:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,983
Активни 757
Страници 28,548
За един ден 1,302,066
Спор

Инвестирането на Сребърния фонд не е кражбата на века

Да се вложат част от парите за пенсии в български ДЦК е мъдро и наложително
Ако не се инвестират, парите в Сребърния фонд ще се обезценят от инфлацията.
Заявки за активно управлението на средствата в т. нар. Сребърен фонд чуваме отдавна, но този път нещата имат шанс да се случат - просто защото Министерството на финансите се нуждае от още един крупен инвеститор в ДЦК. Причината е, че в началото на 2013 г. настъпва падежът на еврооблигации на стойност 800 млн. евро, емитирани по времето на финансовия министър Милен Велчев.

Създаването на Сребърния фонд в България закъсня много и на практика се случи в навечерието на една от най-големите циклични икономически кризи, познати на човечеството. По правило такива фондове се правят именно с антициклични цели, за да може в тях държавата да трупа излишъците в годините на икономически бум, вместо допълнително свръхголемите държавни приходи да действат в посока на формиране на балони. Няма как да се очаква от правителствата да наливат пари в такъв фонд, когато държавните финанси са под огромен натиск от намаляващи приходи и увеличаващи се социални разходи в годините на криза.

Подобни на българския "сребърни" фондове през последните 2 десетилетия бяха създадени в много държави в Европа - Норвегия, Белгия, Франция, Кипър и др. Такава е тенденцията и в световен мащаб. В масовия случай такива фондове се формират от приходи от важен национален природен ресурс - например петрол. Друг ключов източник на средства са валутните резерви, които трупат страните със силен експорт.

Основният дебат в България е редно ли е Сребърният фонд да инвестира в български държавни облигации,



няма ли това да породи конфликт на интереси?



Домогва ли се финансовият министър Дянков до едни от последните останали "бели пари за черни дни"? Смисълът на тези фондове е точно такъв - да се ползват в трудни моменти. Друг въпрос е не е ли крайно време държавата да си стегне харчовете и редиците на държавната администрация и да спре да трупа дефицити, които постоянно да търси начини да финансира.

Крайно време е да разберем, че Сребърният фонд е просто един дългосрочен ресурс, който трябва да се инвестира съобразно най-добрите практики на портфейлното управление и инвестиции. Самата му дългосрочност предполага, че той може и трябва да се инвестира много по-смело и е истинско престъпление, че това не се направи през последните няколко години, когато активите у нас и по света се обезцениха драматично.

Сребърният фонд не са "парите на пенсионерите", както обичат популистки да казват политиците, а ресурс на държавата, и трябва да се използва за постигане на определени финансови цели. Средствата на Сребърния фонд са един инвестиционен портфейл и е напълно резонно част от него да бъде инвестирана в ДЦК, емитирани от българската държава. Те имат прилична доходност при нисък риск от неплатежоспособност - България има едно от най-ниските нива на задлъжнялост в Европа.

Освен това много по-смислено е този ресурс да се инвестира предимно у нас сега, когато липсата на капиталови потоци към България е една от големите пречки пред възстановяването на икономиката. И без това от страната вече няколко години изтичат милиарди от местни към чуждестранни фирми и банки-майки.

Има държави, в които



целият ресурс на този тип фондове се влага в държавни ценни книжа



В Белгия например Сребърният фонд по закон инвестира само в държавни облигации на страната. И в Кипър е така. Във Франция по последни данни около 1/3 от Резервния пенсионен фонд е вложен в облигации, емитирани от правителството. Финландският фонд държи почти 1/4 от ресурса си в дългови книжа на местното правителство. Така че тезата, че нашият Сребърният фонд не бива да купува български ДЦК, издиша много и може да се защитава само по политически причини или от некомпетентност.

Твърди се, че Сребърният фонд трябва да се инвестира само в чужбина (както е по сегашния закон), защото ако има криза у нас, ще пострада портфейлът му. Поддръжниците на тази теза често дават като пример Норвегия и Ирландия.

Наистина в Норвегия бившият петролен фонд инвестира само в чуждестранни активи. Причината е, че приходите от нефт са подвластни на промените в цените, така че инвестирането на фонда в чужбина



е вид "застраховка" срещу срив в котировките



Само че преди години от петролния фонд беше отделен пенсионен фонд, който има за цел точно това, което цели и нашият Сребърен фонд - да подкрепи разходите за пенсии след години. Този фонд инвестира основно в Норвегия, Дания, Финландия и Швеция - 50 до 70% в акции на компании от тези държави и между 30 и 50% в дългови инструменти пак в тези страни. Между 80 и 90% от парите на фонда трябва да са инвестирани в Норвегия, а останалите в трите съседни държави. Така че тезата на един наш бивш финансов министър, че инвестирането на част от Сребърния фонд в български ценни книжа би било най-голяма кражба в съвременната ни история е, най-меко казано, несъстоятелна.

Първоначално в Ирландия парите на Националния резервен фонд за пенсии се инвестираха почти изцяло в чужбина, но през 2009 г. се взе друго решение - 7 млрд. евро бяха вложени в привилегировани акции на Bank of Ireland и Allied Irish Banks. По това време банковата система в страната беше изправена пред тотален фалит и разруха, поради което правителството взе решение да й окаже подкрепа. И към днешна дата над 5.5 млрд. евро от общо 14.5 млрд. евро във фонда са инвестирани в двете ключови за страната банкови институции.

В нито една страна, след като е създаден, подобен фонд не стои под формата на депозити в продължение на години, както е у нас. Смисълът на съществуването на такъв фонд е да бъде инвестиран дългосрочно и да носи доходност, която надвишава цената на дългосрочното финансиране на съответната държава. Освен това такива фондове се ползват от правителствата за реализиране и на други цели - стабилизиране и подкрепа на банковата система и/или капиталовия пазар и т.н.

Затова е задължително веднага да се пристъпи към инвестиране на Сребърния фонд - у нас и в чужбина. Работа на МФ е да избере професионални мениджъри, най-добре с международен авторитет, които да инвестират средствата съобразно определени лимити, определени в закона. В противен случай той ще се стопи от инфлацията, докато дойде време след години да подкрепя дефицитите в пенсионната система. Сегашният му размер не може да покрие дори размера на 1-годишния дефицит на НОИ, камо ли това, което ще остане от него след 10 години инфлация. Това, което трябва спешно да се реши, е не дали, а как - при какви принципи, цели и ограничения ще се управлява Сребърният фонд.

архив СЕГА
Бившият финансов министър се оказа главен опонент на сегашния - според Пламен Орешарски инвестирането на Сребърния фонд в България би било най-голямата кражба в новата ни стопанска история.
43
3995
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
28 Февруари 2012 20:21
Малий, наораво потръпнах от оптимизъм, налегна ме едно розово блаженство и се успокоих - сега разбирам, че опитни "економисти"управляват страната и старините на всички поданици са в сигурни, направо Божии ръце:
...Работа на МФ е да избере професионални мениджъри, най-добре с международен авторитет, които да инвестират средствата съобразно определени лимити, определени в закона...

Казано на професионален правителствено-мафиотски български - значи следното:
... Време е да турим едно наше момче за "консултант", то ще назначи комисия, която ще реши, че Сребърният Фонд е най-добре да бъде инвестиран както ние решимЕ. Наши ПиАр-ки ще доманипулират овците, без да се усетят, ще прокараме и съответните поправки в закончетата. Така ще имаме парЕ да запушим дупката засега, че наште фирми мноО се оядоха напоследък. За после ще мислимЕ друга врътка - офци има достаъчно, ще има и за стригане...

Пример за консултант - Наш Миленчо...
28 Февруари 2012 20:36
А какво мисли редакцията на вестника по този въпрос? Ще има ли редакционна статия по темата или вестникът е солидарен с брокерчето от Бул Тренд Брокеридж?
28 Февруари 2012 21:06
Всъщност се питам само едно - тъпата пица толкова ли е уверена, че ще открие достатъчно надеждна и ненамираема миша дупка където да се свре ...сетне?
Или просто не му мисли, то ...с какво ли пък!
28 Февруари 2012 21:15
Ми що не инвестираха резерва до като го имаше? Повече беше и повече щяхме да спечелим.Ама го изпапкаха и сега искат да изпапкат и СФ ама с друга врътка.
28 Февруари 2012 22:06
Оранжевите седерасти от Украйна един по един ги каушат, ако и да бяха първи дружки с пиндосите. За нашите първи дружки на пиндосите предвиждам същата перспектива.
28 Февруари 2012 22:13

А и кризата не е циклична, а системна. Неграмотна проправителствена манипулацийка.
28 Февруари 2012 22:30
Пък аз все си задавам един и същи въпрос. При толкоз "умни" икономисти и финансисти, защо ли сме на тоз хал? И все си отговарям. Ми щото са "умни" само за собствения си келепир. Не за обществения.
28 Февруари 2012 22:34
Всъщност се питам само едно - тъпата пица толкова ли е уверена, че ще открие достатъчно надеждна и ненамираема миша дупка където да се свре ...сетне?
Или просто не му мисли, то ...с какво ли пък!

Ама как моля ви се - откакто чете форумо, седем пъти си е лял куршум и три пъти - снаряд. Гоуем страх го тресе от форумните ревоуюционери, чак Цвъко му стои лично на пост пред вратата.
28 Февруари 2012 22:42
С риск Сибила да ми дръпне шалтера, ще попитам - публикуването на платени съобщения под формата на статии в наблюдател, да не е станало редакционна политика?
Толкова много глупости наведнъж отдавна не бях чел.
Сребърният фонд не са "парите на пенсионерите"

Сребърният фонд е просто един дългосрочен ресурс, който трябва да се инвестира съобразно най-добрите практики на портфейлното управление и инвестиции. Самата му дългосрочност предполага, че той може и трябва да се инвестира много по-смело и е истинско престъпление, че това не се направи през последните няколко години

много по-смислено е този ресурс да се инвестира предимно у нас сега, когато липсата на капиталови потоци към България е една от големите пречки пред възстановяването на икономиката.

и т.н.
28 Февруари 2012 22:50
Орешко сякаш съжалява, че няма да участва пряко в НАЙ-ГОЛЯМАТА КРАЖБА.
А в този момент, СЕГА, е ред на прокуратурата да препита по съдебен ред лицето Орешарски за останалите кражби на века.
28 Февруари 2012 22:56
П.С. Също и за предния век, които бяха не по-малко брутални, но лицето Орешарски вероятно е участвало само със съвети. Но колегите му Костов, Инджова, Софиянски, Гечев, Малката секира и стотици други трябва да отговарят. Много!
28 Февруари 2012 22:59
Разбира се, че много по-смислено е Сребърният фонд да купи български ДЦК и да получава 4-5% лихва всяка година през идните 7 или 10 години примерно. А нарбаните средства да отидат за плащането на облигациите, чиито падеж е през януари - 830 млн евро. Ако за същото погасяване България потър си заем от външния пазар, лихвата сигурно ще е над 6% - и тогава българските данъкоплатци ще пълниш гушата на чуждестранни фондове.
28 Февруари 2012 23:04
добре, и като след 20 години се окаже, че сребърния фонд е изпит и изяден от герберастите някой ще има ли против нов народен съд и смъртни присъди за цялата герберастия с конфискация на имуществото?
28 Февруари 2012 23:12
аз ще имам, защото изпуска Атака, а и не си уточнил дали включва само (а) публичните лица или и (б) крепителите.
Аз съм за вариант Б, другото би било само симптоматично лечение, без отстраняване на причината и истинския проблем
28 Февруари 2012 23:16

Те го Малчо, с прическа на подсмръкващ пубер..
Натисни тук
28 Февруари 2012 23:23
Ако беше толкова страшно и опасно да се инвестира в български ДЦК, щяха ли банки, застрахователни и пенсионни фондове да се избиват да ги купуват. При това една от последните емисии доходността бе 3.9%, или нещо подобно - и пак интересът бе огромен. Помислете върху това, преди да отричате идеята.
28 Февруари 2012 23:24
Аз съм "за" - само че трябва строго да се контролират инвестициите на Сребърния фонд!
28 Февруари 2012 23:49
Ако беше толкова страшно и опасно да се инвестира в български ДЦК, щяха ли банки, застрахователни и пенсионни фондове да се избиват да ги купуват
И като се избиха да купуват пенсионните фондове я докараха до 15% отрицателна доходност ; застрахователите не са спирали да рИват как "гражданската отговорност" трябвало да се вдигне (сега хит е застраховка-имот срещу безотговорност на правителството), че се декапитализират от направените инвестиции ; банките пък директно теглят ресурс от централите си за да го пласират срещу кредити. И всички тия си раздават бонуси кат държавен директор на агенция.
По това време банковата система в страната беше изправена пред тотален фалит и разруха, поради което правителството взе решение да й окаже подкрепа
В тая цитат се вижда как банките направо са се самоубили да инвестират . Сякаш Господ им стоварил това природно бедствие и в никакъв случай не носят отговорност алчните пишман-банкери.
Иначе идеята да се прекритие на нечия безотговорност (бюджетен дефицит, непремерен кредитен риск) много ме блазни, ако става дума за моята безотговорност . Но не е решение. Защото с една толерирана безотговорност, всички ще станат безотговорни.
Аз също имам идея . БНБ/държавата да напечата едни "резервни" пари; да ги пласира срещу лихва и след падежа ще изтегли напечатаните пари от пазара (за да не се повишава инфлацията), а лихвата остава "чиста" печалба . Абсолютен съм! Перпетум мобиле от раз. При такъв учител кат Федералния резерв на САЩ всички ставаме печалбари.
29 Февруари 2012 01:24
Фъркати, не ми стана ясно защо Сребърният фонд трябва да вярва на Дянков за 4-5%, докато външните му вярват за над 6% лихва?
29 Февруари 2012 06:42
много по-смислено е този ресурс да се инвестира предимно у нас сега, когато липсата на капиталови потоци към България е една от големите пречки пред възстановяването на икономиката. И без това от страната вече няколко години изтичат милиарди от местни към чуждестранни фирми и банки-майки.


Аз имам голяма молба към финансистите-защитници на правителството: хайде раберете се, изтичат ли милиардите към банките-майки или не.
29 Февруари 2012 08:01
Друг въпрос е не е ли крайно време държавата да си стегне харчовете и редиците на държавната администрация и да спре да трупа дефицити, които постоянно да търси начини да финансира.
Ей тази мантра я слушам всеки ден вече 20 и кусур години. И тъкмо я чуя и след това чувам как някоя кака се е самонаградила де с 12 000 де с 70 000 лв. А сега като останели безработни тези каки, оп още 12000 за безработица на година. И вие се чудите защо чичко Джо е отворил концлагерите. Щото и там е царувала една ей такава вакханалияслед Гражданската война в СССР , че и много по-голяма. Там най много са били държавни чиновници, дето са се самозабравили.
29 Февруари 2012 08:07
Поредната манипулацийка.Абе хорица,вие не вдявате,камо ли чичо от село дето няма нет.Какви ДЦК,какви 5 стинки.Прочетете заглавието на фонда.СРЕБЪРЕН.От 1 януари,до днес,среброто е нагоре с 30 %.ДЦК,свапове,специални права на тираж и т.нфинтифлюшки са инструменти за скубане на раята.Откакто свят светува истински пари са само злато и сребро.Което можеш да го пипнеш,не разни хартийки на които пише,че имаш злато или сребро.Повечето пенсионни фондове по света,се надяват на растеж от поне 8 % на година,да могат да си плащат задълженията.А сега се върнете пак на заглавието,и проверете колко е нараснало среброто последните години.Успех./който открие няколко хиляди процента,значи е намерил верния отговор/
29 Февруари 2012 09:08
Този Владимирчо, каква ли позицийка са му обещали на държавната софра, та ги е излял всичките тия дитирамби? Стига с тия евтини манипулацийки – ясно е, че Сребърният фонд може да се инвестира и по-доходоносно, проблемът е, че не може Дянков сам на себе си да си продава ДЦК – той е финансов министър, пак той е председател на УС на Сребърния фонд! Като иска да емитира дълг – ей го пазара и толкова. Ама да, ама няма да има 2% лихва по облигациите, ами ще са 6%. Ако инвестира Сребърния фонд, като плати малка лихва, това кого ощетява, я да си размърдат малките мозъчета разните му гении!
29 Февруари 2012 09:21
Министерството на финансите се нуждае от още един крупен инвеститор в ДЦК.

Хубаво звучи, нали ?
Докато "Министерството на финансите се нуждае от още един крупен заем" е съвсем различно
29 Февруари 2012 09:24
Защо сребърният фонд да се инвестира в хартийки, крепящи се на нещо крайно съмнително като почтеността на дянков и сие? Един съвсем елементарен начин за инвестиране е например да се топлоизолират държавните и общински сгради от сорта на училища, болници, детски градини, полицейски управления и пр. След това плащат старото количество потребена енергия по текущите цени. Разликата като пари - в сребърния фонд обратно. Ефект - между 10% и 40% годишно. Единственият проблем е че инвестицията ще е видима, финансови дилъри и брокери ще са без комисиони от въртене на едни хартии и дянковци няма да могат да харчат безогледно. Някой беше направил сметката, че дянковщината през този мандат ще ни струва около 10 милиарда като сума опукани пари от резерв и увеличен дълг. Явно е бил оптимист, повече се очертава.
29 Февруари 2012 09:28
П.С. Не е лошо първо да се отговори как точно беше "инвестиран" милиард и половина резерв на здравната каса. Очевидно е че сребърният фонд ще бъде "инвестиран" по същия начин ако се приемат дянковщините.
29 Февруари 2012 09:50
Авторът удобно е скрил факта, че Норвежкият суверенен фонд в размер на 500 млрд. отиде зян миналата година, след подобни спекулации, та колко му е да прилапат и нашия.
29 Февруари 2012 09:56
Един съвсем елементарен начин за инвестиране е например да се топлоизолират държавните и общински сгради от сорта на училища, болници, детски градини, полицейски управления и пр.

А стига предложения с публични пари да се финансира разнасянето на спукания строителен цирей.
И без това всички магистрали, зали стадиони и т.н. са ни в повече.
И създават значително по-голям риск за икономиката и финансите от закупуване на ДЦК с парите от т.н. сребърен фонд.
Пък и 10-тина години и то в крайно оптимистичен вариант само за реализиране на икономии съизмерими с изхарченето.
Да не говорим за възвращаемост на инвестиция.

Ако ще прави правителството нещо в тази насока това могат да бъдет само крупни инвестиционни проекти.
ЮП, Белене, БА и т.н.
29 Февруари 2012 10:05
Освен това много по-смислено е този ресурс да се инвестира предимно у нас сега, когато липсата на капиталови потоци към България е една от големите пречки пред възстановяването на икономиката.
Моля!Ами че то вече 4 милиарда от резерва бяха "инвестирани" и май се оказа най-голямата пречка пред възстановяването на икономиката.Да не би да има наивници дето да смятат,че това правителство би устояло до СЕГА без популиското харчене на резерва.Щяха да бъдат изметени от политическата историяНякой от "Бул Тренд Бр." би ли обяснил с какво ще се пълни тоя "сребърен фонд" след последната приватизация(експропирация" на соц.имуществото и същевремено крайно некадърната икономическа политика на днешната власт.Премиера използва един глагол - "опукаха".Да го ползвам и аз - Не е луд който опука "Сребърния фонд",а тоз който му разреши.
29 Февруари 2012 10:16
Освен това много по-смислено е този ресурс да се инвестира предимно у нас сега, когато липсата на капиталови потоци към България е една от големите пречки пред възстановяването на икономиката.
Да де, но Сребърният фонд няма ли да бъде използван за плащане на падежа по външния дълг, та какво от тези пари би останало тук?
29 Февруари 2012 10:19
Я аз като един лаик да попитам - доходността от ДЦК от чий джоб ще бъде извадена? Държавата, за да плати обещаната доходност трябва да ги извади тези пари, нали?
Та питам аз: Държавата от къде взема пари? Май от нашите данъци, А?
Ще кажете частника като печели - печели пак от нас. Да, но той /би трябвало/ да е предоставил стоки или услуги и да е организирал тяхното производство или доставка, за което да е платил работни заплати и данъци. А НАШАТА Държава? Какво правят НАШИТЕ ръководители на Държавата?
29 Февруари 2012 10:57
Според платената публикация, било добре и много изгодно държавата да влага пари в себе си, защото доходността била по-голяма. Е, кой я плаща тази по-голяма доходност - пак ние, данъкоплатците, за да може държавата да осигури тази по-висока доходност за себе си. Те парите растат по дърветата и където ни е най-изгодно от там берем парите. Фактически симеон дянков и ГЕРБ ни залагат капан - по-високи данъци в следващите години, за да може сега ГЕРБ да отчете "небивали успехи".
29 Февруари 2012 11:41
Дебелоочието на управляващите-няма граници. При повсеместни скандали със себераздадени бонуси за милиони-имат наглостта да бастисат и тез пари........
29 Февруари 2012 11:51
Чета и не вярвам на очите си - във форума е пълно с дебили, които предпочитат България да търси външен заем и българските данъкоплатци да плаща по 6-7% годишно лихва на чужди лапачи, вместо да плащат по 4-5% всяка година на собствения си Сребърен фонд, а след 7 или 10 години цялата сума, инвестирана в ДЦК, да се върне в Сребърния фонд!

29 Февруари 2012 11:54
И изобщо крайно време е да започнете да правите разлика между харчене - каквото сполетя резервите на здравната каса, когато влязоха в общи куп на фискалния резерв - и инвестиране в ДЦК, каквото се предлага в случая - фондът купува ДЦК, държи си ги до 2020 г. например, като всяка година получава лихви, а на падежа си получава обратно и инвестираната сума.
Какво точно не разбирате и не харесвате, кресльовци!?
29 Февруари 2012 12:04
във форума е пълно с дебили

Така е.
29 Февруари 2012 12:42
Казусът тук е:
В едно семейство бащата е заделил едни пари за черни дни.
Синът е закъсал и не може да си плати борчовете.
Та:
1. Трябва ли той/синът/ да вземе заем с голяма лихва вън от семейството
или
2. Да вземе парите на баща си с обещанието да ги върне някога?

Трудно е да се даде отговор.
29 Февруари 2012 12:51
Има време- векът едва сега започва... Доста трябва да се постараят, а и да има какво да открадна, така че още 88 години никой да не може да ги бие... Не че е съвсем невъзможно, но трябват големи услия и капацитет, ресурс- финансов, интелектуален, човешки...
29 Февруари 2012 16:56
И ту го копнах.
Да си попитам като по-простичък . Ако купя ценна хартишка, колко процента лихва ще ми брои Дянков на година? 5%? Мисля ,че трябва и нещо да остава за натрупване във фонда, по-голямо от сегашния процент. Поне 3%. Или държавата трябва да плаща на падежа 8% .
Не е ли по-разумно да се вземе заем от МВФ. Лихвата ще е по малка, пък ще има и процент/ от непипания Сребърен фонд/. По ще сме на кяр. Ами ако инфлацийката е >3%....
А ако продам хартишките , гарантират ли ми номинала? Май иска Дянков да ми мине изотзад?
29 Февруари 2012 18:19
Чудно ми е защо са решили при създаването на СФ той да влиза в резерва, но да не може да се пипа от правителството. Нали, ако се мислеше за активно управление, още тогава щеше да се заложи, нали, ако се мислеше да има начин министъра да си го заграби, както се опитват сега да направят, щяха да му дадат право да го пипа. Това е защита, всеки човек, на който му стигат парите за покриване на основните нужди и му остава по нещо, гледа да има нещо освен на влог и под формата на валутен резерв в къщи или в няколко банки, където да носи по-ниска доходност, но да го подсигури, срещу нашите специалисти. Защо и от ляво, и от дясно казват да не се пипа този резерв, дори и отляванени либерали като Георги Англеов, но само наш Симо не чува и си държи на неговото.
29 Февруари 2012 18:24
Може пък Невдянков да вземе заем от Донев и да го гарантира със Сребърния фонд

..."Уволненият зам.-министър на здравеопазването след скандал с цените на лекарствата и започнало разследване на ЕК на “Софарма” Гергана Павлова е назначена за съветник на финансовия министър Симеон Дянков" ...
29 Февруари 2012 19:03
Тия бързат да похарчат всичко преди Голямата инфлация, явно ще отвързват лева от еврото?
29 Февруари 2012 21:17
Крайно време е .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД