Директорът на службата, която разкрива измами за стотици милиони и дори милиарди годишно - Джовани Кеслер, се усмихва между главния прокурор Борис Велчев и бъдещия вицепрезидент Маргарита Попова. |
Официално той дойде да открие 9-ата конференция на прокурорите от страните - членки на ЕС, които работят със службата за борба с измамите с евросредства. За първи път този форум е в страна от Източна Европа. Досега той се е провеждал обичайно в Брюксел, а през последните 3 години е бил последователно в Мадрид, Виена и Париж. И Кеслер като добър гост благодари много на България за домакинството.
Куртоазната част от посещението премина и през среща
с вътрешния министър Цветан Цветанов. В нея Кеслер "изказа благодарност към министър Цветанов за добрата работа на дирекция АФКОС (националната контактна точка с ОЛАФ за България, която се намира в МВР) и оказаното сътрудничество на разследващите екипи на ОЛАФ". Шефът на европейската разследваща служба обяви, че трябва да се даде законова възможност на дирекция АФКОС самостоятелно да извършва административни разследвания - както по искане на ОЛАФ, така и по своя инициатива. Освен това той препоръча да се приложат съответните европейски правни норми на практика, така че да се даде възможност на ОЛАФ и дирекция АФКОС в рамките на административните разследвания, които извършват, да изискват и получават информация. Както
и да извършват проверки на място
и в помещенията на икономически оператори, които не са директни бенефициенти по проекти, реализирани с европейски средства. Кеслер предложи и да се разработи случай модел, който "би могъл да бъде иницииран от българската страна и разрешен с подкрепата на ОЛАФ, за да служи като добра практика за сътрудничество между държава - членка на ЕС, и институция на европейско ниво".
Дипломатическата част мина и през обяснения, че "резултатите от работата на ОЛАФ никога не са били по-важни, отколкото са сега". "Всяко евро в момента има по-голямо значение, откогато и да е било", обяви Кеслер. По думите му дори бил е налице силен, но легален натиск от страна на всички европейски държави за постигане на по-добри резултати при разследването на злоупотреби с европейски средства. Такъв натиск имало и от европарламента и от националните парламенти. Кеслер лансира и тезата колко е важно
да бъде създадена час по-скоро европейската прокуратура,
което се очаква да стане някъде през 2013 г. на практика. Защото в момента ОЛАФ прави разследвания и ги предоставя на националните прокуратури, като по този начин съществува празнина между разследването и наказателното преследване. А се предвижда европейската прокуратура да има правомощия да осъществява наказателно преследване. Тогава пък ще възникне проблемът, че тази прокуратурата все пак ще трябва да защитава съответното обвинение в национален съд. Но тук някъде свършиха дипломацията, словесната еквилибристика и потупването по рамото.
Изненадващо Кеслер реши да даде и пресконференция в мисията на Еврокомисията и обяви, че България остава на първо място по образувани дела за евроизмами в сравнение с останалите страни - членки на Европейския съюз.
Статистиката показвала, че у нас са водени 81 разследвания за престъпления, свързани със злоупотреби с европейски пари. "Това число е важно, но не бива значението му да се преувеличава. По-важно е например, че в България няма нито едно образувано дело за престъпления с митническия режим. Това вече не е добре", обяви Кеслер. Той уточни, че броят на разследванията показва активността при предотвратяването на незаконния внос. В случая с контрабандата на цигари например делата също не са много - едва три. "Този род престъпления не се възприемат като сериозни от обществото, но са такива, защото ЕС губи много пари от тях. Бихме искали да има повече разследвания за тези престъпления", обясни шефът на ОЛАФ. Той посочи, че от внасянето на един контейнер с цигари например
ЕС търпи загуби за 1 млн. евро
"Представете си каква би била сумата, ако в страната бъде внесен цял кораб с контрабандни цигари," отбеляза Кеслер. Човекът деликатно обяви, че контрабандата ни е голям проблем. Кеслер уточни, че все пак според разследванията у нас най-голям е делът на злоупотребите в земеделския сектор.
Всъщност месец по-рано политическият директор на ОЛАФ Никълъс Айлет също обяви, че в България разследванията за измами, които води специалната служба, са най-много. Той обаче изрази и загриженост "за способността на съдебните власти в България да произнасят осъдителни присъди".
Очевидно българската страна обаче беше се подготвила добре, защото при идването на Кеслер веднага обяви, че 35 пъти за три години са се увеличили
присъдите за измами с евросредства
Ако през 2008 г. те са били едва 5, през 2009 г. са били 28, а през миналата година - вече 175, като само 5 от тях оправдателни, обяви лично главният прокурор Борис Велчев.
Точно тук някъде обаче дойде поредното отлагане на делото по обвинението за източване на 7 млн. евро по програма САПАРД, известно още и като "Стойков - Николов". Емблематичен за ОЛАФ процес. Каква бе изненадата, когато се оказа, че делото не може да тръгне на втора инстанция вече половин година. А на нея делото се гледа като на първа - по същество. Отгоре на всичко има и трета инстанция.
Иначе преди половин година на първа инстанция Софийският градски съд постанови присъда от 10 години лишаване от свобода при първоначален строг режим и глоба от 30 хиляди лева за Марио Николов. Съпругата му Мариана Николова получи 8 години лишаване от свобода и глоба от 30 хиляди лева. Останалите обвиняеми Ана Шаркова, Иван Иванов, Григор Главен и Валентин Ангелов получиха по 6 години затвор и 30 хиляди лева глоба. Същият съд обаче оправда напълно бизнесмена Людмил Стойков. Те обаче са много далеч от затвора, защото присъдите им трябва да бъдат потвърдени поне на втора инстанция, но такова нещо във времето изобщо не се очертава.
А за ОЛАФ точно това дело е емблематично
Преди година това бе натъртено, когато няколко високопоставени служители на разузнавателната служба, натоварена с противодействието срещу корупцията и измамите с пари от еврофондовете, дойдоха в София. И то за да покажат, че са наясно с много повече неща, отколкото управляващите си мислят.
Тогава те демонстрираха, че са напълно наясно с българските евродалавери. Така Елизабет Шпербер, която е ръководител на отдел "Селско стопанство" на разузнавателната служба и пряко се занимава с далаверите в САПАРД, показа завидна информираност. И в прав текст говореше за спонсориране на политически лица от заподозрени, изтичане на информация, забавяне на преписки. Както и че е много съмнително как 414 от общо 706 проекта по САПАРД са одобрени в последния момент. И че в един ден са били внесени 5 проекта за една и съща до стотинката сума, с абсолютно едни и същи параметри. В крайна сметка Шпербер даде да се разбере, че в ОЛАФ знаят всичко и по прословутата далавера с рециклираните машини за колбаси (именно за нея е и въпросното дело). И то с детайлите. Като например, че
на машините, които в проекта са описани като нови, е имало дори надпис ГДР
Нещо, което показвало, че са поне от 20 години. И че е проследена схемата. Как първо българска фирма ги продала на ирландска за 14 000 евро. После ирландците ги продали за 98 000 евро на германска фирма, която от своя страна ги дала пак на българска фирма за 340 000 евро. И накрая бил спечелен проект за 7.5 млн.евро. И тези пари със сигурност ще бъдат отрязани от някой транш за България. Само преди дни стана ясно, че далаверата с тези машини може да се окаже много по-голяма и да се разпростре и в други страни на ЕС като Румъния и Литва. Както и че ОЛАФ продължава да рови в Германия, където е вероятният мозък на аферата. Пак от еврослужбата твърдят, че става дума за мрежа от 60 български, европейски и разположени в офшорни зони фирми, които се занимавали с пране на пари, данъчни измами, нелегален внос на месо, финансови машинации. И че обвиняемите в България били част от тази мрежа. И че в момента ОЛАФ се занимава с други 25 случая на тази мрежа, за които има подозрения, че също става дума за измами.
Нещо повече. Твърди се, че при посещение на български магистрати в Брюксел в ОЛАФ на тях им е било показано ясно, че
разузнавателната служба знае дори къде са отивали парите,
в коя точно сметка, на коя точно офшорна фирма.
Или иначе казано, и особено по далаверата с машините за колбаси, както и с участниците в нея нещата стоят очевидно. Поне за ОЛАФ и Еврокомисията. Очевидно не и за родните МВР, прокуратура и съд, които дори и по-дребните все още не са осъдили, а камо ли да стигнат до главата на Октопода, източил и източващ еврофондовете.
А тепърва можем да очакваме разкрития от ОЛАФ. Просто защото така е било и в Испания, Гърция... Нищо не е останало забравено. И съответната страна си е плащала за това, че е допуснала измамите с евросубсидиите. А службата има терен за работа. Например тези, които вместо комбайни си накупиха поршета или посочваха в проектите си гробища за пасища... Да не говорим, че и сега едва ли има човек, който да каже, че не се краде.
Лошото е, че за всичко това ще плаща, и то веднага, държавата или, иначе казано, всеки от нас. Защото просто парите за всички тези измами ще се удържат от следващи субсидии. Ако изобщо ги отпуснат.