:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,838
Активни 566
Страници 13,403
За един ден 1,302,066

Сивият сектор във всеки от нас

Неизбежното и все по-насъщно повишаване на пенсионната възраст на българите постави отново на дневен ред въпроса как се пълни общата хазна и специалните фондове на НОИ. Прави са колегите, които поставиха на първо място сред причините за дефицита в пенсионния фонд факта, че от началото на кризата драматично спадат платените вноски в пенсионния фонд, измерени като дял от брутния вътрешен продукт. Нацията отделя доброволно все по-малка част от произведеното за издръжка на пенсионерите. Ключовият термин е "доброволно". Вярно, че дефицитът на пенсионния фонд се запълва от бюджета, но избягваме от плащане на вноските за старини. Как? От ден на ден все по-откровено. Масов е навикът фирми да начисляват точно вноските, но да не ги внасят в НОИ. Истински ренесанс бележи практиката в трудовите договори да се пишат минимални (или занижени) заплати. Дружно лъжат фиска и работници, и работодатели - надницата се доплаща в брой. Разновидност на същата шега е "почасовата" заетост, работникът уж се наема за час-два дневно (колкото за оправдание, ако на работното място нахълтат инспектори и полицаи). В истински разцвет е



икономиката на егоизма,



в която участниците се водят от собствения си интерес, и то с днешна дата. Благодарение на мъдрия "разходопокривен механизъм" в социалното осигуряване дори децата знаят, че НОИ харчи до стотинка парите, внасяни от работещите днес, за да плаща на онези, които вече вземат пенсия. И дори не му стигат. Защо тогава нормално мислещият егоист ще се осигурява на пълната си заплата, след като "неговите" пари отиват за плащане на чужди пенсии? Колкото много здравен данък да ти удържат, все еднакво минимално медицинско обслужване ще получиш ти лично. Срещу естествената логика на личния интерес



не действа заплахата с инкриминиране



на деянията на работодателя и работника, съотборници в най-масовия национален спорт. Той включва избягване, заобикаляне, укриване и пряко присвояване на данъци. (Изброяването върви в нарастваща степен на риск и намаляваща степен на интелигентност.) Никъде по света няма сериозна разкриваемост на фискална ерозия, в която участват и двете страни по сделката (продавач и купувач, наемател и наемодател, работник и работодател...). Както при корупцията, никоя страна няма интерес да свидетелства. Най-малко когато и двете страни са еднакво застрашени от наказание. Затова ще има точно обратен ефект идеята на синдикатите за наказателно преследване и на работниците, съучаствали наред със своите работодатели в укриване на реалните заплати. Нормално е бизнесът в криза да търси



спасение в сивата икономика,



от началото на глобалния финансов срив сивата икономика расте във всички страни, без изключение Според известния изследовател на сивия сектор Фридрих Шнайдер през 2006 г. сивата икономика у нас е давала 41% от официалния БВП, за предкризисната 2008 г. скритото производство е паднало до 37%, оттогава до миналата година е нараснал до 38%. И продължава да расте. Наивни са опитите на политиците да делят бизнеса в България на сив и бял, и заканите за люта битка със "сивите фирми". Истината е, че такова нещо като



"сиви фирми" няма



Всеки от нас е в някаква част на светло и другата - в сиво. За всеки степента е различна. Изследване на глобалния оператор на кредитни карти Виза за 2009 г. сочи за Източна Европа, че най-голяма част от оборота си крият хотели и ресторанти, търговците на дребно и фирмите в отрасъла "транспорт и съобщения", най-малко - в енергетиката и финансите. Но дори в отраслите с най-стриктна отчетност, сивата боя не пада под 5% от добавената стойност. Не вярвам да има фирма, която не плаща и частните, наред със служебните разговори по телефона, и която да не отчита като разходи за дейността негласните привилегии на заетите. Личното ползване на служебни автомобили, безплатния телефон, почивки и воаяжи, прикрити като курсове за обучение - това са най-невинните сиви краски, които ще откриете и в "най-белия" бизнес. И във всяка фирма - до една, всеки ден се изменя отношението между отчетени и "забравени" (или пък съвсем съзнателно укрити обороти и доходи). Единствено



интересът ограничава сивия сектор



Колкото по-малка е изгодата от укриването на обороти и печалби и колкото по-лесно и привлекателно е да работиш законно и чисто, толкова по-малко продукт и доход ще се крият. Впрочем България е сред добрите примери, че относително ниските данъци и стабилните финанси намаляват скритите сделки. Ще напълним хазната и социалните фондове само ако запазим тези предимства и като облекчим условията за работа на чисто и честно. До средата на 90-те години бяхме шампиони по укриване на доходи, наред с другите страни в преход. Те са и днес световни лидери по скрита икономика: за 2007 г. №1 е Грузия със 72.5%, №3 Азърбайджан - 69.6%, Украйна - 58.1%, Беларус - 53%, огромната Русия - 52%, Армения - 51.7%, а със своите 37% сив сектор България е била вече извън челната петица в Европа. Сега в ЕС поне 5 страни в ЕС ни изпреварват по този показател. Всеки в бизнеса вече е усетил удобството да работиш, без да се криеш и икономиката ни още ще изплува, щом се види краят на депресията. Ако не я потопят тъпи опити за фискални, наказателни и административни репресии.

46
6034
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
27 Ноември 2011 19:14
Убаво, но какво точно ни казва г-х Хърсев? Че има проблем? Всички знаем че има, а нещо като как да се решава проблема?
27 Ноември 2011 20:21
Решаване на проблема.
Веднага ти давам отговора на Хърсев, без дори да знам проблема - по-ниски данъци, по-малко държава, приватизирай, разпродавай и да го духат бедните.
Това е мантрата, която платените неолиберастични тинк-танкове пеят по всеки въпрос.
27 Ноември 2011 20:22
А, защо? Казва си Хърсев:
Всеки в бизнеса вече е усетил удобството да работиш, без да се криеш и икономиката ни още ще изплува, щом се види краят на депресията. Ако не я потопят тъпи опити за фискални, наказателни и административни репресии.

Т.е. пътят не минава през репресии, а точно обратното - през намаляване на репресиите. Както имах възможност да кажа по друг повод, пенсионноосигурителната система трябва да се състои от три стълба:

1. Задължителен разходнопокривен. Той трябва да включва минимални осигуровки срещу минимална пенсия.

2. Доброволен разходнопокривен. Тук всеки е свободен да внася колкото иска и след това ще получи пенсия (над тази от първия стълб) пропорционално на направените вноски. Рискът тук е, че понеже този стълб е доброволен, може да дойде време, когато текущо работещите ще решат да плащат по-малко и тогава ще трябва да се намаляват и пенсиите (от този стълб). Затова, всеки който се съгласи да внася в този стълб трябва да знае за този риск и да е готов да го поеме. Ако желае. Ако не - има и:

3. Доброволен капиталонатрупващ стълб. Тук всеки е свободен да спестява, инвестира и т.н. самостоятелно или колективно, но за своя сметка и свой риск. И така, както инвестиралите в такива схеми няма да делят печалбите с останалите, така и не трябва да очакват останалите (чрез държавата) да покриват загуби от евентуални ялови инвестиции.

Всякакви други системи са насилие над личността. Не може някой друг (държава, синдикати, фондове) да ни казват и принуждават кога колко да харчим - повече когато сме млади или когато сме стари. Редно е всеки да направи този избор сам за себе си и ако иска докато е млад да има повече пари трябва да има такава възможност. И да, на практика ще се получи така, че докато е млад, човек няма да отделя за пенсия (извън задължителния минимален първи стълб), но когато започне да осъзнава, че и той ще остарее, ще започне доброволно да внася. Така, докато е млад и когато има най-много нужда от пари, ще има възможния максимум, а когато улегне и уседне и има повече пари, ще може да отделя повече и за пенсия. Но всичко ще бъде доброволно и без насилие над личността (което е сегашното положение).
27 Ноември 2011 20:22
У вас да, хърсев. Определено.
27 Ноември 2011 20:24

Що за каша е забъркана тук?
27 Ноември 2011 21:30
Благодарение на мъдрия "разходопокривен механизъм" в социалното осигуряване дори децата знаят, че НОИ харчи до стотинка парите, внасяни от работещите днес, за да плаща на онези, които вече вземат пенсия.
Децата знаят и друго, че при премъдрият капитало-образуващ механизъм "честният частник" носи на работищите висока "отрицателна доходност" като за тия рекордни постижения финансисти кат Хърсев получават рекордни бонуси. Тъй де, не всеки може да стане пилот, който да разбие самолета. Требе да е само алчен до лудост финансист.
Дружно лъжат фиска и работници, и работодатели - надницата се доплаща в брой.
Тя пък държавата хич не лъже фиска! Да не би работници и работодатели да се договарят да работят 15-25 години съответно 25-15 години да цоцат от общите пари? Кой внася здравна осигуровка 4% върху МРЗ за 2.4 млн. души? Уж доктор, пък не вижда "болестта".
такова нещо като "сиви фирми" няма
Наричат се офшорки. Не се заяждай за термина.
Колкото по-малка е изгодата от укриването на обороти и печалби и колкото по-лесно и привлекателно е да работиш законно и чисто, толкова по-малко продукт и доход ще се крият.
Последно кое е вярното: Най-ниския подоходен данък (10% ДОД и данък печалба), най-ниският ДДС -7% за туризма, а пък "сивият сектор" бил нарастнал от 37% на 38% и най-голям при хотелиерите. Да не би проблемът да не е размерът на данъците, а в основата на определението "бизнес", по-специално "бизнес-услуга"? Щото, ако всички кат некъдърни финансисти ползвахме консултанти, опс бръснари, БВП на хартия може да нарастне и ние всеки ден да сме избръснати до последен грош, но никога богати.
27 Ноември 2011 21:31
роки,
хубаво, ама си пропуснал дребния факт, че пенсиите на сегашните пенсионери и пенсиониращи се са окрадени и ги няма. а тези хора трябва да вземат пенсии отнякъде.
-
колкото до сивата икономика - докато данък печалба е по-малък от данък осигуровки (те си имат характерните черти на данък) - ще е по-изгодно за работодателя да плаща 10% данък печалба и да дава пари в плик.
-
от страна на осигурения - с тези непрестанни и все по-безумни реформи не виждам кой ще пести бели пари за черни дни при държавата, а няма да си ги скатае при себе си и да си ги пести както си иска - в депозити, застраховки, пари в буркани (все пак тук става дума за дребни суми, а не за инвестиции по борсите). естествено, ако на осигурявания му остават броени години до пенсия - тогава сметката е друга.
-
и като резултат излиза, че и двете страни всъщност са заинтересовани да поскрият малко доходи. в края на краищата заплата от 1000 лв чисто се равнява приблизително на 1500 лева с осигуровките и данъците. и ако последните са изчислени не върху 1000, а върху 400 или 500 лв (колкото там е прагът) - то раотникът може да получи 100 лева отгоре, а работодателят да спести 100 лева данъци.
-
числата по-горе са приблизителни и илюстративни, и съответно не съвсем точни.
27 Ноември 2011 22:26
Защо да съм го пропуснал?! Ако системата работи така, както мисля, пенсиите на сегашните пенсионери ще се плащат от задължителния първи и доброволния втори разходнопокривни стълбове. Е, в един преходен период ще трябва да се отделят пари и от другите данъци за да се доплаща.
...То и без това, както казва и Хърсев, сега сме горе-долу точно в такава позиция - всеки плаща колкото иска (останалото се крие) и след това ще получи пенсия в зависимост от тези вноски.
27 Ноември 2011 23:01
Я, колко радикални икономисти се извъдиха - според тях нашият живот не струва и пет стотинки.
Но защо се радикализирахте из един път, господа? Защо не настоявахте за радикалните промени
преди изборите?
Защото чакахте простаците да излъжат народа, и нали всички сте на тяхната софра, сега
услужливо пригласяте.
А капиталната грешка с изграждането на магистрали защо я премълчавате.
Знае се защо - нали проблемът за нас изникна от там, защоо бяха похарчени бюджетни средства без
надежда за връщане от ЕС. А за вас проблем няма - вие пак сте на софрата.
27 Ноември 2011 23:48
Не може някой друг (държава, синдикати, фондове) да ни казват и принуждават кога колко да харчим - повече когато сме млади или когато сме стари.
Това важи ли за социалните помощи, здравната осигуровка, детските надбавки и обезщетенията по болест!?
Чудя се, ти лично как би разпределил дохода си, изкарван за 40 години, да ти стигне за 73 години (средната продължителност на живот за мъжете). Разбирам, че първите 18 ще си цоцал от ръцете на мама и тате. А през останалите 15 години Господ от рая ябълки ли ще ти пуска?
хубаво, ама си пропуснал дребния факт, че пенсиите на сегашните пенсионери и пенсиониращи се са окрадени и ги няма
Onzi, объркал си се! Сега ги крадат, от капиталовите фондове. Кражбата се нарича "отрицателна доходност".
При разходно-покривния модел няма натрупване на пари. И това е най-хубовато на този модел. Не може инфлацията да ги "изяде", нито да бъдат опропастени кат норвежки пенсии, похарчени за американски обезценени книжа. Освен това този модел държи поколенията отговорни едно пред друго. Виждам във форума как много рИват да заобикалят тази отговорност (Брайтмъна е най-яркия изразител чрез заместването на поколенията с машини, де падат от въздуха). Не можеш да очакваш пенсия, ако си създал дебилно поколения и дебилна икономика (при съчетанието и на двете не би следвало и да си жив). Както и не можеш да се хвалиш, че изкарваш висок доход без да отчиташ, че си стъпил на създаденото от предходното поколение. Преброй колко велики бизнесмена, милиардери има в Антарктида, Зимбабве или в Сомалия, където няма създадено нищо от предходното поколение!
28 Ноември 2011 01:43
Неизбежното и все по-насъщно повишаване на пенсионната възраст на българите

Много ми е любопитно това повтаряне на тази погрешна мантра тези дни по всички медии от всички кадри на фондациите "Отворено общество", "Глобална България" е подобни спонтанно или организирано е ?
---
Повишаването на пенсионната възраст не е неизбежно, а само ускорително за неизбежният крах на този модел пенсионна система, облагаща само труда, чрез пряк данък върху заплатите наречен "осигуровки", и то само нископлатеният, чрез обратна пропорционалност на данъка (сумите от 0 до 420 лв. се облагат с твърда сума , а над 2000 лв. са необлагаеми).
-
При постоянно намаляващият относителен дал на труда в продуктите, да се облага само той (при това само ниско заплатената му част) и да се отказва облагането за целите на пенсиите и на другите фактори за производство е невъзможно ако искаме въобще да има пенсионна система.
28 Ноември 2011 02:08
След няколко безуспешни опита да копирам и пейстна изречение от статията за да го коментирам, и след като на няколко пъти при опит да дам мнение, както уж съм вътре с ника си сайта ми предлага пак да се регистрирам се отказвам повече да коментирам под статиите, докато не бъде оправен сайта. Щото дотук и със сайта и форума е станало, като с всички реформи - що трябва да е лесно, като може да е трудно и що трябва да е по-добре, като може да е по-зле. )
28 Ноември 2011 02:36
Apolitichen,
не разбрах с кое точно от казаното от мен не си съгласен? Виждам, че нещо не ти харесва, но не разбирам кое! Както виждаш, аз наблягам на разходнопокривния модел защото го смятам за по-ефективен. Другото, на което наблягам е доброволността и това, човек да има право сам да опрелеля какво иска - повече доходи докато е млад и по-малко, когато остарее или обратно - по-малко докато е млад и повече, когато остарее. Смятам, че не може друг - държава, синдикати, фондове или разни аполитични люде да определят това (над един минимален праг, гарантиран от минимални осигуровки)! Не разбирам с какво право изобщо настояват за подобно вмешателство в живота на хората! Или може би си съгласен и просто питаш дали тези правила да важат и за социалните помощи, здравната осигуровка, детските надбавки и обезщетенията по болест? Ако това питаш, отговарям - да, и за всички тези неща трябва да важат същите принципи - задължително минимално осигуряване и доброволно по-високо (като доброволното може да се дели на разходнопокривно [препоръчително] и капиталово-инвестиционно). Известно изключение трябва да има в здравеопазването: там системата трябва да е такава, че да няма лимит на подопомагането (не и явен), но (значителна) част всеки разход трябва да се плаща от ползващия го (т.е. нищо да не се плаща изцяло от социалните фондове [или ако се плаща, да е нещо съвсем минимално]).

Разбирам, че на пръв поглед всичко това може и да изглежда плашещо за някои, но първо, аз вярвам, че всеки човек може да прецени за себе си доколко е силен да се оправи само със задължителния минимум и доколко трябва да се включи допълнително в колективните схеми и второ (което не казах тук досега), осъществяването на този модел върви ръка в ръка с разбиването на монополите в търговията (особено тази на храни) и здравеопазването (особено при производството и разпространението на лекарства). Ако бъдат разбити тези монополи и картели, които буквално душат цялата икономика (и не само нашата), нещата ще изглеждат доста по-различни.
28 Ноември 2011 02:41
При постоянно намаляващият относителен дял на труда в продуктите
Сигурно увеличаващия дял се дължи на Бог или тъмната материя!? Брайти така и не разбра - тия машини дори и Господ да ги спусне трябва да се поддържат от труда, висококвалифицирани специалисти, ремонтират, променят, създават нови по-ефективни. Ама нали в България сите сме умници и знанията и уменията са все даром, сиреч без пари. Познавах един, дето го играше шеф, и мислеше, че всеки хванат от улицата ще му свърши работа за 100 лв ... и отиде в канала 2 тона продукция за десетки милиона лева. Ха, сметни сега дела на труда в продукцията. Какво ли се получава като се дели на нула ?
28 Ноември 2011 02:41
Както и не можеш да се хвалиш, че изкарваш висок доход без да отчиташ, че си стъпил на създаденото от предходното поколение.

Страшно ми е любопитно Аполитичен, да разбера, като специалист по темата, как мислиш, че това важи (и важи ли!) за патентите в областта на медицината?! Как един медицински патент отчита стъпването на създаденото от предходните поколения за да заяви, че това, което е патентовано е изключителна и неприкосновена собственост на патентовали я го?
28 Ноември 2011 03:15
Аполитичен,
ако ще ти е по-разбираемо то намаляването на относителният дял на един фактор при производството на един продукт се изразява и в разпределението на придодите от него при продажбата му - колко отива за работна заплата (труд), колко за ренти, наеми и лихви, амортизации (капитал), колко се разпределя, като печалба (предприемачество), колко отива за материали, горива, енергия (суровини).
-
Ако за да създадеш един продукт, който продаваш за 100 лв. плащаш 5 лв. за заплати, 10лв. за наеми, лихви, амортизации, 35 лв. разпределяш, като печалба, а 50 лв. за материали и енергия, то как ще се оправиш само с облагането за целите на пенсиите на само 5-те лева за заплати ?
-
И това при положение, че не ставаш по производителен, където човешкият труд да го заменяш с машинен и високи технологии.
-
И не е вярно, че демографският проблем изисквал повишаване на пенсионната възраст, защото нямало кой да работи. Има кой да работи - официално регистрираната безработица е 10 %, я заетостта е само 50 %. Истината е, че има кой да работи, но характера на икономическата система е такъв, че не може да организира и използва всички работоспособни, а дори и идеализираното понятие "пълна заетост" в нейната теория разбира 5% безработица.
28 Ноември 2011 03:32
Роки,
първо трябва да отговориш на основният въпрос от къде (от кого) вземаш парите за пенсиите. Като отговориш на този въпрос, в зависимост от отговора му, получаваш и сумата, а от там и всичко останало.
-
Не можеш само от облагане на труда (осигуровки) да имаш пенсии. Не можеш ! Дори днешната ни пенсионна система естествено се разми към финансиране от косвени данъци. Половината от парите за пенсии идват не от осигуровките (преките данъци върху труда), а от общите данъци, основно косвени, които облагат целият продукт, а чрез това и всички фактори за производство.
-
И като говориш за финансиране от осигуровки, го съгласен ли си да плащаш 48% осигуровка ? Аз предпочитам пресите данъци върху труда наречени осигуровки да отпаднат напълно, а пенсиите да се финансират изцяло от косвените данъци. Така персоналната данъчна тежест на всеки човек ще падне с 11%, спрямо днешното ниво.
28 Ноември 2011 03:35
Ако за да създадеш един продукт, който продаваш за 100 лв. плащаш 5 лв. за заплати, 10лв. за наеми, лихви, амортизации, 35 лв. разпределяш, като печалба, а 50 лв. за материали и енергия, то как ще се оправиш само с облагането за целите на пенсиите на само 5-те лева за заплати?

Брайтман,
всички останали разходи така или иначе стигат и се получават от хора! Реално, може да се каже, че не се плаща за суровини и материали, а за тяхното добиване. Защото парите за тях не се закопават обратно в земята, а се вземат хората, които добиват тези материали и енергия. Подобно и за разходите за печалби - те също стигат до хора и също се облагат (и тези данъци трябва да се използват и за социални цели). Това първо. Второ, защо не се концентрираш да мислиш как тези, да кажем "нетрудови" разходи да бъдат намалени? Смяташ, че е невъзможно? Смяташ, че няма начин? Хайде, не ме разочаровай. Този начин на мислене не е характерен за теб!

А за безработицата си прав. Човешката цивилизация явно е стигнала до момент, в който просто може да си позволи да не работи по 5 дни в седмицата, 8 часа на ден. Явно е, че същите резултати можем да постигнем и с доста по-малко (но по-ефективен) труд. Което значи, че повече хора ще могат да се включат в работата. Ако ли пък не, просто работещите ще трябва да издържат (без да мрънкат) неработещите. Но нещо не те виждам да разсъждаваш и в тази посока обаче. Защо така?
28 Ноември 2011 03:40
пресите данъци върху труда наречени осигуровки да отпаднат напълно, а пенсиите да се финансират изцяло от косвените данъци. Така персоналната данъчна тежест на всеки човек ще падне с 11%, спрямо днешното ниво.

И понеже не се знае кой какво е купувал през живота си, всички ще получават еднакви пенсии ли? Не ми звучи добре. Все някаква разлика, която да отчита индивидуалния принос трябва да има. Второ, не знам как ги сметна тия 11%, но вероятно или нещо бъркаш или нещо пропускаш - няма как, сега, някъде да се губят цели 11% и никой да не забележи.
28 Ноември 2011 03:41
Ето нужната промяна :
1.Премахване на сегашната пенсионна система и замяната й със стабилна пенсионна система, без рискове, опряна на два стълба:
-
а) Основен (социален) стълб - осигурена от държавата пенсия за всички възрастни или нетрудоспособни граждани, достатъчна за нормално физическо съществуване, получавана съобразно възраст, здравословно състояние и материална нужда, финансирана от държавния бюджет от косвени данъци;
-
б) Допълнителен (пазарен) стълб - напълно доброволна втора пенсия на базата на фондонатрупващият модел. Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкурентна среда.
-
2.Премахване на преките данъци наричани "задължителни осигуровки".
-
3.Отмяна увеличението на пенсионната възраст. Отпадане изискването за стаж за пенсиониране.
-
4.Преобразуване на НОИ в нормален пенсионен фонд, държавна собственост, в който, освен избралите го да се застраховат в него, държавата пенсионно да застрахова за своя сметка държавните служители, армията, полицията, безработните и всички, които получават заплати или лични доходи от държавния бюджет.
Използване на НОИ, като основен държавен фонд за провеждане на инвестиционна политика за развитие и модернизация на страната.
-
5.Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства единствено в собствеността и развитието на производствени бази в селското стопанство, хранителната и текстилната промишленост, фармацевтиката и енергетиката, така че и при най-лоши стечения на пазарната конюнктура да са в състояние да осигурят в натура (храни, облекла, лекарства, осветление и отопление) пенсиите на застрахованите.
-
Натиснете тук
28 Ноември 2011 03:52
Не разбирам с какво право изобщо настояват за подобно вмешателство в живота на хората!
Ако поемането на отговорност се брои за вмешателство, то тогава не бива да се чудим защо наш'та полиция стои с ръце в джобовете. Прокуратурата също, Съдът също. А и да, да се забранят и стачките, и протестите, щото те също са вмешателство в живота на хората. Не на последно място, да ми се забрани да пиша във форума, що изказаните мнения могат да объркат живота на хората.
Аз също смятам, че задължително трябва да се въведе капиталово-инвестиционно осигуряване, но до 50% от общата осигуровка, че когато се наложи да търсим някой като Барак Обама да очовечява капиталовата осигурителна система, може и да не го намерим.
Относно разбиването на "монополите", особено при производството и разпространението на лекарства, мога да дам за пример Украйна преди 9 години. Нямаше държавна агенция за лекарствата, всеки можеше да търгува как намери за добре, цените бяха баснословно ниски, под производствената себестойност и .... смъртността беше висока, над 22 на хиляда. Вярно, че причината не беше само в широкото разпространение на фалшиви лекарства - таблетки само с нешесте само и ампули с гола вода. Ако не си умрял, не можеш да осъдиш търговеца, защото не знаеш кой ти го е продал (лекарства се продаваха и на селския пазар). Отделно, че опаковаката е направена да изглежда, че лекарството е произведено от утвърдена и известна фирма. Фирмата и да заведе иск, не може да посочи нарушителя на правата върху било то марката или патента. Е, били си купил лекарство, ако нямаш държавна гаранция, че това което пише на опаковката е същото в блистера/ампулата и че това, което се съдържа в блистера/ампулата наистина помага за лечението на твоята болежка!?
Как се изобретяват лекарствата? Всяка уважаваща себе си фирма следи статистиките за заболяемостта на населението. От друга страна следи научните публикации. Например, че има ръст на инфаркта на миокарда. Търсят се публикации, които изледват причините за инфаркта. Сформира се екип (обикновено има такъв и въпросът се свежда до неговото разширяване), който залага или на търсене на вещество, снижаващо холестерола (един от научните резултати), или вещество блокиращо определени ензими (други научни резултати) или директно се сключва договор с водещ в областта университет за съвместна разработка. Синтезират се множество молекули в общия случай по добре известни методи на синтез (понякога се създават и нови), които се тестват на мишки/морски свинчета за търсения ефект по установени стандарти (понякога се променят стандарти). Понякога се получава така, че търсенето въздействие е по-слабо от наблюдаваното странично като например силденафил цетрата (Виаграта) - създаван за лечение на кардиозаболяване, а със силен ефект върху ерекцията. От молекулите с най-ефективно действие са създават фармачевтични дозировки пак по известни методи. Не винаги може да се получи таблета, някои лекарства се предлагат единствено в инжекционна форма. Следват клинични изследвания по одобрени методики. По време на клиничните изследвания може да се подобри лекарствената форма с цел по-ефективното й действие като се използват форми с удължено усвобождаване на активното вещество или в комбинация с друго вещество. И тук могат да се създадат нови, специални фарм. състави. Всичко, което съм удебелил е опит/знание на предходните поколения. Например при създаването на лозартана, Мерк разработва нов метод на синтез, нов клас молекули и нова комбинация като използва известни методи за фармацевтичния състав. Следващите сартани (кандесартан - Такеда, валсартан -Новартис, телмисартан - Алтана, ирбесартан - Рош и т.н.) ползват същия принцепен метод на синтез и създават нови молекули и някои от тях нови фармацевтични състави с удължено действие. Таке че патентните претенции се свеждат или само до новата молекула и/или фармацевтичния състав, но не и механизма на блокиране на тетраазолното ядро в молекулата на сартаните.
Винаги има едно най-близко предшествуващо състояние на техниката. Често се случва изобретателят да не го знае или да го е повторил. Затова има държавни (а не частни) експерти да проверят твърденията му и във втория случай направо да му откажат издаването на патент.
28 Ноември 2011 04:08
Ако за да създадеш един продукт, който продаваш за 100 лв. плащаш 5 лв. за заплати, 10лв. за наеми, лихви, амортизации, 35 лв. разпределяш, като печалба, а 50 лв. за материали и енергия, то как ще се оправиш само с облагането за целите на пенсиите на само 5-те лева за заплати ?
Примерът не е много коректен, но... част от лихвите отиват за заплати на банковите чиновници и те внасят соц. осигуровки. Поне 10% от стойността на актива, който се амортизира е отишъл за заплати на работниците, които са го произвели. 50 лв. за материали и енергия отиват в други два завода, където също плащат заплати и осигуровки. Част от тези пари е отишла за концесия/регулация/контол на държавен чиновник, който също плаща осигуровки. Единствено печалбата не се облага със осигуровки. Но нея и ДДС не я лови в обикновения случай (отива за разширение/модернизация на производството), ако говорим за сериозни бизнесмени, а не папараци на яхти и поршета.
28 Ноември 2011 04:10
Не, няма да е еднаква пенсията, а ще расте с възрастта, защото и нуждите нарастват. Ще зависи от здравословното състояние и нужди и от това дали имаш и други доходи. Ако примерно вземаш наеми от имоти, колкото 10 пенсии, то пенсия очевидно не ти трябва. Както е и днес и в Австралия и още много страни.
-
Пенсията не е продължение на заплатата и не се дава защото си работил или дори харчил, а защото вече не можеш да работиш. Защото обществото е човешко, цивилизовано, и има ценности, които го правят такова. Това всъщност е традиционният човешки модел познат от нашите прадеди, но вече въздигнат от родовата до нивото на националната общност. Това е традиционната солидарност и грижа между поколенията, при това правена по най-ненатоварващият начин.
---
А персоналната данъчна тежест на всеки човек при замяна на 8% здравна осигуровка +18% пенсионна = 26% (преки данъци) с 5+10 ДДС = 15% пада с 11%.
Просто набираната сума от 26% преки данъци (осигуровки) е равна на набираната сума от 15 % ДДС.
28 Ноември 2011 04:18
Аполитичен,
в крайна сметка всяко нещо някой го изяжда, ако не го умъртви, като го спести. Не се подвеждай от движението във времето, а виж, че на всеки етап съотношението `(за всяка дейност е различно, де) между факторите се запазва. Гледай нещата във всеки конкретен момент, защото ако ги погледнеш във времеви отрязък ще тръгнеш от нула и ще стигнеш пак до нула, т.е. ще си останеш на нула. Ще тръгнеш от тор-та и ще завършиш с тор-та.
28 Ноември 2011 04:30
Ако поемането на отговорност се брои за вмешателство, то тогава не бива да се чудим защо наш'та полиция стои с ръце в джобовете. Прокуратурата също, Съдът също. ...

Аполитичен,
надявам се, осъзнаваш, че това е отговор в стил "А вие защо биете негрите"?! Затова и ще приема, че няма какво да кажеш по същество и няма да го коментирам.

Относно монополите в производството и търговията с лекарства: Първо, не съм казал разбиване на всички монополи (има монополи, чието съществуване в здравеопазването намирам за оправдано. Примерно, монопола на НЗОК у нас смятам за оправдан). Второ, защо бъркаш монополите със спазването на правила и стандарти?! Струва ми се, че предубежденията ти към мен те карат да виждаш неща, които нито съм казал, нито съм имал предвид!

Относно патентите - отново опит за заобикаляне на същността. А тя засяга примерно:
- Продължителността на действие на патентите - трябва ли да се намали или увеличи или сега си е добре?
- Обхвата - ти сигурен ли си, че държавните експерти, които трябва да отказват патенти си вършат работата както трябва?! Ако да, това ще е първия и може би единствен случай в историята, когато държавните експерти са перфектни в това, което вършат.
- Други...

Но няма да навлизам повече в темата понеже виждам, че си пристрастен и не можеш искаш да погледнеш на нещата с друг поглед. Струва ми се, че се намираш във фаза на тотално отричане (не само спрямо мен) и докато не я "преболедуваш", с теб не може да се води конструктивен диалог. Все пак, всичко хубаво ти желая, нищо лично нямам против теб, дори напротив.
28 Ноември 2011 04:37
Пенсията не е продължение на заплатата и не се дава защото си работил или дори харчил, а защото вече не можеш да работиш. Защото обществото е човешко, цивилизовано, и има ценности, които го правят такова.

Тук съм съгласен с теб, Брайтман. Дори бих продължил този модел не само върху хората в пенсионна възраст (които "вече не могат да работят" ), а и върху тези, които могат да работят (достатъчно млади са), но нямат такава възможност (защото икономиката е конструирана криво). Това прилича на първия стълб в "моята" система. Аз обаче разширявам това ниво с втори, доброволен, разходнопокривен стълб, който също пренася "стойност" между поколенията и който може да направи разликата между работещи и пенсионери по-малко рязка като в същото време запазва правото на избор на всеки индивид (нещо, което ако позволиш, забелязвам, че ти и повечето други хора, винаги пренебрегвате смело).
За останалото (вкл. процентите), може би по-късно, сега нямам повече време.
28 Ноември 2011 09:13
Браво на Хърсев!
28 Ноември 2011 09:47
Какво ни казва г-н Хърсев ? Имало сива икономика, всички криели и избягвали да плащат ? И аз винаги съм го казвал ! И какво от това ? Нещо да казва авторът как да се ликвидира тази сива икономика ? Не казва. Значи не знае. Защо тогава се кичи с тия титли ?
Начинът е един - да се направи невъзможна или лесно откриваема.
28 Ноември 2011 09:57
Начинът е един - да се направи невъзможна или лесно откриваема.


Тц. Начинът е друг - да се направи да бъде по-малко изгодна, отколкото е сега
28 Ноември 2011 10:26
Единствено интересът ограничава сивия сектор. Колкото по-малка е изгодата от укриването на обороти и печалби и колкото по-лесно и привлекателно е да работиш законно и чисто, толкова по-малко продукт и доход ще се крият.
......
Всеки в бизнеса вече е усетил удобството да работиш, без да се криеш и икономиката ни още ще изплува, щом се види краят на депресията. Ако не я потопят тъпи опити за фискални, наказателни и административни репресии.

Хърсев е прав :-))
28 Ноември 2011 11:07
"Тц. Начинът е друг - да се направи да бъде по-малко изгодна, отколкото е сега"
Сивата икономика винаги ще бъде по-изгодна. Дори да съществува и най-дребното нещо, което може да бъде откраднато, или най-дребния разход, който може да бъде спестен, то ще бъде направено. Навсякъде я има. Учудващото е, че има държави с много по-висока данъчна и осигурителна тежест, но с по-нисък дял на сивата икономика. Това опровергава твърденията за пряката връзка между тях. Явно има нещо друго, което не се проумява и е по-сложно от кривата на Лафер.
28 Ноември 2011 12:13
съгласен ли си да плащаш 48% осигуровка ? Аз предпочитам преките данъци върху труда наречени осигуровки да отпаднат напълно, а пенсиите да се финансират изцяло от косвените данъци.
...
А персоналната данъчна тежест на всеки човек при замяна на 8% здравна осигуровка +18% пенсионна = 26% (преки данъци) с 5+10 ДДС = 15% пада с 11%.

Извинявай Брайтман, но това ми звучи като безплатен обяд! Би ли обяснил как с едно такова прехвърляне от преки към косвени данъци "персоналната данъчна тежест на всеки човек" ще падне с 11%? Да не искаш да кажеш, че ще бъдат събрани същите приходи, но всеки ще плаща с 11% по-малко. Не го вярвам това, Брайтман - това си е парекселанс безплатен обяд (а такъв знаем, че поне засега не съществува)???!
28 Ноември 2011 12:17
има една друга статия тук, как фирмите ни дължат най-много пари на разни офшорки-ей там е голямата кражба и никой не иска да я разчепка
28 Ноември 2011 12:30
Сивата икономика винаги ще бъде по-изгодна.


Тц. Сивата икономика също си има свои специфични разходи за поддържането й (двойно счетоводство, подкупи и т.н.). Тe изискват време, усилия, пари и т.н. , които могат да се вложат и в алтернативни дейности. Затова държавата трябва да работи в две посоки - една - действително да осигурява услуги и то качествени, за които и се плащат данъци и осигуровки и втора - да поддържа данъчна и осигурителна система, която да намира тънкия баланс и да прави сивата икономика неизгодна. Поради което и не е учудващо
че има държави с много по-висока данъчна и осигурителна тежест, но с по-нисък дял на сивата икономика.
и че България не е от тях

Сега, понеже в България, първото очевидно не работи, каквито и предложения да даваш за усъвършенстване на второто - сивата икономика няма как да намалее повече. Дори и да въведеш 1984 в действие, което прозира от твоите предложения, при условие, че държавата не осигурява качествено услугите от своята страна от договора насреща - сива икономика ще има, просто защото ще има интерес от нея.

Дори да съществува и най-дребното нещо, което може да бъде откраднато, или най-дребния разход, който може да бъде спестен, то ще бъде направено.


Ако си заслужава

Това опровергава твърденията за пряката връзка между тях. Явно има нещо друго, което не се проумява и е по-сложно от кривата на Лафер.


Съвършенно вярно. И то е, че взаимозависимостите са много повече отколкото изглеждат от страниците на учебника по икономика или компютъра на данъчния служител
28 Ноември 2011 13:19
dibo, палче нагоре! (това вместо емотикон)

Освен това поне данъчните служители трябва да са наясно, че мантрата за България с изключително ниските данъци е за наивници. Развитите страни с наглед по-високата данъчно-осигурителна тежест имат доста усложнена система от преференции - много пъти вече съм давал примера с богати държави, в които липсва ДДС върху храните. Нека бирника каже каква е тежестта на храните в общото потребление.
Така че, ако в България и една такава развита страна претеглим събраните общо данъци, такси, акцизи, осигуровки (всички задължителни към държавата плащания) и ги претеглим през доходите (потребление+спестявания) ще се получи много интересен резултат и ще лъсне цялата необоснованост на твърдението за ниската ни данъчно-осигурителна тежест.
Истината е една господа - всяка държава събира много пари, разликата е как се харчат. Нашата - крайно неефективно.
И да - много се краде!
28 Ноември 2011 13:21
Роки,
точно така - ще се събират същите приходи, но всеки който плаща сега ще плаща по-малко с 11%. И няма никаква магия, просто се разширява облагемото поле - и циганинът, който сега не плаща нищо, след тази промяна, като си купи водката заедно с нея ще плати и ДДС-то, а значи и за здраве и за пенсии, и Вълка, като си купи новата яхта, заедно с нея ще плати и ДДС, а значи и за здраве и за пенсии.
28 Ноември 2011 13:24
"........Затова държавата трябва да работи в две посоки - една - действително да осигурява услуги и то качествени, за които и се плащат данъци и осигуровки и втора - да поддържа данъчна и осигурителна система, която да намира тънкия баланс и да прави сивата икономика неизгодна. Поради което и не е учудващо, че България не е сред тях..."
Звучи прекрасно, но този баланс никой не го е открил засега, просто такъв не съществува. Ако някой го беше направил, Нобеловата награда му е сигурна.
Вместо да търсим баланси, по-добре да научим, че законите трябва да се спазват и всеки трябва да си плаща задълженията. Данъчна култура се нарича и е част от народопсихологията.
28 Ноември 2011 13:25
И айде най-сетне правещите новият сайт на вестника да оправят копирането (веднъж става 10 пъти не ще), че не виждам как може да се води диалог без възможност за цитиране на пасажи от статията или от мненията под нея.
28 Ноември 2011 13:30
Държавата не прави услуги, а се грижи. Някой май разглеждат държавата, като проститутка.
28 Ноември 2011 13:40
Роки, добро предложение!
А все пак, няма ли държавата механизъм да накара работодатели и работници-да се осигуряват на реалното заплащане? Щото наште умници, им е по-лесно да вдигнат възрастта за пенсиониране....видели са от Запада, според мен. Да ама на Запад: 1. Средната продължителност на живот е по-голяма и 2. Плащат си вноските в пълен размер. Така, че ако се изпълнят т1 и т2 в България-едва ли ще се наложи увеличение на пенс. възраст.
28 Ноември 2011 13:51
Звучи прекрасно, но този баланс никой не го е открил засега, просто такъв не съществува.


Съществува разбира се и ти сам посочи по-горе, че има доста държави, при които се получава по-добре, отколкото е в България.

Вместо да търсим баланси, по-добре да научим, че законите трябва да се спазват и всеки трябва да си плаща задълженията.


Тъй верно! И държавата трябва да дава пример Не го ли дава - няма как да се формира данъчна култура
28 Ноември 2011 16:36
Г-н Хърсев, т.нар. "егоизъм" е основна движеща сила в икономиката. Критиката му се среща често из разни трудове от развития социализъм.
А болестта е другаде. Най-основната черта на работеща пенсионна система е нейната предвидимост. Промени се правят и по света, вдигат се пенсионни възрасти, но никога непрозрачно и никога за две години напред.

Проблема, който описвате не е от вчера. Доверието е загубено отдавна, още по време на социализма, когато пенсионните фондове бяха окрадени за капитални проекти от рода на Тиквените магистрали. На тази почва проблема е закономерно да се задълбочи до разпад на системата, тъй като истински опити за реформи досега не е имало.

Като цяло бъркате симптомите с болестта, разбираемо е, списвате колона във ляв вестник все пак. Но стигнете все пак докрай, вземете страна. Защото болестта се задълбочава от влошаването на икономическия климат. Кой е луд да внася осигуровки, ако може да не ги внася. Каква му е гаранцията, че ще види и един лев от това. По-горе отбелязаха, че пенсиите на сегашните пенсионери били ограбени. Точно от това се страхуват и бъдещите пенсионери и и по най-нормална човешка логика се стремят да елиминират несигурността, като се грижат сами за себе си и не внасят в компрометирания общ кюп.

Точно този феномен, г-н Хърсев, показва, че българите все повече мислят за себе си и все по-малко се поддават на опити за индоктриниране. Като тази статия. Ако искате да възродите колективни ценности - закъснял сте много. Цял свят се индивидуализира, не виждам кое му е лошото да се каже баста на една прогнила система, която служи единствено на поредната Тиква да преразпределя блага. В този му вид НОИ и социалното осигуряване са бита карта. Докато малцинствата и охраната на властта не внасят в кюпа, няма да внасят и работещите. Може би си струва да помислите над тези проблеми, вместо да обвинявате здравата глава, че вече не иска да я яхат болни или просто крадливи глави.
28 Ноември 2011 16:59
ще се събират същите приходи, но всеки който плаща сега ще плаща по-малко с 11%. И няма никаква магия, просто се разширява облагемото поле

Брайтман,
в такъв случай си се изразил неточно или непълно - ефекта ще дойде не от това, че ще се премине от преки данъци към косвени, а от това, че така ще се разшири данъчната основа. Обаче Брайтман, даваш ли си сметка, че така ще натовариш повече по-бедните (тези с по-малките възможности) и ще дебалансираш системата още повече?? Ето вземи Австралия, която даваш за пример - там преките данъци са по-високи, а косвените по-ниски. И може би и затова Австралия е на водещо място в индексите за човешко развитие.
28 Ноември 2011 17:19
От разширяването на данъчната основа, но най-вече от облагането на всички фактори за производство, а не само на труда. И то не произволно, а точно толкова, колкото е дела на всеки фактор в отделен продукт. Облагайки продукта, като цяло, чрез косвени данъци, ти облагаш всички фактори на производство участвали в създаването му, като при това не изкривяваш естествени съотношения.
28 Ноември 2011 18:45
Не ги изкривяваш, но не ги и изправяш! А те имат нужда от изправяне защото са по природа криви (заради неравните възможности). Така не постигаш никакъв напредък в тази посока - балансиране на системата, а точно обратно - задълбочаваш дисбаланса. И отново да вземем примера - Австралия: Защо даваш за пример пенсионната система, но не и данъчната?
29 Ноември 2011 04:03
БирникЪ 2011-11-28 09:47:27
Какво ни казва г-н Хърсев ? Имало сива икономика, всички криели и избягвали да плащат ? И аз винаги съм го казвал ! И какво от това ? Нещо да казва авторът как да се ликвидира тази сива икономика ? Не казва. Значи не знае. Защо тогава се кичи с тия титли ?
Начинът е един - да се направи невъзможна или лесно откриваема.

Е, ти казА как, въпросът е решен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД