:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,923
Активни 319
Страници 4,826
За един ден 1,302,066
Какво става?

Хем е убийца, хем е невменяема, хем е на свобода?!

Читателите са озадачени. Юристи коментират решението на съда по случая "Терзийска"
Марко Ив. Тотев

Да пускат на домашно лечение човек, който е убил детето си - това не го разбирам. Не била опасна за себе си и за околните... състоянието й трайно се било подобрило... ами ако пак се влоши? Трябва ли тази трагедия да има продължение?

Прокурорът трябва да протестира незабавно това безумно решение.



Анонимен

Как не ги е срам? Доказано е, че е убила детето си, а съдът да я пусне, а и даже да ходи на работа!





Бесния

Та това е една нормална процедура в психиатрията по цял свят - пускане под наблюдение. Тежко на "наблюдаващите" оттук нататък.



Анонимен

Значи съдът първо признава, че тя е убиец, но е невменяема, затова не може да бъде съдена.

После пак съдът признава, че е луда, обаче може да се лекува вкъщи. Какво излиза - съдът признава, че някой е убиец, и го пуска в къщи. По съвсем законов ред.



Действително ситуацията около Даниела Терзийска изглежда абсурдна. "Сега" помоли двама съдии и двама прокурори да я коментират. Те помолиха за анонимност. Обобщеното им мнение е следното:



Възможно е да се стигне до ситуация, при която човек, обвинен за убийство и обявен за невменяем, да остане на свобода и да тръгне на работа, обявиха юристите.

А това е възможно по няколко причини. Първо, законът



забранява хората, признати от медиците

за психично болни, да бъдат съдени



Според Наказателно-процесуалния кодекс наказателно производство не се започва, а започналото производство се прекратява, когато е налице "продължително разстройство на съзнанието, което изключва вменяемостта".

Второ. Когато делото за извършеното престъпление бъде прекратено, следва друга законова процедура - налагане на "принудителни медицински мерки", описана в Наказателния и в Наказателно-процесуалния кодекс. Според НК по отношение на лица, извършили престъпление в състояние на невменяемост или станали неадекватни впоследствие, съдът



постановява една от следните принудителни мерки:



- предаване на близките, ако поемат задължение за лекуването на човека под наблюдение на психоневрологичен диспансер

- принудително лекуване в обикновено психоневрологично заведение;

- принудително лекуване в специална психиатрична болница или в специално отделение в обикновено психоневрологично заведение.

Кой вариант ще бъде избран зависи от лекарите експерти, които преценяват състоянието на болния. Гледа се какво е здравето на човека в момента, в който съдът трябва да реши каква точно принудителна мярка да му наложи.

Искането за налагане на такава мярка се прави от районна прокуратура до районния съд. Решението може да се атакува пред градския съд. Неговата дума е окончателна. Съдебното решение за настаняване в болница или за лечение вкъщи обаче не е завинаги. Срокът на настаняването в болница е за 6 месеца, то може да бъде подновено след ново искане до съда за налагане на принудителна мярка. Домашното лечение пък може да бъде заменено с изпращане в психиатрия при промяна в състоянието на болния.

Отделно от това се правят и прегледи от ТЕЛК. Тази специализирана лекарска комисия обаче не се занимава с

въпросите дали е извършено престъпление и дали някой е вменяем или не. Задачата на ТЕЛК е да прецени работоспособността на лицата, които са боледували (не задължително от душевни страдания).



Процедурата бе приложена и спрямо Даниела Терзийска



Жената бе обвинена за убийството на сина си. Веднага след това я настаниха за изследване на 4-и километър. Там заключиха, че Терзийска страда от параноидна шизофрения и към момента на убийството не е съзнавала какво върши. След това Даниела бе приведена в МВР болница, където я пазеха полицаи.

На 20 декември 2001 г. прокурор написа постановление за прекратяване на делото за убийството на 3-годишния Пепи. Той прие, че майката е убийца, но не може да бъде съдена заради заболяването си. Тогава бе наредено и оставането на Даниела в МВР болница в "интерес на околните и на собствената й безопасност" до окончателното приключване на делото. Делото още не е приключило окончателно, защото прокурорското постановление бе оспорено от защитата пред градския, апелативния, а сега и пред Върховния касационен съд. Адвокатите настояват разследването за убийството на детето да продължи, понеже майката не е убийца и вината й не е доказана. Те обаче не оспорват факта, че Терзийска е болна и не може да бъде съдена.

Градският и апелативният съд вече потвърдиха прокурорското постановление, заседанието пред последната инстанция - ВКС, е насрочено за октомври.

Междувременно обаче прокуратурата прати искане за принудителна медицинска мярка спрямо Терзийска в районния съд по Закона за народното здраве. Процедурата е почти същата, разликата е, че тя се използва не само за хора, извършили престъпление. Прокуратурата се е спряла на този закон, защото делото срещу Терзийска не е приключило окончателно. Обвинението очевидно е искало по-бързо да се реши въпросът къде и как ще лекуват Терзийска. Иначе и след произнасянето на касационния съд пак щеше да има подобно дело за налагане на принудителни медицински мерки.

Онзи ден по предложение на трима психиатри и на прокуратурата съдът нареди Даниела да се лекува вкъщи под наблюдението на столичния психодиспансер.

Болните от шизофрения дълго време могат да се държат и да действат като съвсем нормални хора, обясниха още юристи, водили подобни случаи. Те признават, че е възможно и изненадващо, внезапно "превключване" на шизофрениците и тогава се налага спешното им настаняване в болница. Но законът не може да нарежда пожизнено пребиваване в лудница.
821
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД