:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,205
Активни 689
Страници 22,770
За един ден 1,302,066
Ефект

Кризата ще спре задълго усилията за спасяването на климата

Решението за намаляване на парниковите емисии на започващата среща в Дърбан ще бъде отложено, участниците са заети как да излязат с неопетнена репутация
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Трима борци за спасяването на климата - от Папуа Нова Гвинея, Нигерия и Южна Африка, и свещеник от Германия протестират в навечерието на срещата в Дърбан пред германски ТЕЦ.
Големи очаквания, обилно говорене, малки резултати и попарени надежди. Така протекоха последните две международни срещи за климата в Копенхаген и Канкун. В началото на тази седмица лидерите на над 190 страни се събират под егидата на ООН за 17-а поредна година в южноафриканския град Дърбан, за да се разберат за бъдещето на планетата ни. Разликата е, че този път очакванията за продължаване на Протокола от Киото - единствения обвързващ договор за намаляване на парниковите газове в световен мащаб - са ударили дъното.

Протоколът от Киото, който задължава индустриалните държави да намалят емисиите си парникови газове с 5.2% спрямо 1990 г., изтича през 2012 г. Бедните страни искат бъдеще за документа, който така и не беше ратифициран от САЩ. Няколко от големите икономики като Япония, Русия и Канада не искат да продължават да изпълняват подобни ангажименти, на които отказват да се подчиняват САЩ и Китай. В навечерието на срещата в Дърбан пък САЩ заявиха, че няма да приемат обвързващ договор през следващото десетилетие, докато Китай и другите големи развиващи се страни не се ангажират със същите стандарти за намаляване на въглеродните емисии. В същото време ЕС обвърза участието си в общ документ с приемането на пътна карта с крайни дати за присъединяване на останалите страни с високи нива на парникови емисии към споразумението.

Срещата в Дърбан е поредната, която трябва да даде решителен тласък на общите усилия за намаляване на парниковите емисии. В частни разговори представителите на водещите икономики признават, че очакват да се стигне до сключване на обвързващ международен договор най-рано през 2016 г., като последният може да влезе в сила едва след 2020 г. На практика това означава отлагане на решителните действия за борба с измененията в климата с 8 години. Междувременно в рамките на ООН ще продължат да се организират срещи с единствената цел - да се предотврати пълното затлачване на преговорите.

На теория съкращаването на емисиите парникови газове е неотложна задача, от чието решаване зависи спасяването на планетата. На практика



всяко значително съкращаване на емисиите е скъпо и болезнено



начинание, особено в разгара на най-тежката рецесия от 80 години насам. За развития свят това означава допълнително финансово бреме в момент, в който основите на финансовата система са на път да рухнат под напора на непосилни дългове. Бързоразвиващите се страни като Китай, Индия и Бразилия се опасяват, че евентуален ангажимент за климата може да спре в зародиш техния икономически възход в уникален за тях исторически момент, когато се отваря рядък шанс да настигнат богатите държави. Съкращаването на емисиите означава също така по-високи цени на енергията и по-големи разходи за потребителите, поне в краткосрочен план. Всичко това прави политиците скептични към нуждата от сериозни мерки за борба за климата, както и към възможностите за налагането им.

Затова от около месец насам участниците в преговорите са заети не толкова с търсенето на общо решение за климатичните промени, колкото с това как да излязат от очертаващия се провал с възможно най-неопетнена репутация. Китай, който в момента е най-големият замърсител в света, публикува доклад, в който изтъква успехите си в ограничаване на вредните емисии. Азиатската страна твърди, че е намалила парниковите си газове с 20% между 2005 и 2010 г. и смята да ги ограничи с още 17% до 2015 г. В доклада обаче не се споменава, че заради бурното развитие на китайската икономика емисиите като цяло се увеличават. В писмо до "Гардиън" британският министър на енергетиката и климата Крис Хюн посочи, че страната му има голямо желание да участва в създаването на глобален пакт за климата, но това няма как да стане заради нежеланието на другите големи замърсители да поемат ангажименти. Същия аргумент използва наскоро и еврокомисарят по въпросите на климата Кони Хедегаард.

Според много природозащитници и учени



подобно политическо решение би било проява на колективна лудост,



която може да се окаже с фатални последици за планетата и човечеството. Съюзът на малките островни държави, които са сред най-застрашените от покачващите се нива на океана в резултат на глобалното затопляне, определи предложението да се отложи сключването на нов договор като "безразсъдно и безотговорно". "Ако не успеем да постигнем международно споразумение, което да влезе в сила до 2017 г., ще изпуснем завинаги шанса да ограничим покачването на земната температура с до 2 градуса", смята Фатих Бирол, главен икономист към Международната агенция по енергетика.

Според някои анализатори обаче, сред които е и бившият главен научен съветник на британското правителство сър Дейвид Кинг, липсата на обвързващ международен договор за климата не трябва да се смята за фатално, тъй като държавите и бизнесът са в състояние и сами да намаляват вредните си емисии сравнително успешно.

Учените предупреждават, че дори и сегашните цели за намаляване на емисиите да бъдат изпълнени, това може да се окаже недостатъчно за ограничаване на повишаването на температурата до 2 градуса по Целзий. Според експертите на Междуправителствения панел по измененията в климата (IPCC) към ООН е необходимо съкращаване на световните емисии парникови газове със 70% до 2050 г. IPCC предупреди, че заради глобалното затопляне ни чака учестяване на екстремните метеорологични явления - повече горещини и наводнения, по-силни дъждове и циклони, опустошителни свлачища и суша. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозира, че средните глобални температури може да се повишат с 3-6 градуса по Целзий до края на века, ако държавите не успеят да овладеят парниковите емисии. Това може да предизвика критични промени в екосистемите, които могат да имат катастрофални и необратими последствия за природата и обществото.

"Неуспех на климатичните преговори в Дърбан ще бъде трагедия, но постигането на съгласие да не се прави почти нищо в продължение на десетилетие ще е още по-лошо. Световните лидери трябва да се споразумеят за приемането на обвързващ международен договор не по-късно от 2015 г. В противен случай рискуваме да превърнем климатичната криза в климатична катастрофа", коментира Рут Дейвис от световната екологична организация "Грийнпийс".

Срещата в Дърбан се очертава като поредния провал на международната общност да действа решително по въпросите за климата. При очертаващия се бавен и мъчителен изход от икономическата криза (според повечето анализи връщането към растежа ще отнеме 10 години) както развитите, така и развиващите се страни ще се въздържат от сериозни доброволни ангажименти. Под натиска на все по-разтревожените избиратели политиците ще предпочетат да вземат краткосрочни решения за настоящите проблеми, независимо от опитите на учени и еколози да ги убедят в надвисналата дългосрочна опасност.





Прогноза

България 2050 - без пролет и есен, населена с климатични бежанци

Къде се намира България в новата климатична реалност? Според Георги Кондарев от БанкУоч България е от страните, които при далновидна политика могат сравнително лесно и безболезнено да се адаптират към климатичните промени. Предимството й е, че разполага със слабо населена територия и благоприятни климатични условия. Недостатъците - слаба държавност, липса на организация в обществото, деформирано регионално развитие и корупция - фактори, които се отразяват на възможностите да реагираме на промените и сами да се променяме.

БАН с помощта на Френската метеорологична агенция Meteo-France е разработила няколко климатични сценарии за България и региона до средата на века. Оптимистичният предвижда до 2050 г. температурите в страната да нараснат с 1-2 градуса. Междинният вариант, т.нар. реалистичен сценарий, се спира на повишение от 2-3 градуса, а песимистичният сценарий допуска ръст на температурите от 3 до 5 градуса по Целзий. Последното би означавало рязко увеличаване на климатичните екстремуми - наводнения, засушавания, горещини, дори торнада. В случай че това стане, ще се заличат пролетта и есента, а годината ще се раздели на сух и влажен сезон.

Независимо кой от климатичните сценарии ще се сбъдне, някои от промените вече са налице. Както в Европа, така и в България се наблюдават промени в режима на годишните и сезонните валежи, по-висока интензивност на екстремните метеорологични събития и ограничаване на достъпа до водни ресурси.

В резултат на климатичните промени средната годишна температура в България се е увеличила с около 1 градус Целзий спрямо 1980 г., като в градовете повишението е с близо 1.8 градуса, показват данните на БАН. С 40% по-къс е станал периодът през годината, в който има снежна покривка, а валежите в страната са намалели с 30%. Междувременно броят на пожарите е нараснал 7 пъти, а изгорелите площи са се увеличили 24 пъти.

Според проф. Веселин Александров, един от авторите на климатичните сценарии, България е сред европейските страни, които в следващите десетилетия ще бъдат най-силно засегнати от суша и наводнения или т. нар. воден стрес. В същото време дните с температури над 25 градуса ще се увеличат. Това ще има сериозен отрицателен ефект върху реколтата и човешкото здраве. Някои земеделски култури, традиционни за България, ще изчезнат, а рисковете от горски пожари ще нараснат.

Очакваното затопляне ще бъде съпътствано с повече "горещи вълни" в комбинация с повишена влажност и замърсяване на градския въздух. Това най-вероятно ще доведе до увеличаване на топлинните удари, както и на други заболявания, характерни за летния сезон, а най-уязвими ще бъдат градското население, възрастните и болните.

Застрашен е и един от основните отрасли на българската икономика - туризмът. Непоносимите жеги може да прогонят чужденците от плажовете по Черноморието, а ако снежната покривка намалее прекалено много, скиорите ще загърбят зимните курорти.

Сред по-ексцентричните прогнози е тази на Петко Ковачев от Института за зелена политика. Според него България може да стане една от най-привлекателните страни за привличане на климатични бежанци - хора, които напускат родните си места заради промените в климата. По думите му основният поток от такива мигранти към България ще дойде от Израел, арабските страни и Централна Азия.

Разбира се, тези сценарии са доста условни. Както предупреждават учените от БАН, те имат хипотетичен характер и не трябва да се разглеждат като прогноза. Редица процеси не са отчетени или са отчетени незадоволително: вулканичната активност, промяната в греенето на Слънцето, влиянието на облачните системи върху парниковия ефект и усвояването на въглеродния двуокис от океаните.

Най-естественият начин да се справим с тези предизвикателства е като положим усилия страната ни да се адаптира успешно към измененията на климата. Сред възможните технологични решения са нови сортове растения и развъждане на породи животни, които издържат на по-големи горещини. Трябват повече усилия за ефективна борба с вредителите и болестите, както и по-добро управление на водите и почвите.

Държавата вече прави стъпки в тази посока. Екоминистерството обмисля национален план за адаптация към промените в климата. В него трябва да залегнат мерки за превенция от природни бедствия като наводнения и горски пожари, както и за приспособяване на селското стопанство към промените в околната среда. Миналата година земеделското министерство прие подобна програма за горския сектор. Като част от нея неотдавна Национален парк "Пирин" се сдоби с цялостна система за превенция на горските пожари.

Работи се и по нов закон за климата, който трябва да събере на едно място всички регулации, имащи отношение към промените в климата и да гарантира изпълнението на климатичните ангажименти, които страната е поела съгласно международни договори. В това отношение България следва модела на Великобритания, която през 2008 г. стана първата страна в света, приела закон за климатичните промени. Зеленият план задължава страната до 2050 г. да намали емисиите си с минимум 80% спрямо нивата от 1990 г.





Снимка: Борислав Николов
В България за последните 30 години периодът през годината, в който има снежна покривка, е намалял с 40%, а валежите в страната са с 30% по-малко.
23
2260
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
27 Ноември 2011 21:45
Ако не успеем да постигнем международно споразумение, което да влезе в сила до 2017 г., ще изпуснем завинаги шанса да ограничим покачването на земната температура с до 2 градуса" Да не се притеснява главният икономист. И с него, и без него Слънцето влиза в цикъл на пасивност. Така, че до 2022 г. температурите ще паднат с 1-2 градуса.
За затоплистите припомням, че "парниковият" газ, заради който не умираме от студ или пек се нарича водни пари/вода/лед. Колкото по-голяма площ на планетата заема това вещоство, толкова е по-мек климата. Но понякога и това не помага, когато планетата се "врътне" малко по-накриво има ледникови епохи. Що не се същам за "пожарни" епохи.
28 Ноември 2011 01:24
Абе, що няма автор тая откровено пропагандна статия? И защо не се застъпва и друго мнение в нея? Защо не се споменава, че дрънканиците на "затоплистите" за катастрофалното влияние на човешката дейност чрез емисиите на СО2 не почиват на нито едно сериозно научно доказателство? Че основният фактор за промените на климата на Земята е бил, е и ще бъде активността на Слънцето? И че споразуменията за ограничаване на емисиите СО2 обричат бедните страни на още по-голяма бедност, практически забранявайки им развитието на енергетика?
28 Ноември 2011 09:21
Абсолютно съгласен! Глобалното затопляне е типична, пост модернистична финансова машинация, от която едни хора печелят много пари и власт, манипулирайки и използвайки голяма част от населението! Съвременните "екология" и "климатология" нямат почти нищо общо с науката. Малкото учени, които работят съвестно са подложени на бойкот - не ги печатат и мненията им просто се игнорират от средствата за масова информация.
Договорките от Киото са просто начин да се разделят държавите на такива които имат право на промишленост и такива които никога няма да имат това право. Впрочем, ние сме по-скоро във втората група - зависими от всичко, което се произвежда в завод, а 60% от работещите са в сферата на "услугите".
28 Ноември 2011 10:53
И в статията и в коментарите има доволно много глупости и/или недоказани и/или непроверени и/или недостоверни и/или "интуитивно верни" твърдения. Например:
На практика всяко значително съкращаване на емисиите е скъпо и болезнено начинание, особено в разгара на най-тежката рецесия от 80 години насам. За развития свят това означава допълнително финансово бреме в момент, в който основите на финансовата система са на път да рухнат под напора на непосилни дългове.

Това вече не е вярно.
Бързоразвиващите се страни като Китай, Индия и Бразилия се опасяват, че евентуален ангажимент за климата може да спре в зародиш техния икономически възход в уникален за тях исторически момент, когато се отваря рядък шанс да настигнат богатите държави.

Точно обратното. За развиващия свят технологиите за намаляне на СО2, за енергийна ефективност и ВЕИ са точно уникален шанс за икономически възход.
Съкращаването на емисиите означава също така по-високи цени на енергията и по-големи разходи за потребителите, поне в краткосрочен план.

Това е донякъде вярно, но не напълно. Всичко зависи от това колко се субсидират ТЕЦовете и колко от страничните поражения на ТЕЦ-а се включват в цената на тока. Ако ТЕЦъте не плаща нищо за замърсяването си - естествено - че цената на токът му е подценена и. ако го заменим с нещо друго. общата цена на токът ще се повиши. Обаче, ако ВСИЧКИ поражения от работата на ТЕЦ-а бъдат включени в цената на токът му, тогава смяната на ТЕЦ-а с ВЕИ ще излезе по-евтино. Всичко зависи от това колко лицемерни и безсъвестни искаме да бъдем.
А сега да обърнем внимание на коментаритеее
И с него, и без него Слънцето влиза в цикъл на пасивност. Така, че до 2022 г. температурите ще паднат с 1-2 градуса.

Как доказваме, че Слънцето влиза в цикъл на пасивност и до 2022 г. температурите ще паднат с 1-2 градуса. Моля, дайте ми повече информация.
Че основният фактор за промените на климата на Земята е бил, е и ще бъде активността на Слънцето

Как доказваме, че основният фактор за промените на климата на Земята е бил, е и ще бъде активността на Слънцето, а не например Циклите на Миланкович? Активността на Слънцето повече ли влияе на климата или по-малко от Циклите на Миланкович. Моля, дайте ми повече информация.
И че споразуменията за ограничаване на емисиите СО2 обричат бедните страни на още по-голяма бедност, практически забранявайки им развитието на енергетика?

Напротив. Точно на обратното е. Най-бедните страни никога, ама НИКОГА, няма да видят енергетика базирана на СО2 емисии, камо ли АЕЦ. За тях единствения шанс да имат какъвто и да е ток е ВЕИ, а колкото повече ограничаваме СО2 емисиите толкова по-бързо ще направим още по-достъпни ВЕИ.
Малкото учени, които работят съвестно са подложени на бойкот - не ги печатат и мненията им просто се игнорират от средствата за масова информация.

Кои учени например?
28 Ноември 2011 11:11
Абадабчо, не мога да те оборвам точка по точка, защото смененият форум не ми дава да цитирам. Обаче мога да кажа, че твоя пост е типичен за "затоплистите" Каша от аргументи, със и без връзка с темата. Тук там изведени от контекста. Та коментирам по памет:
1. Защо цената на тока от ТЕЦ-овете трябва се смята с някакво теоретично "замърсяване"??? Ами дай да смятаме тогава и "замърсяването" от вулканите, което впрочем е на порядъци по-голямо от това което могат да сътворят хората. Само че на кого да изпратим сметката? Чакай, сетих се! Типично еко-решение! Жителите на страните с действащи вулкани да плащат данък "вулкан" за покриване на парниковите газове от вулканите. Страните с угаснали вулкани могат да плащат авансово - срещу бъдещи изригвания!
2. Дали слънчевата активност или циклите на Миланкович са по-значими за климата на Земята изобщо не е важно. Защото и двата фактора са абсолютно неподвластни на човешката воля. Това са грандиозни природни явления, които изобщо не могат да се сравняват със жалките опити на човечеството да напредне в технологията. Всякакви легенди за това как използването на горива влияело на климата са само лъскане на егото. Ами иска му се на Хомо Сапиенс да се почувства велик! Жалкото е, че ако повярва в легендите - човекът никога няма да стане наистина велик. Защото още Циолковски е казал, че Земята е люлка на човечеството, но човек не може да живее вечно в люлка! По някое време трябва да се изправи, да проходи и да се научи да мисли. А не "кажи мами тенкю".

28 Ноември 2011 11:30
инсп.Мегре

Разсейваш се. Изглежда избираш да бъдеш лицемерен, късоглед и безъсвестен:

1. Защо цената на тока от ТЕЦ-овете трябва се смята с някакво теоретично "замърсяване"???


Защото хората умират от рак благодарение на токсините изпускани от комините и тръбите (в реката) на ТЕЦа. Според теб трябва ли ТЕЦ-а да плаща за лечението на тези хора и на другите здравословни проблеми причинени от ТЕЦ-а или те са проблем на хората - ако не искат да хващат рак да не живеят до ТЕЦ-а. А въгледобива?
В интернет има сума ти икономически трудове, защо е лошо да имаме Negative externalities и защо Market Faliuer-a е лошо нещо. Отиди да прочетеш.

Това за теб проблем ли е или ли си е напълно в реда на нещата и казваш мъдро: "Оправяйте се":

Coal's hidden costs top $345 billion in U.S.-study
28 Ноември 2011 11:54
А колко нищожно и беззъбо е Човечеството просто няма какво да коментирам. Напълно съм съгласен - Земята и особено биосферата е абсолютно същтата, както преди 10 000 годни, всички промени са станали от самосебе си - без ни най-малката намеса на човека.
А това:
Натиснете тук
Не съществува и отново е измислено от Човека за да си повдига егото, а всичките тези стотици хиляди видове са се самоубили.
За замърсяването, за грамадното петно боклук в тихия океан, за обезлесяването (Европа е била една голяма гора преди 10 000 години), за light pollution и т.н. и т..н. това са само глупости и/или маловажни неща.

Точно от това - твоето - престъпно пренебрежително отношение към възможностите на човечеството да унищожава всичко, сега имаме големи проблеми с околната среда.
28 Ноември 2011 13:36
За въздуха, хайде съгласен съм. Обаче с какво замърсяват реките ТЕЦ-овете? Или така "да се каже, пък 'ку мини"!
Впрочем, аз не съм фен на ТЕЦ-овете. Аз съм фен на АЕЦ-овете.
..
Животински видове са измирали винаги, измират и ще измират. И ще се появяват много други. Или няма да се появяват. Еволюция, какво да я правиш.
Впрочем, рано или късно, по закона на големите числа, ще се случи грандиозна космическа катастрофа в която ще загинат всички видове наведнъж. Единственият шанс за тези видове съществува единствено ако човечеството успее да се превърне в космическа цивилизация, насели поне няколко планети и пренесе неразумните биологични видове със себе си.
Това как се съгласува с екологията? Ами никак - планети има много, човечеството засега е едно.
28 Ноември 2011 14:07
Обаче с какво замърсяват реките ТЕЦ-овете? Или така "да се каже, пък 'ку мини"!


Е хайде сега. Съвсем ли ще говорим без даже и да ползваме гугъл. Ами нали всички искат от комина на ТЕЦ-а да излиза само бяла паричка водица и СО2, а тайно всичко дето преди е излизало от комина го пускат в реката:
Google : coal plant river pollution
там пише достатъчно. Ето тук от едно хвостохранилище на помията, която преди са я пускали през комина, какво е станало:
Натиснете тук
Естествено не всичко отива в хвостохранилищата, а голяма част отива у ряката.
Животински видове са измирали винаги, измират и ще измират. И ще се появяват много други. Или няма да се появяват. Еволюция, какво да я правиш.

Това е ясно, просто изтъквах, че Човечеството не е чак толкова безобидно, а може да прави бая супер много грамадни и повсеместни поражения.
28 Ноември 2011 14:23
Все пак да не забравяме, че въглищата не са само Въглерод, кислород и водород, като природния газ, и не изгарят напълно, а остава огромно голичество мръсотия след изгарянето. Дори и 1% да не изгаря, а да остава като токсична помия, пак говорим за огромно клиочество смрад и като обем и като килограми.
28 Ноември 2011 14:35
Изхвърлям ските. Барабар с обувките.
28 Ноември 2011 14:36
Ами нали всички искат от комина на ТЕЦ-а да излиза само бяла паричка водица и СО2, а тайно всичко дето преди е излизало от комина го пускат в реката:

Хайде, не говори заради "всички" - това го искат еко-активистите като тебе. Извода не е неочакван - реките се замърсяват заради спазването на еко изискванията. Аз пак да кажа - съм фен на атомната енергия. Така че, да - на мястото на всеки ТЕЦ - АЕЦ.
...
А какво ще кажеш за тезата ми за техническият прогрес и глобалното оцеляване на живота? Удобно пропускаш, защото нищо не можеш да кажеш. Истината си е истина. Колкото и да си пазим Земята, тя рано или късно ще загине поради причини които не зависят от човека. Единственият биологичен вид теоретично способен да се пресели другаде и с това да спаси всички биологични видове е човека. Както вече казах - планети има много, живота е рядък и ценнен.
28 Ноември 2011 14:45
Колкото и да си пазим Земята, тя рано или късно ще загине поради причини които не зависят от човека. Единственият биологичен вид теоретично способен да се пресели другаде и с това да спаси всички биологични видове е човека. Както вече казах - планети има много, живота е рядък и ценнен.


Това е ясно. Въпросът е, че вие искате да разсъждавате само на ниво вид - човечеството това, човечеството онова, природата това, природата онова. Естествено, че човечеството ще преживее и глобалното затопляне, и метеоритите, и 21-век чумата, и ГМО и какво ли още не - гените ни са достатъчно разнообразни, а и технологиите вече са супер напред.
Проблемът, който вие или не регистрирате или умишлено игнорирате, е че "преживявайки" тези проблеми човечеството ще загуби стотици милиони, ако не и милиарди, индивиди. Нещо с което вие изглежда се примирявате. А според мен това е недопустимо. Не трябва да стигаме до моментът, в който преживяваме нещо за сметка на 2-3 милиарда човека. Това е недопустимо.
Точно заради това не трябва да пренебрегваме потенциални проблеми, като Глобалното затопляне и али бали.
И понеже за вас някакви си 300-400 милиона човека, колкото са потенциалните жертви този век от Глобалното Затопляне - ако не и повече, са нищо, спокойно игнорирате вероятността ние да сме причинили Глобалното Освинване, което е първопричината за Глобалното Затопляне.
28 Ноември 2011 15:32
Кризата ще спре задълго усилията за спасяването на климата

И слава Богу! Крайно време е политиците да се занимават с истинските проблеми, а не глупостите на "затоплистите". Дано и тази хипотеза се оттече в канализацията и престанат да се трошат пари за глупави и скъпи проекти!
28 Ноември 2011 15:51
И понеже за вас някакви си 300-400 милиона човека, колкото са потенциалните жертви този век от Глобалното Затопляне - ако не и повече, са нищо, спокойно игнорирате вероятността ние да сме причинили Глобалното Освинване, което е първопричината за Глобалното Затопляне.

Хайде пак евтини правокации! Първо, много лесно ги наддавате тези милиони. При това, едновременно мрънкайки за пренаселването на планетата! Второ, дори и да е така (а то не е!) изборът не е "да умрат малко" или "да умрат много". В дългосрочен аспект изборът е "да оцелеят някои" или "да умрат всички".
..
Трето, моята (а и на много учени) теза е:
..
1. Такова нещо като антропогенно глобално затопляне няма. И поради това антропогенната борба срещу такова е безполезна - все едно комар да ухапе слон. Разпиляването на силите и ресурсите, в борба с нещо на което не може да се повлияе е не-екологично в самата си същност!
Нещо повече, насаждането на мита за антропогенното затопляне влияе изключително вредно на развитието на земната икономика и на техническият прогрес - а развитието на техническият прогрес е единственият начин да се осигури оцеляване на всички биологични видове
..
2. В момента изобщо не е ясно дали има въобще глобално затопляне - има учени, които смятат, че всъщност ни очаква малък ледников период. Предвид, че дългосрочната активност на Слънцето не се предвижда много добре, а и другите фактори не са особенно изучени. общо взето дългосрочната прогноза на климата е спекулация.
..
3. Дори и да има глобално затопляне, то определено ще повлияе добре на човечеството и биологичният живот на земята. Ще има богати реколти, малко разходи за отопление, по-спокоен климат без бури, торнада и други бедствия. Забележи - това не е прогноза, а исторически опит, документиран в исторически документи - т.н. "средновековният климатичен оптимум". А след като имаме опит, то всякакви приказки за бедствия, базирани на компютърни модели са само плашилки за изстискване на парички.
..
28 Ноември 2011 16:23
колко лицемерни и безсъвестни искаме да бъдем

Абадабчо иска всички да бъдат съвестни и нелицемерни като него, но не всички цуцат от "екологични източници на енергия", пак като него. А да защитаваш личния си интерес (разбирай - папото!) за сметка на обществения - какво е?
28 Ноември 2011 16:36
инсп.Мегре

ЕЕЕ хитрец си ти, инспекторе. Самозабравих се и забравих, че точно това вие - слугите на въглеводородната и ядрената индустрия искате (наричам ви така, защото вие пък ме наричате "затоплист" - искате не да говорим за това какво трябва да се направи, а искате да се говори единствено за това дали трябва да се направи нещо - каквото и да е.

Схемата на Въглеводородната и ядрената индустрия е следната:
Няма глобално затопляне, значи не трябва да се прави АБСОЛЮТНО НИЩО по въпроса,
т.е.
ако нещо се прави в името на Борбата с Глобалното Затопляне, значи това нещо е абсолютно престъпление и този, който го предлага, е тотален затоплист, т.е. изпечен измамник
т.е.
Всичко трябва да си продължи по същия начин, по който си е било до сега, и нищо да не се променя - не ни трябва Smart Grid, Distributed energy, ВЕИ, енергийна ефективност, Demand Response, Grid Energy Storage, CO2 неутрални технологии и т.н., защото всичките тези неща искат да ги направят за борба с глобалното затопляне. Никакви субсидии и помощи за ВЕИ, но запазваме и не говорим за субсидиите и помощите за изкопаемите горива и АЕЦите.

Това ви е проблемът на вас - слугите на Въглеводородната и ядрената индустрия - мислите в коловоза - няма глобално затопляне, значи всичко, което се прави в името на Глобалното затопляне, е пълна глупост и тотално малоумие.

А това, че има и странични ползи от мерките за борба с Глобалното Затопляне и че много от мерките за борба с Глобалното Затопляне са в полза на икономиката, хората и държавите - това не ви интересува - ЩОМ СЕ ПРАВИ В ИМЕТО НА ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ, ЗНАЧИ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ ВЪОБЩЕ!!!!!1111едноедно
28 Ноември 2011 16:37
А да защитаваш личния си интерес (разбирай - папото!) за сметка на обществения - какво е?

какъв ми е точно личния интерес, знаеш ли? Или щом ИСКА ДА СЕ ПРАВЯТ НЕЩА В ИМЕТО НА ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ значи прави неща за сметка на обществения интерес и само и единствено за защита на личния си интерес?
28 Ноември 2011 16:58
Не е така. Ще ти обясня простичко - има технически разработки, направени "уж срещу глобалното затопляне", които имат право на живот. Повечето от тях обаче се нуждаят от усъвършенстване. Засега няма нито една "зелена" разработка, която да е по-ефективна от класическите енергийни источници. Цивилизацията се нуждае от евтина енергия - колкото повече и по-евтина, толкова по-добре. Какво правят обаче затоплистите (ама е хубав термин - не мога да се удържа) - плащат от бюджета за внедряването на "еко" източници в резултат от което получаваме скъпа енергия - плащаме я два пъти - един път по електромера и втори от данъците!
Нещо повече - никой от "екологичните" источници на енергия няма шанс да замести химическите и атомните источници като себестойност. Термоядрената енергия е всъщност единствената алтернатива в случая. Какво правим ние обаче - вкарваме милиарди за разработка на вятърни мелници, слънчеви батерии и всякакви глупости, които повтарям - никога няма да станат конкурентни.
Вместо да стимулираме индустрията да произвежда ценности - ние затваряме заводи и оскъпяваме продукцията им със прекомерни еко изисквания.
А единственият път за развитие на цивилизацията е "технологията". Всеки друг път води към деградация и смърт.
Аз съм за екологията като наука, като технология и накрая като проста хигиена на жилищното пространство на човечеството, но съм против екологията като плашило за хората, религия, источник за свръхпечалби и спирачка на техническият прогрес - такава каквато е в момента.
28 Ноември 2011 17:22
Не сте много прав. И аз ще се опитам да го обясня простичко:
има технически разработки, направени "уж срещу глобалното затопляне", които имат право на живот.

Е значи проблемът ви не е де факто има или няма Глобално затопляне, а че не всички мерки за борба срещу глобалното затопляне, според вас, са ефективно, т.е. трябва върху това да се фокусирате.
Засега няма нито една "зелена" разработка, която да е по-ефективна от класическите енергийни источници.

Това не е вярно. Просто НЕ Е ВЯРНО. Четете повече съвременна информация, в смисъл изляла последните 5-10 месеца и по-рано, а не както правят слугите на въглеводородните корпорации - фотоволтаичните модули не стават за нищо и дават за пример разработки от 70те години на миналия век.
никой от "екологичните" источници на енергия няма шанс да замести химическите и атомните источници като себестойност.

Това също не е вярно. Как го доказваме?
Термоядрената енергия е всъщност единствената алтернатива в случая. Какво правим ние обаче - вкарваме милиарди за разработка на вятърни мелници, слънчеви батерии и всякакви глупости, които повтарям - никога няма да станат конкурентни.

Това също са глупости. Отидете в интернет и проучете колко пари за дадени за ядрени и термоядрени разработки и колко за ВЕИ (ВЕИ са шест различни вида всеки сам по себе си много обещаващ и съдържащ най-малко 5-10 подвида).
Вместо да стимулираме индустрията да произвежда ценности - ние затваряме заводи и оскъпяваме продукцията им със прекомерни еко изисквания.

Това как да го разбирам!?!?!?! Че сте против ограничаването на изпускането на карцерогени от заводите, защото това оскъпявало продукцията им. По-конкретен бъдете "еко изисквания" не е непременно лошо нещо. Даже напротив в общия случай е хубаво - пречи да се изпускат отрови, като диоксин, олово и т.н. в природата.
Аз съм за екологията като наука, като технология и накрая като проста хигиена на жилищното пространство на човечеството, но съм против екологията като плашило за хората, религия, источник за свръхпечалби и спирачка на техническият прогрес - такава каквато е в момента.

За това също имам резерви. Както казах по-горе - ако един ТЕЦ е напълно неутрален откъм замърсяване ( ИЗКЛЮЧВАМЕ СО2 ) цената на неговия ток ще е 2-3 пъти по-скъпа, което пък прави ВЕИ много по-конкурентни.

Четете повече съвременна информация. Ето например Италия:
Натиснете тук
Статия от последните 3-4 месеца.
28 Ноември 2011 17:53

какъв ми е точно личния интерес, знаеш ли?

От енергията, с която защитаваш харченето на пари за вятърничави, соларни, въглеродни, парникови и т.н. фантасмагории, е ясно, Абадабчо! Пък май и ти си споделал тук, че масълцето идва от там. Нали не греша?
Единствената екоенергия, която заслужава подкрепа е тази от ВЕЦ! Ноооо, тя се радва на най-малка подкрепа. Защо ли?
28 Ноември 2011 18:17
ЧНатиснете тук
28 Ноември 2011 19:07
Абадабчо , ей ги на данните.
Никой не е против развитието на нови технологии, но да се търгува газ под налягане, няма здрав разум. Истината е, че много пишман учени се опитват да изкарат пари чрез меренето на пръдни. Няма лошо в самото мерене, ама да става по единна методика. Не да ми пренебрегват 11 годишния слънчев цикъл, що ефектът му бил само 2 градуса, и да ми се бият в гърдите, че изкарали затоплянето на 1.8 градуса за десет години.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД