Е-книгите започват да завземат все по-големи територии сред четящата аудитория. Ако допреди няколко години те бяха част от екзотиката на книжния пазар, или по-точно извън него, то днес е-книгите осигуряват достъп до всякакъв тип литература на все повече хора и се превръщат не просто в конкурент, но и в допълнение на истинския пазар. Издателите пък, макар и предпазливо, започват да се ориентират към електронните версии на продуктите си - макар и платени.
При безплатните книги разнообразието също става все по-голямо, като наред с класическите, дори и античните произведения, които предлагат електронните библиотеки с безплатни книги, се срещат
авторски творби на млади писатели
и поети, често неиздавани. Има много произведения, които от години не са преиздавани и е трудно да се открият освен при антикварите или по сергиите за книги втора употреба. Вече могат да се намерят и преводи на книги, също непубликувани на български. Дори учебници. Все още трудно се откриват нови заглавия от книжния пазар, което обаче скоро се заобикаля с торент сайтовете, а основните библиотеки работят по строги правила. Все повече стават и сайтовете, които са специализирани за определен тип литература, като най-многобройни са тези за научна фантастика и фентъзи.
Един от най-добрите български проекти е "Моята библиотека" - http://www.chitanka.info. Голямото предимство на сайт като "Читанка" е, че той е абсолютно безплатен и без ограничения в тегленето за разлика от мнозинството негови чуждестранни аналози. Пример за такъв е ebook3000.com. По същество подобни страници представляват каталози с големи колекции от дигитализирани издания за всички области на живота, като се започне от научна литература, мине се през последните части на поредиците за Хари Потър и "Здрач" и се стигне до най-новите броеве на списанията "Плейбой", "Форин полиси" и "Икономист". Самите електронни книги най-често се разполагат на платени сайтове за споделяне на файлове. Сред най-популярните са filesonic, filepost, fileserve, depositfiles и др. Те не просто позволяват на потребителите си да ползват пространство, на което да качват файлове и да ги споделят с други хора, но им дават и възможност да печелят от това. Така например всеки път, когато някой изтегли файл, човекът,
който го е качил, получава пари за това
Чрез filesonic сумата може да стигне до 35 долара на 1000 тегления. Самите сайтове за споделяне печелят от своите абонати, които срещу определена сума получават правото да теглят неограничен брой файлове с висока скорост. Ако вземем за пример отново filesonic, клиентите плащат ниската за западняк сума от 9 долара на месец. Безплатното теглене, от друга страна, става много бавно и се позволява само по един файл на определен период от време (при различните сайтове той варира от 10 минути до 1 час). Не е трудно да се види, че от това може да се получи един нелош бизнес за човек, който е склонен да посвети времето си на сканиране и качване на книги. Истинските предприемачи в случая са сайтовете за споделяне. Те не поемат никакъв риск, тъй като цялата отговорност за съдържанието на файловете на техните сървъри и възможните нарушения на авторски права остава за този, който ги е качил.
От сайтовете, които предлагат безплатни е-книги на български, най-разпространени са тези за фантастика и фентъзи. От тях страницата bgf.zavinagi.org качва само български автори. e-bookbg.com има над 3600 заглавия, а booksbg.org - почти 1000. Виртуалната библиотека за българска литература slоvo.bg пък разполага с голямо разнообразие и е само за български творби. Тук можете да намерите дори произведения от Григорий Цамблак, Климент Охридски до съвсем млади български автори. e-knigi.net е комбинация между платени и безплатни заглавия. Много от книгите са безплатни, но от страницата призовават, ако имате желание, да платите символичната цена, най-често от 2.40 лв., за да подкрепите автора. Електронните книги на МТел пък са само за техни клиенти и са платени. На адрес youre-books.biz можете да откриете връзки с най-разнообразни по тематика произведения, учебници, както и да свалите аудиокниги. Сериозен списък със страници за е-книги, включително и няколко чужди, има и на сайта http://www.reader.bg.
"Моята библиотека"
Петър е на 21 години, представя се като "активен потребител" в "Моята библиотека" - http://www.chitanka.info, и разказва с увлечение и гордост за това как работи библиотеката, за издателския бизнес, за авторските права и за правото на хората на достъп до информация. Сайтът стана особено популярен покрай акциите за затварянето му от ГДБОП през 2010 г. Петър разпалено обяснява, че не нарушават никакви законови разпоредби, а работят изцяло в услуга на хората - да имат достъп до повече произведения, особено при сегашните цени на книгите. Полезно е и за хората в чужбина, които няма откъде да купят български книги, както и за незрящите, които със специален софтуер могат да превърнат текста в аудиофайл.
Трудът им е абсолютно доброволен, не печелят от него. Затруднява се да каже колко точно хора работят в сайта, тъй като някои са активни и са заети всеки ден по качването и проверката на книгите, а други смогват да допринасят например по няколко часа в месеца. Със сигурност са доста повече от хиляда, като само в ателието за работа, в което се регистрират тези, които проверяват, качват книгите, сканират и т.н., са над 270. Основният двигател на читанката обаче са около 20-30 души, които са най-активни. Гордее се особено с качеството на работата, което според него не предлагат дори тези издателства или сайтове, които продават е-книги. За целта
всяка сканирана книга минава през двама проверители,
през специална новаторска програма за проверка на правописа, както и през коректори
"Моята библиотека" предлага 4054 книги, от които 3122 са романи. Общо произведенията са 22 770, но тук влиза и поезията, която обаче не се чете много. Най-теглени се оказва, че са любовните романи, както и фантастика и фентъзи. Според Петър обаче се чете доста и научнопопулярна литература. Регистрираните потребители пък са 41 000. Български автор се публикува, едва след като от екипа са се свързали с него и той е дал съгласие за това. Не се качват произведения, издадени през последните 2 години, освен ако няма изрично разрешение от автора. Има специална секция "Библиотека за ученика". Сред творбите, които не са превеждани на български, но може да се открият в библиотеката, е романът "Огненият факултет" от Алекс Кош и "Дом без надежда" от Феликс и Тео (разкази).
В секцията "Библиотека за ученика" могат да се изтеглят произведенията, които се изучават в различните класове, включително и тези, които са задължителни за лятната ваканция след първи клас ("задължително" за току-що научили се да четат деца е бреме, но това е друга тема).
В "Моята библиотека" обмислят нов проект, който ще позволи на преводачи и автори да получават събрани от читателите пари за труда си. За целта, ако регистрирани в сайта поискат, могат да предлагат да се преведе някое произведение и да събират необходимата сума, с която да се платят и авторските права. Работното заглавие на проекта е "Авторско ателие".
------НАЧАЛОТО
Най-старата електронна библиотека е проектът "Гутенберг". От стартирането си през 1971 г. до момента разполага с около 36 000 е-книги. Над 100 000 книги пък са достъпни чрез партньорски сайтове по проекта, става ясно от официалната интернет страница на проекта. Проектът започва с "Декларацията за независимостта", следва Законът за правата на гражданите и цялата Конституция на САЩ, както и Библията.
-------ПРИТЕСНЕНИЯ
Българските издатели все още се притесняват да предлагат заедно с хартиените копия и електронни, показа наскоро проучване за продажбите на книги у нас по големите книжарници и издателства. Една от причините е, че издателите не притежават правата за електронното съдържание, а само за печатното. И все пак доста от новите книги започват да се предлагат и в електронен вариант. Според проучването българинът чете най-вече книги тип приложна психология, както и класика. Сред най-купуваните класически автори са Габриел Гарсия Маркес, Никос Казандзакис и Ерих Мария Ремарк. От съвременните предпочитани са Анди Андрюс, Джериес Авад, Хорхе Букай, Джон Кехоу, Паулу Коелю и Елизабет Гилбърт.
От българските автори хит тази година са били "Английският съсед" на Михаил Вешим, "Любовни упражнения. Сборник" на Ваня Щерева, "Панихида за мъртвото време" на Любомир Левчев, "Всички ще умрем, а сега наздраве" на Рангел Вълчанов, "TILT. Началото" на Любен Дилов-син, "Не бой се и ела. Любовна лирика и писма" с кореспонденцията между Яворов, Мина и Лора, "Български хроники" на Стефан Цанев и др. При детските книжки освен класиците Алън Милн и Астрид Линдгрен много голям интерес е имало към Роалд Дал, към отново преиздадените книги за Малкия Никола на Рене Госини, както и към "Дневникът на един Дръндьо" от Джеф Кини.
|
|