Българските студенти, които ще кандидатстват за летни бригади в САЩ, трябва да се обръщат само към посреднически компании с регистрация в Държавния департамент. Пълният списък с агенциите, които подпомагат желаещите да работят зад океана през лятото, е публикуван на сайта на посолството на САЩ. Кампанията бе открита официално вчера от посланик Джеймс Уорлик, който връчи паспортите с US визи на първите четирима одобрени.
"Очакваме тази година над 7000 студенти да кандидатстват за виза", обясни генералният консул на САЩ Ерик Алекзандър пред "Сега". По данни на посолството м.г. са били одобрени над 6500 студенти, или 96-98% от всички желаещи. На около 4% от българските участници толкова им харесва в САЩ, че "забравят" да се върнат, пошегува се консулът. Според него показателен за важността на програмата е фактът, че около 35% от досегашните участници искат да повторят или потретят. Надницата варира от 7.50 до 10 долара на час.
До интервюто в посолството кандидатите трябва да имат работна оферта, одобрена от т.нар. американски спонсор. "Това е положителна промяна за участниците, защото не им се налага да губят време и да се лутат, когато пристигнат в САЩ", коментира консулът. Алекзандър добави, че докато са в САЩ, студентите могат да сменят работата си и дори да се трудят на още едно място. Всички промени обаче трябва да се одобряват от спонсора. Друго изискване към спонсорите е да се свържат със студентите по време на престоя им, за да се уверят, че всичко е наред. Държавният департамент открива 24-часова телефонна линия за студенти в САЩ, които искат да съобщят за възникнали проблеми.
|
|