:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,657,299
Активни 358
Страници 11,462
За един ден 1,302,066
НАГЛАСИ

Causa perduta тресе Италия

Кризата изисква от италианците нещо почти невъзможно - да променят отношението си към държавата и да сложат край на шуробаджанащината и на подкупите
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Италианската министърка на социалната политика Елза Форнеро се разплака, след като министър-председателят Марио Монти обяви строгите бюджетни ограничения и реформи. Планът "Спаси Италия" е на стойност 30 млрд. евро и трябва да доведе до намаляване дълговете на страната до 2013 г.
Италия вече е известна не само като страната на великия Рим, спагетите, пиците и хубавите плажни курорти, но и като една от най-закъсалите държави в Европа. Заради кризата от италианците се изисква нещо почти невъзможно, а именно да променят отношението си към държавата. Тоест да се сложи край на шуробаджанащината и подкупите, което всъщност е една вълнуваща представа, коментира "Дойче веле". "Когато преди 30 години за пръв път пристигнах в Италия, навсякъде в страната се говореше за промяна, разказва английският автор Тим Паркс. - Тази промяна трябваше да настъпи, разбира се, не точно сега, а някъде в неопределеното бъдеще. Всички бяха съгласни, че едно анормално и донякъде архаично общество като италианското, което стои на



прага на нормалността и модерността,



един ден неизбежно ще се приравни към могъщите северноевропейски демокрации - така, сякаш става дума за природно явление", пише Паркс за германския в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Той изброява редица неща, с които Италия се отличава и до днес. "Традицията на регионалната вместо националната лоялност (на която противостои централизмът на държавата). Силната организирана престъпност, влиянието на семейството (включително и в икономиката), мелодраматичната настойчивост, с която трудещите се от всички браншове се опитват да наложат интересите си. Както и склонността да се бюрократизира животът, а възникналите след това усложнения да се заобикалят чрез укриване на данъци, по-големи или по-малки подкупи, и чрез връзки. Силно идеологизиран и регионализиран партиен ландшафт и църква, която по-скоро подкопава, вместо да поддържа лоялността на хората към държавата", обобщава писателят. Преди броени месеци, когато Силвио Берлускони се оттегли от премиерския пост, отново се заговори за "промяна". Улрих Ладурнер от в. "Ди Цайт" коментира, че с "края на Берлускони в Италия бе поставен край не на партито, а на нормалността". Защото за мнозина от италианците "нормално" бе точно това, което се случваше по времето на Силвио Берлускони. "Голяма част от жителите на Италия вярваха, че човек може да стане богат, без да спазва правилата. Берлускони им показа, че законите са само за глупаците. Показа им го дори много успешно - все пак той се превърна в най-богатия и властен човек в страната", припомня Ладурнер. "Човек може и да се смее на Берлускони, но неговото представяне бе напълно пасващо на системата. Той не бе нещо необичайно за нея. Той бе просто най-вулгарният израз на перверзното отношение между държавата и гражданите. Берлускони бе най-изчанчената нормалност в Италия", пише "Ди Цайт".

Всъщност никъде не е лесно да се прокарват закони срещу установените интереси. Но в Италия това едва ли е възможно. В тази страна има твърде много групи, за които най-важно за съществуването им е всичко да си остане така, както е било винаги. Философът Макиавели пише, че Италия ще се обедини само когато страната се види изправена пред някаква външна заплаха. Това всъщност важи за повечето нации. В момента много хора се питат дали вътрешната заплаха за националната икономика и финанси също би могла да подейства като стимул, който да накара италианците да обърнат нова страница.



Всички очакват чудо от Монти



Сега всички, включително и в чужбина, очакват това чудо от Марио Монти. "Той засега успя там, където другите се провалиха", пише германското сп. "Шпигел". Премиерът Монти е търсен събеседник на германската канцлерка Ангела Меркел, дори Берлускони нарича работата му "чудесна", а сп. "Тайм" го окачестви като "най-важния човек в Европа". Най-трудните изпитания за Монти обаче тепърва предстоят. Новият премиер оглавява едно чисто експертно правителство и разполага с много малко време - само до другата пролет, за да се опита да се пребори с планина от проблеми. Началото бе положено с мерки, целящи да успокоят пазарите - пенсионната реформа и промяната на данъка върху недвижимото имущество. В момента Марио Монти се опитва да разбие старите професионални привилегии, което неизбежно доведе до заплахи със стачка от страна на адвокати, лекари, аптекари, шофьори. Накрая предстои най-важната реформа - промяната на трудовото право и на избирателната система. Заедно с това постоянно се апелира към гражданите да плащат редовно данъците си. Понастоящем голям брой самонаети лица плащат данък едва върху 1/3 от приходите си.



Дълбоко вкоренени порочни нагласи



Монти изглежда решен да се опита да разсече този възел от проблеми. "Усилията му трябва да се разглеждат като призив към италианците да променят манталитета си и едва ли не да заобичат държавата." В книгата си "Прощавам ти" писателят Джордано Бруно Гуери е събрал реакциите на различни свещеници на изповяданите от него фиктивни грехове - сред които и укриване на данъци. Гуери пише, че неведнъж му било намекнато, че би могъл да получи опрощение срещу известно парично дарение за църквата. Мисълта, че човек не прави нищо лошо, когато не си плаща данъците, и вместо това дава парите си на един заслужаващ уважение колектив - партия, профсъюз, семейството или църквата - е една от онези дълбоко вкоренени нагласи, които Монти иска да изкорени.

Други наблюдатели обаче вече хвалят премиера, че само за няколко месеца е преобразил Италия, а гърците биха могли да се поучат от неговия експертен кабинет в много отношения. Това не са празни приказки. Когато Марио Монти дойде на власт в средата на ноември м.г., Италия беше на европейския позорен стълб. Пазарите притискаха страната, Европа трепереше, че третата най-голяма икономика в еврозоната може да изпадне в неплатежоспособност и да застраши фатално еврото. Сто дни по-късно не всичко се е променило, но много неща са различни. Италия постигна най-голямата си цел - върна си доверието на Европа. Това е изключително заслуга на Монти. 68-годишният професор по икономика възстанови благонадеждността на италианската политика. Говорещият винаги тихо и спокойно Марио Монти, който е обратният полюс на Берлускони, внесе нов тон в италианската политика и обществения дебат. Кабинетът му пое властта почти едновременно с експертното правителство в Атина, като и двете имат една и съща задача - да успеят там, където политиците се провалиха - в преодоляването на кризата и



възстановяването на доверието



Фактът, че засега това се удава по-добре на италианците, се дължи на няколко фактора. На първо място, италианската икономика е несравнимо по-мощна и с по-голям потенциал от гръцката. Монти назначи кабинет, съставен изключително от икономически експерти. Той успешно се противопостави на включването на представители на големите партии, което се оказа истинска благодат. Така, сега не е принуден да се съобразява с тесни партийни интереси, за разлика от гръцкия си колега Пападимос, в чието правителство участват ръководителите на основните партии. В Рим партиите оставят на Монти да извърши непопулярните, но необходими реформи - включително и с декрети, заобикаляйки парламента. Това не е съвсем демократично, но пък се оказва ефикасно. След оставката на Берлускони президентът Наполитано се противопостави на призивите за нови избори. Така, Монти ще има време за своите реформи до следващата пролет и партиите не трябва да превключват отсега на предизборна скорост. За разлика от Атина, където предстоят предсрочни избори през април. Премиерът също така не спира да напомня на сънародниците си, че не Европа принуждава Италия към реформи и икономии, а драматичното икономическо и финансово положение на страната. Още през първия си месец новото правителство прокара програма за икономии с драматичното име "Спасете Италия". Самият Монти, който освен премиер е и министър на икономиката, обяви, че се отказва от заплатата си в знак на солидарност към тежките времена, които предстоят на нацията. Въпреки протестите Марио



Монти оряза с декрет традиционни социални облаги



на редица професионални групи. Премиерът оповести, че Италия пести вече достатъчно - сега целта е да се стимулира икономиката. Защото само растежът е в състояние да облекчи държавния бюджет. В тази светлина предстои дълбока реформа на трудовия пазар, но италианците се страхуват, че либерализацията ще влоши рязко положението им. Могъщите профсъюзи - всъщност единствената реална опозиция в момента - недоволстват, социалдемократите мърморят, а и самият Монти стъпи накриво, като се опита да успокои хората с безгрижното уверение "колко скучно било да работиш цял живот една и съща работа".

Всъщност върховната цел на професор Монти е да приучи италианците на нова култура. Ала той е едва в началото на мисията си, а времето е малко. Той иска най-късно до края на март да прокара закона за либерализирането на трудовия пазар, в краен случай и без съгласието на синдикатите. Премиерът иска да направи промяната необратима, преди да заработят отново инстинктите на италианската политика. За целта доверието, което си спечели през първите сто дни, ще му бъде много полезно.
 Един от плюсовете на правителството на Марио Монти (в центъра) е, че се състои изцяло от икономисти, а не от политици.
35
3706
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
29 Февруари 2012 20:04
..Макиавели пише, че Италия ще се обедини..

На това място спрях да чета. British cattle und Deutsche Sсheisskoppf.
29 Февруари 2012 20:36
Монти беше поставен от банкерското лоби по недемократичен начин с цел да подчини целия икономически ресурс на Италия на частни банкови интереси. В момента той се справя успешно със задачата, а те правят и невъзможното за да убедят всички, колко добър премиер е.
29 Февруари 2012 21:33
Caravaggio и аз не я четох до края, но италианото не са много за оплакване. Ще наблегнат на макароните.
На нас да ни е леко? От22-25г. боб-леща, леща-боб.
01 Март 2012 09:03
Казвах ви аз че докато се гъбаркаме с елините ще прегорят макароните.
01 Март 2012 09:10
За Италия всичко е изчислено, банкрута е неизбежен. За да го избегне Италия трябва да продава облигации с доходност под 3,5%, докато най-ниското ниво, на което са се продавали до сега е 5%. Икономическият растеж трябва да е над 5%, докато в предишните години най-високото ниво на растеж беше 3%. Истината за трагичното положение и на други държави в ЕС ще лъсне много скоро. Финансовите ограничения, които се налагат в ЕС, ще потопят Германия, защото това е нейният основен пазар.
01 Март 2012 09:20
Отлична статия, браво!
Повече трябва да се пише по този начин. Политиците и журналистите вече започват да разбират, че колкото и да е неприятно, но все пак ще се наложи на хората да се казва истината. Онази - дълбоката. Обратното означава хората да бъдат третирни като малки деца, които са неспособни да разберат противоречията. И както една не много далновидна майка се чувства значима (и намира основание за съществуването си) като отглежда детето си под похлупак, глези го и прекалява с грижите за него, така и политиците правят мечешка услуга на избирателите си като се опитват да решават проблемите им вместо тях, а не заедно с тях.

01 Март 2012 09:23
Раздавайки им капачки за буркани и чифте кифтета преди изборите и обещавайки им светлото минало за след това.
01 Март 2012 10:01
Всъщност основният проблем на системата е, че капитализмът се опитва да се прави социализъм. Той не може да бъде социализъм, за да оцелее трябва да бъде този капитализъм, който са описали Маркс и Енгелс.
01 Март 2012 10:05
И който правят сега китайците.
01 Март 2012 10:22
Всъщност основният проблем на системата е, че капитализмът се опитва да се прави социализъм. Той не може да бъде социализъм, за да оцелее трябва да бъде този капитализъм, който са описали Маркс и Енгелс.
Е как може да бъде капитализмът като по времето на Маркс-Енгелс. Капитализмът е такъв, какъвто е определен от неговото развитие с времето. назад няма връщане. Обществото налага капитализмът да има елементи на социализъм. Не случайно най-успешните държави са тези, които имат много по-малко капитализъм - Скандинавските държави.
01 Март 2012 10:46
@Кроткия, много добре си го казал, въпреки че Маркс и Енгелс нямат общо с тая работа. И в никакъв случай това не е китайският модел, подгласник на щатите. Социализмът е несъвместим с капитализма и това най-добре е разбрано в щатите. Израз на това разбиране е, когато държавата подпомага фалиралите банки. Защото държавата не е да защищава твоя и моя интерес, а принадлежи на банките и големите корпорации и техният е интересът, предмет на защитата й. Видяхме докъде доведоха илюзиите, че е нещо друго и в Швеция, та Карл Билд трябваше да я спасява от положението, в което е сега Гърция, а и на Германия скоро ще дойде реда, ако продължава да наивничи по този въпрос. Друго щяло да бъде, ако процесът в България бил протекъл другояче след 1989-та. Нищо подобно. Ако наистина е капитализъм, същото щеше да е при каквито и варианти да се сетите. Корупцията, тайните договорки в ущърб на мнозинството, държавно-частното предприемачество на избрани (ако щеш го наречи Федерален резерв, ако по ти отърва, наречи го куфарчета с пари, дето Луканов раздал) и т.н. са самата същност на животното капитализъм. Всичко друго са врели-некипели и някакви сълзливи утопии, с които демагози хранят наивниците. Интересен е парадосът как тъкмо бесепето най-добре схвана това и цепи през просото по този въпрос без всякакво извинение.
01 Март 2012 11:11
Монти вчера каза, че започват да намаляват преките данъци - ирап и ирпев за сметка на косвените - ива-та, аксизите....Тази политика до нищо хубаво няма да доведе, икономията е майка на мизерията.Кракси на времето със заеми , корупция, сива икономика и харчене направи от една изостанала страна 7-мата икономическа сила, сега този идиот Монти ще постигне точно обратното.
01 Март 2012 11:45
Когато повече от 80% от националното богатство е в ръцете на по-малко от 20% от населението няма как да има социалистически капитализъм. С 20% от националното богатство няма как да създадеш висок стандарт на 80% от населението. Трябва да се надува някакъв балон, я кредитен, я фискален.
01 Март 2012 11:46
Статията е пълна седерастка трагедия!
01 Март 2012 11:55
Той изброява редица неща, с които Италия се отличава и до днес. "Традицията на регионалната вместо националната лоялност (на която противостои централизмът на държавата). Силната организирана престъпност, влиянието на семейството (включително и в икономиката), мелодраматичната настойчивост, с която трудещите се от всички браншове се опитват да наложат интересите си. Както и склонността да се бюрократизира животът, а възникналите след това усложнения да се заобикалят чрез укриване на данъци, по-големи или по-малки подкупи, и чрез връзки. Силно идеологизиран и регионализиран партиен ландшафт и църква, която по-скоро подкопава, вместо да поддържа лоялността на хората към държавата"
Забележете как манипулативно и тенденциозно между негативни явления, като организирана престъпност, бюрокрацията, укриването на данъци и даването на подкупи са вмъкнати правата на регионите (нали Европа беше Европа на регионите?), семейството, правата на трудещите се и църквата. Нищо ново под слънцето - атаката срещу традиционните морални ценности върви с пълна сила. Монти щял да променя италианците - как ще стане тази работа, не ми е много ясно.
01 Март 2012 13:02
Май и на тези им гласят гаулайтер, нюйефинанцорднунг и музиката да свири (маршове). А може би така трябва? Може би това е Великата шаячна правда и от това изпитание, италианците ще излязат пречистени, възвисени и свикнати на по-малко?
П.П. Горното да не се счита като теза против гаулайтера, орднунга и музиката в гръчкия казус. Даже напротив - там си требе и телена ограда, да не бегат фанариотите - зер кой ше ги изплаща тея борчове
01 Март 2012 13:09
Още един страдащ по Варвара с големите, бели цици. А лампочку потушили?
01 Март 2012 13:18
Много добра статия.
Ако Тиквата е нашия Берлускони, кой ли е нашия Монти? И въобще ше допуснат ли черпаклиите такъв у нас?
01 Март 2012 13:27
Caravaggio
статията
01 Март 2012 13:39
..кой ли е нашия Монти?..

Мунчо! Класиците трябва да се четат!
01 Март 2012 13:46
Ако Тиквата е нашия Берлускони

А ако ли пък не?
01 Март 2012 13:56
А, бе, май и жабарите са я докарали до "Кауза пЪрдута"
01 Март 2012 14:10
Газовия посредник, да си чувал, че 70% от територията на Отечеството ни (Добруджа, Мизия, Тракия, Западни покрайнини, 50% от Варна) се газифицират от италиански фирми: AMGA-Udine, Societa Gas Rimini, ACE Gas, Dondi Costruzioni)?
Не ги мисли италианците, ще се оправят.
За справка погледни http://www.bstc.biz , http://www.citygas.bg , и останалите...
01 Март 2012 15:24
Още един страдащ по Варвара с големите, бели цици. А лампочку потушили?

Пардон, но телесни наказания предстои да се прилагат във вашия дом. И Вашата министърка тича с пребледняло лице към лаго ди Комо, не Тотю към езерото Ариана. А вие натоварихте ли си портокалите в бурета?
Подпис: Управдом Карамазов
01 Март 2012 18:38
Дон Кихоте , яз талянците хич не ги мислим. Ако щат да се оправят , ако щат да се давят.
Ама виж кво ми дойде на акъло :
Тия , италянките де, да не земат да се сбутат с елинките в метрото под моста ???
01 Март 2012 19:46
Тц, тц, тц, има ги мисля сега италЯнците... особено един от тях
P.S. Сякаш Максуда не ми стигаше
01 Март 2012 20:23
Опитай с Калкута, може да стигне.
01 Март 2012 20:25
Ти в Калкута ли си, че да почна и за нея да се тревожа
01 Март 2012 21:29
Въпреки че впечатленията ми са от Северна Италия (може и да не са валидни за Южна) смятам, че италианците са симпатяги, имат потенциал и не трябва да се оставят на лъвовете. Без Италия (и Франция) Европа от бутик става уолмарт.
01 Март 2012 21:57
Кои са лъвовете ?
Китайците са дракони , малките покрай тях са тигри , американците са орли,ястреби,пуйчета,гълъбета - само не лъвове. Францетата - петлета. Руснаците са мечки . Германците не са животни а машини....
Аааа , сетих се : Ние и британците сме лъвове. Те са им се такова играта на талянците. Пияниците от Острова ще им изкъркат алкохола, а ние .... е , ние мое да им украднем туршиите от мазетата.
И така - свършено е с макароните.
01 Март 2012 22:12
А с юфката?
01 Март 2012 22:27
Кои са лъвовете ли, VOCKA? Ами те нямат националност, имат професия...
03 Март 2012 04:08
Макиавели наистина пише в края на "Владетелят", че Италия трябва да се обедини, и вижда своя Медичи като обединител. Ама кой да чете чак па Макиавели. Аз го препрочетох през ноември м.г. на Киндля си като гостувах на щерката във Флоренция. Макиавели е всъщност наивен и симпатичен човек, истински поет на държавническото изкуство, който казва истината (отстрани) там, дето политиците лъжат. Близък ми е и като бивш дипломат, заловил се в изгнание за перото (но той, за разлика от мене, се е домогвал до нова служба).

Но сега, 150 г. след обединението си, което наскоро беше отбелязано, Италия е по-разединена и по-скептична към себе си като единна национална държава отвсякога. Имаше безброй статии от италианци по въпроса и се намират на нета.
04 Март 2012 13:13
Раздавайки им капачки за буркани и чифте кифтета преди изборите и обещавайки им светлото минало за след това.

Напомняш за 22-годишната оренегатена блудница, май, представяща се за столетница. Ама те всички са като нея.
04 Март 2012 13:17
Той не може да бъде социализъм, за да оцелее трябва да бъде този капитализъм

Да ама успешно го прави като димна завеса скриващо поробителя - банковокорпоративния тоталитаризъм. А след банкрута на жертвата табелата й може да бъде единствено съгласно марксовите определения. Но е ясно и че споменатия тоталитъризъм в правото си на поробител ще я напише както си иска. Табелата на поробителя, за сега, колкото и да е неприлично, изобщо не се крие: ГЛОБАЛИЗЪМ. Съществено обаче е какво мисли, този кйто я чете..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД