Съдебната система не посмя да прочисти себе си след скандала с плевенския лобист Красимир Георгиев, известен като Красьо Черния. |
нищо няма да излезе от тая работа
Както и се случи.
Миналата седмица Софийският районен съд осъди Георгиев на две години условно. Защото излъгал, че не познава магистрати, а всъщност разпечатките от телефона му говорят съвсем друго. Такъв е резултатът от две години съдебно дело, предизвикано от най-големия скандал, разтресъл системата през последните 22 години. Разбира се, останаха много въпросителни. Като например, как така един 27-годишен мъж (днес 29, но по стандартите на Европейския съюз - все още младеж) е могъл да лобира по такъв начин в съдебната система (в сметката не влизат контактите с политици), да има телефоните на десетки магистрати, да предлага постове срещу стотици хиляди евро и т.н., и т.н. Нелепо звучат обясненията на съдиите и прокурорите от тефтера на Красьо - единият казва, че се запознали във фитнеса, другият чрез общ познат, третият съвсем трето. Самият Георгиев се оправдава, че за някои от хората не знаел какво работят. Към нелепостите трябва да се прибавят и обясненията на наблюдаващия прокурор по делото Даниела Александрова, която преди дни заяви, че е доволна от присъдата, макар и условна, защото все пак се потвърждава обвинителната теза... И какво от това?
Условната присъда за лъжесвидетелстване на Красьо Черния не е най-големият проблем в случая. По-страшното е,
че бе пропуснат шансът системата да се прочисти
Ако не от друго, то поне от онези, за които се знае, че са вършили нередни неща. Иначе съмнения винаги ще има. Но не би - самата съдебна система изтърва този шанс. Умишлено или не, това е друга тема. Магистрати се надпреварваха да обясняват как нямали никаква представа какъв човек е Георгиев и си говорили с него само защото им бил симпатичен и приличал на умно момче. Някои казаха, че го сметнали за колега.
Краят на една от съдебните саги срещу Красьо (макар и само на първа инстанция) е добър повод да си припомним какво се случи през последните две години и да направим равносметка. На 18 юни 2009 г. членът на Висшия съдебен съвет (ВСС) Иван Колев по време на заседание изненадващо съобщи, че плевенски бизнесмен "черничък човек с ланци" обещавал назначения в съдебната система срещу 200 хил. евро (лева). За тази сума бизнесменът можел да осигури от 8 до 13 гласа във ВСС в полза на платеца. Месеци по-късно главният прокурор Борис Велчев разкритикува Колев за подхода му, заявявайки, че ако той беше подал сигнал за корупционните практики, Красьо можеше да бъде заловен в момент на договаряне и тогава нещата щяха да са по-лесни. Това обаче не се случи. Впрочем, когато избухна скандалът с Красьо, главният прокурор също не избра най-добрия подход и съобщаваше имената на магистратите, контактували с бизнесмена, на порции. Което накара председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев да заяви на едно от заседанията, че практиката "по лъжичка на час" трябва да спре. Първоначално Велчев обяви три имена - на членове на ВСС - Иван Димов, Стойко Стоев и Пламен Стоилов. Според изнесените данни Стоев бе имал 213 разговора с Красьо, Димов - 33, а Стоилов - само един 5-секунден разговор. От обясненията на магистратите стана ясно, че Стоев запознал Димов с лобиста, с когото се знаели отдавна, но по-друга линия. След доста мотаене Стоев и Димов подадоха оставки от ВСС. По-късно и двамата бяха уволнени като магистрати.
Според прочетената миналата седмица присъда Красьо Черния всъщност е
излъгал, че не познава магистратите
Това се е случило през юни 2009 г. по време на разпит пред прокурора от Софийската градска прокуратура Първолета Никова. От своя страна, Георгиев твърди, че не му е задаван въпрос дали познава магистрати по принцип, а дали познава конкретно такива, на които е предлагал постове срещу 200 хил. евро (лева), или те са му предлагали нещо и затова казал "не". Протоколи на въпросите от разпита не са водени, така че еднозначен отговор не може да бъде даден. Самият Красьо признава, че познава окръжния съдия на Плевен Румен Лазаров, тъй като градът не бил голям и всички се знаели. За друг магистрат - Иван Даскалов, знаел, че е прокурор от Пещера или Пловдив. Миналата година Даскалов, който се прочу покрай делото "Белнейски", бе назначен за апелативен прокурор на Пловдив на мястото на Андрей Атанасов, който пък загуби поста си заради разговори с Красьо. От присъдата стана ясно още, че Георгиев е излъгал за познанството си с 12 магистрати, сред които окръжният прокурор на Хасково Петър Мидов, обвинителят от апелативна прокуратура в Бургас Йордан Иванов, съдийката от Софийския градски съд Румяна Ченалова и Веселина Гелова от Бургаския административен съд. В списъка попада и бившият шеф на шуменския районен съд Тодор Тодоров, който единствен си призна познанството с лобиста. В крайна сметка "познатите" магистрати се оказаха 32. Освен това според съдебното решение Красьо не се е познавал с хора, за които е установено, че са си говорили с него - например съдията в районния съд в Плевен - Димитър Кирилов. В тази графа попада и името на софийския апелативен прокурор Иван Петров, за когото се знае, че само за един ден си е говорил с Красьо 23 пъти. Това обаче не попречи на Петров да се кандидатира за зам. главен прокурор. Впоследствие обвинителят бе уволнен от ВСС. Не такава бе съдбата обаче на много от другите магистрати, уличени в разговори с Красьо. Румяна Ченалова, например, бе понижена в ранг за две години. В момента тя гледа мегаделото "Октопод" и наскоро оправда сочения от прокуратурата за извършител на убийства пред дискотека "Соло" през 2009 г. - Илиян Тодоров. Дисциплинарно наказание отнесе и Тодор Тодоров от Шумен.
Не е близо и краят на съдебните драми с участието на Красимир Георгиев. В момента срещу плевенския бизнесмен се води дело за укриване на данъци. То бе засекретно по малко неясни мотиви - прокуратурата реши да приложи като доказателства СРС-та, събрани във връзка с разследването за търговия с влияние срещу Красьо - балон, който също се спука и резултатът бе процес за укрити данъци. Обикновено обаче дела със СРС-та се засекретяват само когато специалните средства съдържат информация, засягаща националната сигурност. Дори тогава заседанията са при закрити врати само докато се слуша въпросното СРС. В случая с Красьо обаче не е така - и до днес на това дело журналисти не се допускат.
КАРЕ
НАКАЗАНИТЕ МАГИСТРАТИ
1. Иван Димов - бивш член на ВСС, подал оставка, уволнен, 33 разговора
2. Стойко Стоев - бивш член на ВСС, подал оставка, уволнен, 213 разговора
3. Иван Петров - апелативен прокурор в София - уволнен, 53 разговора
4. Тодор Тодоров - бивш шеф на Шуменския районен съд - понижен в ранг за две години, 5 разговора
5. Румяна Ченалова - съдия от Софийския градски съд - понижена в ранг за две години, 30 разговора
6. Андрей Атанасов - бивш апелативен прокурор на Пловдив - отстранен от поста, 7 разговора
7. Димитър Захариев - зам. окръжен прокурор на Плевен - понижен в ранг за три години, 93 разговора
8. Петър Мидов - окръжен прокурор на Хасково - понижен в ранг за две години, 2 разговора и две срещи
9. Николай Господинов - зам.-председател на Окръжен съд Плевен - отстранен от поста, 53 разговора
10. Дора Чинева - бивш председател на Апелативен съд Бургас - понижена в ранг, 7 разговора
11. Милчо Ванев - Апелативен съд Велико Търново - понижен в ранг за две години, 66 разговора и 3 есемеса
12. Ангел Панков - бивш зам. окръжен прокурор на Пазарджик - освободен от поста, остава редови прокурор, 19 разговора
13. Ангел Ангелов - бивш окръжен прокурор на Бургас - понижен в ранг за две години
14. Димитър Кирилов - понижен в ранг за 2 години, 17 разговора
15. Даниел Минов - и.д. председател на Окръжен съд Велико Търново - освободен от длъжност - 14 разговора
16. Стоян Попов - Варненски районен съд - 10% намаление на заплатата за срок от 6 месеца - входящо и изходящо обаждане
17. Йордан Иванов - бивш апелативен прокурор на Бургас - уволнен дисциплинарно
18. Пламен Найденов - Районен съд Несебър - понижен в ранг за три години - 21 разговора и 9 есемеса
19. Генко Драгиев - Военен съд София - понижен в ранг за две години, 9 разговора
20. Петър Василев - Окръжна прокуратура Стара Загора - понижен в ранг за две години, 11 разговора
БЕЗ НАКАЗАНИЕ
21. Георги Колев - председател на Върховния административен съд - търсен три пъти, без наказание
22. Марио Василев - Окръжна прокуратура Плевен - есемес от Красьо, без наказание
23. Николай Русинов - Софийска градска прокуратура - есемес от Красьо, без наказание
24. Марио Бобатинов - зам.-председател на Върховния касационен съд - Красьо имал неговия номер, без наказание
25. Георги Чинев - Окръжна прокуратура Бургас - търсен два пъти, без наказание
26. Иво Радев - в момента шеф на Окръжна прокуратура Плевен - Красьо имал неговия номер, без наказание
27. Йорданка Неделчева - бивш шеф на Апелативен съд Велико Търново - няма наказание, 19 разговора
28. Веселина Герова - Апелативен съд Бургас - няма наказание, 4 разговора
29. Галя Наумова - Районен съд Никопол - няма наказание, 27 разговора
30. Николай Калчев - Районна прокуратура Стара Загора - няма наказание, 20 разговора
31. Красимир Бамбов - Окръжен съд Кюстендил - няма наказание, 5 разговора
32. Добромир Андреев - Районен съд Варна - няма наказание, 33 разговора