:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,918
Активни 331
Страници 5,821
За един ден 1,302,066
История

И българите мохамедани са били народни будители

Забравената днес дружба “Родина” постига по мирен път това, което комунистическият режим не успя да постигне с насилие
***
Съдбата на българите мохамедани е белязана от неяснотата кои всъщност са те - българи, мюсюлмани или някакъв отделен етнос. Разкъсвани между българския си корен и верността към религията, отхвърлени от сънародниците си християни, българите мохамедани водят затворен живот, нарушаван само от властите, които от време на време решават, че трябва насила да ги превърнат в 100%-ови българи. Малко известен е обаче светлият период от историята им, когато те сами отхвърлят наложената им от обстоятелствата изолация и се опитват да надмогнат тегнещото над общността им противоречие между етнос и религия. Това е историята на културно-просветната организация дружба "Родина".

Дружба "Родина" е основана на 3 май 1937 г. в Смолян от 20 българомохамедани и двама християни. Родинци, както се назовават членовете й, са млади, будни умове, които дълбоко се вълнуват от бъдещето на родния си Родопски край.



Тревожи ги неговото изоставане



от останалата част на страната, което те отдават на традиционната затвореност на българомохамеданската общност и на разкъсаните връзки със сънародниците християни. Със създаването на дружбата, те поставят началото на мащабна културно-просветна дейност, целяща да възстанови единството на българския народ. Затова в устава си родинци записват, че задачата на дружбата е: "да работи за взаимното опознаване, сближение и подпомагане между българите мохамедани и българите християни в Родопската област; да събужда и развива народностното чувство в българите от мохамеданско вероизповедание; да подпомага всички инициативи, които целят културното, просветното и народното издигане на българите мохамедани; да ги пази от всякакви външни пропаганди и народни внушения и въздействия; да съдейства за стопанското и икономическото въздигане на Родопския край". За свой химн приемат песента "Мила Родино", която през 1964 г. става държавен химн на НРБ.

В началото на 30-те години на ХХ в. настъпват няколко важни промени, които спомагат за разбуждането на народностното самосъзнание на българите мохамедани. Най-напред това е преводът на Корана на български. След това идва разтурянето през 1932 г. на джамийските училища, в които се преподавало на стария турски език с арабски букви, и замяната им със светски общообразователни училища, в които учители са българи християни поради липсата на подготвени за тази работа мюсюлмани. Роля изиграва и набирането на българомохамедански младежи не само в трудовите войски, но и в редовната армия, където преминават през ограмотяване и просвета. Дружбата възниква именно от средите на такива осъзнати младежи, при това спонтанно, без никаква намеса от страна на властите. Според един от основателите й - християнина Петър Маринов, държавата дори дълго време гледа на нея с подозрение като на потенциално подривна група.

Родинци виждат себе си като продължители на възрожденското дело от ХIХ в. Те не искат мюсюлманите да забравят, че са такива, а



да си спомнят, че са българи



"Ние трябва да бъдем правоверни мюсюлмани, но преди всичко трябва да знаем, че сме българи, защото говорим български език, пеем български песни, отечеството ни е България и в жилите ни тече българска кръв", заявява председателят на дружбата мюфтията на Ксанти Ариф Бейски, по-късно преименувал се на Камен Боляров.

Организацията в Смолян се превръща в централа, от която дружбата започва да разширява дейността си из целия Родопски край. За 2-3 години тя привлича много привърженици и изгражда клонове в около 40 села в Смолянско, Златоград, Мадан, Рудозем, Ардинско, Неврокопско и Пещерско.

В началото родинци се стремят да изведат българите мохамедани на културно-обществената сцена и да ги поставят наравно с техните съотечественици християни. Голямо тяхно постижение е, че успяват да утвърдят публичната употреба на названието "българи мохамедани" и да внушат, че имена като "помаци" и "ахряни" трябва да се приемат като оскърбителни.

Набирайки сила, дружбата преминава от чисто културните прояви към по-радикална обществена дейност. В края на 1938 г. тя стартира кампания, чиято цел е да убеди населението да се отърве от най-ярките външни белези на небългарска принадлежност в облеклото - фесовете за мъжете и фереджетата и мехтените при жените. Кампанията има изненадващо голям успех въпреки съпротивата на местните ислямски духовници и туркофили. Първата българомохамеданка, която сваля публично фереджето си, е Несибе Шехова. В словото, което произнася на 27 януари 1939 г. в Смолян, тя казва: "Ние не сме робини на тая земя, а сме свободни българки! Мохамеданското ни вероизповедание не ни пречи да се чувстваме такива! Да открием лицата си и да видим света!" Друга подобна акция е



кампанията за премахване на решетките



по прозорците на мюсюлманските домове.

Родинци лека-полека започват да печелят благоразположението на държавата. Така постигат две важни победи. Първо, убеждават просветното министерство да открие специален курс по мюсюлманско богословие в село Райково, който дава няколко випуска. Така нови, прогресивни духовници започват да заменят ретроградните имами и да въвеждат богослужение на български език вместо на арабски. След това издействат създаването на духовно управление на българите мохамедани, отделно от протурски настроеното Главно мюфтийство в София.

Най-големият им успех обаче е побългаряването на имената на българите мохамедани. Идеята за това възниква още при основаването на организацията, но по-късното й укрепване я прави осъществима. През 1942 г. родинци изготвят предложение към правителството за улеснена процедура за смяна на имената, придружено от подписка. През юли същата година в Народното събрание е гласувана необходимата поправка в Закона за лицата. От юли 1942 до септември 1944 г. около 80 хиляди българомохамедани доброволно сменят имената си с български.

Превратът от 9 септември 1944 г. е началото на трагичния край на дружбата. Организацията е обявена за фашистка, а нейните ръководители и най-дейните й членове са репресирани. Председателят й Камен Боляров, който е комунист, е осъден на смърт и екзекутиран през 1951 г. В духа на пролетарския интернационализъм комунистическата власт се заема систематично да разрушава делото на "фашистите" родинци.



Възстановено е носенето на фесове



и фереджета. Започва и връщане на турско-арабските имена. Иронията е, че около 40 години по-късно режимът подема кампания по ребългаризация също като родинци, но не с култура, а с насилие.

Днес българите мохамедани са изправени пред същите предизвикателства, както и преди 70 г. Повече от актуален остава въпросът как да се съчетае религиозната с етническата принадлежност и как да се впише общността им в съвременното българско общество. За някои дружба "Родина" вече е дала отговора. Организацията вече действа отново, след като беше възстановена на 1 ноември 2009 г. от българомохамедани от Родопите и Пиринско и техни съмишленици християни.

Новите родинци успяха да реабилитират репресираните си предшественици в обществен план. На 30 септември 2010 г. общинският съвет на Велинград с пълно мнозинство, в т.ч. десет общински съветници от ДПС, единодушно гласуваха членът на дружбата имамът Маньо Шарков да бъде посмъртно обявен за почетен гражданин на града. На 7 април 2011 г. пловдивският общински съвет удостои с почетни гражданства Камен Боляров, Петър Маринов и имамът Светослав Духовников. Същата чест им гласува и съветът в Смолян, където тримата са развивали основната си дейност.

Новата дружба вече има клонове в Рибново, Сатовча, Кочан, Гоце Делчев, Мадан, Рудозем и др. Ръководството е от трима съпредседатели - проф. Георги Марков, учителя от Рибново Манчо Джуркин и журналиста Зарко Маринов. Сред членовете са народната певица Валя Балканска, проф. Христо Матанов и бившият мюфтия на Гоце Делчев Хасан Айваз. Това показва, че и новата дружба приема формулата на старата, че можем да живеем заедно, бидейки различни като християни и мюсюлмани, но единни като българи.
 Петър Маринов
 Ариф Бейски
18
5147
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
28 Ноември 2011 20:12
Поздравления за статията!
28 Ноември 2011 20:54
Браво! Затрогващо, без клишета и пропаганда. С мохамеданите проблем няма, има голям проблем с комунистите, дето още ни душат.
28 Ноември 2011 21:28
дружба "родина" Е фашизоидна организация. не разбрахте ли, че колкото и да им набивате "историческата истина" няма да направите от помаците българи. повечето от материалите на петрински са безобидни гуморески, но тук вече става прекалено.
28 Ноември 2011 21:36
Така постигат две важни победи. Първо, убеждават просветното министерство да открие специален курс по мюсюлманско богословие в село Райково, който дава няколко випуска. Така нови, прогресивни духовници започват да заменят ретроградните имами и да въвеждат богослужение на български език вместо на арабски. След това издействат създаването на духовно управление на българите мохамедани, отделно от протурски настроеното Главно мюфтийство в София.



Поздравления за статията, макар и идеализираща "Родина", пропускаща ролята на пловдивския владика Кирил (сетне патриарх). Въвеждането на богослужение на български е фундаментален пробив. По-важен дори от смяната на имената (много, от които са сменени насилствено, особено след началото на войната)
Ето накъде ще насоча средствата от коледния си благотворителен фонд.
29 Ноември 2011 00:03
Първите, които възправят по най-безотговорен начин българите мохамедани и българите християни са вдъхновените от революцията априлци.
Другите, които им подражават като маймуни, задълбочават проблема.
29 Ноември 2011 07:10
От първа ръка
29 Ноември 2011 07:19
Цялата книга
29 Ноември 2011 07:20
Или с няколко думи
29 Ноември 2011 07:22
Родина, в най-автентичния и вид.
Извинявам се за флуда, единствено този начин намерих за да пусна линковете.
29 Ноември 2011 09:55
Националната политика е държавна политика, няма държава - няма нация! Дружества може да има всякакви - познайте днес какви ще се пръкнат, съвсем свободно.
29 Ноември 2011 11:14
... Дружба "Родина" е основана на 3 май 1937 г. в Смолян от 20 българомохамедани и двама християни. ...

Да, по това време Търновската конституция, където е записано че „Господствующа въ Българското Княжество вера е Православно-Християнската отъ Источно Исповедание“, фактически е суспендирана и държавата се управлява посредством наредба-закон. Може някой да се надява че такива мюсюлмански патриотични инициативи в България ще се възродят, но според сега-действащата конституция тяхната религия се смята за нетрадиционна
http://humanrightsbulgaria.wordpress.com/религия/
29 Ноември 2011 16:20
няма държава - няма нация


това не важи при евреите, струва ми се.
29 Ноември 2011 17:36
дружба "родина" Е фашизоидна организация. не разбрахте ли, че колкото и да им набивате "историческата истина" няма да направите от помаците българи.


Интересно на тебе защо ти се зловиди българите мохамедани да се чувстват българи?

Нещо, някъде те боде, май. Кажи си, ние ще те разберем.
29 Ноември 2011 17:49
"Ние не сме робини на тая земя, а сме свободни българки! Мохамеданското ни вероизповедание не ни пречи да се чувстваме такива! Да открием лицата си и да видим света!"

вай, къде е бай Хасан да се изкаже по тоя въпрос...
29 Ноември 2011 18:33
повечето от материалите на петрински са безобидни гуморески, но тук вече става прекалено



Почитаеми cymen, автор на този материал НЕ Е г-н Петрински. Не е добре да четете текстовете с едно око към телевизора.

Вашите аргументи, че дискутираната организация Е фашизоидна? Ако ги изложите, ще направите услуга на българското общество.
29 Ноември 2011 19:48
Вашите аргументи, че дискутираната организация Е фашизоидна? Ако ги изложите, ще направите услуга на българското общество.


Аргументите в тази посока са свързани най-вече с обстановката, наложена от Звено след преврата от май 1934. Звенарите са може би първото правителство в България, което поставя националния въпрос във вътрешно държавен план за приоритет. Правителството преименува стотици турски/ислямски топоними и хидроними. Кимон Георгиев е патрон и покровител на дружба "Родина". По ирония на съдбата след 1944 той е и един от нейните палачи. По време на войната (1941 - 1944 г), пък българската държава създава улеснена процедура за промяна на имената с такива от българския народен и православен именник.
Всъщност идеологическата непоследователност на българските тоталитарни режими и техните изтъкнати представители е видна не само от този случай.
Във времето (1944 - 1949 г.), когато върви "турски ислямски контра-възродителен процес" спрямо помаците (т.е. върнати са обратно ислямските имена ма помаците) и македонизирането на българите в Пиринския край, режимът подлага на "възродителен процес" българите католици, например. Имената им от католическата именна система са заменени с такива от българската. Например, Бенедикта става Блага. Самата конфесионална принадлежност е забранена. Подобно е отношението и към някои протестантски общности.
03 Декември 2011 15:40
Кучето спомня , че наред с "Двойната Лотхен" , първите му детски книжки бяха от "казионни" автори , които пишеха за хората от Родопа планина . Представите му за тях останаха и сега , чисти и неподправени ...
04 Декември 2011 23:56
проф. Георги Марков - хич не му вярвам на тоя сладкодумник!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД