:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,202
Активни 560
Страници 10,105
За един ден 1,302,066
Истинската история

Държавната измяна и сексуалните престъпления са наказвани еднакво безмилостно

В ранна Византия най-често възмездието е било смърт
Илюстрация: автора
Представа за изпълнението на различни смъртни наказания, включително и за сексуални престъпления, дава една рисунка, която разказва за прилагането им по друг повод - умъртвяване на араби, пленени от византийския флот начело с патрикия Никита Оорифа при царуването на император Василий I (867-886). Обесване, бичуване, пронизване със стрели и изгаряне на клада са наказания и за свободна жена, прегрешила с роб, за инокиня, нарушила по своя воля обета си за непорочност, за мъж, който е осъществил сексуален акт с неомъжена свободна жена, при кръвосмешение, понякога и за мъже, уловени в хомосексуална връзка. Долу - изобразяването на поставянето под стража на Фока заради организирането на заговор срещу император Роман I Лакапин (920-944). Ослепяване се прилага за широк кръг престъпления. Летопис на Йоан Скилица, листове 98 и 126, Национална библиотека-Мадрид, ХII в.
Забелязано е отдавна, че през VIII в. престъпленията, за които се налага смъртно наказание, намаляват рязко. И едва ли по морални съображения. Нужно е осъденият да запази поне в някаква степен своята трудоспособност, постъпленията от данъци не бива да намаляват никога. В кодекса, издаден от името на византийските императори Лъв III и Константин V през 726 г., смъртните наказания се полагат за значително по-ограничен кръг престъпления, в сравнение със законодателните актове на император Юстиниан I (527-565). За сметка на това се увеличават разнообразните осакатявания, физически изтезания и форми на принудителен труд, които се налагат безмилостно за широк кръг престъпления, включително и сексуални. Все по-често ослепяването, отрязването на носа и кастрацията се извършват по "щадяща" престъпника технология, така че да не бъде застрашена напълно неговата трудоспособност. Намаляването на данъчните постъпления се смята за недопустимо, дори по религиозни и морални причини.

Сексуалните престъпления, заедно с държавната измяна в различните й форми, са сред най-често възмездяваните със смърт. Технологиите за умъртвяване са наследени предимно от Античността. Изгарянето на клада, например, което в Рим се полага като наказание за жрици на богинята Веста, които са осъществили полово сношение, във Византия се прилага рядко, при това предимно за престъпления срещу императора. Според закона на император Константин I от 326 г., а също и според Юстиниановия кодекс, на клада се изгаря и свободна жена, която е извършила сношение с роб.

Със смърт както според Юстиниановото право, така и според Еклогата, се наказва кръвосмешението между близки роднини - родители и деца, братя и сестри и пр. Пак според Юстиниановото право при прелюбодеяние измаменият съпруг има право да убие и съпругата си, и нейния любовник, ако ги е хванал на местопрестъплението. В случай, че извършителите биват предадени на правосъдието, т.е. ако съпругът не е пряк свидетел на акта, то любовниците се наказват с конфискация на имуществото, заточение и развод без компенсации за съпругата. Юстиниановият кодекс предвижда смърт и за инокиня, която е нарушила по своя воля обета си за непорочност. Същото е и за мъж, който поддържа сексуални взаимоотношения с неомъжена свободна жена.

Екзекуция чрез посичане с меч може да се очаква и в повечето случаи на мъжеложство, като наказанието е еднакво и за двамата участници както според Юстиниановото право, така и според Еклогата на Лъв III от 726 г. Понякога е възможно най-тежкото наказание да се замени с кастрация или дори с църковно наказание, но само ако извършителите се покаят искрено. Пасивният участник в акта се освобождава от отговорност напълно в случай, че не е навършил 7-годишна (според Юстиниановия кодекс) или 12-годишна възраст (според Еклогата). Хомосексуалният акт между жени не се смята за углавно престъпление във Византия и, разбира се, не се наказва.

Кастрация се прилага според Еклогата главно за скотоложство, но само за мъже. И в този официален текст отсъства каквото и да било наказание за жени, които се отдават на срамни актове с животни. По-късно съдебната власт във Византия отчита очевидно тази празнота, защото в едно от допълненията към Еклога се предвижда смъртно наказание или продаване в робство за такава извършителка.

Според летописеца Георги Кедрин особено често прилага кастрацията като наказание за мъжеложство император Юстиниан I. Гневът на владетеля бил разпален от уличаването в хомосексуализъм на двама епископи - Исая от Родос и Александър от Диосполис. Това събитие поставя началото на усилени гонения срещу хомосексуалните мъже по цялата империя. Те обичайно били кастрирани или пък вкарвали в уретрите им остри метални пръчици, след което ги оставяли на подигравките на градската тълпа.

Отношението към мъжеложците търпи значителни изменения във времето. През ХIII в. иноците от обителта "Св. св. Кирик и Юлита" на о. Свети Кирил в Созополския залив, които твърде дълго се отдавали на необуздан разврат помежду си и с посетителите на обителта, понесли сравнително леко наказание - братството било напълно разгонено и всеки от тях поел накъдето му видят очите. Още по-късно, през първата половина на ХV в., историите за мъжеложство носят дори отпечатък на пародийност и ирония. Малко преди падането на Цариград през 1453 г. един византийски автор на име Йоан Аргиропулос разказва една твърде занимателна случка от ученическите си години. Някой си Катавлатас служил в османската войска и това явно повлияло на навиците му. Когато се върнал в Солун, той се записал да учи и поради напредналата си възраст и военното си обучение имал авторитет пред съучениците си. Той ги карал да слизат с него в училищното мазе уж да му чистят въшките и извършвал срамни действия с тях. Светската власт не само не предприела нищо срещу насилника след постъпването на доказани оплаквания, но Катавлатас не срещнал никакви затруднения да си намери работа в съдебната система на самия Цариград малко по-късно.

Отсичането на носа е типично наказание, символ на безчестие. То се налага както на политически заговорници, с цел те да не могат да заемат престола, така и на извършителите на сексуални престъпления. Според законодателството на Исаврийската династия от 726 г. носовете се режат на изнасилвачите. Наказанието се придружава с предаване на половината имущество на осъдения във владение на пострадалата. Ако обаче нечия съпруга е дала съгласието си за сексуалния акт, нейният нос също се отрязва като наказание за нарушаването на брачните клетви.

Вероятно най-разпространените физически наказания са бичуването и боят с пръчки, които често водят до смърт. Извършват го обикновено с кожени камшици, краищата на които завършват с метални топчета, или с метални пръти. Според Еклогата при доказана сексуална връзка на мъж с неомъжена свободна жена, извършителят се наказва с 12, ако е женен, или с 6 удара с тояга, ако е ерген. Също с бичуване се наказват и някои по-леки форми на кръвосмешение. Ако баща и син се оженят за майка и дъщеря или двама братя за две сестри например. Според законодателството на Македонската династия с бой се наказват и изнасилвачи, които не принадлежат към висшите слоеве на обществото.

Принудителният труд е наказание, което е твърде полезно за империята. В мините, където условията на труд са ужасяващи, работят главно осъдени например. Според законодателството на Македонската династия такова наказание понасят и изнасилвачите, които не принадлежат към висшите слоеве на обществото.

Изпращането на заточение често се прилага за високопоставени членове на обществото, които съгласно законодателството на Македонската династия от края на IХ - Х в. в много редки случаи са подлагани на физически наказания или на принудителен труд. Например при изнасилване знатният и богат извършител се изпраща на някой остров и се конфискува част от имуществото му, докато бедният се осакатява и отива на работа в мините.

Конфискацията на имуществото, обикновено в полза на жертвата, се налага главно пак при изнасилване. Причините за това са чисто практически. Във Византия се смята, че девствеността на момичето е залог за неговия успешен брак. Насилственото й отнемане се смята за непоправима щета. Това наказание е можело да освободи отчасти изнасилвача например от унизителната принудителна работа в мините, но обикновено се е прилагала заедно с друго, физическо наказание. Конфискация на имуществото се налага и при случаи на сводничество, особено когато то е извършвано от бащата, съпруга или господаря на жената.

Съществуват простъпки със сексуално съдържание, които не представляват никакъв интерес за византийското светското законодателство. Типичен пример за това е ръкоблудството. Тъй като подобна деятелност засяга само личността на извършителя и неговата собствена душа, с нея се занимават само църковните власти. Извършителят обичайно се наказва с 40 дни на хляб и вода, а в добавка и всекидневни покаяния. Наказанието се вдига двойно, когато извършителите са двама и го правят заедно.

Някои императори и императрици с тъмно минало се стараят да ограничат проституцията, предимно в Цариград, подобни опити правят Константин I и Теодосий I. Без съмнение с най-голяма известност се ползва експериментът, проведен от императрица Теодора, която в младостта си е практикувала най-древната професия. Според летописеца Прокопий Кесарийски тя събрала 500 столични проститутки и насилствено ги подстригала за инокини. Нещастни и объркани, жените се хвърляли от отчаяние във водите на Босфора.



Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?issueid=2819§ionid=5&id=0001201

http://www.segabg.com/article.php?id=425672

http://www.segabg.com/article.php?id=429811

19
24132
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
01 Февруари 2012 19:58
Сите Котки на овой свет
01 Февруари 2012 20:14
Та чак до Луната
01 Февруари 2012 20:33
***
01 Февруари 2012 21:25
Абе очаквах, така, покрай утрешния празник да има някъде нещо и за инаквите и - хоп! къде, къде - в рубриката на Петрински!
01 Февруари 2012 22:10
Весела тема....
А за неуважение към утвърдени исторически авторитети какво е било наказанието?
01 Февруари 2012 23:03
Както учеше другаря А.Югов–за бурж„историци да копат канала
Панчарео–Княжево докато тръгнат корабчета!
02 Февруари 2012 00:16
Интересно защо Петрински не е посочил сред "свързаните текстове" и статията си "Как се става възрастен" Натисни тук , още повече , че утре е Петловден.
Няма смисъл да повтарям коментарите си от там.
02 Февруари 2012 00:41
Петрински
02 Февруари 2012 00:44
Forza NATO , какво съм ти направил, че кълнеш като стара индо-българка?
Forza NATO, който кълне си прави голям грях и често клетвите му сполитат самия него.
02 Февруари 2012 01:27
Котко, не те кълнат. "Всички котки по този свят - палче" не е проклятие.
02 Февруари 2012 07:21
За византийската Еклога - убу, ама по-интересна за нас щеше да бъде славянската еклога, прилагана в България. Иначе, подходяща дописка за светлий праздник.
02 Февруари 2012 09:06
бонго, мерси за разяснението, НО знам го язе Натото. Искал е да ме прати на оне свет.
02 Февруари 2012 11:25
Имам един тъп въпрос:
Защо под статиите на Петрински все споменавате Котето?
02 Февруари 2012 13:10
Cruella,
получила си отговора на въпроса си, преди да си го задала - още в 00:41 ч.

Котка,
нищо лошо, не те кълна - бонго е прав, просто палчето е за всички Котки на овой свет (овой = този, не онзи!).
Съжалявам, ако има недоразумение!
02 Февруари 2012 14:17
Петрински
Котка

И да питам. Какво му е тъмното минало на Константин Велики?
02 Февруари 2012 15:33
Също с бичуване се наказват и някои по-леки форми на кръвосмешение. Ако баща и син се оженят за майка и дъщеря или двама братя за две сестри например...

Ай, карамба! За пръв път чувам, че това било престъпление!
02 Февруари 2012 16:28
Ай, карамба! За пръв път чувам, че това било престъпление!

Ми отвори някой православен календар. Накрая има условията , при които не се допуска църковен брак.
02 Февруари 2012 17:10
Честно казано, нямах представа, че по-горе изброените от мен неща са били третирани като вид (сексуално) престъпление. За църковен брак в днешния му вид не съм отваряла и дума.
02 Февруари 2012 17:45
Теодора .... събрала 500 столични проститутки и насилствено ги подстригала за инокини. Нещастни и объркани, жените се хвърляли от отчаяние във водите на Босфора.
После, като влезнали османлиите едва ли са се хвърляли толко ..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД