:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,500
Активни 609
Страници 13,065
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Оптимизмът на депресията

Националното сдружение на филмовите критици в САЩ определи за най-добър филм на 2011 г. драмата на Ларс фон Триер "Меланхолия". Това е една увличаща импресия за края на света, който неумолимо настъпва изпод мрачни акорди на Вагнер. Известният датски режисьор споделя, че е вдъхновен за новата си апокалиптична творба от личните си изживявания в тежка депресия, от която неотдавна страдал. Той открил, че депресираните запазват самообладание в критични ситуации (за разлика от хората в еуфория; тях сблъсъкът с реалността хвърля в неудържима паника). Най-добър документален филм е "Пещерата на забравените мечти" на Вернер Херцог.

Както винаги голямото изкуство най-точно впечатва духа на времето и както винаги досега



депресията, която светът преживява,



ражда епохални произведения. И добре, че великите, вечни творби се раждат, чрез тях проумяваме ежедневието, в което живеем. Вече едва ли остана някой да се съмнява, че световното стопанство преживява именно фаза на депресия. Психолозите определят депресията като "състояние на потиснатост и неохота за дейност, засягащо мислите, поведението, чувствата и физическото здраве" (Сандра Салмънс). Депресивните хора усещат тъга, безпокойство, празнота, безнадеждност, безполезност, вина, сприхавост, нервност. Те могат да загубят интерес към дейности, които преди са били удоволствие, губят апетит или пък преяждат, имат затруднения да се концентрират, да помнят детайли, да вземат решения ("Уикипедия"). Същите симптоми виждаме във фирмите, държавните органи, в стопанството като цяло.



Да преодолеем страховете



ще е изпитание за всички, които продължават да работят в тези трудни времена. Казват, новата 2012 г. ще е преломна. Според известния банкер Фридрих фон Мецлер, глава на едноименната частна банка, основана през 1674 г., преживяла стотици кризи и десетки депресии, следващите няколко седмици - до края на март, - ще решат бъдещето на Европа, ще се стигне до решение на дълговата криза и ще се изяснят перспективите за бъдещо развитие. Старият банкер (фон Мецлер е роден през 1943 г. в Дрезден) вижда това бъдеще оптимистично, макар и след



държавни банкрути, банкови фалити и инфлация



от 4.5% годишно. Струва ми се, че е прав и че изразява консенсуса, вече споделен в банковите среди. Политиците няма да опазят от фалит всички европейски държави и водещи банки. Но това не е апокалипсис - нито ще е краят на света, нито дори краят на еврото. Някъде през март Европа ще се сблъска с неизбежното, и противно на писъка, надаван от неколцина пророци на кризата (Рубини, Кругман и компания), ще разберем, че финансовият крах не е беда, а ново начало, че катастрофата не настъпва сега, а е била отдавна, но скривана, сега единствено остава да се понесат последствията. Добрата новина е, че след като се случи страшното, изчезва страхът и остава само надеждата.



Никой не може да спаси Гърция,



стана ясно от непубликуван, но широко огласен в пресата вътрешен доклад на Международния валутен фонд. Пакетът от 130 млрд. евро нови пари от "тройката" (ЕК, ЕЦБ и МВФ) плюс 100 млрд. евро опростени задължения няма да стигнат, за да се гарантира, че елините могат да плащат оставащия дълг. Колегата Хенинг Клодт от Института за световно стопанство в гр. Кийл е изчислил, че за тази цел държавният бюджет на съседите трябва да има излишък в размер на 10% от целия БВП на страната поне в следващите пет години (вместо за излишък и най-смелите планове на премиера Пападимос говорят за 5-7% дефицит). Вероятно останалите суверенни кредитори ще последват МВФ и ще си спестят вече обещаното финансиране. Към средата на март иде падежът на 14.5 млрд. евро гръцки облигации, а фискалният недостиг на страната общо за първото тримесечие е двойно по-висок - 28 млрд. евро. Ако през следващите месец-два ЕС не покрие този недостиг, фалитът ще е факт,



но какво от това?



Нищо фатално няма да има, нито драхмата ще възкръсне. Всеки кредитор сам ще преглътне загубата от "безрисковото" си вложение, животът ще продължи - вече без страх от нови сътресения. България два пъти за последните 20 години премина през държавен фалит. През ХХ век Германия два пъти е фалирала. И? Държавите, за разлика от фирмите и банките, оживяват след фалита. Същият изход на дълговата криза можем да очакваме и в останалите европейски страни. "Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се", учат ни Илф и Петров. Ако европейската взаимопомощ следва същата логика, е по-вероятно фалит да избегнат по-затъналите Испания и Италия, отколкото уж по-малко застрашени страни, например Унгария и Португалия. Можем да се сетим каква е вероятността от потъване и на банки, но за банките трябва се пише или добро, или нищо. В крайния извод няма драма: уплахът е по-страшен от реалността, фалиралите банки ще са по-малко от застрашените. Можем да очакваме национализация на банки, но верижни фалити няма да има. Ще потъне обаче довчера благоденстващият сегмент на финансите. Над 100 хил. инвестиционни банкери, от тях 27 хил. в Лондон, търсят нова работа.

80
7388
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
80
 Видими 
08 Януари 2012 21:37

Последното изречение е мехлем за ушите ми.
08 Януари 2012 22:07
Това, че Гърция, е неспасяема, се вижда с просто око, не е необходимо да си доктор по икономика. Още повече, че гърците са наясно, че за тях е по-изгодно с един фалит да си изстискат водата от щедро раздаваните държавни акции и да рестартират начисто. Е, ще ги гледат десетина години накриво – голяма работа, по- ли е хубаво да се влачат още 20-30 години по корем?! Лошото е че тази сметка могат да си я направят италианците (които не са по-прости от гърците), че и всички останали яко заборчнели государства, а те са повече от половината държави в EU. Дори UK, на които явно не им се вадят горещи кестени, имат държавен дълг на границите на разумното, че и малко отгоре.
Монетарния съюз се превърна в покривало на безразсъдни харчове и плюскане за обща сметка. Нито германците обаче, нито французи, австрийци, бенелюкс и пр. ще се наемат да спасяват този съюз за своя сметка, макар те да се облажиха най-много и от ЕU и от еврозоната. Този монетарен алианс беше замислен като хилядолетен райх, без да се приемат ясни и строги правила за превенция от злоупотреби и какво ще се прави с тези държави които не играят по правилата.
Сега (кой ми сра в гащите?) всичко това ще се решава в движение и което е по-страшното – трябва да се възстановява плаването на един кораб почти нацяло пълен с вода, без някой да може да разчете, колко още плавучество е останало, тъй като всеки отсек си има собствен капитан. Потъването на който и да е отсек, няма как да не застраши потъването на целия кораб. Което във всички случаи означава да се запушат всички пробойни и да се изпомпва вода отвсякъде.
Ха познайте сега кой ще командва парада и кой ще помпи водата?
Естествено новобранците !!!
08 Януари 2012 22:07
то последното изречение хубаво, ама всякакви оптимисти, които искат ниски лихви, трябва директно да се гръмнат. това, което хърсев всъщност казва е, че на практика финансовия сектор има нужда от реформа и преоценки на рисковете. всякакви смятани досега за безрискови инвестиции вече ще се оценяват със съответния риск; калкулираният риск ще расте, съответно и лихвите по кредитите - оттам се очаква да се покрият рисковете.
08 Януари 2012 22:10
Е аз заради теб отворих статията, прочетох първия абзац, прочетох даже и втория. И прочетох последното изречение - и за мойте уши!

На Дон му говорих.
08 Януари 2012 22:19

Не разбирам, Кайли.
На мен Хърсев винаги ми е допадал. Може и да не съм споделял винаги възгледите му, но е факт, че артикулацията на тезите е безупречна, а начина, по който той внушава у читателя своите мисли, е просто неотразим.
08 Януари 2012 22:28
На мен точно наопаки, Дон, но последното изречение е мехлем и за мойте уши.
08 Януари 2012 22:34

Нека спрем дотук, Кайли.
Да изчакаме компетентните форумци, и те са ми много интересни, ние с теб в икономиката сме малко като оня - млад войник любител.
Нямаме много какво да кажем.
08 Януари 2012 22:52
???
Егати обидата.
Аз, впрочем съм икономист....
08 Януари 2012 22:56
Хърсев в дадения случай може би е дишал "райски газ" и вижда света в розово. Верижни банкови фалити не само ще има, но те вече са започнали. Хората в Гърция и Италия си теглят парите от местните банки и ги пращат в Германия и Швейцария. Изходът от такава операция е известен - банките (местните) да му мислят.
А че ако Гърция фалира, тя неминуемо ще излезе от Еврозоната - това е ясно. Инаже отива Еврозоната.
08 Януари 2012 22:57
Като има фалирали банки, трябва да има и осъдени банкери. Конфискувано имущество и пандиз. Да са внимавали овреме на кого са давали заеми. То иначе и баба ми може да я назначим за банкерка.
08 Януари 2012 23:24
Този текст звучи като психологическа подготовка. Около нас ще се случват, страшни неща, но ние трябва да запазим положителното си мислене. Защо ми се струва, че ако една банка фалира в България, има голям риск хората да не проявят положително мислене. И тъй като, аз очаквам хората да нямат положително мислене, не трябва да вярвам на обективните анализи. Това пък означава, че вероятността от верижни фалити е доста голяма.
Прочие теорията за ползата от разрушаването и страданията е господстваща в България през последните 20 години. И все ни внушават, че след разрухата ще се появи нещо.
08 Януари 2012 23:27
на обективните анализи.

Де виде такива?
09 Януари 2012 00:04
Не зная дали последното изречение на статията е мехлем за ушите ви.
Но не виждам празни сгради в лондонското сити. Като мравки щъкат насам и натам работещите...
Повечето от сградите са стъклени...
09 Януари 2012 00:11
Няма лошо, нека си щъкат. Мехлемът от своя страна си е мехлем. Лекува.
09 Януари 2012 00:19
опасеявам се че ще има много изненадани а "мехлема" надали ше се окаже това което някой очакват
А ако кайли е икономист то аз съм хирург
09 Януари 2012 00:33
Плебса като занули сметката и държавите национализират банките ще се оправи и "виртуалната" криза.
1% се усеща застрашен и манипулира плебса с филмчета като споменатото в статията.
09 Януари 2012 00:48
Съгласен съм с баба Яга. Работите в Европа отиват от зле по-зле. Авторът не следи внимателно събитията и не чете правилните икономисти. Той живее в своя паралелна реалност. Заедно с повечето други бълг. икономисти.
09 Януари 2012 01:06
Работата в САЩ изглежда малко по-малко катастрофална от в Европа, но и тук няма място за никакво самоуспокоение. Изглежда, че Обама е осъден на преизбиране и има шанс да дойде втория път с по-радикален дневен ред, и тогава ще може да се говори за някакво възраждане на Америка с нов Ню дийл за американската средна класа (трудещите се) в постиндустриалната глобална ера. Но в Европа няма засега никакви реални изгледи за промяна. Самата ПЕС още не смее да си каже думата, има много масови заблуди, като че сегашната еврокриза била резултат от краха на държавата на благоденствието. Но това явно не е така, както много пъти вече показах - понеже най-"социалните" европейски страни са сега най-добре икономически, а от тях най-добре е най-социалната - Швеция, която е и извън еврото.
09 Януари 2012 01:10
Това е американската позиция.
Аз все пак ще си позволя да напомня че съвсем наскоро, една определена икономика спусна на пазара 700 млрд необезпечен с нищо освен обещания и заклинания бейлаут.
Европа все още е твърде далеч от подобни отчаяни мерки и въпросът по скоро е дали гърците да изгладуват това което са похарчили (без съмнение най разумното решение - фалит на гърция би означавал точно това).
Освен това смея да отбележа че все още на континент А., дори не са се научили да правят автомобили - стигна се до парадокс - считаната за най слаба европейска марка Фиат да закупи една от класиките в The Big Three Крайслер.
Та струва ми се слуховете и прогнозите за крахът на американския "ултимейт енеми", по известен като евро, е малко предсрочен и по тази тема ще си заслужава да говорим едва след като Грейт Уол от Китай изкупи Фолксваген или Рено.
---
Толкова по въпроса за "правилните" икономисти,
в икономиката всичко е прогнози, а говори се че дори делфийския оракул е бил чуствителен на тема подаяния към храма, когато се е налагало да отпусне ключова и специфична прогноза
---
09 Януари 2012 01:14
Хърсев ще е по-добре да гледа един друг филм, който е далеч по-поучителен - Inside Job (2010)*
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*The film was screened at the 2010 Cannes Film Festival in May and won the 2010 Academy Award for Best Documentary Feature
09 Януари 2012 01:56
нито драхмата ще възкръсне....
.... Унгария и Португалия.

Прогнозите в статията са с по-малка степен на вероятност от случване от прогнозите на коя и да е врачка от телевизора, предсказваща на зрители . Просто защото онова, са процеси, които сами вероятностно намират своите решения, а тук говорим за предизвикани проблеми със структурен произход, чиито решения, обаче ще бъдат взети от шепа хора и то съобразно техните планове и интереси. Могат да взимат едно решение, а могат и точно обратното. Не е задължително публично логичните мотиви да са и интимните им.
-
Що се отнася до Гърция, то при положение, че федерализация на еврозоната явно не се предвижда, независимо дали през март ще обяви дефолт или не, то докато не се върне към драхмата ще върви стремително надолу. Нищо чудно това да стане и след революция, предизвикана от опитите за удържането й в еврозоната.
---
И защо е това смесване на Португалия с Унгария ? Унгария си има собствена валута. Вече я девалвира с над 20%. Ще я девалвира, колкото е нужно, но най-много след 2 години вече ще е във форма и с изчистен дълг. Още повече, че с понижаването на преките данъци, увеличаването на косвените, данъците за банките, застрахователите и кредитните компании, контролът върху финансовите спекулации и т.н. върви към това.
09 Януари 2012 02:16
Натисни тук
09 Януари 2012 06:47
Хърсев е част от единия %.Т.е.от статуквото.Стана ми смешен преди няколко месеца като агитираше хората да си продавали златото.За Doctora и други интелигентни форумци ще дам няколко сайта.Който не го мързи, да прегледа какво пише там.end game e филм на alex jones, погледнете сайта му-infowars.
В zerohedge, ще намерите мнооого интересни неща, макар и да се сблъскате с много непознати термини.Който иска да разбере защо се стигна дотук, бързо ще го схване като посети-abolishthefederalreserve.Който може да отдели 1, 5 часа от времето си, да напише в тубата-mike maloney debt collapse, там ще разбере как банкстерите като хърсев как залъгват хората с хартиените си измислени пари.Който пък го мързи да чете каквото и да е, давам съвсем безплатен съвет.Хора, освободете се от хартиените си пари.Купете си tangible assets-т.е нещо дето можеш да го пипнеш-злато, сребро, камион водка, цистерна с бензин и т.н.2 пъти последните години съветвах форумците тука да си купуват злато, някои ми се смееха.Как върви цената на златото последните 11 години, проверете в kitco.Приятен ден.
09 Януари 2012 07:47
И малко от празните депресивни мисли на Фантата...

Той открил, че депресираните запазват самообладание в критични ситуации (за разлика от хората в еуфория; тях сблъсъкът с реалността хвърля в неудържима паника).


Препрочитането на този текст може да ви доведе до неудържима паника когато се сблъскате с реалността... Пожелавам си да греша...

Както винаги голямото изкуство най-точно впечатва духа на времето и както винаги досега депресията, която светът преживява, ражда епохални произведения. И добре, че великите, вечни творби се раждат, чрез тях проумяваме ежедневието, в което живеем.


Внимание! Ако сте много депресирани, може нещо да ви се роди.

Казват, новата 2012 г. ще е преломна. Според известния банкер Фридрих фон Мецлер, глава на едноименната частна банка, основана през 1674 г., преживяла стотици кризи и десетки депресии, следващите няколко седмици - до края на март, - ще решат бъдещето на Европа...


И маите твърдят, че е преломна... Март някъде ще се разбере Сарко дали има шанс да спечели изборите. Оттам нататък ще е ясно

Политиците няма да опазят от фалит всички европейски държави и водещи банки. Но това не е апокалипсис - нито ще е краят на света, нито дори краят на еврото. Някъде през март Европа ще се сблъска с неизбежното, и противно на писъка, надаван от неколцина пророци на кризата (Рубини, Кругман и компания), ще разберем, че финансовият крах не е беда, а ново начало, че катастрофата не настъпва сега, а е била отдавна, но скривана, сега единствено остава да се понесат последствията.


Спокойно, моряци! Корабът потъва! Има вода за всички...

Нищо фатално няма да има, нито драхмата ще възкръсне. Всеки кредитор сам ще преглътне загубата от "безрисковото" си вложение, животът ще продължи - вече без страх от нови сътресения.


Абсолютно! Очакваше се когато банките на Германия и Франция са готови, тогава и Гърция да фалира. Организирано потъване. Сега се оттеглям с пуканките на последния ред да се наслаждавам на преглъщащите кредитори дето ще се втурнат да купуват дълг на Италия, например....

Не ми се ще да прекалявам с размах на въображението, но сигурно ще е забавно да ги видя същите тези "кредитори" (дето им наляха пол'вин трилион евро) да препускат към апетитния дълг на Франция. Тогава и колата ще ми е малко на последния ред....

Ще потъне обаче довчера благоденстващият сегмент на финансите. Над 100 хил. инвестиционни банкери, от тях 27 хил. в Лондон, търсят нова работа.

Само в трайстейт района (щатите NY, NJ и CT) първата вълна от съкращения през 2008/2009 година си заминаха почти 400 хил. служители в областта на банковото дело и финансовите услуги. Нищо утешително.

Интеле, ама те гони еврошовинизъм....

Забрави ли, че Крайслер го купи и Мерцедес преди Фиат... А за 700 милиарда бейлаут писах преди няколко месеца, че операцията излезе на печалба за данъкоплатеца. Не там са проблемите на Америка. Лошото е, че с Европа се борят за приза "по-грозната сестра"....
09 Януари 2012 08:56
Интеле, ама те гони еврошовинизъм...

Естествено,
Всеки го влече там където се намира интереса му
Абсолютно неслучайно всички черни прогнози за предстоящ апокалипсис на Еврото идват от другата страна на океана и от хора платени в Долари.
Между другото, всеки гласува с валутата на спестяванията си,
който вярва на еврото - държи пари в лева или Евро, които на долара (или юана) - обратно.
Въобще всеки да преценява сам за себе си , не вярвам тук да има самоубийци които да си държат парите във валута за която са убедени че ще се стопи.
Поживем, увидем според класическата фраза на руснаците,
но все още искам да видя човека които живее и работи в Европа и ще тръгне да си конвертира доходите или спестяванията в долари .
09 Януари 2012 09:22
Др. Хърсев, място за оптимизъм няма. Дошъл е Понци-моментът, когато и последният с доверие в схемата е отминал. Сега всеки гледа всекиго с подозрение и недоверие. Никой държавен дълг по света не е бивал обслужван, а само рефинансиран чрез нови и нови емисии облигации. Затова само за последните 10 години всички дългове са се покачили двойно. И нещо друго, др. Хърсев - зад единица дългове се крият три единици необходим ресурс за погасяването им. Това автоматично означава тотален крах на системата. Немските икономисти, например, са изчислили, че за техните днешни 80% дълг от БВП стоят 240% бъдещи задължения.
09 Януари 2012 09:31
Това е една увличаща импресия за края на света, който неумолимо настъпва изпод мрачни акорди на Вагнер.
Ей това не го разбрах. Защо пък Вагнеровите акорди да са мрачни? Ами Вагнер е написал веселата опера Die Meistersinger von Nürnberg.Натисни тук Само какъв оптимизъм звучи от увертюрата към 1-во действие. Пък и другите му опери, като Der fliegende Holländer, Tanheuser, Loengrin, съвсем не са мрачни.
09 Януари 2012 09:34
Старият банкер (фон Мецлер е роден през 1943 г. в Дрезден) вижда това бъдеще оптимистично, макар и след
Е па не е толкова стар, хайде сега да не се обиждаме на възраст.
09 Януари 2012 09:38
до края на март, - ще решат бъдещето на Европа, ще се стигне до решение на дълговата криза и ще се изяснят перспективите за бъдещо развитие.
А бе банките шъ съ оправят, ама ние хич.
От тази статуя искри вярата в светлото капиталистическо бъдеще на планетата и вселената, въпреки "мрачните" Вагнерови акорди (за тях писах по-горе).
09 Януари 2012 09:52
Оти рИвете бе, нъл искахте капитализъм, НА ВИ сега капитализъм Пък и Хърсев е този, който много допринеси за светлото капиталистическо бъдеще дето ни е огряло туканка в Б ългария.
09 Януари 2012 10:15
Лошото е, че с Европа [САЩ] се борят за приза "по-грозната сестра"....

(Евро)шовинизмът може и да е хубаво и дори полезно нещо и признавам си, и аз доскоро "боледувах" от него, но разумът все пак трябва да е на първо място. Поради което тази идея, която тръгна наскоро ми се струва много интересна и перспективна:

Една на пръв поглед щура идея се носи из пространството напоследък - понеже е добре да имаме стабилна валута (което не е същото като да сме в борд, за който винаги е имало и има риск да падне) и понеже влизането ни в еврозоната се очертава проблематично (хем не ни искат, хем ако ни пуснат ще искат да платим част от натрупаните от по-богати от нас дългове) то дали не е добре да въведем едностранно швейцарския франк като национална валута? Може да се помисли и за йената, но все пак географията си е география, а Япония е далеч, та затова швейцарския франк си е по-добрата алтернатива. Ако не направим това ни чакат дълги години на високи лихви, несигурност и пр. неприятни, труднопоносими и бавно убиващи ни "нещица". И накрая, когато все пак агонията на лева, иконимиката и държавата ни (а и на еврото) свършат и ни "вземат" в еврозоната, ни чакат едни солени плащания на дългове, които не ние сме изяли и изпили. Т.е. очертават се едни 10-15-20 години ходене по мъките. Отново! Нещо, което можем да си спестим с проява на малко смелост и характер. Пита се само - имаме ли ги?

Разбира се, най-добре би било да приемем еврото, но понеже не ни дават, или ако ни дават искат много висока "такса вход", то швейцарския франк е следващият ни най-добър избор. Избор, с който можем да останем дълги години - 10-15-20 - докато неразбориите в еврозоната, за които нямаме никаква вина, не се оправят. Що се отнася до (евентуалното) оскъпяването на износа ни... темата е широка, но има достатъчно други фактори, които пък го поевтиняват. Дотолкова, че сме най-евтината нация и държава в Европа. Да не говорим пък, че ако износът ни поскъпва заради качващ се курс на франка, то с точно толкова пък ще поевтиняват дълговете, които сме натрупали (повече частни и по-малко държавни). Така ще компенсираме и част от загубите от неумелото и нескопосано превалутиране на дълга ни извършено от Милен Велчев.

Да не забравяме и психологическите ефекти: Първо, Хърсев много точно отбелязва ролята на неизмеримата величина наречена "надежда" - и така, както влизането ни в борд преди 14 години изигра силна роля за връщане на надеждата в нашата икономика, така сега приемането на швейцарския франк за национална валута ще изиграе подобна обнадеждаваща роля. Да си спомним например мечтата за Швейцария на Балканите. Второ, подобна (необичайна и смела) стъпка ще изпрати една вълничка от интерес към международната инвестиционна общност. Посланието трябва да бъде - в хлъзгавата югоизточна Европа има късче твърда земя, на което може да се стъпи стабилно.

И накрая, на тези, които упорстват, че щом сме в борд това е същото като да използваме съответната валута, да кажа, да погледнат лихвите в банките за лев и евро (а и за швейцарски франк) - те са различни и това ясно говори, че далеч не е едно и също да сме в борд към някоя валута или да оперираме директно с нея!
09 Януари 2012 10:24
Оракъл по горе е постнал една статия за hardcore socialism, въпреки че мястото и е под уводната статия, а не тук четивото си заслужава. Ситуация. 1:1 с България, въпреки че в територията соушъл бенефитс са значително по ограничени.
09 Януари 2012 10:34
П.П.
Не бива да се тревожим особено и как ще погледне Европа на една такава стъпка от наша страна: Първо ние сме много малки и незначителни и не можем да окажем влияние на каквото и да било. Второ, няма как и да ни обвинят в предателство към евроценностите след като самите те са ни отказали влизане в еврозоната (или поискаха солена "входна такса" за него).

Също така, Европа не бива да разглежда обсъждането на идеята за приемане на швейцарския франк като национална валута у нас като натиск от наша страна за приемането ни в еврозоната (без да плащаме). Ако наистина нямахме интерес от швейцарския франк, то тази идея би могла и да се разглежда като блъф (от наша страна), но при положение, че имаме реална полза от това, а европейците са надробили такива невъобразими каши, то няма нищо по-естествено от това, ние да търсим най-доброто за нас решение.
09 Януари 2012 10:43
Прави впечатление, че в текста Д-р Хърсев излага основно чужди мисли представяни в определена последователност за да се постигне определено внушение. Естествено подборката не включва аргументи и за други възможности. Парите на банките се представят като някаква субстанция която е дошла от никъде (или изцяло евентуално от ЕЦБ). Ако немски и други банки гръмнат, сигурно ще има доста хиляди безработни банкери, но ще има доста (десетки, стотици) милиони изгубили спестявания и пенсии примерно в Германия, Франция а и в доста други страни. Това че изгубилите спестяванията и пенсиите си (десетки, стотици) милиони няма да се задоволят само с пиене на студена вода е пределно ясно и на най-изпадналия политик. Гърците смятат че и това е огън с който могат да си играят. Могат донякъде да го правят и да спечелят нещо, но ако прекалят може и да изгорят много жестоко.
09 Януари 2012 10:55
Как може да има такова нещо като "доктор по икономика"?
Не може нещо дето през половината от времето да ти обяснява какво ще стане, а през другата половина да ти разяснява защо не е станало да е наука, дами и господа форумци!
09 Януари 2012 11:22
Бург Гаски,

Направо ми взе думите от пръстите...
Защо слушаме разни шамани, които хвърлят на боб и гледат на кафе!?
Ако са токлова далновидни подобните на Хърсев колеги по банките, защо изобщо тръгна финансовата и дългова криза!?
Аз ще отговоря- заради човешкия фактор- лакомия, лъжи, политики, кражби.
Ето защо едно такова чудо като науката "Икономика" е възможно единствено и само в игрите "Монополи". В реалния живот това е чисто и просто шарлатанство!
09 Януари 2012 12:09
Все пак да запитам защо "гърците". Наскоро след безпрецедентен натиск им беше назначено правителство, в по-мен варииант и в Италия.

В някакъв смисъл шоуто продължава. Докато не престане подмяната на "икономика" с "финансов сектор" подобрения няма да има.
И като проблематика, и като усилия и като дискусия ........

Хайде да повторя една прогноза. До средата, най-късно края на годината "монетаризма" ще е ако не "мъртъв", то в кома за доста години.

ПС: Покрай "назначенията" на правителства и сие може да кажем, че "българизацията" набира обороти в "съюза".
ППС: След краха на монеризма, какво ли ще правят родните спецялисти от целия пол. спектър. И в поритиката и в администрацията и в НПО-тата
09 Януари 2012 12:19
Ако са токлова далновидни подобните на Хърсев колеги по банките, защо изобщо тръгна финансовата и дългова криза!?


Щото някои се доказаха не само далновидни ми и крайно хироумни в алчността си. Жалко, че далновидността и акъла им се простират само до печеленето на $$$.
09 Януари 2012 12:33
Don:


Последното изречение е мехлем за ушите ми.


Tипично по шопски!
09 Януари 2012 12:46
Докато не престане подмяната на "икономика" с "финансов сектор" подобрения няма да има.

09 Януари 2012 13:15
Като си говорим за "грозни сестри", подсетих се за нещо древно. При Джуан дзъ комай беше.

Та мъдрецът на път отседнал в една страноприемница. Съдържателят имал две жени - едната красива, другата грозна. Мъдрецът забелязъл, че съдържателят е по-мил и грижовен към по-грозната от двете. Запитал момчето, което прислужвало, каква е причината. Момчето му отговорило така - грозната знае, че е грозна, хубавата знае, че е хубава. Мъдрецът се поклонил.

09 Януари 2012 14:57
Конфуций твърди:
Три пътя водят към знанието:
пътят на размишлението - това е най-благородният път,
пътят на подражанието - това е най-лекият път,
пътят на опита - това е най-горчивият път.


През тези преходни години, магаретата, които водят българското стадо (в това число и г-на Хърсева), избраха пътя на подражанието.
По тази причина на уфсите е писано да събират (още дълго) горчилката на опита.
Докато не се появят водачи, които умеят да мислят...нищо няма да се промени.

Oracle за линка. Това е голата шаячена правда.
09 Януари 2012 15:07
Прочетох първата половина от линка на оракъл, и кво?
На това дребно тесногръдо пресметливо копеле ли му вдигате палче? То ли е идеалът за предприемач?
09 Януари 2012 15:16
Не на подражанието ,
а на послушанието

Щото повечето дивотии, ги няма нито в ЕС нито в САЩ

И офшорните корпоративни ставки, и плоското без минимум облагане и безогледната приватизация и .......
09 Януари 2012 15:23
То ли е идеалът за предприемач?

Не е, разбира се! Идеалът за предприемач е човек, който хем раздава пари нашироко, хем фирмата му не фалира, а дори и печели. Обаче идеалните неща в този живот се срещат рядко.
09 Януари 2012 15:25
Драга Кайли,

На това дребно тесногръдо пресметливо копеле

банката би отпуснала кредит, защото умее да си прави сметката.
09 Януари 2012 15:44
Трябва да се спре масовото тото-залагане на всякакви деривати и опции по борсите и банките. Това само създава финансови балони и кухи печалби. Банките стават като барон Мюнхаузен плюс мистър Сенко - опитват се да се издърпат на твърда почва, но тя се оказва измъкната от шапката на илюзионист.
09 Януари 2012 15:49
Мдаа, заслужава си да се прочете линка на Орацлето внимателно и до края.
09 Януари 2012 15:58
Oracle, за линка.

Kaily, прочети цялата статия на унгарското "копеле" (от линка на Oracle). То не е идеалът за предпиемач, ами просто е човек, правещ си сметка преди да отпочне един бизнес (в Унгария) дали си струва, или не. И изводът му е "не". Сметките му са безупречни.
---
А аз и преди съм пускал тук препоръка да се запознаете със смелото предложение за изход от сегашната "парична" криза, чрез създаване на множество паралелни/локални валути. За да го разберете, обаче ви трябва едно "опресняване" на паметта относно истинската същност на парите. Ето, погледнете тук "Какво са парите". Разказът на Бернард Летаер започва така:
Повечето хора мислят за парите като за „неща”, защото това е начинът, по който те (парите) обкновено изглеждат - под формата на хартия, монети, чекове, кредитни или дебитни карти и т.н. Обаче ако се случеше така, че след корабокрушение да попаднем на някой необитаем остров, щяхме да открием скоро, че джобното ножче продължава да е полезно като режещ инструмент, докато парите, с които разполагаме под каквато и да е форма, в брой или чекове, са станали абсолютно ненужни. Естествено би останала хартията, но тя не би се наричала повече „пари”. За да съществува едно „нещо”, изпълняващо функцията на пари, то трябва да разполага с една общност, която да е съгласна, че точно това - тази вещ, а не нещо друго, има дадена стойност в търговските операции.

Парите могат да бъдат дефинирани като онова "нещо", за което между членовете на една общност има съгласие, споразумение, договор да го използват като инструмент за улесняване на размяната на стоки и услуги помежду им... продължението ТУК
09 Януари 2012 16:31
Сметките му са безупречни.

Сметките наистина са добри, с едно малко изключение скрито по средата и показващо че са правени за под 50% натовареност на персонала. Нещо като творба на нашенските ипиоти, но направено несравнимо по-интелигентно. Освен тази дреболия която води до делене на 2 в много от числата, има доста неща които са представени чудесно и си струват осмислянето.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД