Съдията Джефри Милър отхвърли жалбата на ПЕТА, но намигна на организация да продължава със защитата на правата на косатките. |
Казусът бе предизвикан от небезизвестната организация "Хора за етично отношение към животните", прочула се повече с абревиатурата си ПЕТА. Създадена през 1980 г. в щата Вирджиния, организацията се противопоставя на индустриалното животновъдство, кожарската индустрия, използването на животните за научни опити и за развлечения - бой между петли и кучета, както и коридите. Повечето протести в света срещу кожените облекла и предмети са нейно дело (ПЕТА има клонове в много страни). Нейните кампании и разследвания се разпростират и срещу риболова, умъртвяването на животни, считани за вредители, държането на кучето със синджир. На неин прицел са и популярното в САЩ родео - не само обяздването на диви бикове или коне, но и разни "игри" (улавянето с ласо на телета, преследването на бикове от кучета), които по същество са мъчения за животните. Ако някои от дейностите й се възприемат като ексцентрична безсмислица (индустриалното животновъдство или лабораторните опити с животни), други са смятани за полезни (борбата с бикове или боят между животни).
Този път ПЕТА бе взела на мушка шоутата с косатки в развлекателните морски паркове "Морски свят" (SeaWorld) в калифорнийския град Сан Диего и в Орландо, щата Флорида. През ноември във федералния съд в Сан Диего тя заведе иск срещу парковете от името на пет косатки - Касатка, Кори и Уилис от "Морски свят" в Сан Диего и Тиликум и Катина от парка в Орландо.
На процеса анималистите застъпиха тезата,
че косатките са третирани като роби в парковете и са принудени да живеят в тесни за тях водоеми. Бозайниците са били хванати в детската им възраст, били са лишени от свобода и естествената им среда и са принуждавани да правят трикове за развлечения на хората. Според организацията условията, при които са държани морските бозайници, нарушават 13-та поправка от конституцията на САЩ, която забранява робството. "За първи път в историята на страната ни федерален съд разглежда въпроса имат ли права живи, дишащи, чувстващи същества и могат ли да бъдат поробени само защото не са родени на тоя свят като хора. Съгласно всички определения тези делфини тук са превърнати в роби", заяви на процеса юристът на ПЕТА Джефри Кър. "ПЕТА искаше съдебната система на САЩ да признае конституционните права на петте косатки, принудени да работят в развлекателните паркове "Морски свят", не без ирония коментира Би Би Си.
На свой ред "Морски свят" противопостави тезата, че случаят не попада под юрисдикцията на 13-та поправка, която няма предвид животните. "Нито косатките, нито които и да било други животни са били включени в текста "Ние народът...", когато се е приемала конституцията", изтъкна в съда адвокатът на парка Тиъдър Шоу. По думите му, ако съдът признае случая за робство, това ще има сериозни последици не само за морските и зоопарковете, но и за работата на полицията, която използва дресирани кучета за търсене на наркотици, експлозиви или пък за залавянето на убийци и други престъпници.
Морският парк представи и други аргументи в своя защита. Той показа, че не само използва косатките за развлечения, но и се грижи за тях и за останалите морски животни.
През последните 40 години паркът е спасил 18 000 животни,
гласеше констатацията на сайта Seaworldcares.com. Значителна част от използваните морски животни се пускат обратно в океана. "Нашата цел е всички спасени животни успешно да бъдат възстановени към връщане в природата. Малък е процентът на животни, които остават при нас до живот заради увреждания, които ги правят слаби и немощни, за да бъдат върнати в природата", заяви паркът в своя сайт.
Бегло сърфиране из сайта на "Морски свят" показва, че общественото мнение няма как да е на страната на анималистите. Дейността на морските паркове може да се преценява от различни гледни точки, но на върха на оценъчната система несъмнено стои детският поглед. В сайта могат да се видят видео и снимки как децата и подрастващите реагират на скоковете във въздуха, които косатките извършват в басейна по време на представленията. Или как те общуват с животните през стъклата на аквариума, как някои от тях целуват през стъклото симпатичната муцуна на приближилия бозайник. Тук вече нещата не опират до развлечения. Тук вече става дума за чувства, за възпитание на любов към морския и изобщо животинския свят. А не е ли това една от целите на ПЕТА - хората да обичат животните?
Делото бе гледано от федералния съдия Джефри Милър. Той отхвърли жалбата на ПЕТА - разбира се, не с емоционалния аргумент на "детския поглед". Юридическият терен, на който се разигра сблъсъкът на аргументи, бе въпросната 13-та поправка. Приета още през 1865 г., след края на Гражданската война в САЩ, тя се състои само от два раздела. Първият гласи, че "нито робството, нито принудителният труд, освен като наказание за престъпление, на което надлежно е осъдено лицето, могат да съществуват в рамките на Съединените щати или на всяко място, попадащо под тяхната юрисдикция". Според втория раздел "Конгресът има право да прилагат този член чрез подходящо законодателство". Този текст даде основания на съдията Милър да стигне да заключението, че косатките не могат да бъдат роби нито на представленията, нито при дресировката им,
защото поправката важи само за хората
"Единственото основателно и разбираемо тълкуване на 13-та поправка е, че тя се прилага за хора, а не за субекти, които не са хора, каквито са косатките. И историческите, и съвременните източници разкриват, че понятията "робство" и "принудителен труд" се отнасят единствено за хората", пише в решението на съдията, цитирано от "Гардиън".
По време на пледоарията ПЕТА се опита да разиграе аргумента, че в поправката не било казано изрично, че робството се отнасяло само за хората. Ясно е, че един съдебен процес е сблъсък и на тълкувания, но тук номерът на анималистите просто нямаше как да мине. През 1865 г. нито екологията е била такъв проблем, както сега, нито животинският свят е бил така застрашен от човека, че приетата тогава 13-а поправка да третира като робство държането на косатки в морските паркове след цели 147 години.
И така, ПЕТА загуби една битка, но не и войната. Организацията показа, че не се е примирила с решението на съда: то "не променя факта, че китовете, които някога са живеели в естествената си среда, днес са държани като роби от "Морски свят", обяви говорителката на организацията Колийн О' Брайън. Впрочем Джефри Милър записа още в решението си, че целта на адвокатите на ПЕТА, които са искали чрез съда "да защитят добруването на китовете, е похвална", нищо че позоваването на 13-та поправка не е бил правилният подход към случая. Това всъщност си е окуражително намигане на съдията към защитниците на животните - да намерят други законови основания, за да защитят косатките. Примерно, ако докажат, че животните са подложени на жестоко отношение. Впрочем нищо чудно такива данни да се намерят. В интернет може да се прочете, че в затворени пространства косатките могат да развият патологии, като колапс на гръбната перка, наблюдаван при 60-90% от мъжки екземпляри. Колийн О' Брайън заяви, че организацията ще преразгледа действията си. Нищо чудно след време да научим за ново дело на ПЕТА срещу морските паркове, но вече с позоваването на други закони!