



"Суеверието" на Кругман



Нобеловият лауреат и проницателен коментатор на "Ню Йорк таймс", изглежда, губи надежда, че точните му прогнози и препоръчваните превантивни политики ще привлекат нечие височайше внимание в ЕС. В САЩ администрацията на Обама не се вслуша в съветите, които Кругман даде в ранно предупредително писмо до президента; видяхме какво се случи: след рецесията и крехкото оживление последва дълговата катастрофа. Изглежда, че и пророците стават суеверни: неотдавна Кругман писа, че след като първият пакет от негови "предсказания" (за кризата в САЩ, поразила и ЕС) се сбъдна, той се плаши от мисълта, че и второто му предупреждение (за необратимостта на кризата в Еврозоната) ще се окаже достоверно...



Радикалният Стиглиц



Рубини и Кругман не са сами в своите опасения и действия. Друг нобелист - проф. Джоузеф Стиглиц, - очевидно разочарован от малодушието и липсата на проницателност сред държавните лидери от двете страни на Океана, показа къде е мястото на радикално настроените учени в днешната пожароопасна ситуация. Професорът, бивш главен икономист на Световната банка, за пълна изненада на мнозина се включи в движението "Окупирай Уолстрийт".



2. Политиците пак закъсняха...



Всеки социален разпад започва с малки на пръв поглед пукнатини - между индивиди и микрообщности. Всяка раздяла има своя предистория; летоброенето започва от деня, в който на някои от членовете на доскоро единната общност им стане ясно, че пълното сближение (в смисъл на сливане) е невъзможно; ако се постигне (напр. с административни мерки), то донася повече вреди, отколкото ползи.

Първите, които още през 1994 г. прозират опасността от съвместното съжителство на твърде много и доста различни по традиции и просперитет държави, са германските политици Карл Ламерс и Волфганг Шойбле - тогавашен финансов министър. "Икономист" наскоро припомни, че именно по това време Саркози, бидейки скептик за евроинтеграцията, за първи път е говорил за т.нар. федерализъм (повтаряйки по същество Франсоа Митеран).

Както се казва, крушката си има опашка: 17 години по-късно в качеството си на президент на Франция Никола Саркози представи пред студенти в Страсбург завършена концепция за "Европа на две скорости". Според него страните от Еврозоната трябва да ускорят и да задълбочат интеграцията помежду си, а страните извън Еврозоната, както и онези, които предстои да влязат в ЕС, би трябвало да поддържат сравнително хлабави/гъвкави отношения и да вървят в посока към федерация.

Оставям настрана въпроса, защо Саркози е чакал толкова години, след като е изпитвал дълбоки съмнения още преди форума в Маастрихт и след като му е било ясно, че приемането на Гърция в Еврозоната, взето по чисто политически причини, е било груба грешка. Своенравният френски политик вече е бил влиятелен държавен глава, когато през 2008 г. избухна глобалната криза, поставила на изпитание стабилността на Еврозоната. Редно би било да си припомни ранните си оценки, особено на фона на надвисналото глобално бедствие.

Още в началото на верижните финансови трусове с първи епицентър САЩ и втори в ЕС влиятелни експерти като Сорос, Рубини, Кругман и др. предупредиха, че Еврозоната няма да издържи на втори удар. Но Саркози и Меркел (тандемът "Меркози") цели четири години след началото на кризата говореха за интеграция и за съхранение на еврото на всяка цена. Днес единият от двойката (Саркози) се обявява за развод с ЕС и последващ федерализъм, повтаряйки дословно аргументите за реанимиране на Еврозоната, казани от Джордж Сорос преди близо две години. Другият - Меркел, призна пред висш партиен форум, че Европа изживява най-тежката си криза след Втората световна война. "Желязната лейди" призова сънародниците си към нови жертви...

Вече е късно! Доколко закъснението е фатално късно, ще проличи скоро, след седмици... Любопитно е също как елитният 17-членен отбор на Еврозоната ще успее да се движи с единна и висока скорост, след като дотук 3+2 държави имат спешна нужда от генерален ремонт! А проницателният Рубини допуска дори отстраняване на закъсалите от отбора...

Ако погледнем към ЕС от друг, сравнителен ракурс, ще видим, че тезата за двете скорости е доста тясна (егоистично мотивирана) и много прецизна (да не кажем - исторически невярна). Европа никога на е била хомогенна като социално-икономически и културен организъм; ЕС винаги е бил сложна конструкция, която се е придвижвала напред, ползвайки няколко скорости. Още през 2004 г. белгийският учен Андре Сапир посочи, че в общността не се работи по един модел, а по цели четири (нордически, континентален, англосаксонски и южен). Нещо повече, Сапир стигна до извода, че южният, включващ всички страни от групата PIGS (без Ирландия), е икономически неефективен, финансово опасен и може да се сгромоляса. Което и стана...

След приемането на първата група източноевропейски страни се появи още един вододел по линия на модификациите и скоростите на движение между стара и нова Европа.. Компромисът с членството на последната двойка - България и Румъния - още повече разпиля състезателите по трасето. И до днес "слабаците" нямат пълни права и достъп до пазарите на труда, мобилността и гражданския статус с тези на "истинските" европейци, т.е. те се движат не само с различна скорост, но и по друга траектория...

Спирам дотук, за да се върна към критичната и язвителна забележка на "Икономист" към Саркози: Европа е на много скорости, а не на две. И така е не от вчера, когато хорово и публично се заговори за разпад!





II. Последиците от разпада на Еврозоната - за периферията и България



Как реагираха българите на предсказанията за крах на Еврозоната и за отварящо се второ дъно на икономическата криза (доскоро смятани за умишлено апокалиптични)? Стресна ли ги реалната опасност да бъдат изритани от евроцентъра с малката утеха, че няма да сме сами (същата съдба заплашва още 9 аутсайдери или несговорчиви държави)?

За широката публиката нямам достоверни сведения, не ми е попадало подобно изследване на иначе всеядната парасоциологическа колегия. Но от празните площади личи, че всеки се е свил в своето гнездо и чака избавлението да пристигне отнякъде... Познавам обаче десетки колеги от академичните среди, блогъри и редактори в социални мрежи, студенти, за които следенето на алтернативните икономически сценарии се е превърнало в професионално всекидневие.

Медиите избягват да публикуват послания, плашещи аудиторията и хвърлящи сянка върху способността на днешните властимащи да водят проактивна политика. Повечето журналисти , обучени да вървят "след победителите", днес надминават себе си, като подтичват пред тях. Има индивидуални изключения като това със Светослав Терзиев, публикувал в "Сега" поредица от анализи за криволиците на българското лидерско присъствие в Брюксел.



Българско присъствие имаше; за участието съдете сами:



Премиерът Борисов се открояваше с фигурата си на общите срещи, но в стенограмите и в кулоарните разговори не се среща дори и намек за аргументирана позиция на държавник, така необходима в критични и съдбоносни моменти. Неговият комуникационен потенциал се изрази в няколко външно ефектни, но взаимно противоречащи си изявления:

- Твърдо "да" за пакта "Евро плюс"; месеци по-късно, твърдо "не" за същия пакт;

- "Няма да плащаме за недисциплинираните", наблягайки на "отличната" фискално-бюджетна кондиция на България и пренебрегвайки невижданата от 70 години мизерия, до която е доведено мнозинството от населението в страната.

Екзотичният премиер (за западните стандарти) дори си позволи да инструктира богата Европа да редуцира заплатите и пенсиите, следвайки българския модел, за да постигне трайна стабилност. С което предизвика пълен потрес сред политико-икономическия елит на континента. За коментарите в чуждестранните медии по тази тема ми е неудобно да говоря. В България инвазията на Борисов на полето на политикономията беше представена от казионните журналисти като показен урок по лидерска твърдост...

Първият вице (на практика - премиер в сянка) Симеон Дянков продължи да не се явява на срещите на ЕкоФин. Защо ли? Или не желае да си губи времето с по-несведущи от него (той е в топ 100 на икономистите в света, а те не са!/; или е с гузна съвест /след като, връщайки се от мадридската среща излъга, че била обсъждана българската конвергентна програма и дори получила одобрение); или има някакъв специфичен интраколегиален комплекс, за който предстои да научим.

За сметка на това от дистанция мисионерът Дянков изпраща послание след послание:

- пактът "Евро плюс" е остарял (затова, а не заради прибързани очаквания и разчети сме се отказали от него);

- загърбваме и ангажимента да кандидатстваме в Еврозоната - тя изпаднала в тежка криза и никой повече не искал да се присъединява към единната валута;

- гръцкият фалит и неговото верижно действие не ни заплашват поради уникалната стабилност на БГ бюджета;

Разграничил се от европейската зараза, финансовият стратег се захвана да довърши наведнъж два проектобюджета за 2012 г.: единият - предизборен, за гласуващата публика; вторият - реален, за нетърпеливите бенефициенти. Как тази бюджетна алхимия влияе на финансовата ситуация в България през 2012-2013 г., е тема на друг анализ.Тук ще засегна два въпроса, които имат пряко отношение към темата за разпада на Еврозоната и съдбата на периферията.

Какво правим като нация и държава, ако разпадът на Еврозоната стане необратим? Ако разсъждаваме по инерция и се придържаме към българските традиции, отговорът би трябвало да е: като се случи случката, тогава ще му мислим! Но точно тази народопсихологическа нагласа, генетично заложена и в т.нар. български политически елит, винаги ни е изигравала лоши шеги в миналото. Затова нека погледнем отвъд границите ни.



Примерът на Чехия и Китай

В двете страни вече се дебатират алтернативни икономически и търговски стратегии, в случай че Еврозоната бъде прекроена или изпратена в резерва:

- Влиятелният eкспертен съвет към премиера на Чехия го алармира, че страната трябва да вземе предпазни мерки още сега, преди най-лошият сценарий (разпад на Eврозоната и нова дълбока рецесия) да се реализира. Трябва да сме сигурни, че държавните ръководители на тази страна ще се вслушат в препоръките;

- Китай вече обяви ревизия на досегашната политика спрямо ЕС (особено след провала на срещата на Г-20 в Кан). Знае се, че Китай държи в евро около една четвърт от своите резерви в чуждестранна валута (общо 3.2 трилиона долара) и няма да допусне едно европейско финансово цунами да подкопае градената с години национална стабилност.



Примерът на Турция

Вече и с невъоръжено око се вижда, че южната ни съседка навлезе в нова фаза от своето геополитическо и геоикономическо развитие. С изградения икономически потенциал, който съперничи на водещите страни в ЕС, с устойчив и висок икономически растеж и с политическата консолидация около стратега Ердоган Турция вече не се моли, а налага политики - както се полага на една влиятелна регионална сила. Един разпад или прекрояване/стесняване на Еврозоната би подпомогнал нейната икономическа експанзия на северозапад. Тук, в България, турското настъпление вече е в ход от цяло десетилетие - чрез крупни инвестиции в ключови индустриални сектори, суперактивност в инфраструктурни проекти, а напоследък и чрез агресивно навлизане в банковия сектор. Няма да е изненадващо, ако съвсем скоро не Гърция, а Турция бъде лидер в банковия сектор у нас.

В състояние ли е България да последва примера на Чехия и Китай? Като икономически потенциал/налични ресурси за алтернативни действия - очевидно не! Но като образец на стратегическо поведение при всички случаи примерите са поучителни. И без това не ни искат повече на първата писта, където движението е на високи скорости. Не ни уважават много и в групата на аутсайдерите, която прави немного убедителни опити да се консолидира. Ние обаче имаме потенциални предимства, които можем да включим в собствената си стратегия на поведение след евентуалния разпад на Еврозоната: възможностите да реанимираме поне част от партньорските си връзки с Китай, Русия, Близкия изток. И, разбира се, с Турция...

Споменах "следразпадна стратегия" , но ми е ясно, че за такова интелектуално усилие на българска почва може да говорим единствено в бъдеще време. Управляващите днес предпочитат друга стилистика. България няма (и не говори за) т.нар. план Б - как да действа, ако наистина Еврозоната се разпадне до месеци. Ами план В, който би ни потрябвал, ако ЕС се катурне! За него дори не се споменава...

Иван Кръстев преди време нарече Борисов "джазмен"; напоследък добави, че политиката била в кръвта му. Съгласен съм с тези оценки, но те означават, че той (Б.Б.) е импровизатор, а не политик стратег, какъвто е нужен на България в този тежък момент.

С лидери импровизатори като нация ще продължим да сме lost in the space - друга дефиниция на известния политолог и интелектуален баща на проекта "ББ-ГЕРБ".
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Импровизациите на Борисов са само за вътрешна консумация. Отвъд границите ни никой не обръща внимание какво мисли България за Еврозоната. Въпросът е, че правителството й не знае какво мисли.
ЕПА/БГНЕС
Саркози и Меркел / тандемът "Меркози"/ цели четири години след началото на кризата говореха за интеграция и за съхранение на еврото на всяка цена. Днес Саркози се обявява за развод с ЕС. А Меркел, призна, че Европа изживява най-тежката си криза след Втората световна война.
86
7073
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
86
 Видими 
24 Ноември 2011 19:32
В България инвазията на Борисов на полето на политикономията беше представена от казионните журналисти като показен урок по лидерска твърдост

Добре са направили журналистите, но какво е това "политикономия"? Преди четвърт век беше ясно - поне девет научни дисциплини, разказани в седем-осем догмата. Но какво е днес?
24 Ноември 2011 19:54
Драги Влянча, кога най-сетне публично ще обявите Орднунг в терминологията, политиката, икономиката, въоръженията, сраженията, историческата литература ......................... и пр., и пр., и пр.?


Изнадахме се.
24 Ноември 2011 20:01

Добре са направили журналистите, но какво е това "политикономия"?

Лянча, първо - статията си е авторска, не пише да са се намесвали журналисти. Второ, цялата статия си е ориентирана към публика и мислене от времето на марксистко-ленинската политикономия, така че и терминът си е на място!

_______________________
History teaches us that men and nations behave wisely once they have exhausted all other alternatives.
Abba Eban
Блогът на Манрико
24 Ноември 2011 20:19
Драги Влянча, кога най-сетне публично ще обявите Орднунг в терминологията, политиката, икономиката, въоръженията, сраженията, историческата литература... Изнадахме се.

Разбира се, че Ви извинявам, драга Дорис, защото записахте при нас три семестъра след публичното обявяване на "орднунга". Но няма да Ви консултирам. Повярвайте, можете да намерите точните ми сведения кои именно научни дисциплини се наричаха "политикономия" в една школа на днешния бул. "Никола Петков".
Моля и колегите да приемат извиненията ми за оф-топика, но не мога да бъда невежлив към дамите
24 Ноември 2011 20:25
Почитаеми професоре /Господ знае защо и по какво професор/,
кажи ми само едно - коя от твоите прогнози от началото на кризата през 2007-2008 се е сбъднала и в коя нейна част? Единственото впечатление, което остава у мен от статиите ти, е безкрайна претенциозност и хипертрофирано его. И понеже явно ти самият осъзнаваш, че си голословен, ето какво казваш
За да не бъда голословен, ще цитирам отново разчети на проф. Рубини.
Ама това изобщо не означава, че не си голословен, понеже бъркаш Рубини с Господ. И нещо друго ми кажи - ти лично твоите парички в къщи ли ги държиш, Святи Пророче на Апокалипсиса? Или пророкуваш срещу банките, а междувременно лапкаш лихви от тях? Ето това ми кажи, че ми е омръзнало от лицемерни и претенциозни позьори.
24 Ноември 2011 20:36
"Ами план В, който би ни потрябвал, ако ЕС се катурне!"
............................... .................
Кръстьо,
за да изработиш план "Б", трябва да притежаваш план "А". Българската държава няма нито план А, нито какъвто и да е друг план. Първото нещо, което трябва да се направи, е да върже тенекията на неолибералистите и глобалистите и да се стъпи на основата на здрава, съобразена единствено с националните интереси, политика. Това е условието, за да бъде изработен план "А". В момента се изпълняват чужди планове, не български. Правилно отбелязваш, че финансовия министър е мисионер. Той е и икономист-комисар, пратен отвън. Той не е изразител на някаква национална идея. Липсата на план А е показателно от превземането на банковия сектор от чужди банки. След като банковия сектор се управлява отвън, забрави и за план А, и за план Б и за план Ер голям! План Б, който ще действа в условията, че гръцките банки ще се заменят с турски, не е никакъв план. Това е смяна на господарите.
От написаното, Кръстьо, няма да се изцеди и една капка полза. Правилно си отбелязъл, че мизерията удря дъното от 70 години насам. Това при съществуващия план. На България й трябва друг план за момента, при сегашните условия, защото сегашният е неработещ, а не план за след разпада на Европата.
24 Ноември 2011 21:02
Драги В.Лянча, благодаря, политикономически съм лаичка фон Копф бис Фусс. Бул. "Никола Петков" не го знам и не ме интересува как се казвал.


Политикономията в България е всекидневие, особено в момента: да икономисваш от осветление, отопление, лекарства, комуникации, понякога храна и облекло и, ъъ, обуво - ако има такава дума... Etc.


Защото политиците, локално и глобално, си бачкат макроикономиката!


Да живее малката разлика...

24 Ноември 2011 21:02
В един монетарен, но не и фискален съюз всичко е добре, докато върви добре. Никой не може да предвиди, ще има ли цунами или не, след като в 9 държави и то със сериозни икономики има трусове – също толкова сериозни като икономиките им. Най вероятно ще има и въпросът вече е: докъде ще стигне разрухата? Най-потърпевши естествено ще са фискалните отличници с неработеща икономика като РБ, независимо към кой кол са завързани. Хубавото е че България е малка държава и може по-лесно да се преориентира към нови икономически и геостратегически приоритети, лошото е че държавата се управлява изключително некадърно. В условията вече не на криза, а на една все по-отчетливо боботеща катастрофа, всяка грешна политика се заплаща десеторно и по най-високата тарифа - естествено от "мат'ряла". Това управление категорично не може да се справи с реалностите – то започна като компромис и ще завърши като компромат. Лошото е че всички останали партизани са също толкоз некадърни и компрометирани...
24 Ноември 2011 21:11

Тази публикация е само част от статията. Пълният текст може да прочетете тук РАЗПАДЪТ НА ЕВРОЗОНАТА!
24 Ноември 2011 21:14
Гозамбо, в материала нещата с "план А" и "план Б" стоят по същия начин, както с "помолиха ме за кратко есе за това, как гледат българите на положението в Гърция и еврозоната, но аз реших да запълня блога си /"анализът" е оттам-б.м./ с мнения на хора, които не са виждали българин... е, и със собствените си чувства към Борисов"
Стърчат в полето на "социологическата есеистика" т.е. никак.
Личното ми мнение: преориентирането на икономическата политика е възможно най-голямата грешка, която може да направи властта в момента.
Нека "план А", "план Б" и прочия "стратегеми" си останат в блоговете.
24 Ноември 2011 21:24
Кръстьо Петков не чете форуми, за да знае, че аз пиша тези неща от месеци. Но е прав, че в бълг. официална преса, сред бълг. икономисти, вкл. бълг. фин. министър (който не е учен икономист) и сред образованата публика липсва каквото и да е разбиране на ставащото в еврозоната. Никой у нас не знае кой е Кругман, кой е Стиглиц, кой е Робърт Райх, а кой е Мартин Уулф, финансовият колумнист на ФТ, комуто (а не на Рубини) принадлежат най-точните възможни сценарии за действие на ЕЦБ и ЕС по кризата на еврозоната. Ето манрико какви ги пише.

Но то и европейският естаблишмент, Драги, Меркел, новите лидери н Италия и Гърция и др. също не знаят на кой свят са. Интересна е "позицията" на Франция, която от краен меркелизъм изведнъж се обърна към кейнсианството, веднага щом лихвите, при които може да заема, подскочиха нагоре.

От началото на миналата седмица настана паническа разпродажба на еврооблигации, не само на Италия и Франция, но и на Холандия, Австрия и Финландия, а оня ден и Германия не успя да продаде еврооблигациите, които планираше, в пълен обем. (Дянков съшо искаше допреди две седмици да емитира еврооблигации в 2012 г. за покриване плащанията по велчевите облигации от 2002 г. с падеж януари 2013 г.)

Предстои в Европа истинска интелектуална революция - от манерковщина към условно казано кругманизъм (доколкото с Нобела на Кругман в 2008 г. се свързва признанието, че професионалната икономическа мисъл в развития свят се сбогува с шаячната правда на пазарния фундаментализъм. В това отношения България и БСП (с председателството на Станишев на ПЕС) имат шанс да оставят дълбок отпечатък в/у ЕС в най-драматичниа момент от историята му. Жалко, че нянаме вменяем кабинет, защото възможностите на изп. власт са потенциално най-големите.

Редактирано от - Чичо Фичо на 24/11/2011 г/ 21:30:45

24 Ноември 2011 21:29
И Сульо, и Пульо напоследък се възторгват от Рубини и го цитират. За разнообразие, аз пък ше цитирам блестящия тая вечер Гонзо. Е, нема кво да го цитирам, малко по-горе е.
24 Ноември 2011 21:43
с неработеща икономика като РБ

Добре дошъл, Ганев и нищо лично, но няма да се уморя да опровергавам заблудата /и съзнателна лъжа в много други случаи/ за "неработещата ни икономика". Преди дни показах по друг повод, че ръстът на промишленото ни производство - 83% спрямо 2005г. е европейски и вероятно световен рекорд. Нарастването на износа ни през 2011г. с 46% е друг рекорд! Това са стойностни показатели, а ето и един натурален /единият от двата, които участват в индекса на ПП/ - производството на електроенергия. Рекорд за цялата ни история - 53 млрд. кВтч/2011г., рекорден износ от над 10 млрд. кВтч, рекордно нарастване на вътрешното потребление - 4%.
Затова казвам "Запази, Боже!" и долу съветите на лъжепророците.

Редактирано от - В.Лянча на 24/11/2011 г/ 21:58:24

24 Ноември 2011 21:49
Никой у нас не знае кой е Кругман, кой е Стиглиц, кой е Робърт Райх, а кой е Мартин Уулф, финансовият колумнист на ФТ

Знаем, ве, чиче, знаем. Затова още веднаж: немаме нищо против да си пишат глупостите, но наистина трябва да внимаваме да не позволим някому да ги прилага у нас.
24 Ноември 2011 21:57

Нищо не знаеш, лянча.
Приказваш все едни и същи приказки, все едно не си от тоя свят.

Фичо май че остана единственият от този форум, който разсъждава.
24 Ноември 2011 22:01
Каква е ползата от Чистата и Свята Република, професоре?

Радвайте й се!
24 Ноември 2011 22:14
Кръстю и той живее още с перестройката А тоя епистоларен бисер - Давам си сметка, че крайните (служебно мотивирани) потребители на подобни анализи: българските топ десижънмейкъри, не обръщат внимание на чужди становища. В епохата на шоу политиката на мода са дирижираните медийни изяви, пресиращи ежечасно изпадналите в перманентен стрес поданици; при един авторитарен режим техният брой е силно ограничен (лесно може да се изчисли по формулата 1+2: едноличен началник и двама васали - финансист и полицай). - свети в тъмните подтици и намерения авторови като алена петлъчна звезда.

Редактирано от - Белкис Будур на 24/11/2011 г/ 22:17:23

24 Ноември 2011 22:18
Нищо не знаеш, лянча.
Приказваш все едни и същи приказки, все едно не си от тоя свят.
Фичо май че остана единственият от този форум, който разсъждава.

Не ме съди толкова строго, Доне. Ако не трябваше да ходя почти всеки ден в някое от големите ни предприятия, пък после да си губя времето да ги консултирам по ОП "Конкурентоспособност", пък... Абе ако можеше и аз да чучна некъде в долен манхатън, па да си накупя вестници, ехе-е-е, щех да знам за икономиката ни поне наполовина колкото чичето
24 Ноември 2011 22:18

А още един път се редактирай, белки улучиш правописа.

Тва към белкиса.

Редактирано от - Don на 24/11/2011 г/ 22:19:41

24 Ноември 2011 22:21
Забележките - в сайта на Владко Мурдаров.
24 Ноември 2011 22:23

Факт е, Лянча, че Фичо знае.
Факт е, че артикулира позициите си по начин, надхвърлящ нивото на този форум.
Ето защо, нормалната позиция на другите участници тук е да спорим или да се съгласяваме така, че да не смъкваме уровена на дискусията. Фичо го прави по неотразим начин.
24 Ноември 2011 22:24
Като ирония на съдбата, Западът запада по същата причина, по която западна соцлагерът: неспособността да произвежда конкурентни стоки за пазара. Засега все още има технологично предимство, но това ще бъде до време. След като индустриалният център се измести на Изток ще го последват технологиите и ноу хаутата.
Теориите на икономическите гурута не бива да се приемат насериозно. От тази криза за Запада няма задоволителен изход. Ще има сериозно спадане на стандарта на живот, за което привържениците на различните школи ще се обвиняват едни други. А простата истина е, случващото се в световен мащаб е логично и закономерно
24 Ноември 2011 22:24

белкис, имаш още правописни грешки, уважаема.
Елементарното себеуважение изисква да се поправиш.
24 Ноември 2011 22:28
Елементарното себеуважение изисква да се поправиш

***

Редактирано от - sybil на 24/11/2011 г/ 22:38:24

24 Ноември 2011 22:31
"Хубавото е че България е малка държава и може по-лесно да се преориентира към нови икономически и геостратегически приоритети,"
............................... .........................
Опитайте, де!
24 Ноември 2011 22:37
Belka durdurmak yazma...
24 Ноември 2011 22:43
Какво правим като нация и държава, ако разпадът на Еврозоната стане необратим? Ако разсъждаваме по инерция и се придържаме към българските традиции, отговорът би трябвало да е: като се случи случката, тогава ще му мислим!


Тук му е мястото да се позова на известния К.Стойчев: " Проблемите, батка, се решават, когато възникнат".
24 Ноември 2011 22:46
Ще отговора и на професора, и на войнстващите седерасти /а.к.а ГЕРБерасти/ с една дума. От България, ще стане Циганьорланд!
Те така...
24 Ноември 2011 22:47
Аз четох до тук.

За ЕС (при невъзможността да се извадят над два трилиона евро, за да се приложи към Италия - вероятно и към Испания - гръцкият сценарий) изходът е: ЕЦБ да се превърне в неограничен кредитор от последна инстанция, като свали лихвения процент до нула

Да припомним, че вече към десет години лихвените равнища, особено в САЩ, а и в по-малка степен в ЕС са на практика нулеви
Спин не се лекува с парацетамол

А че е имало и има хора тук от които доста да се научи и осмисли така е.
Но са други.
Например в конкретния случай ganev или gozambo
24 Ноември 2011 22:50

По моему, би трябвало да обърнем сериозно внимание на опуса на К.Петков. Той е толкова многопланов, че сега едва ли бихме могли еднозначно да се определим спрямо тезите, застъпени в него. Всеки нов прочит извиква нови асоциации и поради това, есето му е особено благодатно.
А третата част, тази, която е само в блога му, е като че ли конспект, по който можем да дискутираме с хъс и упоение.
Не бих искал този толкова ценен материал да стане повод за обичайните ругатни и поплювковщини, толкова характерни за форума в последно време. В тоя текст има толкова идеи, че ще бъде грехота да се отнесем към него с обичайните тук недомислени съждения.

Редактирано от - Don на 24/11/2011 г/ 22:53:37

24 Ноември 2011 22:53
Факт е, че артикулира позициите си по начин, надхвърлящ нивото на този форум. Ето защо, нормалната позиция на другите участници тук е да спорим или да се съгласяваме така, че да не смъкваме уровена на дискусията.

За какъв "уровен" говориш, Доне? Позиция без факти и количествен анализ може и да струва нещо... в друга област, в друг свят... но не и в света на точното знание, не и в областта на конкретните решения.
Не разбираш ли, че тези два свята просто нямат общи точки, нито за спор, нито за съгласяване. Ако те попитам колко е часът, изобщо няма да те чакам да ми "изартикулираш" колко е хубаво времето, повярвай ми
24 Ноември 2011 22:56
Съгласен съм, че Чичо Фичо излага по превъзходен начин тезите си. Но не съм съгласен с тезите. Напоследък Чичо Фичо се е увлякъл по идеите на прогресивните идеолози от Демократическата партия, които не са в крак с време. От прогресивното крило единствената засега реална полза е наложеното гейовете да служат в армията като гейове. Никаква друга идея не могат да прокарав в реалната политика, защото идеите им са негодни. Кругман компилира стари идеи от кейнсианството, които днес са неприложими. При други дискусии подробно съм обяснявал на Фичо защо кейнсианските идеи днес не работят, затова днес няма да си направя този труд. Обяснявал съм и, че идеите на Кейнс са проработили, просто защото са съвпаднали с време да индустриален и потребителски подем. Америка, а и светът не са излязли от кризата, защото е наложена кейнсианска икономическа политика, а защото точно тогава идва момента на бурно технологично обновяване и възможности за непознати дотогава стоки за производство и потребление. А и парите, които хвърля държавата отиват за закупуване на американски стоки. Днес е абсолютна глупост държавата да раздава незаслужено пари, за да може населението да купува китайски боклуци. Обяснявал съм също, че навремето американската държава е хвърляла пари за строителство на несъществуваща дотогава инфраструктура, която е предпоставка за по-нататъшния прогрес. Днес идеята на Кругман е да се хвърлят пари за ремонтите на същата тази инфраструктура, което не води до прогрес, а просто до закопаване на пари. Подобни идеи развива демагогски и Обама- да даваме повече пари за пожарникари, учители, полицаи, пощенци и пътни строители, без значение дали обществото има нужда от тях или не, дали това води до прогрес или не.
Нико Кругман, нито Рубини, нито Стиглиц имат някакъв системен поглед върху обществото. Идеите им са откъслечни и негодни за приложение. Още повече пък на Робърт Райх, който се насра да пише в Хъфингтън пост и нищо читаво. От гореспоменатите не може да се роди идеология, защото им липсва изчерпателност при разглеждане на световните проблеми. Дори и на американските.
24 Ноември 2011 23:03
Добре, ще го погледна утре.
Може би малко се изнервям, но тея финансови вузевули, дългове, милиарди, проценти ....

Викаш, ако гледаме европата еле последните дни монетаризъма за разлика от кейсианството дава по бърз и недвусмислен резултат
24 Ноември 2011 23:06
Лянча, Лянча, дай боже да съм лош пророк – чул те Господ и баба Господка.
Икономиката на РБ е непропорционално развита и десортирана до немай-къде. От пазара изчезнаха дребните фирми, а вече изчезват и средните. Няма заетост, няма кой да снася в осигурителната система, намаля вътрешното потребление и постъпленията в хазната. Борисов, колкото и да го ръсим, очевидно най-после е светнал, че от РБ повече се изнася отколкото се внася. Ориентирането основно към пазара на ЕU е също бомба със закънител. Ако ЕU се спихне – нямям думи какво повличане ще настъпи. Това – пазари, кохезионни фондове, субсидии...
За съжаление това е вероятния сценарий. Единственото радикално лекарство за кризата е .. самата криза – фалити, инфлация и пр. – докато се оттече водата.
24 Ноември 2011 23:11
Фор-умът гъмжи от Автори , Професоре . Като тъй , твойте спомени за таквиз от други села , тук не биват . Цоциоесеистиката ни е под контрола на "експерти" и се вее между Социологията на управлението и Цоциологията на прехода . С тази ни начетеност , на Бай Стоян , Бай Хасан и Асенчо калпаци им не требат ...
24 Ноември 2011 23:22
Отлична статия. Навременна, аналитична и отличен пътепоказател. Наистина - не ни трябва ЕС - след като има Москва, Пекин и Анкара. Браво!
24 Ноември 2011 23:25
Обяснявал съм и, че идеите на Кейнс са проработили, просто защото са съвпаднали с време да индустриален и потребителски подем.

Идеите на Кейнз не са прилагани никъде на практика, което вропем е обичайно за всички идеи. Най-близо до тях (20-30%) са концепциите в 100-те дни на Рузвелт - време, диаметрално противоположно "на индустриален и потребителски подем". Но даже не това е най-важното, а защо са проработили? Отговорът е много неутешителен - поради заплахата "отгоре" за национализация на банките и едрата индустрия. Още едно доказателство за примАта на политиката над икономиката, за съжаление
24 Ноември 2011 23:49
От пазара изчезнаха дребните фирми, а вече изчезват и средните

По-точно, 12% от работодателите през 2010 г. Това е така, Ганев, истина е, че имаме и редица други тежки проблеми. Но аз казвам нещо друго: опасно е да се изпуска от поглед цялата картина, с добрите и с лошите й страни. Още по-опасно е да се търсят "глобални" решения, по книжни теории и рецепти на килограм.
Проблемите никога не се решават така, а един по един. Доведи докрай единия, пък чак тогава се захващай с другия. Уж от деца ни преподават доктрината за двете дини под една мишница, а все не можем да я усвоим
25 Ноември 2011 00:02
Пишещите Фор-умници требе да имат скромната си гордост . Тук всеки препикава , а други го приемат и цитират дори . Не Дай Боже , кажат ли на някой , че Истината не му принадлежи , нашият ще си убие гърдите , за обратното . Кротко бре хора , няма ново под слънцето . Ако имаше , Професорът щеше да го каже ...

Редактирано от - beagle на 25/11/2011 г/ 00:19:32

25 Ноември 2011 00:23
1. За политикономията. Като название в България "политикономията" бе възродена наскоро в УНСС - бе създанета катедра "Политическа икономика", както и едноименна специалност. Каква е разликата в подготовката на студентите, учещи "Макроикономика", просто "Икономика", и "Политическа икономика", си знаят само в УНСС.
2. За проф. Петков - спомням си едно негово представяне във в-к "Работническо дело" от 1988 г. - тогава той все още беше голям оптимист за бъдещето на социалистическа Народна Република България, както и за развитието на обществото ни. Ако беше прав, сега България да е надхвърлила 10 млн. благоденстващи граждани.
3. За бъдещето на евросъюза - колкото и да е мрачно, то по-скоро би спомогнало на българската икономика, поради следните причини - България е малка страна с незначителна икономика, но с осигурена стабилност на мизерно ниво, и с добро местоположение, което ще привлече т.нар. "мигриращи" производства - непретенциозни към квалификацията на работната сила, но разчитащи на относително ниското заплащане, което все още е факт.
4. Животът на един човек е твърде кратък, за да го изпълва с тревоги. Бедите идват и си отиват, но печели този, който се съхрани физически и психически. Така че, мислете не за еврозоната, а за здравето си!

Редактирано от - Patriot1965 на 25/11/2011 г/ 00:29:14

25 Ноември 2011 00:54
Прочетох първото изречение, че "Подтикът .. е поръчка.." и ми се стори достатъчно.
Мерси.
25 Ноември 2011 01:01
Със същия успех можем да попитаме защо са му на на профсъюсен лидер кавалджийски трели.
25 Ноември 2011 05:22
Нищо не знаеш, лянча.
Приказваш все едни и същи приказки, все едно не си от тоя свят.

Фичо май че остана единственият от този форум, който разсъждава.

А, не е верно! И ти и ти!!Колчем те прочета и бегам у тоалето да разсъждавам.Едно ще ти кажем, мисълта може да ти е кратка, ама рзслабва!!Благодарим за което!!
25 Ноември 2011 06:55
Мдам....
Ако не трябваше да ходя почти всеки ден в някое от големите ни предприятия, пък после да си губя времето да ги консултирам по ОП "Конкурентоспособност",

Значи по около 300 големи предприятия в България обикаляш в годината... От колко години?? И ги консултираш? Ти? Конкурентноспособност значи...
25 Ноември 2011 07:08
Обладан съм от двоЕумение. От една страна, се радвам, че всичко, което ви говоря от поне 3-4 години за разпадането на ЕС (правилно сте прочели, не говоря за еврозоната, тя е мъртва) се сбъдна. Е, не съвсем. Аз им дадох срок до 10 години, а те май ще изпълнят плана за 1-2 години. Но освен тази неточност, прогнозите ми са верни. А какъв присмех имаше към моите идеи, мама мила! Но сега май слязохте на земята.
Но , от друга страна, ми е жал за вас. Напразно търсите изход, понеже го няма в България. Просто го няма. То вашето прилича на китайската поговорка: "Много трудно е да хванеш черна котка в тъмна стая, особено ако котката я няма вътре".
25 Ноември 2011 07:16
Но има една друга статия на Кръстьо: Натиснете тук"КАК БРАЗИЛИЯ ИЗБЕГНА ИКОНОМИЧЕСКАТА КРИЗА".
Макар че там пише много глупости (човек остава с впечатлението че училищните закуски са изправили Бразилия на крака ), но има нещо много вярно: за Бразилия няма да има криза. Но причината е че поне от 20 години те започнаха да влагат много пари в собствена наука, собствено производство, собствено земеделие и т.н. Без да слушат никой "отвънка". Сега берат плодовете.
25 Ноември 2011 07:32
Отделно че Бразилия е почти 200 милиона, и може да изгражда почти цялата си икономика на вътрешното си потребление, ако стане нужда.
Но нека България да не следва поговорката: "видяла жабата че подковават вола, вдигнала и тя крак". България е малка страна, бедна на природни изкопаеми, с експортно ориентирана икономика (доколкото я има) и с мижаво селско стопанство. Много работи, които до 1989 се произвеждаха в БГ, сега се внасят. Ако се гътнат партньорите от ЕС, и БГ няма да може да продава стоките си, няма да може и да внася - откъде пари? Пък и с този валутен борд става мале-мила. Пък отгоре на всичко и Боко ще ви бъде премиер поне още 6 години. "Отнийде взорът надежда не види". Ама поне при опълченците "Радецки пристига с гръм" и ги спасява. А БГ кой ще спаси?
Та, очаква ви мизерия, по-голяма от сегашната. Надеждата е само Турция.
Фичо общо взето пише разумно, но някой път и той се издънва: "В това отношения България и БСП (с председателството на Станишев на ПЕС) имат шанс да оставят дълбок отпечатък в/у ЕС в най-драматичниа момент от историята му.". Мишокът оправи България, та ще оправи и ЕС
25 Ноември 2011 07:40
А в Мексико борят кризата с изграждане на инфраструктура. За 2-3 години оправиха много пътища, изградиха много пътни възли, строят се административни сгради и т.н. Само се молим Израел да удари Иран, та да се вдигне малко цената на петрола, и всичко се нарежда.
Тук нямаше ценови балон на жилищата. Така че както са се строили частни къщи преди 5-6 години, така се строят и сега. Цената се качва в разумни граници всяка година.
25 Ноември 2011 07:53
Профсъюзните експроприатори на национализираното богатство са се завайкали , понеже видите ли може да се събудят отново пролетарий !!
Хубуу , няма лошо !! Българина откога го чака да дойде този така наречен Видов Ден !! Да тренират маанета и гюбеци и да се записват на уроци по турски , за езика говорим , не за политически наклонности !! А щях да забравя , седене по турски му е майката , както обичаше да казва старшина Петачки !
25 Ноември 2011 08:38
babavijaga,
Привет! Ама недей така приказва
Само се молим Израел да удари Иран, та да се вдигне малко цената на петрола
, че тук при нас ще стигнат иранските ракети! Нали и д-то ни продадоха наште управници! А иначе си прав! Като слушаш чуждия акъл, а не своя, така става! Цялата работа е, че държавниците ни не мислят за държавата ни. А когато хората в нея изчезнат, те може би са си подготвили и свой вариант за оцеляване. Може да се чувстват добре като вождовете на останалите в Канада индианци! Знам ли!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД