:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,237
Активни 504
Страници 9,140
За един ден 1,302,066
Гледна точка

ЕС стана като бар - разрешава да се пие на кредит, а после се ядосва на алкохолиците

Защо една държава да полага усилия и да провежда непопулярни мерки, ако знае, че каквото и да прави, тя няма да фалира - винаги ще се намери някой, който да я спаси
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Какъв ще е стимулът на гръцкия премиер Лукас Пападемос да провежда болезнени реформи, ако знае, че страната му никога няма да фалира, а германският канцлер Ангела Меркел все ще измисли как да му се притече на помощ?
Като оставим настрана, че всяка среща на върха на лидерите на страните членки на ЕС за справяне с дълговата криза в еврозоната води в най-добрия случай до половинчати решения, предложенията изглеждат все повече политически и по-малко икономически. Като че ли целта за водене на преговори не е справяне с наследствени трудности в структурата на еврозоната, а за възползване от създалата се ситуация и извличане на възможно най-големи дивиденти за отделните страни. В най-общия вариант Германия иска строги правила и ограничаване на разходите за труд, Франция настоява за уеднаквяване на данъчно законодателство, а Великобритания - да си върне част от суверенитета, който е отстъпила на ЕС.

В писмо до президента на Европейския съвет лидерите на Германия и Франция излагат своите виждания за справяне с настоящата дългова криза, които в голяма степен се припокриват с неофициално изтекло проекторешение от срещата на върха на 8-9 декември.

На този етап трябва всички да са наясно, че причината за кризата е



неспособността на правителствата да ограничат държавните разходи,



трупането на дефицити и публични дългове. Една от причините това да се материализира като сериозен проблем е загубата на конкурентоспособност на някои страни, въвели еврото. Друга причина е сляпата вяра в изграждането на "държава на благоденствието". Структурата на еврозоната послужи като инструмент за трупането на евтини дългове. Аналогично е да позволиш на алкохолик в бар да пие на кредит и след това да го обвиняваш, че се е напил и не може да си плати сметката.

След като се изразходва огромно количество енергия в търсене на източници на финансиране на неплатежоспособни страни като Гърция и Португалия, най-накрая беше осъзната нуждата от по-строги правила, които да ограничат безконтролните държавни разходи. Предложенията са за включване на фискални правила за поддържане на балансиран бюджет от страните от еврозоната в конституциите им или на равностойно ниво. Заедно с това се предлага санкциите за преминаване на границата на Пакта за стабилност и растеж (ПСР) за бюджетен дефицит от 3% от БВП да са автоматични. Дотук добре, но с по-горните идеи се изчерпват конструктивните предложения.

Веднага се прави уговорка, че



уж автоматичните санкции може да не се задействат,



ако група министри от страните от еврозоната се окажат против. Квалифицирано мнозинство - 2/3 от гласовете, може да отмени наказанията при наличие на "изключителни обстоятелства". Това, освен че прави санкциите неавтоматични, а базирани на политическа преценка, същевременно пренебрегва принципа на равнопоставеност и отменя изискването за пълно съгласие при взимането на решения. И така - да си представим следната ситуация: Гърция прескача границата от 3% и е изправена пред автоматична санкция. Същевременно обаче и други страни са на път, или вече са прескочили тази граница и ги чака същото. Очевидно застрашените държави ще донесат "вода от 100 кладенеца", за да докажат, че "изключителни обстоятелства" са виновни за големия дефицит, и ще гласуват против налагането на санкции. Това е класически пример за морален риск.

Санкции за нарушаване на изискванията за финансова стабилност (познатите ни Маастрихтски критерии) има и в момента, но те никога не са били налагани. Всички страни разчитат на това, че като се опре до взимане на решение, останалите членки на еврозоната ще постъпят рационално. Т.е. когато една страна изпитва финансови проблеми - има дефицит над 3%, тя няма да бъде натоварена с допълнителни задължения - санкции за прекомерен дефицит, за да не стане още по-зле. И това се случва на практика до ден днешен. Въвеждането на автоматични санкции ще помогне за решаването на това противоречие, но залагането на "изключителни обстоятелства" и възможност за вклиняване в автоматичния механизъм с квалифицирано мнозинство връща нещата в изходна позиция. Не може едно правило да е едновременно достатъчно строго, за да дисциплинира, и достатъчно гъвкаво, за да се съобразява с всички възможни непредвидени ситуации. Колкото по-неизбежно е едно наказание, толкова по-дисциплиниращ ефект има то. Това е доказано от икономиста Гари Бекър, който получава Нобелова награда именно за това свое откритие.

Може би едно от най-лошите предложения обаче е



ограничаването на възможностите за държавни фалити,



с изключение за Гърция, която "имаше нужда от уникално и изключително решение". С думите на президента на Европейския съвет: "Да го кажем прямо - първоначалният ни подход за "частно участие" при справяне с проблемите, който имаше много негативен ефект върху дълговите пазари, окончателно приключи". Това е може би най-големият стимул една страна да не реформира публичните си финанси и да не спазва дисциплина. Защо да полага усилия и да провежда непопулярни мерки, ако знае, че каквото и да прави, тя няма да фалира - винаги ще се намери някой, който да я спаси. Същевременно частният сектор, който финансира разточителните харчове, знае, че страната няма да фалира, т.е. инвестициите в нея не носят кредитен риск. Така нито държавата ще харчи по-малко, нито инвеститорите ще упражняват някакъв контрол, защото всички знаят, че има явни и скрити, но подразбиращи се гаранции.

Напоследък се чуват много идеи за справяне с кризата в еврозоната, но за съжаление сред тях има голям брой лоши. Трудната ситуация, в която страните, приели еврото, се намират в момента, е резултат от политическо късогледство и трябва да се работи за ограничаване на негативните ефекти от подобни политики в бъдеще. Затова предложението за правила за структурно балансиран бюджет във всички страни членки на еврозоната е добра идея. Въвеждането на автоматични санкции за превишаване на границата от 3% дефицит също е добра идея. Всички останали предложения и детайли опорочават добрия замисъл и обричат на провал поредните "решения" за справяне с кризата.
14
3876
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
11 Декември 2011 21:35
Най-логичната санкция за неразумно поведение на някоя държава трябва да бъдат лихвите по нейните заеми. Освен това тя е и "автоматична", в смисъл не зависи от специално решение на политици. А най-логичната санкция за неразумно поведение на финансови инвеститори трябва да бъде загуба на инвестицията, така те ще бъдат стимулирани да внимават в картинката и да предлагат съответните лихви. Предишната ситуация Гърция да взима заеми при немски лихви не трябва да се повтаря никога повече. За жалост отново и отново никой не формулира въпроса по такъв начин. Меркел, при цялата ми симпатия към нея се заблуждава, че администрацията на ЕС ще може да управлява тези дългови процеси. Тя е безкрайно права да спира печатницата на евро, но трябва бда направи и още една стъпка - да признае очевидното, че пазарът на дългове в ЕС в последните 10 години не работеше и единствения правилен изход е той да заработи отново.
11 Декември 2011 21:55
Бавно увират някой мозъци, но все пак има напредък. "Снижаване, снижаване докато мине бурята"
12 Декември 2011 00:09
"Снижаване, снижаване докато мине бурята"
.........................................................................


Това Тато го казА преди доста време, макар и по друг повод: "Приземяване, приземяване, приземяване !" (от високо най-лошо се пада, и най-много боли) ...
12 Декември 2011 01:10
Всичко това са отдавна известни дилеми при управлението на кредитен портфейл и събирането на вземания. Как хем да събереш максимална част от парите максимално бързо, хем да не убиеш длъжника в процеса, за да не спре да плаща.
12 Декември 2011 03:43
... което не пречи, Динаине, да е една доста смислена гледна точка.
12 Декември 2011 05:28
Калоян Стайков
12 Декември 2011 07:00
Само дето дефолта е наи изгодното решение на проблема!
Въртят сучат само и само да избегнат фалит - следователно НЕПЛАЩАНЕ на дълговете! Защо ли? Хайде, глобявайте длъжниците щом сте толкова майстори да ви видим!Може пък и верно да платят глобите.... И на Аржентина така се изхвърляхте ама ви нагласи хубаво, сега и византииците и италианците като ви набутат ще видите, ама така е , от много алчност знаем до къде се стига.
12 Декември 2011 08:34
Колкото по-неизбежно е едно наказание, толкова по-дисциплиниращ ефект има то. Това е доказано от икономиста Гари Бекър, който получава Нобелова награда именно за това свое откритие.


Боже мой! Това хората го знаят от памтивека, а тоя сега чак се сетил, та и нобелка му подарили!

Това общество окончателно превъртя!

Цялата налагана и широко пропагандирана масова потребителска демокрация и култ към социалната държава се сведе до един селски афоризъм:

"напълни корито с каша, па само свини чакай"

Проблемът на свините е, че не знаят още, че наближава Коледа и безплатното лапане за тях ще приключи с края на коледните пости на раздаващия хранителната помия.

А бе кой раздаваше евтини кредити в свинеугоителния комплекс на демократичния потребителски свят все пак, че нещо забравиха да го споменат?
12 Декември 2011 08:37
Това за санкциите и бюджетната дисциплина е залъгалка за наивници. Ако ЕС искаше да спасява Еврозоната, трябваше да предприеме две важни стъпки - увеличаване на спасителният фонд до 1 трилион евро и пускането на еврооблигации. Това обаче не стана и се стигна до тези смешни мерки със затягането на бюджетната дисциплина, които въобще няма да разрешат сегашните проблеми. За тяхното решаване са необходими много пари, но никой не иска да ги даде. В Еврозоната предстои грандиозен катаклизъм, който ще срине не само европейската, но и световната икономика. Поради тази причина се подготвя план Б, за измъкване на някои страни от Еврозоната и създаването на нов фискален съюз. Не се знае обаче, дали и тези някои страни няма да банкрутират преди да разберат какво точно става.
12 Декември 2011 08:39
До сега капитализмът се опитваше да се прави на социализъм, но очевидно това вече е невъзможно. Време е да видим истинското му лице описано още от Енгелс и Маркс.
12 Декември 2011 10:31
Разпадът на еврозоната е най-неизгоден за ... САЩ, поради което американските банки и фондове всячески ще се опитват да го крепят, натискайки същевременно лидерите на европейските правителства да приемат варианта с еврооблигациите. Както виждаме, Германия се дърпа от този вариант, защото знае, че ще опере пешкира, с половин уста се дърпа и Франция, но останалите са "за", защото знаят, че ако се възприеме вариантът с бюджетен съюз, ще се наложи здряво орязване на бюджетни разходи и фискална дисциплина, което може да срути социалния мир в тези страни. Тук е разковничето и главната опасност за така замисляния бюджетен съюз. Поне още 2-3 години той няма да може да бъде приложен на практика, тъй като страните с раздути бюджетни дефицити няма да може да ги свият толкова бързо. А това налива вода в мелницата на интернационалните борсови акули, които точат зъби да направят пачка от емитирането и продажбата на еврооблигации.
12 Декември 2011 12:29
Лидерите от еврозоната обаче потвърдиха валидността на пакта "Евро плюс". Това означава, че ангажиментите, поети без национален дебат от премиера Борисов по пакта "Евро плюс" за голям наш ужас остават в сила.
Твърденията на финансовия министър Симеон Дянков от началото на октомври, че това е морално остаряла инициатива се оказаха, както по-голяна част от изказванията му меко казано странни.
Натисни тук
12 Декември 2011 14:54
ЕС стана като бар - разрешава да се пие на кредит, а после се ядосва на алкохолиците

Тъй де.. Къде по-добре е ЕС да стане като манастир, където се пие на дарения, а дарителите не се ядосват на калугерите ...

"Станете наш индивидуален или корпоративен дарител"

Като дарител на ИПИ, Вие можете да бъдете:

Съмишленик на ИПИ с дарение до 100 лв.
Приятел на ИПИ с дарение от 100 до 500 лв.
Сътрудник на ИПИ с дарение от 500 до 3 500 лв.
Член на клуба на ИПИ с дарение от 3 500 до 10 000 лв.
Благодетел на ИПИ с дарение над 10 000 лв.
12 Декември 2011 16:43
На вниманието на администратора.
The requested URL could not be retrieved

URL:

http://www.facebook.com/plugins/likebox.
php?href=http%3A%2F%2Fwww.facebook.
com%2Fvestniksega&width=245&colorscheme=
light&show_faces=true&border_color=white&
stream=false&header=false&height=259

Има вирус или троянец крадящ номера на кредитни карти и пр.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД