:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,960,218
Активни 543
Страници 19,061
За един ден 1,302,066
Парадокс

Царят и Бойко са уроците, които старите партии отказват да научат

НДСВ и особено ГЕРБ са послания от избирателите и ще е по-добре за червени и сини да спрат да се отнасят с високомерно пренебрежение към тях
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Премиерът Бойко Борисов все още успява да превърне загубите си в полупобеди.
Повторение на феномени като НДСВ от 2001 г. и ГЕРБ от 2009 г. не могат да се очакват, но традиционните партии има какво да научат от тях. Това бе един от основните изводи, формулиран от няколко водещи социолози и политолози наскоро. В този извод има много истина. Но може би е по-коректно да се каже, че традиционните партии би трябвало да научат уроците, дадени им от избирателите чрез вота за двете партии през последните десетина години.

Освен това НДСВ и ГЕРБ не трябва да се слагат под общ знаменател. Вярно, двете формации имат общ корен, но формацията на Бойко Борисов се представя далеч по-добре от своя предшественик. НДСВ беше първа сила на парламентарните избори през 2001 г. и втора сила 4 г. по-късно. Докато ГЕРБ и нейният лидер Бойко Борисов



спечелиха 7 поредни вота в последните няколко години



През 2005 г. Бойко Борисов стана кмет на София на частичните избори. През 2007 г. ГЕРБ спечели местния вот и изборите за европейски парламент. През 2009 г. герберите бяха победители в европейските и парламентарните избори. А съвсем наскоро спечелиха за втори пореден път местните избори, както и тези за президент. Само на последните два вота тази партия беше и управляваща и не без основания получи упреци за изборни манипулации. Но, от друга страна, това не е новост в българския политически живот, защото на всички избори досега е имало съмнения за контролиран вот. Случваше се народът да гласува под напора на обществена вълна, предизвикана от дадена идея, например синя. Или нечия харизма, при това коронована. Но никога досега не се е случвало един политик или една партия да печели няколко пъти поред.

Старите традиционни партии има какво да научат от НДСВ и ГЕРБ. На първо място, и двете формации в пика на своята популярност имаха харизматични лидери, които към онзи момент бяха нови лица за българската политика. Това обаче убягва от погледа. От БСП например с голямо удоволствие подкачаха Росен Плевнелиев за сериозните му гафове по време на кандидатпрезидентската кампания. И досега този неполитически човек продължава да ги прави. Но Плевнелиев е ново лице за българската политика.

Присъствието на такива новаци из партийните върхове е важно за всяка уважаваща себе си партия. В очите на избирателите тяхната свежест винаги надделява над дилетантските грешки. Старите формации обаче упорито отказват да се съобразяват с това основно правило за политиката. Достатъчно е да се огледаме на "Позитано" 20, "Раковска" 134, "Витоша" 18 и т.н., за да видим, че там новите лица са по-скоро изключение. Сергей Станишев, Румен Овчаров, Румен Петков, Иван Костов, Стефан Софиянски и др. - всички те често критикуват днешното правителство. И много от критиките им звучат разумно, но докато идват от техните уста, нямат никакъв шанс да достигнат до умовете и сърцата на хората.

Когато стана премиер, Симеон Сакскобургготски



започна много бързо да повтаря грешките



на своите предшественици. И това бе една от основните причини, които му костваха загубата на обществено доверие. Докато дори най-големите критици на Бойко Борисов не могат да отрекат, че той остава верен на стила си и това все още го държи популярен сред избирателите му. Борисов не направи грешката да прехвърли отговорността за провала си в някои градове върху друг. Заяви в прав текст, че ГЕРБ е загубила вота във Видин, защото там техният кмет се е провалил и е управлявал изключително лошо. Макар и по-дипломатично, премиерът не спести критики и към приятеля си Йордан Лечков, който също загуби в Сливен. Разбира се, можеше да не го издига. Но Борисов все още умее да превръща загубите си в полупобеди.

По същото време Сергей Станишев носеше от девет кладенеца вода, за да представи загубата на Ивайло Калфин на президентския вот като победа. А Иван Костов се опита да прехвърли върху СДС цялата вина за лошото представяне на "Синята коалиция" на последните два вота, въпреки че в София например кандидатът и отговорността за кампанията бяха на ДСБ.

Борисов използва изключително печелившата тактика да се вслушва и съобразява с общественото мнение на третата година от мандата си. Затова често му се случва да обърне мнението си на 180 градуса. Изглежда карнавално и несериозно, сякаш не той управлява държавата, а създава впечатление на постоянно падащ от Марс, но очевидно този ресурс все още не е изчерпан. От опозицията правилно са забелязали, че това се случва обикновено след като избухне скандал и се появи обществен натиск. Само че, докато те управляваха, също изпадаха неведнъж в подобни ситуации, но поведението им беше коренно различно. Все още помним как Станишев не искаше да хвърля никого на вълците, а "батко и братко" в пътния фонд бяха изпратени с благодарности след протяжен скандал около тях.

Приоритет за настоящия премиер винаги е била политиката да остави нещо след себе си, което може да се види и пипне. Няма защо да се лъжем - подобна политика се е доказала в исторически план като печеливша, що се отнася до симпатиите на обществото.



Това важи особено много за днешна България



Единственият сериозен обект, който се построи за 20-те години преход преди Борисов, бе хидровъзелът "Цанков камък", станал впоследствие нарицателно за нагла корупция и злоупотреба с власт от страна на лидера на ДПС Ахмед Доган. Борисов сега трябва да брои стотинките и да види дали ще му стигнат до края на мандата. Ако не му излязат магистралните сметки, може да предизвика предсрочни избори. Ако ги спечели, чак тогава ще му мисли откъде ще намери пари за по-нататъшното управление. Той не е по дългосрочните стратегии. Това вече е очевидно. Реже лентички на обекти, започнати преди него, и ловко си присвоява цялата слава. Но дали, ако тройната коалиция беше изкарала още един мандат, тези обекти щяха да бъдат завършени? Достатъчно е да си спомним например, че заради всички скандали около концесията на магистрала "Тракия" нейното строителство на практика беше спряло в края на предишния мандат. Решението за строителство на магистралата е взето през 1964 г., когато е роден настоящият ни президент, а строителството е започнало през 1973 г. Ако Борисов наистина успее да завърши магистралата, естествено, ще вдигне шум, все едно е построил осмото чудо на света с двете си ръце.

Възстановяването, а може би и оцеляването на старите партии зависи много от това, доколко добре ще научат уроците, дадени им от избирателите чрез НДСВ и особено чрез ГЕРБ. До този момент те се проявяват като лоши ученици.
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Опозицията не пропуска да атакува президента Росен Плевнелиев за неумелите му действия в политиката.
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Партиите все още има какво да научат от дипломатичния стил на Симеон Сакскобургготски.
70
5398
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
70
 Видими 
01 Март 2012 19:27
Много спорни твърдения, авторе !
01 Март 2012 19:30
Възстановяването, а може би и оцеляването на старите партии зависи много от това, доколко добре ще научат уроците, дадени им от избирателите чрез НДСВ и особено чрез ГЕРБ.

И какви са тези уроци ?
Че власт се печели с шоу, с пропаганда, с купени и/или заплашени медии, с манипулации и откровени лъжи ?
01 Март 2012 19:39
Тъпо, та дрънка! Покупателната ни способност при НДСВ беше в пъти по-висока от сегашната. Увеличаваха се редовно заплати и пенсии, раздаваха се пари за Великден и Коледа и т.н. и т.н.
01 Март 2012 19:40
Българска народопсихология : надежда - разочарование - омраза.
Всички партии минаха по този ред. Дали научиха нещо - предстои да видим.
01 Март 2012 19:47
И какви са тези уроци?
Посредствената опозиция в парламента не печели изборите.
Покупателната ни способност при НДСВ беше в пъти по-висока от сегашната
Твоята може би. Сега на други хора се е вдигнала покупателната способност. Например бонусарите.
01 Март 2012 19:51
традиционните партии би трябвало да научат уроците, дадени им от избирателите

Тц.
Точно обратното е.
Избирателите трябва да научат урока, който им преподаде Партията.
01 Март 2012 19:53
Всички партии са къртици на БКП!
01 Март 2012 21:01
Много, ама много слабо.
01 Март 2012 21:05
Царят и Бойко са уроците, които старите партии отказват да научат


Статията надхвърля обичайното ниво на обективност и поради това ще бъде посрещната с много критики от любителите на манипулативни политкоректни писания.
01 Март 2012 21:19
Повторение на феномени като НДСВ от 2001 г. и ГЕРБ от 2009 г. не могат да се очакват, но традиционните партии има какво да научат от тях. Това бе един от основните изводи, формулиран от няколко водещи социолози и политолози наскоро. В този извод има много истина.

Бла-бла-бла, дрън-дрън-ярина, Любчо, защо ти плащат заплата, не знам.
01 Март 2012 21:22
Помните ли го онзи виц за стопаджийката: "А, ще му пея аз на тоя простак!".
Общо взето това е позицията на всеки, който се докопа до властта у нас. Гледа от високата стълба и демонстрира една от двете реакции:
а) Я-а-а, колко са щастливи там долу!
б) Ама че сган! Те ли ще ме учат какво да правя?
И да харесвате статията, и да не я харесвате, властта трябва да се съобразява с народа. (Хиляди извинения към Интела!)
А ако не се съобразява, изведнъж открива, че високата позиция не е гарантирана доживотно. И както беше казал преди години Райчев: След изборите Костов ще гледа ококорен и ще квака като жабата на Радичков: Как така! Как така!
Което и стана. Не само с Костов.
01 Март 2012 21:24
ЕТО ГО УРОКЪТ!
Волен Сидеров
На 1 март в Брюксел Борисов и компания подписаха присъединяването ни към евро пакта. Някой историк може да направи паралел с подписа на Богдан Филов под Тристранния пакт през 1941 г., което е станало също на 1 март, но във Виена.
В чужди столици и места обикновено се подписват документи, които са лоши за България. Дали ще е Берлински договор, дали ще е Букурещки или Ньойски – все е удар срещу отечеството. Брюкселският договор може да се окаже по-лош от познатите ни вече. Защото на практика ни лишава от суверенитет – българските правителства трябва да представят в Брюксел държавния бюджет за одобрение, преди да го приемат. За какво изобщо е нужно правителство при това положение? Защо са нужни избори и парламент?
Досега обвинявах правителството на ГЕРБ в колониална политика, подчинена на чужди монополи. Днес виждам ясно, че на този кабинет директно е възложена самоубийствената задачка да ликвидира България като самостоятелна държава.
Натисни тук
01 Март 2012 22:01
може и да е много неприятно но е вярно
бсп конретно си имат един капсулиран елит които се кине да си флиртува с един "абониран" електорат, а гредата я удариха когато същия този електорат ги разлюби и си намери нов хайванин (бачо боко народнягата)
сдс са същите - с тази разлика че и електорат почти не остана.
01 Март 2012 22:24
Статията е много странна за нивото на автора, хем е много под него, хем твърде встрани. Изводите и твърденията в нея страдат от тежка липса на обосновка и в някои от тях направо струи очевидна неистина.
Погрешен, направо лъжлив е главният извод - тук у нас има някаква демокрация, в която се провеждат свободни и демократични избори, по време на които добре информираните избиратели имат възможност да направят осъзнат демократичен избор между конкуриращи се партии и/или кандидати по мажоритарен избор, в края на кампаниите на които побеждава по-добрия, силния, почтения и пр. Нищо такова няма, всички нормални форумци го виждаме. Както е нямало подобни неща при социализма, така ги няма и сега. Както преди се е знаело кой ще спечели, така и сега това е известно предварително. Както тогава е управлявала една партия, така сега управлява една политолигархия. Както преди един външен хегемон е предопределял победата на необходимата му партия и съответно спазваната от нея негова линия, така това се случва и сега. Като панделка за моите твърдения е обстоятелството, че преди "народният избраник" е бил Тодор Живков, а днес е неговият телохранител и разтривач на ушите му. Друга панделка е, че ако предишният "феномен, изненадал" традиционните (??) партии беше изпратеният отвън величеството "мистер Европа", така следващият "изненадващ феномен" е неговият телохранител, на когото именно онзи даде извънредно силен политически старт.
Нито едно от досегашните правителства, всъщност колониални администрации, не е било толкова открито проамериканско като това на Мухобойко. И не е случайно, той иначе не само нямаше да спечели никакви седем избора, ами дори нямаше да посмее от СИК-аджия да се преквалифицира в политик. Нито един избор не би спечел и политически напълно безпомошната си клиентелка ГЕРБ,у ако не у помагаха всестрано и т. нар. традиционни партии, и протурското движение, и царистите, и атакистите, и яневите г.зурковци. Никоя партия или персона преди мухобойковците не са имали на разположение почти всички медии, почти всички социологически фирми, почти всички политолози, прокуратурата, Висшия съдебен съвет и пр. пр. Дори фискален резерв от 8,5 милиарда му оставиха, та да има какво да харчи, за да реже лентички и да лензи, че бил дал и направил нещо!
Та къде му са хитростта, гъвкавостта, харизмата, управленските умения, с които бил стигнал в сърцата на хората? Ако не го крепят с всички сили отвън и отвътре, досега отдавна да е избягал от властта да консумира каквото са спастрили с негово съдействие Цветелина, Пашата и още неколцина. Нито една победа няма реално Мухобойко, дори полупобеди няма, които да са НЕГОВИ, всичко е гювеч и САМО ЗАЩОТО хегемонът е заложил на него за известно време.
Калфин, макар и да не беше свой човек за БСП, беше с три клраси над смешника Плевнелиев, с когото Мухобойко дори се подиграваше два-три пъти по време и след кампанията. Само че всичко работеше за смешника, а на Калфин не помагаха активно дори позитанците. И пак Плевнелиев щеше да загуби, ако Доган не забил нож на Калфин като си поръча целувка от него. Всеки политически грамотен във форума и в обществото предварително знаеше каква цена ще има доганската подкрепа.
Но и всичката възможна власт да набутат на страхливия, лъжлив и некадърен банкянски льольо, пак ще му треперят гащите на върха на колониалната администрация в очакване кога ще го разлюби хегемонът.
Моят извод е, че властимащите са се договорили със Сашо Дончев или са го сплашили, затова "Сега" завива под прав ъгъл с готовност да премине с оглед оцеляването си в режим на харесване на отвратителните и Отвратителния. Какво пък, това са реалностите!
01 Март 2012 22:48
intel -
свежарков -
01 Март 2012 22:54
Пропуснах
Сократ + Коца -> (не можах да намеря картинката "дрън-дрън-та-пляс" )
01 Март 2012 23:07
лъжлив е главният извод - тук у нас има някаква демокрация
Демокрация има толкова, колкото е информиран избирателят. Няма международен стандарт за демокрация (виж подарената демокрация в Ирак, сравни с "извоюваната" в Либия или самозародилата се при пълна свобода в Сомалия).
Пишеш тук, у форума, а избирателят няма пари за компютър за да те прочете; Други говорят витиевати фрази с думи-чуждици, а избирателят като не ги разбира си пуска чалга; трети си взимат бонуси, а не е ясно какво допълнително са свършили, дори не е ясно дали са работили. След философията, че образованието е пари и как парите трябвало да следват ученика и да отиват в джоба на интелегенцията (политическия елит), сега порасналият ученик, вече избирател следва парите - който му плати, за него гласува. Не беше ли "парите движат света" ? Философия и на повечето форумци.
дори нямаше да посмее от СИК-аджия да се преквалифицира в политик.
Политкоректният термин, облечен в синьо, е че от "предприемчив честен частник" насъбра опит и богатство за да стане "безпристрастен" политик . Нали това беше философията на "прехода" - най-инициативните, придприемчивите и станали богати да вземат властта и да управляват толкова ефективно както са управлявали частния си бизнес ? Никой дума не обелваше за системност и държавност. Дори държава стана мръсна дума - "най-лошия стопанин", "най-неефективния производител", "най-лъжовния търговец". Тълпа от кандидати да "дърпат шалтера на държавата".
Да не си хванал амнезия или склероза за какво си скачал по площадите. Или и ти като Александър Джеров се чудиш: какви закони (реституционните, кредито-опрощаващите и др. амнистиционни) писахме, с какъв морал, а сега една пошлост е настъпила?
01 Март 2012 23:38
Калки,
Можех да го кажа и по-просто.
Със "Здравейте циркаджии" избори не се печелят.
Дори да си най-добрият (както навярно вярваш).
01 Март 2012 23:40
Харесва ми опита на автора да гледа позитивно и да търси поуки дори в действията на полуинтелигентен ветропоказател като Боце, но всички похвали за управлението му звучат в общи линии като "можеше да е и по-зле".

Но докато това е една валидна житейска позиция, то в конкретния случай - случая на кмета-премиер-чудо гусин генерал доктор Тиквошенко - това е просто неприемлива гледна точка.

Човека който дойде на власт с такива гръмки и ясно и многократно заявени обещания, като че ще натика политическата мафия в затвора, ще разбие престъпността, ще вдигне шлюза за да пусне приливна вълна от европари, ще увеличи пенсии и доходи, ще почисти и благоустрои цяла България, не може накрая да казва "поне не бях по-зле от предните"

Защото единствения смисъл на неговото избиране беше наистина да се окаже много много много по-добър от предните, какъвто сам ни уверяваше че е. Иначе нямаше смисъл да рискуваме да сложим на власт един толкова явно неквалифициран човек като него, който и като генсек, и като кмет, беше оставил след себе си диря от провали, които можеха да изглеждат като успехи само ако вярваме във всемирната конспирация срещу гения на Бойко, оглавявана от Станишев.

Като премиер "не много по-лош от предните" можех да бъда и аз, и автора, и горе-долу 50% от българите, защото почти всеки абсурдистанец може повече или по-малко да се върти според вятъра и да скача според тоягата. Да представя страха си като благоразумие, незнанието и изчакването си като потайност, прибързаността си като решителност, шуробаджанащината си като кадрова политика и прочие андрешковщини и байганювщини са ни и в кръвта и в културата. И Бойко го избрахме не за да ни го напомня всеки ден, а да ни изведе от блатото. Но не би. Страхливец и ревльо си беше, такъв си и остана.


02 Март 2012 01:38
woogie
01 Март 2012 19:39
Тъпо, та дрънка! Покупателната ни способност при НДСВ беше в пъти по-висока от сегашната

Ти успя ли да си купиш велосипед в ония блажни години ?
02 Март 2012 01:47
Слабичко,слабичко!
Борисов използва изключително печелившата тактика да се вслушва и съобразява с общественото мнение на третата година от мандата си. Затова често му се случва да обърне мнението си на 180 градуса. Изглежда карнавално и несериозно, сякаш не той управлява държавата, а създава впечатление на постоянно падащ от Марс, но очевидно този ресурс все още не е изчерпан.
И какъв е извода?Пак опираме до "материала".На последък ме гложди един въпрос :Ако А.Константинов беше наш съвременик,как ли би наименовал творбата си?
02 Март 2012 01:51
Алеко щеше да е шеф на предизборния щаб на ГЕРБ.
02 Март 2012 01:51
Ако А.Константинов беше наш съвременик,как ли би наименовал творбата си?


"Бат БибитБанкян"
А вместо Дочоолу, Гочоолу и Данко Айрсъзина - Вочоолу, Гаргамелчооу и Динко Карпузина!
Бай Сократя - селския писар!
те така...
02 Март 2012 02:01
VOCI

Алеко щеше да е шеф на предизборния щаб на ГЕРБ.
Нямам впечатление Алеко да е толкова безпринципен и неморален,че да падне до нивото на героя си.
02 Март 2012 02:58
В грешка си.
БоБо НЕ Е неговият герой.
Може да е прост и първобитен , но няма данни да е използвал насилие в предизборната кампания. Даже от позицията си на властимащ.
Виж , неговите противници имат дълга история и богати традиции в това отношение. Ако Алеко беше доживял тяхното управление със сигурност щеше да нахрани свинете за волнодумството си.
02 Март 2012 04:05
Много инфантилна статия!Първо Борисов не е популярен,зомбитата му даже намаляват!Популярен изглежда заради платените си клакьори,които непрекъснато твърдят,че има рейтинг,продажни социолози,услужливите журналисти,дето го търпят и даже четкат и заради това,че е впрегнал полиция и медии да му слугуват и хорат се страхуват.Повечето се чувстват като преди 89-та.Отникъде светлина..
Борисов също като царя е проект на олигарсите.Той няма харизма,кукла на конци е!Но интелигенцията,нормалния бизнес си мълчат.Въпреки че виждат колко зле се управлява,че тези хора нямат капацитет.Те не се съобразяват с никого,просто лъжат и мажат,колкото да не ги издухат.Имат късмет,че народа е разединен поне на 5 части и се занимава да се дели на таквиз и онаквиз и да се мрази помежду си.Сега чакаме какво ново ще измислят олигарсите,за два месеца могат да ни пробутат новия месия и той подобно на Плевналиев да е никой..
02 Март 2012 04:10
Старите партии нищо не могат да научат, защото, ако имаха повече мъдрост нямаше да създадат ситуация в която да изпаднат в клинична смърт с тенденция за пълна. Сами и задружно създадоха ситуация, когато един гъвкав политик ги прати в пенсия, като просто се вслушва в общественото мнение.
-
Как стана това ? Ами след като след 1989 г. успешно режисираха, манипулираха и имитираха "демокрация", успешно заличиха идеологиите и различията по между си, се отделиха в "политическа" каста в която нямаше никаква политика, а единствено "бизнес". Грабеж и приватизация.
-
Когато способността за манипулиране се изчерпа, апетитите нараснаха, бизнесединството им се разби и им сервираха "царя", то уплашени за вечността си и награбеното решиха да префасонират "демокрацията" в откровена олигархия.
-
Превърнаха изборите от демократична процедура в открит търг с предварителен депозит и явно и тайно наддаване. Партиите бяха сведени от политически организации (организации за политика) в прости бизнеспосредници за достъп до държавните и бюджетни блага и до имуществото и доходите на гражданите, посредством законовото им задължаване.
-
С цялата си "мъдра" наивност си мислеха, че по-този начин бетонират ролята си на бизнеспосредници и си гарантират комисионните. Да, ама не. Оказа се, че нещата, които изглеждат под контрол са извън контрол. Това, което е договорено днес не важи утре.
-
След, като политиката практически изчезна от публичното пространство, то съвсем не бе трудно за един гъвкав политик, като Борисов и една единствена отворена партия, като Герб, да изземат изцяло брокерските функции, като лишавайки старите партии от формален или неформален достъп до властта и влияние да ги маргинализират и направят излишни.
-
Същевременно, чуваемостта на Борисов за общественото мнение реално възвръща политическото, (какво да се прави), макар и на едно първично ниво на ежедневните възприятия. Особеното, е че тази чуваемост създава усещането у масите за съпричастност към управлението, което само укрепва носителят му, защото се проявява, чрез него. Генерира доверие, при това от патриархално-монархически тип.
02 Март 2012 04:13
Перфектна статия: за автора.
02 Март 2012 05:09
Статията е точна , така е .
Особено щом след нея се разнася тънко цвърчене на огладнели бивши.....
02 Март 2012 05:54
Apolitichen-Отново във познатата ни добра форма
02 Март 2012 07:43
Ще ви мине, другарье. И сега и през 2013 г.
02 Март 2012 08:03
Кис-кис-кис Авторът се опитал да обясни повече или по-малко успешно защо антибоковаците вече седем пъти настъпват една и съща мотика и как да се опитат да не я настъпват повече. Реакцията е бурна и задружна - "Настъпваме я, защото сме интелигентни, а мотиката е проста, хабер си няма за категоричния императив и ни се изпречва на пътя. Ууу, лоша мотика!"
02 Март 2012 08:22
Не си прав, Манрико!
Мотика изобщо няма, тя е измислица на продажните медии.
А синините по челото са от целувки на възторжения ляв електорат, съставляващ 99% от народа. (Пардон, казах лоша дума. Да се чете "от населението".)
02 Март 2012 08:28
Другари, не обръщайте внимание на ренегатите!!! Кулилото на Историята се върти..и ще се върти до окунчателната победа...Ъхъ...Вин серем ос
02 Март 2012 08:29
В България има само две партии БСП и ДПС. Другите са ташак история-хора събрани от кол и въже.
02 Март 2012 09:27
Manrico

02 Март 2012 09:37
VOCI

В грешка си.
БоБо НЕ Е неговият герой.
Кой говори,че Боко е Алековия герой?Тъжното е,че почитател на Бойко във Ваше лице,прави тази аналогия!Сори.
02 Март 2012 09:39
Повторение на феномени като НДСВ от 2001 г. и ГЕРБ от 2009 г. не могат да се очакват...

Хе-хе, когато Тиквата градеше партията си, всички анализатори казваха "Повторение на феномена НДСВ от 2001 г. не може да се очаква". Не подценявайте българския избирател и неистовото му желание някой да го "оправи". След царя и пъдаря следва месаря.
02 Март 2012 09:42
БоБо НЕ Е неговият герой.
Може да е прост и първобитен , но няма данни да е използвал насилие в предизборната кампания. Даже от позицията си на властимащ.

Ама то "няма данни" и за полицията на Цецо МУ, че е използвала насилие, нъл'тъй ?
02 Март 2012 09:46
Борисов не е популярен,зомбитата му даже намаляват!Популярен изглежда заради платените си клакьори,които непрекъснато твърдят,че има рейтинг,продажни социолози,услужливите журналисти,дето го търпят и даже четкат и заради това,че е впрегнал полиция и медии да му слугуват и хорат се страхуват.Повечето се чувстват като преди 89-та.Отникъде светлина..

За съжаление, не е така. Боко е популярен. Ние си дрънкаме, че историята с бонусите е навредила на рейтинга му, но истината е тъкмо обратното - той отново успя с нелеп (от гледна точка на здравия разум) ход да спечели ръкопляскането на фризьорките и келнерките. Убеден съм, че едно прецизно измерване ще покаже покачване на рейтинга му заради тази история.
02 Март 2012 09:52
Но интелигенцията,нормалния бизнес си мълчат.

Интелигенцията си мълчи, защото е завряна дълбоко в мишия задник на безпаричието. Защото съществува единствено благодарение на подаянията, наричани 'проекти'. Само че парите за проектите идват оттам, откъдето идват парите за пропаганда в полза на Боко.

Нормалният бизнес - хаха. Не знам какво точно е 'нормален' бизнес, ама ако става дума за не-мафиотски, не-олигархичен, не-монополистичен бизнес, той е от ктрай време опрян до стената от държавата чрез данъчни, митници и други. А с идването на Боко му скръцнаха със зъби да се откаже от 10% или да го духа.

Може би в София да има малък бизнес, който да не зависи много пряко от властта, ама в по-малките градове такива са - може би! - само семкаджиите
02 Март 2012 09:56
манрико,
убеден съм, че със същия ентусиазъм щеше да обясняваш на електората колко правилно е вземането на вастта от националсоциалистите през 33-а.
02 Март 2012 10:07
Аз като ви разправях преди години, че Бойко има много силна (оказва се, феноменално силна) интерперсонална (на бълг. междуличностна) интелигентност и че този вид интелигентност е много важна за хора, които работят с други хора (учители, търговци, артисти, политици) вие си мислехте, че вятър ви вее.
Манрико -
02 Март 2012 10:09
Я, да внисъ малце яснота от изтóчника
http://www.duma.bg/duma/node/27869
Що се отнася до перспективите на ГЕРБ за следващите парламентарни избори през 2013 г., колкото и парадоксално да звучи, те не са лоши.

Със своите четиридесет и няколко депутати БСП и да иска, не би могла да е стожер в парламентарния живот.
Не съм убеден, че БСП отговаря достатъчно адекватно на условията за лява партия, необходима на широките трудови маси.
В този план положителна роля изигра председателят Сергей Станишев, който отхвърли навреме опитите за колаборация на левите сили и БСП с ГЕРБ. Не е тайна, че в елита на БСП през последния период действително има хора, които се поддават на илюзията, че една коалиция между ГЕРБ и БСП ще е спасителна за отечеството и полезна за стабилизиране на лявата партия. Без да разбират, че това би бил най-прекият път за маргинализиране и стопяване на БСП.
02 Март 2012 10:12
НДСВ, ГЕРБ и "старите партии" сега и занапред ще правят това, което им казват общите им задкулисни господари. Ако до следващите избори не се открие нов "месия" (което е твърде възможно, защото резервната скамейка доста се изпразни), най-вероятно ще сме свидетели на нова "тройна коалиция". Отсега може да започнат залаганията за това, кои ще са участниците в нея, в какво съотношение и при какви условия ще се коалират.
02 Март 2012 10:27
Нека си представим, че по време на Големия скок в "Женминжибао" беше излязла статия на някой си Сяо Ван, твърдяща: "Другари, балосимамата начи! Изтрепахме врабчетата, обаче в цялата страна се навъдиха вредители, изядоха реколтата и населението гладува. Да се поучим от грешките, другари!".
Със сигурност щяха да последват горе-долу такива реакции:
1. Тъжно е, когато умен другар като Сяо Ван проявява лошия вкус да пише подобни глупости.
2. Врабчетата нямат нищо общо и изтребването им беше правилно! Вредителите са пускани със самолети от американските империалисти.
3. Настояваме компетентните органи да проверят дали Сяо Ван не развъжда тайно врабчета и вредители.
4. Единствената грешка на партията е, че приюти в скута си вредители като Сяо Ван! Нека се поучим от тази грешка!
5. Да смажем кучешката глава на Сяо Ван и неговата клика!
6. Ние неотклонно ще продължаваме партийната линия за изтребване на врабчетата, независимо от жалките провокации на сяованистите! Да живее председателя Сергей!
02 Март 2012 10:31
убеден съм, че със същия ентусиазъм щеше да обясняваш на електората колко правилно е вземането на вастта от националсоциалистите през 33-а

По-скоро бих казал това, което днес е ясно на всички: една от основните причини националсоциалистите да вземат властта през 33-а е в погрешната политика на социалисти и комунисти. Сам знаеш историята.
И изтъкването на тази грешка не е възхвала на Хитлер, а критика на късогледото политиканство на неговите противници.
02 Март 2012 10:36
Да живее председателя Сергей!

Ааа, не всички викат "да живее" -
http://www.duma.bg/duma/node/27413
[ Ще се самоизяде ли БСП?

Георги Готев

23. Февруари 2012, брой 45

Няма да е честно, ако се правя, че от Брюксел не виждам лидерския конфликт в БСП. Той се забелязва и от доста европейски фигури, които познават България и й желаят доброто. Невероятни хора, такива като тях едно време наричахме "приятели на България" и ги награждавахме с ордени. Имах срещи с такива личности напоследък. Питат ме: какво става? Опитвам се да обяснявам, с уговорката, че не живея от няколко години в България и не знам всичко.
02 Март 2012 10:39
Отсега може да започнат залаганията за това, кои ще са участниците в нея, в какво съотношение и при какви условия ще се коалират.

Аз залагам отново на пълна победа на Бойко. Поради следните причини:

1. Късно е за поява на нов месия. Дори на Бойко му трябваха години за да (при)добие популярност.

2. Настоящите политици (извън Бойко) са се доказали като хора, които народа не може да разбере какво му говорят (а оказа се и в действията хич ги няма).

3. Има тотална липса на нови идеи. Да не говорим пък за смелост да бъдат изречени, еле пък изпълнени.

П.П.
Тук Брайтман (със съжаление ) го изключвам поради т. 1 (най-вече, но не само).

02 Март 2012 11:25
Аз залагам отново на пълна победа на Бойко. Поради следните причини:
Да де, но малце поне трябва да се отпусне каиша до следващите избори, щото голяма част от народа вече бедства, дребният и следният бизнес за изправени до стената, безработицата нараства, пенсии и заплати намалени, дългово бреме, растящи цени и т.н. и т.н... А аз не виждам нито желание у управляващите, нито резерви в държавата, нито пък капчица намерение сред олигарсите да отпуснат малко поне примката около шията на народа, дори напротив - всеки иска да дере още кожи. Или пък може би се лъжа, може би имаме някакви скрити резерви?... Ако до лятото всичко това не стане, изборите не са чак толкова сигурни за ББ. Както няма време за лансиране на нов месия, така няма много време за закрепване положението на сегашния, въпреки напудрените социологически проучвания.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД