:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,245
Активни 504
Страници 9,148
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Българското общество все още е дирижирано

Бойко Борисов рязко промени своето поведение след изборите, което е грешка, смята историкът проф. Георги Марков
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Акад. Георги Марков
Акад. Георги Марков е директор на Института по история към БАН. Той е един от най-големите специалисти по история на България след Освобождението.

------

- Проф. Марков, смятате ли, че протестите срещу политиката на правителството в различни сфери имат своите основания?

- Тези протести са очаквани. Реформи трябва да има, включително и в БАН. Реформата обаче трябва да се обясни, да стане ясно защо е необходима. Освен това самите управляващи също трябва да дадат пример за реформа. Те говорят отдавна, че намаляват администрацията. Но аз не съм с такова впечатление, поне имайки предвид нашето министерство на образованието. Там в средния ешелон има лица, които са от 20 години. Факт е, че БДЖ трябва да се реформира, защото по този начин няма как да продължи да съществува. Със сигурност обаче пътническите превози трябва да останат държавни. И в Германия железниците са на загуба. Аз съм специализирал там преди 30 години и още от тогава има кампания, която призовава хората да слязат от колите, защото Германия няма нефт, и да ползват влаковете. Техните влакове са пълни само в петък вечер и в понеделник сутрин. Но железниците имат социална функция. Нашите железници от 1879 г. се наричат "български държавни железници", въпреки че тогава сме живели в капитализъм. Ясно е, че трябва да се реформира и пенсионната система. При нас повечето професори работят до 68 години, а академиците до 70 години. Но има академици, които са на 80 години, но работят по три европейски проекта. Пенсионната реформа обаче не трябва да се налага. В момента има едно силово управление. А по големите въпроси, каквито са тези реформи, трябва да има споразумения с опозицията, за да има приемственост. Защото това правителство няма да управлява вечно.

- Смятате ли, че българското гражданско общество е достатъчно силно и достатъчно зряло, за да се противопостави на подобно силово управление?

- Настоящото българското гражданско общество беше създадено от хора като Джордж Сорос. Той разхвърля във всяка държава по 100 млн. долара и в България в момента има негови кадри. Но самият Сорос е световноизвестен спекулант по международните борси и милиардер. Той иска гражданско общество, което да не скача срещу банките и корпорациите. Дори в САЩ няма силно съпротивление срещу тях, въпреки че именно те докараха кризата в света, както и през 1929 г. Струва ми се, че нашето гражданско общество като цяло все още е под контрола на Сорос, без да изпадам в теория на конспирацията. Още преди 15 години разни фондации на Сорос ни призоваваха да забравим за Ботев, Левски, Батак и Перущица. И започнаха да хвърлят пари за история на всекидневието. Догодина ще честваме 100 години от Балканската война. За съжаление, дейността на националния инициативен комитет се забави заради изборите. Опитах чрез една фондация да направя второ преработено и допълнено издание на една моя книга за Балканската война, в която е загинал моя дядо. От там обаче ми казаха: "Ама какви са тези бойни полета и бойна слава?". И поискаха да напиша за санитарната катастрофа на българската армия. Вярно е, че санитарното дело е важно. Тогава българското правителство дава 20 млн. за тежка артилерия, а се стиска за 200 хил. франка, с които да купи ваксина срещу холера. При Чаталджа от 35 хил. души, които атакуват, 10 хил. са болни от холера. Но нима това е най-важното?

Преди 1989 г. пролетариите нямаха отечество. Сега пък капиталите нямат отечество. В момента се налага глобализма, но по американски. Преди СССР изнасяха революция, сега САЩ изнасят либерална демокрация. Всички фондации са създадени от богати хора и те имат претенцията да казват какво е гражданско общество. Не мога да отрека, че през 90-те години ние си спасявахме списанията с пари на Сорос. Но в момента гражданското общество е дирижирано.

- Смятате ли, че у нас все пак един ден ще има истинско гражданско общество? Има ли в историята примери, когато българите са се държали като истински граждани?

- България се възстановява като държава от османска провинция. 85% от населението е било селско. Затова и досега някои твърдят, че в България не може да има гражданско общество, защото е пълно със селяни. Това не е вярно. Дори селяните са били истинско гражданско общество. През 1901 г. премиерът Васил Радославов въвежда натурален десятък, както е било в Османската империя. Тогава има селски бунтове, създава се БЗНС. Радославов е искал да вземе житото и да го изнася, за да си оправи бюджета. А той самият е внасял гнили вагони и е вземал комисионна за тях. Тогава селяните получават подкрепа и от гражданите и интелигенцията. И Радославов пада от власт. През 1907 г. студентите освиркват Фердинанд пред Народния театър и хвърлят снежни топки по каляската му. Той затваря университета, но министърът на народното просвещение проф. Иван Шишманов си хвърля оставката. И след 6 месеца университетът е отворен. През 1921 г. Александър Стамболийски се ядосва, че професорите влизат в "Народния сговор", който е опозиция на БЗНС. И отнема автономията на университета и дори има намерение да го затвори. Любопитното е, че самият Стамболийски през 1907 г. държи реч срещу Фердинанд заради затварянето на университета. Тогава обаче обществото се надига и Стамболийски не е посмял. Дори след 1944 г. властта се съобразяваше с общественото мнение. През 1968 г. бях студент. Тогава вдигнаха цената на купоните. Но като станаха събитията в Чехословакия, цената отново бе смъкната. Самият Тодор Живков винаги се е интересувал какво говорят хората, какви вицове се разказват за него и т.н.

- В настоящия момент и предишното, и сегашното правителство стовариха кризата върху по-бедните хора. Те обаче се вдигнаха на протести чак сега.

- Най-възмутителна е тезата на управляващите, че България може да бъде конкурентоспособна, ако има евтина работна ръка и ниски данъци. Но това означава мизерия. Правителството на Сергей Станишев въведе 10% данък, който го няма никъде в по-бедните страни. Сега Симеон Дянков иска дефицитът да ни е като в Германия, но това означава да умори населението. Мисля, че той никога не е пазарувал в квартален магазин. Все пак има някакъв предел. Вярно, гърците дълго време са галениците на ЕС, но те умеят да излъжат, знаят как. Аз съм професор, аз знам, че не мога да бъда богат. Но не трябва да бъда и беден. След като ще се равняваме по Германия, там професорите са типичната средна класа.

- Според вас настоящият премиер Бойко Борисов има ли аналог в нашата история?

- Факт е, че той има природни качества. Дори царят призна, че има един чудесен инстинкт за власт и за риск. Голямото му предимство е, че той не говори като политик, а с езика на народа. Борисов, също както Живков и Стамболийски, познава добре психологията на своя народ. И по други неща прилича на Стамболийски - едър, внушителен, народен трибун. Но след последните избори много рязко промени своите обещания. Това е грешка. Борисов е и много суетен, което също може да му изиграе номер. Досега славата по-скоро му понасяше, но през последните месец-два това не е така. Освен това предишните политици много подцениха Борисов.
38
8644
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
11 Декември 2011 19:45
Натисни тук
εὕρηκα... (еврика...)
11 Декември 2011 19:45
Напомняйте му за Стамболийски, напомняйте му, макар че Той сигурно се мисли за Стамболов.
11 Декември 2011 19:49
Г-н професоре, говорите като че за актьорска или спортна игра – „грешка“, „суетен“, „може да му изиграе номер“, „славата“ … Само че ние не сме зрители на тв „сървайвър“, а потърпевши от управлението на явно Вам симпатичния наш премиер. А това, което ласкаво наричате „грешка“, си има друго определение: лъжа и лицемерие.
11 Декември 2011 19:59
Професорска каша по БАН-яджийски.
11 Декември 2011 20:49
За академик Георги Марков
11 Декември 2011 20:52
В България текат реформи от 1989 год. И какво толкова се реформира?
Всички партии, които идват на власт променят законите в държавата в зависимост от собствените си нужди и за собствената си изгода. И всичко това се нарича РЕФОРМИ! И всичко това се прави на принципа "Риба се лови в мътна вода".И всичко това се прави уж за благоденствието на нацията.Вятър и мъгла!!! На кой му пука за нацията??? Ако на някой му пукаше най напред щеше да направи всичко което трябва , за да спре отлива на млади и трудолюбиви млади хора, които предпочитат да чистят кенефи в Западна Европа , отколкото да стоят в БГ и да бъдат зависими от калпави политици и мутренските им братовчеди....
Гражданско общество ли ???
Да ме извинява професор Марков , но българина е единак, той знае , че на никого не може да разчита ......отделните примери цитирани от професора не са характерни за нашия народ.........българина винаги са го използвали за някакви други интереси , но никога не в негов интерес.....затова всеки е скептичен , когато трябва да се направи нещо вкупом.....
А всъщност гурбетчилъка на българина е прекрасен пример за това, че нашенецът разчита само на себе си.......
11 Декември 2011 21:01
Ехеееее, накрая г-н професора е направил направо неръкотворен паметник на Б.Б.Да, ама този паметник вече е за бутане, защото вече не работи за хората...и с всеки изминат ден се приближава към това...защото не може да продължава така...народът изнемогва и вместо към по-добре, отиваме все по на зле.
11 Декември 2011 21:23
Но аз не съм с такова впечатление, поне имайки предвид нашето министерство на образованието. Там в средния ешелон има лица, които са от 20 години.
...
При нас повечето професори работят до 68 години, а академиците до 70 години. Но има академици, които са на 80 години

Кой, всъщност, е от над 20 години?
11 Декември 2011 21:27
Ти комай до там я докараха нашите политици , че каже ли някой думата "реформи", българите очакват следващата далавера в държавата.......То не бяха реформи, то не бяха силни знаци.....
Ама , и българина як матриал - току някой го реформира , я за 800 дни, я за по-малко , ама той пак чака някой спасител със CV от Европата или гарантиран от Европата , зер гарантиран квалитет.....И после "кво стана" ? Ми, кво да стане ? И пак отново.
А всеки кой се осмели да говори за национални интереси, за балансирана външна политика , за подкрепа на родния частен бизнес, за протекционистични мерки , за повече държава в социалната пирамида , го обявяват веднага за консервативен, деградирал , антиевропеец , от ДС , недоубит комунист и виновен за ланския сняг.
11 Декември 2011 21:29
При Чаталджа от 35 хил. души, които атакуват, 10 хил. са болни от холера. Но нима това е най-важното?

Дълбок поклон!!!
11 Декември 2011 21:44
Тогава българското правителство дава 20 млн. за тежка артилерия, а се стиска за 200 хил. франка, с които да купи ваксина срещу холера. При Чаталджа от 35 хил. души, които атакуват, 10 хил. са болни от холера. Но нима това е най-важното?


Ми точно това е най-важното. Затова е нормално господинът да е беден, щото не е анализатор, а съчинител на приказки, пък иска да е професор и академик, а не писач на популярни романчета.
11 Декември 2011 22:20
Песът пусна протест и тук няма да лае ...
11 Декември 2011 22:35
От там обаче ми казаха: "Ама какви са тези бойни полета и бойна слава?". И поискаха да напиша за санитарната катастрофа на българската армия. Вярно е, че санитарното дело е важно. Тогава българското правителство дава 20 млн. за тежка артилерия, а се стиска за 200 хил. франка, с които да купи ваксина срещу холера. При Чаталджа от 35 хил. души, които атакуват, 10 хил. са болни от холера. Но нима това е най-важното?
.
Чудно как един професионален нагаждач като Марков не е успял да се справи със задачата. Но е въпрос на ценности, наистина... и на преценка. Дали да напишеш една книга, където да посочиш престъпните схеми при доставката на въоръжение, кражбите от обозите, "икономиите" от лекарства и ваксини по време на Войните, печелбарските сметки на гърба на българския войник, (които впрочем ни най-малко не отнемат от неговия подвиг) и да получиш помощ от "сороска" фондация за публикация. Или пък да наблегнеш на "бойните полета и бойната слава", да станеш член на разни родолюбиви организации и сетне да те канят на патриотарски сбирки по селца и паланки, където срещу скромни хонорари и почерпки, да вдигаш самочувствието на народонаселението с приказки (сказки) за отминала слава, да бъдеш медийна звезда "ориентир по родолюбие". Скромното изучаване на опита на други другари - "професори", доценти, научни сътрудници и обикновени археолози и историчари - показва, че вторият вариант е по-печеливш. Още повече , при този втори вариант, има повече шанс разни политици да те наградят и те канят на представяне на безценните си съчинения, вместо да те громят по пресата (а и не само там).
11 Декември 2011 22:54
bongo-bongo, не всеки може да бъде либераст-сорофец. Академик Герги Марков е патриот, земен , обективен, с всичките му грешки на човек. Но не и сорофец.
Пий една водица да го преглътнеш или мини на следващия материал. Там може да пишат за Мартинчо Димитров, Институт за пазарна икономика, Център за изследване на демокрацията и ко. - по-лесно ще ти е.
11 Декември 2011 23:07
bongo-bongo, не всеки може да бъде либераст-сорофец.

Както и не всеки може да постави потчеността и човечността на първо място. Както казах - въпрос на ценности ... и на цена.
11 Декември 2011 23:14
бонго-бонго, точно пък да се съмняваш в почтеността и в идеализма на акад. Георги Марков......Добре , че тук таме останаха такива учени лаици като него, та един ден поколенията ще могат да четат какво е било и ставало в страната на бонго-бонго.
12 Декември 2011 01:38
А, дубрутру! Сетила са Мара да са побара.

Критиката на Г.Марков към Лентореза ми звучи доста галено, нещо като критика към др.Живков от партиен другар. Гос'ин Марков можеше да е малко по-убедителен и освен да пълни въздуха с глупости и мрънкане, да предложи нещо конкретно.
12 Декември 2011 02:52
Далавераджии и продажници!Това са нашите политици и управници! Не им е крив Сорос, крива е собствената им лакомия и безотговорност! През това време, докато си пишат лобистките закончета, баламосват народеца с празни дрънканици колко мислят за него и за бъдещето?! Най-наглия манипулатор е точно сегашния премиер! Взел да разправя, представете си, че бъдещите поколения щели да му благодарят?! След неговата пенсионна рИформа и стагнация едва ли тук ще останат работоспособни българи, които да създадат тези т.нар.поколения!сега се гласи да прави реформи в здравеопазването Пази, боже!
На мене хич не ми пука за техните лъжи!И се чудя кой здравомислещ човек още би могъл да им вярва за нещо!Какви партии, какви 5 лева?!Нито идеология, нито програми, всеядни лакомници!
12 Декември 2011 05:22
Сравнителния (уподобяващия) метод в хронолгичен план е най-ненадежното нещо в историческия анализ. Щото се стига до логически схеми като: хем Стамболов, хем Стамболийски и т.п.. Като цяло в последните две десетилетия факторът стабилност се оказва много по-важен отколкото иделогизираната или конюнктурна политика, която доста често се бърка с т.нар. реалпоклитик.

Има доста интересн модел за зависимостта между стабилностт на парламент и тази на правителството от освобождението до сегашния мандат и от 1908 г. пак до сега. И там са определени рисковете от падане на правителсво в зависимост от стабилността на парламена и обратно. Някои от резултатите противоречат на здравата политиканска логика, но е хубаво да се прегледат на:

https://sites.google.com/site/cuttingedgebg/politologia/istoriceski-analizi

Като цяло предвид зависимостта между законодателна и изпълнителна власт сега би трябвало да се намираме в доста стабилна фаза - поне още 18 месеца.
12 Декември 2011 05:28
Изненадан съм от ниското качество на отговорите на професора. Няма никаква "червена нишка", няма никакво направление на отговорите. Така говори човек, който не е свикнал да говори пред публика и са го заварили неподготвен. Или може би той, геният, счита че не е нужно да се готви, а всяка негова ценна (като елмаз) дума трябва да се попие от необразованите читатели - галфони?
Да минем по-нататък:
"Реформи трябва да има, включително и в БАН. Реформата обаче трябва да се обясни, да стане ясно защо е необходима."
Какво да ти обясняват, бе, професоре? Ами тя тази реформа в БАН е обяснена от самия живот, и е належаща от поне 30-40 години: да се разкарат мързеливците и да се даде простор за работа на кадърните (доколкото ги има в БАН). Какво се правиш на албански реотан и на "дръж ми шапката"?
"При нас повечето професори работят до 68 години, а академиците до 70 години. Но има академици, които са на 80 години, но работят по три европейски проекта."
Господин академикът е роден през 1946. Затова плаче колко ценни били академиците (както ги наричат в народа "напикаващите се професори", та, сакън!, да не го уволни някой или да го пенсионира, че ще се загуби голямата ценност! Пък и нали е бивш доносник на ДС от 1981, как така ще го изритат, къде е свободата в тази страна, как така ще го дискриминират!!!
А за академиците на 80 години дето "работели" по 3 европейски проекта - ами това са просто директори на институти или важни клечки в БАН, и техните сътрудници са принуждавани да ги пишат в проекта, зер дядото да получи някоя допълнителна пара и да се поразходи до Европата. Иначе просто проекта няма да бъде одобрен от БАН. А иначе работата се извършва от пчеличките, академиците едва ли знаят даже добре какво се изследва. Това е точно една от работите в БАН, която плаче за реформиране от десетилетия.

"Опитах чрез една фондация да направя второ преработено и допълнено издание на една моя книга за Балканската война, в която е загинал моя дядо. ….И поискаха да напиша за санитарната катастрофа на българската армия"
Демек, опитах се да преиздада същата стара книжка иа да взема хонорарчето без труд. Аме тези лоши хора, много льоши!!!, не искат да преиздават вехтите историйки, а искат от мен да напиша нещо ново. А това означава изследване, работа, писане и т.н. И то за едно мижаво хонорарче. ОтнЮд! И без туй заплатката ми е хубава, за какво да се мъча!
12 Декември 2011 05:40
Хайде сега, още малко ще изкарате професорът виновен за дереджето българско.
Колкото до ББ, нали си знаем, че нямаше и все още няма кой друг. Тройната коалиция опозори съставките си. Десните никак не могат се организира. Остана ББ, с лентички. Затова въргаляме се в пепелта на Соца. И пепел не е вече, а сива кал... Сега като клекнем зад 3-те процента дефицит, 10% поголовен данък, 20% ДДС и нещо и косур осигуровки, елате ни вижте!
Добре че е гурбета...
12 Декември 2011 05:56
Значи интервюто може да бъде предадено в пет изречения:
1. Политиката на Партията и правителството е правилна, професорът я подкрепя, но не се обяснява достатъчно;
2. Фондациите на Сорос са били добри, когато са давали пари, но сега са лоши, защото вече отказват да дават пари;
3. "Гражданско общество" има и от селяни, само дето означава някой да протестира за нещо и властта да го чуе. Че гражданско общество е евфемизъм на буржоазно общество в случаите, когато не е празен новоговор, също, както добавена стойност на принадена стойност - нито дума;
3. Дайте ми пари, защото пазарувам в кварталният магазин, а и искам да съм средна класа.
4. Бойко Борисов е хубав, прилича на Стамболийски, но може да бъде още по-хубав, че даже и най-хубав Натисни тук .
12 Декември 2011 09:03
дано не свърши живота си, като Стамболийски, нали ни е "любимец"
12 Декември 2011 09:40
А за академиците на 80 години дето "работели" по 3 европейски проекта - ами това са просто директори на институти или важни клечки в БАН, и техните сътрудници са принуждавани да ги пишат в проекта, зер дядото да получи някоя допълнителна пара и да се поразходи до Европата. Иначе просто проекта няма да бъде одобрен от БАН.


Хайде да повторим няколко факта за горската бабушкера, която пак се е обадила иззад океана с обичайните си празни дрънканици...

Проектите не ги "одобрява БАН", ако под това се разбира централното управление. Академичните институти са напълно автономни в тази си дейност.

Виж, ако институтите ги беше ги прибрала в МОМН сороската мумия, със сигурност щяха да се плодят проекти от сорта: "Батак - една незначителна междуселска разправия с малко кютук, раздута до мит, несъзвучен с днешните ни евро-атлантически ценности" ...

Академиците нямат никакъв стимул да стоят след навършване на години за пенсия, защото, за разлика от пенсиите им с известните добавки, заплатите им не са много по-големи от професорските. То това беше и идеята на Д. Вълчев за увеличаване на тези добавки. И действително, последва масово пенсиониране на академичния състав.

При тези заплати в БАН никой директор не може да удържи, ако го притиска, млад човек, способен сам да печели договори. И има, действително, хора на солидна възраст, не непременно академици или член кореспонденти, които продължават да са много активни в научната си дейност, канени са за участие в проекти с международни екипи, и всъщност , благодарение и на тях млади хора могат да останат в науката, подпомогнати в първите си години.







12 Декември 2011 10:53
Е най после някой по виден-интелектуалец да каже нещата точно как са. Дирижирано Общество! Е и червената бивша номенклатура в добавка.Браво професоре, че не те е страх да говориш и не се гърчиш като другите си колеги мижи-турки! Ако станете повече може и да започнат да са оправят нещата у нас.
12 Декември 2011 10:57
Ако някой от управляващата партия все пак прочете интервюто, дали ще разбере за какво става дума? А колко е прав академика в разсъжденията си? А историческите аналогии, които се правят?
12 Декември 2011 12:26
То хубаво дирижирано, ама диригентът тези дни се опитва да дирижира и 9-тата на Бетовен. Лошо няма, само дето скокът от "Батальонът се строява" до Presto-то с Одата на радостта и от полицейската до диригентската палка ми се види бая ... бълши за Него.
12 Декември 2011 12:43
При Чаталджа от 35 хил. души, които атакуват, 10 хил. са болни от холера. Но нима това е най-важното?

Това е изключително важно г-н професоре! И, ако не го разбирате, не ви е мястото в науката.
Явно на такива пишман учЕни се дължът белите петна в българската история
12 Декември 2011 15:19
Освен това предишните политици много подцениха Борисов.


това вече го изяснихме - не подценихме бойко, а надценихме мат'ряла. не вярвахме, че 4 пъти поред (през 2005, 2007, 2009 и 2011) ще клъвнат на една и съща гола кукичка и сгрешихме.
12 Декември 2011 15:25
и айде стига се повтаря измишльотината какъв вроден усет имал бойко за политика и власт. бойко е една самовлюбена ревла без чувство за реалност. ако зорлем не бяха го тикали пред камерите през целия мандат на ндсв отдавна щеше да е изчезнал от политиката и останал само в любопитните хроники, като полицая който имитира мафиотски босове от филмите.

воистина и магаре 4 години ако тикаш във всеки вестник и телевизия може да стане политик, така че за мен бойко по-скоро се изложи, защото другия голям популистки проект атака с много по-малко инвестиции постигна сериозни резултати, а за успеха на царя през 2001-а да не говорим - там цялото активно мероприятие си беше чиста печалба. а бойко на върха на рейтинга си не успя да вземе даже мнозинство в парламента.
12 Декември 2011 15:49
dvxyz мили , а подир 18 месеца ще паднат ли онез работи ? Щото , постоянно ги коментираме , а не падат . Накратко , Баф , наукообразността , че и стига ...
12 Декември 2011 15:55
Pavlik Morozov

Академикът не търси конфронтация с правителството. Всъщност той никога не е търсел конфронтация със силните на деня. Дори болезненият проблем за БАН е предаден в една Бокоугодна форма.
12 Декември 2011 16:18
Дирижирано е винаги!
Откъс от ББ-песничка:
...О-о-обичам таа,
обичам та Уорли,
с твойте бели маратонкии,
и изтърканите джинси..

(де ше се чакаме пич, пак ли у Посолството?)
12 Декември 2011 17:00
комар:"Проектите не ги "одобрява БАН", ако под това се разбира централното управление. Академичните институти са напълно автономни в тази си дейност."
Именно, никога не съм говорил за централното управление на БАН, затова винаги съм говорил за директорите. Местният феодализъм (в институтите) е много по-страшен от централния.
"Академиците нямат никакъв стимул да стоят след навършване на години за пенсия, защото, за разлика от пенсиите им с известните добавки, заплатите им не са много по-големи от професорските."
И за какво стоят тогава бе, комаре, до 80 години? Аха, разбрах, те са готови да работят до издъхване за родната наука. . Или се жертват за младите учени, да ги научат на ум и разум? Просто ти не си запознат с истинските далавери.
12 Декември 2011 17:58
"Настоящото българското гражданско общество беше създадено от хора като Джордж Сорос." Така казна академикът, но за мен той не е никакъв академик, защото папагалства. Той би трябвало да знае кой първи въведе това понятие "гражданско общество" у нас, какъв смисъл имаше то в началато на своята поява, как после това ГО бе смачкано и закрито...Нищо не заеш, драги ми Г.Марков, НИЩОООООООООО!
12 Декември 2011 18:57
Добре е да се знае, че Интернетът на БАН се плаща/ше от Сорос.



Иначе... щом и учените не щат да се пенсионират, защо всички останали труженици толкова силно протестират срещу вдигането на възрастта за пенсиониране?
Толкова силно ли ги мори или замаря неинтелектуалният труд?
12 Декември 2011 19:01
Проектите не ги одобрява БАН, разбира се, а Фондът/Съветът за научни изследвания към Министерството на образованието, младежта и науката.
Същият раздава и парите за тях.
БАН само изпълнява тези проекти.

Прочее, названието на министерството е особено красноречиво и е хубаво да се отбележи, че не е на образованието, старостта и науката.
13 Декември 2011 01:28
Проф. Георги Марков е евреин, не знам защо той крие това. Племенник е на партизанката Виолета Якова, участвала в убийството на генерал Христо Луков, на полковник Пантев и други. Прилича ми на стар лисугер, нямам му доверие нищо че уж ни отваря очите за Сорос и "Отровено общество" . Ако беше го казал преди време може би щяхме да се хванем на въдицата но сега когато е публична тайна ми звучи като : "Абе с вас съм нищо че съм ял от копанката на моя сънародник Сорос.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД