:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,079,284
Активни 189
Страници 2,132
За един ден 1,302,066
Дежавю

Пътищата ще са като швейцарско сирене, докато се управляват по балкански

Държавата организира калпави търгове, които позволяват на пътните фирми да източват милиони с потресаващи цени за елементарни дейности. После се чуди защо всичко е златно
СНИМКА: БГНЕС
Дупките са хем много, хем трайни, хем златни.
Разнообразният релеф, четирите сезона и пр. екстри, от които страната ни би трябвало да извлича полза, дават неочакван страничен ефект - правят пътищата ни златни. Точно с климатичните и теренни специфики регионалното министерство и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обясниха абсурдните разлики в цените за поддръжка на пътищата у нас. Но колко различни могат да бъдат съседните области Плевен и Ловеч, та в едната цените да са 20 пъти по-високи? И въобще колко разнообразие може да побере в себе си самата област Плевен, след като републиканската пътна мрежа там излиза до 100 пъти по-скъпо от общинската?



За лудия и баницата



Формално нарушения няма - търговете са проведени изрядно, условията са спазени, договорите са законни. И съвсем законно няколко фирми са се подиграли с държавата, защото дъщерните им компании работят на цени, които се различават до 20 пъти в различни области. 56% от пътищата у нас се поддържат от три фирми - "Трейс холдинг", "Холдинг пътища" и "Интегрирани пътни системи". Няма данни колко от пътната мрежа са поддържали тези фирми при предишните правителства, но дори и да е било повече, намерението на АПИ да разбие монопола в бизнеса не се е сбъднало съвсем. Напротив - с ред свои действия е подпомогнала за бетонирането на положението.

Първият проблем е в условията на търговете. Те са заложени така, че да няма конкуренция, твърдят от камарата на строителите. Т.е. са твърде високи - например оборот от 2 млн. лв. за последните три години, скъпа и рядко ползвана техника (за нея се заговори покрай снежното бедствие в началото на годината, когато се оказа, че "Автомагистрали" има роторен снегорин, но няма човек, който да го кара. Цената на машината е 250-300 хил. евро). Така в 11 области на новите търгове се явява само по една фирма. В 9 - по две. В 5 от търговете са се състезавали по трима кандидати. Единствено за Бургас и София има съответно 5 и 4 оферти.

Самите строителни фирми твърдят още, че АПИ е направила така, че да няма конкуренция, отстранявайки участници заради формалности - "липса на запетайки, подписи". Без отговор обаче остава въпросът защо през 2010 г. при търга за 4-годишните договори в Монтана се явява един кандидат ("Пътинженеринг-М"), а година по-рано - през декември 2009 г., се явяват 6 кандидати за същите пътища. В случая запетайките не могат да предложат обяснение.



Без таван



В сегашните договори има условие, че ако предложените цени са с 30% по-ниски от средните на останалите кандидати, фирмата ще трябва да докаже как ги е калкулирала. Но няма условие, ако са с 30% по-високи от средните за страната например, пак да бъдат доказани. Така можеше да се избегнат драстичните разлики в цените - един храст в Плевен да струва 350 лв., а в Ловеч - 12.

Държавата не е сложила лимит на цените за отделните дейности, нито референтна цена. Така на практика всяка фирма може да предложи каквито иска цени и логично, когато е единствена, да спечели. Интересно що за служители работят в пътното управление на Плевен и в управата на АПИ, та никой не се е впечатлил, че плаща за озеленяване така, сякаш шосето за Долни Дъбник е украсено с палми от тропиците. От АПИ се оправдават, че фирмите стоят с две различни оферти пред вратата и в последния момент, след като са се уверили, че са единствените кандидати, влизат с по-високите цени. Но уви, това пак не обяснява странната липса на реакция от страна на властите.

Другият порок в договорите, чрез който се източват средства, е за зимното чистене. Фирмите получават пари заради това, че държат техниката на "стендбай" и реално нищо не правят, а когато започнат да чистят, са на загуба. При това тези пари са им в кърпа вързани до края на март независимо има ли зима. Затова бизнесът признава, че умишлено не си е свършил съвсем качествено работата през зимата, защото му излиза по-евтино да го глобят за полусвършена работа, отколкото да работи на 100%. Това условие не може да се обясни нито с липса на конкуренция, нито с релеф.



Колкото - толкова



Договорите не са добри и за самите фирми, които все пак са играли пазарно. Проблем е невъзможността те да се индексират - все пак за 4 г. цените на битум, горива и труд най-вероятно ще се променят. Освен това няма никаква гаранция за една фирма извън зимното чистене, където все пак има обективни критерии, какви задачи ще получи. От БСП, по чието настояване станаха известни цените, заподозряха, че така любими и близки до властта фирми ще получават повече дейности, а на други няма да се възлагат или ще се възлага минимален обем. Пак според БСП това си е чиста корупция. Липсата на прогнозни бюджети също така опровергава и тезата, че договорите са 4-годишни, за да могат фирмите да инвестират в техника - как да инвестират, като не знаят какво ще получат?

Изходът от цялата каша, която за съжаление на премиера не е забъркана от тройната коалиция, а от бившия регионален министър и сегашен президент Росен Плевнелиев, е да се направят нови търгове. В случая положителният факт е, че държавата не дължи неустойки - няма на каква база да се изчислят неустойките, като договорите нямат стойност. Проблемът е, че и новото ръководство на регионалното министерство не смята да променя кардинално нещата. То го удари на молба към фирмите да намалят сами цените заради кризата. Логично почти никой не се отзова, макар че министър Лиляна Павлова твърди, че все пак някакви преговори до края на седмицата ще се водят. Но каквото и намаление да бъде постигнато, победата ще е пирова. Докато не се променят кардинално правилата на избор на фирми и не се създаде конкуренция, цените ще се определят на око, компаниите ще работят когато и както пожелаят и пак ще са на далавера. А кабинетът ще прахосва парите и ще обира недоволството на гражданите.
12
3159
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
26 Март 2012 20:32
От АПИ се оправдават, че фирмите стоят с две различни оферти пред вратата и в последния момент, след като са се уверили, че са единствените кандидати, влизат с по-високите цени.

Боже, боже - и това се случва в епохата на интернет и след като за електронно правителство са похарчени десетки и стотици милиони левове. Ама явно така е изгодно.
...То всъщност, дори и обикновена електронна поща, подписана с електронен подпис, може да се използва за събиране на оферти така че дори няма нужда от специализиран софтуер. Ама явно така не е изгодно.
26 Март 2012 20:38
"Холдинг Пътища" - Васил Божков
"Интегрирани пътни системи" - Корпоративна банка и Цветан Василев
"Трейс" - строители на магистралите
26 Март 2012 21:42
Когато държавата сама си строеше и ремонтираше пътищата, имаше ли кражби като тези?
26 Март 2012 21:55
Когато държавата сама си строеше и ремонтираше пътищата, имаше ли кражби като тези?

Цъ. Ама сега е капитализъм - трябва да печелят частниците, а не държавата и народа й
26 Март 2012 23:44
Горните-познахте!
Така се започна още от времето на мадридския идиот......
27 Март 2012 04:06
От край време условията за търговете се пишат за определени фирми!Нормирането на труда,нормирането на печалбата отидоха в историята..Пък и комисионните за чиновниците трябва да се избиват.Така че целта не е да имаме пътища,а целта е пак някои хора да вземат парите.После..ами,каквото дойде!
27 Март 2012 05:38
Формално нарушения няма - търговете са проведени изрядно, условията са спазени, договорите са законни. И съвсем законно няколко фирми са се подиграли с държавата, защото дъщерните им компании работят на цени, които се различават до 20 пъти
от пазарните
штота така го иска народа
да плашта повече от своите данъци
за да се грижат за неговите пътишта и пътни знаци
да не би да падне некоя прашинка върху тех
туй е скъпоплатена услуга
мда
а иначе кво штеше да стане ако си избере най изгодната фирма
току виж се задръстил бюджета с пари
а те са лошо нешто
покваряват душите
мда
27 Март 2012 09:47
Цъ. Ама сега е капитализъм - трябва да печелят частниците, а не държавата и народа й
А кажете ми една област, при която нашенския капитализъм да е донесъл нещо сносно. Тази сутрин слушах каква е междуфирмената задлъжнялост, косата ти да настръхне. И това са главно заплати на хора, неплатени пари за извършена работа и т.н. За 20 години не можем да достигнем стандарта от 1989г., средната заплата около 2 пъти по-нисла спрямо цените на основните необходимости, като не вземаме предвид безработицата и пенсиите. Инфраструктурата в ужасно състояние.
Оня ден пътувах във влака с един българин живеещ от 1984г. в Москва. Той вика, когато отидох в Москва България беше много по-лъскава от СССР, сега разликата е точно обратна. Нашите вагони (рециклирани германски) мръсни, руските нови с телевизия, интернет. Пусната отсечката Москва-Ленинград с 300км. в час, сега се пуска Москва-Новгород, а после до Сочи. Пуска се завод за 100-метрови релси. Модерни заводи непрекъснато се пускат. В Москва изградена обиколна магистрала с тунели и какво ли не. Като гледаш край линиите и гарите у нас, все едно, че гледаш бомбардирана област. Аз съм минавал в Вукоар-Хървастка, там по-не личи че са се водили боеве отколкото у нас, все едно, че войните действия са се водили по нашите гари. Най-ниската пенсия в Русия - 410 долара. Москва става най-големия мегаполис в света - той спомена около 40 милиона жители - изглежда цялата област. Путин прави митинг от 110 0000 души.
Ей това ми разказва човека. А нашите боклуци-русофоби още живеят с 20-годишни стари впечатления.
27 Март 2012 10:34
управляващите да ВЪРНАТ НАШИТЕ ПАРИ ЗА ЗДРАВЕ, които изхарчиха за магистрали и други "паметници"!!!
27 Март 2012 16:47
Държавата организира калпави търгове, които позволяват на пътните фирми да източват милиони с потресаващи цени за елементарни дейности. После се чуди защо всичко е златно

Никой не се чуди - всички знаем, че така е при демокрацията и пазарната икономика в българския им вариант.
27 Март 2012 16:49
Изходът от цялата каша, която за съжаление на премиера не е забъркана от тройната коалиция, а от бившия регионален министър и сегашен президент Росен Плевнелиев, е да се направят нови търгове.

Няма изход от кашата. При вссеки опит за измъкване от кашата, кашата става още по-голяма.
27 Март 2012 17:03
Mrx++ правилно ти го е разказал човека . Тепърва Русия ще набира скорост в своето развитие . Спря да храни другите/ интернационализмът умря/ , никому не дава без пари/ плащането първо, а после газа и нефта и каквото още..../ . За съжаление в руските сайтове , стане ли дума за България все по често се срещат реплики от сорта на "...извиниться перед турками...и подарить шестерок стамбулу...
..".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД