:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,423
Активни 626
Страници 11,988
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Къде са инвеститорите

Според британския психолог Клиф Арнал най-печалният ден в годината е "синият понеделник" - третият понеделник на януари. През 2012 г. той беше на 16.01. Не и за българската икономика. Нашият най-печален месец винаги е февруари, а най-мрачните дни от него зависят от климатични, не от стопански фактори. През февруари ни удря неминуемият януарски спад на оборотите и инвестиционната активност, който трае до средата на Малък Сечко (че и по-късно, ако не се стопли времето). През февруари ни налягат и дълговете, и данъците (падежите идват, а постъпленията се бавят). Всички премии и бонуси са раздадени по Коледа, а новите поръчки са жалки; всеки се ослушва как ще тръгне новата година и отлага до последно заявките до своите доставчици. Старият бюджет е приключен, новият още не е набрал постъпления дори да покрие лихвите по държавния дълг, които винаги се плащат в първите дни на годината. През февруари запасите стигат дъното, от зимнината в мазата, та до резерва на хазната. Страшните стопански провали не случайно стават тъкмо през февруари (примерно разбойническата 1997 г. с краха на лева при 3000 лева за долар на 11.02). Затова през февруари се наддават най-жални вопли за



жадуваните чуждестранни инвестиции,



в които българинът вижда чудодейно избавление от всички беди - от заетостта през дохода до чаканата сполука. И по това време на мрачен финансов уплах започват да се кроят планове хем за напълване на хазната (от която заетите при най-големия работодател - държавата, чакат заплатите си), хем за примамване на прословутия чужд инвеститор, този Дядо Коледа за възрастни. Двете цели изискват обратни по посока мерки, понеже политиканстващите в България отколе страдат от дефицит на икономическа мисловност. Накрая, след обилно дърдорене, най-често не се предприема нищо. Това е нашият начин за запазване на статуквото. Но нека се възползваме от живия сезонен интерес към инвестициите, за да помислим за тях. Съвсем скоро "инвеститор" пак ще е мръсна дума, синоним на "изедник" и "грабител" - като дойде време да се събират печалбите, на нашенеца му зловиди, че някой печели "само защото" инвестирал или ни кредитирал с "жалки пари".



Инвестициите са твърде различни,



не от всички ползата е еднаква. На онези, които се перчат с "8 милиарда евро годишни инвестиции по наше време", ще припомним, че огромна част от тези пари не са били и за миг дори в българската икономика. Аз бих ги зачеркнал до цент от сметките. Ето пример. Едно българче, да го наречем Краси, имало телефонна компания. Нямало пари, затънало в дългове и я продало на руснака Гена за 80 млн. евро. Гена платил дълговете, запушил дупките и продал компанията на виенчанина Ханс, вече за 300 млн. евро. А хитрият Ханс, без да се бави, пак я продал на австрийски телефонен гигант за 1.2 милиарда евро. Общо прирастът на преки чуждестранни инвестиции в България от тези 3 сделки е 1.2 млрд. евро. От тях само 80 млн. са влизали у нас (не за дълго; Краси си е купил с част от тях къщичка край Виена и е скатал друга част в банка далеч от Балкана), а само за част от тях са платени данъци в България. И вторите 300 млн., и третите 1.2 млрд. евро са префучали от една виенска банка в друга. Ще речете, България е прибрала поне 10% от горницата за "плосък данък" върху печалбите? Ни цент! Би взела, ако Гена и Ханс продаваха българската компания. Но "преките инвеститори" в България Гена и Ханс търгуват само акции в офшорната майка на българското дружество. Така че



инвестициите са различно полезни



за българската икономика. А една част са направо вредни, т.нар. "финансови инвестиции" в чисто спекулативни борсови и банкови сделки. Те първи се изтеглят в криза и съсипват безогледно финансовата система на приемащата страна. По този въпрос вижте разясненията за фактическия фалит на бившия "келтски тигър" - Ирландия. Втора част, както казах, макар да са трайни преки инвестиции, нямат нищо общо с България. С тях и без тях нашата икономика (почти) не се променя. За нас са ценни инвестициите, които създават доход, т.е. добавена стойност и продукт вътре в страната. Друг е въпросът колко устойчив ръст дават. Ако британецът Джон купи апартамент в Банско, инвестицията му създава доход за строителите и вътрешен продукт във вид на къща, която не ще нарамиш да отнесеш в Албиона, каквато криза да яде цената й. Но този доход е еднократен, а не устойчив, защото къща се строи веднъж, не всяко лято.



Най-важните инвестиции са местните,



които българските инвеститори влагат в своите фирми; те целят постоянно да се издържат от тях, да черпят доход години наред. Това е устойчив доход. (Виждате, не иде реч непременно за "производствени" инвестиции в смисъла, който би вложил един истински марксист.) Трябва да се знае, че тъкмо успешната местна инвестиция днес става мащабна чуждестранна инвестиция утре. Чужд инвеститор рядко рискува да инвестира "на зелено" и най-често губи при този самонадеян подход. Да почнат "на зелено" в непозната държава и стопанска среда рискуват най-вече дребни и средни, стиснати за всяко евро фирми. Сериозният и опитен инвеститор предпочита да влага пари в работещ бизнес или поне в готов и минал всички иглени уши разрешения, явни и скрити одобрения. Затова купува готови фирми. Ако искат да има яки трайни и устойчиви чужди инвестиции в България, политиците трябва да мислят само едно: как да помогнат на българския инвеститор и на уседналия в България бизнес от всякакъв вид - едно успешно обменно бюро и една будка са също потенциална чужда инвестиция. И са данъкоплатец още днес или от утре. Поука: да озаптим лакомата държава докрай и да не пипаме ниското облагане на доходите.

37
7209
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
19 Февруари 2012 19:09
Поука: да озаптим лакомата държава докрай и да не пипаме ниското облагане на доходите.

Правилно.
19 Февруари 2012 19:58
инвестиция в Бг много отдавна не е "на зелено" за никой от ЕС, но като изкючим този патетичен призив за уважение към "местния" инвеститор другото е Ок
19 Февруари 2012 20:00
Поука: да озаптим лакомата държава докрай и да не пипаме ниското облагане на доходите.
Правилно.

Правилно, ама друг път. След многото правилни констатации, като
- не само "производствената" инвестиция е важна, а всяка инвестиция "на зелено" /"Токуда" и "Карфур" добавят стойност, както "ЛУКойл" и "Тракия Глас България"/;
- не толкова чуждата, колкото местната инвестиция е основата на икономическия растеж;
- финансовите инвестиции не само не са полезни, а вредни;
"поуката" накрая директно им противоречи.
Откъде накъде вредните финансови инвестиции следва да получават същите данъчни привилегии, както останалите?
Но като цяло, голям
за ясното назоваване на финансовите инвестиции като паразитни и открито вредни
19 Февруари 2012 20:33
Поука: да озаптим лакомата държава докрай и да не пипаме ниското облагане на доходите.
Допълнения:
Същата лакома държава е длъжна да ни спаси ако фалираме, защото все пак сме твърде големи, за да фалираме...
Същата лакома държава е длъжна да ни дава тлъсти държавни поръчки, защото иначе как ще прикрием некадърността си да управляваме заграбените бивши държавни активи.
Същата лакома държава , ако няма пари да ни подпомогне директно, е длъжна да принуди поданиците си да ни предадат спестяванията си, срещу което ние ще извършим много сложно и скъпо конструктивно укрепване, подобряване на топлоизолацията и топлинната мрежа на смъртоносно опасните панелни апартаменти, защото иначе как ще плащаме вноските по фирмените кредити и лизинговите вноски на накупените багери, бетоновози и Х шестици?
...
Диагноза:
Тежък случай на икономическа шизофрения.
19 Февруари 2012 21:15
Поука: да озаптим лакомата държава докрай и да не пипаме ниското облагане на доходите.

Тоя път се наложи да дочета докрай.
Поука: Вълкът козината си мени, нрава не.
Отивам да поплача на некое мутренско погребение.
19 Февруари 2012 22:23
За повечè Конкретика--Краси Стойчев не ще да продава на г-н черной Миша за да го убедят че
цената е хубава му гръмват един фишек и той се кандърдисва!
Мишка стега цинтрончетата и толкощд падает первое бабло и ГРЕДА!
Персона нон грата---в Ташкенте плохо зато--Шаааалом Ерушалем!
И тогава идва на сцената--другой ЕРЖ---Мартин Шлаф днеска купува за 280 мил.
а утре продава на А1--Аустриа Телекомза 600 и всички са хепи!
МобилТел дере по 3 кожи но се отчита редовно на всички Партии
и живели дълго и щастливо....
19 Февруари 2012 23:44
Най-важните инвестиции са местните,
които българските инвеститори влагат в своите фирми; те целят постоянно да се издържат от тях, да черпят доход години наред. Това е устойчив доход. (Виждате, не иде реч непременно за "производствени" инвестиции в смисъла, който би вложил един истински марксист.)

Да, Да, ама не. Къде са "производствените" инвестиции, за да става реч за тях? Местните "инвеститори" не поемат такива рискове, на тях им дай молове, чалга и някоя сделка с царевица. За да се хранят години наред те разчитат на цоцане от Държавата и населението и това гордо се толерира от управниците. За управниците статистиката е по-важна от миризмата на развален продукт.
А сега с червения химикал:
Най-важните инвестиции са тези в експортни производства, след това селско стопанство. Туризъма няма нужда от повече хотели. Строителството има нужда от малко багери и взрив.
Инвестицията на Джон щеше да изглежда така, както е описал автора, но само ако България си произвеждаше желязото, цимента, дограмата, стъклото, изолацията, компютрите на архитектите и строителната техника. В нашия случай Джон е броил маса пари на производители извън България и малко на местни мошенници за да си купи българска земя с уродлив бункер върху нея. Когато Джон се усети че е измамен той може притиснат от безпаричие да продаде, вероятно на българин, защото чуждите будали намаляха и в този случай ще си изнесе още една част от "инвестицията".
Ако Джон беше инвестирал в малка селска фабрика за огъване на кламери например той щеше да продава в ЕС и с припечеленото да си купи къщата в Банско за да управлява бизнеса. Това дори само по главницата си е двойно по-добра инвестиция, за повторяемост да не говорим. Но за да се навие Джон да огъва кламери вместо да направи имотна врътка трябва в България да се запушат устите на мошенниците, които навремето повтаряха, че къщата в Банско е стока, чиято цена се движи само нагоре.
20 Февруари 2012 00:45
Българите отдавна са инвеститори !!
Някои инвестират в обяд , някои във вечеря , по-заможните и в двете !!
Пълен хедж , за да няма изненади !!
20 Февруари 2012 00:48
Къде са инвеститорите

Инвеститори в какво, авторе? В шмекери които скапаната съдебна система не може да осъди?
Добре, че след инвестициите в бетона по морето, на соларните паркове дар от дребни предприемачи в манхатън котка им мина път.
Добре че инвеститори яхнали рашки тръби и плуващи терминали си счупиха главите в гражданското общество.
Има инвеститори в добив на шистов газ, но руския газ е по-газ у нас и няма лабаво поне за някоя и друга година, докато тн зелени не оцоцат европейските проекти и вземе да ги търси прокуратурата.
Та за кои инвеститори питаш?
20 Февруари 2012 02:14
Като цяло за Хърсев в случая
А като прочетох за инвестиции на зелено та се сетих да питам :
Кво става с оня терен край Кремиковци ? Кога ще играем голф ?
20 Февруари 2012 03:18
"Най-важните инвестиции са местните,които българските инвеститори влагат в своите фирми; те целят постоянно да се издържат от тях, да черпят доход години наред"
.........................................................................................................
Прочетох това и си казах, най-после Емил Хърсев е разбрал за какво му говорим години наред, и като минах по-надолу установих, че ставало въпрос нашенци да застроят бизнес, преодолявайки всички бюрократични пречки, сдобивайки се с всякакъв род разрешителни и лицензи, за да продадат застроения бизнес на чужди инвеститори. Той отново се загрижил за чужденците, не за българите. Както се казва, рони сълзи за чуждите инвеститори като за български мафиот.
20 Февруари 2012 05:02
Днес вече обявих как СЕГА ме докара да се превивам от смях, но признавам, че елегантният хумор на Емил тук е номер 1.

Искрено се забавлявам с теориите из вестниците и форума за това какво трябва да се прави и принавам някои хора "налучкват ваксата". Емил, обаче е достатъчно интелигентен и информиран за подобно определение. Той откровено "налучква ваксата" селективно! Последното по същество не е налучкване...

Не е редно да ме интересува мотивацията за селективното "налучкване", човекът е прав. И теорията, и най-вече практиката му в нашенските условия са за уважение (и защо пък не - съвсем добронамерено завиждане). Номерът е, че всичко е въпрос на тайминг. И наистина, малко хора знаят къде да гледат за пример и кога да го кажат. Е, днес си лекувам хремата и правя жест на СЕГА за доброто настроение което ми създаде...

1. Що сега, бе Емиле?
Извинявай, ама защо никой не отвори дума за същността на подобни "инвестиции" през последните 20 години. Аз в този форум, ако не ме лъже паметта, съм от 2003-та и постоянно споменавам, че совите не са това което са. И съм писал, че хватката за недопускане на читави инвестиции и конкуренция в БГ беше от Лукавия. Има прости правила на еуфорията, които умните използват. През онези ранните, 90-те години когато инвеститорите бяха готови да сложат пари и в пристанище на Непал, нашата номенклатура пробута идеята за честния частник и правителството на Лукавия обяви мораториум върху плащанията. Още помня полуразплаканата му физиономия... Мнението ми е, че и дупе трябваше да даде, но да спаси доверието на инвеститорите. Не неговите или там източните...както предпочитате... После Ренетка спря големите 5 от приватизацията и "консолидира" всичко в АГЕНЦИЯ!?... За изборите няма да говорим и щуротиите на умни (тук не се шегувам) хора начело с Жан Виденов. Цялата хватка доведе до мафиотизиране на българския бизнес, до липса на конкуренция и правила. Кому беше нужно, ли? Ами, просто е като боб! В БГ нито има бизнес умения, нито култура на управление... Допускането на читав чужд капитал и бизнес щеше да овършее целият пазар от партийно назначени бизнесмени. И тогава какво щяха да правят копоите от Парламента? Отговорът е на господин Пенев за супичката.
Далеч съм от мисълта, че щеше да е простичко и нямаше да минем през усилията на чехите или бедността и якото бачкане на поляците...а, защо не и мъките и лутането до ден днешен да унгарците... Бяха нужни само 10% от икономиката да са в ръце на фирми като в Севлиево или Челопеч или големите 5, 4, 3... Виждате какво става в ИТ, нали? Само 10% (теорията на управление на промняната споменава 2% луди дето я започват и 10-15% дето ги следват ) от икономиката за да смени културата на работа, да създаде конкуренция на шуробаджанащината, на държавата като работодател и да даде пример на децата, че може и без бухалка да се осъществяват мечти. Толкова - 10%!
2. Идиоти, дебили и малоумници ли ражда българска майка юнашка, че никой икономист не вижда решението!? Забавлявам се 10 години вече! Не, не за Германия и Япония става въпрос! Не и за Южна Корея, въпреки, че тя е по-близък пример. Нещо като Турция... Ами, погледнете как вървят нагоре по 'value added chain' икономиките. Няма ли кой да разрови или има кретени от ИПИ и ПЯ и още какви ли не БГ икономисти дето са ги държали като ОМП по време на студената война!?
Учебен пример за мислещи деца хвърлям тук - СИНГАПУР! Абе, не се мерете с икономики като Германия или Япония...те са износно ориентирани и до днес, но по особени причини...Дори Китай, Корея и Турция не са пример за БГ. Сингапур е пример. Защо ли? Защото е МАЛКА и ОТВОРЕНА икономика - няма начин да изгради просперитет на базата на ПОТРЕБЛЕНИЕ! Май трябва да се крещи тук. За Сингапур износът е важен като слънцето и въздуха за всяко живо същество.... Това, последното е за форумците дето са на увжавана възраст... Да не си помислят, че не познавам социализма... Аз като дете помня мъничките дефицитни колички бяха Made in Singapore, същите дето сега са Made in China... После иде катерене по value chain (там дето принадената стойност на дейностите е висока)... за да стигнете до Singapore Airlines.

Не ме е напуснало доброто настроение, очевидно..
3. Администрацията и корупцията, а не данъците пречат на бизнеса в БГ. И .... тук ставам "антихрист"..... Бордът. Сто пъти повторих, че конкурентноспособност се губи и затова в ЕК ни сигнализират за ULC (unit labor cost)...Как ще плащаме дългове, като нямаме конкурентна икономика. Загуби от производителнист на труда се компенсират с девалвиране на валутата. Погледнете Турция или Гърция по време на драхмата. С това Евро и германска производителност, финладска дисциплина и холандска находчивост, пътят към икономическия ад ни е гладко асфалтиран, ако изключим, разбира се, пословичното търпение на българина. Нямаме нито производсвената, нито управленската култура на развитите икономики за да се конкурираме с тях. Ако, не вярвате на мен, питайте форумците дето са по чужбина...Някой от докторите веднъж се беше изпуснал да обясни разликата от земята до небето тук... Нашите футболисти от 94-та надбягваха ли германците или използваха силните си страни?...

Ае, нещо взе да ми писва...като ме хване музата пак ще си излея болката...

И мислете...Дръжте очите отворени и мислете
20 Февруари 2012 05:47
Фанта,
не си много различен от Хърсев. И двамата залагате на чуждите инвеститори. Само където ти смяташ, че е пропуснат момента, когато чуждите инвестиции са щяли да ни замогнат. Но и двамата сте еднакво грешни. Ако имате под ръка нещо за писане, записвайте! На България е нужна държавна политика в икономиката, а не единствено инвеститори. Инвеститори без държавна политика, било чужди, било наши, не могат да мръднат каруцата и една педя. Държавата е тази, която трябва да определи структурата на икономиката, приоритетите и да използва даденостите за да се явим конкурентноспособни на международния пазар. Държавата е, която трябва да каже кои отрасли ще се развиват приоритетно, които тя ще подпомага и за които ще съдейства за синхронното развитие на производства и услуги по хоризонтала и вертикала като започнем от суровинната база. Нека всичко бъде частно, но държавата трябва да бъде главен координатор. Тогава ще дойдат и инвеститорите, защото те искат гарантирани печалби, а щом държавата е гарант за развитие на съответните отрасли, това намалява рисковете от инвестициите. И България става привлекателно място за инвестиции- наши или чужди.
20 Февруари 2012 06:51
Булшит.
Държавата веднъж вече беше определила приоритетите. Резултатите сега ръждясват из полетата до градовете.
Пак да питам : Кво става с голфигрището ?
Държавен приоритет е , все пак.
20 Февруари 2012 07:19
Всичко хубаво и вярно, ама изводът като на Мирча Кришан.
Тия нашите тинк-танкове според мен са минали някави сиенси на внишуние.
Каквото и да пишат и говорят, накрая си казват за краставиците и водата....
20 Февруари 2012 08:24
Поука: да озаптим лакомата държава докрай и да не пипаме ниското облагане на доходите.

Хърсев тук е "малко" не в час. Ето точните сметки в разбираема форма:

Какви ниски данъци? Държавата ни взема половината пари!

20 Февруари 2012 08:35
Да, бе! Как не се сетих! У Сингапур, Китай и Турция все държавата носи технологиите...корупционните, де...
Натисни тук
20 Февруари 2012 08:43
***
20 Февруари 2012 09:01
Най-напред държавата да организира и подпомогне използването на парите от европейските фондове - поне те са обещани. След тях могат довтаса и други пари. Такива къде носят папу за народа, не къщи в Алпите и яхти в Бяло море.
20 Февруари 2012 09:02
Fantata Някои банкери и "бизнесмени" откриха топлата вода, че с далавера не се прави икономика

20 Февруари 2012 09:15
Бях се отказал да се занимавам....ама...
Гозамбо, няма такова понятие държава. Аман, от "Родина мать" и подобни промивки... по научному се казва индоктринация. В Америка държавата ли ти се меси навсякъде или определени политици, дето после ако се издънят ще си понесат персонално вината? Я, погледни колко измекяри гласували по поръчка още се мотаят из парламента и никой вестник не споменава дори как са гласували? В Америка като дойдат избори и в кенефа ще намериш информация как някой тарикат дето говори за едно е гласувал за друго. Под лупа се гледа и лъсва всичко нездраво. Култура на безотговорността цари в мамковината... Откъде да дойде някаква смислена политика за стимулиране на износа и конкуренция? Да я измучат от някъде тези дето гласуват по смс ли? Ей, пак започвам да се превивам от смях!...
20 Февруари 2012 09:46
"На вълкът затова му е дебел врата защото сам си е инвеститор".
(Zmeja, Събрани съч., т.2012, 3:19)
20 Февруари 2012 10:00
Е, кога ще се роди най-после новото поколение икономисти, което да изведе държавата от батака, в който я навря старото поколение финансисти?
20 Февруари 2012 10:28
Кайли, ти пък кво си се затръшкала?Нали сме 2012 ей го няма и 10 месеца и ще си решим всички проблеми.
Фанта
Хърсев пак го дава дневален.
Чувал съм, че някои ги вадят от клинична смърт, но си трябват баш майстори, дето едва ли ги имаме, не че стари или нови, ами ако са читави - кво ли ще правят тук?
........
Свети Петър, както си приемал и проверявал там по тефтерите, забелязъл че някакъв ту влиза, ту излиза от "приемната".Като влязъл за пореден път му викнал:
-Ей, какъв си ти бе, за пръв път виждам това - идваш или не идваш?
-Абе знам ли, нещо се е**ват с мен в реанимацията май ама...
С остатъците от икономиката ни - пак тъй!
20 Февруари 2012 10:44
Натисни тук

Щото говорите за инвеститори - наши и чужди.
Вижте каква бомба пусна Бареков сабахлем.
Софарма
20 Февруари 2012 11:04
давай, с тези темпове, скоро ще откриеш как двама студенти по медицина купиха със заем цялото балканфарма, днешно актавис. Друг един дис купи цялото аптечно управление.
Да припомняме ли че двамата студенти бяха правилни зетьове - не знам защо се сещам за вашия нов херой цветанов, с разликата че ония бяха случили на тъстове от сой, вашия корупционер на тъща.
20 Февруари 2012 11:10
фанта .
много точно братле.много отдавна е изпуснато влакчето и причините са ясни за тези които мислят трезво.
20 Февруари 2012 11:27
Затова през февруари се наддават най-жални вопли за жадуваните чуждестранни инвестиции, в които българинът вижда чудодейно избавление от всички беди - от заетостта през дохода до чаканата сполука

Това е доста нагло. Тези, които 20 години разказваха приказката за чуждите инвестиции, сега обвиняват българите, че вярвали в Дядо Коледа. Сега разбрали, че чуждите инвестиции са много различни. А колко ли време ще им трябва да разберат, че икономиката на будките и обменните бюра обрича българина на глад.
20 Февруари 2012 11:36
Хърсев - as usual
20 Февруари 2012 13:12
Проблемът не е във финансовите инвестиции, а в пълната липса на българска банкова система. Всички правителства без изключение създадоха тази криза като ни напълниха с гастролиращи чуждестранни банкови играчи, които ловуват на гюме и работят само, когато има голям гювеч. Те не са обвързани в достатъчна зависимост с местната икономика. Дори да приемем, че български финансов капитал ще си остане само една мечта в бананово жълто, поне този чуждестранен финансов пътуващ цирк да като едно по-широко портфолио, представящо капитал от различни финансови пазари, а не само чакали от една глутница. Поне досега финансовите кризи не са глобални и повече турски банки, например, или японски, или израелски щяха да балансират положението. Америка сега реве за малките си местни банки, които я изградиха, в Исландия направо приватизираха крадците, а ние с мършавата си мизерна икономика имаме изисквания като че сме САЩ или Китай. Българските банки у нас са само за пране и за кражби от държавата. Като нямаме нормално местно финансово ядро, съвсем естествено е чуждите финансови инвестиции да са повърхности, плашливи и в крайна сметка несигурни. Но създаването на такова ядро не е свързано с достатъчно тлъсти комисионни и консултантски възнаграждения каквито може да се изкарат от развитите чужди играчи дори само когато прелитат тук като прелетни птици.
20 Февруари 2012 13:54
Спокойно, шъ съ упраим... Вземат се мерки.
Натисни тук
20 Февруари 2012 14:01
Понеже видните икономисти , освен разказвачи на приказки, са и неприкрити клиентелисти, няма да е чудно, ако след половин година, като си вкарам картата в банкомата, да ми изпише на дисплея: "Ще ми заемеш ли 200 лева?"
20 Февруари 2012 16:09
Проблеми тук, проблеми там ....
А беше достатъчно да не се приватизират една-две банки.
Булбанк и ДСК.
20 Февруари 2012 16:49
А беше достатъчно да не се приватизират една-две банки.
Булбанк и ДСК.

Интересно Хърсев какво е писал за приватизацията на Булбанк?...
20 Февруари 2012 18:01
Fanta:
>В Америка държавата ли ти се меси навсякъде или определени политици, дето после ако се издънят ще си понесат персонално вината?
>Я, погледни колко измекяри гласували по поръчка още се мотаят из парламента и никой вестник не споменава дори как са гласували?

1. Братле, немаш си идея колко си далече от живота. В Америка (САЩ по-точно) може да ти се наложи да си вадиш билетчетата за баня за последните 5-10 години, като
тука при соца, ако на данъчните им скимне, че си скрил едно-друго. И да видиш кон боб еде ли с неграта в панделата. Такава полицейшина нашите тупани тука могат само да мечтаят.

2. Да земем само нашето момче сенатора хърватин, дето беше пуснал на търг освободеното място на Обама след изборите, и после говори за порчъки и измекяри тука и там.

Всеки иска някъде да има обетована земя, било СССР или САЩ, обаче като се събудиш - бълвоч и краката ти отвити:
Натисни тук
20 Февруари 2012 21:36
Хърсе-е-е-в, Хърсев! Трябваше просто да започнеш открая - "не пипайте плоския данък". И всичко е кристално ясно!!!!
22 Февруари 2012 23:47
Когато банките потънаха държавите с парите на данъкоплатците трябваше да ги спасяват... Интересно ми е друго, ако някои от форума знае да ми обясни с чии конкретно интереси е обвързан този господин? Продажниците в държавата ни са много но тоя е един от най-гласовитите. Мъчи се добре да си върши работата за която му плащат. Кой му дава парите?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД