20 години след пазарната революция по жълтите павета крачат дървари протестанти с викове "Долу борсата!". Бунт народен, ще речеш, да нямаше кервани автобуси, стоварили в столицата дърварския гняв и кротко чакащи да го извозят назад до родните гори. На свой ред от парламента уж високо учената партокрация ни заля с аргументи, че бялото е черно, и ни обади колко зъл и нечестен е пазарът, хеле в дяволския му вид на стокова борса. Щото земеделското ведомство продало на борсата стотина хиляди кубика бъдещ дървен материал (т.е. фючъри, futures, срочни борсови контракти за доставка), вместо да разбазари керестето из шубраците. Улично-парламентарно-медийният врясък май даде резултат: г-н министърът щял да свика
комисия да измисли колелото,
сиреч как да се търгува дърво от държавните гори. И докато слушаме нелепите разяснения, че пазарната (борсовата) търговия е нечестива ("обогатявала" брокери и спекуланти), та трябвало да се забрани и замести с поредна ведомствена игра, "икономическата мисъл" дреме онемяла. Повалена от тежка деменция. Стотиците хиляди икономисти в България дължат обяснение на няколко истини, които "мрачната наука" е разбрала преди векове - още когато търговците Ван дер Бурзе измислили холандския аукцион и от ХVI в. правели в гр. Брюге публични търгове за цели кораби стоки. Оттогава не е измислен друг способ, поне да доближи по ефективност борсата. Пазарът е ефективен, ако бързо и с минимум риск достига оптималната цена. Това не е най-ниската цена:
оптимумът е равновесие,
оптималната цена балансира търсене и предлагане. Тя е най-високата, която може да получи продавачът, и в същото време най-ниската, на която купувачът може да си достави нужната стока. Веднъж стигнато, равновесието непрестанно се мени - променят се търсенето, предлагането, страховете, очакванията, условията за производство, добив, транспорт и доставка. Пърхащата, летлива, волатилна цена поддържа равновесието, чрез нея
пазарът отмерва печалбата:
всекиму неговата. И само равновесната цена е честна, всяко отклонение от нея джоби някого. Послушайте крясъка на протестантите дървари. Борсовата търговия вдигнала цените! Значи ниски са били, нечестни. Цената на дървесината е експроприирала доход от продавача (държавата) в полза на купувача. Извод: прав е министърът да иска управляваните от него държавни горски предприятия да получат повече доход - колкото пазарът им даде. Прекупвачи се явили, те изкупували дървесината на борсата и подло ще я изнесат! Ето друго доказателство за "пазарен провал". Дървесината е масова, заменима, измерима по качество стока (commodity). По цял свят борсите точно с такива стоки търгуват. Ако прекупвачи купуват в България, возят със скъп дизел до Турция (примерно) и все още имат печалба, това значи, че пазарът у нас е (бил) блокиран, манипулиран, контролиран, иначе и досега щяха да изнасят колкото дървесина намерят, търсенето би вдигнало цената, докато се изравни с цената в Турция, Гърция и пр. (минус транспортни и пр. разходи).
Фалираме, ако цената се вдигне!
Дървените спекуланти ще уморят българските дървари от глад, скъпото дърво фалира добиващите и обработващите фирми. Да, бе! За да продаде "спекулантът", друг трябва да купи. Иначе спекулантът сваля цените или гори платената през борсата сума. И лихвата цъка като помпа на подуянска копърка. Купуват по-скъпо в Гърция - ще продаде в Гърция. Където дадат повече. Защо гърците купуват по-скъпо и не фалират, а нашите дървар-философи не могат да купуват на близка и все пак по-ниска цена (пестят търкаляне по чужди друми). Нито цената, нито спекулантът ги фалира. Фалират, ако не стават за бизнес. Абсурд е да караме държавата да зареже борсата, да забрани пазара, да държи ниски цени, с евтино дърво да зазобва нефелни фирми. И износа ли да забраним? В кой век, в кой свят живеем? Впрочем горските работници да не се плашат от спекуланти. Спекулант дърва не сече и не бичи - ако не фалира от глупост или лакомия. Който да купи дървото, някой трябва да го сече, бичи и пр.
Пазарът измама не търпи,
а измамник не вирее на истински пазар. Смешници изковаха оксиморона "борсова мафия". По белия свят най-важно за производителя на борсови стоки е да продаде на борсата "на зелено" целия добив (и отгоре, "на късо" - ако чака добра година). Никой не може да "изкупи борсата" и да вдигне изкуствено цените - свръхцената води до внос и бърз фалит на лакомия, но неловък търговец. "Схеми" в борсовите сесии не търсете: стоковата борса е прозрачна, всеки може да отиде да види как се сключват сделките. Измамите търсете в сделките "на сянка", в сивата горска и полска икономика. А че цените на дървесината ще се вдигнат, когато слязат от гората "на светло" на борсата, би се сетило и дете - щом сега държавното дърво се купува по схемата "плащаш два кубика - товариш три" (рече министърът). Така ще си върви, ако държавата се огъне във войната на дърварите срещу борсата и върне търговията в дълбоката горска сянка.
да, дървената мафия и свързаните с нея лапачи от НДСВ, БСП и ДПС вият на умряло.
Но с паразитната им и крадлива практика в близките 10 години гора няма да остане от безогледното им опоскване.
Така че щом бизнесът с дърва е на светло - борса или каквото и да е, винаги е по-добре. А спекулациите с цените винаги могат да бъдат регулирани, нали тази борса ще има и надзорен орган. Важното е да си върши качеството задълженията.