Да разгледаме връзките и отношенията на двете фигури на върха на ГЕРБ спрямо... източниците на власт. Все пак би било прегледно да ги класифицираме по познатата ни схема на Гълбрайт ("Анатомия на властта").
Според Гълбрайт три са източниците на власт - личността, собствеността, организацията. Още тук да минем напряко и да отбележим, че в общественото съзнание личността чрез личната му харизма е източник на властта на Борисов, докато организацията е тази, която (съз)дава властта на Цветанов. Ще избързам още веднъж и ще посоча, че с изтляването на харизмата на Борисов, на проверката на времето и обстоятелствата във все по-голяма степен ще се подлага създаденият и създаващ Цветанов източник на власт - организацията. Важно е и да направим уговорката, че източниците на власт не са изолирани, а напротив - свързани и зависими един от друг в способността си да излъчват... власт. Тази връзка може да усилва, но може и да отслабва тази способност според конкретните обстоятелства.
Важно за кондицията на ГЕРБ в следващите месеци е къде редовият гербаджия ще се чувства по-защитен от превратностите на съдбата - в могъщата сянка на Борисов или като част от организацията, създадена и контролирана от Цветанов. Тези двете "локации" все по-малко ще съвпадат, боя се. Така че на него, гербаджията, му предстои избор, освен ако не избере да пребивава в квантово, а всъщност - шизофренично, и тук, и там.
Освен от връзката и с другите източници, организацията като източник на власт е зависима и от инструментите за принуда. "Организацията е силна, когато има достъп и до трите средства за принуда - заслуженото наказание, компенсацията и въздействието на равнището на идеите", казва Гълбрайт. Тук е мястото да се запитаме до кои от инструментите за принуда Цветанов има достъп и как борави с тях.
Нека направя и още едно необходимо уточнение - структурата на организацията. Тя по правило е мрежова. Но твърде възможно е в общата мрежа на организацията ГЕРБ да е създадена структурирана част (вътрешна мрежа) в много по-силна връзка със създателя си, отколкото другите части от организацията. При определени условия тази (спяща) структура може да бъде активирана. С каква цел обаче...
И ето, стигаме до третия фактор, свързан с властта на организацията. Нейните цели. Силна е тази организация, която е единна около целите си. Ако целите застрашават единството на организацията, сменете ги или... клонирайте организацията. Интересно е да се обсъди и отношението на Цветанов спрямо целите на организацията ГЕРБ - към афишираните и към... не така афишираните.
Горното не представлява анализ, опазил ме Бог. Просто представих една възможна, бих казал, в известна степен стандартна с оглед авторитета на Гълбрайт, рамка за анализ по темата. Просто съм свикнал да се доверявам малко повече на... метода и малко по-малко на интуицията си.
Scandinavian
Вече има готово количество фактологически материал за въвеждане на учебна дисциплина "История на ГЕРБ" във всички университети в Територията.
Pavlik Morozov
Още при скандала "Ало, Ваньо" се изясни, че Цецоолу е повече от "носач на папки", и вероятно е натоварен от кукловодите на ГЕРБ със задачата да следи Бойко и да го дисциплинира и връща в правия път, когато последният се вживее прекалено много в поредната роля или се уплаши, че кукловодите се канят да го пожертват.
А при скорошния скандал около Андрей Иванов, довел до официалното му отстраняване от председателския пост в СОС, се различиха ясно двете фракции в ГЕРБ:
1. На Цецоолу, представляваща интересите на милиционерите милионери.
2. На Бочоолу, представляваща интересите на мутрите, олигарсите и чуждестранните големи братя.
Силата на фракцията на Цецоолу се състои в нейната многобройност и сплотеност: възпроизвеждайки структурата "роднина-милиционер-роднина-милиционер...", те са създали здрава шуробаджанашка и корупционна мрежа из цялата страна и така контролират местния бизнес и партийни структури. Друга сила на Цецоолу е контролът върху народната милиция, която винаги е била силен инструмент за помпане на рейтинг, удари по конкуренцията и печелене на избори.
Силата на Бочоолу е, че свети със собствена светлина и рейтингът му произлиза не от работата му, или властта с която разполага, а от самото му поведение и думи. Затова популярността на Боце не само не е свързана с резултатите от неговите действия или бездействия, а даже често се е качвала точно след някой голям провал, който той е успявал да припише на враговете си. Друг негов плюс е, че е отдавна свързан с мутрите и олигарсите, които вероятно го държат със сериозни компромати, което в крайна сметка гарантира неговата пълна вярност. Цецоолу е тъп и изпълнителен, но доколко е верен може да се спори, докато Бочоолу просто няма къде да бяга.
Rakita
Че аз откога повтарям, че в момента се "радваме" на Брежневски застой в политиката и икономиката на страната - такъв, какъвто го помним отпреди 30 години.
премиер
ББ е от монархическата школа на Живков и на Царя. Той предвожда парада. Дянков ръководи изпълнителната власт. Персоналът няма значение. Съвсем друг въпрос е къде и от кого се вземат решенията. На ББ се разрешава от време на време да изхвърли някого, когато се почувства бламиран и сянка падне върху светлия му образ.
ЦвЦв е супервайзорът на партийната мрежа, изградена върху структурите на МВР. Ценен, но не и незаменим. Преди година обяви, че до тогава само ББ е символизирал партията, но вече той самият и (след замисляне) други също олицетворяват ГЕРБ. Самозаблуждение. Ще бъде жертван след парламентарните избори, ако цената на властта бъде коалиция например с ДПС. Колкото до "вестоносец" - той е типичният мракобес, нетърпящ нищо интелигентно и знаещо. Утробен милиционер.
Топ 3 на най-четеното в www.segabg.com от 19 до 26 март
Най-четени новини:
1. България ще трябва да вдига още възрастта за пенсиониране на жените
2. Неочакваните претенции на Румъния към България
3. Новото изригване на премиера срещу доскорошния министър Трайков
Най-четени коментари:
1. "Блез Паскал " - на Димитри Иванов
2. "След ХIV в. Македония е трайно нестабилна политически" - на Иван Петрински
3. "Трайков хубаво си отиде, но защо остана Младенов?" - на Светослав Терзиев
1. България ще трябва да вдига още възрастта за пенсиониране на жените
2. Неочакваните претенции на Румъния към България
3. Новото изригване на премиера срещу доскорошния министър Трайков
Най-четени коментари:
1. "Блез Паскал " - на Димитри Иванов
2. "След ХIV в. Македония е трайно нестабилна политически" - на Иван Петрински
3. "Трайков хубаво си отиде, но защо остана Младенов?" - на Светослав Терзиев