:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,657,420
Активни 394
Страници 11,583
За един ден 1,302,066

Вувузелата демокрация ли носи или ново робство?

ГЕРБ се вслуша в добри обществени предложения. Но не може все да подтичва след уличния натиск. Площадната демокрация води до вредите, които причинява и олигархията
Снимка: БГНЕС
Как властта да разбере на кой протест да угоди?
Светът се оказва все по-интересен, включително и България. След многохилядни протести редица държави се отказаха от ACTА, евродепутати търчат да яхнат гражданското недоволство. Правителствата, нали са света вода ненапита, измиват с площадния гняв собствените си глупости. Би трябвало да сме щастливи от това тържество на демокрацията, от победата на "малкия човек" над голямата политико-корпоративна олигархия. Но в скромната България се случват и други процеси, които показват, че коренът на това уж красиво дърво може да е гнил.

От няколко години най-активни у нас са екологичните протести, които след серия успехи последно се прицелиха срещу промените в закона за горите. Каузата е справедлива и благородна, тъй като поправките насърчават инвеститорските действия в ущърб на изнемощялата природа. Но трябва ли управляващата партия да се вслуша? Съвсем не, тъй като в същото време пред парламента се проведе и протест в полза на законовите поправки. На плакат "грейна" зелен октопод, множеството се провикна, че



иска поминък, а не живот в пещери



Появиха се скиори. Как може властта да каже, че тези протестиращи са прави, пък онези не са?

Правителството се вслуша и в още един обществен вик - срещу шистовия газ. Наложи мораториум, сега след неимоверно лобиране е готово да върне проблема в дневния ред. Успоредно с правителственото колебание се появи гражданско сдружение, което е в подкрепа на шистовия газ. Не се съмнявайте, че подписка ще стартират, а и митинг ще направят. Площадната демокрация пак ще се изяви като инструмент за натиск. Какво ще прави властта - ще брои митингуващите, ще ги мери на ръст? Ами ако утре, в същия този ред, се появи демонстрация в полза на АСТА? Не казвайте, че е невъзможно, хиляди българи и роми копнеят да изразят гражданска позиция срещу адекватно материално стимулиране.

Налице са два проблема. Единият е наш, случва се за първи път. Вторият е ценностен и не касае само България.

За първи път у нас имаме изключително ярко



користно площадно лобиране



Случва се в подкрепа на поправките в закона за горите, а и по-рано, когато община Сапарева баня вдигна стотици работници срещу "Натура 2000". Всеки у нас разбра, че управляващите стриктно следят общественото мнение с цел да му се харесат. Това донякъде е добре - властта показва чуваемост. Още по-добре е, когато каузите са справедливи и зад тях стоят почтени хора. Моето мнение е, че такива бяха демонстрациите срещу ГМО, шистовия газ, застрояването на горите. Но не е добре, когато властта непрекъснато е ветропоказател. Вятърът понякога е изкуствен, друг път - вреден, самият въпрос за обществената полезност зависи от гледната точка. В момента хора с криминална и гешефтарска гледна точка схващат, че властта е силно зависима от общественото мнение. И започват да инвестират в площадните му изяви. Лесно е, по избори същите хора инвестират в електорат и застъпници.

Случва се още нещо любопитно. Протестите в полза на застрояването се организират предимно от общини, управлявани от ГЕРБ. Това показва, че имаме демонстрации в полза на управляващите, организирани от самите тях. Едва ли за да се убедят колко са прекрасни. По-скоро с цел да оформят благоприятно обществено мнение за непопулярни действия. Добрата новина пак е, че общественото мнение има значение. Лошата е, че



почтеността няма монопол



Големият въпрос обаче не касае ГЕРБ, а демократичните процедури. Всички гореизброени демонстрации са напълно демократични и законни. Някои от протестиращите може да са платени, други насила закарани, но формално защитават плурализма. Младите и интелигентни българи, които се борят за чиста природа, си мислят, че правото е на тяхна страна. Но в демокрацията правото не е нито на младостта, нито на знанието, а на мнозинството. Ако тъй привлекателната и романтична площадна демокрация започне да диктува дневния ред в държавата, същите тези симпатични млади хора ще се окажат малцинство. Все пак тях не ги извозват с автобуси.

Въпросът е принципен и не касае само горепосочените примери. Ние днес може да протестираме с благородни цели, справедливо и мирно, а властта заради рейтинг да се вслушва. Но ако площадът измести парламента и Министерския съвет, то корупцията, която често мотивира действията им, ще се пренесе на площада. Други хора ще хванат вувузелите и никой не може да отнеме правото им. Проблемът е глобален, той се отнася не само до зависимостта на демократичните процедури от парите. Той засяга гражданския ум, съвестта, знанието, информацията, както и често деструктивната народопсихология. Кажете,



какво рационално или трезво има в героичния уличен гръцки бунт?



Проблемът е в общественото взаимодействие и държавните решения. Милиони европейци днес искат свобода в интернет. Това е хубаво, прекрасно, съответните власти отстъпват. Но какво би станало, ако утре поискат свобода за друго или за всичко, дори с цената трети да плати? Ако площадите се напълнят с ксенофоби, което вече става? Ще опонирате, че народите са мъдри, не биха стигнали толкова далеч. А политиците не биха сглупили да ги послушат. Но историята не сочи това. Настоящето пък казва, че политиката е пълна с еднакви политици, които компенсират липсата на отлики с бесен стремеж да се харесат на масите. Едни яхват площада, други - телевизионното студио, трети ще го направят в интернет. Живеем в епоха на глобална комуникация, виртуални мрежи, всеки може да каже всичко на всички.



Говори не личността, дори не класата, а масата



До какво ще доведе това? "Свобода, избор, знание, демокрация", крещят социалните мрежи. Горкият Хегел! Не е доживял "Фейсбук", вероятно затова е смятал, че цената на всяка свобода е робство.

Нищо не е нито черно, нито бяло. Симпатичните площадни бунтове в Европа възникват в отговор на олигархичен сговор, който пренебрегва легитимните институции. Би било добре, ако ги върнат като поле за вземане на решения. И много зле, ако ги подменят. По-добре е да имаме малко площадна, повече институционална демокрация. Да ни управляват политици с визия, идеи, притежавайки смелост да прокарват непопулярни решения. Да носят отговорност, а не брилянтин. Темата е дълга, датира от Аристотел, знае се, че гражданският контрол прави по-ефективна демокрацията. Но ако тя се превърне във вувузела, няма да чуваме умните гласове. За мегафона напират предимно глупавите и тщеславните.

Малка България пак е в интересно положение - нашият баш популист е безаналогов. Той е копие единствено на демоса. Демокрацията тържествува.
79
3514
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
79
 Видими 
29 Февруари 2012 20:14
Проблемът е глобален, той се отнася не само до зависимостта на демократичните процедури от парите. Той засяга гражданския ум, съвестта, знанието, информацията, както и често деструктивната народопсихология. Кажете, какво рационално или трезво има в героичния уличен гръцки бунт?

За автора !
Популизмът се е просмукал из цяла Европа. Политиците вземат не разумните решения, а тези, които ще се харесат на електората, т.е. дълговременните стратегии се жертват в името на краткосрочни ползи.


29 Февруари 2012 20:53
Говори не личността, дори не класата, а масата

Преди всичко, поздравления за интересната статия. А и за отвличащия маньовър с материала за бонусите на първа. Не зная дали нарочно е търсен такъв ефект, но той ще отвлече вниманието на най-прогресивните сили и тук може да се получи дискусия
Скромното ми мнение, г-н Божидаров, е че охлокрацията е възможна само при едновременното наличие на три условия:
- слаба власт
- силен външен, деструктивен, натиск
- липса или безучастие на опозицията
При нас е налице само третото условие - опозиция, която се е самоизолирала от всякакъв обществен живот.
Наличието на интернет не може да замени другите две, та дори и едно от тях.

29 Февруари 2012 21:28
Мили Авторе ,
Предлагаш ни снимка на действителността . Преди да си легне , Хегел би я загледал с нужното си "консервативно" и противоречието й одма пада . До Маркс още е далече ...
29 Февруари 2012 21:40
"Но в демокрацията правото не е нито на младостта, нито на знанието, а на мнозинството".

Ми това казва и Путин бе ! (вж. статията в "Чужбина" ) ... Пък после некои се сърдят, че избрали Боко ! "Простият" електорат-мнозинство (па макар и 25%), според Центурот.
29 Февруари 2012 21:45
Популизмът се е просмукал из цяла Европа.

С извинение Кру, Белорусия в Европа ли е?
29 Февруари 2012 21:55
Няма начин управлението на една държава да се осъществява от улицата.И то да е добро.Хайде нека не намесваме гърците.На улицата зверски се бият за правата си, което говори добре за тях.Правителството и парламента им и те геройски отстояват непопулярни, но изглежда необходими позиции, колкото и да са в разрез с исканията на улицата.Не коментирам кой е прав.
Нищо подобно не се случва тук.Нищо!
За първи път от 20 г. си позволих да отида на протеста пред парламента за по късното пенсиониране.
Вяло, 5-6 хиляди, казионни приказки от трибуната.
Стреснато правителство, като че ли 50-60 000 бяха, веднага компромисно решение..отврат и от едните и от другите.
ГМО - колко бяха на улицата?Колкото и да са били - достатъчно да се разквака онаа патка он МОСВ и да заразправя, че тя въъъобще не искала да се въвежда...
Шистовия газ - да имаше подписки, 7-8 000 протести, но - същата работа.Веднага започна въртене на гъза, заден ход, после пак обратно при първото скръцване на зъби от була Клинттъновица...сетне пак засукване...
АСТА - единственото по голямо и то пак от сорта на "протестче" с 10-11 000.Заден ход, ама не разбрахме, ама то другите виновни, ама ооо, ама...
При всичси тези случаи не казвам, че протестиращите не са били прави, колкото и да са малко на улицата излезли.
Но извода за мен е:
1. Не, нямаме, далеч сме от гражданското общество с тези вяли /поне в сравнение с гърците/ протестни действия.Няма опасност от "вувузелна демокрация в близко бъдеще.
2.Да - в близко бъдеще, когато тия примати ще са наврени на мястото им-откъдето са излезли.Сега - опасни са.Опасни, защото не знаят какво да правят.
3.Не, приматите не се "вслушват" в хората - те просто умират от страх.Може да се вслушваш в мощен протест, да казваш - сбъркахме и да променяш политика.
Тук имаме опити за пробутване и при най малкия /такива са ни протестите на практика/ протест, веднага страхливо отдръпване.Никакви смислени аргументи, дискусии, принципни позиции-не.Веднага опити за изплъзване, смяна на мнението, прехвърляне на топката /мнооого удобен Станишев беее - Господ да го поживи!/.
4.Никаква политика - носене по течението, спасяване на случайно попаднали хора върху случайно понеслата ги гемия, на гребена на случайна вълна.
Пазене от подводните камъни, никакви опити за управление дори и на кризата, кой накъдето излобира, че трябва да се кара - геройска поза на приматя, осанка, пръста вперен в посока която си мисли че е усетил, срахливо оглеждане през рамо за сверка, тих васален крепеж - води ни , о, води ни вожде...до следващия сблъсък с подводен камък...
Ако има авторе напъни за улична намеса-то не е за демокрация, а за добавяне на нова порция в и без това безмерния хаос.Робство - да има го овчедушието, робството на мизерната балканска душица, но то не е ново.
По някое време си мислех, че пиночетщина се задава, но съм се лъгал изглежда.Пъзлю, със стойкаджийски мурафети излезе приматья.Това добре де и слава Богу!
Не става за друго освен на някакъв Станишка да се пъчи и да чупи стойки пред руси джурналистки и пред е сговорчиви БарекОВЦИ.Селски ерген на вечеринка.
Това си е нашенския тюрлюгювеч.Опитите да се сравнява с белия свят и да се определя с общоприети термини е обречен на неуспех.Нонсенс.
29 Февруари 2012 22:53
Объркана статия с мънкащи опити за манипулация. Колко по простичко щеше да бъде, ако авторът просто кажеше, че не одобрява демокрацията, особено пряката, защото пречи на амбициите на олигархичното малцинство да владее и се разпорежда безконтролно с държавата и имуществата на хората. Колко по-простичко и честно щеше да бъде авторът да каже, колко по-добре за отритната част от олигархията щеше да бъде ако Боко вместо да се вслушва в общественото мнение се конфронтираше с него, колко по бързо и лесно сваляем би бил.
-
Вместо това четем, че някой щял да плати на циганите да демонстрирали. И какво, като им плати ? Нима на всеки не е ясно кой протест е автентичен и кой не ? Нима не е интуитивно ясно кое действие е правилно и кое пагубно ? Правилно ли е да отровиш Добруджа със Шистов газ ? Правилно ли е да спреш и собствените си фирми да наподобяват продукти, а собствените си граждани да лишиш от генерични лекарства ? За да увеличиш милиардните печалби на чужди компании, като ги плащат твоите граждани, които да обречеш на вечно и прогресиращо технологично изоставане ? И т.н. и т.н. и т.н.. Нещата са ясни, но не на всеки му оттърват.
29 Февруари 2012 22:59
Но ако площадът измести парламента и Министерския съвет, то корупцията, която често мотивира действията им, ще се пренесе на площада.

Това просто няма как да стане. Никой не е толкова богат. Можеш да купиш един, десет, сто, веднъж или два пъти хиляда, но не можеш да купиш всички.
Виж комисинните на депутатите и министрите може и да хартисат, ако улицата им е отнела възможността за непопуларни решения, т.е. решения срещу хората и в интерес на привилегировано корумпиращо олигархично малцинство.
29 Февруари 2012 23:06
Дърто мили ,
Не ридай така депресивно , ще се повредиш . При безкрайният ни преход , без Политическа фаза , какви "витални скорости" очакваш ? Не те агитирам , хвърли поглед само към наличната ни опозиция . Плаче и нарежда , каквото и дойде , но не това , от което се нуждае Обществото . Как да се случи обрата , освен да чакаме обичайните ни "срокове на узряване" ... за дълбока Реформа ? ...
29 Февруари 2012 23:40
Да ни управляват политици с визия, идеи...

...е най-прекият път към катастрофа и на властта, и на обществото. От злотворните "визии, идеи" изключвам, разбира се, няколко основополагащи и достатъчно общи схващания. Наистина, десетте Божи заповеди и няколко други норми са предостатъчни...
Но защо катастрофа? Просто е. Нарушава основния принцип на управлението, че князът /мениджърът, монархът, вождът, премиерът, военачалникът/ следва винаги да бъде сам на върха. Всъщност, и вувузелите са преди всичко начин за отстстраняване на кандидатите да споделят трона, но "визиизте и идеите" са най-прекият път към пренаселването на управленския връх. Амчи те се споделят по природата си.
А князът със споделена власт вече не е княз, а чучело, кукла на конци... Станишев, с една дума
01 Март 2012 00:31
dvama_drugari,
последното, дето си го написал е бъзик, нали ?
-
Какво представлява обществото ? Отделни хора дето трябва да живеят заедно - най-малкото един до друг без да си пречат, най-многото заедно да постигат общи цели, които да носят полза на всеки един по отделно.
Как да става това е точно визия. И понеже има различни визии, затова има отделни партии, но всички се отнасят до простичките неща - как да живеем заедно и какво да правим заедно. И понеже тази дейност е възникнала в полисите, които са били отделни политии (граждански общности, държави) се нарича политика. Политика без визия е невъзможна.
-
Когато няма визия няма политика. Когато няма различни визии, няма и различни партии. Особеното е, че тези визии се отнасят до цялото общество.
-
Когато някой няма визия за цялото общество, а например единствено се опитва да използва властта, като самоцел или за облаги и далавери (свои или на група хора), то тогава нямаме политика, а такава власт е нелегитимна политически.
01 Март 2012 01:19
от победата на "малкия човек" над голямата политико-корпоративна олигархия.


Голямата олигархия си има правителство и държава. Подава морковче и крие зад гърба бухалка. А малкият човек е пълен тъпанар и си ги харесва и гласува за тях.
В крайна сметка ще го научат да яде камъни е ще умре от глад или с последни сили ще гласува за други дебили.
01 Март 2012 01:46
Къде бе, Брайтмане, има действаща ПРЯКА демокрация която да си заслужава да не сме "против"?!
01 Март 2012 02:07
Къде бе, Брайтмане, има действаща ПРЯКА демокрация която да си заслужава да не сме "против"?!

Ами сещам се поне за две държави където пряката демокрация е основна - Швейцерия и Венецуела, а и за още десетки други, където има съществено влияние.
---
Най-малкото за гражданската активност са демонстрациите. Всяко правителство може да взема под внимание или не определени искания, но трябва да знае, че ще си носи последиците на изборите.
-
И Бойко Борисов ще си носи последицата от това, че се съобразява с общественото мнение - втори мандат, а ако изрита Дянков, Трайчо, Нона и смени икономическият курс, може и трети, и четвърти. Като нищо може и 35 години да навърти.
01 Март 2012 07:32
Добре бе Божидаре, демокрацията не е ли власт от народа и за народа. Едно време в Атина излиза да кажем Перикъл и вика така и така трябва да се направи еди кво си и всички на агората с граждански права гласуват (в конкретния пример викат). Сега понеже сме много си излъчваме представители (викаме им депутати) които по подразбиране трябва да гласуват по същия начин както избиращите ги. Ако има някво съмнение (както си загатнал в писанието) има универсално решение РЕФЕРЕНДУМ. А да се хванем на бас ако има референдум за шистовия газ как ще гласува народа.
Изобщо статията мазно-мазно лансира тезата, че народа не знае какво иска и некой трябва да го вкарва (води) в правия път. Това в условията на демокрация де.
01 Март 2012 09:17
Много кратък отговор ще дам на автора - в държави като нашата, където всчико е потъпкано от съюза на власт и монопол, площадната демокрация ще прерасне в нещо много по голямою. Те се вслушват в нея, за да перат гузните си съвести. ИНАЧЕ ПАРАТА ЩЕ ИЗБИЕ С МНОГО ПО-ГОЛЯМА СИЛА.
01 Март 2012 09:26
1. Не, нямаме, далеч сме от гражданското общество с тези вяли /поне в сравнение с гърците/ протестни действия.

Ами - няма как да не сме далеч от гърците, Олд-е.
По една съвсем проста причина - за да са протестите масови, трябва организация. С ахо-ихи и фейсбук закачки няма да се получи. Трябва някой да организира протестите, да ги поведе, да формулира смислени искания (помня, имаше преди две години май едни 'протести' на майки, който не бяха успели да формират членоразделни изречения в исканията си).
Засега, обаче, няма да се получи, защото всички се вайкате срещу разните там станишки и чакате отникъде да ви обявят нов Бойко, в когото да повярвате.
----
Колкото до младите - не им се надявам. Те се включват в протестите заради купона. На тях упорито и настойчиво им се набива в главите, че бъдещето им е единствено чрез емиграция, така че какво става тук малко ги интересува.
01 Март 2012 09:43
Поздравления към автора за мъдрия анализ!
01 Март 2012 10:01
Не бива всичко да се смесва в кюпа.
Площадната демокрация бива два типа:
1. Мека. (Е-е-е, без майтапи, де!) Тя служи за индикатор и предупреждение. По принцип може да се пренебрегне, но не е препоръчително. Освен в случаите, когато става дума за очевидно опорочени каузи.
2. Твърда. Когато огромен брой хора излизат с камънье и дръвье, или направо с гилотината. При такива случаи властта може и да има полезни ходове, но те са силно ограничени. А в повечето случаи трябва да бяга на Каймановите острови.
01 Март 2012 10:07
Няма начин управлението на една държава да се осъществява от улицата.

Tака е, а от интернет форумите па - ептен, независимо от плонжовете и флик-флаците на прашките.
01 Март 2012 10:19
Когато огромен брой хора излизат с камънье и дръвье, или направо с гилотината.

Това у нас се е случило май за последен път по времето на Бърдоква ?
Но идеята ти е много поучителна - виж какво излиза - чакали сме 700-800 години за нов Ивайло, докато си отхраним Тиквата. Няма да е зле ожидащите нов свинаро-милиционер да вземат изнапредвид този времеви интервал
01 Март 2012 10:23
Като споменах Ивайло, се присетих, че той всъщност обединява и повежда хората срещу външен враг, не срещу вътрешен.
Което може би ще даде хляб на размислите по темата за патриотизма и националния нихилизъм.
01 Март 2012 10:35
Е, имаше нещо подобно през 1997.
Знам твърденията, че тогавашните протести не са били автентични. Не мога нито да го оспоря, нито да го потвърдя. Но със сигурност ситуацията беше революционна и можеше да стане голяма беля.
Както впрочем и през 1990, но тогава новите лидери се погрижиха да успокоят топката.
01 Март 2012 10:57
В казармата, от вътрешната страна на портала имаше лозунг "По военни въпроси, до тук!"
Все за него се сещам като чета обществено-политическите есета
01 Март 2012 11:54
***
01 Март 2012 12:42
По принцип не харесвам писанията на Диян Божидаров, затова държа да му вдигна палче за хубавата статия
Много точно е усетил нещата.

Както впрочем и през 1990, но тогава новите лидери се погрижиха да успокоят топката.

Именно това успокояване на топиката е големия грях на "новите лидери". Ако не я бяха успокоили, сега щяхме да живеем на едно много по-добро място. Нямам предвид на небето, да не ме разберете погрешно
01 Март 2012 13:53
Е, имаше нещо подобно през 1997.
(...)Както впрочем и през 1990.

Много различно беше. Казвам ти го и като участник, и като организатор (на 14.12.89).
Различно, защото тогава се протестираше срещу една власт, която беше смъкнала гащите и услужливо подложила дупе. През 89-а още не го бяхме осъзнали и наистина (като организатори) възпирахме по-агресивните, защото се опасявахме да не провокираме събития като в Румъния. Както казваш - да не стане голяма беля.
Докато през 97-а положението беше хептен комично - Жан беше сдал властта, Иван не искаше да я вземе, а няколкостотин наивници си вярваха, че свалят правителство.

Но при всеки от двата случая, ако полицията беше действала твърдо, тълпата бързо щеше да подвие опашка и да се прибере. Като казвам "твърдо" има предвид начина, по който разгонват демонстрации в "цивилизованите страни" - сълзлив газ, маркучи, палки - нищо повече.
01 Март 2012 14:13
Но при всеки от двата случая, ако полицията беше действала твърдо, тълпата бързо щеше да подвие опашка и да се прибере. Като казвам "твърдо" има предвид начина, по който разгонват демонстрации в "цивилизованите страни" - сълзлив газ, маркучи, палки - нищо повече.

В коя държава и кога полицията е разгонвала мирни демонстранти по описания по-горе начин?
01 Март 2012 14:20
Първо, да разбиваш вратите на Народното събрание едва ли е точно "мирна" демонстрация.
Второ, идеята на Сократ беше '...с камънье и дръвье, или направо с гилотината.'
Трето, на въпроса ти - САЩ, UK и др. Кога и къде услужливо ще ти подскаже гугълът.
01 Март 2012 15:05
Говорим за мирни демонстрации без ексцесии.
01 Март 2012 15:23
Кру,
Мирните демонстрации са полезно явление и добър барометър за умните управници. А до насилие винаги е по-добре да не се стига. Освен когато наистина няма накъде.
Всъщност тезата ми беше, че не бива авторът да смесва всичко. "Фалшифицираните" протести си личат.
01 Март 2012 15:23
Банково-корпоративният полит-инструментариум вече е такъв,
че сега не е нужно с армии да се напада друга страна. Достатъчно е тя да се разедини за да започне сама да се руши.
После настъпват "правата на човека" винаги в подкрепа на метежниците (тоест "правилната" страна).
Следва обикновено "революционна" ситуация - и едни цветни неща, от които резултатът е "синьо-червен", като в България.
Агресията с банкови оръжия ("криза" си е купила политиците, останалото е според региона ... и е подробности.
Такива подробности ги наблюдавахме в Либия, в момента в Гърция - при доста по-различен вариант в Сирия.
Време е да се сложи край на банково-корпоративния тоталитаризъм и на прокарването му чрез износа на "демократизация".
Това ще стане неизбежно защото вече много нашумя истината.
А тя е,
че вече не е нужно с армии да се напада друга страна. Достатъчно е тя да се разедини за да започне противопоставящите се сами да я рушат.
-
Защото колкото по-разрушени са поразените от банково-корпоративната "демократизацияция" - толкова печалбите на "ООД Война" са по-гарантирано големи.
А армиите не е задължително да участват. Виж по въздух, или с отстрелване без съд и присъда, тоест по евро-атлантически...
ПП
Та най-добре е да се замислим кой към какво призовава и на какво се възхищава.
Защото истинската демократизация се постига със съзряване и еволюция, а не с цветни и пр. "революции" - при това ставащи по същия сценарий, като т.н. "криза".
Кукловодите вече не са зад завесата - тя вече се скъса и за@ниците им лъщят.
01 Март 2012 15:26
Езоп,
Тя, работата, е ясна. Трябва да има национална идея и стремеж към независимост.
Но който се опита да провежда подобна политика, набързо ще му видят сметката. Или с компромати, или с медийна война, или - ако не ще да слуша - с някоя бомбичка.
01 Март 2012 15:37
За БГ е достатъчно само да му лепнат етикета комунист - дотам докараха нещата ренегат "комунистите", вече и олигарси.
01 Март 2012 16:16
Говорим за мирни демонстрации без ексцесии.

Аха. Излиза, че има и "мирни демонстрации С ексцесии", така ли ?
01 Март 2012 16:18
Последната размяна на реплики между Езоп и Сократ -
01 Март 2012 16:52
След много палчета и дълбокомислени разсъждения се стигна до дневен ред от две точки:
1. Обявяваме война на USA.
или
2. Подаваме заявка за 52 щат.

А междувременно организираме няколко мирни демонстрации С ексцесии.
01 Март 2012 17:10
Гу'син Божидаров,
в "скучните държави" с висок стандарт няма необходимост от вувузелна демокрация.
Ако сте забелязали, никой не се замисля как работи сърцето или стомаха.Започва да се притеснява, когато едното прескача, а другото присвие.
Същото е и с управлението на държавата.
01 Март 2012 17:30
От мен една дума. PSYOPS*

За домашно, прилежните да размислят върху уязвимостта.

--------------
*Psychological operations are planned operations to convey selected information and indicators to foreign audiences to influence their emotions, motives, objective reasoning, and ultimately the behavior of foreign governments, organizations, groups, and individuals.(Wiki, pedia)
01 Март 2012 18:28
"Много различно беше. Казвам ти го и като участник, и като организатор (на 14.12.89)"

Според мен и по мнение на доста хора, с които съм разговарял по темата, това (тази дата) е превратната точка за НЕуспеха на прехода ни към нормално пост-тоталитарно общество: когато Жельо разпрати недоволните хора да си отидат по домовете, а Пешо се изпусна за танковете, бе революционната ситуация, при която БКП трябваше да бъде безвъзвратно пратена на бунището на историята (където й е мястото). СДС (както се оказа - бъкано с треторазредни червени прашки) не изпълни мисията, която историята му бе определила (може би и не можеше, в този му вид и състав). Вместо това - шушу-мушу, "Кръгла маса", "гарван-гарвану око не вади" и ... 22 години в лайн*та !
01 Март 2012 18:52
Демокрацията не е работещ инструмент за управляване...Тя е подходящ начин за орравдание
01 Март 2012 18:53
революционната ситуация, при която БКП трябваше да бъде безвъзвратно пратена на бунището на историята

И това го казват много хора, вярно. Но никой не отива по-далеч от най-общите лафове.
Ка си го представяш това "пращане на бунището" на 14.12.89-а ? 2-3000 човека, събрани на площада, какво можеха да направят ? Дали пък тогава не е имало поне 200-300 въоръжени някакви - милиционери, спец-части и т.н., достатъчно надъхани, за да стрелят на месо ? Поне една вярна на БКП танкова рота ?
Пък и защо 'на месо' - още при първия автоматен откос във въздуха цялата 'революционна' тълпа щеше да залегне и с пълзене да се измъкне...
Но дори и това да не се бе случило - щяха да дойдат ония с комбайните и редосеялките. Тях, за твое сведение, ги спря не 'революционна София', а ЦК на БКП.



01 Март 2012 19:27
ако не ще да слуша - с някоя бомбичка.

Сократе,
Ние имаме твърдо доказали се в "по-мека" перфидност от тази, която си посочил, ефектът обаче, е същият.
И резултатът - тоже.
01 Март 2012 20:15
Mars Attack
01 Март 2012 18:28
01 Март 2012 20:24
Наистина ли го вярвате, това, което го пишете?...( из-ключ Firmin)...Нали сте в контекста на "демокрацията"?...Как ще действат "нещата" след като принципите са различни?... Защо се кълнете в тези "принципи"?...Те не работят при наличната картина. ..Пропаганда и агитация?!...
02 Март 2012 13:50
О, аз си вярвам Много даже си вярвам. PSYOPS е технология+ресурси. Технологията е достъпна, вече не е достояние на военните или на специалните служби. "Изнесена" е от професионалисти, обучавани и практикували с години на държавна издръжка. Техните услуги се ползват от тези, у които попаднаха (в резултат на сакатлъка, наречен не знам що "преход" ресурсите. Впрочем, и те по произхода си държавни. СЕГА тези "отворковци" еспериментират. С нас. А противодействие няма. Нито срещу местните корпоративни "експериментатори", а още по-малко - срещу чуждите, дето са още на ... държавна служба. Защо ли?
02 Март 2012 22:36
Езоп
02 Март 2012 22:36
Сполетяни сме олигарсите да стават все по-богатеещи, "обгрижващите ни" все по-грабещи и то на към чужбина, а истината за битието да е все по-брутална.
Нашето битие - на "демократизирани" в правото на принудата да сме хищници. Радващи се от което и същевременно изчезващи в хищничеството.
Олигарсите са смахнато самозаблуждаващи се, че тях не ги чакат техните им хищници. И безгрижно унищожават държавите си.
Мислейки си, чрез натрупаното, че не са им нужни държави да ги пазят.
Мислейки си, че с унищожаването на нас, незначителните, за тях нуждата от и без това плячкосаната държава, отпада .
Кефят се да си купуват всеки притрябвал им, при попадане на нещо ... непридърпано.
А като задаващи правилата са измислили възможност продажността да се остойностява и чрез бонуси.
Със съвършенството на "виж там" - означаващо "определи си бонуса", т.е. подкупа, плащан от държавата.
Така де - що да си бъркат в джоба - и да разпалват, пък макар и като всесилни, тук таме все още мърдащите от чувствителните?
Ако им се опъне някой, "мекичко" следва шантаж и съответно - пожарникарска развръзка. И така мачкане, мачкане - всесилно мачкане!
Много шум и шантаж, но мирно, без бомби - с гордост от пречупващото извиване на ръцете.
Безпределно ясно е как стана така, че всичко случващо се да е до смахнатост законно. Банално ясни вече са извращенията: "преход" и "демократизация".
А да се радваме, де - на привидялата ни се демократизация, привидяла ни се без изобщо някога да сме искали демокрация!
Как при това положение да има значение дали сме в цървули или в галоши, а хептен пък да знаем какво е да се стремим към нещо друго.
И тази "цивилизованост" доказана с няколко площадни изпростявания. "Революционни" били - по твърдение на най-употребилите ги.
"Доказвано" с никакви еволюции след т.н. "революции", доказани със смайващата ирационалност - в разруха и деградация.
"Доказвано" с демонстрации като "АЗ съм достоен човек"... И законосъобразност, законосъобразност... до вкочанясването ни.
Правилата, зададени от олигарсите, нямаше да са възможни без площадните ни "революции",
в резултат на които в БГ и унищожаването, и самоунищожаването на държавата, все излиза, че е законно.
Грозно нещо е "законосъобразността" във формулата "преход". Измерва се с инфлацията в стойността на човешкия живот.

Гнусна е и формулата на ирационалнното ни саморазпадане. Необещаваща хуманизъм, за разлика от предаденият социализъм, а - единствено обещаваща хищничество.
И малоумници ослепели за бездната заради хищничество. Означава ли нещо вече народът ни - от някакви си там, при това и продаващи се, електорат безхаберен?
Електорат от минихищничета - превърнати във всеки да е дебнещ да прецака и другия, и всички, а всъщност съвсем неизбежно прецакващи себе си.

-
Къде е сега площадната възторженост на фона на динозавризираното хищничество, езуитски кръстено "криза"?
Преход... гипсирал прохождането - и всичко това за да сме нон-стоп в криза. Преход набързо обслужил хватките на чакалите.
За да даде "шанса" и на най-острозъбите от тях да си получат същото, което са причинявали.
Вкопчени в опашката на дявола - станахме изведнъж вече много вярващи, не в доброто у човека, а в религии.
Религия и за скачащи, и за нескачащи, и за мегахищниците - и за жертвите им.
Другото е пръст или най-много тор за подхранването на антикомунизма - за да пребъдва "свободата" да сме хищници.
ПП Какво по-голямо доказателство, че ни се е облещило началото на края... с маите или без маите.
02 Март 2012 22:52
Драги Езопе,
Много горчива мъдрост има в думите ти. И все пак не искам да се съглася с тях.
Спомняш ли си господин Скрудж? Излъган на младини - и завинаги превърнал сърцето си в камък. Не, не е това пътят... както ни казва "Коледна песен".
А има и нещо друго. Забелязваш ли, че точно към това се опитват да ни подтикнат? Дори и тук, във форума. Колко пъти си чувал: Прецакаха ли ви? Бръкнаха ли ви отзад? Видяхте ли докъде се докарахте? Пре***ха ли ви? Седете си сега у л****та!
Какво е това?
Отначало си мислех, че е дивата злоба на страхливците, които са напълнили гащите през 1990 и 1997. И доживот мразят причината за изцапаните си гащи.
Но ми се струва, че е друго. Инстинктивното усещане, че най-опасен е несъгласният дребен човек. Големият може да бъде подкупен, омаскарен или в краен случай унищожен. Но как се отстраняват стотици хиляди? Не че не може - ставало е. Само че за това се искат здрави гащи. Не оцапани.
И поради това - само злобеят срещу дребния човек. Онзи който пази честта в сърцето си. Онзи, който е като нищожна песъчинка - но тая нищожна песъчинка може да строши добре смазаните им механизми.
После и да намерят песъчинката, и да я стрият на прах - няма полза.
А песъчинките, както казах, са стотици хиляди.
03 Март 2012 13:56
Големият може да бъде подкупен, омаскарен или в краен случай унищожен. Но как се отстраняват стотици хиляди?


Сократе,
С медии се подготвя, унищожението. После поради страничните явления от информационния ни "напредък" унищожението се случва (по либийски) предимно като самоунищожение - със смайваща ирационалност.
Резултат от изкривеното битие - развиващо единствено хищническото мислене и морално побъркване на живеещи в ерата на хиперманипулативността.


03 Март 2012 14:28
Малко информация:
Откритието радиоакустика (микрофон, радио, репродуктори) е направило възможно явлението Хитлер, като инструмент на банково-корпоративния тоталитаризъм -
защото е постигнало популистката креслива хистерия да стига едновременно до хиляди и милиони хора.
И в резултат с лекота е била схизоидизирана велика култура като германската - тя просто не е имала изграден съпротивителен опит спрямо психо-оръжието радиоакустика.
Сега банковокорпоративният тоталитаризъм не се нуждае от никакъв Хитлер. За хиперманипулативността, постигнала ирационалния ни срив, по подобие на употребените някога радио и микрофон, е употребен бумът в мултимедийността: луксозно-ошашавящ, еротизирано-развращаващ, лъскаво-подкупващ и пр. но винаги представящ и прилагащ силата като истина, вместо истината като сила. КАКТО И АМОРАЛНОСТТА КАТО МОРАЛ.
И в цялата тази первезия спрямо истината и човечността свръх-употребявана е псевдосвободата на словото.
Резултатът е зачеркване на перспективата в настоящето при пълното затъмнение спрямо миналото. Колкото до бъдещето - внушението е да се благодарим, че все-още сме живи. Държавата е ясно, че ще я няма. И в името на всичко това си имаме мракобесие, озверяване, оскотяване, израждане на нравите, традициите и душевността, на бита и културата: как иначе като това което се е задало е в пъти повече от неотдавнашния фашизъм застрашил човешкатна цивилизация. Тези неща за сега почти не ги забелязваме, за съпротива и дума не може да става при бумът в опростачването и в неграмотността. Бум в името на: да търпим да ни лекуват търговци и да ни представляват управляващи предатели.
В резултат на гибелната ирационалност е постигната безкритичност и схизоидно отричане на миналото, манипулиране в настоящето - равнозначно на най-дълбоките извращения в човешката природа. Като например децата да се отказват от родителите си, да ги зарязват падайки по-ниско и от животните; родителите пък да продават децата си, и всички те да изоставят родината си гаврещи се било с жертвалите се за нейното спасение, било с труда на предците си, било с жертвалите се за спасението на света.
Никакъв Хитлер не е нужен на "полуделите пари" , тоест, на хищническото мракобесие - защото банково-корпоративният тоталитаризъм разполага с банковите оръжия за масово поразяване.
Боеприпаси са им финансовите инструменти налагани от корупцията на Уолстрийт и закриляни от "политиците" на евроатлантизма -
имащи на разположение и хипермилитаризма, и "кризата", и дълговото робство, и компрадорската хиперпродажност натрапила самопоробването като приоритет.
Един свръх-актуален пример: вкарването на Гърция в кошарата на дългово колонизираните бе представено от лидера на компрадорците й като най-успешната сделка за последните два века.
Подтекстът на това маркетингово изцепване е: следващите национални предатели да са по-смели редейки се на опашка пред банково-корпоративния тоталитаризъм -
след като вместо гилотина ги чака възможността да си спретнат самовъзхвала по гръцки!!!
-
Когато всичко това възможно не къде да е, а в Гърция, то в България сигурно ще бъде съпроводено със седмична оргия и веселие - вместо с протести и вълнения. Защото вместо по демокрация, бяхме специалисти само по предаването й, и по антикомунизъм, тоест по про- "комунизъм" и по предаване на социализма. На истинския, а не първаново-станишевия.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД