:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,882
Активни 453
Страници 8,785
За един ден 1,302,066
Черен опит

Какво като градът е пред фалит? Ние си искаме високите заплати!

80% от бюджета на местните власти в Калифорния отиват за заплати и пенсии на полицаи, пожарникари и чиновници. Това доведе до орязване на всички публични услуги и до открита война между гражданите и униформените
Полицаите са договорили да получават повече пари, когато се пенсионират, отколкото докато са на работа.
След като присъствах около час на седмичното заседание на градския съвет на Сан Хосе, установих, че съм роден за глобални, а не за локални неща. Едва няколко души останаха до края, за да чуят от мениджъра на Сан Хосе последните мрачни финансови новини - щатът Калифорния е заграбил още десетки милиони долари и 140 служители са се разделили с градската управа. Социолог обясни, че няма значение по какъв начин ще се представи проблемът на обществото, жителите на Сан Хосе едва ли ще гласуват за увеличаване на данъците. Математик изчисли, че възвръщаемостта от инвестициите в пенсионния план на града изобщо няма да се доближи до очакваното. Пропастта между това, на което чиновниците имат право, и това, което ще могат реално да получат, е по-голяма, отколкото са си представяли. Градският съвет реши да отложи с шест седмици гласуването дали да обяви "извънредно положение" за бюджета на града и така да даде на кмета Чък Рийд нови правомощия.

Връзката между хората и парите им в Калифорния е такава, че можете произволно да изберете кой да е град и да усетите кризата. Сан Хосе има най-висок доход на глава от населението от всеки друг град в САЩ, след Ню Йорк. Има най-високият кредитен рейтинг от другите населени места в Калифорния с жители над 250 000 души. Сан Хосе е един от малкото градове в Америка, получили рейтинг ААА от агенциите "Мудис" и от "Стандард енд Пуърс", само защото притежателите на облигации имат право да задължат града да облага с данък собствениците на недвижими имоти, за да се разплатят по облигациите. Самият град обаче е на ръба на банкрута.

В късния следобед се срещам с кмета Чък Рийд в кабинета му, който се намира на върха на кулата, където се помещава кметството. Тълпата долу тъкмо е започнала да скандира монотонно - държавните служители, както обикновено, протестират срещу него. Рийд толкова е свикнал с това, че почти не ги забелязва. Той е бивш офицер от военновъздушните сили и ветеран от Виетнамската война, поведението му е рязко като на фермер от Средния запад. Притежава магистърска диплома от Принстънския университет, диплома по право от Станфорд и цял живот се е интересувал от политика. Въпреки това прилича повече на шериф на малко градче, отколкото на кмет на голям град в Калифорния. Той е избран в градския съвет през 2000 г., а шест години по-късно става кмет, като през 2010 г. е преизбран със 77% от гласовете. Чък Рийд е демократ, но в тази ситуация няма никакво значение към коя партия принадлежи, какви са идеологическите му пристрастия, както и колко популярен е сред жителите на Сан Хосе. Градът дължи толкова много пари на своите служители, че дори да успее да ги изплати и да намали дълговете си наполовина, пак ще фалира. "Направих сметка на разходите за един държавен служител. Не сме по-зле от Гърция", казва той.

И обяснява, че проблемът е възникнал преди последната финансова криза. "По дяволите, аз бях тук. Знам как започна. Започна през 90-те години с интернет бума.



Живеехме до богаташи и си мислехме, че и ние сме богати",



гневи се той.

Бюджетът на Сан Хосе, подобно на другите градове, зависи от плащанията към служителите в сферата на обществената сигурност - за полицаите и пожарникарите сега отиват 75% от всички средства. Интернет бумът създаде големи очаквания за държавните служители и за приходите от данъците. По време на преговорите профсъюзите поискаха от градските власти специален задължителен арбитраж за полицаи и пожарникари, подобно на този, който имат играчите във Висшата бейзболна лига. При спор за заплати всяка от страните трябва да направи най-изгодното за нея предложение и специално предложен безпристрастен съдия избира едно от тях. Преди взимането на решението не се провежда среща, просто съдията се произнася. Така всяка от страните има стимул да бъде разумна, тъй като колкото по-несериозни са предложенията, толкова по-малка е вероятността съдията да се произнесе в нейна полза.

"Проблемът със задължителния арбитраж е, че съдиите не са безпристрастни. Те обикновено са юристи по трудово право, които действат в полза на профсъюзите", обяснява Рийт.

През последните 10 години Сан Хосе многократно кляка пред исканията на профсъюзите на служителите в сектора за сигурност. Винаги, когато полицията или пожарната на някой съседен град постигнат по-добро споразумение с местните власти, в Сан Хосе също се поставя въпросът за увеличаване на заплатите. Освен това ведомствата взаимно се използват, за да постигнат успех по определени спорни точки. През 2002 г. например профсъюзът на полицаите в Сан Хосе се отказа от тригодишно споразумение, което предвиждаше постепенното повишаване на заплатите на полицаите с 18%. Скоро след това пожарникарите в Сан Хосе се отказаха от по-добро за тях споразумение, което включваше повишаване на възнагражденията им с над 23%. Полицията се почувства ограбена и се оплака на висок глас. В отговор градският съвет им осигури 5% допълнителен бонус към заплатите срещу обучение за борба с терористи.

"Нашите полицаи и пожарникари



ще взимат повече, когато се пенсионират, отколкото докато работят



Потресаващо е. Когато даваме на хората отпуск по болест, всъщност им разрешаваме да натрупват тези дни и затова им плащаме стотици хиляди долари, когато са дошли на работа. Тук има корупция. Това не е просто финансова корупция. Това е корупция на отношението на самата държавна служба", допълва той.



Рийд признава, че когато се е кандидатирал за градския съвет, изобщо не е мислил за пенсиите. А и темата не беше повдигана, докато Сан Диего бързо не се насочи към фалит през 2002 г. Тогава Рийд се замисля за финансите на Сан Хосе и започва да проучва ситуацията. "Тогава осъзнах, че има големи проблеми. Прилича на ипотечния балон и на интернет бума. Не че нямаше хора, които ни предупреждаваха, че това, което правим, е лудост. Но всеки отказва да повярва, че е луд", констатира кметът.

Рийд ми подава таблица. Тя показва, че разходите на града за изплащане на пенсии, когато той за първи път започва да се интересува от темата, възлизат на 73 млн. долара годишно. Т.г. те ще стигнат 245 млн. долара, като разходите за пенсии и здравеопазване на пенсионираните служители в момента са повече от половината от бюджета на града. За период от три години разходите за пенсии ще стигнат 400 млн. долара, въпреки че, "ако вземете реалната продължителност на живота, сумата ще стане над 650 млн. долара". И тъй като градът е задължен по закон да ги изплати, то единственото, което може да направи, е да орязва пари от други звена. В резултат служителите в градската управа на Сан Хосе са съкратени от 7450 на 5400. Броят на персоналът в момента е като през 1988 г., когато населението бе с четвърт по-малко. Служителите, запазили работните си места, взимат с 10% по-ниски заплати, но дори и това не е достатъчно, за да се компенсира нарастването на задълженията на града към пенсионерите. Три дни в седмицата градските библиотеки са затворени. Орязани са и парите за поддръжка на парковете. Не е отворен новият обществен център, построен преди спукването на ипотечния балон - градът няма пари да наеме персонал за него. За първи път в историята има съкращения дори сред полицаите и пожарникарите.

Чък Рийд е изчислил, че до 2014 г. градът с 1 милион население ще бъде обслужван от 1600 държавни чиновници. "Няма начин да се управлява с настоящия брой служители. Това обаче е само началото. Проблемът ще се задълбочава, докато остане само един", казва той.



Един-единствен чиновник да обслужва цял град,



който ще е фокусиран върху изплащането на пенсии. "Този момент не е далеч", казва Рийд. Тогава градът няма да бъде нищо повече от средство за изплащане на пенсиите на бившите си служители. "Това не е хипотетична страшна ситуация, а е математически неизбежно", обяснява кметът.

Въпреки всичко това кметът не постигна никакъв успех при преговорите с профсъюзите. "Разбирам полицаите и пожарникарите. Те си мислят, че са най-важните", допълва кметът. Профсъюзът на полицаите наскоро предложи на кмета да затвори библиотеките и за останалите четири дни от седмицата, за да осигури нужните пари. "Разгледахме тази възможност. Ако затворим библиотеките за още един ден, то ще можем да платим на 20 или 30 ченгета. Но още 20 полицаи годишно няма да решат проблемите. Ченгетата, които са пощадени тази година, ще бъдат съкратени следващата заради нарастващите разходи за пенсии на чиновниците, които са се оттеглили. От другата страна на неравенството е данъкоплатецът от Сан Хосе, който няма интерес да плаща повече от това, което плаща в момента. Проблемът не е само в това, че сме фалирали и не можем да си плащаме сметките. Става въпрос за желание", обяснява Рийд.

Питам го какви са възможностите в тази безизходна ситуация да се вдигнат данъците. С палеца и показалеца показва: нула. Той определи ситуацията като "фалит на ниво услуги". Това означава, че скъпият обществен център, който е построен и дори кръстен, не може да бъде отворен. Означава затваряне на библиотеките три дни в седмицата.



Това не е финансов фалит, това е културен фалит



"Как, по дяволите, я докарахте дотук?", питам аз. "Единственото обяснение, което мога да дам, е, че взимаха парите, докато ги имаше", казва той. Има обаче и друго обяснение. "Мисля, че страдаме от много големи заблуди - че всички ще сме богати, че всички ще живеем вечно. Всички ведомства в щата се бореха за запазване на статуквото, за запазване на заблудата. И сега се сблъскваме с реалността", казва Чък Рийд.

Той ми спомена, че колкото и зле да смятат, че е положението в Сан Хосе, много други американски градове са в по-тежка ситуация. "Кой град е най за съжаление?", питам. "Вайехо", ми отговаря.

"Добре дошли във Вайехо, град на възможности" - пише на табелата на влизане в града, а магазините, които са останали отворени, имат надписи "Приемаме купони за храна". Изоставените бизнес сгради са обрасли с бурени, а всички светофари са нагласени да мигат постоянно. По улиците няма патрулиращи полицаи. Тук можете да паркирате навсякъде и да не се притеснявате, че ви е необходим талон. Прозорците на кметството са тъмни, но на предния портал има оживление. Млад мъж с бейзболна шапка, със слънчеви очила и нови кецове "Найк" се е качил на ниска стена и крещи адрес: "Кембридж Драйв 900". Насъбралите се хора започват веднага да наддават. От 2006 г. до 2010 г. стойността на недвижимата собственост във Вайехо е паднала с 66%.



Една на всеки 16 къщи в града се продава заради просрочена ипотека



Очевидно това е бърза разпродажба на имоти на доста ниски цени, но участниците са толкова съмнителни и потайни, че трудно бих повярвал, че се случва точно това.

Фоайето на кметството е абсолютно празно. Има място за рецепционист, но такъв липсва. Вместо това е поставена бележка: "На вниманието на собствениците на имоти с просрочени ипотеки и участниците в наддаванията: Моля не водете бизнес преговори във фоайето на кметството".

На третия етаж откривам кабинета на новия мениджър на града Фил Бачелър, но когато влизам, там няма никого. Скоро се появява жена, която ме завежда при Бачелър. Той е прехвърлил 60-те и е автор на няколко книги - как се отглеждат деца и как да приемем смъртта. Преди да се пенсионира, е съветвал градове, изпитващи финансови проблеми. Той се отказва от пенсията си, за да поеме този пост, но само след като градският съвет няколко пъти го е помолил. "Колкото повече отказваш, толкова по-настоятелни стават", казва той. Основното условие, което поставя, не е финансово, а социално: ще поеме работата само ако хората в градския съвет престанат да бълват злоба един към друг и започнат да се държат любезно. "Бил съм на много места, които са били доста закъсали, но никъде не съм виждал подобно нещо", казва той. След това споделя нещата, които смята за необичайни. Започва с броя на служителите. Екипът му се състои от един човек: току-що се срещнах с нея. "Когато отиде до тоалетната, трябва да заключи офиса, защото съм в срещи и няма кой да я замести", казва той.

Да се върнем на 2008 г., когато Вайехо обяви фалит, тъй като бе неспособен да изпълни условията, поставени от много от кредиторите си. 80% от бюджета на града отиват за плащания и облаги за хората, работещи в сферата на сигурността. Отношенията между полицаи и пожарникари, от една страна, и гражданите, от друга, са достигнали исторически ниско ниво. Полицаите и пожарникарите смятат, че градът се опитва да се отметне от споразуменията с тях, а населението е убедено, че те използват страха като оръжие, за да ги изнудят за още пари.



Местната шега е "Плати или умри"



Заседанията на градския съвет са се превърнали в зрелищни сблъсъци - на едно от тях гражданин пристигнал с отрязана свинска глава, поставена върху барбекю. След като градът обяви фалит, полицията и пожарната бяха съкратени наполовина, а всички други градски услуги са сведени до нула.

И докато Бачелър говори за фалита на Вайехо, осъзнавам, че съм чувал тази история и преди, или поне съм чувал нейния вариант, отнасящ се за частния сектор. Хората, които имат власт в обществото и са натоварени със задачата да я запазят, успяват да ликвидират обществото. Проблемът с полицаите и пожарникарите не е проблем на обществения сектор; не е проблем и на правителството; проблемът е на цялото общество. Това се случи на "Уолстрийт" преди ипотечната криза. Проблем на хората е, че взимат това, което могат, просто защото им се е отдала такава възможност и не се интересуват от по-големите социални последствия. Не е само съвпадение, че дълговете на градовете и щатите станаха неконтролируеми едновременно с дълговете на американците. Останали сами в тъмна стая с купчина пари, американците знаеха точно какво искат да направят - от най-високите етажи на обществото до най-ниските. Те бяха настроени да заграбят колкото се може повече, без да се замислят за дългосрочните последствия. След това хората от "Уолстрийт" в частни срещи се оплакваха от ниския морал на американците, които загърбиха ипотечните заеми, а американците изразяваха възмущението си от брокерите, които им платили цяло състояние, за да създадат лошите кредити.

Вайехо не успява да убеди служителите в сферата на обществената безопасност, че не може да си позволи да ги направи богати, и удари дъното. "Не ме интересува кой е виновен, но ни трябваше промяна", казва Бачелър. Когато го срещнах, няколко месеца след като беше поел поста, той все още се опитваше да реши малък финансов спор: имаше 1013 ищци, които са завели съдебни искове към града на стойност половин милиард долара, но по тях могат да бъдат платени само 6 млн. долара. Те са като оцелели при корабокрушение, намиращи се на спасителен сал с ограничени провизии. Според него работата му е да ги убеди, че единственият шанс да оцелеят е да работят заедно. Бачелър не приема основния проблем на града като финансов, защото финансовите проблеми са симптом. Болестта е културата. Преди няколко седмици той изпраща послание до останалия персонал на града - градския съвет, кмета, служителите в сферата на обществена сигурност. То е, че ако искат това място да стъпи на краката си, е необходима промяна в начина на поведение на всеки един - да се научат взаимно да се уважават и да бъдат почтени.

Когато хората трупат дългове и започват да изпитват трудности да ги плащат, те си казват няколко неща. Първо - очевидно е, че те са искали повече, отколкото са можели да си позволят. Второто - че техните належащи нужди са толкова важни, че си заслужават ограниченията в бъдещето. И че ще се оправят някак си, когато трудните времена настъпят. Но невинаги става така.
Снимка: wikipedia.org
Калифорнийският град Сан Хосе има най-високия кредитен рейтинг от ААА, но въпреки това е на ръба на фалита.
Снимка: sfgate.com
Кметът на Сан Хосе Чък Рийд не си е представял колко е тежко финансовото положение на града, когато поема поста.
Снимка: www.ci.vallejo.ca.us
Табелата, която посреща посетителите на фалиралия град Вайехо.
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Непрекъснатите претенции на калифорнийските пожарникари са сред причините за тежкото финансово положение на няколко града в щата.
66
4673
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
66
 Видими 
11 Декември 2011 20:09
"Черен опит" печатна грешка ли е? Туй не е беше ли "Челен опит"

11 Декември 2011 20:23
Добро начало, но края на статията трябваше да е края на началото. Аналитичната част е неразорана целина.
11 Декември 2011 20:47
Четете за Калифорния и си мислете за България.
11 Декември 2011 21:01
Не е заровено там кучето, ама нейсе...
11 Декември 2011 21:35
Калифорнийският град Сан Хосе има най-високия кредитен рейтинг от ААА, но въпреки това е на ръба на фалита.

Тия кредитни агенции не им ли беха вдигнали мерника?
11 Декември 2011 22:12
На протяжении десятилетий нас предупреждали, что когда бебибумеры (родившиеся во время демографического взрыва после окончания Второй мировой) начнут выходить на пенсию, то мы окажемся лицом к лицу с демографическим кризисом беспрецедентного масштаба.

Эти дни настали с 1 января 2011 года - бебибумеры начали выходить на пенсию. Сегодня многие пожилые американцы вынуждены выбирать между покупкой продуктов, обогревом домов или покупкой лекарств. У них не хватает денег, чтобы перекрывать все эти расходы вместе. Но правительство не спешит на помощь. Тревожные факты о кризисе пенсий бебибумеров:

1. 46% американских работников скопили на пенсию меньше $10000, 29% скопили на пенсию менее $1000.

2. 88% американцев обеспокоены жизнью на пенсии.

3. американским рабочим для обеспечения условий жизни на пенсии не хватает $6.6 триллионов.

4. каждый шестой пожилой американец живёт ниже черты бедности.

5. 1 января 2011 года первый американский бебибумер вышел на пенсию. В течение следующих 20 лет ежедневно будет выходить на пенсию 10000 бебибумеров.

6. В настоящее время в возрасте 65 лет 13%.

7. пожилых - 40 млн..

8. Сегодня только 23% могут прожить на пенсию.

9. 74% планируют продолжать работать и на пенсии.

10. 40% планируют работать, "пока не упадут".

11. у 56% пенсионеров останутся незакрытые долги.

12. от 55 лет и старше составляют 20% обанкротившихся в США.

13. в возрасте от 65 до 74 лет число обанкротившихся выросло на 178%.

14. причина банкротств – на 60% - медицинские счета.

15. Государственные пенсионные фонды находятся на грани банкротства.

16. Только в штате Калифорния долговые обязательства на $325 млрд..

17. 50 штатов в сумме имеют пенсионных обязательств на $5.17 триллионов, однако выделено на пенсионные фонды только $1.94 триллиона. Откуда взять эти деньги?

18. В следующие годы дефицит бюджета системы социального обеспечения будет всё более нарастать по мере выхода на пенсию всё нового числа бебибумеров.

19. В 1950-м каждая пенсия оплачивалась 16 рабочими. Сегодня - 1.74 работниками.

20. средства у программ здравоохранения для неимущих кончатся на 5 лет раньше, чем прогнозировалось всего год назад.

21. Общая стоимость расходов оборонных, социального, медстрахования на $10 млрд. больше собранных налогов.

22. Корпорация гарантий пенсионных платежей провалились. Пенсионный кризис в нокауте, дефицит в $26 млрд..

23. 36% американцев ничего не откладывают на пенсию.

24. 30% в 60 лет планируют инвестировать в акции. Что будет с ними, если рынок акций обвалится?

Пенсионный кризис долго игнорировался, урегулирование его с каждым разом всё дальше откладывалось, а всех паникёров поднимали на смех.

Теперь кризис настал, и мы все заплатим свою цену.
11 Декември 2011 22:14
Да не стане така, че след няколко години 80% от държавния бюджет да отива за пенсии и помощи за безработни. Казано по друг начин 1 данъкоплатец да изхранва 5.
11 Декември 2011 22:57
След това хората от "Уолстрийт" в частни срещи се оплакваха от ниския морал на американците, които загърбиха ипотечните заеми, а американците изразяваха възмущението си от брокерите, които им платили цяло състояние, за да създадат лошите кредити.

.
Не знам кой я е превездал тази статия, но явно не си е свършил работата.
.
СЕГА да не е уволнил коректорите с цел икономии?
Коректорите, освен за пропуснати запетайки, би трябвало да следят поне за най=елементарен здрав смисъл в текста, над който работят.
11 Декември 2011 23:04
И мнението ми за проблема с пенсиите на обществените служители (в Щатите, а и в България):
Разумно правило би било държавните и обществените служители, подобно на повечето редови американци, да спестяват сами за старини в индивидуални сметки (IRA и 401К). Неспазването на това правило е причина за проблемите на повечето градове в Щатите, както и за западането на цялата държава.
.
По-голяма част от служителите, получаващи бюджетни пари (събрани от данъкоплатеца) са паразити. Ако се спазва горното правило, числото на паразитите би се намалило автоматично.
.
Също така е разумно да се създадат закони за банкрута, които да позволяват започване на чисто, както на хората, така и на обществените структури. Това автоматично би намалило случаите на т.нар. хищническо (на англ. predatory) кредитодаване.
11 Декември 2011 23:08
Не бързайте да погребвате САЩ.Те все пак са дала много на човечеството- наука, технологии, изкуство, не само войни. Просто модела на паразитстване е изчерпан и на това поколение, а и на следващите , им се падна жребия да плащат веселбата на предни , в това число и управляващи. Дойде време за приземяване, балоните се пукат. Все пак те си имат умен и диалогичен президент като Обама, може да ги изкара на пътя на перестройката, макар , че на чичковците с печатницата не им се иска тази приказка да свършва.
Успех , президент Обама ! САЩ имат сили да тръгнат по нов път. Няма да е лесно, но друг път просто няма.
11 Декември 2011 23:12
Делът на Калифорния в БВП на САЩ е 14%, или близо 1, 4 трилиона долара.


На практика, Калифорния храни Щатите. Какво тогава, ако някой иска повече от баницата?
11 Декември 2011 23:33
Не си прав, мечок. Калифорнийците са 12 % от УСА (37.25 млн от 311) , така че 14% от БВП е малко над средното.
11 Декември 2011 23:36
Е, все пак утешително е че не само у нас най-големите дармоеди са полицаите и пожарникарите..
12 Декември 2011 00:03
Безспорно и това са реални проблеми, но както обикновено газетата е подбрала материал, нетипичен за сегашната криза на търсенето в САЩ. Тя не е криза на преразходите за социални грижи, а на недостатъчното съвкупно търсене, в последна сметка причинено от обедняването на американската средна класа. В частност не алчните профсъюзи, а слабото влияние на профсъюзите (само 6% в частния сектор) е по-голям проблем. Алчните профсъюзи са по-скоро десен мит, отколкото реалност.

Речта на Обама в Канзас от 6 декември, която почнах да превеждам в темата ми, очерта много ясно истинските проблеми в САЩ.

Значението на държавния сектор за заетостта в САЩ е огромно. В много щати военните са най-големият работодател. Но сега републикаците натискат за големи съкращения в държавния сектор. Американските пощи например сега очакват съдбата на българските.

Недостатъчната заетост и все по-ниските заплати в частния сектор са причина за това, че все повече хора разчитат на държавна работа, за да свържат двата края.

Докато САЩ може да поддържа федерален дефицит, щатите нямат право на дефицит. Много щати сега са в банкрут и съкращават главоломно учители, чиновници, полицаи, пожарникари, работници в парковете и т.н.

Калифорния освен това е общо взето неуправляем щат и не е представителна. Там не могат да си повишат данъците, защото се изисква невъзможно мнозинство.
12 Декември 2011 01:26
Oh boy, имаме включване от мястото на събититето.
12 Декември 2011 03:26
"криза на преразходите за социални грижи, "
.....................................................................
Много е важно да се знае, какъв е делът от разходите по социалните програми пряко за нуждаещите се и какъв е делът на разходите за заплати и издръжка на персонал, зает в обслужването на нуждаещите се. Нямам точни данни, но предполагам, че 80 процента от парите отиват за високите заплати и прочие привилегии на работещите по социалните програми, а не повече от 20 процента отиват пряко за нуждаещите се. Със социални дейности са заети вероятно милиони, или десетки милиони американци, с високи заплати. И вериятно на всеки един нуждаещ се от милостиня и подаяние се падат по няколко охранени и добре осигурени обслужващи го. Когато се говори против социалните програми, то най-засегнатите не са бедните, а обслужващите ги, които ще загубят добре платените си хайляшки работи.
А още от заглавието на статията става ясно къде отиват парите на данъкоплатците. А Обама, Кругман и техния пророк Чичо Фичо желаят още повече пари за тези категории храненици.
Категорично съм против твърдението, че това е целият проблем, както твърдят републиканците. Но това е половината проблем и той не може да бъде подминаван.
12 Декември 2011 03:41
Всъщност това е отрязък от един доста по-дълъг материал, чието (пропуснато тук) начало дава добре връзката между кризата на федерално ниво и регионално и как щатите прехвърлят голяма част от задълженията по веригата надолу към общините. Статията е много информативна и независимо от мнението на кореспондента на Агенция "Позитано" в Манхатън, рисува Калифорния като най-напреднал, но типичен стадий на болестта, засегнала много региони в САЩ.
И да - има доста да научим от материала.
Натисни тук
12 Декември 2011 03:47
По справедливо е за мен да се намаляват заплатите с 30% откокото да се съращават работници.Всички ще делиме мизерията по равно.Неправилно е в демократична държава да има превилигировани съсловия.
12 Декември 2011 04:06
Никой от "десните" колеги (мярнах Динаин, Бонго) няма хал хабер от понятие за какво става дума. Те не са стъпвали в САЩ и не са запознати с "пазарната" икономика в действие. Бонго ми изглежда никога да не е стъпвал извън България (пардон - забравих Гърция) и политпросветата му се базира главно на четене на в. "Демокрация" с гл. ред. В. Сидеров; съгражданинът ми Динаин явно познава от чужбините само социалистически Израел.

Реалният проблем с "прехвърлянето" е следният: Уолмарт (най-големият работодател в САЩ с над 2 млн. работници) пристига в някой провинциален градец; разполага се на голо поле извън града, за да не му плаща нищо; договаря си субсидия от щата, за да "разкрие работни места" и да не му плаща нищо; ликвидира всички дребни магазини и други обслужващи фирми в околността; наема част от освободените им работници на минимална заплата без осигуровки; "помага" на работниците си да минат на Медикейд (федерална здравна осигуровка за сметка на данъкоплатеца) и купони за храна (също за сметка на данъкоплатеца); води борба с/у опитите за профсъюзна организация на работниците си - всеки уличен е веднага изхвърлян; използва всички възможни трикове (с помощта на най-скъпите адвокати и данъчни счетоводители), за да намали федералните си данъци до виртуална нула.

Шестте главни собственици на Уолмарт (физически лица) имат богатство колкото 60% от населението на САЩ и средният данък, който плащат, е 1% от дохода им. Двата милиона работници на Уолмарт са реално работещи бедни на частична издръжка на данъкоплатеца.

12 Декември 2011 04:12
Дефицитите на щатите поглъщат голяма част от федералните стимули, които отиват за запушване дупките на щатските бюджети.

Много е важно да се разбере, че агресивността на профсъюзите, дето е налице (сега само 6% от работниците в частния сектор и 12% в публичния са организирани), се диктува главно от отчаянието на работниците от топящите се работни места и доходи в частния сектор. Особено от архаичното здравно осигуряване, което е employer-based.

Заради последното милиони амер. работници си налягат с години парцалите на зле платени и безперспективни работни места, за да не загубят здравните си осигуровки.
12 Декември 2011 04:22
Българите като цяло и в частност бълг. десни (дори и мнозинството от тия, които са телом в САЩ) не познават хич САЩ - феномен, с който се сблъсквам всеки ден. А бълг. преса е уникална сред познатите ми "преси" (вкл. сингапурската) по дебелото си невежество си спрямо САЩ. Нашата родна газета дори упражнява своеобразно лидерство, подбирайки безпогрешно най-крайно десните и реакционни материали от паралелните вселени, които й попадат, и почти никога не пуска нищо, което поне бегло да има връзка с действителността в САЩ и в тази наша грешна вселена.

Но невежеството не е безплатно. САЩ е все още водещата сила на съвремието - за добро или зло. Трябва да се познава, не да се харесва или не-харесва, а да се познава обективно.
12 Декември 2011 04:54
За такива ситуации е предвидена "неплатежоспособност", който имал - дал и загубил, точка, всичко от начало.Прословутият chapter 11 или направо 7 прилага ли се за щати или само за части фирми?
12 Декември 2011 05:14
Не, за щатите не се отнася US Code. Държавите, в т. ч. и щатите на САЩ, не могат да "банкрутират", но щатите са задължени да имат балансиран бюджет. Сега и Европа иска да е така. Но ако един щат да е "фалирал" на практика, все пак хората му си получават федералните плащания - Медикеър, Медикейд, Социална сигурност, помощ за безработица, федералните заплати и т.н. А в Европа няма такъв механизъм.

Заглавието на статията е архиманипулативно. Истинското заглавие трябваше да е:

"Какво като банката ни беше спасена от фалит от данъкоплатеца? Ние си искаме високите бонуси!"

Това беше реалността в 2010 г. Спасените от фалит too big to fail банки (които щяха да фалират заради безразсъдната си алчност и заради издействаната от самите тях дерегулация) раздадоха щедри бонуси на шефовете си. Много повече пари за една година, отколкото "алчните профсъюзи" могат да изкрънкат за два живота. Именно затова и тръгнаха чаените партита (отдясно, против бейлаута от държавата на банките) и Окупирай Уолстрийт (отляво, против неравенството и корпоративния уелферизъм).
12 Декември 2011 06:52
Фичо па се занесе Улево.
Главният проблем на Щатите е глобализацията . Работните места в промишлеността отплуваха отвъд океаните и в Мексико. Деиндустриализация . Оттук и намалена покупателна способност. За поддръжка на стандарта се раздадоха кредитните карти . И се оплескаха нещата хептен.
А за ролята на профсъюзите мое да си приказваме до великден, друга тема.
12 Декември 2011 08:27
VOCI Наистина глобализацията е главният проблем. Американците, а и ние искаме евтини стоки от Китай, но не се замисляме, че нещо трябва да работим за да можем да ги купуваме тия джунджурии. 10 години беше яко лапане на евтини стоки.. обаче вече парите свършиха и... работата загрубя. Работни места няма. При нас, даже и ЕС ни унищожава производствата, не само Китай. Останахме само на една търговийка, туризъм и тук там някоя компютърна фирма..
12 Декември 2011 09:35
Китайците изнасят и се развиват защото юана е ефтин! Нека еврото падне на половина да видим няма ли да изнасяме и ние и да заливаме пазарите с ефтини стоки, и безработицата ще изчезне, и задлъжнялостта, и ръста в икономиката ще стане двуцифрен.....ама има някои хора натрупали капитали, накупили облигации, отпуснали кредити, не искат да си видят богатствата обезценени!
12 Декември 2011 09:37
За 900 000 жители на Сан Хосе работят 5400 общински служители.Интересно, може ли някой да посочи броят им в София.
12 Декември 2011 10:16
Има една много важна подробност: В Америка полицаите и пожарникарите са служители на съответната община, а в България те са държавни служители.
12 Декември 2011 11:17
Магистрална статия! "Профсъюзът на полицията предложи да се затворят библиотеките, за да можем да плащаме на ченгетата."
"Не че нямаше хора, които ни предупреждаваха, че това, което правим е лудост. Но всеки отказа да повярва, че е луд!"
Не бойте се деца! Това ви чака!
12 Декември 2011 11:33
TCF bank penalizes kid with $4.85 in his account by charging him $234.95 in fees in two weeks

By Cory Doctorow at 8:16 am Saturday, Dec 10

A young man left $4.85 in his TCF Bank account. TCF assessed him a $9.95 "maintenance fee" for not having enough money in his account. Then they charged him for being overdrawn by $5.10 (ten cents more than he was allowed by their rules). In less than two weeks, they'd assessed so many fees and penalties against the account holder that he owed them $229.10. All for having the temerity to have a low-balance account. The bank said it was his own fault for not having more money. Finally, they relented -- only after being contacted by a newspaper.
12 Декември 2011 11:42
kaily,
и какво е предложението? Да се затворят всички банки ли?

По-богатите щати си плащат повече полиция, примерно. Но затова и внасят повече в държавата като данъци. По-бедните биват дотирани от държавата с намалени или без данъци. Какво общо имат банките в случая, колкото и да са им "лоши" практиките?


12 Декември 2011 12:37
Печатницата все повече се очертава като единствен изход от ситуацията. Тогава за всички ще има по много пари. Е, и цените ще са други, но това е страничен ефект. Единствено Меркел засега се опъва на издаването на еврооблигации, което на свой ред ще е предпоставка за пускането на печатницата отсам Океана. В тази криза САЩ и Европа са скачени съдове - САЩ не могат да изплуват без Европа, а Европа не може да излезе от дълговото блато, без опрощаване на дълговете, много от които се държат от американски банки и фондове.
12 Декември 2011 13:22
kaily,
и какво е предложението? Да се затворят всички банки ли?

Това ли са двете алтернативи в твоя ум?
12 Декември 2011 14:08
TCF bank penalizes kid with $4.85 in his account by charging him $234.95 in fees in two weeks


интересно доколко това е действие на банкови чиновници и доколко - автоматизирана реакция на банковия софтуер.

Предполагам, че е изцяло на софтуера. манрико и другите IT авторитети - какво ще кажете ?
12 Декември 2011 14:08
Това ли са двете алтернативи в твоя ум?


Едва ли моят ум е някакъв критерий, но ако нещо (примерно банките) го занимава в момента (моят ум), едва ли бих го впрегнал в тайпване в някакъв форум, при това НЕ по темата, да коментирам именно моето влечение.

12 Декември 2011 14:09
кайли,

русукия текст от 22:12:13 откъде е ?

Впечатляващо обобщение.
12 Декември 2011 14:09
Заглавието:
"На гол тумбАк чифте пищови!"
12 Декември 2011 14:12
Калки,
не е до софтуер, хардуер, а до човекоуер.
Близу ми цепи сметки от 4 месеца без да го ползвам, въпреки 10-тината разговора по телефона и изтеклия ми договор.
Хората са за е*ане, не техниката.
12 Декември 2011 14:37
Като гледам колко е изнервен фичката май не е сьбрал доларс за старини.. Ще трябва да кара староста у Варна или на село.. Ще има да разказва за Манхатан :)
12 Декември 2011 15:23
Оттук и намалена покупателна способност. За поддръжка на стандарта се раздадоха кредитните карти . И се оплескаха нещата хептен.


Но не само. Не бива да се забравя и главоломното нарастване на публичния дълг, на факта, че обществените фондове се впуснаха охотно в спекулацията и че държавата активно поддържаше имотния балон, като същевременно правеше непродуктивни разходи. Ляво популистката реч на младежа от съседното племе в Канзас продължава в същия дух, като например предлага да се увеличи наливането на пари (за които няма реално обезпечение, впрочем) в социалната дейност - например в образованието. Но там пари са наливани досега, и то не малко - за последните 30 години средствата за образование в САЩ са се увеличили двойно. САЩ са може би страната (във всеки случай в челната 5ца) с най-висок разход за образование на глава от населението в света. Но къде са резултатите - остава впечатлението, че тези пари са били изядени и изпити от съмнителни "науки" като Black/Afro-American history Studies, Gender Studies , Social Studies и прочее пръдни, чийто контингент, забележете, е неизмемен поддържник на Демократичската партия и то все на левите течения в нея.
Историческото значение на речта на Обама в Канзас, толкова хвалена от разни дърдорковци, е, че това е може би първият президент на САЩ, който три години след като е дошъл на власт, категорично отказва да поеме отговорността от случващото се в страната и я прехвърля на "богатите и алчните". Съпоставките с наши политици пък се налагат от самосебе си.
12 Декември 2011 15:32
Това е един от най - острите проблеми на Калифорния, пък бил той и "непредставителен за САЩ".
Колкото до влиянието на профсъюзите, може и да е малко, но идват времена когато на публичните служители трябва да бъде забранено да участват в профсъюзи.
Бяха времена когато дългогодишните работници на GM получаваха заплати и бонуси поставящи ги в най - горния сегмент на средната класа. Не че в това има нещо лошо когато компанията е в състояние да си го позволи, но това продължи на практика до фалита.
Абсолютно същото ще се повтори с бонусите на полицаите, ако не се намери начин това безумие да се спре. А парите за заплати и пенсии на полицията и за училищата идват от едни и същи данъци...
12 Декември 2011 16:00
Другари,
запомнете го най-после! Няма евтини стоки от Китай, освен онези, които са негодни и би трябвало да се бракуват във фабриката. Евтини са стоките за онзи, който ги купува от Китай, за да ги продаде в Америка. Купува ги за един долар и ги продава да 20 долара. За крайния потребител стоките са на същата цена, ако биха се произвеждали в Америка, но тогава посредникът щеше да се задоволи 20 процента печалба, вместо с две хиляди процента.
12 Декември 2011 16:01
Препоръчвам новата книга на Майкъл Луис: "Бумеранг". Има няколко пасажи за Гърция, които много успешно и болезнено улавят манталитета на нашето общество.
12 Декември 2011 16:14
Предполагам, че е изцяло на софтуера. манрико и другите IT авторитети - какво ще кажете ?

Естествено, че таксите в банките се начисляват автоматично от софтуер, а не от лелки със сметала. Така както е описана случката, даже не е бъг в софтуера, начислени са си таксите каквито са били по договор. Вероятно младежът си е подписал договор за откриване на сметката, таксите са били или в договора или в общи условия, за които се е подписал, че се е запознал и се съгласява.
Трябва да се разбере, че банките, както всички търговци, не са благотворителни дружества, не са дори и благонамерени добри белобради хора. Те са търговци, които гонят печалба, използват и трикове на ръба на закона и регулациите, за да спечелят повече. Законите за защита на потребителите пазят от директни измами и злоупотреби, но не могат да предпазят тъп потребител от подписване на неизгоден за него договор. Човек трябва да внимава, да чете какво подписва, ако не го разбира - да не подписва или да потърси компетентна консултация, преди да подпише. Ако е толкова тъп или лекомислен, че не се сеща, че е тъп и не разбира какво подписва - такава тъпотия трябва да бъде наказвана. Ако е умствено ограничен в медицинския смисъл, роднините му трябва да поискат съдът да го постави под опека и да няма право да подписва договори.
12 Декември 2011 16:19
За по-ясно - един пример, който много пъти съм давал. Ако си купиш кола на старо без гаранция, законът вероятно ще те защити, ако са ти продали кола без двигател без да са те уведомили. Но ако са ти продали износена бричка, за която още в пътвия месец трябва да дадеш много пари за ремонт и стягане, проблемът си е твой. Ако не разбираш достатъчно от коли, извикай специалист, на който имаш доверие, за да я прегледа. Странното е, че много българи за кола за 2000лв водят не един, а двама специалисти да я видят, но договор за кредит за 100 000 подписват на юнашко доверие.
12 Декември 2011 16:35
По тоталитарно време помня, че се самобичувахме за качеството на нашенската продукция. Лошото качество беше обяснението, че не можем да изнасяме продукция за развитите страни. В момента с една китайска ножовка като отрежеш една пластмасова тръба и се изхабява. И с всичките им инструменти е такова положението. Инструментите, които произвеждахме по времето на соца бяха стотици пъти по-качествени и по-трайни. Машините им се разпадат при разглобяването. Всичко спира да работи един ден след изтичане на гаранционния срок. Производството и търговията са превърнати в далавера. Да измамим клиента. Да принудим клиента да купува двойно повече, като намалим срока на годност на стоката два пъти. Това не може да става с американските стоки, продавани в Америка. Произведеното в Америка в момента в магазините е геренция за качество. Проблемът е, както писа по-горе Чичо Фичо за Уолмарт, че търговецът-монополист на пазара не иска да купува и препродава американски стоки, защото печалбата там е просто нормална. Той иска да купува китайски стоки и да получава свръхпечалби. И затова изнудва американските производители да местят фабриките си в Китай. На производителите печалбите им са едни и същи и в Америка и в Китай. Разликата е, че монополистът им дава възможност да съществуват в Китай, а в Америка не.
Аз все се надявам, че напредъкът в информационните технологии и комуникациите ще даде възможност на хората н Америка да изобретят нови форми на търговия, или на връзка между производителя и крайния потребител /еднакво дискриминирани от посредниците търговци и финансисти/ и да заобиколят големите монополни търговски корпорации, както и големите банки. И тогава производствата ще се върнат в Америка- бенефитите, отнети от сегашните посредници ще се поделят между потребителя и производителя. И самата организация ще изиска производството да колкото може по-близко до крайните потребители. В момента Монополните търговски корпорации предпочитат производствата да са колкото може по-далеч от крайните потребители, за да няма никакъв начин да се заобикалят посредниците.
12 Декември 2011 16:40
И затова изнудва американските производители да местят фабриките си в Китай.


Gozambo,
И как на практика става това изнудване?
12 Декември 2011 16:50
Gozambo - "Машините им се разпадат при разглобяването. Всичко спира да работи един ден след изтичане на гаранционния срок. " Всъщност това е целта на продавача, всичко друго е грешка, ако по-рано се развали машината значи е дефект , ако пък по-дълго се използва значи производителят се е минал и е вложил повече материали отколкото трябва

Всъщност в момента китайските стоки, тези на нормално евтини цени са достатъчно качествени. Проблемът е, че нашите търговци внасят от безумно евтините стоки за да правят големи продажби.
12 Декември 2011 17:00
Трябва да се разбере, че банките, както всички търговци, не са благотворителни дружества

Матросов, Матросоооов
12 Декември 2011 17:21
Gozambo - "Машините им се разпадат при разглобяването. Всичко спира да работи един ден след изтичане на гаранционния срок. "

Не непременно. Купуваш си апаратура, произведена от Сименс, сглобяваш, пускаш, работи на шест. Но на етикетчето си пише черно на бяло: Мейд ин Чайна.
С битовата техника е същото, традиционните фирми държат на качеството независимо къде е произведена продукцията им.
Ако си купуваш нещо, струващо 3 долара и куче марка, вместо нормалното за 30 долара, естествено ще се разпадне след един месец.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД