Пътят съществува. Намира се в България и всички го знаем - това е отсечката от Девин до Михалково, покрай язовир "Цанков камък". Многократно бяха описвани важните държавни ритуали и как 10 км нов и още толкова реновиран път поскъпнаха от 40 на 120 милиона евро. Обществото научи за космическите "консултантски" хонорари, платени на "хидроспециалисти". При всеки валеж жителите на Девин и многобройните шофьори тръпнат пред радиото да чуят дали пътищата в страната са проходими и отнася ли се това за Михалково - Девин. А междувременно
"Цанков камък" стана нарицателно за нещо нечисто
- също като "хидроконсултация" и "обществена поръчка".
Язовир "Цанков камък" е част от каскадата "Доспат-Въча", улавяща голяма част от водите в Западните Родопи. Той е най-голямото съоръжение на каскадата и може да увеличи капацитета й за производство на електроенергия с почти 30%.
Строителството му е осъществено със съвременни технологии, основно от австрийската фирма "Алпине бау", която има значителен опит и добра репутация. Стената на язовира е уникална за България. "Ако традиционната язовирна стена е като огромен бивол, легнал в теснината и задържащ водите с тежестта си, стената на "Цанков камък" е като атлет, напрегнал всичките си мускули", описва един от водещите инженери. Новата технология позволява използването на 2.5 пъти по-малко бетон, но изисква прецизност и умение. Една част от чашата на язовира е разположена върху геоложки разлом (недостатъчно устойчиви скали) и това е наложило тампонирането й с бетон. Тампонирането на долината на река Гашня е в подобекта от ВЕЦ "Цанков камък", който се оскъпява няколко пъти поради недостатъчните геоложки проучвания и недоброто проектно решение. Именно те са в основата на този изключително скъп експеримент със съмнителен ефект. Въпреки сложността си язовирът е изпълнен качествено и с допустима разлика между предпроектните разчети и крайната цена.
Проблемът е, че от първоначално договорена цена около 200 млн. евро
хидрокомплексът поскъпна до около 380 милиона
- почти двойно, в процеса на строителството. И заслугата е главно на обходния път Михалково - Девин - една десеткилометрова отсечка покрай язовира, струваща към 240 милиона лева (120 млн. евро).
Първите 10 километра - до тунела, са обновен стар път. Кошмарът започва след почти еднокилометровия тунел. Остри завои без видимост, големи камъни на пътното платно въпреки оградните мрежи, аварийно спрели камиони и страховито надвиснали скали, създаващи усещане за нещо като кладенец или за каньона на Колорадо... И така 10 километра. В новата отсечка могат да се видят 30 подпорни стени, някои от които на 3 етажа, с дължина от 40 до 70 м, с врязвания в планината от 50 до 70 м, също укрепени с бетонни стени, тампони и тонове желязо, забити в скалата, в опит да се пребори гравитацията.
От "Алпине бау" първоначално остро възразяват срещу избраното трасе. Дори правят изявление, че "всички трудности по строителството и неговото значително оскъпяване се дължат на лошо проектиране, избор на неподходящо трасе, както и на липсата на геоложко проучване". Според специалистите още в края на миналия век е имало ясни геоложки доказателства за неустойчивостта на скалните пластове по трасето и за геоложката структура на чашата на язовира, но те не са взети под внимание. Така в разчетите не е включено задължителното укрепване, оскъпило строителството. И докато за работите, извършени в чашата на язовира, това е била неизбежно и в общи линии на приемлива цена, то изграждането на пътната отсечка преминава всякакви граници както от техническа, така и от финансова и морална гледна точка.
При предпроектните проучвания е имало и други варианти
за обхода. Първият вариант е бил за изграждане на път покрай чашата на язовира вдясно в посока Кричим. Той е трябвало да се направи още преди строителството на язовира.
Второто трасе изисквало пробив на скалата по левия бряг над язовира. Така пътят минава по здрави скали, без неустойчиви и разположени под наклон пластове, без опасност от свличания на земни маси. Това би спестило грандиозните укрепителни работи и огромните допълнителни разходи. Дори днес се говори, че може да се наложи да се прибегне този вариант, ако "златният" път се свлече.
Защо е бил предпочетен проектът на "Илия Бурда" ЕООД - най-лошият и най-скъпият? Основният му плюс е, че запазва част от съществуващия дотогава път. Само че строителството на десетте километра през стръмните и подкопавани от водите скални пластове се оказва почти свръхчовешка задача. "Три пъти сме правили трасето, защото се свличат непрестанно земни маси. Наложи се да вдигаме огромни подпорни стени. Това е най-трудният участък, който съм правил през живота си", споделя пред медиите Щефан Ципуш от "Алпине бау", главен ръководител на строежа. И добавя: "Цената е висока, но ние сме само изпълнители."
Цената се вдига още, като прибавим и пораженията върху природата - огромни сечища, полета от бетон, живи рани в тялото на Родопите.
Не е необходимо да си проектант, за да видиш очевидните недостатъци на "трасето Бурда". Всичко е можело да бъде по-рационално и много по-евтино чрез изграждането на няколко моста и къси тунели над най-опасните участъци. Така и трасето би се скъсило. Това решение е било подкрепено и от австрийските строители, но някому е било изгодно скалата да се дълбае и строителството да се оскъпява.
Строителството на "златния" път поглъща всички пари и технически ресурси и
блокира развитието на инфраструктурата около язовира
Пропада проектът за курортна зона Девин на най-удобния бряг - срещу язовирната стена. Това лишава градчето от перспектива за развитие, а брегът на язовира вместо зона за отдих, красота и туризъм е заблатен и неприветлив. Така язовирът от благо се превръща в бреме за града, на който бяха обещавани безброй предимства.
А инвестициите в злополучния път ще се увеличават с всяка година. Надморската височина от над 1100 метра, планинският климат и неукротимите планински води, заедно с големите температурни амплитуди, ще рушат укрепителните съоръжения, ще подкопават дренажите, ще задръстват отводнителните системи. Всяка зима завоите ще се превръщат в засади, а шофьорите ще се питат "има ли път до Девин" при всеки валеж.
В действителност "златният" път би се изплатил само в случай, че бъде свързан през границата с гръцката пътна мрежа, но кризата и натрупаните негативи правят тази толкова полезна за региона задача почти неизпълнима.
Все още никой не е потърсил отговорност от проектантите - "Енергопроект", "Минстрой" (остатък от скандалната империя "Мултигруп") и "Илия Бурда" ЕООД за игнорираните геоложки проучвания, погрешните решения и крайно неточните разчети. А трябва.