:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,657,208
Активни 324
Страници 11,371
За един ден 1,302,066
Проблеми

Най-големият страх на министър Дянков ще стане реалност

Правителството няма пари за плащането по глобалните облигации през 2013 г. и ще трябва да търси средства от международните пазари. Затова се опитва да „напудри” някои макроикономически показатели и да се хареса на рейтинговите агенции и инвеститорите
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Вицепремиерът Дянков засега е сам в идеите си за раздвижване на Сребърния фонд. Предстои му да убеди колегите си от Министерския съвет, а после и депутатите, че е добре част от средствата на пенсионния фонд да бъдат вложени в български ДЦК, за да се улеснят плащанията по външния дълг през януари 2013 г.
Най-сериозното финансово предизвикателство пред страната ни през 2012 г. и една от най-важните политически теми ще бъде откъде България ще намери пари, за да плати през януари 2013 г. около 1.6 млрд. лева (818 млн. евро) по глобалните облигации, издадени преди едно десетилетие по времето на финансовия министър Милен Велчев.

Един от вариантите за набирането на необходимата сума е използване на средствата от Сребърния фонд. Първи сигнали в тази посока даде още в началото на годината министър Дянков, който активно лансира идеята



тези пари да бъдат използвани за плащания по външния дълг.



До момента в публичното пространство няма подкрепа за подобна стъпка, напротив - коментарите на всички анализатори и политически фигури са крайно негативни.

Сребърният фонд беше създаден по време на предишното управление, като основната цел е подкрепа за пенсионната система на България. Към момента в него са натрупани около 1.8 млрд. лв. Един от проблемите с харчене на тези средства е свързан с очевидния конфликт на интереси. Това е така, защото Министерството на финансите декларира намерение да емитира дълг, който само да изкупи. По този начин на практика ведомството само би определило и условията по поемане на дълга, включително по цената му. Другият крещящ проблем е, че с подобна операция правителството би посегнало на огромна сума, предназначена за подкрепа на пенсионната система. Тук аспектите са и социални, и политически, и морални, ако щете.

Втори вариант е



набиране на средства от вътрешния пазар



- от банки, пенсионни фондове, застрахователни компании и др. Големият проблем тук би се изразил в рязко изтегляне на ликвидност от българския финансов сектор. Това на практика означава замразяване на стотици милиони или дори на над 1 млрд. лв., вместо потенциално насочване на тези средства към реалната икономика. От друга страна, презумпцията е, че на вътрешния пазар правителството би могло да получи по-добра цена за своя дълг. Все пак обаче принципните очаквания са, че при емисия, надхвърляща, да речем, 1 млрд. лв., пазарните участници биха дали по-висока цена за българския държавен дълг. В интерес на истината, през последните три години бюджетният ни дефицит се финансира от вътрешния пазар, но през идните месеци предстои емитиране на изключително голям дълг, доближаващ се до 3 млрд. лв. - ресурс, който е непосилен само за местните участници. Трябва да се има предвид, че освен плащане по глобалните облигации държавата планира и издаване на ДЦК за около 1 млрд. лв., които да покрият бюджетния дефицит през текущата година.

Като възможност се обсъжда и частично набавяне на необходимите суми от приватизация, но на хоризонта не се очертават достатъчно големи сделки, които да осигурят необходимите средства. Конкретно продажба на дял от БЕХ до края на годината, още повече през чужда борса, изглежда неправдоподобно като времеви график и сложност на процедурата.

През последните дни бе лансирана и идея българските граждани "патриотично" да финансират правителството, изкупувайки държавни облигации. Това предложение е по-скоро пожелателно, отколкото реалистично, но трябва да се каже, че българите със сигурност имат доста по-добри собствени идеи от тази да купят книжа с лихвен купон от 3.9%. Толкова беше лихвата по последната емисия ДЦК. В публичното пространство се завъртя и друго конкретно предложение за нива от 6.25%, но това продължава да е по-малко атрактивно от лихвите по депозити и от редица други инвестиционни възможности.

Затова реалността води до



варианта с излизане на международните пазари



С оглед на изброените по-горе аргументи този вариант е препоръчителен и министър Дянков със сигурност се подготвя за него, въпреки че публичните изявления са в друга посока. Тук обаче е и най-голямото опасение на министъра. От една страна, съществува опасност пазарите да не реагират ентусиазирано на българския дълг и да не успеем да наберем необходимата сума. Далеч по-атрактивни са дълговите книжа на други страни и инвеститорите просто могат да игнорират нашите. Другият по-голям и по-реален риск е да получим от международните пазари оценка, сходна с тези на страни като Италия, Испания или дори Португалия, от които толкова старателно правим опити да се дистанцираме. Именно вариантът, при който международните играчи определят твърде висока цена на българския дълг или дори го отхвърлят, би означавал своеобразен жълт картон за "стабилизиращата" макроикономическа и финансова политика на министър Дянков. Да не говорим, че страната ни за пореден път би получила оглушителен шамар, въпреки самоизтъкването в някои отношения и преекспонирането на определени макроикономически показатели. Затова трябва отсега да бъде ясно, че провал при набиране на необходимите средства, включително твърде висока лихва по тях, би представлявал най-красноречивата оценка за икономическата и финансовата политика на България през последните три години.

Към момента има ясни индикации, че в крайна сметка Дянков ще избере вариант с поне частично излизане на международните пазари. Дали доброволно или под натиска на обстоятелствата или на определени политически среди - не е важно. Ясно е обаче, че има очевидни опити за "напудряне" на някои макроикономически показатели, основно с цел да се харесаме на рейтинговите агенции и инвеститорите. Фокусът тук пада върху бюджетния дефицит, като впечатление прави непрекъснатото изтъкване на намаляването му. На скорошна пресконференция беше подчертано например, че дефицитът за 2011 г. е бил с 20% по-нисък от планираното и с 40% по-нисък от този през 2010 г. Често обаче се пропуска нещо друго - че основна причина за това е намаляването на капиталовите инвестиции с около 15% спрямо 2010 г., както и на националното съфинансиране по европрограми с около 16% спрямо 2010 г. Тези факти съответно са дали негативно отражения върху стопанския ръст, който е подчертано анемичен вече четвърта поредна година. Обичайният губещ е реалната икономика и всички, които сме избрали да живеем и работим в България. Така че съществува реален риск в името на цел с едногодишен хоризонт (погасяване на дълга по глобалните облигации) да се заложи на "напудряне" на макропоказатели и на хартиени данни за сметка на реалната икономика, чието развитие трябва да е дългосрочната цел.

 Валентин Стоянов
38
6749
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
29 Февруари 2012 19:40
откъде България ще намери пари, за да плати през януари 2013 г. около 1.6 млрд. лева (818 млн. евро)

Ку изтръскат от джебите бате бабуин, кака му цвъцка и чиче му цвък (цвинокио), млад.мих., рум.паш. и прочее спестовници... мое и а остане да върнат полвината външен дълг?
29 Февруари 2012 20:22
Правителството няма пари за плащането по глобалните облигации през 2013 г. и ще трябва да търси средства от международните пазари.


Стига са се правили на паднали от Марс. Ако спрат контрабандата, за нула време ще съберат необходимите средства. А сега тия ще преджобят Сребърния фонд, после ще вдигнат акцизи, уж да дойдат повече постъпления, после ще отрежат заплати и пенсии на простосмъртните, ще дадат още 500 мио на Оги-Доги и след това ще кажат "Адио аривидерчи". А след тях потопът е осигурен с достатъчно много паянтови язовири. Мутростан или Мутроландия, това е въпросът.
29 Февруари 2012 20:40
Сега разбирам защо премиерът за пети път и при разширяване кръга на засегнатите заповяда да се връщат бонусите.
Явно ще са достатъчни, така че Дянков да не се кахъри, началникът Му и за това се е погрижил. Същи Тефал, че и отгоре
29 Февруари 2012 20:41
А в скромна статия в "Накратко" се обяснява как ЕЦБ раздава буквално кой колко пари иска - лимитът е 600 милиарда (!!!) евро за три години при близка до 0% лихва.
Тука си блъскаме главите как да платим некви милиончета...
Нещо да ви светва под шапките?
29 Февруари 2012 20:45
Значи след успешните далавери с дълга на жълтите финасови корифеи, правителството е виновно, че трябва да намери пари да ги покрие вместо да подкрепи икономиката.
Не е ли Велчев виновен? Не е.
Ясно.
29 Февруари 2012 20:45
Ами чрез нарушаване на кодекса за социално осигуряване като не се инедексират пенсиите,правителството е ограбило пенсионерите с поне 1,5 милиарда лева.Тоз грабеж на мафиоти чрез държавата им забелязва ли се?
29 Февруари 2012 21:07
провал при набиране на необходимите средства, включително твърде висока лихва по тях, би представлявал най-красноречивата оценка за икономическата и финансовата политика на България през последните три години.

Те това е истинският страх на СД. Тази оценка няма да има нищо общо с перченето на Боко какъв остров на стабилността сме, колко по-добри в управлението са и даже съветва Европа да плаща български заплати и пенсии. Изобщо нак-големият му повод за перчене ще се срине за миг с една лихва, по-висока от тази за Португалия или Исландия.
29 Февруари 2012 21:19
Ами да продаде палатите на колегата си М. Велчев. Таман ще му стигнат.
29 Февруари 2012 22:02
С.Д., помогни на BG, върни се в Световната банка ...
29 Февруари 2012 22:34
Как няма да ги е страх, мизерабъла невдянков..и Мутропожарникарина. Като им четеш проспектите сме остров Хавай, като разровиш - остров Персин (Белене).
29 Февруари 2012 23:49
ЕЦБ раздава буквално кой колко пари иска - лимитът е 600 милиарда (!!!) евро за три години при близка до 0% лихва.

Ами това е причината брокерчетата около Милен Велчев, Дацов и подобни да им текат лигите и да провеждат активна кампания за това България да задлъжнее допълнително и то навън. Тези пари западните банки трябва да ги пласират, а колко ли е комисионната, ако успееш да го пласираш без риск и им осигуриш 6,5% доходност ? Е тук е заровено кучето. Затова е и воят да не се ползват собствени средства и дълга на България да не се увеличава.
01 Март 2012 00:01
Брайтмане,
даркман си ти, да знаеш. Глупости пишеш и главата ти не отбира от тая пущина - темата на анализа. Какъв Милен Велчев, нали финансовият министър определя кой ще е консултанта по евентуална външна емисия? Ще си я даде на свои хора, какво му пречи. Само че не му стиска да излезе на външните пазари, това е проблемът - световният специалист от СБ е напълнил гащите от страх и миризмата се усеща все по-надалеч. А твоето гласче изцяло се вписва в нестройния писклив хор от местни брокерчета, които умират от глад и са наточили зъби за последната тлъста мръвка от "тежкото наследство на тройната коалиция" - Сребърния фонд. Само че България е малка страна, драги, това пък е вашият проблем. И всичко се знае. А което не се знае - ще се узнае.
01 Март 2012 01:09
издадени преди едно десетилетие по времето на финансовия министър Милен Велчев

Все пак е редно да припомним, че това са заеми от времето на бай Тошо и БКП-КПСС. Т.е. сега пак ще плащаме за некадърието на камунезите.
01 Март 2012 01:23
Увеличение на лекарствата, бензина, ел. енергия, хляба, водата, виното, бирата, твърдия алкохол, цигарите и други с 5 % би донесло тия пари на тепсия за управляващите.
01 Март 2012 02:15
petiat_konnik,
що се правиш, че не разбираш, че Милен Велчев, Дацов и подобни икраят от стрната на банките, дето сега ще получат шумата от ЕЦБ ? Беше време, когато играха и от двете страни. С колко ощетиха България ? 2 милиарда ? Толкова, колкото сега трябва да се плащат и "няма пари" ?
-
А т.н."Сребърен фонд" отдавна е шума без покритие.
01 Март 2012 04:40
Служебни правителство, съд, прокурор и финансов управител на българските финанси от Брюксел за 10 години. Национализация на паричните депозити в български и чуждестранни банки на български "честни" частници. Забрана на партии и сдружения за 10 години.
01 Март 2012 08:20
сега пак ще плащаме за некадърието на камунезите.

Вярно и смело!Сегашните управляващи са си потомствени камунези,членове на БКП,ББорисов,Цеца Цачева.,..децата на такивиз-Цветанов,Младенов,Плевнелиев...за 3 години ограбиха по официални данни Бълагария с поне 8 милиарда лева./4 млрд. опапаха от резерава и 4 милиарда НЕ внесоха в резерва,както направиха предишните/Ама мафия има ли?...
01 Март 2012 09:02
Истината е, че този проблем го създаде Милев Велчев .
Не мога да разбера как се ощетиш държавата с милиарди и никой няма да ти търси отговорност?
Е га ти и некадърното и крадливо "юпи"!
01 Март 2012 09:23
Проблема има две решения да се оправим без заеми"
1.Вдигане двойно на всички цени и от там на приходите.изпълнител Дянков
2.Увеличаване на "доброволните дарения" от всеки българин към МВР.изпълнител Цветанов
Целия министерски съвет и неговите подопечни-парламент,президент и актива на партия ГЕРБ,да се вкючат активно в задачата.
01 Март 2012 10:11
Абе замина си Сребърния фонд и това е. Общественото мнение се подготвя още отсега за неговото скорошно заколение. Правителството обаче няма полезен ход - и при емитиране на външния дълг ще обере негативи (ако то изобщо се случи) и при опоскването на Сребърния фонд също. Кофти тръпка.
01 Март 2012 10:25
Странен микс - твърдения и твърдения!
ОК - не е правилно МинФин само да си купува облигациите - това е абсолютно непазарно и е почти еквивалентно на национализация.
От друга страна 3,9% е добра доходност в краткосрочен до средносрочен план, АКО България остане част от ЕС и с валутен борд
Първо - депозитите в банките са със силна тенденция на намаляване на лихвите и второ - непазарна и "социална" гаранция има само за физически лица.
Това кара инвеститорите да търсят нещо "по-сигурно" и то може да бъде държавата, пък било то и тази...
И да - банките, пенсионните фондове и застрахователите могат да я финансират - и без това няма много стимули да инвестират "реалните" активи на БФБ или да кредитират предприятия.
Въпросът е на договаряне на лихвата и условията - просто за 15-20 годишни емисии тези доходности наистина биха били ниски...
01 Март 2012 11:03
за 3 години ограбиха по официални данни Бълагария с поне 8 милиарда лева

Бе така то, нали Гоце каза да се стимулирал родния бизнес. И се стимулираше... от резерва. Ма свърши. А сега трябва да се плащат и на бай-Тошо борчовете, дето Миленчо ги развъртя. Миленчо между другото е също от ком-соц фамилия. Тая държава камунезите докато не я затрият, няма да мирясат. Няма по-накадърни от българските камунези.
01 Март 2012 11:15
Боже, какъв тюрлю гювеч, емакс.
01 Март 2012 11:24
Миленчо между другото е също от ком-соц фамилия.

Emacs, посочи ако можеш, през последните 22 години, кои политици(опозиция или управляващи), не са от ком-соц фамилии!
01 Март 2012 11:29
кои политици(опозиция или управляващи), не са от ком-соц фамилии!

Тоя вапрос лани го зададоха на кандидат-студентите по история...Сума ти народ изпокъсаха
01 Март 2012 12:58
Служебни правителство, съд, прокурор и финансов управител на българските финанси от Брюксел за 10 години. Национализация на паричните депозити в български и чуждестранни банки на български "честни" частници. Забрана на партии и сдружения за 10 години.

Ако смяташ, че това е начина да се оправи България, просто плесни с ръце понеси се в небесата и там ги приказвай на воля. Това е мислене от старата тоталитарна държава. Не става така! За 24 часа служебно правителство ще започне да действа по същия начин като предишните , защото в България липсват правилата на съвременната европейска правовата държава. А те са работеща като по часовник съдебна система( върховенството на закона) и антикоурпционно отделяне на бизнес корпоративните интереси от властта и политиката. От тези правила и помен няма в България за това имаме не идеен, а бизнес корпоративен политическо модел -извор на огромна корупция. Корпоративния политически модел е забранен със закон в правовите държави. И не трябва да се забраняват партиите като година 1934, това води неминуемо до нова авторитарна власт, а да се отрече корпоративния модел, а на негово място да се роди ИДЕЕН ПОЛИТИЧЕСИК МОДЕЛ. Това е начина за изкарване България от катастрофата и връщане бъдещето и.
01 Март 2012 12:59
съд, прокурор и финансов управител на българските финанси от Брюксел за 10 години. Национализация на паричните депозити в български и чуждестранни банки на български "честни" частници

А с това сме съгласни изцяло!
01 Март 2012 13:05
Най-големият страх на министър Дянков ще стане реалност

ще стане, ще стане, и защо да не стане?
01 Март 2012 13:11
OLD, Така де, така... камунезите затриват България. Като се почне от дълговете на Тато, дето още ги плащаме и ще ги плащаме.
01 Март 2012 13:28
И наистина правителството е в паника,защото пари в държавата няма.Приходите за януари и феврури 2012 са на минус.Сребърният резерв е поел по пътя на здравният такъв.Дянков е със самолетен билет в джоба щото момента наближава.
01 Март 2012 13:54
За сравнение - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Suricata.suricatta.6861.jpg

По темата БЕЗ коментар ,то вече всичко е ясно ,да живей МВФ и СБ ,и техните протежета измикяраи.
01 Март 2012 14:46
Мдааа, а аз се чудех защо две години и половина изпълняваме мерки за бюджетни рестрикции, замразени заплати и административна реформа, каквито най-често МВФ и СБ налагат, а то Дянков искал да ни подтогви за заема, който предстои да изтегли от тях
01 Март 2012 16:16
Брайтмане,
аз не се правя, че не разбирам точно защото разбирам. Не ми е ясно обаче ти защо се правиш, че разбираш. Самото твърдение, че "Сребърният фонд е шума без покритие" показва каква шума има в главата ти по тези въпроси.
01 Март 2012 17:43
Брайтмане,
аз не се правя, че не разбирам точно защото разбирам.


Коннико, губиш си времето с нашия всичколог. Не стреляй по него, той толкова може. На моменти има и светли моменти, но денс не му е ден
ЧБМ!
01 Март 2012 21:19
Ами, да прибере парите от частно осигурителни пенсионни дружества. То стана ясно, че трябва да се закрият, защото те НЯМАТ НИКАКВО НАМЕРЕНИЕ ДА ПЛАЩАТ ПЕНСИИ. Натрупаните суми дори не покриват инфлацията. Е, аз го предрекох, но нали нито съм дипломиран икономист, още по- малко с титла...
01 Март 2012 21:50
Правителството няма пари за плащането по глобалните облигации през 2013 г. и ще трябва да търси средства от международните пазари


Ами един от начините да не се търсят средства на международните пазари е да се спрат абсурдни харчове в България. Става въпрос за деветцифрени суми. Натисни тук
01 Март 2012 22:47
Славяните са прекрасни народи, но не трябва да се управляват от славяни!
Немска администрация и австрийска полиция или обратното
И за 15 години наистина ще дръпнем.
Иначе ... копаем си надолу .... копаем ....
02 Март 2012 11:20
Аранита,
приемам забележката ти И в рамките на т.нар от теб "всичколог" ще кажа простичко едно - ако продължи така, до края на годината България няма да има фискален резерв.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД