:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,283
Активни 756
Страници 27,848
За един ден 1,302,066
Консулт

При незаконно уволнение работодател плаща обезщетение за 6 месеца

Смятам, че съм незаконно уволнен. Мога ли да претендирам за обезщетение за времето, в което съм останал без работа? Отделно от това работодателят не ми дава трудовата книжка, защото твърди, че му дължа пари. Мога ли да искам обезщетение и заради това?

В.З., София





Кодексът на труда (КТ) подробно се занимава с обезщетенията, които си дължат работниците или служителите, от една страна, и работодателите, от друга, при различните хипотези на прекратяване на договора, при пъстрите ситуации на взаимоотношения, свързани с документи и отговорности.

Същият нормативен акт предвижда специална уредба и за обезщетенията при незаконно уволнение, както и при недопускане на работа на възстановен работник или служител. Така според чл. 225 от КТ при незаконно уволнение работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа поради това уволнение, но за не повече от 6 месеца. Това на практика означава първо да се заведе дело за незаконно уволнение и да се поиска и обезщетението. После трябва съдът да приеме уволнението за незаконно, както и да присъди исканите обезщетения. Както стана ясно, те не може да са за повече от 6 месеца.

КТ предвижда дори хипотезата, при която работникът или служителят е работил на по-нископлатена работа, след като е бил незаконно уволнен. Тогава той ще има право на разликата в заплатите. Това право има и работникът или служителят, който незаконно е бил преместен на друга, по-нископлатена работа.

Ако пък незаконно уволнен работник или служител бъде възстановен на работа и след явяването му в предприятието, за да заеме работата, на която е възстановен, не бъде допуснат да я изпълнява, то тогава работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към работника или служителя. Тази отговорност е в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на явяването му до действителното му допускане на работа.

Работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно и за вредите, причинени на работника или служителя поради:

1. неиздаване или несвоевременно издаване на необходимите му документи, удостоверяващи факти, свързани с трудовото правоотношение;

2. вписване на неверни данни в издадените документи.

Тук дори може да се претендира и за по-голямо обезщетение, защото според КТ то може да включва всички вреди, претърпени от работника или служителя, включително и неимуществените.

Работодател и съответно длъжностно лице носят солидарна отговорност и за вредите, които работник или служител е претърпял поради незаконно задържане на трудовата му книжка, след като трудовото правоотношение е било прекратено. Така че може да се вземат и обезщетенията за незаконно уволнение и тези за задържаната трудова книжка. В последния случай обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на прекратяването на трудовото правоотношение до предаване на трудовата книжка на работника или служителя. Така колкото по-дълго работодател задържа книжката, толкова по-голямо обезщетение може да се иска. Тук няма ограниченията на незаконното уволнение.

КТ се е погрижил и да посочи как се смята брутното трудово възнаграждение, което служи за определяне на тези обезщетения. Така според чл.228 брутното трудово възнаграждение, използвано в тези случаи, е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение. То може да е и последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение. Тези размери обаче се прилагат, ако в акт на Министерския съвет, в колективен трудов договор или в трудовия договор не са предвидени по-големи размери.

Необходимо е да се отбележи, че длъжностните лица, виновни за плащането на горните обезщетения, дължат възстановяването им на работодателя, който обичайно първи ги плаща.
7157
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД