:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,685
Активни 921
Страници 2,615
За един ден 1,302,066
Загадка

Кога ли президентът ще се завърне от далечното бъдеще?

Новият държавен глава говори за индикатори и проценти, но засега е безпомощен да внесе яснота как ще се справя с правомощията си по конституция
Снимка: Велислав Николов
-----


Всяка нова власт се стреми да се разграничи от предишната, за да не поеме пасивите й. "Ще бъда по-различен политик и лидер", побърза да обещае и новият президент Росен Плевнелиев, след като положи клетва и обрисува нова, привлекателна визия за президентската институция - прагматична, динамична, ефективна, генерираща идеи и ориентирана към постигане на конкретни резултати.

Работата е там, че в желанието си да подчертае колко ще се отличава от свръхполитизирания си предшественик Плевнелиев все повече прие амплоато на експерта и технократа, с което дойде в правителството на Бойко Борисов и което му спечели симпатиите на избирателите и медиите. С което



прилича повече на корпоративен служител,



току-що заел най-високия пост в компанията, отколкото на глава на държавата и нацията.

Най-отчетливо това проличава в начина, по който държавният глава (не) говори за своите собствени, много ясни и определени по конституция и други закони правомощия. А именно с тях трябваше да започне, преди да стигне до конкретните планове, модели, индикатори и проценти, които щели да променят живота на обикновения българин.

Президентът засега много умело избягва отговора на въпроса какво мисли да прави с конституционно гарантираното си право да назначава и освобождава от длъжност държавни служители, определени със закон. А точно това правомощие е най-силната му карта, тъй като му дава възможност да кадрува във важни за страната институции. Държавният глава определя 4-ма от 12-те членове на Конституционния съд. Също така назначава и освобождава от длъжност шефа на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и главния прокурор по предложение на Висшия съдебен съвет (ВСС). Тримата пък са членове по право на ВСС, управленският и кадровия орган на съдебната власт.

Президентът разполага още с двама представители в Съвета за електронни медии и един в Комисията за регулиране на съобщенията. Той определя и един от членовете на комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, която правителството се кани да превърне в един от основните инструменти на борбата с организираната престъпност и корупцията.

Начинът, по който Плевнелиев ще упражни тези правомощия, ще покаже не само посоката, която той смята да поеме по важни държавни и политически въпроси като съдебната реформа, борбата с престъпността и преразпределението на медийното пространство. Ще стане ясно и



дали президентът може и иска да се еманципира



от своя благодетел и бивш началник Бойко Борисов. Тогава ще се разбере и какво всъщност ще прави на "Дондуков 2" бившият министър на правосъдието и настоящ вицепрезидент Маргарита Попова и дали тя няма да действа като настойник на Плевнелиев и гарант на интересите на Борисов в президентството.

От тази гледна точка смущаващо е поведението на държавния глава по въпроса за поверените му спецслужби - Националната разузнавателна служба (НРС) и Националната служба за охрана (НСО). В началото на годината Борисов показа, че смята да прибере и двете за себе си, ако президентът не възрази. По-късно, сякаш в изблик на великодушие, реши да му остави НСО. Накрая двамата се появиха заедно, за да обяснят, че ще готвят нови устройствени закони за службите и рокади в ръководството на НРС, които вече били одобрени от правителството. През това време Плевнелиев не демонстрира собствена позиция на фона на премиера, който публично се изказваше за бъдещето на службите сякаш са вече на личното му подчинение. Не се обади дори когато Борисов обяви, че шефът на НРС и бивш ДС кадър Кирчо Киров може да стане посланик. При положение че Плевнелиев вече беше декларирал безусловната си подкрепа за прочистването на дипломатическата служба. Остана впечатлението, че президентът вече се е примирил, че в случая нищо не зависи от него. Не стана ясно и защо след като обеща бързи закони за двете спецслужби, ги отложи за догодина. Киров не стана посланик, но получи висок пост в Министерски съвет, неглижиран публично от премиера с нелепицата, че трябвало да се даде някаква заплата на бившия разузнавач, докато забравел тайните. До момента самият Киров не казва дали наистина приема поста, при положение че нищо не го задължава. А тайните е длъжен да пази до живот по закон.

Плевнелиев зае странна позиция и по друга своя важна функция по конституция - правото на помилване. Темата е гореща, след като дълго пазената в тайна от администрацията на бившия държавен глава Георги Първанов информация за предсрочно освободени затворници излезе частично наяве. И стана ясно, че Марин не е бил упълномощен от президента да помилва през втория им мандат. Въпросът се оказа юридически доста спорен. Плевнелиев се опита да го замаже, без да е ясно каква е неговата позиция, дали и той ще прехвърли помилванията на Маргарита Попова и каква ще бъде бъдещата процедура - прозрачна или секретна, както досега.

Прегледът на ангажиментите на държавния глава, които той публикува на сайта си, пък демонстрира междуинституционално раздвоение, при което едната му половина е преминала на "Дондуков" 2, а другата е останала на "Дондуков" 1. Програмата му е пълна със задачи, които само правителството може да реши: електронното правителство, инфраструктурата, реформата в администрацията, енергийната независимост, развитието на приоритетни индустрии и земеделие и т.н. Дали пък изказванията на Плевнелиев, че е екипен играч не означават, че той схваща и президентството като част от големия екип на Бойко Борисов?

Придържането към Националния план за развитие 2020 в най-пълна степен отразява мениджърските залитания на президента. В едно свое интервю той заяви, че прагматичното му немско възпитание го кара да търси измерими индикатори, които да покажат, че страната реално напредва. Истината е, че Плевнелиев се опитва да пригоди за себе си пиар трика на своя ментор Борисов, който осъзна, че за да получи обществената подкрепа, трябва за разнообразие да даде не само обещания, а и резултати, за предпочитане под формата на нещо, което може да се види и използва.



Плевнелиев не може да изкара "свои" магистрали



и спортни зали, затова търси нещо, което да демонстрира приноса му по достъпен за всички начин. Оттук и пресиленото придържане към Плана 2020. Тъй като в него са предвидени конкретни цели и индикатори със стратегически поглед до 2020 г., президентът се надява планът да му прелее стратегическа тежест на него самия. По плана обаче се работи отдавна вследствие на ангажиментите ни като страна - членка на ЕС, към Европейската стратегия за растеж 2020. Но основната работа по него е за тесните специалисти в министерствата и това не оставя особено поле за действие на президента.

"България има огромен шанс да направи една национална програма за развитие, която да интегрира и европейски приоритети. И по този начин да бъде припозната като европейска програма. И ако някое от правителствата, настоящо или бъдещо, не желае да работи по нея - ще крещя!", това е последното, което заяви президентът, отказващ да коментира както ежедневието (не съм коментатор на ежедневието), така и преките си правомощия.
22
4702
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
31 Януари 2012 19:59
Дайте му на човека полагащите му се 100 дни, пък тогава лайте до насита .Вие започнахте от минус стотния ден.
31 Януари 2012 20:48
Не 100, а 800 дни вече как пастирката слугува на пастира си.Той сам доброволно е заявявал, че не е политик, че не става за президент.И...СЕГА пази стола за Боко.
31 Януари 2012 21:25
И 1000 дни да му се дадат, пак ще си е същият нескопостник в политическата дейност.
31 Януари 2012 21:34
Президентът е позабързан , но не е нужно да го "изпреварваш" , Мили Авторе . В този свой стил на публична изява , той и по-сръчно ще узрее за Основното в своята Историческа мисия - пространната Смяна на Политическия модел . Не му ли помогнем за това , горко ни ...
31 Януари 2012 21:49
Аз казах, че ще си трая до 1 Май.
31 Януари 2012 22:35
Немското възпитание не е прагматично и Плевнелиев няма откъде да има немско възпитание.
31 Януари 2012 23:00

Няма какво да му се коментира. Вила е прав - тоя ще седи на стола и няма да мърда от него, да не би някой друг да му го вземе в суматохата и "началника му" да си остане с пръст в..., айде да избегнем битовизъма.
31 Януари 2012 23:35
Не 100, а 800 дни вече как пастирката...

Всеки човек има право и да се пошегува, и да прояви остроумие. Няма лошо.
ПП
Имам предвид, че РП се е пошегувал, като е говорел за пастирката.
01 Февруари 2012 03:42
...по-различен политик и лидер", побърза да обещае и новият президент Росен Плевнелиев...

...държавният глава (не) говори за своите собствени, много ясни и определени по конституция и други закони правомощия.

...засега много умело избягва отговора на въпроса какво мисли да прави с конституционно гарантираното си право да назначава и освобождава от длъжност държавни служители, определени със закон.

дали президентът може и иска да се еманципира

смущаващо е поведението на държавния глава по въпроса за поверените му спецслужби

Плевнелиев се опита да го замаже, без да е ясно каква е неговата позиция...

...заяви президентът, отказващ да коментира както ежедневието...


Говорейки за Чехлю, къде тук е новината? Не питам дежурния амбразуриат
01 Февруари 2012 04:03
В статията най-важното е заглавието!За капак обещанията му са за 2020-та, когато вече няма да е президент..?!Със същия успех може да ми обещае летяща чиния през 4020-та!Общо взето мисля, че няма да се зъвърне, защото като разбра, че ще става президент престана да мисли с главата си и заучава празни фрази, които не значат нищо.Казал го е Волтер : "Необходимостта да се говори, затруднението вследствие на това, че няма какво да се каже и желанието да се прояви ум са трите неща, способни да направят смешен и най-великия човек."
01 Февруари 2012 04:16
Ех, мъка, мъка-а!! Къде си Гоце, чедо мило...
01 Февруари 2012 04:29
ГЕРБ връща на Президента квотата в комисията за конфискация на имуществото след намесата на Плевналиев дни след встъпването му в длъжност. Късопаметността е убийствена за журналистиката и не само за нея.

"А точно това правомощие е най-силната му карта, тъй като му дава възможност да кадрува във важни за страната институции." Силна карта, кадруване - авторът на мястото на Плевналиев щеше да пляска силните карти, да кадрува и и изобщо щеше да му даде да се разбере на бате Гойко. Колкото му даде да се разбере Гоце Някой никога не се учат - е го къде си е Дянков, че и неотдавна потопи Бургас-Александропулис, а Гоце е аут, барабар с цялата си свита.

Толкова за чипа на автора.

Напротив, Плевналиев се опитва да влезе в ракурс на управление, който ако успее ще ни позволи инвестиции в магистрали на бъдещето - политически, информационни, търговски и културни. Бай Тошо Живков е бил прост човек, но е инвестирал в информационни технологии от които и хабер си е нямал - защото е имало хора с визия и същевременно хора практични, които са продавали харддискове срещу автомобили. Ако Плевналиев убеди Борисов да инвестира в нещо друго, освен магистрали, ще е от голяма полза за самия ББ, а за Плевналиев да не говорим. Но за това трябват визия, контакти, работа и конкретизация на целите, които ББ и да имаше време, няма как да има. А президентската позиция предполага не само ББ да бъде убеждаван, а напротив - определени решения да бъдат налагани, определени рискове да бъдат поемани. Ако Плевналиев изиграе "силните карти" на президента по този начин и в перспектива, силата му ще се утрои бързо и в пъти, а ползите ще са на ползу роду. Ако ги изпляска както предлага афффторът предлага ще продължим да си гледаме цирковете между премиера и президента. Или както казва бате Гойко, прасето си иска кочината и това е.

01 Февруари 2012 09:27
vo kunchev
01 Февруари 2012 04:16
Ех, мъка, мъка-а!! Къде си Гоце, чедо мило...

Първият седераст-гербераст се изока. Мъкаааа.....

Ян Бибиян, трогнат съм от това, че споделяш с нас розовите си сънища. Хубаво е човек да си помечтае, няма спор. Но вярата в светлото герберастко бъдеще е както беше навремето със светлото комунистическо...
01 Февруари 2012 10:23
Бащината номеклатурна школа си казва думата. Приказвай си за пълноводните реки дето ще текнат 2020, както текнаха комунистическите реки на благата, и няма да сбъркаш. Всъщност май уточни, че щели да са полупълноводни (среднобогати ще ставаме).
01 Февруари 2012 10:31
Абе те дори гербавите името му не могат правилно да напишат (е, Я. Бибиян упорито го изписва ПленАлиев), вие искате Плевню да се завърне в настоящето! Я, какво си му е хубаво в бъдещето, за чий да се връща?
01 Февруари 2012 10:53
Много меко написана статия.
Още първите му 40 точки ангажименти, показаха, че хал-хабер си няма какво прави там.
01 Февруари 2012 11:12
Най-доброто на Плевнелиев, е че ...има ПЛЕВНЕЛИЕВА!!!
01 Февруари 2012 11:15
Плевнелиев се опита да го замаже, без да е ясно каква е неговата позиция...

Така ще бъде и занапред, никой да не се изненадва. Иначе, с избирането си за президент РП „удари кьоравото”, дет се вика. Сега Лиляна Павлова ще се поти и ще си стопява килограмите по пътищата, а той ще си играе на президент!
01 Февруари 2012 11:18
И 1000 дни да му се дадат, пак ще си е същият нескопостник в политическата дейност

А, те досегашните бяха едни скопосни!
***
Нека напомня нещо: В България по Конституция президентът е деполитизиран, на теория той не е политик. Политиката се прави в Народното събрание.
Президентът обаче има две наистина важни правомощия, с които реално влияе на политиката:
1. Да "дава мандата"
Това е истинска реална власт на президента - виж чл. 99 ал 3 - след два неуспешни мандата за съставяне на правителство от първите две по сила парламентарно представени партии, президентът има правото да даде третия мандат на някоя от следващите класирани партии (не непременно третата по ред)
Самите партии имат 7 дневен срок да упражнят мандата, но президентът не е ограничен с никакъв срок да се консултира по даването на мандатите. Това на практика дава право на президента да управлява (чрез назначения от него служебен премиер) неограничено дълго време.
2. Назначаването на служебен премиер - това също е силно оръжие и може да се използва ефективно ако президентът е умен (или зависим от чужбина), особено в ситуации с предсрочни избори или в ситуации на изборен пат и повторни избори.
Нека изчакаме някоя такава ситуация и тогава да съдим за Плевналиев. (защото имам аз едни подозрения)
А другите правомощия - дето бил олицетворявал единството на нацията, главнокомандувал армията (тя пък една армия) или раздавал ордени и медали - това няма сериозна тежест в realpolitik
01 Февруари 2012 12:21
Дайте му на човека полагащите му се 100 дни
а не катона Гоце - 3650 дни пъен медиен комфорт и позмазмачество
01 Февруари 2012 17:41
Много юнаци имат розови сънища по повод на статията.Само не схванах откъде му е на чехлю немското възпитание - дето е спал на паркинга в старата си лада ли или заради черния германски печат в международния му паспорт? Казва ли ти някой!
04 Февруари 2012 12:52
Обективно погледнато Плевнелиев би бтрябвало да е слаб като президент защото няма нито подготовката , нито качества за такъв, но все пак в следващите тримесеца ще стане съвсем ясно какво сме избрали -личност или кукла на конци за държавен глава!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД