:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,959,871
Активни 566
Страници 18,714
За един ден 1,302,066
Метаморфози

Какъв Студентски град, това си е Син Сити!

Струпването на толкова младежи на едно място и многото им свободно време заведоха там търговците на лек живот. И вече никой не може да ги мръдне
ЮЛИЯН САВЧЕВ
Студентите, дошли в столицата, за да учат, а не за да празнуват, отдавна протестират против мутризацията на Студентския град.
Отново смърт в Студентския град и обичайната добронамерена обществена истерия. И заваляха предложения за мерки, които да спасят студентите от самите тях. Този път не чак толкова екстравагантни като в минали години, когато дори имаше идея за влизане на жандармерия в квартала на академичната младеж. Само един опит за въвеждане на вечерен час.

Първо, твърде неадекватно ми се струва едно битово престъпление да предизвика толкова дискусии. Това не е случка с дълбоки социални корени, не е резултат от натрупани обществени грешки. Едни момчета се напили, дразнили друго момче, сбили се и на финала имаме труп. Касае само възпитанието на замесените и качеството на семейната среда, в която са израснали. Или пък става дума за нелеп миг невнимание и лоша преценка, които преобръщат живота на всички участници. Станало е в затворено и изолирано жилищно пространство. Всички участници в случката са пълнолетни и имат право да пият - нито един закон не им го забранява. Просто такива неща се случват - не само в Студентския град, но и насред Манхатън, лондонското Сити и другите най-богаташки и културни европейски квартали. Няма как да се предпазим от това.

Това престъпление обаче, макар и не съвсем свързано с корена на проблема, отново повдигна напълно основателно



дискусията за положението в Студентския град



И тя не бива да възниква само около трагични инциденти, стигнали до медиите. Защото състоянието на този район в София вече не е битова случайност, нелепица или нещо непредвидимо, а е наистина натрупване на човешки грешки. И всяка от тях е била предварително известна, знаела се е от много хора, които са могли да я предотвратят. Ясен е бил и пътят, по който се върви, както и какви беди се мержелеят в края му. Но никой не си е мръднал пръста. Затревожихме се чак когато стана прекалено късно и обратът изглежда невъзможен.

Каквито и мерки да се вземат сега след нелепата смърт на 19-годишния Марио, нищо няма да се промени, ако Студентският град бъде запазен в сегашния му вид. Напълно нереалистично е да се смята, че е възможно да се сринат наличните заведения, в които ежедневно бъдещият елит на нацията се напива, напушва и нашмърква. Но да предположим, че стане. Затварят кръчмите и на тяхно място отварят библиотеки. В квартала има 52 студентски общежития и още 35 други жилищни сгради. В тях живеят предимно млади хора под 30 години с изявен афинитет към забавленията. Някои от тях ще плъзнат по заведенията в центъра на София и ще създават проблеми там. А за тези, които си останат в общежитията, все ще се намери кой да дойде на крака да им продаде наркотици и алкохол - пазарът е златен, огромно струпване на добра таргет група. И тогава студентите ще си пият по стаите и пак ще има сблъсъци.



Студентският град е сбъркан още в замисъла си



- да се съберат на едно място всички общежития на бъдещите висшисти. По време на социализма все някак си се оправяха с тази централизация и този гигантизъм, защото държавната репресия беше тъй всеобхватна, че ни пазеше и от битовата престъпност. Но днес цялата полиция и дори специалните служби са безсилни да спрат разврата, в който е затънало градчето. Именно заради огромното струпване на млади хора с много свободно време то стана привлекателно за търговците на лек живот. Заради тази струпана на едно място добра клиентела те бяха готови - и продължават да бъдат! - да дават подкупи, да нарушават закони и да строят незаконно дискотеки, клубове, барчета там, където трябваше да има библиотеки и книжарници. Докато всички студенти са на едно място, комерсиалните апетити към местопребиваването им ще са огромни и ще побеждават опитите за регулация, ред и контрол.

Шумно прокламираната академична автономия не успя да стигне до Студентския град. Висшите учебни заведения не се интересуват какво се случва с техните възпитаници извън праговете им. Един истински независим и държащ на името си университет би помислил и за това. Традицията навсякъде по света е да се обособява кампус, в който студентите да живеят и учат. Той е сравнително изолиран. Място, в което пребивават студентите само на един университет, не би се сторило толкова привлекателно и интересно на търговците. Вузът ще има възможност да наложи свой стил, облик и начин на живот, ще контролира учещите в него през цялото време.

Ако нещо може да спре разврата в Студентския град, това ще е само



разбиването му на по-малки общности,



които да се отдалечат една от друга и да се групират по академичен принцип. Всички студенти на Софийския университет да живеят на едно място. Далеч от тях да се съберат студентите по икономика. Творческите професии да се съберат на трето място. Ако се групират по професионални интереси, ще престанат да бъдат аморфна маса, чието единствено обединяващо качество е желанието за купон. А точно този техен общ белег в момента се насърчава със струпването им на едно място. Ако искат да се впишат, те трябва да пируват до смърт, а не да се хвалят и състезават с това, което са научили в аудитории, лаборатории и ателиета.

Естествено, подобно разбиване на Студентския град също звучи нереалистично. Всички ще се оправдаят с липсата на ресурси. Но ако наистина държавата има намерение във висшите си учебни заведения да създава читави специалисти, а не парти машини, ще намери начин да го направи. Иначе и полицай във всяка стая на всички 52 студентски общежития няма да помогне. Нито централно гасене на тока в целия квартал в 22 часа, подобно на затвор.

Още нещо прави нашите студенти по-разгулни, отколкото на други места по света. Българското висше образование е безкрайно ненатоварващо и леко. В университетите вече се влиза лесно и още по-лесно се завършва. Чак да се чудиш на Калина Илиева и Георги Харизанов, че не са взели по една диплома от някой роден вуз.

Може би само ученето на медицина предполага извънредни усилия и всекидневна самоподготовка. Почти всичко друго може да се изкара от обща култура и за половината от отредения срок. Но дори и медицина у нас вече се завършва доста по-лежерно, отколкото където и да било по света. Ако учиш за лекар в САЩ например, ще забравиш какво е сън за около 10 години, защото ще се въртиш непрекъснато по дежурства, а във времето, в което не го правиш, ще четеш дебели учебници, ще ровиш в библиотеки и ще търсиш последните новости в дисциплината си. Да не говорим, че солените такси ще те принудят и да работиш, за да се издържаш, ако не си роден сред купища пари.



Щом българските студенти пият и пируват толкова много,



значи имат излишък от свободно време, който ВУЗ-ът по никакъв начин не им заема, за да ги подготви по-добре. Изпити се взимат и с корупция - за 200 марки и едно прасе, както ни осведомяват "Ъпсурт". Или както казваше един познат: "Като се знам какъв инженер ще стана, ме е страх да ида на лекар." И аз се страхувам да не се наложи да върша някаква работа или не дай си боже да поверя някой аспект от живота си на сегашен обитател на този разгулен Студентски град.

Във всички времена и географски ширини студентите са пили и са се веселили. Безгрижната младост така повелява. Но у нас ние зорлем ги тикаме да си махат главите от сутрин до здрач. Направихме общността и местопребиваването им удобни за комерсиализиране и после тръгнахме да ги призоваваме жално да станат по-академични. И да ги плашим с жандармерия и похвати на военното положение като вечерния час. В този му вид Студентският град е неспасяем. Всеки ВУЗ ще трябва сам да измисли изход от положението и да покаже дали държи на имиджа си като средище на академизма. Или просто е място, на което едни хора си измрънкват лекциите и упражненията, взимат си хонорарите и им е все едно какво се случва със студентите. Но само искам да припомня на лидерите на академичната общност, че и на тях някой ден ще им се наложи да отидат на лекар. И да се молят специалистът, при който влязат, да не е прекарал следването си в пируване в Студентския град.
46
7258
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
01 Март 2012 19:55
Просто такива неща се случват - не само в Студентския град, но и насред Манхатън, лондонското Сити и другите най-богаташки и културни европейски квартали. Няма как да се предпазим от това.

Точно така е.
И е въпрос на манталитет и възпитание, а не на локация.
01 Март 2012 19:56
Може би само ученето на медицина предполага извънредни усилия и всекидневна самоподготовка
. така ли? авторе ти откаде го знаеш това за другите специалности? от изгорелия университет ли?
01 Март 2012 19:59
Седеращина! Проверете, кои години се направи този бардак в Студентски град. Нема нужда да го казвате на английски Син Сити!?
01 Март 2012 19:59
многото им свободно време

То се дължи на масовото използване при изпити на ХЕНДСФРИИ.../Който знае-разбира/
01 Март 2012 20:12
Котка Този път за написаното, а не за Петрински

Мога да разкажа какво представляваше Студентски град през 1978-83 когато съм следвал, и какво представлява сега - посетен през последните 10 години 3 пъти от мен. Мисля, че няма смисъл, пък и сигурно ще са поне 200 реда, които никой няма да прочете Защото повечето хора го знаят.
01 Март 2012 21:08
Вкиснала боза с шопска салата. Не само тук ... бла - бла - бла ... по цял свят ... тинтири - минтири. И яко сръбско. Миналата година прекарах 6 месеца в студентски град в Любляна, Словения. Рожна долина (демек Цветна долина) се нарича. И наистина има цветя. И дървета. И студенти има, от всевъзможни специалности и направления. Кръчми няма. Пицарии и бирарии няма. Пица на парче и хот дог няма. Плескавици и дюнери няма. Има 1 (словом: ЕДНА) лавка за вестници и списания (цигари няма). Има баскетболно, волейболно и хандбално игрище. И още едно игрище, дето така и не разбрах за какво е. И детска площадка има. И детска градина има. Абе с две думи - будала народ са тва словенците.
01 Март 2012 22:34
Място, в което пребивават студентите само на един университет, не би се сторило толкова привлекателно и интересно на търговците.


Даже и на авторката не и минава през ума, че на "търговците" просто може и трябва да се забрани да развиват дейност на територията на едно студентско градче, а не да се гадае, дали ще им е интересно да го "усвоят"...

Не е проблемът, че са скупчени на едно място студентите на няколко университета - проблемът е, че реституцията и пазарният фетишизъм реално изядоха студентското градче. От този бардак вече нищо не става. Решението е нов кампус, по правилата възприети по цял свят - никакви магазини, камо ли дискотеки и кръчми, в такива места има само библиотеки, столова, спортни и детски площадки, велосипедни алеи и т.н. И има къде и с какво - вместо да се строи "модерен" правителствен комплекс на мястото на старите казарми на 4 километър, да се построи ново съвременно студентско градче. За това трябва да настояват и да се борят и студенти и родители, не за повече полицейски патрули по бардаците на този вертеп...
01 Март 2012 23:35
Комар,
Поздравления!
Като живял в студентски град и като родител на студенти също съм заинтересован или мястото да стане безопасно, или всичко да се построи на гола поляна с нови правила.
1. Вариант Студентски град
Блоковете са групирани и може да се разпределят по групи на отделните ВУЗ-ове и да се обособят като кампуси по подобие на АУБ
2. Вариант казармите на 4 километър
Брато , служил съм там, или се бута или става по-голяма оргия - помещенията са неподходящи... А бутането и построяването на новото касае внуците ми
3.Вариант ВУЗ-овете да се усетят къде са - от кол и въже приемат студенти - да вдигат критерия за прием!
01 Март 2012 23:39
В Студентски град винаги се е пиело и купонясвало. Дори го имаше лафа, че комунистите затворили бардаците, понеже построили Студетски град.
01 Март 2012 23:49
Бе то има и други места за учене , с други правила и условия.
02 Март 2012 00:09
И понеже газетата е опозиционна , сега се загледах в заглавието и снимката. И понеже съм от село ако може авторката на статията да поясни що е това Син Сити (явно е в час), пък автора на текста под снимката да поясни тия протести откога са и има ли мерки взети от властта по това време
02 Март 2012 07:40
За "Син сити" - предполагам, че авторката алюзира с известната в София дискотека "Син сити", която си е мутро-чалгаджийница. В това се е превърнал и Студентски град. Ми то цялата държава е в този стил, не знам защо се очаква в Студенски да е академичен.
Истината е,че всички сме заобиколени (а тези деца от малки) от ежедневна престъпност, агресия и липса на всякакви духовни и нравствени устои.
Как да учат денонощно студентите и да нямат време за пиене, като образованието е девалвирало и в България не дава никакво предимство в социален и икономически план - напротив, най-образованата част от обществото е най-бедна и дори подигравана.
Само в България е възможен вицът за двамата доктори, от които единият, преквалифицирал се във водопроводчик", да заяви на другия "Ми и аз като бях хирург не вземах толкова, ама сега..."


А конкретният случай за мен е свързан, освен с всичко казано, и с вероятно продължително психическо малтретиране на заподозрения (има такива данни за отношенията между съквартирантите), който от жертва се е превърнал в насилник, още повече, че доколкото разбирам, е бил нападнат от трима пияни колеги. Страхът и миналото насилие най-бързо се превръщат в агресия, защото те са двете страни на една и съща монета.
02 Март 2012 08:19
По време на социализма все някак си се оправяха с тази централизация и този гигантизъм, защото държавната репресия беше тъй всеобхватна, че ни пазеше и от битовата престъпност
Много го е репресирала държавата този. Не бъркайте репресията с ред. Те сега и в лондонското Сити изхвърлиха едни пергиши дето бяха опънали палатки до борсата - и те ревнаха, че ги репресират. Естествено през онези години правилата се спазваха предимно от страх, но тъкмо нещата бяха почнали да се променят и да се виждат възможностите за реализация, които да мотивират учещите да се усъвършенстват. За съжаление системата се сгромоляса, настана познатата ни анархия и вече нито страх има, нито възможност за реализация. Калинки, шкумби, румянки и "Бил Гейтс" плъпнаха да управляват страната. А бившите охранители и преводачки на старата власт са сегашните ръководители. Всеки момент, в който някой в Студентския Град учи, вместо да се забавлява - той си пилее живота.
02 Март 2012 08:23
мненията на елена кодинова са ми интересни, и ги чета с интерес, тук имам чувството, че е написано от нейна приятелка в 3-ти клас. в цял свят има кампуси, където живеят много повече студенти от целия студ град в софия, където се учи, където е безопасно, няма заведения и ако се напиеш повече не влизаш в кампуса. няма нужда да откриваме топлата вода. студ кампус не е центъра на манхатън.
02 Март 2012 09:40
Не било
резултат от натрупани обществени грешки.
....а било
наистина натрупване на човешки грешки.
е?
И вчера писах-четене, купони, секс.....до 22-23 или 24часа, после-кой от къде е. Вратите се заключват и чак сабале..
Да не виним само собствениците и съдържателите на кръчми, барове, бардаци....те са там, защото някой им е позволил......
protor
02 Март 2012 10:06
Нека не се заблуждаваме, въпреки името си, Студентски град в действителност е квартал на София като всеки друг, с изключение на това, че там има и студентски общежития. Не е кампус, така че сравненията с истински кампуси са най-малкото неуместни. Такъв трябва да бъде наистина, но не е.

От друга страна, престъпността, включително битовата, в цяла България е висока, с малки изключения. Проблемът е не толкова и не само в броя на кръчмите в Студентски, а духовната нищета и разпад в цялото ни общество.
Нали не мислите, че в градовете с университети, но в които няма обособени студентски градчета, няма пиене до припадък, наркотици и лумпенизация на студентите? Това може да става навсякъде, във всяка кръчма, включително извън Студентски град.
02 Март 2012 10:50
Плитко е материалчето. Всичко опира да манталитет, възпитание и домашна среда. При такова сриване на ценностната ситема , повсеместна чалгизация и духовна нищета такива инциденти ще има ако ще и студград да стане като Синг Синг. Който иска да пие ще си намери начин.

Навсякъде студентите купонясват, но за разлика от Бг се прави възпитано и културно и ако възникне проблем се решава немедлено (репресивен апарат + обществената нетърпимост). В момента съм в градчето с най-стария католически университет в Европа. Младежта купонясва до зори, но няма побоища. Ако се появи проблем цъфват стюарди и ако не могат дас е справат полиция.

А мат'риалчето си личи, че е писано от уманитар...нека завърши инженерство или природоматематическа специалност на обща култура и да дойде да ми се обади.
02 Март 2012 10:59
Това не е случка с дълбоки социални корени, не е резултат от натрупани обществени грешки. Едни момчета се напили, дразнили друго момче, сбили се и на финала имаме труп. Касае само възпитанието на замесените и качеството на семейната среда, в която са израснали. Или пък става дума за нелеп миг невнимание и лоша преценка, които преобръщат живота на всички участници. Станало е в затворено и изолирано жилищно пространство.


Напротив - случката е с дълбоки социални корени и натрупани обществени грешки! А именно липсата на възпитание и илюзията, че живота е като по филмите и компютърните игри! Не визирам само конкретните участници, а и много млади хора, които са и по училищата. Прегледайте сводката на полицията от последните дни!

И за питащите, Син сити в превод означава Град на греха.
02 Март 2012 11:13
Студентски град трябваше да бъде запазен от реституцията и регулацията на пазара.
Сега вече май е късно.
Въпреки, че, нищо не пречи да се пробва - да се отнемат разрешителните на всички за продажба на алкохол, да се въведе вечерен час за заведенията до 1 часа.
02 Март 2012 11:18
Ми то цялата държава е в този стил, не знам защо се очаква в Студенски да е академичен.

очаква се именно поради това, че е "студентски град", а не Содом или Гомор, другарко.
02 Март 2012 11:24
Нека не се заблуждаваме, въпреки името си, Студентски град в действителност е квартал на София като всеки друг

това е истината. и проблемът.
02 Март 2012 11:58
Ние хората сме тези, от които зависи какво и как ще се случва.
Образованият, възпитан и благоразумен човек ще намери решение във всяка ситуация, във всеки район.
Да, наистина "Христо Ботев" отдавна не е студентско градче с академичен облик, но ако влезете в някои студентски стаи (на случаен принцип) ще се сблъскате с отчайващо примитивния бит и макар и по-рядко - ниска хигиена. За това не са виновни намиращите се в околността заведения, дискотеки и алкохолни барове. Последните съвсем не са виновни и за ширещия се алкохолизъм. Виновни са семействата на студентите, които са толерирали ниската култура на бит и забавление, както и примитивното отношение към живота.
02 Март 2012 12:02
Казано е: Битието определя съзнанието

Студентите са поставени в условия да оцеляват всячески.

Примерна ситуация.

Трима съквартиранти събрани в една стая, а през прозореца се вижда единствено фасада на сграда. Само на метри са масите
на близката кръчма (през повечето време са открити) от където се чува силен шум, а и слетлинните ефекти обикновено са качествени.
Трудно би могло да се учи при тези условия без феноменални способности за концентрация.

На вън студентът трябва да е нащрек, най-малкото за да не го сръфа някой помиар.
Кофите за боклук са претършувани а съдържанието им е разпиляно по улиците.

Обикновено първите етажи на общежитията не са за живеене, а са дадени под наем за различни цели.
Парите не стигат и трябва да се работи нещо, а работата в нощните заведения изглежда може да се съчетава с ученето.

Една танцьорка за 3 часа изкарва колкото сервитьорка за 8 и продавачка в магазин за дни
02 Март 2012 12:06
Българското висше образование е безкрайно ненатоварващо и леко. В университетите вече се влиза лесно и още по-лесно се завършва.

Колко специалности е завършила авторката, та се изказва така компетентно върху трудността на една или друга специалност?
Мои познати младежи, отнасящи се твърде сериозно към обучението си, в никакъв случай не смятат, че им е лесно и ненатоварващо.
02 Март 2012 12:14
Дошли умните да учат, родикелите им обеднели, умните нямат пари, държавата не подкрепя умните дори със стипендии за успех, умните почнали да работят и почнали да изкарват двойки и тройки, зарязали ученето и останали прости.
А които се запънали, та работели, учели и кредити теглили и живеели само те си знаят как, като завършили им предложили работа за 500 лева заплата. Бруто.
02 Март 2012 12:18
Кайли,
Умният може и да не стане милионер, но няма и да мизерства, ако е здрав.
Лошото, в България, а и в повечето страни, ако човек си загуби здравето.

А най-умните светът им предлага много повече от 500 лв. Попитай в агенция "Петерсен", например.
02 Март 2012 12:45
Студентският град е сбъркан още в замисъла си
- да се съберат на едно място всички общежития на бъдещите висшисти. По време на социализма все някак си се оправяха с тази централизация и този гигантизъм, защото държавната репресия беше тъй всеобхватна, че ни пазеше и от битовата престъпност.
Айдяяя, пак социализма и РЕПРЕСИЯТА виновни. Абе аз живях в Студентски град от 1973-та до 1980-та, в блок 10 до МВР-то, ама натръшкани на земята, като сега не видях ни веднъж. Тогава имало репресия, а сега полицията са ангелчета небесни. Тогава до натръшкване съвсем не се стигаше. Само да те повикаха в милицията и ти се стъмняваше пред очите. Тогава имаше здрава държава и здраво общество. Само дето се породиха едни суеци, които им се ядяха много банани. Че заради тези банани докараха демокрцията и всички знаем какво последва след тоав.
02 Март 2012 13:04
Умният може и да не стане милионер, но няма и да мизерства, ако е здрав.

Това на какви точно факти почива?
Може би искаш да кажеш, че няма да мизерства, ако не е в България?
Да ти покажа ли с факти колко умни и изучени и способни мизерстват? Щото нема работа, а нема работа, щото нема икономика.
А да ти дам ли факти колко са работещите мизерстващи поради нивото на заплащане и европейските цени?
Ти си платен в тоя форум, да?
02 Март 2012 13:08
Суеци, на които им се ядяха банани:
Натисни тук
02 Март 2012 13:13
Съвсем объркахте понятията. Когато И. удари Д. трябва да си понесе определеното в закона наказание. Това в България не се случва, защото "законите са лоши", "нямаме бензин", "ние ги хващаме, те ги пускат" и т. н.. Отделен въпрос е, че ние като общество толерираме насилието: "Млъквай, че като ти шибна един!" е общоприета норма на поведение, която среща често одобрение. И за това си носим последствията. А който ви говори, че в Студентски град има нужда от специални, "извънредни" правила и закони, защото "иначе няма да стане", е или глупак, или демагог.
02 Март 2012 13:16
Абе младите немат цел, немат перспектива, немат бъдеще и затова деградират.
Какво толкова плещите, това е истината.
Като нема за какво да живееш, пропадаш.
02 Март 2012 13:30
Просто народа изпростява. Преди 10тина години, въпреки че заведенията и дискотеките не бяха по-малко, контрола за посещенията беше по-малко строг по блоковете, нямаше убийства и подобни простотии. Каквито и мерки да сложат, колкото и полиция да пратят, ако ще и CCTV на всеки ъгъл, матриЯла е гнил.
02 Март 2012 13:39
Комедия!
Авторката започва с уговорката, че събитието не заслужава медиатизацията си, а после успява да сътвори най-досадно-бъбривия текст, който може да се прочете по темата. Очевиден гаф - вместо една стегната логическа идея - удар по главата с тонове думи изписани просто така, заради писането....
Комедията продължава с умопомрачителното твърдение, че всичко това можело да се случи навсякъде по света - и в Студентски град, и в Манхатън, и къде ли не.
Твърдя, че подобно събитие много трудно би се случило в студентски кампус в бяла държава. Просто няма как пияни студенти да успеят да влязат в сградата в 3 часа сутринта и спокойно да си спретнат меле с бонус заколване на приятелче, вратите са отдавна заключени, а охраната не дреме. Правилата изключват подобно поведение на склонни към забавления студенти, а спазването на въпросните правила е желязно и всеки, който макар и за малко ги наруши - изхвърча от кампуса / и бонусите му!/ със скоростта на артилерийски снаряд. Т.е. - и в бели държави пияни младежи могат да си спретнат забава с ножове, но това няма как да се случи в студентско общежитие по описания начин. А у нас именно това се случи - някой решава да се "повесели", после се прибира в три, поскарва се с нахалник, който иска да спи по това време, излиза, вика подкрепление от развеселени приятели, част от които не дори не живеят във въпросната сграда, трошат посреднощ вратата на стаята, спретват малък турнир по бойни изкуства, а после броят труповете...... Това може да се случи единствено в страна без всякакъв обществен ред. Както се е случило и абсолютно идиотското превръщане на Студентски град в чалготека. Нещо, за което пряка отговорност носят всички кметове на района, барабар с политическата класа в последните 20 години. И което е обществената проява на същото това неуважение към нормите на поведение, което демонстрират обсъжданите студенти във фаталната нощ
Това е положението.
02 Март 2012 13:48
ама наистина ли си живял между 73 и 80та? тогава са ставали масови убийства в студентски град. най напред нйакакъв ученик застрелял 10 студенти в едно общежитие, после нйакакъв друг си купил брадва и през нощта заклал някакъв виетнамец. после пък на 3 пъти стават масови кланета между иракчани. аз не съм живял през този период в студентски град, но това са факти.
02 Март 2012 14:16
Има милион оправдания да не се прави нищо и да се утешаваме , че "по целия свят" всичко било другояче. А в Букурещ имат точно същия Студентски град и въпросът е решен [size=2]перфектно[/size=2] - въпреки прехода. Натисни тук
Да не говорим, че в развитите страни университетите със собствен кампус са по-малко от тези без.
Но за какво ни е да се мъчим със знания, като на чорбаджиите им е по-угодно да тънем в безверие.
02 Март 2012 14:26
Който не го кефи - се изнася... Аз го направих навремето и сега не съжалявам.
02 Март 2012 14:57
Кайли,
Явно ни се разминават критериите за умни, образовани и способни.
Сред моите познати, които са умни, образовани и способни, никой не чака някой друг да му създава икономика (както ти се изразяваш), респективно - високоплатени работни места.
Да, знам прекрасно как мизерстват дори работещите.
Но трябва да призная, че дори сред познатите ми с университетски дипломи - не повече от пет на сто мога да определя като умни, образовани и способни. Приблизително такъв е процентът на българите, които не се оплакват от живота си, и си изкарват прехраната с честен труд.
02 Март 2012 15:05
***
02 Март 2012 15:14
Навремето Лучников "върна" имотите в студентски град на разни хайлази, които ги продадоха на други хайлази, които пък нароиха разни барове, дискотеки и локали от най-долнопробен тип. И сега се чудим защо Студентски град се е превърнал в Содом и Гомор. Никъде в САЩ няма такива кампуси. където студентите да пият и пеят до зори и където съмнителни личности имат правото да се подвизават по всяко време. Кампусът трябва да е място за учене, работа и отдих на студентите. Да има игрища. да има читални, модерни компютърни зали и т.н. Това тук е направо сметище, което се нуждае от основно измитане на всякакви долнопробни. пошли и нагли търгаши и престъпници.Хаиде стига с тази либерастия. нека правителството да поеме отговорността и да изрие тези авгиеви обори.
02 Март 2012 15:19
Патриоте, мисля, че разговорите ми с теб са губене на време.
Мисълта ти е изостанала някъде в 90-те, върви си я търси.
02 Март 2012 15:44
Предлагам следния вариант за решение:

1.Заселва се един блок в центъра на Щутгарт (Студентски град) с роми! По този начин се мобилизира общественото студенско съзнание с идеята за защита на собственото имущество. Създават се "Доброволни отряди на студентите", които дават дежурства и извършват обход на квартала с мироопазващи мисии. Опасността от ромски набези държат студентското самосъзнание нащрек, с високо ниво на готовност за отпор.

2. Диаметрално на краищата на квартала се отварят два магазина за алкохол, цигари и порно-вестници и списания. Всички други магазини се закриват! Отворените магазини са със следното работно време: денонощно, но един час работят, един час почиват. Когато единият работи, другият почива и обратно. По този начин общественото въжделение към продаваните стоки остава частично неудоволетворено в по-голямата си част, бързото придвижване а големи обществени маси от единия до другия магазин и обратно повишава физическата култура на студентите, здравната им мощ и ги сплотява психологически на групи около тези, които са успели да се снабдят с желаните стоки. Това повишава морала на учащите се, които си поставят цели ("Следващия път ТРЯБВА да успея!!!", осъществими само при добра физическа потготовка!

3. Всички заведения се закриват! На всеки етаж във всяко общежитие се обособява "Стая за купони". Наемът е от 200 лева на денонощие и той се дължи отстрана на организатора! Наемите от тези стаи се централизират в специален фонд "Научни дейности" към съответния университет и се разходва за научни програми, утвърдени от Академичния съвет.
4...
Може и още, ама сега ми се пуши...
02 Март 2012 16:40
Материалът за румънския студентски град е впечатляващ, но пак ще кажа - то е наистина кампус - обособен от останалите квартали и предназначен единствено за студенти. Нашият Студентски град не е кампус и най-лошото е, че няма да стане. Обикновен квартал, за който правилата на кампуса са неприложими. Може би единствено правилата вътре в самите общежития.
02 Март 2012 16:48
Но ако наистина държавата има намерение във висшите си учебни заведения да създава читави специалисти, а не парти машини, ще намери начин да го направи.
.......................................
Всеки ВУЗ ще трябва сам да измисли изход от положението и да покаже дали държи на имиджа си като средище на академизма. Или просто е място, на което едни хора си измрънкват лекциите и упражненията, взимат си хонорарите и им е все едно какво се случва със студентите.

Ами статията си е риторичен въпрос.
1. На държавата не и пука, засега.
2. И на ВУЗ-овете им е все едно, пак слагам едно оптимистично: засега.
3. Въпросът е докога на обществото ще му е все тая. Щото реши ли да принуди държавата да свърши нещо, ще го направи. Ама ЗАСЕГА не ще.
02 Март 2012 16:51
Бил е кампус и си е останал кампус. Нашият е бил, но не е. И е разказано какво липсва, за да е. Примерно следното.
1 Закон го обявава за кампус
2 Всичко несъответстващо на кампус, или се измита, или си променя дейността
3 Въвежда се пропускателен режим, отделение на МВР, наема се охранителна фирма (невъоръжени), монтират се няколкостотин камери,
4 Алкохол до 11 ч.
5 Възстановяват се спортните съоръжения, помещенията за клубове, библиотеките
6 Магазините са с намалена надценка и намалени цени
7 Гости не преспиват; остават до 2:00 ч.
02 Март 2012 21:36
поредна слаба статия от кодинова..
кризата явно е много по повсеместна.
скоро и в тоя сайт заради такива недоразумения като горната статия няма да влиза никой...
02 Март 2012 21:38
разбиването му на по-малки общности,
-
педерастка ,общност, содомитска, педофилска.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД