----------
Миналия четвъртък фонд "Земеделие" определи правилата, по които държавата ще изкупи от зърнопроизводителите 200 000 т хлебна пшеница. Купувачът е управление "Държавен резерв и военновременни запаси" към Министерския съвет, а сделките ще стават през стокови борси. Досега само Софийската стокова борса е подала оферта. В декларация до фонд "Земеделие" шефовете на останалите 2 борси - в Русе и Пловдив, протестираха с мотива, че тенденциозно се избирала само столичната борса.
----------
- Г-н Друмев, вярно ли е, че пшеницата, която ще изкупи държавата за стоковия фонд "Зърно", ще минат само през Софийската стокова борса?
- Не. Постановлението на Министерския съвет, а и Законът за търговия и съхранение на зърно изрично сочат, че това ще става на стокова борса. Това значи, че и трите лицензирани борси - в София, Русе и Пловдив, могат да търгуват. Стига да отговарят на нашите изисквания. Не сме избрали нито една досега. С министерското постановление бяха указани всички параметри, по които държавата се намесва на пазара, за да се отвори търговията. Знае се, че 200 000 т трябва да бъдат само от тазгодишната реколта, втора Б група. Пшеницата ще се изкупи от държавния резерв, към който ще бъде прикрепен фонд "Зърно". До края на календарната година количествата трябва да бъдат продадени и изнесени, за да може в рамките на бюджетната календарна година 32 млн. лв. да се възстановят.
- Ще съумеете ли наистина да опазите производителите от прекупвачи и как ще определите от кого да купувате?
---------------------
- Само регистрирани земеделски производители ще могат да продават пшеницата. Квотното разпределение ще става на реално декларираните и обработвани от земеделските производители площи за реколта 2002 г. Желанието ни е те пряко да получат парите от продажбата на зърното, затова нашата намеса ще бъде именно при определяне на тези производители. От 1 седмица регионалните ни бюра правят списък на кооперации и частници, чиято реколта е подходяща.
-----------------------
За да гарантираме прозрачността на сделките, настояхме това да става чрез борса. Второто ни съображение беше, че там най-бързо могат да се осъществят продажбите. Веднага след публикуване на постановлението Софийска стокова борса заяви намерение за участие. По-късно представи и конкретната си оферта. Понеже голяма част от подготвителната работа се пада на фонда и регионалните бюра на министерството, които водят земеделските регистри с декларираните площи и добиви, решихме комисионата за борсата да бъде минимална - 0,4% на тон. Предложението на борсата беше за 1,5%. Втората причина да настояваме за по-ниски комисиони е и самият характер на тези сделки. Основно те трябва да разблокират пазара на зърно, а също и да подпомогнат производителите. Това е смисълът на държавната интервенция.
Фонд "Земеделие" определи максимални и минимални размери за изкупуване от един фермер или кооперация от 10 т до 1000 т. Така повече хора ще могат да участват във формирането на фонда, за да получат оборотни средства за сеитбата. Така ще се постигнат нормални цени, така че до есента пшеницата да бъде изнесена. Регионалните бюра на фонда ще изготвят индивидуалните лимити, които ще се изпратят до борсите. Ако и трите борси приемат тези изисквания, търговията може да става навсякъде. Всичко това е въпрос на споразумение между борсите.
- Противниците ви оспорват решението и с мотива, че трябвало да правите търг по Закона за обществените поръчки.
------------------
- Ако трябва да избираме посредници, които да търгуват зърното по закона, няма смисъл да минаваме през борсата. Освен това процедурите са толкова дълги, че до края на годината няма да може дори да се изкупи зърното. Фонд "Зърно" се прави с цел да се интервенира на пазара, за да се раздвижи. Затова е нужна екстрена намеса да се подтикне търговията, която сега изкуствено е спряла. Личното ми мнение е, че ако изборът на стоковата борса като посредник стане по закона за държавните поръчки, интервенцията би се обезсмислила.
----------------
- Фермерите сами ли трябва да осигуряват транспорта до складовете?
- Транспортните разходи са за сметка на фермерите, но с квотното разпределение ние сме им гарантирали, че между тях и резерва няма да има посредници. Цените са франко складовете. Освен собствените бази на държавния резерв ще се използват и наетите от него частни мелници и зърнохранилища. Те са из цялата страна, така че ще обхванем всички производителни райони и придвижването няма да струва скъпо.
- Кога хората реално ще получат парите от тези продажби?
- Аз нося отговорност само за подготовката на процеса с изработването на списъците. До края на тази седмица ще приемем всички заявки от земеделските производители и в началото на следващата седмица ще можем да кажем количествата, които ще се купуват от регионите. Тези списъци отиват в борсите и в държавния резерв. Останалото зависи от организацията по борсите, затова не мога да прогнозирам кога ще станат първите сделки.
- Стопаните трябва ли да имат документи за окачествено зърно?
- Когато се дава заявка, се предполага, че земеделският производител има предварителен качествен анализ. За да сме сигурни за качеството, вероятно с посредничеството на брокерите на борсата ще се организират проби. За да е сигурен и самият производител и да не прави излишни транспортни разходи. Но когато зърното се вкарва в складовете, анализът е задължителен. Това ще гарантира и обратните сделки - от резерва на износителите. След дъждовете тази година основният проблем е житната дървеница, така че основният показател е зърната да не са убодени от този вредител.
- Има ли вече яснота за начина, по който фондът ще субсидира фермерите при износ на продукцията им?
- Знаете, че докато парламентът не приеме промените в закона за подпомагане на земеделските производители, това не може да стане. В постановлението на правителството отпреди 2 седмици има определен ресурс за втора мярка, която да въздейства за раздвижване на зърнения пазар.
------------------
Ще се субсидират експортно ориентирани зърнопроизводители. Това са 5-те милиона лева, които могат да се дадат като субсидия на стопани, произвели зърно от реколта 2002 г., ако те продадат директно на износители своята продукция. Целта е пряко да се подпомогнат отново само тези, които са се регистрирали миналата година за реколта 2002 и продават за износ, но без посредници. Те трябва да докажат, че износът е осъществен от фирмите. Изчислили сме, че с този финансов ресурс ще може да се изнесат още 200-250 хил. т зърно.
-----------------------
Възможно е тази субсидия да се дава не само за хлебна пшеница, а и за по-ниско качество. То обаче още не е конкретизирано. Зависи от хлебния баланс и от вътрешното потребление. Това наподобява на експортно субсидиране, по-точно е авансово предлагане на средства, които от догодина ще бъдат основен инструмент на подпомагане. Така ще се стимулира и производството на качествено зърно.
- Преди време обявихте, че субсидиите за есенната сеитба ще стигнат за обработката на 6 млн. дка. Регистрираните стопани миналата есен обаче декларираха, че обработват едва 4 млн. дка. Ще има ли време да се регистрират и останалите фермери?
- Зависи от площите, които декларират. Тази есен те могат да са повече. Миналия четвъртък изменихме условията за субсидиране. Счетохме за по-разумно да подпомагаме сеитбата на едни и същи площи - и за семена, и за торове. Така че земеделският производител ще кандидатства за едни и същи площи. Не както преди - да има отделни линии за семена и за торове.
--------------------
Изчислихме, че с този ресурс ще се подпомогне сеитбата на 5 млн. вместо на 6 млн. дка. Субсидиите и кредитите нарастват до 40-48% от стойността на разходите, което ще улесни стопаните. Освен това цената на качественото семе за посев се изравнява с цената на останалото зърно. Така ще стимулираме фермерите да продадат зърното си и с парите да си купят качествени семена. Вместо да метат собствените хамбари и да купуват непроверена стока. И ще са сигурни, че догодина ще имат добра реколта без болести и плевели. С това подпомагане съдействаме на хората да получат субсидия през следващата година за качествено зърно.
-----------------------
- Как ще гарантирате, че няма да ви подвеждат с документите?
- Държавните опитни станции и институтите са много малко. Но в изпълнителната агенция за апробация и семеконтрол се води регистър на всички лицензирани семепроизводители. Заедно с указанията на фонда сме разпространили и списък с производителите, за които се знае какви площи и количества садят. Те са окачествени и контролирани. Ще изискваме покупката на семена задължително да се удостоверява с фактура със специални реквизити, между продавач и купувач трябва да се състави приемно-предавателен протокол и т. н. Така ще сме сигурни, че се купуват качествени семена, и ще изключим измамите. Решили сме да пресечем всякакви опити за нецелево използване на средствата.
|
|