Нито едно преработвателно предприятие в страната не произвежда кашкавал по българския държавен стандарт (БДС) и само пет са производителите с одобрена документация за сирене по БДС. Старият стандарт се оказа неприложим и дори отстъпва пред използваните от компаниите нови стандарти, съобщи за Investor.bg представителят на Асоциацията на млекопреработвателите Симеон Присадашки.
Връщането към БДС за хляба, лютеницата, месните и млечните продукти беше наложено от министъра на земеделието Мирослав Найденов и Агенцията по храните като контрамярка срещу влагането на растителни вместо млечни суровини и на соя в колбасите.
"При кашкавала новите стандарти, по които произвеждаме, са по-добри заради по-ниското съдържание на сол и киселинност. Освен това процедурите за одобрението на БДС отнемат близо половин година, което отказва колегите да минават по този път", обясни още Симеон Присадашки. Пет компании все пак са успели да преминат през бюрократичните процедури, за да получат одобрение за сирене по БДС, но то е само за износ.
Провалът с новите стари стандарти пролича още миналата година при месопреработвателите, които започнаха да се оплакват, че колбасите по стандарт "Стара планина" не се продават заради по-високата им цена.
Опитите на администрацията чрез стандартите да задължи бизнеса да предлага на пазара само качествена продукция, са популистки, защото не дисциплинират тези, които не ги спазват, коментират предприемачи.
--------------------
Поскъпване
-------------------
От началото на април хлябът ще поскъпне с 20-25%, прогнозира пред Нова телевизия председателят на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Бургас Димитър Людиев. Според него в момента поскъпването е с около 5 стотинки. Основните причини са увеличението на цените на горивата, особено на дизела от началото на годината, както и поскъпването на брашното през последния месец. В петък "ЛУКойл" отново повиши цените на горивата с малко над 5%. Зърнопроизводителите твърдят, че има ръст на разходите им за торове и обработка на почвата, което оскъпява и пшеницата. Те обявиха, че за пореден път са излъгани от правителството, което им гарантира, че от 1 януари ще получат допълнително 70 млн. лв. за покриване на акциза за горивата за селскостопански нужди. Подпомагането се считаше за държавна помощ и трябваше специално съгласие от Брюксел за него, което бе дадено на 5 декември 2011 г. За да се случи финансирането, трябва да се променят два закона. Според председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов земеделското министерство си е свършило работата, но финансовото не е.
------------
Битка
------------
Премиерът Бойко Борисов призова Комисията за защита на конкуренцията да се заеме по-активно със спекулата и да осуетяват порочната практика на търговците да вдигат цените точно преди празниците. "Идва ли Никулден, вдига се цената на рибата, по Гергьовден - на агнетата... При социализма беше лесно - държавната планова комисия казваше - такива са цените. Сега, по време на демокрацията, пазарът определя цените", разясни Борисов пред ТВ "Европа". И даде пример с рязкото поскъпване на яйцата преди Великден: "Трябваше действително с репресия да се отнесем към тях, да им обясним ясно, че първо ще пуснем много голям внос, второ - ще спрем държавните дотации за птицевъдите, и едва тогава те се осъзнаха, че това не е правилно".
Провал...Ама за що търгаши е успех...
-------------------------------------------------------
Блогът на Генек