:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,652
Активни 454
Страници 5,555
За един ден 1,302,066
версия

Какво се вижда в светлината на запалените коли

Марин Божков
Вече от месеци в държавата ни става нещо, а никой не може да обясни какво е то. Всяка нощ на различни места пламват по няколко автомобила, а през деня всякакви политици се надпреварват да извличат дивиденти от чуждата беда или поне да уличат политическия противник в злонамереност или некадърност.
Къде са корените на явлението? Следвайки италианския пример, в последните десет години българските престъпни организации се насочиха към бизнеса с отпадъците, инфраструктурно строителство, концесии, хазарт, акцизни стоки. В тези сфери бизнесът не се взема, а се дава от "закупени" политици и дори цели партии. Много от най-богатите българи имат обща черта - забогатели са от сделки с държавата. Така

мутрите станаха излишни

Новите "бизнесмени" постепенно изоставиха "уличната инфраструктура" за терор над населението и тя започна да се разпада. Старите централно управлявани "борчески бригади" отстъпиха улицата на банди от гетата. В началото на новото хилядолетие уличната престъпност "потъна", стана по-малко забележима, а гражданите, увлечени в лесните кредити и строителния бум, като че ли я позабравиха. От две години обаче под натиска на ЕС и заради липсата на лесни пари държавата сериозно притисна някои основни източници на доходи на организираната престъпност. Започнаха мъчителни опити за ограничаване на сиво-черната икономика и осветяване на обществените поръчки. Инфраструктурното строителство се следи изкъсо от Брюксел. Управлението на отпадъците става все по-неприветливо за "добре облечените бизнесмени". Вече има дори депутати, осъдени за корупция. И най-важното - обществото започва да счита съюза на политическите елити с организираната престъпност за неприемлив и непоносим.
Огласяването и осъждането на "президентските спонсори" от Перник, делата за корупция в Стара Загора, присъдата за бившия кмет на Дулово и настоящ народен представител от ДПС, наказателните процеси във Варна и на много други места принуждават правителството, ако иска да запази авторитета си и да се задържи на власт, да следва оздравителната тенденция, независимо от личните си желания.
В обществото се очертава разделение на оцеляващи - които въпреки трудните условия се развиват и все повече изискват, и изпадащи - които не могат да се приспособят, губят имуществото си и бързо се маргинализират. И сред тях има както отдавна декласирани индивиди, така и доскоро успешни бизнесмени и дори "милионери". Подкрепяйки по-силната оздравителна тенденция, Бойко Борисов се надява да изпълни голямата си амбиция - да остане в историята.

Големите губещи от кризата са онези, които разчитат на присвояването

на обществени средства. Далавера, субсидии, откровена престъпност - няма значение. Какво като цяла Европа се гърчи в криза - риба се лови в мътна вода. Точно това обедини протестите от последните седмици. "Протестиращите зърнопроизводители" не са трактористите, които докараха машините си в центъра на София, а няколкото десетки крупни арендатори, които се ядосаха, че част от обещаните им пари този път ще отидат за плодове и зеленчуци. Железничарската стачка така и не успя да убеди обществото в правотата на каузата си. Наложи се впечатлението, че е просто в защита на статуквото - всеки да си краде на нивото: стрелочникът - грес, а директорът - скъпи имоти и много пари. Така или иначе, обществото не подкрепи тези протести и те останаха изолирани.
Не е нужна световна конспирация, да се сетим, че от дестабилизация имат интерес онези, които губят доходите си. И колкото повече тези доходи зависят от правителството, толкова по-силен е интересът на власт да дойде правителство, което няма да им посяга. Тази тенденция намира винаги политическо представителство у отстранени от властта партии.
На другата страна е едно мълчаливо и на пръв поглед инертно общество от оцеляващи граждани, които напук на кризата не само се справят, но и съумяват да пестят. Те са истинският двигател на българския успех. Не правителството, а именно те се оказаха основният проблем на организираната престъпност. Една дузина министри можеш да си купиш, но два-три милиона осъзнати граждани - не. Тогава? Гражданите могат да бъдат тероризирани така, че всеки да се вгледа само в собствените си проблеми. Борческите бригади останаха в миналото, сега улиците се владеят от футболни агитки и многобройни малки квартални банди. Те също могат да бъдат използвани.

Какъв е профилът на задържания подпалвач?

Никой от задържаните не е пироман. Значи не става дума за прояви на медицинска патология. Но всичките са криминално проявени - регистрирани са от полицията като извършители на престъпление, но не се е стигнало до дела и присъди. Безработни са. Често са наркозависими или са били улични дилъри на наркотици. Или и двете. Твърдят, че палят за лично отмъщение или защото са отритнати от обществото. Всеки пали в определен тесен район... По еднакъв способ, макар и със собствен "почерк". Изглежда някой се опитва да разпали безсмислената "война на гетата", позната от Париж и Лондон. Запалените коли са само върхът на айсберга.
След като и двата ми автомобила бяха разбити при опити за кражба, направих проверка при фирми за автостъкла, в автосервизи и застрахователни компании и научих, че през последните два месеца в пъти са се увеличили взломните кражби на имущество от автомобили, кражбите на самите коли, разбиването на стъкла и други вандалски действия. Наред с всеки запален автомобил има няколко десетки разбити или откраднати. За да се развилнее истински автомобилен терор, липсват само канали за пласиране на откраднатите коли.

Какъв е отговорът на полицията?

За съжаление, тя се оказа неподготвена за вълната от нощни кражби и пламъци. Лавината от сигнали предизвика масово излизане на улицата на униформени полицаи, които се държат като стахановци, гонещи рекорди, и често задържат не когото трябва, а пропускат извършителите. Наскоро три непълнолетни момчета, тръгнали на тренировка, били задържани, защото минали покрай място, където току-що били разбити няколко коли. В суматохата истинските извършители изчезнали яко дим.
Липсата на информаторски апарат, неглижирането на превенцията и недоверието на гражданите към полицията дават плодове в общата обърканост и взаимни обвинения. Но този път от действията на полицията зависи пряко доверието на гражданите в способността на правителството да защити имуществото им и обществения ред.


Снимка: ЕПА/БГНЕС
Подпалените коли вече са над 50
38
4936
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
21 Декември 2011 20:28
Има интересни наблюдения, но най-интересното е, че тези палежи се дърпат от един център - което стана ясно още от третата нощ. Кой е този център обаче?
Това са група хора, които имат безспорно много пари и са свързани с власт и влияние - всичко останало са празни приказки. За тези 22 години в България ПРОТЕСТИРАТ САМО ПРИКРИТИ МАРОДЕРИ ЧРЕЗ БУНАЦИ ИЗЛЕЗЛИ НА УЛИЦАТА, КОИТО МИСЛЯТ, ЧЕ ЗАЩИТАВАТ СВОЯ ИНТЕРЕС. Това е! Споменатите по горе личности и групи с власт и пари, обикновено имат връзки по-дебели от корабни въжета С ВСЯКА ВЛАСТ ОТ 1985 ( не е грешка) НАСАМ. Единствено нямат такива връзки тези които мръзнат по площадите - било с трактори, било с маратонки на снега. И тези хорица от БДЖ се чудя, дали не виждат, че ги използват като подлоги, както и всички останали досега, само да разсипат железниците и да ги сложат в джоба си за стотинки.
Ето това е единствената ми надежда, че може нещо да стане - че истинският барут на всяка нация - негово величество гражданина, още не е протестирал - разбираемо защо преди 89 и още по-разбираемо след нея. Той не е събуден още и това не е метафора. Ще видите ако един социален процес катализира това събуждане, ще видите тези, които са го използвали как ще реагират. Мсилите, че това е невъзможно - не закономерно е! И предстои - просто останалото е нелогично.
И сега да се върнем към палежите - възможно ли е във Виена полицията да идва на третата минута ако нещо стане - независимо в коя част е, а в София да не могат да заловят една мрежа от независими подпалвачи с единен център, а вътрешният министър да се подиграва, че паленето на коли, сега е на мода. Ами почнете от министъра и направете така, че полицията да работи бе, господа! Силовите институции включително и най-секретните са замърсени от парите на монополите - явно и тайно. Слепи ли сте. И тези палежи са част от играта на тези, които искат винаги да сте роби и да "протестирате" за техните интереси.
Искате ли да се хванем на бас, че разкрития няма да има, както обикновено. А за причината за палежите ще говорим по-късно. Но се събудете и палежите ще спрат - не чакайте на полиция, която обслужва монополите и на правителство, което дели печалбата съдрана от гърба ви, с тях. Докато има овце, ще има и вълци!
Ще допълня само, че най-лесният допир до криминални елементи и техното манипулиране има само полицията и досега ги използва както си иска - а помислете малко!
21 Декември 2011 22:31
В обществото се очертава разделение на оцеляващи - които въпреки трудните условия се развиват и все повече изискват, и изпадащи - които не могат да се приспособят, губят имуществото си и бързо се маргинализират. И сред тях има както отдавна декласирани индивиди, така и доскоро успешни бизнесмени и дори "милионери". Подкрепяйки по-силната оздравителна тенденция, Бойко Борисов се надява да изпълни голямата си амбиция - да остане в историята.

Големите губещи от кризата са онези, които разчитат на присвояването

на обществени средства. Далавера, субсидии, откровена престъпност - няма значение. Какво като цяла Европа се гърчи в криза - риба се лови в мътна вода.


Слаб, неверен, навярно поръчков анализ. Като калпав наркотик - дрога, примесена с прах за пране.
Първо, не е вярно, че големите губещи от кризата са онези, които разчитат на присвояването. Губещ ли е медийният магнат Пеевски? Губещ ли е "Мистър Икономика" 2011 Василев? Губещ ли е "Типинг пойнт" кръжецът на Бориславова и компаньони? Губещи ли са юнаците от ТИМ? А тези от СИК какво загубиха?
Губещи ли са тези, които осребриха присъствието си във властта и околонея при тройната коалиция? Кой от тези какво загуби?
Ако действително разчитащите на присвояването ("далавера, субсидии, откровена престъпност - няма значение" бяха поставени в свиваща се ниша от кризата, то те по стар навик просто щяха да се ... изпозастрелят. Оставете фукните на Цветанов, че нашенският аналог на "мърдърс инкоропорейтид" е закрит. Да не би да са се свършили сръбските ветерани или пък чеченските? Не, спряха ... поръчките. Спряха, но защо? Така стигаме и до второто.
Второ, Борисов не подкрепя оздравителна тенденция, по-силна или по-слаба. Борисов е новото статукво - една от групировките, проектирайки се в най-високите нива на изпълнителната власт и влязла в "голямата политика" чрез подкрепата на държавни офиси на САЩ, наложи волята си над останалите. Останалите са поставени в безизходица. Ако реагират, това значи да преминат директно към ... политически терор, тъй като босовете-мишени са в опасна близост или са самата персонализирана държавна власт. Те (разумно) предпочитат да изчакат - или да колаборират с властта или просто да оставят отмъщението си да ... изстине.
Трето, процесът на маргинализация е мащабен. В резултат на мизерията, наложена под формата на "финансова дисциплина, осигуряваща стабилност", огромни обществени слоеве свиват хоризонта си до ежедневното оцеляване. Така те стават все по-малко способни на съвместно усилие в защита на интересите си. Спорадичните протести - БДЖ, зърнарите - имат ефекта да откроят и направят очевидна тази неспособност и обреченост.
Четвърто, (във връзка с първото) кризата е възможност. Възможност за кастата на "присвояващите" обществените блага посредством публичната власт да вкарат в оборот натрупаните през годините на "седемте тлъсти крави" ресурси. Огромни финансови активи стоят стенд бай и очакват дъното на кризата, за да нахлуят и плячкосат на смешни цени нов хап от общественото благосъстояние. С това те ще възстановят "равновесието". Част от това благосъстояние чрез достъпния кредит бе дадено на "нисшите духом", да му се порадват за малко. Скоро то ще им бъде взето, оставяйки ги в горчивината и мизерията на погубените надежди и многогодишна тежка задлъжнялост към банките.
Пето, гърчовете на Европа ще бъдат използвани за алиби на политически представените групировки при ограбването на общественото благосъстояние и личното благосъстояние на отделния гражданин - той ще загуби и последните остатъци от социалните статуси на социализма - достъпа си до нискокачествени, но затова пък "по джоба му" обществени услуги.
Шесто, политическите партии, такива , каквито ги мислим по навика си, ще продължават да губят електоралната си база. Пример за това са десните. Ако тяхна електорална база са младите , образовани, "пасионарни", активни в себереализацията си хора, с индивидуалистични нагласи, то тези хора са ядрото на българската икономическа емиграция. Просто казано - дясното, драги дами и господа, ... емигрира. Левицата, целенасочено концентрирана в БСП, загуби трайно доверието на своята електорална база - наемния труд, работниците и служителите, заради последователно провежданата политика на обслужване на интересите на т.нар. "олигархия" на едрия капитал - по дефиниция конкурентни и антагонистични на тези на наемния труд.
Седмо, еклектичната и популистка линия на удържане на властта заради самата власт, на реформи, провеждани под външен за страната натиск и в наложени рамки, ще доминира в политическия живот на страната. Ще се променя само персонализцията, търсейки да извлече обществена енергия от слаби колебания в тесни електорални области (проектът на Кунева, куриран от САЩ като резервен вариант, а навярно и подмога за проекта (им) Борисов).
Осмо, възмущението, омерзението, гневът на малцината зрящи в страната ще бъде контролиран и канализиран, за да се изяви като обществено безполезна фрустрация - характерното интелигентско колебание между апатия и (авто)агресия.
Девето, ... път и начин, обаче, има. Уви, прекалено елитарен и дело на малцина "посветени".
21 Декември 2011 22:51
Девето, ... път и начин, обаче, има. Уви, прекалено елитарен и дело на малцина "посветени".

Такъв начин в Европа в началото на ХХІ век, Фирмин, няма.
Единственият начин е това, което се случи в Лондон и другите градове и държави през лятото, чрез самостоятелна координация.
21 Декември 2011 23:03
босовете-мишени са в опасна близост или са самата персонализирана държавна власт. Те (разумно) предпочитат да изчакат - или да колаборират с властта или просто да...


Да колабират... с властта... не става ли? Трайно, летално някак, демек да полетят. Не че е особено елитарен или политкоректен екзитус (в медицински смисъл), но да го разгледаме метафорично, ако има идеи.

Особено за "избрани"... Да не би да трябва трето око за предявяване на пропуска?


21 Декември 2011 23:08
Все едно слушам Бареков. Чудя се защо СЕГА публикува тоз "анализ", който отчетливо противоречи на най-видими факти в държавата.
Едно споменаване на СИК и ТИМ е достатъчно да разпердушини тезата на автора.
Да не говорим, че скоро сии вестник побликува материал за увеличаващата се зависимост на бизнеса от властта в държавата (а не от държавата по принцип).
Не е намаляващата корупция причината за увеличаването на уличната престъпност. Свиването на икономиката изобщо е причина за това.
21 Декември 2011 23:31
Статията ? Напънала се планината и родила мишка.
22 Декември 2011 01:35
Какво се вижда в светлината на запалените коли

безпомощност на държавата
22 Декември 2011 02:09
Статията си е много добра
22 Декември 2011 03:31
Абе Воци,
статията е пълна с невярна фактология, очевидно неверни твърдения, при това липсва обща теза, освен ако не приемем, че Васил Божков е взел тубата. Ама не а е взел, щото ... виж началото на предното изречение.
---
В статията почти няма фактологически вярно твърдение или теза. Но да видим това, като пример :
Какъв е профилът на задържания подпалвач?
Никой от задържаните не е пироман. Значи не става дума за прояви на медицинска патология. Но всичките са криминално проявени - регистрирани са от полицията като извършители на престъпление, но не се е стигнало до дела и присъди. Безработни са. Често са наркозависими или са били улични дилъри на наркотици. Или и двете. Твърдят, че палят за лично отмъщение или защото са отритнати от обществото. Всеки пали в определен тесен район. Изглежда някой се опитва да разпали безсмислената "война на гетата"...

Че задържаните очевидно са задържани за отбиване на номера, като изкупителни жертви и очевадно нямат нищо общо с палежите. А са бедни, наркомани и сираци, просто защото умишлено са избирани да са беззащитни. Същото, като практиката дето се беше разпространила преди няколко години, за убийства да арестуват освидетелствани луди, да ги бият докато си признаят, а след това да броят случая за разкрит, въпреки, че не е. Да де, ама с палежите номерът не става, щото те си продължават.
22 Декември 2011 03:38
И има едно общо, но огромна разлика между кражбите на касетофони и дори части от коли, чупенето на прозорци и подпалването им.
-
Общото е, че става въпрос за паричен интерес. В първият случай да бъдат продадени частите на заложни къщи или автосервизи, във вторият да се създаде работа на автосервизи (на мен ми счупиха страничното огледало след като наблизо откриха автосервиз), в третият да се повиши нивото на застраховките "Каско". Защото наскоро излезна информация от съвещание на застрахователи, които се оплакват един на друг, че броя на застраховките е паднал много и трябва да предприемат нещо.
22 Декември 2011 03:47
След като и двата ми автомобила бяха разбити при опити за кражба, направих проверка при фирми за автостъкла, в автосервизи и застрахователни компании и научих, че през последните два месеца в пъти са се увеличили взломните кражби на имущество от автомобили, кражбите на самите коли, разбиването на стъкла и други вандалски действия. Наред с всеки запален автомобил има няколко десетки разбити или откраднати.

Ами авторът без да иска потвърждава, че става дума за кампания на застрахователи за повишаване на броя на застраховките "Каско". Доколкото знам те покриват и точно такива щети.
-
Както се казва, като ти разбият или опожарят колата - "Нищо лично, просто застрахователен бизнес".
22 Декември 2011 04:33
Firmin
22 Декември 2011 07:45
И защо си загубих времето с фалшив заек от моркови?
-------------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек
22 Декември 2011 08:10
Момчета, каквото и да кажете, все ще е вярно - ама истината е една - Цветанов и поверената му полиция е некадърна, та дрънка. Освен това е подкупна и ачик криминализирана!
22 Декември 2011 09:08
Авторът е поел риска да бъде заклеймен като апологет на властта, но аз , въпреки че я недолюбвам, съм готов да се подпиша под всяка негова дума ! Може би, на един по-късен етап и аз щях да достигна до тия заключения, но той ме изпревари. Сега въпросът е, какво да се направи, след като причините са ясни !
22 Декември 2011 09:18
Според мен коментарът на Фирмин е много по-смислен от статията.

Фирмин, не за пръв път се удивлявам как имаш сили и мерак да правиш толкова подробни изказвания ! В поне 80% от случаите съм съгласен с теб.
22 Декември 2011 09:24
Фирмин, твоят блестящ анализ е направо дисекция на обществото в момента, но дето се вика, "тоя вир е много плитък, та да вадиш от него риба толкова издълбоко!".
22 Декември 2011 09:48
Цуцко апартаменчето само лапа консултанските договорчета и нищо не върши.
22 Декември 2011 09:52
Доста точни наблюдения.
и изводи.
22 Декември 2011 10:58
Добре че беше тая без мислена статия че да прочета мнението на Firmin
22 Декември 2011 11:10
Firmin и от мен. Отдавна не бях чела по-смислен анализ на политическата ситуация в момента в нашата прекрасна държавица.
А иначе за палежите, всеки средно интелигентен индивид знаеше от третия ден, че това е работа на застрахователния бизнес.
Следователно разкрития и присъди... няма и няма да има. /дано греша/
22 Декември 2011 11:25
Firmin, за анализа да, заслужваш
Но за изводите...
Не ми се ще да ти подсказвам, но фрустрацията/апатията едва ли е обсебила цялото БГ-Общество.
Да, и за "гюбрето" си забравил...
22 Декември 2011 11:54
"Да запалиш един автомобил е престъпление. Да запалиш хиляда автомобила е политическа акция." Улрике Майнхоф, 1967 година
22 Декември 2011 13:50
Firmin, майстор на късия анализ. Но както е казал чичко Ленин, плагиатствайки, "Какво да се прави?" Явно този форум, като представител на добрите, се мъчи да предложи нещо, все предлага.... но нищо не се променя.
Не знаем с какво се занимава Firmin, но ако той имаше смелостта да реализира познанията си в сферата на общественото управление, ние бихме го подкрепили. Мнозина биха го подкрепили. В противовес на Кунева/Борисов/Волен/Алексей и сие инженерни творения по схемата на въпросният чичко Ленин, който е бил прав в едно. Промени се извършват само от организирана сила (партия) с много пари (в руския случай - германски и криминални).
22 Декември 2011 14:38
Фирмин е прав!
22 Декември 2011 15:17
Нищо не е видял този човек в светлината на запалените коли.
22 Декември 2011 16:09
Че полицията е некадърна, съмнение няма - нали и чрез ВАШИЯ демократичен вой професионалистите бяха низвергнати и изгонени от полицията! Нали чрез ВАШИЯ демократичен вой бе демонизиран образа на информаторите на полицията и вече свястни такива няма - останали са саде някои отрепки, които са готови да свидетелстват за каквото им наредят! Нали затова ВИЕ надавахте неистовия си демократичен вой срещу поставянето на камери, които "нарушавали демократичните ви права"?! Е, хак да ви е - ползвайте си сега правото да бъдете бити, ограбвани, палени и изнасилвани - както дойде!...
22 Декември 2011 16:33
Ключа е в осмата позиция на Firmin , т.е. ако "осмаците" все пак оцелеят и успеят да се обединят въпрреки медийната агресия срещу тях - може и да съмне над татковината . С подкрепата на върналите се от следване или гурбет българи - всички те , плюс осмаците, биха били новите възрожденци. Неравностойна битка , но си струва .
22 Декември 2011 17:25
Не разбирам защо е пуснат този дразнещо повърхностен и на места тенденциозен анализ.

Като мнозина други преди мен и аз ще отбележа коментара на Firmin, макар че с доста неща в него не съм съгласен. Например:
Пример за това са десните. Ако тяхна електорална база са младите , образовани, "пасионарни", активни в себереализацията си хора, с индивидуалистични нагласи, то тези хора са ядрото на българската икономическа емиграция. Просто казано - дясното, драги дами и господа, ... емигрира.

Това е доста далеч от истината. Масовата емигрантска маса са хора бедни, не особено образовани и не особено квалифицирани, за които е много трудно да намерят прехрана у нас. Младите, активни и най-вече успешно себереализиращи се хора емигрират по-рядко именно защото са "успешно реализиращи се". те нямат нужда да търсят препитание в чужбина.
Да, вярно е, че там биха получавали значително по-високи доходи, но това първо се отнася само за ограничен кръг професии и второ, за времето до преди 3-4 години. Погледнете протестите в САЩ - там младите хора вече нямат гаранции, че доброто образование им гарантира добра работа в бъдеще. За да бъдат в тази ситуация предпочетени имигранти, те трябва да са а) със сериозен опит и стаж и б) да се съгласят да работят за по-ниска заплата. А знаещите и можещите, които вече са се реализирали у нас не са съгласни с подобно нещо.
Подобно е положението и в Англия, където близо 50% от завършващите висше образование работят години наред каквато им падне неквалифицирана работа.
Така че - време е митът, дето елитът на нацията бил емигрирал, да се коригира. Емигрират всякакви, равномерно разпределени по образование и квалификация, с изключение на (за голямо съжаление!) медицинските специалисти.
И, разбира се, емигрират по-младите, но там вече няма нищо 'ляво' или 'дясно'.

Друго, което не трябва да се забравя е, че у нас понятието 'дясно' е изключително неясно, мотивирано не по икономически, а по пропагандни и емоционални критерии. Така че какво точно е електоралната база на 'десните' е точно толкова трудно да се определи, колкото и кои са 'десните'.
22 Декември 2011 18:07
За съжаление десните ги изтикаха неуспели ОФ/БКП активисти , реститути и чинно слушащите чуждите посолства / които нормално и просто си гонят интересите/ . Всички те се считат за десни - резултатът е , че не могат да сберат вче и 2 % , защото за тези 22 години така надесниха хорицата , че вече не щат и да ги чуят.
22 Декември 2011 19:44
Firmin от 21 Декември 2011 22:31 , ,
С много дума влизаш . Кучето я изговаря в поне десет постинга под различни заглавия . То я "вади" от вече подредената си мозайка и си казва "посвещението" . Ти го пазиш за "елитарен кръг от посветени" ??? Накратко , посвети се , преодолей "занаятчиското" в подхода и си кажи "деветото" . Тогава да дискутираме ...
22 Декември 2011 23:37
Благодаря на всички, които са прочели репликата ми на автора и дори благосклонно я наричат "анализ", какъвто тя със сигурност не е.
Firmin "има смелостта да реализира познанията си в сферата на общественото управление", borony, и вие всички тук го подкрепяте, навярно и без да го съзнавате, като добавяте смисъл на служенето му. Firmin, както вече знаете, е държавен служител - служи на българската държава, според както се е клел.
С "деветката" моята реплика, признавам, завършва доста некоректно. Звучи като "знам как, ама няма да ви кажа" или пък като "ако ви кажа, после трябва да ви застрелям". После пък и тази заявка за елитарност съвсем не подобрява звученето и ... Така или иначе, чувствам, че ви дължа обяснение. Поне ще опитам ...

=======

Реших да последвам съвета на приятел, който насочи вниманието ми към нещо, което бихме могли да определим и като "вътрешно противоречие". Заличих текста, който следваше по-долу, но пък го запазих Може да се окаже несъвсем прав. СЕГА не можем да бъдем сигурни. Оставам в дълг с обяснението.
22 Декември 2011 23:55
Фърмин, ボウ!
23 Декември 2011 00:39
Firmin,
ти нещо изперкваш (извинявай за думата ). Ама след като изучи Стария и Новия завет, източните философии определено ще те погубят.
23 Декември 2011 01:01
източните философии определено ще те погубят


Не ще да е бързо, обаче. Чета ги (избирателно, наистина) от трийсе-трийсе и пет години - в 6 клас затренирах джудо, та покрай него се почна.
Пък и тези примери по-горе привеждам най-вече като ... метафори на доста по-сложни неща. За тях ако взема да пиша "терминологично" и "професионално", тогава наистина ще решиш, че съм изперкал.
23 Декември 2011 04:56
Като постигнеш истинското просветление ще зарежеш презряната държавна службица и ще се отдадеш на духовно извисяване в некой манастир. Дано там има интернет та да си пишем чат-пат .
23 Декември 2011 10:21
VOCI, звучиш като Насим Никълъс Талеб. Сещам се за десетина негови афоризъма, громящи наемния труд, работата на "щат", твърдата месечна заплата и държавната служба. В "отиум", след "официята", ако ще се замонашвам, вероятно бих предпочел да съм странстващ монах
07 Септември 2012 14:50
За версий стават и статията и коментарите. Само гдето са много за темата. Но будят много размисли:за престъпността, за бизнеса, за политиката в България,в ЕС и извън него и др.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД