Частният НБУ продължава да не се съобразява с капацитета си, докато Софийският университет не успява да запълни местата си. |
"Шампион" по прием е пловдивският Колеж по икономика и администрация, който обучава 407 студенти повече от разрешеното. В него са записани 1507 студенти, а капацитетът му е за 1100 възпитаници. Както "Сега" вече писа акредитацията на колежа се крепи на преподаватели от други вузове - 25 от общо 47 лектори са приходящи. В подобно положение е и Колежът по мениджмънт, търговия и маркетинг в София. В него се обучават 1415 колежани, а бройката, определена от акредитационната агенция е 1200. Във висшето училище работят 67 преподаватели, от които 31 водят лекции на поне две места. Разминаване между разрешената бройка и реално обучаваните има в държавния Икономически университет във Варна. Там вместо допустимите 12 500 студенти реално се обучават 12 964 бъдещи висшисти. Медицинският университет в София обучава 6745 бъдещи медици, докато агенцията е определила, че капацитетът е 6500. 310 студенти в повече са записани в бившия Земеделски колеж в Пловдив, който беше преструктуриран във Висше училище по агробизнес и развитие на регионите. В момента неговите възпитаници са 6860, а разрешената бройка е 6500. За сравнение м.г. записаните бяха с около 1800 повече от допустимия брой. Нов Български университет също продължава да приема повече от разрешеното - 12 379 студенти при капацитет 11 400. При другите висши училища нарушенията са в по-малък мащаб и системата за пръв път показва дисциплина.
Проблемът със студентите, които се обучават над разрешеното, е от години, но до момента няма случай правителството да е обявило "нулева година" за ВУЗ, който обучава студенти в пъти над резрешеното. Напротив вузовете с временно отнета акредитацията дори получават право да приемат първокурсници. Такъв е примерът с Колежа по туризъм в Благоевград. Вузът вече има една отказана акредитация и в момента е в процес на нова оценка. В него са записани 692 младежи, които ще получат легитимна диплома за висше образование. Въпреки че процедурата по нова оценка не е приключила, правителството е определило, че за настоящата учебна година вузът може да приеме 300 студенти за редовно и 300 за задочно.
До момента има само два случая на закрити висши училища - Славянския университет и колежа "Телематика" в Стара Загора. От няколко години държавните вузове не получават субсидия за приема над разрешеното.
ЗА ПРИМЕР
Немалка част от университетите имат неусвоен капацитет, показват данните на МОМН и на агенцията по акредитация. Например Техническият университет в София разполага с материална база и преподаватели, за да осигури качествено обучение за 25 000 студенти, но реално записаните в момента са 12 884. Софийският университет има капацитет за 28 500, а в момента възпитаниците му са 23 735.