Пазарът на труда у нас остава статичен след неуспешния опит за възстановяване от изминалата 2011 г. Очаква се следващите десетина месеца в България да преминат без съществена промяна в търсенето на кадри и заплащането на наетите вече лица. Тази картина очерта допитване на "Сега" до най-големите агенции за подбор на персонал у нас. Специалистите по човешки ресурси коментират, че най-ощетени на пазара на труда отново ще бъдат младите хора. Високата безработица сред тях е проблем, който засяга не само България, но и цяла Европа. Тревожен обаче е фактът, че тази тенденция у нас се оказва доста по-тежка. Лошите перспективи отново повдигат въпроса доколко образованието, специализираната подготовка или квалификацията могат да решат проблема с несъответствието между търсене и предлагане у нас.
За поредна година шансовете за реализация са най-големи при програмистите. Търсенето не само не намалява, а напротив - налице е сериозно затруднение при намирането на висококвалифицирани кадри с добри технически умения, коментират от кариерната агенция "Джоб Тайгър" пред "Сега". Такова е положението и при хората, които владеят няколко чужди или поне един нетрадиционен език. При тях обявите за работа в агенциите действително се оказват повече, отколкото кандидатстващите по тях. Дефицитни умения у нас според международната компания за работа с човешки ресурси "Менпауър" са също ИТ специалисти и финансисти, които заедно с техниката владеят и чужд език. Много от работодателите в България прибягвали до търсене и наемане на такива професионалисти от други държави. Експертите допълват, че пазарът на труда ще изпитва затруднения и в реализацията на счетоводители, които говорят много добре английски език. Ще се търсят и специалисти по обслужване на клиенти с добър западен език, инженерите с търговски умения, както и сезонните работници в различни сектори, коментират от "Менпауър".
Липсата на такива кадри стимулира част от работодателите да инвестират и в обучение на неквалифицирани хора. През 2009 г. са били спрени голяма част от програмите за подготовка на персонал. Сега обаче доста от тях са възстановени, тъй като те значително улесняват намирането на служители. От "Корект консулт" са предпазливи в прогнозата си за оптимистично развитие на пазара на труда. Според тях младите хора намират трудно работа поради липса на опит - повечето работодатели търсят готови специалисти. Именно заради това от агенцията не очакват да има раздвижване в най-високите длъжности на професионалната йерархия.
По-съществено раздвижване в пазара на труда се наблюдава единствено в центровете за обслужване на клиенти и в сектора "аутсорсинг", т.е. изнасянето на дейности у нас поради по-ниската цена на труда. В този сектор има и нови играчи, както и нови проекти на вече съществуващи компании, казват от "Менпауър". Според тях леко започват да се възстановяват работните места в производствения сектор, където също се възлагат външни поръчки и дейности на български изпълнители. По този начин 200 шивачки са били назначени в производствена база близо до София за ушиването на седалки за скъпа марка автомобили.
Впечатленията на експертите от най-големите агенции за подбор на служители са, че едва сега започва да се долавя слабо усещане за излизане от кризата. Този сложен процес според тях може да се засили чрез преки чуждестранни инвестиции в бизнеса. Кризата е оказала различно влияние на българския бизнес. В някои сектори е имало сериозно неблагоприятно въздействие. Но е налице и положително влияние в някои компании, които са преосмислили моделите си на работа и са оптимизирали ресурсите си, така че да постигат по-добри резултати с по-малко средства. Разрастването и по-добрите печалби на такива фирми се дължи и на значително по-ниските данъчни ставки и основни разходи.
Притеснително е, че икономическата криза пряко е повлияла върху заетостта през последните 3 години в групите на най-образованите безработни лица у нас. Такива са наблюденията на Агенцията по заетостта. Броят на висшистите без препитание по техни данни е нараснал в сравнение с декември 2011 г. и в момента включва 37 914 души. В бюрата по труда се запазва тенденцията най-търсени да бъдат специалистите с техническо образование, след тях идват хората с икономическо и юридическо образование. От Агенцията по заетостта посочват, че интересът е голям и към работниците в шивашкото и текстилното производство, преподавателите, продавачите в магазини, посредниците в търговията, сервитьорите и барманите.
Най-лесно могат да намерят препитание хората, живеещи в София, където безработицата - на ниво от едва 3.5%, засега е най-ниска. След столицата се нареждат областите Габрово със 7.4%, Варна - 8.4%, Бургас - 9.3%, Пловдив - 9.5%, Стара Загора - 9.7%, Перник - 9.9% и Русе - 10.5. В много други области обаче безработицата остава на тревожно високи нива. Такова е положението в Смолян, където тя достига 20.9%, Търговище - 20.2%, Монтана - 19.9%. В Силистра, Видин и Разград стойностите са около 19%. А в Шумен и Враца - съответно 18.6 и 18.4%.
--------------ГЛОБАЛНО---------------
Повече от 400 милиона работни места ще бъдат нужни в следващите десет години, за да се намали безработицата на световно ниво, породена от кризата. Това предвижда един от последните доклади на Международната организация на труда (МОТ). Според прогнозите в него става ясно, че през тази година ще има нова вълна от безработни хора, достигаща около 3 милиона души. Така общият им брой ще достигне 200 милиона. Най-песимистично изглежда положението на младите хора до 25 г. В Европейския съюз по последни данни на Евростат - за януари 2012 г., тя е стигнала 22.4%. А в България е почти 29%.
|
|