:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,278
Активни 819
Страници 2,181
За един ден 1,302,066

Как забогатяхме толкова, че ни завидя ЕС

Правителството проявява разсеяност, докато Брюксел се гаври с мизерията на България
Светослав Терзиев
Сит на гладен не вярва, а Брюксел освирка България, че е надминала всички в ЕС по растеж на заплатите. Правителството на Бойко Борисов смутолеви, че е на път да поправи този неприемлив за Европа дисбаланс в икономиката.

Как стана така, че от най-злощастни мизерници се превърнахме в европейски шампиони по бързо забогатяване? Лично заместник-председателят на Европейската комисия и комисар по икономическите и валутните въпроси Оли Рен назова завчера България на пресконференция в Страсбург като пример за нездравословна тенденция в ЕС. За три години от 2008 до 2010 г. разходите й за труд (заплати и осигуровки) са нараснали с 27.8% при допустими 12%, според новата процедура за наблюдение и корекция на икономическите неравновесия в ЕС. В същото време Германия и Франция са давали пример за дисциплина, като са вдигнали разходите си за труд съответно с 6.6% и 7.2% при допустими за тях като членки на еврозоната максимум 9%.



Статистиката е като евангелието - много важно е кой как го чете



Някои гяволи в Брюксел забравят, че освен относителни има и абсолютни числа. А те говорят следното: средната заплата в България в момента е близо 700 лв., което прави около 350 евро. Заплатата на Оли Рен е 22 122 евро, или 737 евро на ден. Една средна българска заплата не би му стигнала от закуската до обяда, но доходите на еврократите са изрядни, защото се вместват в европейските параметри за плавно, а не скокообразно нарастване. Когато такива хора измислят правилата, нищо чудно да завидят и за стъкленото око на слепия. Пита се: България не участва ли в дискусиите, където става дума и за нея? Отговорът е: не, защото си има друга работа.

Когато на 8 ноември 2011 г. са уточнявани параметрите, стартовите основи и пределните прагове, по които ще се оценяват държавите в ЕС, вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков за пореден път е отсъствал от заседанието на ЕКОФИН. Възложил е на посланика ни в Брюксел Бойко Коцев да запълва мястото му, за да не стои табелката на България пред празен стол. Коцев, който се стяга за посланик в Москва, вероятно си е водил бележки, но не е бил упълномощен да заяви, че не може да се усреднят икономическите нормативи за толкова различни държави в ЕС, както не може да се усредни температурата на различните болни в една болница. Достатъчно е било някой чиновник в Министерството на финансите да прегледа стартовите основи на изчисленията и да предупреди, че ще се стигне до абсурди. В момента те лъсват в таблиците на Евростат*, но нищо не е пречело да се предвидят и преди три месеца. Тъй като за всички държави е решено, че за основа ще се използват данните за нарастването на цената на труда през 1995-2007 г., не е отчетено, че точно в началото на този период България е за класация в книгата на куриозите на Гинес, а не за европейска статистика. На еврократите им е направило впечатление, че от 2008 до 2010 г. цената на труда у нас е скочила с близо 30%. Но не им е направило впечатление, че през 1998 г. тя е скочила с над 2700%, а през 1999 г. с 1377%! Много ясно е, че щом се стартира от Виденовата катастрофа през 1995-1997 г., когато хиперинфлацията сведе доходите до шепа долари и опразни спестовните влогове на населението, няма как след това нормализацията да не става по-ускорено от обичайния растеж на доходите в стабилните държави. Когато при деноминацията в края на десетилетието всеки българин получи по 1 лев за предишните 1000, стана ясно колко голям е бил сривът на доходите. В същото време отвореният пазар към Европа доближи цените до средноевропейските много по-бързо от сближаването на доходите.

Изчисляването на цената на труда логично се обвързва с производителността на труда, както личи и от таблиците на Евростат, но и тук



картината е силно деформирана в ущърб на българите



По последни данни на статистическата служба на ЕС българите работят средно по 41.3 часа на седмица, а производителността им е около 41% от средната за Европейския съюз. Това поставя страната ни на последно място по производителност наравно с Румъния. В същото време средните заплати в България едва достигат 20% от средното равнище в ЕС, преизчислени спрямо средните цени на основните стоки (иначе цените у нас са около 50% от европейските, а заплатите са 10%), и също поставят страната ни на последно място. Сега е важно да се съпоставят тези обективни данни: при 41% от средната производителност в ЕС българите получават 20% от средната заплата, т.е. два пъти по-малко от полагащото им се. Това означава, че доходите им са изкуствено занижени и за да се нормализират, би трябвало да се увеличат със 100% (двойно). Очевидно трудът на българите е силно ограбен, но еврократите нямат мерило на социалната несправедливост. Техният праг от 4% нарастване на цената на труда годишно на практика увековечава мизерията на българите, защото за разлика от доходите инфлацията и поскъпването нямат прагове. Който си е мислел, че влизането в клуба на богатите (ЕС) ще означава забогатяване и на българите по европейски стандарти, трябва да коригира мнението си, защото догонващото развитие се обявява за макроикономически дисбаланс.

Правителството на Бойко Борисов едва ли се вълнува от съдбата на българските граждани и побърза да се съгласи с изводите на Еврокомисията. Финансовият министър Симеон Дянков заяви в официална позиция, че "прегряването на икономиката, както и несъответствието между търсене и предлагане на работна сила в определени икономически дейности, доведе до изпреварваща динамика на доходите от труд спрямо производителността на труда", което си е чиста лъжа, както личи от официалната статистика. Няма как производителността на труда да е изоставала от динамиката на доходите и да ги е изпреварила двойно в процентно съотношение. Но какво означават числата за един финансов министър, когато приглася на премиера, че народът добрува при неговото управление? Дянков с охота рапортува пред Брюксел, че скоро ще вмести българските доходи в неговото Прокрустово ложе, като ги "оптимизира". Още същия ден ГЕРБ предложи да се замразят заплатите на депутатите до края на годината, за да видят останалите българи как се изпълняват указанията от Брюксел и да не роптаят.



Свободните съчинения в доклада на ЕК



правят впечатление и на други анализатори. "Файненшъл таймс" също се изненада от "спорните стартови прагове", които "облагодетелстват държавите с излишъци в сравнение с държавите, страдащи от дефицити". Така например излишъкът на Германия по текущия платежен баланс е 5.9% от БВП и се вмества в нормите, а дефицитът на Полша от 5% е нарушение, защото позволеният диапазон е от -4% до +6%. "Възниква въпрос за сравнимостта на индикаторите за различните държави, защото методологията за отчитане на данните не е хармонизирана", пише вестникът и дава за пример сравняването на цените на жилищата, които са много различни при държави с различни стандарти.**

Когато се търсят усреднени числа, за да се вмести държавата в общите нормативи, вероятно ще се приложи класическата методология на общия казан. След като някои са пробрали мръвките, останалите ще пият бистра водица, за да избегнат макроикономически дисбаланс.

__________

* http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/excessive_imbalance_procedure/Documents/MIP_Scoreboard_Headline_Indicators_30_Jan_2012.pdf

** http://ftalphaville.ft.com/blog/2012/02/14/879781/whos-the-most-imbalanced-of-all-eu-members/

 Оли Рен, който пишеше докладите за България до 2006 г., сега се престори, че не знае от каква ниска стартова позиция влезе в ЕС, и я смъмри за бързо нарастване на заплатите й.
71
11252
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
15 Февруари 2012 20:44
Абе на тез хора няма ли кой да им разкаже брадатия БГ виц, че днес двамата с началника апнахме доволно-общо 10 кебапчета...
Що ли не ви го НЧКМВГЗ и да не си губя времето повече с евроБРКРТ-и?
15 Февруари 2012 20:50
Е няма по- аналитичен, по- красноречив, по- добър журналист от Светослав Терзиев. “Когато такива хора измислят правилата, нищо чудно да завидят и за стъкленото око на слепия“ Брилянтно сравнение Авторе, само че тук на става дума за завист, а за форма на третиране на едно продажно правителство, на един народ, постоянно лъган и заблуждаван от своите медии. Затова и предната статия, че у нас няма журналисти, а пиари, пишещи слуги е пореден удар в десятката. Няма да цитирам примери на абсолютно бездарие, на безсрамно угодничество, на пълно безгръбначие. И за голямо съжаление , такива изключения като Терзиев потвърждават само една много тъжна оценка за нивото на нашата журналистика.
15 Февруари 2012 21:13
Оли (гоф) Рен
15 Февруари 2012 21:23
Някои гяволи в Брюксел забравят, че освен относителни има и абсолютни числа. А те говорят следното: средната заплата в България в момента е близо 700 лв., което прави около 350 евро. Заплатата на Оли Рен е 22 122 евро, или 737 евро на ден. Една средна българска заплата не би му стигнала от закуската до обяда...

Стигнах дотук, и си спомних че вчера цял ги дъвкахме същите на Първа страница, под заглавие "ЕК смъмри България за бързо растящите заплати"!
Ше продължаваме ли?
15 Февруари 2012 21:57
Ше продължаваме ли?

Ами явно ще си преподаваме още за (из)(пре)раждането на журналистиката в пи-ар. Имаше теоретична лекция, минахме едно упражнение, сега второ за затвърдяване.
15 Февруари 2012 22:00
Аз прочетох всички публикации на ЕК и никъде не видях да са ни порицали или да са ни завидели за растежа на заплатите. Споменато е, че растежът на разходите за труд са сред най-високите в ЕС, но е посочено, че растежът е от много ниска база. Никак не мога да разбера, кое точно е предизвикало възмущението на автора.
15 Февруари 2012 22:06
Споменато е, че растежът на разходите за труд са сред най-високите в ЕС

Даже не разходите за труд, а разходите за труд за единица продукция. Обаче това вече е ясно на всеки човек с малко мозък, който се интересува поне малко от темата. Остават постоянно дуднещите "как бе, моята заплата е 400лв и не са ми я увеличили вече три години". Ми с този акъл ще има да чакаш някой да ти я увеличи и ще дуднеш по форуми!
15 Февруари 2012 22:38
[size=3]допустими 12%[/size=3]Мандалото лопна! Кой е### е###. Кака се ожени.
15 Февруари 2012 22:41
Клатят ли се, а? Не-е, не се клатят, един много здраво му ги държи.
15 Февруари 2012 22:57
Че ги дърпа и опъва, аха да ги скъса!
15 Февруари 2012 23:06
Споменато е, че растежът на разходите за труд са сред най-високите в ЕС, но е посочено, че растежът е от много ниска база. Никак не мога да разбера, кое точно е предизвикало възмущението на автора.

Ами именно това - че ония брюкселските евросвини сравняват само ръста, без да се съобразяват с разликата в базите.

Образно казано....
Един слаб станал от 20 кила на 25.
В същото време едни дебели станали от 100 кила на 102.
И дебелите рекли на слабия:
- Ау, ама ти много си наддал, с цели 25%, а пък виж нас, ние само с 2%.
Взимай пример от нас, по-малко трябва да ядеш, да не наддаваш толкова.

15 Февруари 2012 23:15
... никъде не видях да са ни порицали или да са ни завидели за растежа на заплатите...
А, нито ни порицаха, нито ни завидяха. Само ни сложиха в групата на "рисковите" държави. Дето като им дойде времето да взимат заеми ( а то скоро ще дойде, защото сегашните титани са на път да профукат държавния резерв ) ще видят едни лихви...
...Никак не мога да разбера, кое точно е предизвикало възмущението на автора...
Ми пробвайте още веднъж да я прочетете статията, този път по-бавно и по-внимателно... Ако пак не успеете - не се сърдете на автора. Просто почнете да четете други статии...
15 Февруари 2012 23:24
Оставете еврочиновниците на мира и накарайте Дянков да обясни каква неотложна работа е вършил и за кого по времето когато е трябвало да присъства на специално организираната за целта среща и да представи аргументираните възражения на правителството. Ако той пак е зает с по-важна работа, обяснения трябва да даде прекият му Началник.
15 Февруари 2012 23:26
...Сега е важно да се съпоставят тези обективни данни: при 41% от средната производителност в ЕС българите получават 20% от средната заплата, т.е. два пъти по-малко от полагащото им се. Това означава, че доходите им са изкуствено занижени и за да се нормализират, би трябвало да се увеличат със 100% (двойно). Очевидно трудът на българите е силно ограбен, но еврократите нямат мерило на социалната несправедливост. Техният праг от 4% нарастване на цената на труда годишно на практика увековечава мизерията на българите, защото за разлика от доходите инфлацията и поскъпването нямат прагове...
Ако и това не можете да разберете, наистина не ги четете такива статии. Минете на мода, хороскопи...
15 Февруари 2012 23:32
Първи закон на социалната икономика:
В йерархическата система заплащането на дадена работа е обратно пропорционално на трудността й.

Дежа ву. Правителствата се сменят, а ние все четем дедо Паркинсън.
15 Февруари 2012 23:36
Дянков с охота рапортува пред Брюксел, че скоро ще вмести българските доходи в неговото Прокрустово ложе, като ги "оптимизира".

Абе, ще яде някой бой накрая ми се струва...
15 Февруари 2012 23:51
Средната класа изпълзя от скривалището
Hа 1 февруари по време на заседание на Министерския съвет г-н Дянков съобщи, че 55-60 на сто от българите са богати. Не е вярно, че парите били в ръцете на малка група хора, както твърдели хейтърите. Истината според г-н Дянков е, че около 800 хиляди семейства имат в банките влогове между 50 и 200 хиляди лева!
Докато си търсех тирбушона, за да отворя шампанското, едно дяволче ме накара да умножа наум минималните 50 хиляди по 800 хиляди. Не е трудно, първо умножавате 5 по 8 = 40, после слагате отзад още 9 нули. Получи се хубавата сума от 40 милиарда лева - с около 10 милиарда повече, отколкото са влоговете! Не може да бъде! Това ми напомни онзи герой от “Швейк”, който твърди, че вътре земното кълбо има още едно вътрешно кълбо, много по-голямо от външното.
Обзет от нездравословно любопитство, влязох в сайта на БНБ и намерих страницата “Депозити на нефинансовия сектор” на адрес http://www.bnb.bg/bnbweb/ groups/public/documents/ bnb_download/ 201109_s_dep_cr_press_a1_bg.pdf.
Оказва се, че според БНБ депозитите на домакинствата и НТООД между 50 и 200 хиляди лева са точно 74 055 на обща сума 6 милиарда и 233 милиона. Около 11 пъти по-малко от данните на министъра.
Разбира се, 74 хиляди влога не значи 74 хиляди домакинства.......

Цялата статия:
Натисни тук
15 Февруари 2012 23:54
Как да стигне човек до истинските числа? За всеки случай постнах един въпрос на фейсбук и получих доста любопитни позовавания. Капка Тодорова ми посочи едно интервю на Симеон Дянков пред “Дойче веле” от октомври, в което заявява следното: “... 2,5 млрд. са вложени в банки у нас през последната година, като 40% от тях са на гърци.
Половината пари пък са на българи, живеещи в чужбина, които също се притесняват от еврокризата.”
От думите на министъра излиза, че едва 10% от увеличението на влоговете се дължи на доходи, изкарани в България. Интересно, защо не съобщава тези данни пред Министерския съвет?
Разбира се, парите в банките са само малка част от богатството на богатите. Влоговете на “домакинства и НТООД” за над 1 милион лева са едва 518, а сред тях най-вероятно преобладават партиите, футболните отбори и мозъчните тръстове.
Бързоликвидните активи на истинските милионери в момента се инвестират в злато, и то я в Швейцария, я в Англия. У нас златото се предлага при 30 на сто по-високи цени, а обратното изкупуване е при минималните цени, така че никой сериозен милионер не би направил грешката да държи злато в България.

15 Февруари 2012 23:56
... обяснения трябва да даде прекият му Началник.

Късопаметни сте, Той вече ги даде веднъж - дето европейските заплати трябало да станат колкото българските, щото иначе ше има бой по манерките.
16 Февруари 2012 00:00
Дянков с охота рапортува пред Брюксел, че скоро ще вмести българските доходи в неговото Прокрустово ложе, като ги "оптимизира".

дянков във никакъв случай не е излъгал - показателите които са гледани - бурен растеж на доходи (себестойност на труда - само че не е спадала цената на крайния продукт) и прекалено високи инвестиции са за период 2008 до края 2010.
Ако резултатите се гледат днес - 2009 края на 2011 няма да има подобни проблеми нито с инвестиции, нито със себестойност на труда, за 2010-2012 стабилността ще е просто бетон,- изключая някой дребни спадове като увеличен дълг, ликвидиран резерв, и отрицателни инвестиционни потоци територията ще е просто фарси по отношение стабилност - в смисъл на стабилно закотвена в мизерията само че така е - народът го иска, а и той му говори ясно, вслушва се и разбира
16 Февруари 2012 00:18
Никой не спори (или много малко са тези, които го правят), че г-н Терзиев е кадърен журналист (за другиет му професии не тук е мястото да се говори...). Има верни неща в написаното, но, в унисон с общоизвестната ни линия на неговите статии ("Всичко за фронта, всичко за победата"... над ГЕРБ и Борисов), му се губи един важен момент, а именно: кой е виновен за изминалите 22 г. и няколко месеца за плачевното състояние на доходите на огромното мнозинство на българите ? И ако съотнесем периодите на управление на различните правителства за този период, и анализираме случилото се при всяко едно от тях, (май) се получава, че "заслугата" на ГЕРБ в процеса на дране на 3-4, и т.н. кожи от гърба на населението, едва ли може да заеме водещо място. Само ако споменем дивашката приватизация, банковия крах, "царските фокуси", троегъзото тотално корумпиране и крадене, ГЕРБ-чо просто нема как да се класира за място на подиума ... Самият Терзиев споменава за това, как заплати и пенсии станаха по няколко долара при "краха Виденов", но минава на пръсти покрай този факт, без да посочва виновниците за националната катастрофа, превърнала се в хроничен, а не еднократен акт през последните 2 десетилетия от историята на страната, и превърнала ни в най-бедния народ в ЕС ...

Т.е., уважаеми авторе, малко повечко обективност в анализа не е никак вредна, не само посочване ангро на отделни факти, с цел (вж. по-горе). Но пък Ви разбираме, все пак, не Вие поръчвате тук музиката, нали така ?
16 Февруари 2012 00:35
Letec55,
Тази статия няма да чета отново, нито бързо, нито бавно. Докладът на ЕК констатира само това, което би трябвало да е добре известно. В България са натрупани големи макроикономически неравновесия, които създават рискове за икономиката. Противно на това, което ни внушават всеки ден, България не е европейски образец за стабилност. Натрупали сме доста сериозни задължения към останалия свят, по които дължим главници, лихви и дивиденти. Затова ми е интересно ми защо авторът коментира заплатите, а не нетната външна инвестиционна позиция на България, която е 97.5% от БВП при граница 35%. Показателят е с по-висока стойност само в Унгария (112%) и Португалия (107%), а малко под нас се намират Испания (92%) и Гърция (90%).
16 Февруари 2012 00:35
Някои форум-бъстери май още си вярват, че са ни извикали в EU да ни направят богати. И като че ли за първи път виждат кой седи на мостика на „Коста България”? Спокойно пасажери и моряци – европейска вода има за всички. И няма защо да гасите лампите – те ще си угаснат сами....
16 Февруари 2012 02:03
Доколкото съм чувал, на Фаринели са му резнали... тва де, гласните струни, пък не му вдигнали платата. И умрял нещастен, даже форум нямало, в който да издудня колко е оскърбен!
А на Марс и луната я карали даже без заплати, ей тъй, на гол гъ... пърдон, ентусиазъм.
16 Февруари 2012 03:12
Все си мислех, че икономистите са недоучени, но май тези в Брюксел са спрели до аритметиката. Толкова ли е трудно да се измислят реални показатели за сравнение на икономиките и жизненото състояние на хората в отделните държави на ЕС?! Или тях това не ги интересува, те си гледат фишовете на заплатите.
А че Дянков е проспал възникването на проблема е ясно, но реакцията му днес е още по-опасна. Той или не разбира проблема или не иска. И в двата случая е за смяна.
Колкото до европейските чиновници - когато някой открито ти се смее в лицето зарад "дирите стидни по врата ни още от хомота стар" забиваш му юмрука и минаваш нататък!
16 Февруари 2012 04:22
galia2, според тебе всичката пара в свирката?
И все пак Терзиев е написал:
пример за нездравословна тенденция в ЕС

Ти там беше ли? Чу ли какво се е рекнал чиновникът? Защото по-ми се вярва Терзиев да е чул и разбрал казаното.
Ясно, че макро-икономиката ни ти е известна. И доклада може да е написан добре. Но внушението - ето там е силата на Терзиев. Там ни стяга чепикът и нас.
...
Прощавай, чак сега видях, че си ме "ритнала по кокалчето", зарад чесъна и ряпата по корейските нивици. Думата ми беше за колкосалният ръчен труд (близо 3 месеца ежедневна работа) да измъкнеш от планината 50 квадрата земя за посев. Не за чесъна и ряпата. И как у нас има хиляди хора, които не искат да се заловят за мотиката (ръчния труд, щом нямат средства за друго), а чакат държавата и бюджета да ги обгрижват.
16 Февруари 2012 05:05
Аз всъщност смятам, че г-н Терзиев е дочул нещо, но не го е разбрал достатъчно добре. Показателят, който се използва от ЕК е номинални разходи за труд за единица продукт - nominal unit labour cost. Той сравнява възнагражденията за труд с производителността на труда. Изчислява се като се като отношение на разходите за труд на един нает към БВП на един зает. От това следва, че ограничението е растежът на разходите труд да не изпреварва с повече от 4% годишно растежа на производителността на труда. Това е доста по-различно от написаното от г-н Терзиев, който твърди, че има праг от 4% за нарастване на цената на труда. Той интерпретира грешно и твърдението на Оли Рен. Според данните на Евростат през периода 2008-2010 разходите за труд са нараснали с 36.6%, производителността на труда с 6.9, nominal unit labour cost с 27.8.
16 Февруари 2012 07:17
Те това не вервам некой да го пиратства.
Чиста журналистика.
16 Февруари 2012 07:26
ония брюкселските евросвини
как може да се говори така за благодетелите на българия?!
16 Февруари 2012 07:34
Натрупали сме доста сериозни задължения към останалия свят, по които дължим главници, лихви и дивиденти. Затова ми е интересно ми защо авторът коментира заплатите, а не нетната външна инвестиционна позиция на България, която е 97.5% от БВП при граница 35%. Показателят е с по-висока стойност само в Унгария (112%) и Португалия (107%), а малко под нас се намират Испания (92%) и Гърция (90%).
Любопитно ми е кой е източника на тези денни. Но дори и да ги приемем за вярни, те със сигурност са публичния и частния дълг на България. И естествено следва въпроса кои сме тези "ние" дето дължим каквото и да било. Защото данъкоплатците имат отношение само към публичния дълг.
16 Февруари 2012 07:38
Той интерпретира грешно и твърдението на Оли Рен. Според данните на Евростат през периода 2008-2010 разходите за труд са нараснали с 36.6%, производителността на труда с 6.9, nominal unit labour cost с 27.8.
Човекът ясно е обяснил, че при производителност на труда от 40% от средното за ЕС доходите са 10% от средното в ЕС. Естествено е че този дисбаланс ще се коригира чрез по високо процентно увеличение на доходите.
16 Февруари 2012 08:28
Как забогатяхме толкова, че ни завидя ЕС. - под това заглавие не трябва да има никаква статия. То говори ясно и за нас и за ЕС и за смисъла от членството ни.
16 Февруари 2012 09:14
За пореден път казвам:
Европа се тресе от социализъм и бюрокрация; обяздена е от технократи които са готови да жертват всичко в името на благите си заплати и безкрайните си привилегии!
И докато Държавите в Европа не прекратят тая порочна практика - нещата могат само дасе влошават!
16 Февруари 2012 09:23
Натисни тук гавра не, ами и отгоре!
16 Февруари 2012 09:23
Светльо Терзиев
16 Февруари 2012 09:45
Любопитно ми е кой е източника на тези денни

Докладът на ЕК, който е коментиран в статията Натисни тук
Показателите за макроикономически неравновесия са десет. За България стойностите са над определениете прагове по четири показателя. В статията е коментиран само един показател, останалите три са нетна външна позиция, баланс по текущата сметка и дълг на частния сектор.
16 Февруари 2012 09:54
Значи, като неикономист, на мен ми трябват и изводите от данните, които се посочват, че да разбирам какво се казва.
В случая е хубаво, че има критични мнения под тази статия, за да се помогне на неспециалистите да се ориентират.
Под предната статия на Терзиев по темата Хийта, напр., намери кусур, но не се мотивира.

А по същество, повдигнатият в статията въпрос е ужасяващ!
Казва се на чист български език, че всеки трудещ се в България човек бива ограбван ЕЖЕМЕСЕЧНО с два пъти цената на труда му!
Това е точно механизъм, по който народът български бива унищожаван вече десетилетия наред!

За това ТРЯБВА ДА СЕ КРЕЩИ !

Аз очаквах, че Фурумът ще избухне, както за ГМО, ...
но ... явно, че вече сме обръгнали.
Дори съобщението за смъртната си присъда приемаме с безразличие.

Би било интересно някой икономист да отвори такава тема, че да поразсъждаваме - как става това ограбване, какво е значението му за икономиката и благосъстоянието, къде отиват парите, кой правителствен чиновник го вижда и го допуска, дали то е престъпление, КОЙ го наложи, ...
16 Февруари 2012 09:59
номинални разходи за труд за единица продукт

ужасно спекулирате с масовата неграмотност.
а сравняват ли се претеглената тежест на разходите за единица труд в крайната цена на продукт
да не вземе да се окаже че един продукт струва 100 единици и в Бг и във франция, но на едното място от тези 100 единици 5 са labour cost на другото 45 . И после възмущение естествено че 5 е 5 - можело е да бъде и 3 - скокът от 3 до 5 единици е наистина феноменален
------
БойкоБорисовщината води до отричане законите на математиката - Факт
====
ПП Свободно на плаца, спокойно и релакс. Данните на ЕС са стари - до 2010. Хванали са несправедливото покачване на доходите от станишев и крадливата тройна.
бате боко е гарантирал - когато се опре до отченет период 2009-2011, живот и здраве 2010-2012 такива проблеми да няма
инвестициите са замразени, разходите за труд нарастват може би със скорост дори под равнището на инфлацията.
Народите - наздраве и да почерпите
16 Февруари 2012 10:36
живот и здраве 2010-2012 такива проблеми да няма

... кое е "проблеми"?
За мен е проблем, че нацията изчезва. Разселва се.
След като тук трудът струва 2х по-малко, всеки който не го мързи да пътува ще се изнесе.
И именно това е намерението и целта на някои.
16 Февруари 2012 10:50
Всичко това, което С.Т. е написал, тук и на други места многократно е повтаряно. Защото е вярно. Е, и? Какво се променя. Нищо. Керванът си върви.
Изглежда, че така няма да стане. С думи. Просто е. Ние, в Европа, си знаем, че за да се случи промяна, през 100-тина или 50-тина години се налага да се ... поизпотрепем.
1799, 1848, 1917, 1968, ..., Няма да мине без кютек. Не става. Обама се опитва в Америка да заобиколи изпотрепването. Ще видим. Но тук е Европа. Ний се трепем вдъхновено. От вътре ни иде.
16 Февруари 2012 11:23
средната заплата в България в момента е близо 700 лв., което прави около 350 евро.
Заплатата на Оли Рен е 22 122 евро, или 737 евро на ден.
Една средна българска заплата не би му стигнала от закуската до обяда, но доходите на еврократите са изрядни, защото се вместват в европейските параметри за плавно, а не скокообразно нарастване.
Когато такива хора измислят правилата, нищо чудно да завидят и за стъкленото око на слепия.

16 Февруари 2012 11:48
Г-н Терзиев, има малка грешчица в сметките ви.
Тези 737 евро на Оли Рен вие ги смятате за 30 календарни дни, а 700- те лева са за 21 до 23 (в зависимост от месеца) работни дни.
И ако предположим, че евро-бюрократа работи 21 дни в месеца, то тогава му се падат 1053 евра надница, което пък от своя страна е 2063 BGN, което пък от своя страна е почти 3 пъти повече от месечната заплата на нашият средностатистически работник, нали?
Това беше малко уточнение, иначе статията ми хареса!
16 Февруари 2012 11:50
Светослав Терзиев ПРЕЗИДЕНТ!
16 Февруари 2012 12:44
Galia - благодаря за доклада. Значи става въпрос за нетна външна инвестиционна позиция. Естествено това не променя коментара ми по-горе - тук става въпрос основно за частни дългове. Но и за притежавани активи/инвестиции. Положението на България е ясно - вече нямаме производителност, която да се монентизира и инвестира в чужди активи, а разчитаме на външно кредитиране. Всичко което имахме като държавни активи е разпродадено на безценница - от ел. разпределителни дружества до банки. Виновните са ясни - неясни са само лумпените дето още гласуват за тях (въпреки че голяма част от седесарлъка се по-осъзна)
16 Февруари 2012 13:11
... За България стойностите са над определените прагове по четири показателя...
Галя2, статията е само за един от тези показатели, не за другите. За другите може да има други статии. Тази е само за доходите. И въпросът, който се задава, е именно кой, кога и КАК ОПРЕДЕЛИ прага точно за този показател. Защото така определен и така закован наистина ни обрича на дългосрочна бедност. За да го разбереш това не е нужно да си икономист, достатъчно е да си погледнеш джоба. Ако си от тия, дето са с доходи под "средния" ( щото има и такива с над него ), ще го разбереш за какво иде реч. Защото отдавна го чувстваш в ежеддневното си битие. Ако от тия богопомазаните, чиито вогове вдигат статистиката на спестяванията - няма да го разбереш. Даже и да си завършила икономика. Защото " сит на гладния не вярва"... Не го и разбира...
16 Февруари 2012 15:55
letec55
Твърдо вярвам, че търсенето на конкурентни предимства на основата на ниски заплати и данъци има голям принос в разрушаването на бъдещето на българската икономиката. А за бедността в България Еврострат скоро публикува потресаващи данниНатисни тук.
Но в статията ми липсва обективност. Първо, показателите са обсъдени и приети със закон - Регламент от всички страни членки. Тоест те не са приумица на ЕК или Оли Рен. Второ, авторът неправилно интерпретира показателя. Трето, растежът на разходите в сравнение с растежа производителността на труда е само един от показателите на ЕК за потенциални на макроикономически неравновесия. Границата от 12% за тригодишен период са я определили на основата на някакви проучвания, които нямах време да прочета. Ако тя се достигне или превиши, се прави задълбочен анализ на причините и едва тогава се правят препоръки за политиката. В Доклада на Комисията за България ясно е посочено, че причините за изпреварването е много ниската база. Четвърто, другите неравновесия създават много по-големи рискове, а те не са коментирани в статията.
16 Февруари 2012 16:16
Yantar,
В икономиката сме доста свързани. Ако работодателят ти има да връща заеми, няма да инвестира или може да реши да те уволни част от работниците. Ако банките връщат заеми, не отпускат кредити в страната и т.н. В случая положението се усложнява, поради факта, че става въпрос за външни задължения. Потребителите оставят в метро левове, но печалбата се превежда в евро.
16 Февруари 2012 17:14
Ако още веднъж прочета за заплатите, когато става дума за себестойност на труда за единица продукция, ще взема да разясня последното за празнодумците. И което е по-лошо, ще си помисля, че ниските заплати са си заслужени....
16 Февруари 2012 17:22
Галка2 мила , ,
Като гледаш кошницата с водата ни , според теб , кой ни източва , още ли се "преразпределяме" или и двете ? Извинявай за глупавия въпрос ...
16 Февруари 2012 17:23
ОлигофРен
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД