Принудително пенсионирани служители на МВР масово подават жалби за дискриминация. Това съобщиха пред "Сега" от Комисията за защита от дискриминация. Причината е, че в закона за МВР има разпоредба, според която ръководството може да пенсионира всеки, имащ необходимия трудов стаж, по собствена преценка. В същото време обаче далеч по-възрастни служители биват оставяни на работа, без да има логично обяснение. "За последните две години при нас са постъпили около 30 жалби. Имахме и колективен иск от 17 жалбоподатели", обясни Анели Чобанова от комисията. Обикновено бившите полицаи се жалват от определен директор или направо от вътрешния министър Цветан Цветанов. Има и регистрирана жалба от директор срещу МВР шефа.
Чл. 245 от Закона за МВР дава право служителят да бъде пенсиониран и само по инициатива на работодателя. Така в комисията има постъпила жалба от 54-годишен служител, пенсиониран през 2009 г. Мъжът пише, че се чувства дискриминиран, тъй като негови по-възрастни колеги оставали на служба, но не й той. "Прави уточнението, че длъжността му не е съкратена и е заета от други служители, както и че през всичките 25 години служба не е наказван, а точно обратното - награждаван. Обяснява, че работейки в системата на МВР, се е чувствал сигурен и е взел голям кредит с намерението до 60-годишна възраст да го върне", записала е комисията в решението си, с което постановява, че служителят е дискриминиран. В друг случай пък служителка на "Гранична полиция" била свалена на по-ниска длъжност и й била отказана преквалификация, за да остане на старата си служба. След това отпускът й бил прекъснат поради "служебна нужда", но се оказало, че това се прави само за да се издаде заповед за прекратяване на отношенията, което не може да се случи, ако е в почивка.
"Според Закона за защита от дискриминация, за всеки служител трябва да се прилагат критерии при пенсиониране", обясни Чобанова. Във всяко свое решение комисията препоръчва законът да се промени и да бъдат въведени критерии, но това не се е случило досега. Според Чобанова с подобно решение пенсионираните много лесно могат да осъдят държавата в Страсбург, защото е ясно, че правата им са нарушени. "Трябва да се въведе поне атестация, ние още не сме успели да пробием, въпреки че сме издали безброй предписания", обясни тя. Комисията вече подготвя официална препоръка до Министерския съвет такава законова промяна да се направи.
ОЩЕ ОЩЕТЕНИ
Не само полицията се чувства дискриминирана от закона. Той постави в неравностойно положение и частния бизнес, тъй като на частния работодател беше отнето правото да пенсионира по свое усмотрение служители, които са изпълнили условията на НОИ. От бизнес организациите заявиха още при приемането на текстовете, че те са дискриминационни, тъй като се привилегироват само държавните работодатели.
Абе, я ги пенсионирайте на 65 - и ще видите...
---------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек