:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,783
Активни 743
Страници 21,348
За един ден 1,302,066

И електронните книги се превръщат в бизнес

Все повече стават специализираните сайтове за определен тип литература
СНИМКА: БОРИИСЛАВ НИКОЛОВ
Четец от този тип може да събере няколко хиляди книги.
Е-книгите започват да завземат все по-големи територии сред четящата аудитория. Ако допреди няколко години те бяха част от екзотиката на книжния пазар, или по-точно извън него, то днес е-книгите осигуряват достъп до всякакъв тип литература на все повече хора и се превръщат не просто в конкурент, но и в допълнение на истинския пазар. Издателите пък, макар и предпазливо, започват да се ориентират към електронните версии на продуктите си - макар и платени.

При безплатните книги разнообразието също става все по-голямо, като наред с класическите, дори и античните произведения, които предлагат електронните библиотеки с безплатни книги, се срещат



авторски творби на млади писатели



и поети, често неиздавани. Има много произведения, които от години не са преиздавани и е трудно да се открият освен при антикварите или по сергиите за книги втора употреба. Вече могат да се намерят и преводи на книги, също непубликувани на български. Дори учебници. Все още трудно се откриват нови заглавия от книжния пазар, което обаче скоро се заобикаля с торент сайтовете, а основните библиотеки работят по строги правила. Все повече стават и сайтовете, които са специализирани за определен тип литература, като най-многобройни са тези за научна фантастика и фентъзи.

Един от най-добрите български проекти е "Моята библиотека" - http://www.chitanka.info. Голямото предимство на сайт като "Читанка" е, че той е абсолютно безплатен и без ограничения в тегленето за разлика от мнозинството негови чуждестранни аналози. Пример за такъв е ebook3000.com. По същество подобни страници представляват каталози с големи колекции от дигитализирани издания за всички области на живота, като се започне от научна литература, мине се през последните части на поредиците за Хари Потър и "Здрач" и се стигне до най-новите броеве на списанията "Плейбой", "Форин полиси" и "Икономист". Самите електронни книги най-често се разполагат на платени сайтове за споделяне на файлове. Сред най-популярните са filesonic, filepost, fileserve, depositfiles и др. Те не просто позволяват на потребителите си да ползват пространство, на което да качват файлове и да ги споделят с други хора, но им дават и възможност да печелят от това. Така например всеки път, когато някой изтегли файл, човекът,



който го е качил, получава пари за това



Чрез filesonic сумата може да стигне до 35 долара на 1000 тегления. Самите сайтове за споделяне печелят от своите абонати, които срещу определена сума получават правото да теглят неограничен брой файлове с висока скорост. Ако вземем за пример отново filesonic, клиентите плащат ниската за западняк сума от 9 долара на месец. Безплатното теглене, от друга страна, става много бавно и се позволява само по един файл на определен период от време (при различните сайтове той варира от 10 минути до 1 час). Не е трудно да се види, че от това може да се получи един нелош бизнес за човек, който е склонен да посвети времето си на сканиране и качване на книги. Истинските предприемачи в случая са сайтовете за споделяне. Те не поемат никакъв риск, тъй като цялата отговорност за съдържанието на файловете на техните сървъри и възможните нарушения на авторски права остава за този, който ги е качил.

От сайтовете, които предлагат безплатни е-книги на български, най-разпространени са тези за фантастика и фентъзи. От тях страницата bgf.zavinagi.org качва само български автори. e-bookbg.com има над 3600 заглавия, а booksbg.org - почти 1000. Виртуалната библиотека за българска литература slоvo.bg пък разполага с голямо разнообразие и е само за български творби. Тук можете да намерите дори произведения от Григорий Цамблак, Климент Охридски до съвсем млади български автори. e-knigi.net е комбинация между платени и безплатни заглавия. Много от книгите са безплатни, но от страницата призовават, ако имате желание, да платите символичната цена, най-често от 2.40 лв., за да подкрепите автора. Електронните книги на МТел пък са само за техни клиенти и са платени. На адрес youre-books.biz можете да откриете връзки с най-разнообразни по тематика произведения, учебници, както и да свалите аудиокниги. Сериозен списък със страници за е-книги, включително и няколко чужди, има и на сайта http://www.reader.bg.



"Моята библиотека"



Петър е на 21 години, представя се като "активен потребител" в "Моята библиотека" - http://www.chitanka.info, и разказва с увлечение и гордост за това как работи библиотеката, за издателския бизнес, за авторските права и за правото на хората на достъп до информация. Сайтът стана особено популярен покрай акциите за затварянето му от ГДБОП през 2010 г. Петър разпалено обяснява, че не нарушават никакви законови разпоредби, а работят изцяло в услуга на хората - да имат достъп до повече произведения, особено при сегашните цени на книгите. Полезно е и за хората в чужбина, които няма откъде да купят български книги, както и за незрящите, които със специален софтуер могат да превърнат текста в аудиофайл.

Трудът им е абсолютно доброволен, не печелят от него. Затруднява се да каже колко точно хора работят в сайта, тъй като някои са активни и са заети всеки ден по качването и проверката на книгите, а други смогват да допринасят например по няколко часа в месеца. Със сигурност са доста повече от хиляда, като само в ателието за работа, в което се регистрират тези, които проверяват, качват книгите, сканират и т.н., са над 270. Основният двигател на читанката обаче са около 20-30 души, които са най-активни. Гордее се особено с качеството на работата, което според него не предлагат дори тези издателства или сайтове, които продават е-книги. За целта



всяка сканирана книга минава през двама проверители,



през специална новаторска програма за проверка на правописа, както и през коректори

"Моята библиотека" предлага 4054 книги, от които 3122 са романи. Общо произведенията са 22 770, но тук влиза и поезията, която обаче не се чете много. Най-теглени се оказва, че са любовните романи, както и фантастика и фентъзи. Според Петър обаче се чете доста и научнопопулярна литература. Регистрираните потребители пък са 41 000. Български автор се публикува, едва след като от екипа са се свързали с него и той е дал съгласие за това. Не се качват произведения, издадени през последните 2 години, освен ако няма изрично разрешение от автора. Има специална секция "Библиотека за ученика". Сред творбите, които не са превеждани на български, но може да се открият в библиотеката, е романът "Огненият факултет" от Алекс Кош и "Дом без надежда" от Феликс и Тео (разкази).

В секцията "Библиотека за ученика" могат да се изтеглят произведенията, които се изучават в различните класове, включително и тези, които са задължителни за лятната ваканция след първи клас ("задължително" за току-що научили се да четат деца е бреме, но това е друга тема).

В "Моята библиотека" обмислят нов проект, който ще позволи на преводачи и автори да получават събрани от читателите пари за труда си. За целта, ако регистрирани в сайта поискат, могат да предлагат да се преведе някое произведение и да събират необходимата сума, с която да се платят и авторските права. Работното заглавие на проекта е "Авторско ателие".

------НАЧАЛОТО

Най-старата електронна библиотека е проектът "Гутенберг". От стартирането си през 1971 г. до момента разполага с около 36 000 е-книги. Над 100 000 книги пък са достъпни чрез партньорски сайтове по проекта, става ясно от официалната интернет страница на проекта. Проектът започва с "Декларацията за независимостта", следва Законът за правата на гражданите и цялата Конституция на САЩ, както и Библията.

-------ПРИТЕСНЕНИЯ

Българските издатели все още се притесняват да предлагат заедно с хартиените копия и електронни, показа наскоро проучване за продажбите на книги у нас по големите книжарници и издателства. Една от причините е, че издателите не притежават правата за електронното съдържание, а само за печатното. И все пак доста от новите книги започват да се предлагат и в електронен вариант. Според проучването българинът чете най-вече книги тип приложна психология, както и класика. Сред най-купуваните класически автори са Габриел Гарсия Маркес, Никос Казандзакис и Ерих Мария Ремарк. От съвременните предпочитани са Анди Андрюс, Джериес Авад, Хорхе Букай, Джон Кехоу, Паулу Коелю и Елизабет Гилбърт.

От българските автори хит тази година са били "Английският съсед" на Михаил Вешим, "Любовни упражнения. Сборник" на Ваня Щерева, "Панихида за мъртвото време" на Любомир Левчев, "Всички ще умрем, а сега наздраве" на Рангел Вълчанов, "TILT. Началото" на Любен Дилов-син, "Не бой се и ела. Любовна лирика и писма" с кореспонденцията между Яворов, Мина и Лора, "Български хроники" на Стефан Цанев и др. При детските книжки освен класиците Алън Милн и Астрид Линдгрен много голям интерес е имало към Роалд Дал, към отново преиздадените книги за Малкия Никола на Рене Госини, както и към "Дневникът на един Дръндьо" от Джеф Кини.

Пл. "Славейков" - любимо място на книгоманите в столицата

 Пл. "Славейков" - любимо място на книгоманите в столицата


56
7188
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
08 Януари 2012 20:35
Мнооооого повече са сайтовете за книги.
08 Януари 2012 20:58
от 2006 г на смартфона си HP
съм сложил руска програма "читалка" чете всякакви формати включително и архиви..
с едно устройство имам телефон компютър GPS
и четенето н а книги е удоволствие

Пл. "Славейков" - любимо място на книгоманите в столицата
по отвратително място няма никъде . никъде по света не се продават книги н а такива мръсни сергии На завишени цени и често пиратски копия..и на книги и на софтуер
отдавна трябва да изринат тая гмеж от центъра..Избирането на книга е вид тайнство а не демонстрация на глупост..
мазни гнусни "търговци "навлечни , смърдящи на алкохол не свенящи се да цъкат карти и да се наливат с алкохол ти "продават " книги
и това в центъра..защо ли съществува това тържище?! всъщност падат големи пари от пиратски копия и продажба дори н а дрога..
08 Януари 2012 22:01

Tова, което се вижда на снимката, е електронния четец Kindle $79. Въпреки, че е насочен към ползване контента на Amazon.com, той е с раздвижена архитектура и позволява теглене на книги и документи от безброй външни източници. Има web-браузър, чрез който може да си доставите много мобилни услуги.
Но аз предпочитам четеца на KOBO, много по-функционален и бърз.
Препоръчвам една фантастино богата електронна библиотека - flibusta.net.
08 Януари 2012 22:06
***
08 Януари 2012 22:09
По правото на първия.
Да имаш нещо против?
08 Януари 2012 22:14
Нищо против. И двете неща казани от мене са цитати, второто е доста просташко.
08 Януари 2012 22:24
[size=2]jarret[/size=2]

Макар, че си прав, не би трябвало да критикуваш автора . Това е статия, а не справочник за сайтове. Човека се е постарал и е написал, по мое мнение полезна статия
Аз лично си падам, по руските електронни библиотеки. Много са богати и разнообразни в голямата си част. Много от тях са безплатни или частично безплатни. Ако погледнете примерно Aldebaran.Ru ще се убедите колко дребни са нашите ЕБ.
08 Януари 2012 22:52

Да, статията е добра, полезна и навременна. Даже в известен смисъл и позакъсняла, е-рийдърите навлязоха в ежедневието доста мощно.
Ще ми се да направя едно уточнение за тези, които тръгват да купуват такива рийдъри. Най-добрите, най-неуморяващи очите са е-бууците (простете за идиома), основани на екранната технология e-ink. Екранът на тези дивайси изглежда като печатарско мастило върху вестникарска хартия. Няма отражения, няма огледални ефекти както при TFTи LCD технологиите.
Въобще, горещо препоръчвам.
08 Януари 2012 23:00
sbur70 08 Януари 2012 22:24
08 Януари 2012 23:04
***
08 Януари 2012 23:08
дон е напълно прав - не виждам какво му се дразните.
09 Януари 2012 00:27
Електронните книги според мен много скоро напълно ще променят начина на издаване и разпространение на книгите. Електронните четци ще става все по-достъпни и широко разпространени. И скоро повечето книги ще се продават по електронен път свързани с плащане по банков път. Но самият продукт вече ще бъде освободен от необходимостта да бъде публикуван - а направо ще бъде качван в портали откъдето може да бъде свален. По линията на страници за социално споделяне (като Фейсбук) продукта ще бъде оценяван и препоръчван. В един момент всеки ще може да публикува книга - и ако достатъчно хора я харесат и препоръчат тя ще стане "бестселър" (и ще му носи приход). Рекламата и маркетинга все още ще бъдат огромни фактори - и ще пробват да ни пробутват буламачите на Дан Браун и Джоан Роулинг. Но те постепенно ще губят позиции - защото хората ще се доверяват на преценката на други читатели, за не на шумотевизата от издателствата.
09 Януари 2012 01:51
Много хубава статия. От известно време гледам за добър риидър за подарък, но не мога да се спра. Проблема е, че не всички дават инфомация дали поддържат кирилица.

На мен ми трябва да поддържа кирилица и "е-инк" ( екран - електронно мастило ). Някой да знае за добър модел?
09 Януари 2012 04:03
Don, кажи пак Гарамел те е пропуснал
09 Януари 2012 04:10
КОВО наистина са по-добри...Мое скромно мнение.Преди известно време един колега от форума ми се разсърди, че питам за сайтове от които може да се свалят електронни книги. Било непочтено и грозно.Никой не ценял труда на преводачите и т.н.Доста хора разсъждават по същият погрешен начин. Нейсе и това ще мине
09 Януари 2012 06:36
Бъдещето е тука.
Един писател може да публикува колкото си иска.
Стига да има кой да го чете.
Щото тия, дето хленчат за мангиз,
май не разчитат на читатели.
09 Януари 2012 08:12
иво, какъв тип литература търсиш?
09 Януари 2012 08:22
Не е бизнес а културен феномен !
Тепърва има да се осмисля значението му !
Между другото , точно поради тази причина Амазон продава Киндлето под себестойността му !
09 Януари 2012 08:27

Всички модели на Kindle подържат кирилица. И всички, с изключение на Kindle Fire, са с е-ink екран.
Както и Кобо. При него пък можеш да заливаш всякакви шрифтове и по този начин можеш да четеш даже и китайски.
09 Януари 2012 09:20
Де го тоз Kindle за $79? Аз тез дни търсех и на нашия пазар от тез несветещите за по малко от 270 лв. не видях. Мисля че здраво им надуват цените, щото малко накак модерничко се получи перченето с четец риишли.
09 Януари 2012 09:37
Де го тоз Kindle за $79?


На тази цена е за САЩ и вероятно Канада. А за да дойде до БГ , трябва да добавиш около 25$ за транспортни разходи , после мито , ДДС и готово стига до към 220лв.
09 Януари 2012 09:51
Гарамеле, Киндел са прекрасни.
09 Януари 2012 10:03
Един полезен сайт за всичко около електронните книги.
09 Януари 2012 11:00
Браво за статията!
А за четците - още не съм усетил, поне аз, нужда.
Като съм на РС-то чета на екрана, а като съм другаде - чета от телефона.
Така и така е навсякъде с мен. Вече не ме плашат опашки, задръствания - няма скука.
Само дето по-често зареждам.
09 Януари 2012 11:39
ЦЕЛТА НА ВСИЧКИ ЕЛЕКТРОННИ УСТРОЙСТВА ЗА БЪДЕЩЕ ЩЕ БЪДЕ ОБВЪРЗВАНЕ НА У-ВОТО с УСЛУГАТА (платена естествено) на конкретната фирма и на никоя друга...
Т.е. не знам до колко ще е удобно ако кажем искаш да си купуваш и четеш ел.книги от амазон, ползваш гугъл, ама снимките и музиката ти е в някоя трета облачна услуга- трбва да си носиш наръч джаджи за всяко едно нещо...
Глупава работа ама меркантилното консуматорско общество не го е проумяло...
Целта на всички големи играчи от т.н. IT сектор е да обсебят от потребителя личните му файлове и да ги хостват на техни сървъри и така да го заробят с такси за години напред...
09 Януари 2012 11:42
Усещам че и тук ще се намеси теорията за вездесъщия световен заговор.
09 Януари 2012 12:00
Юнкер, този Kindle за 79$ го получих онзи ден. Пратиха ми го от САЩ. Стандартно е 109$, но ако си го вземеш за 79$ се съгласяваш да ти пращат реклами на устройството. Не смущава четенето. И затова дадох 30$ по-малко. А рекламите няма и да ги получа, че няма да го регистрирам. А и офертата е само за пазара в САЩ. Подарих го на големия син за новата година. А август м.г. подарих на жената Киндъла от 139$ с клавиатурата отдолу.
Гарамел, явно има много по-подготвени от мен хора тук да си изкажат мненията за различните електронни четци, но тези два Киндъла вършат страхотна работа - четем с тях и нищо повече. И четем вече доста повече. Иначе цените които казах са от amazon на щатския пазар. Просто имах удобен момент хора да ми ги изпратят. Иначе тук от reader.bg идват бързо, но и цената си е бая по-висока.
09 Януари 2012 12:16
Интел,
Няма световен заговор, просто натам вървят нещата- да се заробваш на определена компания. А да си завираш главата в земята и да не виждаш глобалната картинка си е въпрос на умствени възможнсти и/или личен избор.
Имам въпрос за ползвателите на амазонския четец- какво ще стане, ако след време устройството позволява четене на формати и купуване на книги само от сайта на производителя? Ако цените на ел. книги в други сайтове са в пъти по-евтини?
09 Януари 2012 13:07
Егати, къде ги намери тези "пиратски" книги бре ?!?!?
09 Януари 2012 13:59
Иванов, кротни се - преформатиращи програмчета наспорил Бог.
09 Януари 2012 14:09
Егати, къде ги намери тези "пиратски" книги бре

ами загледай се има нелегални никъде не регистрирани тиражи, такива където авторите и хабер си нямат..които в Книжарници няма как да минат..
а някъде касова биляжка да ти издават ама истинска там?
09 Януари 2012 16:28
Иванов, малко инфо за четците. Всеки, ама всеки четец притежва три основни особености:
1. Производител: състои се от 2 "параметъра" - физически прозизводител и електронна/физическа книжарница, чрез която ЕДИНСТВЕНО можеш да пазаруваш книги ДИРЕКТНО през четеца. Например Kindle/Amazon, Кobo/Barnes&Noble. Идеята, както вече обясниха - няма нищо ощо със световен заговор, а чисто техническа инфраструктура - всяка огромна "книжарница" (онлайн и физическа) се подготви за 21+ век и си има съответен четец. Повтарям - става въпрос за купуване онлайн на книги с акаунт в съответната онлйан книжарница и сваляне моментално директно на четеца през Wi-Fi или мобилен опратор (при Амазон НЯМА допълнителна такса за радиообмен през оператор на територията на САЩ).
Демек това всичко тук го наричат "екосистема" - четец-инфраструктира на книжарница-набор заглавия-акаунт-система и обратна връзка (форуми, мнения и т.н.).
Това на практика е единственото "обвързване" с нещо, когато избираш четец (със съответната книжарница) - ако основно ще четеш книги закупени оттам. На практика тук абсолютен лидер е Амазон/Kindle, който предлага буквално милиони заглавия на наистина много по-ниски от хартиените цени. След него е Kobo на Barnes & Noble (Indigo/Chapters в Канада), с почти двойно по-малко заглавия и по-високи цени на е-книгите.
**
2. Като изключим възможността да закупуваш онлайн директно книги направо в четеца като фактор - остават физическите характеристики на самия четец и съвместимостта му с различните формати.
- Физическите характеристики - почти всички четци са с 5-то поколение (Pearl) е-инк екран и почти всички са 6 инча диагнал. Има някои с тъч-скрийн (единичен, не Multi-Touch като iPhone и iPad), някои са с многофункционално колело като старите iPod-и, някои са с клавиатури. Въпрос едиснтвено на личен избор. Аз персонално предпочитам тъч-скрийна заради по-естественото усещане за обръщане на страниците. Има разлчини цветове, тегла и т.
Но като цяло - единствената разлика си е контрола - другото са рекламни изгъзици - запомнете - ВСИЧКИ ЧЕТЦИ ТЕХНИЧЕСКИ СА ЕДНАКВИ!
- Форматна съвместимост - тук колегите от IT-то могат да обяснят много подробно, но на практика с изключение на Kindle (който си има собствен основен формат) всички останали си четат всичко. Вкл. и Киндъла, впрочем, просто основния му формат не е най-разпостранения ePub. Пъстра табличка на съвместимостите може да се намери тук Натисни тук, както и за характеристиките - има безплатни програми, които прехвърлят от един формат в друг лесно и бързо.
С кирилицата проблема е малко по-така - Kindle например има вградена кирилица в самия четец, а за повечето от останалите - решението е да се вгради кирилски шрифт във всяка книга на кирилица. Пак не е проблем, файла не става чак огромен, но си е една стъпка повече.
Моят съвет - преди да си изберете четец - проверет опциите за кирилица!
**
3. Удобство за работа и цялостно усещане.
Тук вече е въпрос на индивидуалност - кой КАК чете и КАКВО чете. Хората са различни. Някои искат голям екран, даже с възможност за картинки (за списания), други по-малък. Някои четат в къщи в хола, други на леглото, трети - в автобуса и по опашки. Някои четат книги от книжарница - други - от разни неофициални сайтове в различни формати. Някои предпочитат изчистен дизайн, други - с много настройки.
В тази връзка - само някои сравнения:
- Kindle е като iPhone/iPad - безупречен дизай и функционалност с най-много книги и удобство за работа. Обаче подобо на всеки Apple продукт - с най-много ограничения и най-много ти се "свети" кое как да става; с най-малко възможност за лични настройки.
- Кobo-то e като популярните Android телефони - много възможности за настройки, "народен" формат, но по-малко книги (по-бедна екосостема), ако ще разчиташ основно да пазаруваш през четеца.
- Sony е като Samsung Galaxy - по средата между горните - много гъзарски и напудрен четец, с много възможности, но - много скъп и с бая ограничения.
**
И за да завърша - ако ще ползвате четеца основно ВЪВ България и на български - №1 е най-незначителния фактор - така или иначе ще пълните четеца офлайн.
Дано да съм поизяснил някои от нещата, надявам се да съм бил полезен, за изчерпателност тук изобщо не става въпрос...
Приятно четене!
09 Януари 2012 16:58
b_ivanov,
До някъде ми е ясно - пет десет години работим за различни облаци, грамотевици и производни
09 Януари 2012 16:59
Ето ви киндъл за 100 долара
Натисни тук
Дават автономност на батерията 1 (!) месец. Но казват, че не може да се чете в тъмна стая (под юргана)
09 Януари 2012 17:23
..ВСИЧКИ ЧЕТЦИ ТЕХНИЧЕСКИ СА ЕДНАКВИ!..

Не, не са. Освен e-ink, съществува и SiPix технология. Да не говорим за TFT, OLED и пр., които, според мен, не стават за тази работа.
Един добър четец трябва да може да отваря всички възможни формати. Трябва да дава възможност за каталогизация на съдържанието и, съответно, бърз достъп. Когато в четеца се натрупат няколко хиляди книги, това съвсем не е маловажно.
09 Януари 2012 18:38
Караваджо, не издребнявай.
Първо - говорим за утвърдена технология за четене на КНИГИ. Засега единственото за тази цел в мас-производство е e-ink-а. Точка. Както самия ти си го казал - всичко друго изморява очите и не е за дълго четене.
Второ - универсален четец със възможност да чете ДИЕРКТНО ВСИЧКИ ФОРМАТИ - НЯМА, няма и да има, защото такъв просто не е нужен - много добре го знаеш - прекалено ще е скъп. Хора различни - четци - различни - по стил по акъл, по съдържание. Затова и обясних - всеки си избира да му пасне най-точно съответния четец със съответния набор възможности.
Другото са просто заяждания.
09 Януари 2012 18:47
Защо пък заяждания? SiPix технологията е много подобна на e-ink - виж четците на ASUS, Booken и др.
Pocketbook чете почти всички формати, отваря без проблеми ZIP, RAR и пр. директно.
09 Януари 2012 19:27
Бре, Кобо бил на Барнс & Ноубъл.....аз да не знам. А Nook тогаз на кого е?
09 Януари 2012 20:10
Роснен, благодаря за забележката - моя грешка, сори!
Имах в пред вид Nook/Barnes&Noble. Kobo си е канадски. Nook и Kobo са горе-доле еднакви по екосистема според дали с си в САЩ или Канада. Впрочем в Канада Kobo-тo бие Kindle-a, основно заради мързела на Амазон да си оправят политиката в Канада по принцип. Канадския им сайт и за книги и за друго е пълна скръб!
Още веднъж - извинение и месри за забалежката!
09 Януари 2012 21:55

Kапитан Немо, грешиш.
И се заблуждаваш в основното. Въобще не трябва да си свързан с контента на производителя на дивайса. Аз имам Киндъл ($139) от една година и KOBO ($99) от около месец. От Амазон съм заредил само една книга, останалите над 100 - от free електронни книжарници в нета. Отделно RSS емисиите от периодиката - всеки ден New York Times, BBC, СЕГА, Дневник, Газета.ру, DW-WORLD.de, Политика - Београд - каквото си поискате.
Действително, има стремеж на производителите да те закрепостят към определен източник, но конкуренцията сваля тоя стремеж до символични напъни. В интернета има всичко, поне засега. И е само въпрос на ориентация в мрежата възможността да си абонат на всички световни библиотеки.
Съвършено free, разумеется.
09 Януари 2012 22:03

А що се отнася до различните формати - изобщо не е скъпо. Sony Reader, например, има прошивки, които четат epub, fb2, mobi и много друго. А даже и да ти попадне дивайс, който не чете даден формат, за тази цел има calibre. Фантастичен софтуер, разработен от индийци, свободен и при това максимално гъвкав.
09 Януари 2012 22:14
Дон, извинявай, ама НИКЪДЕ не съм казал, че си закрепостен към провайдера! Писах:
...чрез която ЕДИНСТВЕНО можеш да пазаруваш книги ДИРЕКТНО през четеца...

... тоест - ако искаш да си пазаруваш през четеца - това е единствения ти избор. През РС-то и акаунти (безплатни или не) можеш да пазаруваш/сваляш ОТВСЯКЪДЕ, съгласен съм и да си ги свялаш през USB-то на всякакъв четец всякакви формати.
Разбира се - с една забележка - безплатните книги обикновено не изискват DRM (Digital Right Management, вграден в книгата). Ако обаче си купиш книга през Nook от B&N - не можеш да я четеш на Kindle и обратно, нали? Става, но трябва да минеш през Cаlibre или друга програмка и да й свалиш DRM-а.
Следва още една забележка - ако си хакнеш четеца (напр. Nook-a e под Android) - може да си свалиш и четяща програма, и Kindle app за Nook-a... ама бях споменал, че не ми се влиза в подробности.
Calibre е като слънцето и въздуха са всеки е-чутател така или иначе...
Четете, бре, хора...
09 Януари 2012 22:18

Капитане, има и по-просто решение.
Купи си рийдър и чети.
09 Януари 2012 22:21
Дон, извинявай, тъкмо да те питам - наше село Kobo е местно производство и има добра екосистема тук. Kindle е на второ място по популярност. Трудно се намира инфо, обаче, за сравнение с работа с кирилица.
Ти като имаш и двете и си българин (т.е. - четеш И на кирилица), при това - сериозен читател (съвсем сериозно и уважително го казвам) - какво е твоето мнение за сравение между двата като употреба?
Не технически, а удобство, практичост, възможности... такива неща?
Благодаря предварително...
09 Януари 2012 22:23
Дон, не се сърди, де, не съм искал да се бъзикам по темата, просто да си изясним някои неща. Извинявай, ако съм те засегнал, нещо...
09 Януари 2012 22:37

Не, опазил ме Бог да се впрягам. Дискусията е полезна преди всичко за тези, които ще четат. Аз се плаша заради тези, които ще отминат темата, казвайки си, че не ги засяга.
Твърдо съм уверен, че електронните четци са следващите инструменти за досег до прекрасното. Моята възраст вече означава редукция на бройката прочетени книги. За голяма изненада, тази година прочетох в пъти повече страници, не съм изпускал киндъла от ръцете си, разтворих само веднъж книга - Справочник по квантова физика, спорихме с един колега за стойността на една константа, и двамата я бяхме забравили - и това беше.
Личното ми впечатление е, че КОБО е по-функционален от Киндъла, що се отнася до боравенето с качен вече материал. Но за Киндъла има много приложения, като "Send to Kindle" за Гугъл Хром и за Мозила, което позволява директно да изпратиш разглежданата на компютъра страница към киндълчето. Бях чел, че и за Кобо'то има подобен софтуер, но досега не съм попадал на него.
Киндъла е добър, но в никакъв случай не купувай Kindle Touch. Невероятна боза е.
09 Януари 2012 22:49

Браузърът на Киндъла е дърварски, например форумът на СЕГА не може да го изобрази читабелно. Каквото и да правиш, ще бъде зле - или ще виждаш целия текст, но няма да различаваш буквите, или пък ще ги различаваш, но ще виждаш само лявата половина на страницата. Форматът PDF също не може да бъде изобразен горе-долу разбираемо. Кобо е по-user friendly, по-удобно е боравенето с текста, но качването на книгите е доста по-тромаво.
10 Януари 2012 00:00
Дон, да жи сив и здрав за ревюто, много благодаря. И аз горе-доле така си представях нещата, ама опита ми с двете джаджи една до друга беше само в магазин.
Радвам се, че не си се впрегнал, аз просто исках да изясня общите положения за колегите, които не са се интересували досега иу да споделя моя по-скоро теоретичен, отколкото практически опит.
Нищо обидно няма в това да не си запознат с нещо, а зная от опит, че по Българко е "общоприето" (за мое най-голямо съжаление) когато някой попита нещо във форум - първо да го спукат от бъзик колко бил проЗД, че не знаел и т.н., после да се изфраскат те самите колко са велики и чак ако остане време - някой може и да се смили над питащия с конкретен отговор...
И последно един въпрос - имаш ли случаи на някой двата четеца да не ти се отварят и да не се форматират книги (ePu на кирилица?
Още веднъж много благодарско за помощта и бъде здрав!
10 Януари 2012 00:02
Кинфла за писатели има ли? Защото аз най-много обичам да обясявам колко много четем.
10 Януари 2012 12:40

Киндълът познава само AZM - форматът на Амазон.ком , както и моби без DRM. PDF-ът е трагичен, освен ако не е в един специален случай - една картинка на цялата страница. Но освен, че има calibri (Бог да поживи този индиец), повечето от наличните библиотеки предлагат всяка книга в няколко формата, например във Флибуста по дефолт са html. epub, fb2 и mobi. Не съм срещал досега файл от тези формати, от който да не може да се възпроизведе кирилски текст.
Една ремарка - старите версии на киндъла, 1 и 2, не въпроизвеждат кирилица. Въпреки, че не се продават сега, възможна е хипотетична ситуация някой да се опита да ти продаде стар киндъл секънд хенд и тогава няма да можеш да четеш.
Най-голямото предимство на Киндъла е изключително лесното зареждане на книгите посредством Wi-Fi.
Kobo възпроизвежда без проблем кирилица във форматите EPUB, PDF, MOBI, TXT, HTML, RTF, CBZ и CBR. От графическите формати - JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД