:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,624
Активни 553
Страници 10,527
За един ден 1,302,066
Анализ

Президентските избори в САЩ са съдбовни за средната класа

Неправилното разпределение на богатството и данъчните промени обричат икономиката на застой
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Участници в движението "Окупирай" протестират в град Манчестър, щата Ню Хемпшир, където миналия петък се състояха първичните избори на Републиканската партия за номинирането на нейния кандидат-президент. Вотът бе спечелен от Мит Ромни, но в съзвучие с партийната идеология той предлага по-ниско облагане на най-заможните американци, което засилва неравенството и обрича средната класа на обедняване.
Движението "Окупирай Уолстрийт" и породените от него протести се превърнаха в една от главните теми на медиите през 2011 г., но икономическият дебат, който започна благодарение на тях, следва да отекне като гръмко ехо и през 2012 г. Става дума за дебатите относно бъдещето на американската средна класа. Твърде рядко нейните икономически беди и несгоди са били ясно формулиран проблем в хода на президентските избори, но тази година кандидатите от двете страни на двупартийния разлом вероятно ще поставят тази тема в центъра на кампаниите си.

В програмната си реч от 6 декември в Канзас президентът Барак Обама нарече предстоящата кампания "съдбоносен момент за средната класа на страната". Най-вероятният му опонент сред републиканците Мит Ромни упорито нарича средната класа главната жертва на икономическата политика на Обама.

Засега обаче фокусирането върху средната класа до голяма степен носи само риторичен характер. В същото време през изминалата година застоят в доходите и липсата на растеж на благосъстоянието при повечето американци отидоха толкова далеч, че движението "Окупирай Уолстрийт" причисли към своя лагер на "99 процента" всички онези, които изпаднаха от борда на икономическото изобилие. А там остана само 1 процент от американските данъкоплатци.

Но приближаването на изборите тази година предоставя на избирателите, бизнес ръководителите и политиците благоприятна възможност за дебати относно основите на капитализма в Америка. Както заяви президентът в Канзас, "залогът сега е дали нашата страна ще бъде място, където трудещите се ще могат да печелят достатъчно, за да отглеждат деца, да правят скромни спестявания, да имат собствен дом и да си осигурят достойни старини".



Тези четири цели непрекъснато са разклащани



след 70-те години на миналия век заради неравноправното разпределение на богатството, създавано основно благодарение на непрекъснатото подобряване на производителността на американския работник. До катастрофата през 2008 г. осакатяването на американската мобилност бе малко забележимо или пък бе замитано под килима. Но през последната година този проблем излезе наяве и това вероятно ще бъде така през следващите 10 месеца.

Това обнадеждава, защото е невъзможно да се обсъжда неравенството в доходите, без да се засегнат много други фундаментални проблеми на американската икономика - колко работни места създаваме и какво е тяхното качество, как да осигуряваме възрастните хора, младите и болните, как да инвестираме в бъдещето чрез изграждане на инфраструктура и подобряване на достъпа до висшето образование.

Всичко това е свързано с избледняването на икономическите надежди на американската младеж - както образованата, така и неквалифицираната. Това изглежда ще има най-дълбоки дългосрочни последици за икономическото здраве на нацията. Ако младежта не получи добра и перспективна работа, тя отлага създаването на семейство, не купува къщи, не придобива мебели и друга покъщнина. С една дума, тя засилва застоя в потребителската икономика.

Днешното състояние на икономиката, с което се сблъскват действащият президент и неговият съперник, може да не е най-лошият вариант - признаци на възстановяване, макар и още слаби, се появиха през последните месеци. Но рядко една предизборна кампания е започвала с толкова много базисни политически въпроси, които са нерешени.

На проведена наскоро конференция за икономическите перспективи Ричард Къртин, директор на Университета за потребителски изследвания в щата Мичиган (University of Michigan's consumer survey), представи "неудобно дълъг" списък от съмнения. В него фигурираха въпросът дали правителството ще излезе от задънената улица, въпросът за доходите и разходите, ще се запазят ли данъчните съкращения за средната и работническата класа, ще отпадне ли намаляването на данъците за богатите, въведено при предишния президент Джордж Буш-младши, на кое ще се придаде първостепенно значение - на създаването на работни места или на съкращаването на дефицита и произтичащите оттук мерки за икономии. Ако избирателите не изискват от кандидат-президентите да отговорят на тези въпроси, ние ще пропилеем шанса на живота си.

Засилването на неравенството през последните три десетилетия не буди никакво съмнение. Твърде откровено тази тенденция бе описана миналия октомври от бюджетното управление на Конгреса, където влизат представители на двете партии. То стигна до извода, че през периода 1979-2007 г. средният нетен доход на домакинствата от единия процент американци с най-високи доходи е нараснал четири пъти. В същото време нетният доход на 60% американци в средата на скалата е нараснал само с една трета. В резултат, отбелязва бюджетното управление, нетните семейни доходи на 20% от семействата с най-високи доходи са нараснали от 43 до 53% през периода 1979-2007 г. У всички останали категории този показател е намалял.



Защо това се случи?



Управлението посочва измененията в структурата на индивидуалните данъци. От прогресивния данък общ доход (по-висока ставка при по-високи доходи) тя се измести към по-малко прогресивния данък върху заплатата. Промяната намали ефекта от данъчната система за равномерното разпределение на доходите по цялата икономическа скала. Изводът е ясен - промените в данъка общ доход, които намалиха непропорционално ставките в горната част на доходите (а такива са предложенията на повечето кандидат-президенти от Републиканската партия), само ще засилят неравенството.

Застоят в доходите на средната класа предизвиква загриженост на властта, защото той уврежда социалната тъкан, както и икономическия растеж. Икономическият аналитик Джеф Медрик отбеляза през 1995 г., че в периоди на стабилен растеж "американците са склонни да бъдат по-отворени към идеята за включването на всички в американската мечта". Тази епоха ни даде програмите "Медикеър" и "Медикейд" (Medicare и Medicaid) и щедро финансиране на държавното образование. Днес ни казват, че разходите за тези придобивки водят Америка до банкрут, въпреки че в сравнение с времето отпреди половин век днес федералните данъци са по-ниски спрямо общия обем на икономиката (измерван чрез брутния вътрешен продукт).

Доверието в справедливостта на американския начин на живот, включително в социалната и икономическата сигурност, лежи в основата на оптимизма, който поражда потребителските разходи.



Но през последните десетилетия това доверие спада



Както отбелязва Къртин, "за първи път от 30-те години потребителите повече не вярват, че работните места и заплатите ще се възстановяват в близко бъдеще, че цените на къщите им отново ще растат или че пенсионните им фондове скоро ще бъдат напълно възстановени... Влошаването на тяхното финансово положение е предизвикано главно от загубата на работа, съкращаването на работното време, удръжките от заплатите и намаляването на премиите".

Това е напомняне, че едно време американските работодатели са давали на работниците заплати и придобивки, които са съизмерими с традиционните стремежи на средната класа, за които Обама спомена в речта си в Канзас - скромни спестявания, възможност да станат собственици на жилище, да осигурят старините си, а също да дадат образование на децата си. Ще се обърне ли избирателната кампания към въпроса как да се възродят тези традиционни американски ценности?

Без да имат работа, без да очакват повишаване на заплатите и без да се надяват на всичко това в бъдеще, потребителите няма да харчат пари, а при такива условия е невъзможен активен икономически растеж.

Един от сигналите на движението "Окупирай Уолстрийт" е, че пренасочването на богатствата към върха на икономическата пирамида недооценява приноса на всички останали. И това не е само важна причина за икономическото ни неразположение, но е също нравствен и политически провал.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
На среща в Белия дом президентът Барак Обама обяснява плана си за реформи на държавната администрация чрез рационализиране и сливания на правителствени служби и агенции, за да реагират те по-адекватно на нуждите на бизнеса, включително на средния и малкия бизнес. Обама вече окачестви президентската кампания като "съдбоносен момент за средната класа на страната".
21
3073
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
01 Февруари 2012 20:08
И всички се "примиряват" с два факта, упорито замитани под килима:
1. Всячки си трят, че кой-ял-ял. Демек - за 30 години ви ограбихме до шушка и сега ви държим за топките финансово, ама това няма да се промени. Пере има, ам за нас. За вас - член шести. Затова всички мазници отгоре искат дефлация, а не хипер-инфлация. Щото при дефлацията потребеление нема, ама паричките на дебелите задници си стоят. При хипер-инфлация и нулиране на броячите бедния няма какво да губи (да яде той и без това нема и сега), ама задниците ще загубят всичко.
2. Всички си траят за работните места. Щото работни места НЯМА и НЯМА КАК ДА ИМА, ако се запази глобалия характер на световната икономика - а именно - ръководството на корпорациите да си взема милиардите и да живее във (все още) богатите държави, а производството да бъде само в бедните държави. Е, нема как да стане - тъпоглавите задници най-после трябва да разберат, че като научат магарето да не яде - то просто ще умре и няма кой да им носи самара.
Ама какво очакваш от хора, които вече трето поколоние не са свършили работа и за 2 стинки, наричат се "економисти" и знаят само как да правят от пръдня - боя?...
01 Февруари 2012 21:50
"Изводът е ясен - промените в данъка общ доход, които намалиха непропорционално ставките в горната част на доходите (а такива са предложенията на повечето кандидат-президенти от Републиканската партия), само ще засилят неравенството." Дянков, Дянков, хайде върни се в САЩ да им помогнеш да въведат плоския данък и нищожното корпоративно облагане - тогава Китай ще направо остане без икономика!!!!
01 Февруари 2012 23:42
Немо, Немооооо........
не я одбираш материята. Тва дето го бълнувш може да стане само ако богатите си държат кинтите под дюшека. Ама те мое да са богати ама (повечето поне) не са толкоз тъпи.
02 Февруари 2012 00:58
И какво точно съм казал, че "ще стане", та не ти хареса? Щот май само констатирах 2 факта, не помня нещо да прогнозирах...или и ти си писатель само...
А че не оТбирам материята никога не съм го крил - къде един прост инженер ще се мери с корифеи-економисти...
То затуй от разбирачи, паралии и обикновени лапчаи светът отесне за простите бачкатори като нас...
02 Февруари 2012 01:46
ще ти го повторя: тая твоя измислица важи само ако богатите си държат кинтите В ПАРИЧНИ ЗНАЦИ. Което не е така-повечето от богатите са инвестирани в акции (и там данъците са по-малки от заплатите де...)
та да те светна тука, ако има хиперинфлация, и акция Х се дигне от цена А до ценa= А * % инфлация, кво му дреме на богатия?
и на него кинтите са същите (щото борсите се дигат секи път когато се дигнат лихвите, демек инфлация...)
и рибетата (от "Finding Nemo!) са доволни. и те не знаят защо, ама са доволни
02 Февруари 2012 03:29
crossfit75
не разчитай от комсомолец да разбира нещо от икономика.
Икономиката на комсомолците се изчерпва с конфискация и преразпределение.
02 Февруари 2012 03:56
Инфлацията оправя само такива като Брайти.Потънали в дългове към банки единственото и спасение е само супер висока инфлация.Тогава се вдигат цени заплати на всичко и той си изплаща дълговете за две години а не за двадест при нормална инфлация.Него не го интересува,че спестяванията изчезват защото той няма спестявания а само големи дългове.
02 Февруари 2012 06:24
"ще отпадне ли намаляването на данъците за богатите, въведено при предишния президент Джордж Буш-младши,"
..................................................................
Демократите винаги забравят, че намаляването на данъците за богатите бе удължено от Обама, без това да беше наложително. Обама удължи срока с личния си подпис. И след нямаше и три месеца започна да реве, че богатите не плащали достатъчно данъци и той повече нямало да се съгласи да удължава срока на съответния закон. Хитростта е, че трябва да го преизберем, за да може да си изпълни заканата. А като го преизберем няма пък никаква сигурност, че ще си удържи на думата.
Тук един колега спомена за комсомолските секретари и преразпределението. На него трябва да му кажем, богатите не са богати от разпределение, а от преразпределение.
02 Февруари 2012 10:58
crossfit75,
Първо, това дето си го написал важи само за вложенията в акции. Вложенията в дългове и облигации с номинално фиксирана лихва ще се изпарят при една (хипер)инфлация. А с тях ще се изпарят много голяма част от пенсии, застраховки и спестявания.

Второ, дори и с цените на акциите е и така и не е така (както си написал). Зависи какво има зад тези акции. Ако са акции, с вложенията от които са купени държавни (или други) дългове, то с изгарянето на дълговете (заради инфлацията), изгарят и акциите. Ако не вярваш погледни нивата на акциите на банките в последните години.

Трето, в последните години се наблюдава сравнително ясна корелация между количеството напечатани от централните банки пари и нивата на борсовите индекси - колкото повече пари "печатат" централните банки толкова повече се вдигат акциите (просто защото голяма част от новонапечатаните пари отиват на борсите). Така пред държателите на капитал в днешни дни се очертава сериозна дилема - ако се продължи с печатането на пари ще се стигне до (хипер)инфлация и ще последва загуба на капитал. Ако ли пък спре печатането ще секнат и печалбите (идващи от разширяването), да не говорим за спиране на икономиката. Затова, дори и сред богатите вече няма единство по въпроса дали (и колко) да се печата. Чисто математически, заради лихвите, има точка на насищане, при достигането до коята заемането става безпредметно. Тази точка е толкова по-далечна колкото по-ниски са лихвите, но все пак, тя ще бъде (ако вече не е) достигната (справка - Япония - 200% дълг към БВП, но при почти нулеви лихви). Накратко - няма безплатен обяд. Ако и някои хора да внушават, че борсите и разните други финансови шмекерлъци забъркват такъв.
02 Февруари 2012 11:09

Брех, другарите капиталисти оттатък гьола почнали да се карат. Единия рече разпределение, другия го надцаква - не било разпределение, ами преразпределение. Карат се кой по-добре разбира капитализма.
Леко да не се пренапънете, че ще се изсипете, а освен това може и да се насерете, или пренасерете.

02 Февруари 2012 11:45
Умилителни са опитите на евреите кукловоди да яхнат и протестите срещу евреите кукловоди.
.
Медийните магнати Мърдок, Ок-Сузбергер, Лаудер, Кан сравнително успешно се борят с движението "Окупирай" посредством маргинализацията му.
.
С помощта на тоталния политически и финансов контрол и медийни манипулации засега еврейските господари на света успешно задушават доста по-високо равнище на напрежение от натрупаното във Ваймарската република преди 80 години.
Сорос пък вещае задушаване на личните свободи като резултат (човекът мечтае, че този път евреите ще са тези, които ще успеят да ги задушат)
Аз пък мисля,че реакцията ще бъде с пъти по-силна от познатите ни анти-финансистки реакции в Царска Русия и Германия.
02 Февруари 2012 11:58
Президентските избори в Щатите няма да имат никакво отношение към средната класа.
Обама е кукла на конци на еврейските си спонсори, а републиканските кандидати Ромни, Гингрич, Пери (да не говорим за "християнската" ционистка Бахман или на лудия произраелец Санторум) са изпитани ционистки марионетки.
.
Единственото решение за средната класа се предлага от един френски кандидат президент - Марина Льо Пен - край на глобализацията, налагане на вносни мита, възраждане на местната индустрия.
С други думи шокова терапия, пред която терапията на Балцерович в Полша прилича на погалване с перце.
Шансовете на Марина са минимални, въпреки, че номинално Г-жа Льо Пен има около 20% подкрепа.
.
Проблемът е, че евреите вече са успели да раздробят западните общества до степен на невъзвръщаемост (по традиционен път чрез избори). Методите на раздробяване - социализъм (разврат на обществото и стопанския живот), феминизъм (разрушаване на семейството и демографска криза) и имиграция.
02 Февруари 2012 12:15
При липса на реална икономика (индустриалното производство изместено в далечния Изток), инфлация и дефлация са само празни понятия - дали ще се продължи с печатането на зелени хартийки или не, все тая - това са трикове, пред които Китайците ще си затварят очите само докато имат полза.
.
Тезата на Немо, че дефлацията (или по-скоро липсата на висока инфлация) щяла да облагодетелствува само дебелите задници е несъстоятелна. Инфлационните пари отиват от контролираната от евреи ФЕД направо в контролираните от евреи търговски банки или в контролираното от евреи федерално правителство.
Евреите финансисти са доказали, че могат да печелят най-добре при инфлация (ваймарската Република). Това разбира се, не означава, че няма да продължат да гушкат доволно и в положение на дефлация.
При липса на реално индустриално производство фокусите си остават празни фокуси.
02 Февруари 2012 12:33
Добре е да споменем и белите лястовици в Американската политика.
Изолационистът либертарианец Рон Пол е една по-добра алтернатива на Америка, макар и да няма топки да се противопостави на глобализацията и да въведе вносни мита в опит да възстанови индустрията (топки, които не липсват на Марина Льо Пен)
02 Февруари 2012 13:52
Не мога да разбера само, дали при кандидатът на Демократическата или на Републиканската партия средната класа би се чувствала по-добре, тъй като нейното унищожение в САЩ започна при предишния президент и продължи при сегашния (то започна и по-рано де, но да не се връщаме чак толкова назад). А и кой модел за стимулиране на дребния и следния бизнес би бил най-подходящ, тъй като единствено познатият и изпробван досега - безогледно финансиране на едро - показа дефекти, които доведоха до сегашната криза. Криза, при която класата на едрите собственици и финансисти побърза да прибере обратно парите при себе си и "да седне върху тях", изкупувайки де що мърда в така развихрилата се менажерия и задушавайки още повече едва укрепналата средна класа (с какво ли пък са по-различин от нашите мутри в това отношение, да попитам аз?). Така че средната класа в САЩ (а и не само там) от поне 30-40 години насам (за да не отиваме по-далеч) се оказа, че може да съществува само под крилото и под пряката зависимост на едрите капиталисти - и в добри, и в лоши времена - в единия случай чрез щедро финанисране, а в другия случай като им изкупуват изпадналия във финансови затруднения бизнес, препродавайки го после с печалба.
Извод: независимата средна класа, яваваща се крепител на устоите и основен двигател на развитите западни общества, отдавна е мит.
02 Февруари 2012 15:23
Ама дали има изобщо средна класа в Америка?.
02 Февруари 2012 16:24
Eто как в спора се ражда истината.
***
Какво установихме всички с единодушие:
1. Немо нищо не рабира от световна икономика и финанси
2. Немо е комсомолец
3. Дефлацията е добре за дебелите задници
4. Инфлацията е добре за дебелите задници
5. Всички, изключение на Немо, са аПсолютни разбирачи от първа инстанция.
6. Никой не се сети, че би било редно да се обоснове и да предложи нещо. За Немо като неграмотик е обяснимо, не е обяснимо за широкия кръг експерти след него...
***
Изводи и поуки по точки:
1. Нищо ново - Немо го обяви официално във постигите си
2. Мерси за комплимента, добре е да се чувстваш млад
3. Ура - към Инфлация!
4. Ура - към Дефлация
5. Аз улазям, щото като неграмотен галфон нямам работа сред експерти...
6. Добре дошли в български форум...
Завеса...
02 Февруари 2012 16:37
Как го будалкат реднека само и той си вярва. Все едно, че от президента зависи съдбата на средната класа. Ми то съдбата на средната класа в УСА се решава отдавна в Далечния Изток.
02 Февруари 2012 17:25
Не виждам как ще се възроди икономиката, при положение че всички производства се изнасят в Далечния изток. Наложително е да се въведат преференции за местните производители и големи данъци за тези, които изнасят производствата си навън. Това е начинът да се създадат нови работни места, друг няма. А данъчните облегчения за богатите, въведени от Буш, трябва да отпаднат. Защото те водят до едно чудовищно разслояване на обществото на 99% бедни и 1% свръхбогати. Средната класа, която е била двигателят на американската икономика изчезва. Кандидатите на Републиканската партия няма да я възродят, а Обама не можа да го направи.
02 Февруари 2012 20:11
Наблюдател, много добро обобщение (внимавай да не бъдеш класифициран като реднек или комсомолец ) )
Но понеже нито едното, нито другото може да се случат в обозримо бъдеще без бой - какво мислиш следва да се случи у САЩ-ско?...
02 Февруари 2012 20:42
за оня дето вика как "съдбата на амер. средна класа се била решавала у изтоко"
те жълтите ша дават на САЩ кинти до края на света и ша се молят да върви алъш вериша. щото толкоз гладни гърла...

http://www.aier.org/research/economic-bulletins/2500-the-return-of-us-manufacturing
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД