:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,981
Активни 484
Страници 8,884
За един ден 1,302,066
Алогизми

Призракът на социализма броди на трудовия пазар в България

Останки от Тодор-Живковото законодателство обясняват защо инвеститорите заобикалят нашия данъчен рай
Румен Обрешков
Добавката за клас отново изплува на дневен ред, след като стана ясно, че финансовият министър Симеон Дянков иска да въведе нова система на заплащане в държавната администрация. Логично е в система на заплащане, основана на личния принос на работника и служителя, подобна добавка да няма място. Бизнесът и най-вече чуждестранните инвеститори много пъти са поставяли този въпрос, защото и работници, и работодатели искат да знаят крайната сума, която едните ще получават чисто, а другите ще плащат бруто.

Особено във време на криза е крайно нелогично автоматично да се увеличават доходи само на принципа на натрупан трудов стаж. Това е остатък от периода на социализма, защитаван основно от синдикатите, които предпочитат да запазват съществуващи постановки, въпреки че те са в полза само на определени групи и категории работници.



Плащането на добавката за клас се заобикаля



или със сложни сметки, при които тя се включва при формиране на крайното възнаграждение само формално (чрез намаляване на основната заплата), или просто работодателят предпочита да наема по-млади хора, за които ще плаща по-малко допълнителни средства. В крайна сметка тя се обръща срещу тези, които е предназначена да защитава. И ако финансовият министър не вижда логиката на тази добавка в държавния сектор, какво остава за частния...

Друг подобен случай е ранното пенсиониране, придружено на всичкото отгоре с изплащане на 20 заплати. В огромен процент от случаите то обхваща служители от сектори, които са на бюджетна издръжка, което го прави още по-съмнително като практика. От една страна, това са хора, които получават пенсии много по-дълго от обикновения български пенсионер. От друга, техните осигуровки, доколкото държавата като работодател изобщо ги е превеждала в НОИ, са взети от данъците на работещите в частния сектор и по своята същност те се явяват нещо като дотация на системата на ДОО. Ако изчислението се направи по този начин, ще се види, че субсидията от бюджета към НОИ е доста повече от 60%. На въпроса по каква логика тези хора да получават и 20 заплати накуп при пенсиониране никога не е даван смислен отговор. Това е поредният законодателен остатък от едно време, когато армията и полицията (тогава милиция) са били специално обгрижвани, защото на тях се е крепял режимът. Опитът на Симеон Дянков да направи, макар и частични промени към намаляване на тези привилегии предизвиква неистова съпротива, защото групата на ползващите продължава да е ненормално голяма и гръмогласна.

Следващата ненормалност, която ярко се откроява при трудовоправните отношения, е невъзможността да уволниш работник просто защото той не ти върши работа. Сега трябва да се споразумееш с него за обезщетение от минимум четири заплати или да съкратиш щата или обема на работа.



Не е логично да плащаш луди пари на някой, който не ти върши работа,



само и само да се отървеш от него. Съкращаването на щата или обема работа е много хлъзгава материя и всеки, който си намери добър адвокат, може да обжалва до безкрай и вероятността да спечели накрая не е никак малка. Трябва да се въведе член в КТ, по който да може да се освобождава персонал по инициатива на работодателя със стандартно едномесечно обезщетение, разбира се. За да не прекаляват работодателите с този член, може да се въведе процентно ограничение - например колко души спрямо наетия персонал могат да бъдат освободени по този член в рамките на една година. В социална държава като Дания пазарът на труда е много гъвкав, защото лесно могат да се освобождават хора. После те си получават пълната заплата от бюрата по труда, но само в рамките на няколко месеца, и по този начин са стимулирани да си търсят активно работа.

Друго алогично ограничение е в сферата на социалното осигуряване. В България е невъзможно да избереш къде да се осигуряваш, ако не получаваш заплата по трудов договор. Хората, които са поели риска да правят частен бизнес или са със свободни професии и по дефиниция се самоосигуряват, трябва да имат възможност за избор, дали да правят това в държавната пенсионна система, или да изберат частна осигурителна институция за своето осигуряване.

Ако към това прибавим и задължението на много чужди граждани, които са регистрирали фирми у нас, задължително да внасят пенсионни осигуровки, при положение че никога няма да получават български пенсии (интересното е, че не могат да се осигуряват здравно на същото основание), започва да се оформя обяснението защо въпреки ниските данъци инвестициите в българската икономика са паднали в пъти.
70
4814
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
70
 Видими 
24 Ноември 2011 19:28
Напълно съм съгласен, че тодорживковото законодателство и манталитет властват на Територията.
24 Ноември 2011 20:00
Много добра статия!

България има коренно променена демография от тази преди 40г. Общественият договор трябва да се пренапише, иначе страната е обречена на непрекъснати кризи.
24 Ноември 2011 20:03
България има коренно променена демография от тази преди 40г.

Демографията може да е променена, но мисленето у голяма част от демоса си е непроменено.

_______________________
History teaches us that men and nations behave wisely once they have exhausted all other alternatives.
Abba Eban
Блогът на Манрико
24 Ноември 2011 20:06
След заглавието четенето на статията е излишно. Коментарът ми е- в Китай бъка от инвеститори, но китайските работници освен ориз други храни не познават. Чуждите инвеститори са робовладелци. България се нуждае от български инвестиции, не от чужди. Нуждае се от български производства, не от чужди. От български банки и пр.
Проблемът е, че нашенци не знаят какво да правят с парите си, а държавата не поема никаква водеща роля в насочване на инвестиционния процес.
24 Ноември 2011 20:29
Ясно поставена теза - ясни изводи! И да добавя - каква промяна може да се очаква в законодателството, когато то е изпонапреписано и законоустановено от същите хорица, които са правили "пред-и-след-Тодор-Живковите" закони (????!) Погледнал се Алия - пак в тия!

24 Ноември 2011 20:54
Разбира се, че да се плаща за клас е съвършено неизгодно на работодателя. То да се плаща заплата е още по-неизгодно и не виждам защо въобще трябва да се прави. В крайна сметка аз наемам работна сила, а не човек, още по-малко някаква си личност, а това че с нея върви и някакъв си човек си е негов проблем, да не върви, и да върви да се оправя както може. Затова и маса "работодатели" не плащат заплати или не доплащат... Прави са си хората - те са от хората не от работната сила...
Преди се ужасявах като научавах с какво настървение и методичност е била заличавана физически буржоазията като класа по време на Октомврийската революция от непотребния присъдружник на работната сила - човека, но пък може да си е имал достатъчното си основание и той.
24 Ноември 2011 21:02
Интересно, че чуждите банки и застрахователни компании не бягат от България, въпреки остатъците от "Тодор-Живковото законодателство". Не бягат и ЕРП-тата, Софийска вода, търговските вериги, консултантските и одиторски фирми.... Бягат производителите или по-точно въобще не идват.
Чуя ли чужд инвеститор и получавам киселини в стомаха.
Няма ли най-после да се опълчиме срещу тази неоколониална политика?!
-----------------
Признавам, че прочетох само първата 1/4 от статията.
24 Ноември 2011 21:20
Zmeja, чуждите инвеститори идват в България само заради факта, че ги довеждат едни местни "познавачи (консултанти)". Те идват да си вземат 10-те процента, които не биха ги заработили НИКОГА в собствената си страна. Просто дават 5%, а взимат 15%. При лоша сметка - дамой! НООООО - времето работи за тях.... А консултантите... ги консултират. (В моята препратка - разбирай "консултант" = майцепродавец. Все пак печалбата им е поне 100%!!! Личен опит, нищо повече!)

24 Ноември 2011 21:20
Интересно, че чуждите банки и застрахователни компании не бягат от България, въпреки остатъците от "Тодор-Живковото законодателство". Не бягат и ЕРП-тата, Софийска вода, търговските вериги, консултантските и одиторски фирми.... Бягат производителите или по-точно въобще не идват.
Чуя ли чужд инвеститор и получавам киселини в стомаха.
Няма ли най-после да се опълчиме срещу тази неоколониална политика?!

Змей, като на разумен форумец ще се опитам да ти отговоря разумно. Има два вида инвестиции - едните - инвестиции в "нетъргуеми" стоки и услуги - които не могат лесно да се изнасят и не са податливи на пряка конкуренция от внос. Банките, например. Колкото и да е неефективен масовият български работник, конкуренцията е само между представените в България банки, никой не може да ти подбие цената с ефективни германци или евтини виетнамци. Неефективността излиза по-скъпо за крайния клиент, но инвестицията си струва. Другите инвестиции са в "търгуеми" стоки и услуги - които подлежат на трансгранична конкуренция. Там вече е жестоко - никой не произвежда в страна, където съотношението цена/производителност е по-лошо от германското (висока цена, огромна ефективност и качество) или китайското (ниска цена и достатъчно добра ефективност). В ИТ - един от браншовете, в които българите се конкурираме успешно, знаем това много добре, защото го изпитваме на гърба си. От една страна са високоефективните западняци, от друга - евтините индийци. Който може, се конкурира - и се налага да доказва конкурентноспособността си всеки ден.

_______________________
History teaches us that men and nations behave wisely once they have exhausted all other alternatives.
Abba Eban
Блогът на Манрико
24 Ноември 2011 21:30
Е , как да се опъчиш срещу неоколониалната политика, като метрополиите оглеждат , отглеждат и толерират компроментирани бъдещи местни губернатори , държат ги с компромати и държат под контрол сметките им зад граница , дават гласност и оправдават политиката си на изпомпване на ресурса чрез финансирани от тях НПО от типа изследване демокрацията, сорофци, пазарни институти и ко. , а всеки, който плахо надигне глас за защита националния капитал или приоритети, се обявява за националист, консервативен, ретрограден, враг на ЕС . Матриала само подпечатва Статуквото. И толкоз.
24 Ноември 2011 21:39
Уважаеми Авторе, мислите ли че сте първия, който изброява една малка част от дивотиите в българските трудови правоотношения. Мислите ли че управниците не ги знаят? Мислите ли че не могат да ги поправят? Защо само разлайват кучетата? Това последното е най-глупавото поведение. Или правиш реформи – или си отиваш откъдето си дошъл. То доверие, избори – вече отидоха на кино, поне следващите да рекат едно „мерси”...
24 Ноември 2011 21:40
На сегашните работодатели все нещо им пречи, политиците им уйдисват и икономиката като цяло е до кривата круша. По времето на социализма тъй наречените "стопански ръководители" бяха подложени на тотален контрол отгоре-окръжен и градски комитет на БКП и отдолу-партиен секретар и профпредседател и въпреки или заради това, по-голямата част от тях се справяха сравнително добре. Сега практически ръководителите на държавните фирми са в условията на почти пълна автономия, но заради крадливост или некадърност резултатите са лоши. Топлофикации, БДЖ, МВР и т.н. Не съм казал, че методите на Сталин за ръководене на икономиката са правилни!
24 Ноември 2011 21:41
Манрико,
Чакам някой, но не и ИПИ, да направи анализ и да ни каже честно какво е влезло в хазната от тези 10-20-30 ли (немога да им хвана края) милиарда чужди инвестиции дошли в Татковината през т.н. "демократични" години. Се идват инвестиции, а държавния дълг расте и безработицата - също, при намаляващо население. Наред с това нищо значимо българско не остана в държавата.
В крайна сметка важни са крайните икономическите показатели, а не мога или не мога да напсувам президента и да не ми се случи нищо (поне в момента, за по-късно не съм сигурен. Тия 100 млн за подслушване надявам се се изразходват целево, все пак. )
24 Ноември 2011 21:50
едните - инвестиции в "нетъргуеми" стоки и услуги - които не могат лесно да се изнасят и не са податливи на пряка конкуренция от внос. Банките, например.
............................... ....................
Дрънкане с празна манерка.
24 Ноември 2011 23:35
Верно, че съм проЗт, ама, като нашите работници са мързеливи и не кваливифицирани, що не си стоят в Гръцко и не плащат на собствените си сънародници по 800 евро минимална, а са дошли тук да инвестират, в много големи кавички. Тук трябва да се намеси държавата и да ги принуди да плащат клас прослужено време-кого защитаваш? Иначе как да разбирам, при чиста запрата триста и петдесет да им вземем сто от класа-евала финансисте
24 Ноември 2011 23:42
Манерката хептен през просото го е ударил днеска. Бе , манерко, пък сети се , бе мама му стара, че у този форум може да има и някои , които и с банково дело се занимават...Професионално. Знаеш ли . Че се имаш за единица мярка - добре, ама по-леко, че падна у чушките.
24 Ноември 2011 23:46
Малей, Манрико, какви глупости си написал!
Дано не си завършил икономика, че съвсем ще се отчая от нашето висше образование!
25 Ноември 2011 00:02
Има огромна корупция, има трудноразбираеми и постоянно променящи се законови рамки, с които могат да се оправят само печени адвокати и счетоводители, има мръсна и нелоялна конкуренция, има договорни отношения, които не се спазват. Накратко - дефицит на морал, ред и законност. Другото нещо е банковата ни система - външните инвеститори не могат да разчитат да ползват местно финансиране на нормални цени, както са свикнали в своите си държави.
Това гони читавите производители, не друго.
Далеч не е съотношението цена - производителност.
Производителността е пряко зависима от няколко фактора - мениджмънт, технологична обезпеченост, планиране на процесите, редовност на поръчките и пр., а далеч не на последно място и от принадената стойност на самия продукт.
Защото ако продаваш въздухотворни продукти, като дребни доработки на програмни продукти, напр., имаш нещо, което струва скъпо и има ниска себестойност - вкарваш 1 лев за труд, изкарваш 4 лева. Ако произвеждаш нискокачествен евтин туристически продукт, плащаш 3 лева за труд и изкарваш 4.
Заводите в България, били те за шивашко ишлеме(напр. "Ролман" или за фаянс(напр. Видима "Идеал" или за части за автомобили(има и такива), или за електроника(има и такъв) изобщо не се оплакват от ниска производителност.
Не се оплакват от такава и фермите в Англия, Испания и Гърция, които са петимни за наши работници.
Тоест, пролемът не е в работниците.
Проблемът на инвеститорите не е и в данъците, не е и в осигуровките, и съвсем не е в клас квалификация. Далеч не е и във високите заплати, или пък в някакво съотношение производителност/заплата.
Проблемът е, че средата за бизнес тук е неразбирема, неморална и непредвидима за нормалния инвеститор.



Редактирано от - popangelov на 25/11/2011 г/ 02:16:22

25 Ноември 2011 05:01
...има мръсна и нелоялна конкуренция, има договорни отношения, които не се спазват. Накратко - дефицит на морал, ред и законност...

Попе,
25 Ноември 2011 08:47
Заводите в България, били те за шивашко ишлеме(напр. "Ролман" или за фаянс(напр. Видима "Идеал" или за части за автомобили(има и такива), или за електроника(има и такъв) изобщо не се оплакват от ниска производителност.
Не се оплакват от такава и фермите в Англия, Испания и Гърция, които са петимни за наши работници.
Тоест, пролемът не е в работниците.
Проблемът на инвеститорите не е и в данъците, не е и в осигуровките, и съвсем не е в клас квалификация. Далеч не е и във високите заплати, или пък в някакво съотношение производителност/заплата.
Проблемът е, че средата за бизнес тук е неразбирема, неморална и непредвидима за нормалния инвеститор.[quote]
25 Ноември 2011 09:04
popangelov
25.11.2011 г. 00:02:07
"....Накратко - дефицит на морал, ред и законност....."
Това е, кратко, точно и ясно !
За това инвеститорите заобикалят България ! А не заради тъпите обяснения за клас, заплати при пенсиониране и т.н., които се опитва да ни внуши този човечец.
Мислите, че в белите държави няма бонуси при пенсиониране както на държавни служители, така и на такива от частни фирми, които дълго и лоялно са работили ли ? Откъде е копиран текста за заплатите на държавните служители при пенсиониране ? Да не би Костов да го е измислил ? Всичко е европейски опит.
А статията е предназначена за манипулиране на общественото мнение и твърде глупава за хора с интелигентност над средната.
25 Ноември 2011 09:16
Чудех се и се маех защо инвеститорите заобикалят БеГето, а то било поради парите за стаж. Умно. Евала на писача.
25 Ноември 2011 09:39

Винаги съм се питал, защо българските работници са желани в различни страни, само в татковината са мързеливи, некадърни, крадливи и алчни. Сега ми стана ясно - ми то каквито чорбаджиите - такива и работниците. ЛИПСАТА НА МОРАЛ И ОТНОШЕНИЕТО КЪМ РАБОТНИЦИТЕ КАТО КЪМ КРАДЦИ И МОШЕННИЦИ ВРЪЩА НА "БИЗНЕСМЕНИТЕ" ПОДОБНО ОТНОШЕНИЕ.

Аз лично не виждам разлика мужду социализма и капитализма. При едните си политически роб , при другите икономически.
25 Ноември 2011 09:40
Може би пък инвестициите са малко и заради разни такива неща Натиснете тук
25 Ноември 2011 10:10
Много добра статия и с много точен и верен анализ
Manrico не им обръщай внимание и си го премести в другия крачол

25 Ноември 2011 10:14
Винаги съм се питал, защо българските работници са желани в различни страни

Най вероятно в другите страни нямат олигофренски изисквания и работника знае че ако не си върши работата за която му се плаща ще бъде изритан на улицата незабавно без никакви увещания, молби, компенсации и пр, а на всичкото отгоре няма и да си намери работа повече.
25 Ноември 2011 10:29
изключително икономически неграмотно написана статия, пълна е с неточности, неверности и откровени лъжи, а това бие всичко
Сега трябва да се споразумееш с него за обезщетение от минимум четири заплати или да съкратиш щата или обема на работа.
във всеки трудов договор се предвижда възможност за прекратяване, а тези луди пари, които трябва да плаща работодател за 4 месеца по 500 лева = 2000 лева, о ужас! направо ще фалира
друг бисер е за социалната Дания, значи уволняваш работник, а той си получава няколко месеца пълната заплата, ама не за сметка (вече) на работодателя си а от държавния бюджет, е това ако се прилага у РъБъ-то ще изтреби рибата (и бюджета разбира се)
25 Ноември 2011 10:36
Колкото повече бягаме от социализма все по-зле става и нови глупости се пръкват. Нямамае социалистическитъе здравоопазване, образование и какво ли не вместо това имаме това което виждаме сега. При социализма имаше един лаф, че успешно предоляваме проблемите, които сами си създаваме, сега и не можем да ги преодолеем.
И медиите все ни дават акъл от разни мазни малдоци с жълто около устата. Колкото по-ясно се очертава, че техния либерално-монетаристичен-глобал истичен-капиталистичен модел не работи за обществото, толкова те повече се напъват от амбразурата да доказват, колко хубаво ще стане, като избягаме от всичко социалистическо. Трябва да ви кажа само там където е останал малко социализъм се живее - всичко друг е мъка и кал в ушите.

Редактирано от - Mrx++ на 25/11/2011 г/ 10:43:02

25 Ноември 2011 10:45
Mrx++

Трябва да ви кажа само там където е останал малко социализъм се живее

Имаш предвид че там където е на соца е най-малко се живее или че най-добре се живее в Северна Корея и Венесуела

Редактирано от - BOLGAR на 25/11/2011 г/ 10:48:15

25 Ноември 2011 10:50
Болгар,
Не забравяй, че Земята е все още кръгла и ако с години неотклонно и ентусиазирано вървиш все на Запад, няма как да не стигнеш на Изток. Господ и за това е помислил през ония шест първични дни.
25 Ноември 2011 10:55
Zmeja
Ами кръгличка е Земата - вървиш, вървиш на Запад, стигаш на Изток и пак вървиш, вървиш стигаш на Запад и така като морско свинче в клетка

25 Ноември 2011 11:10
Особено във време на криза е крайно нелогично автоматично да се увеличават доходи само на принципа на натрупан трудов стаж.
а като премине кризата ще върнат клас - прослужено време, така ли?
всъщност ЕДИНСТВЕНАТА цел на това мероприятие е да се намалят още заплатите на хората, а не толкова справедливост и други шменти-...
25 Ноември 2011 11:22
Трябва да ви кажа само там където е останал малко социализъм се живее - всичко друг е мъка и кал в ушите.


Ама все пак поясни при кой социализъм да идем, че има скандинавски социализъм, севернокорейски, арабски...
25 Ноември 2011 12:32
Патосът на статията се свежда до това да бъдат развързани напълно ръцете на т.нар. работодатели /благодетели един вид/, които всъщност са работоВЗЕМАТЕЛИ, вземащи труда на наемните работници и заплащащи им или минимума или под него за свършената работа. Социализмът е система, която ограничава произвола на работоВЗЕМАТЕЛИТЕ. С това се постигат две цели. Първо, обуздава се алчността и се ограничават ненужните свръхпечалби на капиталистите-работоВЗЕМАТЕЛИ; тези свръхпечалби са тяхната цел, а не общественото благо. Второ, осъществява се преразпределение на общественото богатство, с което се намалява социалното разслоение на малко богати и много бедни, т.е. постига се в някаква степен социална справедливост. Скандинавският или австрийският или канадският социализъм са най-сполучливите в това отношение. По-бездарните модели наистина си създават сами проблеми, но принципно облагодетелстват несравнимо повече хора от необуздания капитализъм. Който си говори наизуст за това колко е лош социализмът, би трябвало да си дават сметка, че далеч не всички са с равни шансове при либералния, радикалния капитализъм и че фактически той дава възможност за "успех", т.е. за забогатяване /защото при капитализма това е единственият критерий за успех/ на силно ограничен брой хора. Останалите им дават труда си и ги правят богати. Затова никой не бива да се чуди защо историческата "конкуренция" между капитализма и социализма продължава толкова дълго и няма изгледи да спре, както и защо "носталгията" по социализма в България не намалява, а се засилва въпреки смяната на поколенията. Цялата работа е в това кой и за какво ползва принадената стойност /който не знае какво значи това, да чете Маркс - той е признатият от цял свят мислител на хилядолетието/.
25 Ноември 2011 12:42
into според твойте размсли работниците са мазохисти
Ами че като са толкоз льоши пустите му работодатели - не дей да работиш при тях бе човек, кой те кара насила. Стани си сам на себе си работодател и даже си разшири дейсността и така току виж се навъртели 1000 работника които да експолатираш и да богатееш на техния отруден гръб
25 Ноември 2011 12:56
Винаги съм знаел, че тоталитаризмът няма как да пребори свободната пазарна икономика. Ама това за
нетъргуемите стоки и услуги
, предлагани основно от банките и прислужващия ги сектор, силно ме изненада. Това ще да е някоя нова разработка. Тия наистина май са се наточили да съборят свободния пазар и да сложат накрая ножа на историята. Страшното е, че за разлика от Коминтерна, май имат освен желанието, и средствата да го сторят. И съвсем според ленинските тезиси могат да започнат от "отделна, дори изостанала страна". Водени например от небезизвестен министър на антиикономиката, който си гъделичка комплексите, като раздава нетърсени съвети направо в глобален мащаб.[/quote]
25 Ноември 2011 13:11
".....когато армията и полицията (тогава милиция) са били специално обгрижвани, защото на тях се е крепял режимът."
..........................
Как да му вкараш в главицата на това недоучило драскаче, че по цял свят подобни професии, поради спецификата си, получават допълнително стимулиране от държавата, друг е въпросът какво трябва да бъде то. А това писание по-горе и по нула да го умножиш, пак ще му е много!!!
25 Ноември 2011 13:37
Според разпространявани конспиративни теории, населението на земята в обозримо бъдеще трябвало да се намали с всички възможни средства до 4 млрд, защото иначе ставало много лошо. Вероятно са прави, ... не твърдя. Но защо трябва да почнат от нас българите???
25 Ноември 2011 13:40
...крайно нелогично е автоматично да се увеличават доходи само на принципа на натрупан трудов стаж. Това е остатък от периода на социализма...



Ами направете го като при капитализма...
Изравнете българската средна почасова работна заплата с нивата и нормативите в ЕС и разкарайте добавките за трудов стаж.
25 Ноември 2011 13:49
Друг подобен случай е ранното пенсиониране, придружено на всичкото отгоре с изплащане на 20 заплати. В огромен процент от случаите то обхваща служители от сектори, които са на бюджетна издръжка, което го прави още по-съмнително като практика.


Хехе, какво съмнително има в това, да си храниш тъктъците? За да слушкат и правят това, което им се нарежда? Така е по цял свят, а ние сме част от него.

Редактирано от - aldycrown на 25/11/2011 г/ 13:50:35

25 Ноември 2011 13:54
В Англия как е ? Получиш ли Нашънъл секюрити номбер, можеш да получаваш даже помощи. Там има и нещо друго, което никога няма да се въведе в нашата измислена държава, за съжаление! Ако работиш като доброволец, защото си останал без работа и не искаш да се губиш уменията като специалист, мед. сестра , лекар, психолог, и т.н. институцията ти внася осигуровки. Работиш само за социалните осигуровки и професионални компетенции с две думи. Това кога в наша България ? Е така стоят безработни хиляди специалисти, работят като продавачки само да не са гладни, институциите ни се задъхват , обаче такива мисли ??? Едва ли !
25 Ноември 2011 14:12
Аз лично не виждам разлика мужду социализма и капитализма. При едните си политически роб , при другите икономически.

ох, само ако знаеш колко е хубаво да си икономически роб с няколко хиляди долара заплата. за по хубаво не може и да се мечтае.
25 Ноември 2011 14:44
Скоро някой ще яде много бой в тази държава. Неминуемо е!
25 Ноември 2011 14:52
с няколко хиляди долара заплата. за по хубаво не може и да се мечтае
а какво ли значи тук някакъв си морал, важното е да се забавляваме и да пазаруваме, колкото повече толкова по-близо до мечтите...
а че имало милиони хора в Бенин, Буркина Фасо, Камерун, Чад, Етиопия, Гамбия, Мали, Мавритания, Сомалия, Танзания, Уганда, Замбия и още... където хората имат една мечта - храна (просто храна) вода и подслон
25 Ноември 2011 15:15
Много точна статия.
Не знам защо скачат повечето списвачи.


Изглежда работодателите са най-големия проблем на държавата (заедно с международното положение разбира се) .


Не съм чул и видял кадърен специалист да не е добре платен , или ако е обективно подценен да не си намери по-добре платена работа - както в БГ , така и където и да е.Че не става от сега за след малко - не става.Че в БГ нивата са по-ниски - така е.

Онзи ден приятел ми разказа за французин пренесъл фабрика и машини в БГ.Резултата е бил че постигнал 40% от производителността във Франция, мъчил се 2 години да я вдигне и накрая си вдигнал фабриката и се разкарал.
И това французин , за немска , японска и др.производителност да не говорим.

Та за права всички ревът , явно ни е останало още от турско време да си ревем и да смятаме че не получаваме полагащото ни се по право.
25 Ноември 2011 15:19
Твоя приятел тук плащал ли е френски заплати или е плащал 1/20 от френските, а е ревал, че производителността е само 1/2?
Приятелю.



________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
25 Ноември 2011 15:32
французин пренесъл фабрика и машини в БГ.Резултата е бил че постигнал 40% от производителността във Франция,
неспокоен, пренесло франсето ама "секънд хенд" и после ниска му била производителността...
напротив чуждите инвеститори идват туканка да правят гуша и очакват по 200-300%, да спестят маалко осигуровки, а и данъци и въобще... така ги и консултират нашите каролевци
25 Ноември 2011 15:32
Френските заплати си ги плащат във Франция.
Човека бил дошъл тук за евтина работна ръка и ниски данъци (не ми е приятел) , с идеята да му се вдигне марджина и евентуално да бори конкуренцията с по-ниски цени , или и двете....Но не би.
Но както обясняваха и някои форумци - ниската цена на труда и ниските директни данъци не са необходимо и достатъчно условие , а само необходимо.

Необходими са още някои неща - едните от държавата , а другите от самите нас.И докато не го уврем - ще си мрънкаме.
25 Ноември 2011 15:54
Френските заплати си ги плащат във Франция.
Човека бил дошъл тук за евтина работна ръка и ниски данъци

Аха, с такива идеи значи бил дошъл...
Значи да плаща като на мулета, а да печели като от атове.
умно
и квоооо?


________________________________ ____
Пука се утопията на 1-ия % и пуделите му
25 Ноември 2011 16:07
Много точна статия.
Не знам защо скачат повечето списвачи.

Точна е, а другарите скачат поради две причини - или са ниско платени и/или наскоро съкратени (и съответно озлобени), или са пенсионери и/или принадлежащи към бюджетната сфера от толкова отдавна, че са загубили всякаква връзка с реалния трудов пазар (ако са я имали някога). Като Мрх++.
По темата - в статията са описани най-вредните глупости от трудовия кодекс, като аз бих прибавил и майчинските към тях. При все това, не бих казал, че това е отказало някой инвеститор от България, причините са други. Както е посочено, надбавките за клас се заобикалят с обратно изчисление от ХР отдела: примерно договорил си се за 1000 лв бруто и имаш 10 г трудов стаж (надбавка +6%) -> в договора пишат основна заплата 943.40, надбавка 56.60 лв и пак получаваш 1000 лв в края на краищата. Някой си правят сметка, че ще получават 1060 лв, ама **рец, с първия фиш разбират математиката
Та има начини, ама е тъпо - чуждестранния инвеститор (и всеки с акъла си) не може да разбере защо трябва да плаща 6% повече на един шофьор на камион, понеже е на 30, спрямо същия шофьор на 20 - след като вършат абсолютно същата работа. Останки от байтошово време...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД