:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,645
Активни 715
Страници 3,548
За един ден 1,302,066

Брюксел намисли как да се отърве евтино от "Козлодуй"

Еврокомисията се опасява, че България може да пусне отново спрените реактори
Светослав Терзиев
Още малко и ще приключим с "Козлодуй", окуражават се помежду си еврократите, които не крият нетърпението си да видят как започва разфасоването на спрените четири реактора. Еврокомисията направи предложение до Съвета на ЕС (правителствата) да бъдат отпуснати още 185 млн. евро на България като последна добавка към европейската помощ за погребване на ядрените блокове. Те ще бъдат планирани за следващия бюджетен период на ЕС, който започва през 2014 г. Иначе държавата трябваше да се задоволи с отпуснатите й досега 850 млн. евро при очаквани разходи от 1.858 млрд. евро само за демонтажа. Що се отнася до икономическите загуби от безвременното ликвидиране на половината ядрени мощности на страната (15 години предсрочно), те са записани от наши и европейски политици във фонд "пъдене на духове", който трябваше да ни пречисти на влизане в ЕС.

Никой няма да ни ги възстанови, но за утеха откриваме



слаби сигнали на гузна съвест в Брюксел



В предложението на ЕК пише, че България заедно с жертвалите като нея ядрени централи Литва ("Игналина") и Словакия ("Бохунице") "поеха изключително финансово бреме, което не е съизмеримо с тяхната икономическа сила". Литва загуби 70% от енергетиката си, Словакия - 10%, като и двете държави се превърнаха от износители във вносители на електричество. Цената на тока пък скочи драстично в трите страни и удари болезнено тяхното население, чийто стандарт на живот е далеч от средния за Европа. Не стига това, ами трябва и да намерят отнякъде липсващите средства за извеждане от експлоатация на реакторите, които поради ранното си затваряне ("по исторически причини", както пише ЕК) не са акумулирали пълен ресурс за тази цел. За "Игналина" са необходими 2.8 млрд. евро, а за "Бохунице" - 1.15 млрд. евро, но и двете централи са получили досега от ЕС едва половината, т.е. споделят съдбата на "Козлодуй". "Признавайки този факт и като акт на солидарност, Европейският съюз обеща да продължи да предоставя адекватна финансова помощ за извеждане от експлоатация на тези реактори", заявява патетично комисията.

Патетиката обаче е раздута в сравнение с числата. България поиска 450 млн. евро за следващия бюджетен период, който продължава до 2020 г., а получи предложение за споменатите 185 млн. евро. Литва настояваше за 1.35 млрд. евро, но й се предлагат скромните 210 млн. евро. Словакия трябва да се задоволи със 105 млн. евро вместо поисканите 426 млн. евро. Литва веднага реагира гневно, Словакия си затрая, а българският министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков каза на "Сега", че първо ще изготви позиция, а после ще говори. След като трите държави са третирани по сходен начин, разумно би било да координират действията си. Самата комисия не вижда голяма разлика между тях, въпреки че централата в Литва е от чернобилски тип, а българската и словашката са от по-безопасен модел. За Брюксел е важно само едно: "да гарантира, че затварянето (на реакторите) става необратимо". Това означава "техническото им извеждане от експлоатация да стигне дотам, че повече да не бъде икономически изгодно пускането им в действие".

Тук правят впечатление две неща: първо, Брюксел се опасява, че трите държави могат да не удържат обещанието си и евентуално



да задействат спрените реактори,



които технически са изправни; второ, ЕК си поставя за цел да ги разглоби само дотолкова, че да е неразумно скъпо последващото им включване в експлоатация. Така с минимални средства трябва да се постигне главната цел - България, Литва и Словакия да бъдат вкарани в ъгъла, за да нямат друг изход освен сами да довършат демонтажа за своя сметка. Все едно да отидете на автосервиз, където да ви извадят едно бутало от двигателя и да ви оставят да се чудите как да се отървете от негодната вече за движение кола.

Забележителна е откровеността на европейските чиновници. Те пишат, че "недостигът на финансиране крие риск следващите операции по демонтажа да бъдат забавени за неопределено време", което "носи също така риск от повторно отваряне на ядрените централи". Въпреки че подобни опасения не би трябвало да се изразяват поне на официално равнище, доколкото въпросът е решен окончателно с присъединителните договори на трите държави, факт е, че към тях



доверието не е високо



По отношение на България има сериозни основания, защото тя пусна досега два пробни балона на най-високо равнище. Само месец след влизането й в ЕС президентът Георги Първанов отиде на 1 февруари 2007 г. в Брюксел, за да заяви пред Европарламента, че е възможно държавата да поиска задействане на генералната предпазна клауза (чл. 36) в присъединителния договор, която предвижда, че в кризисна ситуация може временно да не спази някои задължения. Той се мотивира със затруднения на енергийния пазар както в България, така и на Балканите след спирането на половината мощности в АЕЦ "Козлодуй". Отговорът на Брюксел бе хладен: Спазвайте договора! България няма режим на тока, а Балканите като цяло не са в ЕС.

Две години по-късно, през февруари 2009 г., отново Първанов и правителството на тройната коалиция направиха втори опит, като се възползваха от... собствените си грешки през газовата криза насред зимата. Те предложиха за компенсация на спирането на газа и липсата на запаси от мазут и нафта да бъдат пуснати трети и четвърти реактор. Отговорът бе леден: сами се оправяйте с проблемите от вашата непредвидливост. Сега се вижда, че единственият резултат от демарша на нашите държавници е бил подкопаването на доверието.

Разбира се, България не може да носи отговорност за доверието към другите две държави. Всяка е правила опити да спаси реакторите си с какви ли не аргументи. Литва бе принудена да ги спре 17 години предсрочно и загуби 1820 мегавата. Словакия се раздели със 764 мегавата 4 години предсрочно. Помощта за всички през текущия бюджетен период включваше и мерки за смекчаване на общите вредни последици за енергетиката. Сега обаче за първи път се казва, че парите от 2014 г. нататък не могат да се използват за друго освен за демонтаж на реакторите. Заедно с това се добавя, че "главната отговорност за ядрената безопасност пада върху държавите, което означава също, че те носят главната отговорност за нейното финансиране, включително и за финансирането на демонтажа".



Решителността на Брюксел да стисне кесията



е видима и разбираема насред кризата. Комисията признава, че е обмисляла три възможности: Първо, да спре напълно по-нататъшното финансиране; второ, да отпусне нови фондове за смекчаване на икономическите и други последици от ранното спиране на ядрените блокове; трето, да даде пари само за демонтаж на реакторите. Първата възможност била отхвърлена поради страх, че трите държави ще получат силни аргументи да замразят разглобяването на реакторите за по-добри финансови времена. Втората опция е отпаднала, за да не им се даде икономическо предимство спрямо държавите в ЕС, които сами финансират премахването на старите си реактори. Тя досега е струвала 258 млн. евро годишно на бюджета на ЕС. Останал е само вариантът "пари срещу отвинтени части от реакторите", който ще струва на ЕС 71.4 млн. евро годишно с краен срок 2020 г.

Може да се спори дали България, Литва и Словакия са способни да "изкривят" конкуренцията на доста по-богатия енергиен пазар в ЕС. Те са ощетени без вина и не бива да се примиряват. Никакви обективни тестове не са доказали досега, че техните ядрени мощности са били по-ненадеждни от сходните в други европейски страни, които са оставени да работят до изчерпване на проектния си ресурс (че дори и по-дълго). Освен това от тях се иска да пристъпят към демонтаж на вече изпразнените от гориво реактори, без да има яснота къде и как ще бъдат погребани високо радиоактивните отпадъци. България няма подходящо място, защото е земетръсна зона (сеизмичните изисквания за съхранение на ядрените отпадъци са по-високи дори отколкото за самите реактори). Такива съоръжения са скъпи и за изграждането им все още няма богат международен опит. Вероятно трябва да се търси решение на регионално равнище, но докато не бъде намерено, най-безопасно е реакторите да останат в сегашното си състояние, обясни за "Сега" евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев, бивш главен инженер на спрените четири блока в АЕЦ "Козлодуй".

Еврокомисията предлага наблюдатели на ЕС да правят два пъти годишно проверки на място, а отделно трите държави да инсталират системи за автоматично наблюдение, които всекидневно да изпращат данни в Брюксел как напредва демонтажът. За първи и втори блок на нашата централа той трябва да приключи през 2024 г., а за трети и четвърти реактор - през 2028 г. Технически това е възможно, обаче докато не се решат отворените въпроси, няма как да стане. Усеща се, че търпението в Брюксел се изчерпва. Може би настъпва подходящ момент за по-смислени преговори, които нашите главни преговарящи икономисаха преди влизането ни в ЕС.
Снимка: архив на "Сега"
АЕЦ "Козлодуй" остана с два работещи реактора (пети и шести), след като България се съгласи да спре първите четири като условие за влизането си в ЕС на 1 януари 2007 г.
32
5076
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
28 Ноември 2011 20:13
Иначе държавата трябваше да се задоволи с отпуснатите й досега 850 млн. евро при очаквани разходи от 1.858 млрд. евро само за демонтажа. Що се отнася до икономическите загуби от безвременното ликвидиране на половината ядрени мощности на страната (15 години предсрочно), те са записани от наши и европейски политици във фонд "пъдене на духове", който трябваше да ни пречисти на влизане в ЕС.


Или към графата "цената на русофобията".
28 Ноември 2011 20:22
Еврокомисията се опасява, че България може да пусне отново спрените реактори

Ето момент Слънцето да се направи на мъж и да им отговори по начина, по който отговориха на Гоце:
Отговорът на Брюксел бе хладен: Спазвайте договора!
28 Ноември 2011 20:34
Тя работата е тръгнала май към демонтаж на еврочиновниците в Брюксел. Еврозоната се разпада, а колко ще трае след това ЕС - един Господ знае ....
Само че кой такован - такован . Кунева, Гергана Паси, Гаражната - това са част от имената на националните предатели на България по въпроса за АЕЦ . Помни и разказвай на деца и внуци.
Нищо не е забравено, никой не е забравен.
28 Ноември 2011 20:37
Затворени по исторически причини...
Или пазарни - разчистване на френската централа?
Или обикновена русофобия и страх?
-----------------------------------------------------
Блогът на Генек

28 Ноември 2011 20:57
The Wall Street Journal : ICAP / брокер на транзакции м/у банки / и CLS Bank Intr. / мултивалутна трансгранична система за преводи по валутни сделки / провеждат електронни тестове за участие на гръцката драхма . Новината се потдърждава от Едуард Браун - вицепрезидент на ICAP.
Волфганг Шойбле по ТВ ARD : " Участниците във валутния борд ще създадат свой съюз на стабилност . " Предполага се , че той ще е от 8-9 държави, т.е.вариант на нов ЕС .
А , ние с гайдите , на които им взеха не само АЕЦ Козлодуй в името на хармонизацията и прочие алабализми, , за да може Франция да излезе на Балканския енергиен пазар чрез АЕЦ Черна вода, ние слез разпада на този вариант на ЕС , къде ще сме ? И кой ще ни върне пазарите , които ни съсипаха еврочиновниците и политическите кирякстефчовци в БГ , катерейки се по гърба на легитимни и печеливши пазари заради едната си политическа кариера . Съд ? Отговорност ? Защото това касае труда на хиляди специалисти и обикновени работници, това касае дневния ред на българина през ефекта на икономиката . То да беше само АЕЦ Козлодуй .....
28 Ноември 2011 21:23





Значи, за Гърция 100 млрд за да я извадят, а на нас за 100 милиона ни връзват камък на шията!
28 Ноември 2011 21:58
Не виждам защо авторът се възмущава, че България трябва да плати демонтажа на Козлодуй. Разбира се, че трябва. Кой друг да плаща за демонтажа на българска централа? Ще трябва да плати и за Белене. Това се забравя от привържениците на атомната енергия, които се скъсват да обясняват колко евтина била тя. Евтина, ама след това трябва да се плаща скъпо за демонтаж...
28 Ноември 2011 22:45
emacs, скрий се някъде на топло... захранвано от фотоволтаик или перка.
На ТЕЦ, ВЕЦ, АЕЦ, и ПАВЕЦ нямаш право да се топлиш - правени са по времето на Бай Тошо!
28 Ноември 2011 22:49
emacs- чо , да не си на енергия от реститутски фотоволтаик , че тъй мижаво светят бисерите ти ?
28 Ноември 2011 23:14
В никакъв случай не трябва да се посяга на констуктивната цялост на спрените блокове! Или поне на 3-ти и 4-ти. След 15- 20 г. ЕС я камилата , я камиларя, ама ток ще требе.
Нека само да припомня че през 2003г. на 3-ти бл. на Нововоронежката АЕЦ /който е по-стар от 1-ви на Козлодуй/ му бе направен обстоен мониторинг и ГОСАТОМЕНЕРГОНАДЗОР му продължи срока на действие до 2018 г.
Извода е, че мижавите милиони от ЕС трябва да се прибират, но блоковете не трябва да се пипат.
28 Ноември 2011 23:52
/:/ "...АЕЦ "Козлодуй" остана с два работещи реактора (пети и шести), след като България се съгласи да спре първите четири като условие за влизането си в ЕС на 1 януари 2007 г."
......................................................................................................................
България никога НЕ се е съгласявала да бъдат спрени БЕЗОПАСНИТЕ реактори в АЕЦ "Козлудуй"!!!
Съгласиха се(всъщност, съгласиха се сами със себе си, защото те сами поискаха затварянето им- от ЕС/ЕК никой официално не е искал това от България във връзка с членството й в ЕС!!!) и подписаха М. Кунева- "Снахата", СтаниШЕФ, "царя" и "султана"! После Кунева я направиха еврокомисар и носител на "Почетния легион на Франция", сега Станишев го наравиха шеф на ПЕС, а "царя" и "султана" станаха милионери!
А новите(Борисов и ГЕРБ) искат от ЕС пари- те си знаят защо(и аз знам- за да си ги харчат!)!- а не отваряне на затворените "по исторически причини" реактори в АЕЦ "Козлудуй"(май, за да не са конкуренция на частните и чуждите електроцентрали у нас и около нас- Румъния строи 2-ри реактор, а Турция 3(три) АЕЦ-а, руски, при това!)!
29 Ноември 2011 00:03
ОЛД, скеле, аз мога да си позволя да плащам и плащам една от най-скъпите енергии в ЕС - заедно с перките, заедно с демонтажа на АЕЦ-вете. Няма проблем. Вие също ще си плащате, включително демонтажа на АЕЦ-овете и ако трябва и перките, ще работите повече и по-малко ще плювотите.
29 Ноември 2011 00:08
ОЛД, скеле, аз мога да си позволя да плащам и плащам една от най-скъпите енергии в ЕС - заедно с перките, заедно с демонтажа на АЕЦ-вете. Няма проблем. Вие също ще си плащате, включително демонтажа на АЕЦ-овете и ако трябва и перките, ще работите повече и по-малко ще плювотите.
29 Ноември 2011 00:16
Чешкото правителство даде зелена светлина на проект на Шкода и Атомекспортстрой за строеж на 2 реактора на АЕЦ Темлин. Само че там си нямат Гергана Паси, мадам Yes , мистър Клийн и ко. Съсипването на даден бизнес чрез пощенската кутия ЕК / защото така хваща декиш за обикновения българин, демек ЕК казала и тук почват да цвилят в захлас ...../ е прийом използван не само за АЕЦ Козлудуй. Лично съм видял буквално доноси в ЕК за даден конкурентен БГ бизнес , за който чиновниците в ЕК признаха , че БГ представител в Брюксел Б. Коцев е заявил, че изнесеното било вярно. Лъжите в доноса, чрез който демонизираха този бизнес, бяха подготвени от членове на екипа на мистър Клийн, в това число Г.Паси , и един аутсорсинг център на чуждо посолство в БГ. След разследване, лъжите бяха бяха опровергани от съответния компетентен орган на ЕС . И какво от това ? Целта беше постигната като при АЕЦ Козлудуй.
29 Ноември 2011 00:27
Чешкото правителство даде зелена светлина на проект на Шкода и Атомекспортстрой за строеж на 2 реактора на АЕЦ Темлин. Само че там си нямат Гергана Паси, мадам Yes , мистър Клийн и ко. Съсипването на даден бизнес чрез пощенската кутия ЕК / защото така хваща декиш за обикновения българин, демек ЕК казала и тук почват да цвилят в захлас ...../ е прийом използван не само за АЕЦ Козлудуй. Лично съм видял буквално доноси в ЕК за даден конкурентен БГ бизнес , за който чиновниците в ЕК признаха , че БГ представител в Брюксел Б. Коцев е заявил, че изнесеното било вярно. Лъжите в доноса, чрез който демонизираха този бизнес, бяха подготвени от членове на екипа на мистър Клийн, в това число Г.Паси , и един аутсорсинг център на чуждо посолство в БГ. След разследване, лъжите бяха бяха опровергани от съответния компетентен орган на ЕС . И какво от това ? Целта беше постигната като при АЕЦ Козлудуй.
29 Ноември 2011 00:27
Чешкото правителство даде зелена светлина на проект на Шкода и Атомекспортстрой за строеж на 2 реактора на АЕЦ Темлин. Само че там си нямат Гергана Паси, мадам Yes , мистър Клийн и ко. Съсипването на даден бизнес чрез пощенската кутия ЕК / защото така хваща декиш за обикновения българин, демек ЕК казала и тук почват да цвилят в захлас ...../ е прийом използван не само за АЕЦ Козлудуй. Лично съм видял буквално доноси в ЕК за даден конкурентен БГ бизнес , за който чиновниците в ЕК признаха , че БГ представител в Брюксел Б. Коцев е заявил, че изнесеното било вярно. Лъжите в доноса, чрез който демонизираха този бизнес, бяха подготвени от членове на екипа на мистър Клийн, в това число Г.Паси , и един аутсорсинг център на чуждо посолство в БГ. След разследване, лъжите бяха бяха опровергани от съответния компетентен орган на ЕС . И какво от това ? Целта беше постигната като при АЕЦ Козлудуй.
29 Ноември 2011 00:29
ОЛД, скеле, аз мога да си позволя да плащам и плащам една от най-скъпите енергии в ЕС - заедно с перките, заедно с демонтажа на АЕЦ-вете. Няма проблем. Вие също ще си плащате, включително демонтажа на АЕЦ-овете и ако трябва и перките, ще работите повече и по-малко ще плювотите.
29 Ноември 2011 00:29
ОЛД, скеле, аз мога да си позволя да плащам и плащам една от най-скъпите енергии в ЕС - заедно с перките, заедно с демонтажа на АЕЦ-вете. Няма проблем. Вие също ще си плащате, включително демонтажа на АЕЦ-овете и ако трябва и перките, ще работите повече и по-малко ще плювотите.
29 Ноември 2011 00:44
Че плайщай си по-скъпо , бе emacs-чо . Ама , що да плашаме ние по-скъпо заради такива като теб и прочие матриал ? Нима БГ войски са окупирали чужди територии и цоцаме от там енергоресурс евтинджос под формата ужким на демократизиране на дадена страна и да не ни пука колко ще струва тока или топлото ? Имаме специалисти, традиции, сигурност на АЕЦ тествана по всички световни критерии . Защо да не ги ползваме ? Искаме страната ни да живее кротко и мирно с използване на потенциала в даден сектор - в случая ядрената енергетика . И толкоз . А ти, че рупаш пуканки и пиеш Кола - твоя си работа.
29 Ноември 2011 01:19
skele, забави да кажеш, че ще си плащаш за демонтажа на АЕЦ-а. Няма аз да ти го плащам, нали?
29 Ноември 2011 02:20
забави да кажеш, че ще си плащаш за демонтажа на АЕЦ-а. Няма аз да ти го плащам, нали?

Ние ще си плащаме АЕЦ, с монтажа, демонтажа и есплоатационните му разходи.
Ти ще си плащаш тока от перки и соларки. Също ще си плащаш и скъпия ток от американските ТЕЦ Марица Изток 1 и 3 (обща мощност 1.5 гигавата, и сегашна изкупна цена 13 стотинки без ДДС, а след 5-6 години ще е 20 стотинки). За сравнение белене рентабилно ще си изплаща инвестиция и експлоатация при 12 стотинки.
Аз така съм съгласен, ама да видим колко ще са като нас, и колко като тебе.


За Козлодуй има натрупани вече около 1.2 милиарда лева - в два фонда за извеждане от експлоатация. Тия пари са част от фискалния резерв.
За всеки АЕЦ се предвиждат да се правят такива отчисления, и се правят. Разбира се не от началото на експлоатацията, а като се изплати инвестицията.

За Козлодуй преди 89 едва ли е имало отделен фонд за извеждане, но тогава всичко се преразпределяше през единен държавен бюджет, така че няма значение. А после започнаха да ни юркат да ги спираме, имаше години в които почти не работиха някои блокове, модернизираха ги, провяряваха ги, и в крайна сметка ги спряха твърде предсрочно, та не остана време да си натрупат достатъчно фондове сами реакторите.

29 Ноември 2011 02:25
Net Capacity 408 MWe
Gross Capacity 440 MWe


KOZLODUY-1
Date of Grid Connection: 24 Jul 1974
Lifetime Generation: 61070.041 GW(e).h
Shutdown 2002/12/31

KOZLODUY-2
Date of Grid Connection: 24 Aug 1975
Lifetime Generation: 62818.67 GW(e).h
Shutdown 2002/12/31

KOZLODUY-3
Date of Grid Connection: 17 Dec 1980
Lifetime Generation: 62817 GW(e).h
Shutdown 2006/12/31

KOZLODUY-4
Date of Grid Connection: 17 May 1982
Lifetime Generation: 60991 GW(e).h
Shutdown 2006/12/31

Net Capacity 408 MWe
Gross Capacity 440 MWe


BOHUNICE-1
Date of Grid Connection: 17 Dec 1978
Lifetime Generation: 71566.98 GW(e).h
Shutdown 2006/12/31

BOHUNICE-2
Date of Commercial Operation: 01 Jan 1981
Lifetime Generation: 76957.67 GW(e).h
Shutdown 2008/12/31
29 Ноември 2011 02:27
Net Capacity 385 MWe
Gross Capacity 417 MWe


NOVOVORONEZH-3
Date of Grid Connection: 27 Dec 1971
Lifetime Generation: 91805 GW(e).h
Shutdown N/A

NOVOVORONEZH-4
Date of Grid Connection: 28 Dec 1972
Lifetime Generation: 99612 GW(e).h
Shutdown N/A

Net Capacity 411 MWe
Gross Capacity 440 MWe


KOLA-1
Date of Grid Connection: 29 Jun 1973
Lifetime Generation: 88315 GW(e).h
Shutdown N/A

KOLA-2
Date of Grid Connection: 08 Dec 1974
Lifetime Generation: 85847 GW(e).h
Shutdown N/A

KOLA-3
Date of Grid Connection: 24 Mar 1981
Lifetime Generation: 72908 GW(e).h
Shutdown N/A

KOLA-4
Date of Grid Connection: 11 Oct 1984
Lifetime Generation: 67367 GW(e).h
Shutdown N/A
29 Ноември 2011 02:30
Slovakia (Slovak Republic): Nuclear Power Reactors - By Type
Under Construction 2
Operational 4
Shutdown 3
Annual Electrical Power Production for 2010
Total Power Production (including Nuclear)
26128 GWh(e)
Nuclear Power Production
13534 GWh(e)

Bulgaria, Republic of: Nuclear Power Reactors - By Type
Under Construction 2
Operational 2
Shutdown 4
Annual Electrical Power Production for 2010
Total Power Production (including Nuclear)
46023 GWh(e)
Nuclear Power Production
15249 GWh(e)
29 Ноември 2011 10:08
Решителността на Брюксел да стисне кесията е видима и разбираема насред кризата.


За сметка на това руснаците идват с развързани кесии и май все по-често правят предложения, на които не може да се устои. От друга страна, евробюрократите са все така късогледи.
Всъщност, допускам, че самите руснаци също имат интерес от демонтирането на спрените блокове на Козлодуй, защото те са тези, които могат да ги демонтират, а и така ще усвоят едни евросредства. От друга страна, окончателното демонтиране на 1-4 блок отваря пътя за АЕЦ Белене, където руснаците ще могат да пласират новопоризведени реактори и също да участват в строителството. Лошто е, че днес Русия не е някогашния СССР и дори да даде някакви кредити за строителството на Белене, тя ще поиска след това да си ги върне с лихвата или ще поиска нещо друго в замяна. Русия днес усвоява практиките на западните сили в прилагането на неоколиниализма - инвестираш някакъв ресурс в чужбина, но след това чрез различни похвати изпомпваш още по-голям ресурс обратно към метрополията. Такъв днес е Европейският съюз (настоящата криза го потвърждава с пълна сила), такъв ще е и бъдещият Евразийски съюз. Останаха ли обаче пари в и без друго опосканите колонии?...
29 Ноември 2011 10:18
тя тази история започна в онова предаване на слави трифонов и компания каналето.не е кунева виновна само.
29 Ноември 2011 11:51
Дайте да се не лъжем. Никой не може да си плати тока от соларните инсталаии. emacs се дуе че плаща, но действително ние плащаме, сметката се натриса на всички за да може няколко далавераджии да гушат и няколко глупака да се дуят че са "екологични". Ако някой твърди че си плаща "еко" тока, да си тури фотоволтаик на покрива, да си купи акумулатори и да се откачи от енергото. При такива условия, да, съгласен съм да призная че някой си плаща "еко" тока. Само дето не знам да има такива богаташи, щот сметката за такъв ток излиза космическа. Така че нищо екологично няма в соларния ток, просто "еко" сметката се плаща пак от "не еко" потребителите. Щото енергията която може да си позволим да ползваме е основата на благосъстоянието ни/ т.е. на парите които имаме/.
29 Ноември 2011 14:18
Да си спреме тока сами - това беше уникално тъпо и идиотско действие. Да се съгласим да си спрем сами атомната централа, при положение че си беше напълно изправна ...
Ще кажете, не не сме били съгласни ... Обаче не си спомням да сме протестирали по тоя повод, да направим жива верига около централата и да не позволим да я спрат, да свалим правителството по тоя повод ... Значи сме били съгласни. Добре че не искаха да ни пердашат отзад европейските чиновници, че още щеше да боли. Толкова бяхме съгласни тогава ... Романтика! :о)
29 Ноември 2011 14:32
Ок нека спрат Козлодуй, НО евробюрократите да измислят как да ни финансират с 3-4 милярда евра , за да си построим АЕЦ Белене през това време.
Да допуснем, че АЕЦ Козлодуй вече е "исторически остаряла", ами затова ще градим Белене с нови модерни реактори отговарящи на всички изисквания за безопастност! Иначе е лесно да ти спуснат нареждане ОТГОРЕ - спирай АЕЦ-а и демонтирай, ама за гяволъка да си платят щом искат това.

А иначе за съфорумци изказващи се от типа "Еко енергия" мога само да кажа : няма къде да наредите нито перките нито паналите(фотоволтаците), за да можете да захраните цяла България , а да неговорим да се изнася и продава ток извън граница. Ама иначе си лобирайте за еко енергия не ми пречите.
29 Ноември 2011 15:56
Искаме си Кунева , с нова партия ...
29 Ноември 2011 17:32
Още малко и ще приключим с "Козлодуй", окуражават се помежду си еврократите, които не крият нетърпението си да видят как започва разфасоването на спрените четири реактора

Обективността е условие, което допринася за по-достоверното звучене на всеки журналистически материал.
Представянето на еврократите като злобни махленски стринки, чиято главна цел в живота е да правят мръсно на другарчето и доволно потриват ръце от подложената му динена кора, е стъпка в обратна посока, г-н Терзиев.
Не мислите ли?
29 Ноември 2011 17:55
Benedicta, а ти кога успя да оправиш кривите краставици на Брюксел, та отпочна да оправяш и кривите БГ-ядрени централи?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД